Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Každé lůžko v KHN má k dispozici kyslíkovou terapii
  • V Ostravě-Porubě se srazily dvě tramvaje, několik lidí se zranilo
  • Krizový štáb zasedá v NJ online, nemocnice zatím zvládá
  • Místostarostka Komorní Lhotky se přiznala ke zmanipulování zakázky
  • Havířovští myslivci se chystají na hony

Každé lůžko v KHN má k dispozici kyslíkovou terapii

Karvinská hornická nemocnice na výzvu Ministerstva zdravotnictví rozšiřuje kapacity, pro další případnou potřebu hospitalizování pacientů pozitivních na Covid. Výhodou této nemocnice je, že každé lůžko je tady vybaveno kyslíkovou terapií.

Od začátku vyhlášení pandemie na jaře pečovala Karvinská hornická nemocnice o pacienty s covidem v rámci jednotlivých oddělení. Hospitalizováni byli na vyčleněném pokoji. I tady muselo vedení nemocnice zareagovat na vyhlášení mimořádného opatření, které zastavilo provádění plánovaných operačních zákroků, aby byly volné kapacity pro covidové pacienty.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: "Vyčlenili jsme 15. lůžkovou jednotku, jako covidovou pro tyto pacienty. S tím, že až se propustí pacienti z oddělení ortopedie a rehabilitace, tak jsme schopni tu kapacitu navýšit na 50 lůžek."

Zároveň také nemocnice rozdělila obě jednotky intenzivní péče JIP a vytvořila 9 lůžkovou covidovou JIP.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: "Všechna naše lůžka jsou vybaveny rampou, kde je přiveden kyslík. Tzn. na všech lůžkách jsme schopni podávat kyslíkovou terapii."

Nemocnice má také záložní řešení pro případ většího množství pacientů vyžadující hospitalizaci a to v právě stavěné budově, která by měla být koncem listopadu předána a po její kolaudaci je nemocnice schopna vyčlenit další lůžka.

---

V Ostravě-Porubě se srazily dvě tramvaje, několik lidí se zranilo

Hasiči, záchranáři a policisté ve čtvrtek podvečer vyrazili k nahlášené srážce dvou tramvajových souprav v Ostravě-Porubě. Nehoda se stala před prodejnou Albert na křižovatce ulic Opavská x Martinovská.

Čelní srážka dvou tramvajových souprav se podle DPO stala v 17:24, podle PČR v 17:45. Kabiny řidičů zůstaly silně poškozeny.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "Policisté provedli na místě dokumentaci a shromáždili další informace. Z nich předběžně vyplývá, že řidička tramvajové soupravy jedoucí ve směru od Poruby na centrum Ostravy mohla zřejmě přehlédnout či nerespektovat návěstidlo výhybky a tramvaj v křižovatce nepokračovala v řádném směru jízdy (rovně), ale vlevo. Došlo ke střetu s protijedoucí soupravou řízenou mužem. Oba řidiči byli se zraněními předáni do péče lékařů."

Karolína Hřivnáč Rycková, mluvčí Dopravního podniku Ostrava: "Nehoda se stala blízkosti zastávky Telekomunikační škola na ulici Opavské v Porubě, její příčina se vyšetřuje. Následky nehody byly do 80 minut odstraněny, avšak mohou přetrvávat lehké nepravidelnosti v provozu."

Záchranáři na místě ošetřili čtyři účastníky nehody, kteří cestovali v tramvajích. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Devatenáctiletý mladík a dvaašedesátiletý muž utrpěli lehká poranění – první v oblasti horní končetiny, druhý na hlavě. Sedmnáctiletý mladík a jednapadesátiletá žena byli zraněni středně těžce, a to v oblasti hlavy a krční páteře. Všechny čtyři transportovaly posádky po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče k dalšímu ošetření do Fakultní nemocnice Ostrava. Týmy ZZS byly v kontaktu s dalšími přibližně pěti účastníky střetu. Jejich poranění byla minimální a nevyžadovali ošetření, ani přepravu do zdravotnického zařízení. Poté, co byli posádkami poučeni, mohli být ponecháni na místě události."

Pro řidiče bylo místo průjezdné, jen s mírným omezením. Tramvajový provoz je již obnoven. Kriminalisté budou věc prověřovat pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti a na vyšetřování incidentu spolupracují s Dopravním podnikem Ostrava.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "Policisté žádají o svědectví cestující linek shodně č. 7, kteří se v obou tramvajových soupravách (tedy jedoucích ve směru na Ostravu – Porubu a ve směru opačném) nacházeli a dosud nebyli s policisty v kontaktu. Rovněž žádají o svědectví osádky automobilů projíždějících místech v době střetu, tedy v 17:45 hodin, přičemž uvítají také záznamy z palubních kamer. Svědectví mohou podat rovněž osoby procházející místem. Veškeré informace volejte prosím na bezplatnou linku 158 nebo je sdělte policistům na nejbližší policejní služebně. Děkujeme."

---

Krizový štáb zasedá v NJ online, nemocnice zatím zvládá

Krizový štáb aktivovaný v souvislosti s koronavirem se v Novém Jičíně sešel v říjnu už po páté. Z bezpečnostních, a také z časových důvodů jedná formou videokonference. Situace ve městě je stabilizovaná. Zvládá ji i nemocnice, i když s nedostatkem personálu.

Podle posledních čísel z 27. října je v Novém Jičíně zhruba 400 covid pozitivních lidí (133 zotavených). Fungují sociální zařízení a služby, v provozu jsou mateřské školy a pro děti pracovníků záchranného systému Základní škola Tyršova. I tyto informace zazněly na videokonferenci krizového štábu 29. října. Aktuálním problémem, o který se musí město postarat, jsou nakažení lidé bez domova.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zatím pozitivní člověk bez přístřeší je v Novém Jičíně jeden. Má tak vážné zdravotní komplikace, že je hospitalizován v nemocnici.”

Také situace v novojičínské nemocnici byla tématem jednání, podle předsedy představenstva Milana Leckéše ji zdravotníci zvládají.

Milan Leckéši, předseda představenstva, Nemocnice Agel Nový Jičín: “V této chvíli máme v nemocnici vyčleněnou kapacitu 84 lůžek, z čehož je 10 na jednotce intenzivní péče. Obsazenost je v této chvíli 67 pacientů, šest těch pacientů je na umělé plicní ventilaci.”

Kapacitu pro covid pacienty se daří zvyšovat vyčleněním dalších lůžek z jiných oddělení. Stejně jako v jiných zdravotnických zařízeních, i tady chybí personál.

Milan Leckéši, předseda představenstva, Nemocnice Agel Nový Jičín: “Samozřejmě přivítáme a máme tady už i některé dobrovolníky. Máme zde samozřejmě i mediky a žáky zdravotní školy, za což děkuji.”

Nemocných je průběžně zhruba 60 až 70 zaměstnanců, z toho okolo 20 jsou lékaři.

---

Místostarostka Komorní Lhotky se přiznala ke zmanipulování zakázky

Místostarostka Komorní Lhotky Andrea Sztefková se přiznala k manipulování veřejné zakázky na stavební práce v sociálním ústavu, kde je ředitelkou. Obec kvůli tomu musela vrátit dotaci.

Ředitelka obecního sociálního ústavu, která je současně místostarostkou Komorní Lhotky, byla obviněna letos v květnu. Sama se k případu vyjadřovat nechtěla. Pod tíhou důkazů však přiznala, že zakázku zmanipulovala. Podle policie si na zakázce za zhruba půl milionu měla přijít na 100 tisíc korun.

Aby ústav získal dotaci kraje, musel rozšířit ubytovací kapacitu. Ředitelka se měla na zakázce dohodnout s šéfem jedné firmy, přičemž obešli povinnost oslovit ve výběrovém řízení minimálně tři firmy. Podnikatel předložil svou cenovou nabídku a další dvě vyšší nabídky měly být jen fiktivní.

Jak dříve uvedla policie, vše začalo v roce 2017. K tomu, aby získala dotační titul a peníze od kraje, musela rozšířit ubytovací kapacitu daného ústavu. Což znamenalo oslovit minimálně 3 firmy, jak tomu hovoří zákon o zadávání veřejných zakázek a požádat o cenové nabídky na projekty i samotnou realizaci.

Eva Michalíková, mluvčí Policie ČR: “V prvním případě se jednalo o ženu (44), této bylo sděleno obvinění ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a v druhém případě se jednalo o muže (37), tomu bylo sděleno obvinění ze spáchání přečinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a přečinu podplácení. Obviněná však měla oslovit pouze jednu společnost, které šéfoval muž z Karvinska. Po předchozí vzájemné domluvě, ještě před samotným vyhlášením první veřejné zakázky na “Stavební úpravy objektu daného sociálního ústavu“, měla ředitelka poskytnout podklady pro vypracování projektové dokumentace k této veřejné zakázce, na základě čehož měl již důvodně obviněný muž zakázku získat. V této nabídce už měla být zahrnuta i odměna pro paní ředitelku, jak oba obvinění uvedli ve svém výslechu. Dále po domluvě obviněný muž měl zajistit a nechat vyhotovit tzv. fiktivní dvě další nabídky, které byly ještě s vyšší částkou, než kterou předložil on sám sociálnímu ústavu. Zakázku tudíž získal a ředitelka si tak měla přijít na „odměnu obálkovou metodou“ okolo 100.000,- Kč. Celková cena zakázek byla přes 500.000,- Kč. Ředitelce za své jednání hrozí trest odnětí svobody od dvou až osm let a muži za jeho počínání hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců až tři léta.

Rozsudek opírající se o dohodu o vině a trestu je již pravomocný. Díky dohodě je trest mnohem mírnější. 

Sandra Vareninová, soudkyně, mluvčí OS Frýdek-Místek: “Okresní soud ve Frýdku-Místku svým rozsudkem, který již nabyl právní moci, schválil dohodu o vině a trestu, kdy byla odsouzena k peněžitému trestu v celkové výměře 320 tisíc korun, kdy byl stanoven náhradní trest v trvání 12 měsíců a dále trestu propadnutí finančních prostředků ve výši 80 tisíc korun.”

Starosta Komorní Lhotky zatím svou příbuznou kryje a odvolávat ji nechce.

Ivo Sztefek (Nezávislí Godula), starosta obce: “Momentálně se tím nezabýváme, protože máme jiné starosti s covidem. Zatím jsme nepřijali žádné opatření, ani řešení. Paní Sztefková zůstává místostarostkou, protože tu může odvolat maximálně zastupitelstvo.”

Odsouzená 44letá žena by mohla sama rezignovat jak na post místostarostky, tak ředitelky obecního ústavu.

---

Havířovští myslivci se chystají na hony

Přesto, že platí nouzový stav, havířovští myslivci se chystají na hony. Celkem by jich chtěli do konce roku uspořádat tři. Hlavním úkolem je regulace zvěře, která v lesích páchá škody. Ty musí myslivecká sdružení hradit.

Myslivci musí dohlížet, aby nedocházelo k přemnožení škodné zvěře, kam spadá například liška, divoké prase, nebo jezevec. Zajíci a spárkatá zvěř okusují mladé stromky. Veškeré škody napáchané zvěří, pak musí hradit myslivecká sdružení. I proto mají nimrodi v nouzovém stavu výjimku, a to i ze zákazu nočního vycházení.

Daniel Varga, hospodář mysliveckého sdružení Havířov: "Lesům ČR jsme platili škody ve výši zhruba 23 tisíc korun ročně. Tím, že se u nás vyskytl covid a situace je taková, jaká je, a nejde jen o naše sdružení, ale jde o všechna sdružení. Náš finanční přínos je z akcí. Chceme dělat všechno proto, abychom ty škody způsobené zvěří, jak okusem spárkaté, vytloukáním srnců, divoká prasata, liška zmírnili. Máme 40 kusů lišek odlovených za rok.”

Hony mají sice myslivci povoleny, nesmí ale pořádat poslední leč. Nyní ani neví, kolik členů bude ochotno se honů zúčastnit.

Václav Přeček, předseda havířovského mysliveckého spolku: "Pokud víme, tak naši členové prozatím nemocní nejsou, takže ty procházky v lese jim prospívají, nemají žádné problémy. Může mít někdo strach, se zúčastnit ve větším kolektivu akce. Obvoláme je všechny a podle toho budeme dělat leče."

Myslivecké sdružení bude včas informovat veřejnost, kdy a konkrétně, ve kterých lokalitách se budou myslivci pohybovat tak, aby nedošlo ke zraněním.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
30. října 2020, 17:00

Každé lůžko v KHN má k dispozici kyslíkovou terapii

Karvinská hornická nemocnice na výzvu Ministerstva zdravotnictví rozšiřuje kapacity, pro další případnou potřebu hospitalizování pacientů pozitivních na Covid. Výhodou této nemocnice je, že každé lůžko je tady vybaveno kyslíkovou terapií.

Od začátku vyhlášení pandemie na jaře pečovala Karvinská hornická nemocnice o pacienty s covidem v rámci jednotlivých oddělení. Hospitalizováni byli na vyčleněném pokoji. I tady muselo vedení nemocnice zareagovat na vyhlášení mimořádného opatření, které zastavilo provádění plánovaných operačních zákroků, aby byly volné kapacity pro covidové pacienty.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: "Vyčlenili jsme 15. lůžkovou jednotku, jako covidovou pro tyto pacienty. S tím, že až se propustí pacienti z oddělení ortopedie a rehabilitace, tak jsme schopni tu kapacitu navýšit na 50 lůžek."

Zároveň také nemocnice rozdělila obě jednotky intenzivní péče JIP a vytvořila 9 lůžkovou covidovou JIP.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: "Všechna naše lůžka jsou vybaveny rampou, kde je přiveden kyslík. Tzn. na všech lůžkách jsme schopni podávat kyslíkovou terapii."

Nemocnice má také záložní řešení pro případ většího množství pacientů vyžadující hospitalizaci a to v právě stavěné budově, která by měla být koncem listopadu předána a po její kolaudaci je nemocnice schopna vyčlenit další lůžka.

---

V Ostravě-Porubě se srazily dvě tramvaje, několik lidí se zranilo

Hasiči, záchranáři a policisté ve čtvrtek podvečer vyrazili k nahlášené srážce dvou tramvajových souprav v Ostravě-Porubě. Nehoda se stala před prodejnou Albert na křižovatce ulic Opavská x Martinovská.

Čelní srážka dvou tramvajových souprav se podle DPO stala v 17:24, podle PČR v 17:45. Kabiny řidičů zůstaly silně poškozeny.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "Policisté provedli na místě dokumentaci a shromáždili další informace. Z nich předběžně vyplývá, že řidička tramvajové soupravy jedoucí ve směru od Poruby na centrum Ostravy mohla zřejmě přehlédnout či nerespektovat návěstidlo výhybky a tramvaj v křižovatce nepokračovala v řádném směru jízdy (rovně), ale vlevo. Došlo ke střetu s protijedoucí soupravou řízenou mužem. Oba řidiči byli se zraněními předáni do péče lékařů."

Karolína Hřivnáč Rycková, mluvčí Dopravního podniku Ostrava: "Nehoda se stala blízkosti zastávky Telekomunikační škola na ulici Opavské v Porubě, její příčina se vyšetřuje. Následky nehody byly do 80 minut odstraněny, avšak mohou přetrvávat lehké nepravidelnosti v provozu."

Záchranáři na místě ošetřili čtyři účastníky nehody, kteří cestovali v tramvajích. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Devatenáctiletý mladík a dvaašedesátiletý muž utrpěli lehká poranění – první v oblasti horní končetiny, druhý na hlavě. Sedmnáctiletý mladík a jednapadesátiletá žena byli zraněni středně těžce, a to v oblasti hlavy a krční páteře. Všechny čtyři transportovaly posádky po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče k dalšímu ošetření do Fakultní nemocnice Ostrava. Týmy ZZS byly v kontaktu s dalšími přibližně pěti účastníky střetu. Jejich poranění byla minimální a nevyžadovali ošetření, ani přepravu do zdravotnického zařízení. Poté, co byli posádkami poučeni, mohli být ponecháni na místě události."

Pro řidiče bylo místo průjezdné, jen s mírným omezením. Tramvajový provoz je již obnoven. Kriminalisté budou věc prověřovat pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti a na vyšetřování incidentu spolupracují s Dopravním podnikem Ostrava.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "Policisté žádají o svědectví cestující linek shodně č. 7, kteří se v obou tramvajových soupravách (tedy jedoucích ve směru na Ostravu – Porubu a ve směru opačném) nacházeli a dosud nebyli s policisty v kontaktu. Rovněž žádají o svědectví osádky automobilů projíždějících místech v době střetu, tedy v 17:45 hodin, přičemž uvítají také záznamy z palubních kamer. Svědectví mohou podat rovněž osoby procházející místem. Veškeré informace volejte prosím na bezplatnou linku 158 nebo je sdělte policistům na nejbližší policejní služebně. Děkujeme."

---

Krizový štáb zasedá v NJ online, nemocnice zatím zvládá

Krizový štáb aktivovaný v souvislosti s koronavirem se v Novém Jičíně sešel v říjnu už po páté. Z bezpečnostních, a také z časových důvodů jedná formou videokonference. Situace ve městě je stabilizovaná. Zvládá ji i nemocnice, i když s nedostatkem personálu.

Podle posledních čísel z 27. října je v Novém Jičíně zhruba 400 covid pozitivních lidí (133 zotavených). Fungují sociální zařízení a služby, v provozu jsou mateřské školy a pro děti pracovníků záchranného systému Základní škola Tyršova. I tyto informace zazněly na videokonferenci krizového štábu 29. října. Aktuálním problémem, o který se musí město postarat, jsou nakažení lidé bez domova.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zatím pozitivní člověk bez přístřeší je v Novém Jičíně jeden. Má tak vážné zdravotní komplikace, že je hospitalizován v nemocnici.”

Také situace v novojičínské nemocnici byla tématem jednání, podle předsedy představenstva Milana Leckéše ji zdravotníci zvládají.

Milan Leckéši, předseda představenstva, Nemocnice Agel Nový Jičín: “V této chvíli máme v nemocnici vyčleněnou kapacitu 84 lůžek, z čehož je 10 na jednotce intenzivní péče. Obsazenost je v této chvíli 67 pacientů, šest těch pacientů je na umělé plicní ventilaci.”

Kapacitu pro covid pacienty se daří zvyšovat vyčleněním dalších lůžek z jiných oddělení. Stejně jako v jiných zdravotnických zařízeních, i tady chybí personál.

Milan Leckéši, předseda představenstva, Nemocnice Agel Nový Jičín: “Samozřejmě přivítáme a máme tady už i některé dobrovolníky. Máme zde samozřejmě i mediky a žáky zdravotní školy, za což děkuji.”

Nemocných je průběžně zhruba 60 až 70 zaměstnanců, z toho okolo 20 jsou lékaři.

---

Místostarostka Komorní Lhotky se přiznala ke zmanipulování zakázky

Místostarostka Komorní Lhotky Andrea Sztefková se přiznala k manipulování veřejné zakázky na stavební práce v sociálním ústavu, kde je ředitelkou. Obec kvůli tomu musela vrátit dotaci.

Ředitelka obecního sociálního ústavu, která je současně místostarostkou Komorní Lhotky, byla obviněna letos v květnu. Sama se k případu vyjadřovat nechtěla. Pod tíhou důkazů však přiznala, že zakázku zmanipulovala. Podle policie si na zakázce za zhruba půl milionu měla přijít na 100 tisíc korun.

Aby ústav získal dotaci kraje, musel rozšířit ubytovací kapacitu. Ředitelka se měla na zakázce dohodnout s šéfem jedné firmy, přičemž obešli povinnost oslovit ve výběrovém řízení minimálně tři firmy. Podnikatel předložil svou cenovou nabídku a další dvě vyšší nabídky měly být jen fiktivní.

Jak dříve uvedla policie, vše začalo v roce 2017. K tomu, aby získala dotační titul a peníze od kraje, musela rozšířit ubytovací kapacitu daného ústavu. Což znamenalo oslovit minimálně 3 firmy, jak tomu hovoří zákon o zadávání veřejných zakázek a požádat o cenové nabídky na projekty i samotnou realizaci.

Eva Michalíková, mluvčí Policie ČR: “V prvním případě se jednalo o ženu (44), této bylo sděleno obvinění ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a v druhém případě se jednalo o muže (37), tomu bylo sděleno obvinění ze spáchání přečinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a přečinu podplácení. Obviněná však měla oslovit pouze jednu společnost, které šéfoval muž z Karvinska. Po předchozí vzájemné domluvě, ještě před samotným vyhlášením první veřejné zakázky na “Stavební úpravy objektu daného sociálního ústavu“, měla ředitelka poskytnout podklady pro vypracování projektové dokumentace k této veřejné zakázce, na základě čehož měl již důvodně obviněný muž zakázku získat. V této nabídce už měla být zahrnuta i odměna pro paní ředitelku, jak oba obvinění uvedli ve svém výslechu. Dále po domluvě obviněný muž měl zajistit a nechat vyhotovit tzv. fiktivní dvě další nabídky, které byly ještě s vyšší částkou, než kterou předložil on sám sociálnímu ústavu. Zakázku tudíž získal a ředitelka si tak měla přijít na „odměnu obálkovou metodou“ okolo 100.000,- Kč. Celková cena zakázek byla přes 500.000,- Kč. Ředitelce za své jednání hrozí trest odnětí svobody od dvou až osm let a muži za jeho počínání hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců až tři léta.

Rozsudek opírající se o dohodu o vině a trestu je již pravomocný. Díky dohodě je trest mnohem mírnější. 

Sandra Vareninová, soudkyně, mluvčí OS Frýdek-Místek: “Okresní soud ve Frýdku-Místku svým rozsudkem, který již nabyl právní moci, schválil dohodu o vině a trestu, kdy byla odsouzena k peněžitému trestu v celkové výměře 320 tisíc korun, kdy byl stanoven náhradní trest v trvání 12 měsíců a dále trestu propadnutí finančních prostředků ve výši 80 tisíc korun.”

Starosta Komorní Lhotky zatím svou příbuznou kryje a odvolávat ji nechce.

Ivo Sztefek (Nezávislí Godula), starosta obce: “Momentálně se tím nezabýváme, protože máme jiné starosti s covidem. Zatím jsme nepřijali žádné opatření, ani řešení. Paní Sztefková zůstává místostarostkou, protože tu může odvolat maximálně zastupitelstvo.”

Odsouzená 44letá žena by mohla sama rezignovat jak na post místostarostky, tak ředitelky obecního ústavu.

---

Havířovští myslivci se chystají na hony

Přesto, že platí nouzový stav, havířovští myslivci se chystají na hony. Celkem by jich chtěli do konce roku uspořádat tři. Hlavním úkolem je regulace zvěře, která v lesích páchá škody. Ty musí myslivecká sdružení hradit.

Myslivci musí dohlížet, aby nedocházelo k přemnožení škodné zvěře, kam spadá například liška, divoké prase, nebo jezevec. Zajíci a spárkatá zvěř okusují mladé stromky. Veškeré škody napáchané zvěří, pak musí hradit myslivecká sdružení. I proto mají nimrodi v nouzovém stavu výjimku, a to i ze zákazu nočního vycházení.

Daniel Varga, hospodář mysliveckého sdružení Havířov: "Lesům ČR jsme platili škody ve výši zhruba 23 tisíc korun ročně. Tím, že se u nás vyskytl covid a situace je taková, jaká je, a nejde jen o naše sdružení, ale jde o všechna sdružení. Náš finanční přínos je z akcí. Chceme dělat všechno proto, abychom ty škody způsobené zvěří, jak okusem spárkaté, vytloukáním srnců, divoká prasata, liška zmírnili. Máme 40 kusů lišek odlovených za rok.”

Hony mají sice myslivci povoleny, nesmí ale pořádat poslední leč. Nyní ani neví, kolik členů bude ochotno se honů zúčastnit.

Václav Přeček, předseda havířovského mysliveckého spolku: "Pokud víme, tak naši členové prozatím nemocní nejsou, takže ty procházky v lese jim prospívají, nemají žádné problémy. Může mít někdo strach, se zúčastnit ve větším kolektivu akce. Obvoláme je všechny a podle toho budeme dělat leče."

Myslivecké sdružení bude včas informovat veřejnost, kdy a konkrétně, ve kterých lokalitách se budou myslivci pohybovat tak, aby nedošlo ke zraněním.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-30-10-2020-17-00