Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Hasiči bojují už třetí den s požárem seníku ve Lhotce
  • Očkovací týmy vyjíždějí do odlehlých lokalit
  • Na pořádek v místeckých kasárnách dohlédne správce
  • Na zámku odhalili restaurovaný artefakt z roku 1573
  • Soutěž Talent star ovládl hadí muž

Hasiči bojují už třetí den s požárem seníku ve Lhotce

Hasiči už třetí den bojují s požárem seníku ve Lhotce na Frýdeckomístecku. Doutnající seno musí být z objektu vyvezeno, rozhrabáno a důkladně skropeno vodou. Veškeré zásoby krmení na zimu jsou ale zničené.

V sobotu 28. srpna vyrazili k ohlášenému požáru seníku ve Lhotce první jednotky hasičů z Frýdku - Místku. Bylo šest hodin odpoledne a postupně byly povolávány další a další jednotky především dobrovolných hasičů. Bylo jasné, že likvidace požáru potrvá dlouho a bude potřeba zajistit mnoho vody. 

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZSMS kraje: "Už po příjezdu prvních jednotek na místo události byl seník o půdorysu přibližně 20 x 60 metrů požárem zcela zasažen, uvnitř bylo uskladněno téměř 1500 balíků sena určených pro krmení. Hasiči v první fázi zásahu chránili vodními proudy vedle stojící budovu, postupně k hašení seníku nasadili osm vodních proudů."

Na nedalekém rybníce bylo zřízeno čerpací stanoviště se třemi čerpadly. Odtud jednotky dopravovaly kyvadlově vodu na požářiště cisternami. Seno bylo nakladačem majitele postupně vyváženo na sousední louku, kde jej hasiči rozhrabávali a dohašovali. To ale v neděli zakázal statik.

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZSMS kraje: "Statik v průběhu odpoledne zakázal vstup do objektu civilním osobám, velitel zásahu si proto na místo povolal pásové rypadlo se lžící od kolegů ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně. Díky němu mohou hasiči seno vyvážet, aniž bychom vstupovali pod poškozenou konstrukci."

Práce na likvidaci požáru pokračovaly i v pondělí. Předběžná škoda byla stanovena na dva miliony korun. Zemědělci přišli o veškeré krmivo na zimu. Příčina požáru je v šetření, vyšetřovatelé ještě v pondělí nemohli dovnitř. 

---

Očkovací týmy vyjíždějí do odlehlých lokalit

Proočkovanost obyvatel odlehlých částí Moravskoslezského kraje je velice nízká. Kraj proto do těchto vzdálených oblastí vysílá sanitky s očkovacími týmy. Lidé se tak mohou nechat vakcinovat proti covidu bez jakékoli předchozí registrace a bez nutnosti někam daleko dojíždět.

Možnost nechat se naočkovat mobilním týmem už měli například lidé z Jablunkova. Vybrat si mohli ze dvou vakcín, a to buď s jednou nebo dvěma aplikacemi. Stejnou možnost budou mít i obyvatelé obcí v okolí Jablunkova. Proočkovanost v celém regionu je totiž velmi nízká.

Jana Maštalířová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Třinec: “Dali jsme vědět i okolním obcím jako Bukovec, Bocanovice, Horní Lomná, Mosty u Jablunkova. Takže uvidím, jaká bude dnešní účast. Očkujeme i první i druhé dávky. K dispozici máme vakcíny Johnson & Johnson a Pfizer Biontec.”

Zájemci o očkování mohli konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem, který jim vakcinaci doporučil nebo nedoporučil. Vesměs všichni lidé však ocenili možnost nechat se naočkovat v místě svého bydliště, protože jinak by museli cestovat až do Třince.

Anketa: “Celkově to vidím spíš z toho důvodu, že jdu studovat na vysokou školu, takže bych nechtěl být nějak omezen. Chci prostě v této republice žít bez starostí. “

Kdyby tady nepřijeli za vámi, šla byste se očkovat někde do nemocnice?

Anketa: “Nevím, nevím.”

Anketa: “Ano, bylo to blízko. A třeba i v práci nebo s dětmi třeba cestovat…”

Moravskoslezský kraj hodlá ve vysílání očkovacích sanitek pokračovat i nadále. Už v tomto týdnu vyjedou týmy s vakcínami do vyloučených lokalit v Havířově, Orlové, Frýdku-Místku, Karviné a Ostravě.

---

Na pořádek v místeckých kasárnách dohlédne správce

Rozlehlý areál kasáren v Místku je veřejně přístupný. Jeho stav je ale nevyhovující a je potřeba ho udržovat. Navíc si z něj někteří lidé udělali skládku. Město proto určilo jednoho ze svých zaměstnanců, který bude na pořádek a správný chod areálu dohlížet. Instalují se tam také fotopasti.

Místecká kasárna využívají menší podnikatelé. Jsou tady kanceláře a v rozsáhlém areálu hlavně garáže a menší sklady. Město se rozhodlo, že se na areál více zaměří a nastaví zde provozní řád.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Tak, abychom tady v podstatě činnost těch nájemců byli schopni lépe koordinovat, a to nejenom ve vztahu k městu, ale i k těm nájemcům samotným. V minulosti tady byly opakované stížnosti na drobné krádeže. Na to, že se jim v areálu tím pádem hůře podniká, takže jsme vedeni mimo jiné i snahou eliminovat tyto negativní jevy. Například instalováním fotopastí a podobně."

Zároveň byl jmenován správce místeckých kasáren. Ten bude v blízkém kontaktu se všemi nájemci a může okamžitě řešit aktuální problémy, které trápí jak samotné nájemce, tak město.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Každopádně bych chtěl říci, že se nejedná o nějaké nové pracovní místo nebo o nějakou funkci. Čerpali jsme z vlastních zdrojů a vytipovali jsme vhodného člověka, který podle nás tu funkci bude dobře zastávat."

Alexandr Pokorný, správce kasáren: "V měsíci srpnu jsme tady začali dělat správcovství celého areálu z několika důvodů. Jeden z důvodů je, že se tady množily černé skládky a město za nemalé peníze muselo začít likvidovat odpady. Takže z tohoto důvodu jsme tady zřídili nový provozní řád, podle kterého se budou muset účastníci a nájemci řídit a uvidíme, jak budeme pokračovat dál."

Skládky se často objevovaly v odlehlých místech areálu, kde je minimální provoz.

Alexandr Pokorný, správce kasáren: "Většinou u lesa a od tohoto týdne začneme montovat fotopasti, abychom mohli dělat nějaké právní kroky vůči těmto lidem."

V kasárnách aktuálně působí 69 nájemců, kteří by také uvítali, kdyby byl v areálu zajištěn pořádek.

Alexandr Pokorný, správce kasáren: "Momentálně nejvíce nájemců tady využívá garážové prostory. Potom taková drobná činnost, jako opravy střech, máme tady i firmu, která se zabývá vrtáním studen. Momentálně tady sídlí i firma, která provádí obchvat Frýdku-Místku."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Samozřejmě ten náš areál přináší městu i určitý výnos, takže od správce očekáváme, že bude vytipovávat objekty, které jsou vhodné k rekonstrukci nebo k opravě. Tak, abychom zase mohli pronajímat lepší prostory, které jsou lépe využitelné pro ty nájemce a případně zvyšovat i ten celkový výnos města z tohoto areálu."

Bývalý vojenský areál zabírá plochu zhruba 156 hektarů.

---

Na zámku odhalili restaurovaný artefakt z roku 1573

Na porubském zámku se uskutečnily už tradiční Zámecké slavnosti. Ty každým rokem připomínají historii této nejstarší stavby Poruby, která byla vybudována na místech bývalé středověké tvrze jako renesanční sídlo Markvartoviců.

Zámek v Ostravě -Porubě už popáté patřil Zámeckým slavnostem. Návštěvníkům připomněly nejen jeho historii, ale také osobnosti, které tuto památku vybudovali a zachránili.

Maria Prusali, organizátorka slavností: “Což jsou dvě osobnosti. Ondřej Bzenec z Markvartovic, urozený rytíř, hejtman opavského knížectví a můj otec Statis Prusalis, který v 90. letech zámek zachránil před plánovanou demolicí.”

Zámek byl v té době zpustlý a navíc značně poškozený požárem. Důležitým momentem Zámeckých slavností bylo odhalení zrestaurovaného zámeckého portálu z roku 1573, kdy byl zámek postaven.

Maria Prusali, organizátorka slavností: “Několik let jsme usilovali o obnovu zámeckého portálu s erbem rodu Bzenců a teprve letos se nám podařilo získat dotaci. Byli jsme úspěšní a jsme velice vděční MS kraji za podporu.”

Jakub Gajda, sochař: “My jsme ještě trošku navíc udělali takovou věc po dohodě s památkáři, že jsme na obě římsy nechali provést pokrytí olověným plechem, aby nedocházelo k zasakování vody hlavně třeba tajícího sněhu do těch horních ploch.”

Právě zatékání do říms byl největší problém destrukce tohoto vzácného artefaktu.

---

Soutěž Talent star ovládl hadí muž

Soutěž Talent star má své vítěze. Finále proběhlo v Dělnickém domě v Horní Suché, kde se 13 členné porotě v čele se Zdeňkem Troškou představilo 24 účinkujících. Do superfinále jich nakonec postoupilo 11.

Do už tradiční soutěže Talent star se loni přihlásilo 100 soutěžících z různých koutů ČR. Do finále jich postoupilo 24, kteří v Dělnickém domě v Horní Suché v neděli bojovali o první příčky v kategoriích tanec, zpěv a ostatní. Porota to měla hodně těžké.

Zdeněk Troška, předseda poroty: Je to velice těžký, protože je tady spousta šikovných nadaných lidí, kteří opravdu jsou úžasní ve svých disciplínách a vybrat toho, já nevím, 10, 11 nejlepších, to je opravdu nadlidská práce. Porota byla bezvadná, musím říct, že jsem si myslel, že se budeme hádat, ale měli jsme stejné pocity, stejné tipy, no a účinkující byly pusinky, byli dobří."

Z 11 nejlepších nakonec hlavní cenu a s ní spojenou odměnu 20 tisíc korun, vyhrál hadí muž, který se mimo jiné protáhl dvěmi tenisovým raketami.

Ludvík Janíček, hadí muž: “Mám obrovskou radost. Já jsem s tím začal ve 12 letech, protože jsem napůl z cirkusové rodiny, no a vlastně každé cirkusové dítě se od mala musí naučit nějaké vystoupení."

Iva Kratochvílová, organizátorka soutěže: “Bylo méně lidí, protože nastala ta nemilá situace s tou naší nepříjemnou nemocí, ale nárůst jsme měli od roku 2015, kdy jsme začínali na 50 účastnících soutěže a skončili jsme v roce 2019 na 400 účastnících."

Soutěž Talent star je určena všem, kteří v něčem vynikají a chtějí se ukázat lidem. Na věku přitom vůbec nezáleží.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
30. srpna 2021, 16:00

Hasiči bojují už třetí den s požárem seníku ve Lhotce

Hasiči už třetí den bojují s požárem seníku ve Lhotce na Frýdeckomístecku. Doutnající seno musí být z objektu vyvezeno, rozhrabáno a důkladně skropeno vodou. Veškeré zásoby krmení na zimu jsou ale zničené.

V sobotu 28. srpna vyrazili k ohlášenému požáru seníku ve Lhotce první jednotky hasičů z Frýdku - Místku. Bylo šest hodin odpoledne a postupně byly povolávány další a další jednotky především dobrovolných hasičů. Bylo jasné, že likvidace požáru potrvá dlouho a bude potřeba zajistit mnoho vody. 

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZSMS kraje: "Už po příjezdu prvních jednotek na místo události byl seník o půdorysu přibližně 20 x 60 metrů požárem zcela zasažen, uvnitř bylo uskladněno téměř 1500 balíků sena určených pro krmení. Hasiči v první fázi zásahu chránili vodními proudy vedle stojící budovu, postupně k hašení seníku nasadili osm vodních proudů."

Na nedalekém rybníce bylo zřízeno čerpací stanoviště se třemi čerpadly. Odtud jednotky dopravovaly kyvadlově vodu na požářiště cisternami. Seno bylo nakladačem majitele postupně vyváženo na sousední louku, kde jej hasiči rozhrabávali a dohašovali. To ale v neděli zakázal statik.

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZSMS kraje: "Statik v průběhu odpoledne zakázal vstup do objektu civilním osobám, velitel zásahu si proto na místo povolal pásové rypadlo se lžící od kolegů ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně. Díky němu mohou hasiči seno vyvážet, aniž bychom vstupovali pod poškozenou konstrukci."

Práce na likvidaci požáru pokračovaly i v pondělí. Předběžná škoda byla stanovena na dva miliony korun. Zemědělci přišli o veškeré krmivo na zimu. Příčina požáru je v šetření, vyšetřovatelé ještě v pondělí nemohli dovnitř. 

---

Očkovací týmy vyjíždějí do odlehlých lokalit

Proočkovanost obyvatel odlehlých částí Moravskoslezského kraje je velice nízká. Kraj proto do těchto vzdálených oblastí vysílá sanitky s očkovacími týmy. Lidé se tak mohou nechat vakcinovat proti covidu bez jakékoli předchozí registrace a bez nutnosti někam daleko dojíždět.

Možnost nechat se naočkovat mobilním týmem už měli například lidé z Jablunkova. Vybrat si mohli ze dvou vakcín, a to buď s jednou nebo dvěma aplikacemi. Stejnou možnost budou mít i obyvatelé obcí v okolí Jablunkova. Proočkovanost v celém regionu je totiž velmi nízká.

Jana Maštalířová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Třinec: “Dali jsme vědět i okolním obcím jako Bukovec, Bocanovice, Horní Lomná, Mosty u Jablunkova. Takže uvidím, jaká bude dnešní účast. Očkujeme i první i druhé dávky. K dispozici máme vakcíny Johnson & Johnson a Pfizer Biontec.”

Zájemci o očkování mohli konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem, který jim vakcinaci doporučil nebo nedoporučil. Vesměs všichni lidé však ocenili možnost nechat se naočkovat v místě svého bydliště, protože jinak by museli cestovat až do Třince.

Anketa: “Celkově to vidím spíš z toho důvodu, že jdu studovat na vysokou školu, takže bych nechtěl být nějak omezen. Chci prostě v této republice žít bez starostí. “

Kdyby tady nepřijeli za vámi, šla byste se očkovat někde do nemocnice?

Anketa: “Nevím, nevím.”

Anketa: “Ano, bylo to blízko. A třeba i v práci nebo s dětmi třeba cestovat…”

Moravskoslezský kraj hodlá ve vysílání očkovacích sanitek pokračovat i nadále. Už v tomto týdnu vyjedou týmy s vakcínami do vyloučených lokalit v Havířově, Orlové, Frýdku-Místku, Karviné a Ostravě.

---

Na pořádek v místeckých kasárnách dohlédne správce

Rozlehlý areál kasáren v Místku je veřejně přístupný. Jeho stav je ale nevyhovující a je potřeba ho udržovat. Navíc si z něj někteří lidé udělali skládku. Město proto určilo jednoho ze svých zaměstnanců, který bude na pořádek a správný chod areálu dohlížet. Instalují se tam také fotopasti.

Místecká kasárna využívají menší podnikatelé. Jsou tady kanceláře a v rozsáhlém areálu hlavně garáže a menší sklady. Město se rozhodlo, že se na areál více zaměří a nastaví zde provozní řád.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Tak, abychom tady v podstatě činnost těch nájemců byli schopni lépe koordinovat, a to nejenom ve vztahu k městu, ale i k těm nájemcům samotným. V minulosti tady byly opakované stížnosti na drobné krádeže. Na to, že se jim v areálu tím pádem hůře podniká, takže jsme vedeni mimo jiné i snahou eliminovat tyto negativní jevy. Například instalováním fotopastí a podobně."

Zároveň byl jmenován správce místeckých kasáren. Ten bude v blízkém kontaktu se všemi nájemci a může okamžitě řešit aktuální problémy, které trápí jak samotné nájemce, tak město.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Každopádně bych chtěl říci, že se nejedná o nějaké nové pracovní místo nebo o nějakou funkci. Čerpali jsme z vlastních zdrojů a vytipovali jsme vhodného člověka, který podle nás tu funkci bude dobře zastávat."

Alexandr Pokorný, správce kasáren: "V měsíci srpnu jsme tady začali dělat správcovství celého areálu z několika důvodů. Jeden z důvodů je, že se tady množily černé skládky a město za nemalé peníze muselo začít likvidovat odpady. Takže z tohoto důvodu jsme tady zřídili nový provozní řád, podle kterého se budou muset účastníci a nájemci řídit a uvidíme, jak budeme pokračovat dál."

Skládky se často objevovaly v odlehlých místech areálu, kde je minimální provoz.

Alexandr Pokorný, správce kasáren: "Většinou u lesa a od tohoto týdne začneme montovat fotopasti, abychom mohli dělat nějaké právní kroky vůči těmto lidem."

V kasárnách aktuálně působí 69 nájemců, kteří by také uvítali, kdyby byl v areálu zajištěn pořádek.

Alexandr Pokorný, správce kasáren: "Momentálně nejvíce nájemců tady využívá garážové prostory. Potom taková drobná činnost, jako opravy střech, máme tady i firmu, která se zabývá vrtáním studen. Momentálně tady sídlí i firma, která provádí obchvat Frýdku-Místku."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Samozřejmě ten náš areál přináší městu i určitý výnos, takže od správce očekáváme, že bude vytipovávat objekty, které jsou vhodné k rekonstrukci nebo k opravě. Tak, abychom zase mohli pronajímat lepší prostory, které jsou lépe využitelné pro ty nájemce a případně zvyšovat i ten celkový výnos města z tohoto areálu."

Bývalý vojenský areál zabírá plochu zhruba 156 hektarů.

---

Na zámku odhalili restaurovaný artefakt z roku 1573

Na porubském zámku se uskutečnily už tradiční Zámecké slavnosti. Ty každým rokem připomínají historii této nejstarší stavby Poruby, která byla vybudována na místech bývalé středověké tvrze jako renesanční sídlo Markvartoviců.

Zámek v Ostravě -Porubě už popáté patřil Zámeckým slavnostem. Návštěvníkům připomněly nejen jeho historii, ale také osobnosti, které tuto památku vybudovali a zachránili.

Maria Prusali, organizátorka slavností: “Což jsou dvě osobnosti. Ondřej Bzenec z Markvartovic, urozený rytíř, hejtman opavského knížectví a můj otec Statis Prusalis, který v 90. letech zámek zachránil před plánovanou demolicí.”

Zámek byl v té době zpustlý a navíc značně poškozený požárem. Důležitým momentem Zámeckých slavností bylo odhalení zrestaurovaného zámeckého portálu z roku 1573, kdy byl zámek postaven.

Maria Prusali, organizátorka slavností: “Několik let jsme usilovali o obnovu zámeckého portálu s erbem rodu Bzenců a teprve letos se nám podařilo získat dotaci. Byli jsme úspěšní a jsme velice vděční MS kraji za podporu.”

Jakub Gajda, sochař: “My jsme ještě trošku navíc udělali takovou věc po dohodě s památkáři, že jsme na obě římsy nechali provést pokrytí olověným plechem, aby nedocházelo k zasakování vody hlavně třeba tajícího sněhu do těch horních ploch.”

Právě zatékání do říms byl největší problém destrukce tohoto vzácného artefaktu.

---

Soutěž Talent star ovládl hadí muž

Soutěž Talent star má své vítěze. Finále proběhlo v Dělnickém domě v Horní Suché, kde se 13 členné porotě v čele se Zdeňkem Troškou představilo 24 účinkujících. Do superfinále jich nakonec postoupilo 11.

Do už tradiční soutěže Talent star se loni přihlásilo 100 soutěžících z různých koutů ČR. Do finále jich postoupilo 24, kteří v Dělnickém domě v Horní Suché v neděli bojovali o první příčky v kategoriích tanec, zpěv a ostatní. Porota to měla hodně těžké.

Zdeněk Troška, předseda poroty: Je to velice těžký, protože je tady spousta šikovných nadaných lidí, kteří opravdu jsou úžasní ve svých disciplínách a vybrat toho, já nevím, 10, 11 nejlepších, to je opravdu nadlidská práce. Porota byla bezvadná, musím říct, že jsem si myslel, že se budeme hádat, ale měli jsme stejné pocity, stejné tipy, no a účinkující byly pusinky, byli dobří."

Z 11 nejlepších nakonec hlavní cenu a s ní spojenou odměnu 20 tisíc korun, vyhrál hadí muž, který se mimo jiné protáhl dvěmi tenisovým raketami.

Ludvík Janíček, hadí muž: “Mám obrovskou radost. Já jsem s tím začal ve 12 letech, protože jsem napůl z cirkusové rodiny, no a vlastně každé cirkusové dítě se od mala musí naučit nějaké vystoupení."

Iva Kratochvílová, organizátorka soutěže: “Bylo méně lidí, protože nastala ta nemilá situace s tou naší nepříjemnou nemocí, ale nárůst jsme měli od roku 2015, kdy jsme začínali na 50 účastnících soutěže a skončili jsme v roce 2019 na 400 účastnících."

Soutěž Talent star je určena všem, kteří v něčem vynikají a chtějí se ukázat lidem. Na věku přitom vůbec nezáleží.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-30-08-2021-16-00