Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Lidé hlasovali na drive - in stanovištích
  • V pátek se v MS kraji otevře 1304 volebních okrsků
  • V Ostravě přibyli se 40ti odběry další zlatí dárci krve
  • Na fasádu domu spotřeboval umělec 200 sprejů
  • Strany a hnutí bojují o přízeň voličů

Lidé hlasovali na drive - in stanovištích

Začaly volby do zastupitelstva Moravskoslezského kraje. A to hlasováním na venkovních drive - in stanovištích. Přímo z auta mohli lístek do volební schránky vhodit lidé, kterým byla kvůli onemocnění Covid - 19 nařízená karanténa nebo jsou v izolaci. Zájem byl ale malý. V Opavě takto hlasovalo jen 33 voličů.

Ještě před před samotným začátkem voleb mohli svůj hlas odevzdat do volební schránky lidé, kteří kvůli zdravotnímu omezení v souvislosti s onemocněním koronavirem k volbám přijít nemohli. V rámci Moravskoslezského kraje mohli voliči hlasovat na šesti místech, v každém okrese bylo jedno. A vybírali si jej podle místa svého bydliště.
V areálu Slezské nemocnice v Opavě byla připravena dvě drive in stanoviště. Bohatě by ale stačilo jedno.

Božena Krpcová, zapisovatelka volební komise, Úřad Moravskoslezského kraje: „Během prvních dvou hodin nepřišel zatím volit nikdo na naše stanoviště."

V průběhu dopoledne sem nakonec přijely dvě

desítky voličů. Na místě byli úředníci krajského

úřadu a také vojáci, kteří se zajištěním chodu voleb

pomáhali.

Aleš Střelec, náčelník odd. Logistiky, 53. pluk průzkumu a elektronického boje: "Voják vyzvedne doklady od občana, provede spolu s úřednicí z krajského úřadu kontrolu, zda může volit. A pak podrží hlasovací schránku pro vhození obálky."

Voliči museli veškeré procedury zvládnout uvnitř auta. Podle našich informací mohlo v na drive - in stanovišti v Opavě volit asi 200 lidí. Dorazilo jich ale jen 33.

Volič: „Já chodím volit každý rok. Jsem ráda, že mám tu možnost."

Schránky ze všech drive – in volebních míst byly převezeny na krajský úřad. Obálky s hlasovacími lístky budou otevřeny po ukončení voleb, tedy v sobotu, po 14,00 hodině. A sečteny spolu s hlasy z ostatními.

---

V pátek se v MS kraji otevře 1304 volebních okrsků

Už tento pátek a sobotu se uskuteční Volby do krajských zastupitelstev České republiky a volby do Senátu Parlamentu ČR. Současné volby jsou ale poznamenané koronavirovou krizí a bude nutné dodržovat opatření. Ministerstvo vnitra připravilo pro občany názorné instruktážní video.

V pátek a sobotu se uskuteční Volby do krajských zastupitelstev České republiky a volby do Senátu Parlamentu ČR. Při vstupu do volební místnosti bude potřeba mít nasazenou roušku a dodržovat pravidla. Ministerstvo vnitra připravilo pro občany instruktážní video, k dispozici jsou i videa pro neslyšící.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Před a přímo ve volební místnosti budou prostředky pro dezinfekci rukou a cedule upozorňující na rozestupy."

Ke komisi se může volič přiblížit pouze pro předání průkazu totožnosti a přebírání úřední obálky.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Pokud bude třeba, aby si okrsková volební komise ztotožnila voliče, vyzve ho, aby odstoupil dva metry, na nezbytně nutnou dobu si sundá roušku, zase si ji nasadí a může odvolit."

Každá politická strana, hnutí nebo koalice má svůj vlastní hlasovací lístek, na něm může volič označit až čtyři kandidáty, kterým udělí preferenční hlas.

Tomáš Gebauer, vedoucí odboru vnitra Krajského úřadu MSK: "Politických stran a hnutí jsme zaregistrovali 20. Celkově je 1016 kandidátů, s tím, že tři byli odvoláni, takže původně jich bylo o tři více."

Celkem se v pátek v Moravskoslezském kraji otevře 1304 volebních okrsků. Volit se bude pro čtyří senátní obvody, v Novém Jičíně, Karviné, Frýdku-Místku a Ostravě. Krajský úřad bude po dobu konání voleb kontrolovat jejich hladký průběh a dodržování opatření.

---

V Ostravě přibyli se 40ti odběry další zlatí dárci krve

Krev je vzácná, ničím nenahraditelná tekutina. Může zachraňovat životy i vracet zdraví. Proto je dárcovství tak ceněné a kdo dává krev pravidelně získává od Českého červeného kříže medaile. V Ostravě byli nyní oceněni zlatí dárci za 40 odběrů krve.

Když v našem zpravodajství TV Polar mluvíme o ostravském Krevním centru a o dárcovství, většinou naše diváky burcujeme kvůli nedostatku nějaké krevní skupiny. Tentokrát je to jinak. V radničním Divadélku pod věží totiž Český červený kříž dárcům krve děkoval a předával jim zlaté medaile profesora Jana Jánského za 40 bezplatných odběrů krve. 

Lydie Poledníková, ředitelka Oblastního spolku ČCK Ostrava: ¨Za první odběr dostanou kapku krve. Pak jsou další odběry a po 10 odběrech mají bronzovou medaili, po 20 stříbrnou a ti, co jsou tu dnes, mají 40 odběrů, tedy darovali už skoro 20 litrů krve."

Pozvaných bylo celkem 108 dárců. 40 odběrů jim trvalo většinou kolem 10 let. Motivaci mají ale různou.

anketa, dárci krve: 

"Kamarád měl vážnou dopravní nehodu a potřebovali mou krevní skupinu. Neváhal jsme ani chvíli." 

"Já jsme chtěl zjistit, jakou mám krevní skupiny." 

Krevní centrum Ostrava patří mezi největší podobná zařízení v zemi a vzácnou tekutinou zásobuje i mnohá další města včetně Prahy.

Jana Furková, lékařka Krevního centra Ostrava: "Potřebujeme dárce, potřebujeme nové dárce, potřebujeme mladé dárce a jsme rádi, když k nám chodí opakovaně."

Další ocenění čeká tyto dárce za 80, 120 a 160 odběrů. Dostanou Zlaté kříže ČČK. Nejvyšší cenění je pak  plaketa Dar krve - dar života za 250 odběrů.

---

Na fasádu domu spotřeboval umělec 200 sprejů

Ostrava má nové místo, které rozhodně stojí za to vidět. Na fasádě domu na Nádražní ulici vytvořil polský umělec Marius M-City Waras unikátní malbu. Tento moderní umělecký směr se jmenuje mural art a jde vlastně o jakési legální sprejerství. Pro Ostravu, která aktuálně řeší estetiku veřejného prostoru, to může být jedna z cest, jak dočasně zkrášlit některá místa.

200 sprejů černé a modré barvy, 500 šablon, 6 dní tvrdé práce a na konci je toto monstrózní umělecké dílo o rozměrech 220 čtverečních metrů. Autor, polský umělec Mariusz M-City Waras, dílo pojmenoval Skok a vévodí mu symbol Ostravy - kůň, kterému se kouří z nozder a trhá řetězy. 

Mariusz M-City Waras, autor díla: "Přijel jsem do Ostravy a s kurátorkou jsme hledali zajímavé materiály o městě, legendy a pověsti. Tak jsme se dostali až k tomuto koni, který je na stěně, společně s prvky ostravské architektury."

Na protější stěně jde vidět, jak fasáda domu vypadala ještě před vytvořením díla. Nejprve tedy musela být srovnána a omítnuta. Mezitím už ale umělec projektoval, kreslil, skicoval. Důležité jsou přesné rozměry, protože bylo zapotřebí vyrobit šablony.

Mariusz M-City Waras, autor díla: "Projektování probíhá tak, že mám mnoho objektů různých typů a z nich skládám různé věci, trochu jako z kostek lega nebo puzzle. K tomu dodávám různé nové motivy. Tady je to ten kůň."

Umělecký směr mural je poměrně nový a od street artu nebo grafitti se liší tím, že je legální a většinou objednaný majitelem objektu. 

Alexandra Krolikova, kurátorka díla: "Na začátku to bylo považováno za vandalismus. Liší se to ale především tím, že je to legální umění, protože taková plocha se nedá připravit ilegálně. Potřebuješ schválení, dokumenty, hodně materiálu a finance."

Estetikou veřejného prostoru se Ostrava zabývá i v rámci projektu Ostrava 360°, který řeší reklamní smog a poukazuje tak i na jiné možné dočasné využití volné plochy, která nemusí být vždy jen nosičem reklam.

---

Strany a hnutí bojují o přízeň voličů

Do krajský voleb kandidují dvě desítky stran a hnutí. Například Dělnická strana sociální spravedlnosti chce do zastupitelstva, aby dělníci mohli více rozhodovat o tom, kam jdou jejich peníze. Alternativa pro nezávislé kandidáty 2020 cílí na zdravotnictví a Rozumní - Petr Hanning - za spravedlnost a životní jistoty mají starost o letiště.

Současné vedení kraje nebylo špatné, ale málo investovalo do zdravotnictví. Tak vnímá situaci lídr hnutí Alternativa pro nezávislé kandidáty 2020.

Miroslav Koliba, lídr Alternativy pro nezávislé kandidáty 2020: "Některé nemocnice se opravily, nicméně zdravotně sociální pomezí se potlačilo relativně málo. Teď se bude stavět nový domov sociálních služeb v Kopřivnici, nicméně sociálních lůžek, zdravotních potřebujeme posílit mnohem víc.”

Dělníci, kterých je v kraji nejvíce, by měli mít zastoupení v zastupitelstvu poměrem. To je hlavní motto Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Ján Tomeš, lídr Dělnické strany sociální spravedlnosti: "Máme jakousi povinnost vůči svým kolegům, abychom se dostali někam, kde se rozhoduje o našich daních, jak s daněmi nakládají naši zaměstnanci. Všichni úředníci jsou naši zaměstnanci, jsou placení ze státního rozpočtu, do kterého my přispíváme."

Bezpečný, soběstačný a prosperující prostor pro všechny občany. S takovým programem chtějí oslovit voliče Rozumní.

Karin Szczyrbová, lídr Rozumní - Petr Hanning - za spravedlnost a životní jistoty: "Nehodláme naše letiště v Mošnově nechat přeměnit na jakoukoliv základnu. Americkou základnu, základnu NATO a podobně. Dále hodláme aktivně řešit útlum dolů, útlum těžby v dolech OKD a hodláme se také zabývat zdravotnictvím."

---Mohlo by Vás také zajímat