Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na ženu s malým dítětem v Havířově spadla v ložnici část omítky, podle vlastníka domu může jít o skrytou vadu
  • Zábřežský hřbitov čeká poslední oprava
  • Školáci dostali vysvědčení
  • MDPO modernizuje odbavovací systém
  • Karviná pomáhá jižní Moravě finančně i materiálně

Na ženu s malým dítětem v Havířově spadla v ložnici část omítky, podle vlastníka domu může jít o skrytou vadu

Zřejmě kvůli špatnému technologickému postupu před mnoha lety spadla část omítky v panelovém domě na ženu s malým dítětem. Naštěstí nedošlo k tragédii a miminko je v pořádku. Vlastník chce zajistit, aby se situace už nemohla v žádném domě opakovat.

Velký šok zažila mladá maminka v Havířově. Společně se svým tříměsíčním dítětem byla v ložnici v posteli, když v tom najednou spadla velká část omítky ze stropu.

maminka: "Po chvilce jsem slyšela nějaké praskání, tak jsem myslela, že něco ve skříni, skříň nic, tak jsem se podívala nahoru a než jsem stačila zareagovat, strop byl na nás. Malou to přišpendlilo k posteli, zavalilo jí to celou. Hlavu, tělo a na mě to také spadlo. Nedokážu si představit, že by ležela na zádech, tak by jí to spadlo do části obličeje, očí, nevím, co by se mohlo stát.”

Žena běžela k sousedovi a zavolali sanitku. I s dítětem pak strávili několik dnů v nemocnici. Maminka i s dítětem nemá odvahu pobývat v bytě a nyní žije u rodičů. Celou záležitost se rozhodla řešit soudně. Vážnost situace si uvědomuje i vlastník domu.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: "Celé situace je nám nesmírně líto. Jsme rádi, že je klientka i miminko v pořádku. Bohužel zatím nemáme všechny informace o příčinách, ale intenzivně na tom pracujeme. Zdá se, že pád omítky způsobil nevhodný technologický postup před desítkami let, což se projevilo právě skrytou vadou. Uděláme maximum proto, aby se to již neopakovalo v žádné z našich nemovitostí.”

Vlastník zhodnotí stav stropů a omítek i v ostatních bytech panelového domu.

---

Zábřežský hřbitov čeká poslední oprava

Jediný hřbitov na území Ostravy-Jihu projde poslední etapou rekonstrukce. Jde o hřbitov v Zábřehu, který je v rámci Ostravy ojedinělý. Většina hřbitovů, které se ocitly uprostřed sídliště, totiž na rozdíl od něj, postupně zanikly.

Ostrava pravidelně přispívá na rekonstrukce a opravy hřbitovů v městských obvodech. Pro letošní rok na ně vyčlenila 13 milionů korun. Necelá polovina, konkrétně 5 milionů korun poputuje na hřbitov v Zábřehu, který už v minulosti prošel několika úpravami.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Každoročně do něj dáváme finanční prostředky na jeho údržbu. V minulosti jsme také opravili oplocení za 4 a půl milionů korun, obě kaple celkem za jeden a půl milionů korun a teď nás díky příspěvku magistrátu čeká oprava osvětlení a samozřejmě i cest na daném hřbitově.”

S rekonstrukcí, která si vyžádá zhruba 15 milionů korun, se začne ještě letos a na jejím konci bude hřbitov kompletně opravený.

Na hřbitově, který je datován do roku 1888 a od té doby byl dvakrát rozšířen, najdete i uličku slávy, kde jsou pohřbeni mimo jiné místní faráři.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Pokud bychom hledali nějaké známé osobnosti, tak na zábřežském hřbitově bychom jich našli několik. Jsou tady zdejší třeba učitelé z přelomu 19. a 20. století, našli bychom tam třeba i hrob Ladislava Šamana, někdejšího posledního starostu Zábřehu v letech 1919 až 1924 a také majitele a provozovatele vůbec prvního biografu v Zábřehu. Je to hřbitov, jehož současná podoba vychází z let 1908, 1909, kdy byl obehnán plotem a kdy tam byla postavena márnice s pitevnou a také hřbitovní kaple.”

Od 70. let se na tomto hřbitově už nepohřbívá. Jediná možnost, jak tady ukládat ostatky, je formou uren.

---

Školáci dostali vysvědčení

Končí školní rok, který by se možná přesněji měl nazývat „online rok“. Žáci a studenti totiž většinu z 10 měsíců strávili kvůli pandemii koronaviru doma, u počítačů. Učitelé v Základní škole v Suchých Lazcích na Opavsku se to snažili v hodnocení na vysvědčení, stejně jako jejich kolegové v ostatních školách, zohlednit.

Skončil školní rok, který se tentokrát počítal ne na měsíce, ale na týdny. Kvůli pandemii koronaviru totiž byly školy zavřené, děti se pak do nich vracely postupně. A mnozí žáci strávili v lavicích doslova jen pár týdnů. A většinu učiva museli zvládnout doma, od počítače.

Martina Škrobánková, ředitelka, ZŠ Suché Lazce: „Uplynulý školní rok byl náročný, náročný jak pro děti, tak pro učitele, ale hlavně i pro rodiče.“

To, co školákům v době domácí koronavirové výuky chybělo, ovšem učení rozhodně nebylo.

žákyně ZŠ Suché Lazce: „Bylo to pro mne smutné, protože jsem si to letos s kamarády moc neužila.“

Poslední školní den se pět desítek žáků z malotřídky v Suchých Lazcích sešlo nejprve na zahradě, aby uzavřeli tento podivný školní rok. Společně se loučili s žáky 5. tříd, kteří se v září rozprchnou na jiné školy.

žákyně 5. třídy, ZŠ Suché Lazce: „Tady mne to bavilo, protože tady mám hodně kamarádů. .Ale do nové školy se těším.“

Pak se žáci vrátili do svých tříd a začalo rozdávání vysvědčení. Ve zdejší první třídě se všichni školáci mohli pyšnit samými jedničkami. Ale i ti, kteří schytali nějakou tu horší známku, přesně věděli, na čem budou muset zapracovat. Učitelé žáci i doufají, že se v příštím školním roce uvidí častěji tváří v tvář, a ne jen přes obrazovku počítače.

---

MDPO modernizuje odbavovací systém

Opavská hromadná doprava se loučí s kasičkami, do kterých cestující dlouhá léta platili jízdné. Zároveň přechází na nový odbavovací systém. A poslední novinkou je kom

Trolejbusy i autobusy které zajišťují dopravu po Opavě postupně přijíždějí do depa, aby technici vyměnili původní odbavovací systém pro čtení karet za nový, modernější. Z vozů také nadobro zmizí pokladničky, kde cestující dlouhá léta mohli platit za jízdenky mincemi.

Milan Sedliský, servisní technik, Městský dopravní podnik Opava: „Demontovali jsme tři zařízení: čtečku karet, tiskárnu a čtečku QR kódů a místo toho jsme namontovali jedno zařízení.“

Nový odbavovací systém umožní na jednom místě čtení bankovních karet, čipových karet ODIS i mobilní aplikace. 

Pavel Gebauer, ředitel, Městský dopravní podnik Opava: "Spolehlivost po 7 letech už nebyla stoprocentní. A každá nespolehlivost je ztráta na tržbách. Je tady ta nutnost výměny odbavovacího systému za nový, modernější, rychlejší."

Od začátku července jsou nové přístroje spuštěny v pilotním provozu. Od stejného data pak opavská hromadná doprava bude kompletně začleněna do celokrajského systému KODIS.

Aleš Stejskal, jednatel, Koordinátor ODIS: „ V případě platby jízdného ODISkou budou moci na linky MDPO přestoupit za mnohem výhodnějších podmínek.

Cestující s odiskou zaplatí při přestupu z regionálních spojů na hromadnou dopravu namísto 13 korun pouze 4. Ve voze si lidé budou moci zakoupit jízdenky nově u řidiče, a to za 20 korun. A novinkou je také prodej přes e-shop.




NOVINKY MDPO OD 1.7. 2021

- úplné začlenění do systému KODIS

- prodej jízdenek u řidiče (20,- Kč)

- možnost nákupu jízdenek přes e - shop

---

Karviná pomáhá jižní Moravě finančně i materiálně

Materiální i finanční pomoc míří na jih Moravy i z Karviné. Velkou sbírku zorganizoval místní Český červený kříž, několik desítek dobrovolníků z Karviné a okolí také fyzicky v postižených obcích pomáhá. Finančně pomůže postižené oblasti i město.

Obrovskou vlnu solidarity v celé zemi vyvolalo neštěstí na jihu Moravy. Okamžitě na pomoc zareagovala i Karviná. Rada města na svém mimořádném zasedání rozhodla o zaslání finančního daru ve výši 100 tisíc korun pěti obcím : Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves, Hrušky a město Hodonín.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Jde opravdu o okamžitou pomoc, v rámci zákona o obcích více v této chvíli poskytnout nemůžeme, ale určitě na standardním zasedání zastupitelstva se budeme bavit o další finanční pomoci."

Do pomoci se zapojili i samotní občané, firmy a organizace. Lidé přiváželi materiální pomoc na základnu ČČK Karviná, který bleskově na katastrofu zareagoval a vyhlásil materiální sbírku. Konala se přes celý víkend až do pondělka, kdy byla kvůli obrovskému množství sbírka prozatím zastavena.

Oldřich Gbelec, ředitel ČČK Karviná: “V tuto chvíli je té pomoci tolik, že by bylo zbytečné hromadit to zboží, budeme vyčkávat a jakmile budeme povoláni, tak zase další sbírku vyhlásíme."

"Milan Čahoj, asistent pedagoga pro děti se speciálními učebními požadavky: "Já si myslím, že každá maličkost pomůže v těchto těžkých situacích."

Pomáhají organizace, jednotlivci i skupiny svolané prostřednictvím sociálních sítí a to i s nabídkou fyzické pomoci jako dobrovolníci přímo na místě neštěstí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
30. června 2021, 17:00

Na ženu s malým dítětem v Havířově spadla v ložnici část omítky, podle vlastníka domu může jít o skrytou vadu

Zřejmě kvůli špatnému technologickému postupu před mnoha lety spadla část omítky v panelovém domě na ženu s malým dítětem. Naštěstí nedošlo k tragédii a miminko je v pořádku. Vlastník chce zajistit, aby se situace už nemohla v žádném domě opakovat.

Velký šok zažila mladá maminka v Havířově. Společně se svým tříměsíčním dítětem byla v ložnici v posteli, když v tom najednou spadla velká část omítky ze stropu.

maminka: "Po chvilce jsem slyšela nějaké praskání, tak jsem myslela, že něco ve skříni, skříň nic, tak jsem se podívala nahoru a než jsem stačila zareagovat, strop byl na nás. Malou to přišpendlilo k posteli, zavalilo jí to celou. Hlavu, tělo a na mě to také spadlo. Nedokážu si představit, že by ležela na zádech, tak by jí to spadlo do části obličeje, očí, nevím, co by se mohlo stát.”

Žena běžela k sousedovi a zavolali sanitku. I s dítětem pak strávili několik dnů v nemocnici. Maminka i s dítětem nemá odvahu pobývat v bytě a nyní žije u rodičů. Celou záležitost se rozhodla řešit soudně. Vážnost situace si uvědomuje i vlastník domu.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: "Celé situace je nám nesmírně líto. Jsme rádi, že je klientka i miminko v pořádku. Bohužel zatím nemáme všechny informace o příčinách, ale intenzivně na tom pracujeme. Zdá se, že pád omítky způsobil nevhodný technologický postup před desítkami let, což se projevilo právě skrytou vadou. Uděláme maximum proto, aby se to již neopakovalo v žádné z našich nemovitostí.”

Vlastník zhodnotí stav stropů a omítek i v ostatních bytech panelového domu.

---

Zábřežský hřbitov čeká poslední oprava

Jediný hřbitov na území Ostravy-Jihu projde poslední etapou rekonstrukce. Jde o hřbitov v Zábřehu, který je v rámci Ostravy ojedinělý. Většina hřbitovů, které se ocitly uprostřed sídliště, totiž na rozdíl od něj, postupně zanikly.

Ostrava pravidelně přispívá na rekonstrukce a opravy hřbitovů v městských obvodech. Pro letošní rok na ně vyčlenila 13 milionů korun. Necelá polovina, konkrétně 5 milionů korun poputuje na hřbitov v Zábřehu, který už v minulosti prošel několika úpravami.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Každoročně do něj dáváme finanční prostředky na jeho údržbu. V minulosti jsme také opravili oplocení za 4 a půl milionů korun, obě kaple celkem za jeden a půl milionů korun a teď nás díky příspěvku magistrátu čeká oprava osvětlení a samozřejmě i cest na daném hřbitově.”

S rekonstrukcí, která si vyžádá zhruba 15 milionů korun, se začne ještě letos a na jejím konci bude hřbitov kompletně opravený.

Na hřbitově, který je datován do roku 1888 a od té doby byl dvakrát rozšířen, najdete i uličku slávy, kde jsou pohřbeni mimo jiné místní faráři.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Pokud bychom hledali nějaké známé osobnosti, tak na zábřežském hřbitově bychom jich našli několik. Jsou tady zdejší třeba učitelé z přelomu 19. a 20. století, našli bychom tam třeba i hrob Ladislava Šamana, někdejšího posledního starostu Zábřehu v letech 1919 až 1924 a také majitele a provozovatele vůbec prvního biografu v Zábřehu. Je to hřbitov, jehož současná podoba vychází z let 1908, 1909, kdy byl obehnán plotem a kdy tam byla postavena márnice s pitevnou a také hřbitovní kaple.”

Od 70. let se na tomto hřbitově už nepohřbívá. Jediná možnost, jak tady ukládat ostatky, je formou uren.

---

Školáci dostali vysvědčení

Končí školní rok, který by se možná přesněji měl nazývat „online rok“. Žáci a studenti totiž většinu z 10 měsíců strávili kvůli pandemii koronaviru doma, u počítačů. Učitelé v Základní škole v Suchých Lazcích na Opavsku se to snažili v hodnocení na vysvědčení, stejně jako jejich kolegové v ostatních školách, zohlednit.

Skončil školní rok, který se tentokrát počítal ne na měsíce, ale na týdny. Kvůli pandemii koronaviru totiž byly školy zavřené, děti se pak do nich vracely postupně. A mnozí žáci strávili v lavicích doslova jen pár týdnů. A většinu učiva museli zvládnout doma, od počítače.

Martina Škrobánková, ředitelka, ZŠ Suché Lazce: „Uplynulý školní rok byl náročný, náročný jak pro děti, tak pro učitele, ale hlavně i pro rodiče.“

To, co školákům v době domácí koronavirové výuky chybělo, ovšem učení rozhodně nebylo.

žákyně ZŠ Suché Lazce: „Bylo to pro mne smutné, protože jsem si to letos s kamarády moc neužila.“

Poslední školní den se pět desítek žáků z malotřídky v Suchých Lazcích sešlo nejprve na zahradě, aby uzavřeli tento podivný školní rok. Společně se loučili s žáky 5. tříd, kteří se v září rozprchnou na jiné školy.

žákyně 5. třídy, ZŠ Suché Lazce: „Tady mne to bavilo, protože tady mám hodně kamarádů. .Ale do nové školy se těším.“

Pak se žáci vrátili do svých tříd a začalo rozdávání vysvědčení. Ve zdejší první třídě se všichni školáci mohli pyšnit samými jedničkami. Ale i ti, kteří schytali nějakou tu horší známku, přesně věděli, na čem budou muset zapracovat. Učitelé žáci i doufají, že se v příštím školním roce uvidí častěji tváří v tvář, a ne jen přes obrazovku počítače.

---

MDPO modernizuje odbavovací systém

Opavská hromadná doprava se loučí s kasičkami, do kterých cestující dlouhá léta platili jízdné. Zároveň přechází na nový odbavovací systém. A poslední novinkou je kom

Trolejbusy i autobusy které zajišťují dopravu po Opavě postupně přijíždějí do depa, aby technici vyměnili původní odbavovací systém pro čtení karet za nový, modernější. Z vozů také nadobro zmizí pokladničky, kde cestující dlouhá léta mohli platit za jízdenky mincemi.

Milan Sedliský, servisní technik, Městský dopravní podnik Opava: „Demontovali jsme tři zařízení: čtečku karet, tiskárnu a čtečku QR kódů a místo toho jsme namontovali jedno zařízení.“

Nový odbavovací systém umožní na jednom místě čtení bankovních karet, čipových karet ODIS i mobilní aplikace. 

Pavel Gebauer, ředitel, Městský dopravní podnik Opava: "Spolehlivost po 7 letech už nebyla stoprocentní. A každá nespolehlivost je ztráta na tržbách. Je tady ta nutnost výměny odbavovacího systému za nový, modernější, rychlejší."

Od začátku července jsou nové přístroje spuštěny v pilotním provozu. Od stejného data pak opavská hromadná doprava bude kompletně začleněna do celokrajského systému KODIS.

Aleš Stejskal, jednatel, Koordinátor ODIS: „ V případě platby jízdného ODISkou budou moci na linky MDPO přestoupit za mnohem výhodnějších podmínek.

Cestující s odiskou zaplatí při přestupu z regionálních spojů na hromadnou dopravu namísto 13 korun pouze 4. Ve voze si lidé budou moci zakoupit jízdenky nově u řidiče, a to za 20 korun. A novinkou je také prodej přes e-shop.




NOVINKY MDPO OD 1.7. 2021

- úplné začlenění do systému KODIS

- prodej jízdenek u řidiče (20,- Kč)

- možnost nákupu jízdenek přes e - shop

---

Karviná pomáhá jižní Moravě finančně i materiálně

Materiální i finanční pomoc míří na jih Moravy i z Karviné. Velkou sbírku zorganizoval místní Český červený kříž, několik desítek dobrovolníků z Karviné a okolí také fyzicky v postižených obcích pomáhá. Finančně pomůže postižené oblasti i město.

Obrovskou vlnu solidarity v celé zemi vyvolalo neštěstí na jihu Moravy. Okamžitě na pomoc zareagovala i Karviná. Rada města na svém mimořádném zasedání rozhodla o zaslání finančního daru ve výši 100 tisíc korun pěti obcím : Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves, Hrušky a město Hodonín.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Jde opravdu o okamžitou pomoc, v rámci zákona o obcích více v této chvíli poskytnout nemůžeme, ale určitě na standardním zasedání zastupitelstva se budeme bavit o další finanční pomoci."

Do pomoci se zapojili i samotní občané, firmy a organizace. Lidé přiváželi materiální pomoc na základnu ČČK Karviná, který bleskově na katastrofu zareagoval a vyhlásil materiální sbírku. Konala se přes celý víkend až do pondělka, kdy byla kvůli obrovskému množství sbírka prozatím zastavena.

Oldřich Gbelec, ředitel ČČK Karviná: “V tuto chvíli je té pomoci tolik, že by bylo zbytečné hromadit to zboží, budeme vyčkávat a jakmile budeme povoláni, tak zase další sbírku vyhlásíme."

"Milan Čahoj, asistent pedagoga pro děti se speciálními učebními požadavky: "Já si myslím, že každá maličkost pomůže v těchto těžkých situacích."

Pomáhají organizace, jednotlivci i skupiny svolané prostřednictvím sociálních sítí a to i s nabídkou fyzické pomoci jako dobrovolníci přímo na místě neštěstí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-30-06-2021-17-00