Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nedostatek zubařů snad vyřeší nový obor na OÚ
  • Město otevřelo kontaktní centrum pro uprchlíky
  • Nový Jičín navštívil pravnuk polárníka Orla
  • Po zimě opět pokračuje rekonstrukce Oblouku
  • V Karviné probíhají úpravy na centrálním hřbitově
  • Házená jako přirozený pohyb pro rozvoj dětí


Město otevřelo kontaktní centrum pro uprchlíky

Frýdek-Místek otevřel kontaktní centrum pro obyvatele z Ukrajiny. To pomáhá zájemcům vyřídit všechny důležité formality a nezbytnosti nutné k pobytu. Lidé, kteří ještě nemají ubytování ho také mohou získat v nově zřízených prostorách městské ubytovny v bývalých kasárnách.

Nové kontaktní centrum ve Frýdku-Místku vzniklo v prostorách Národního domu.

Yana Stupak, koordinátorka kontaktního centra: "Pomáháme tady se všemi informacemi. Co se týká registrace, vyřízení dávek, pomoc s prací. Hlídání dětí, kroužky, školy, školky. Zkrátka všechno, co potřebují. Doktory."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Má být místem, kde se budou soustřeďovat všechny informace, všechny nabídky pro ženy, pro děti. Aby měly informace o tom, kde mohou získat zaměstnání, aby měly kontakty mezi sebou. Bude tam nějaká potravinová banka, jazykové kurzy, případně hlídání dětí. Předtím, než budou děti přijaty do mateřských školek."

Julia, obyvatelka ukrajinského Záporoží: "Moc děkujeme. Vůbec nevíme, jak bychom to tady zvládli, kdyby nám někdo nepomáhal. Město je moc hezké, i lidé jsou na nás hodní."

Kontaktní centrum je otevřeno pět dní v týdnu, dvě hodiny dopoledne a dvě hodiny odpoledne. Ale vzhledem k zájmu by chtěli otevírací dobu ještě prodloužit.

Yana Stupak, koordinátorka kontaktního centra: "Jsou moc rádi, že je takové centrum, protože si tady mohou popovídat, mohou si tady děti pohrát. Odpoledne tady máme takový kroužek pro děti a pro maminky a jsou rády, že je takové místo, kam mohou přijít."

Je zde i koutek humanitární pomoci, který nabízí především základní potraviny a hygienické potřeby. Většina z příchozích už ve městě našla i ubytování. Přesto pro jistotu město vyčlenilo ještě další prostory.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "V rámci jedné z těch variant, které přichází do úvahy, tak jsme přistoupili k základnímu zmapování a k zahájení nějakých prací na místeckých kasárnách, které umožní dostat ty prostory, které by byly vhodné, alespoň do takového stavu, aby byly provizorně obyvatelné."

K dispozici je čtyřicítka pokojů s kapacitou zhruba 70 lůžek. Pro město je důležité, aby se nově příchozí postupně zapojili do běžného života ve městě.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Většina těch lidí nebo těch matek s dětmi tady nepřišla s tím, že jenom něco chtějí, ale jsou to často velmi vzdělané ženy, které jsou učitelky, doktorky, sestry. Mají velké znalosti a chtějí se zapojit do toho života."

Na začátku konfliktu poslalo město 1 milion korun přímo na ukrajinskou ambasádu. Na řešení situace s přívalem ukrajinských občanů pak vyčlenilo 10 milionů korun. Tyto peníze zůstávají ve městě.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Někdo musí uvařit obědy, někdo musí hlídat děti, někdo musí zprovoznit tu ubytovnu. Čili nová pracovní místa, nové pobídky. A všechny ty investice, které z té části jsou, tak zůstávají zároveň v tom městě. Čili pokud se konflikt vyřeší na Ukrajině, ženy s dětmi se budou moci vrátit, tak my budeme mít třeba funkční ubytovnu."

Město zároveň schválilo finanční příspěvek pro obyvatele, kteří ubytovali uprchlíky od 24. února do 25. března.

---

Nedostatek zubařů snad vyřeší nový obor na OÚ

Ostravská univerzita má maximální podporu města i kraje ve snaze otevřít nový obor zubní lékařství. Do budoucna by to mohlo vyřešit velký nedostatek zubařů v našem regionu. Lékařská fakulta se snaží všechna povolení stihnout už na příští akademický rok.

Asi každý z MS kraje zná někoho, kdo nemůže sehnat zubaře a pokud má nějaký problém, musí vystát mnohahodinovou frontu na zubní pohotovosti. Nedostatek zubařů by mohl vyřešit nový obor na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Škola o jeho zřízení usiluje už od loňska a letos v lednu už odevzdala akreditační spis k hodnocení. 

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OÚ: "Naše lékařská fakulta to bere jako své poslání a splnění společenské poptávky obyvatel našeho kraje, protože se setkáváme s tím, že ať už občané, tak pojišťovny i poskytovatelé péče vnímají to, že je velký nedostatek zubařských kapacit." 

Náklady na vybudování zázemí a přípravu výuky jsou odhadovány na více než 40 milionů korun. MS kraj i Ostrava jsou ale připraveni se o náklady s univerzitou podělit. Kraj dá 14 milionů a stejnou částku schválilo i město.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Bude to především na nákup přístrojového vybavení a dalších položek, které jsou v té žádosti uvedeny. Ta podpora je rozložena do tří let." 

Snahou univerzity je, aby první studenti nastoupili už na podzim. Mělo by jít o 15 žáků. V dalších letech by to mělo být asi 20 budoucích zubařů ročně. Projekt kupodivu nezískal podporu stomatologické komory, která má obavy z nedostatku kvalitních pedagogů z řad docentů a profesorů. Další jednání komory bude v červnu. 

---

Zprávy krátké, 31. 3. 2022, 1

Práce na východní části obchvatu Frýdku-Místku se zastavily. Silničáři na místě udělali zabezpečovací práce, aby škody kvůli zastavení projektu byly co nejnižší. Nejvyšší správní soud totiž před nedávnem svým rozhodnutím odebral stavební povolení, a to na podnět spolku Děti Země. Týká se části mezi čtvrtým až sedmým kilometrem. Stavba západní části ale pokračovat může. První část obchvatu bude dokončena v půlce roku.

Členové aktivních záloh mají za sebou taktické cvičení na objektu kritické infrastruktury, během kterého obsadili Elektrárnu Třebovice. Jde o zcela nový typ výcviku. Ostravská jednotka aktivních záloh je předurčena pro řešení ohrožení nebo napadení strategických objektů na teritoriu kraje. V našem regionu cvičí od roku 2012.

---

Po zimě opět pokračuje rekonstrukce Oblouku

V Ostravě-Porubě se chýlí ke konci komplexní rekonstrukce bytového domu Oblouk. V létě na ni naváže úprava předprostoru a poté se Oblouk opět stane reprezentativní bránou do této městské části Ostravy.

Po zimě se opět naplno rozjely venkovní práce na rekonstrukci bytového domu Oblouk v Ostravě-Porubě. Momentálně se opravuje fasáda druhé poloviny většího z podjezdů, což částečně omezuje dopravu. Jezdí se kyvadlově a provoz řídí semafory.

Petra Brodová (ANO). místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “V loňském roce nám trošku postup prací zdržela nemožnost provést všechny plánované uzavírky obou podjezdů.”

Rekonstrukce Oblouku je komplexní. Probíhá jak spodní hydroizolace stavby, tak výměna původní plechové střešní krytiny za keramické desky typu bobrovka.

Petra Brodová (ANO). místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Provádí se sanace sklepních prostor, zateplení půdy, výměna případně napadených prvků krovu a samozřejmě se očistí celá fasáda a restaurují se zdobné prvky z grafitu a lunety.”

Veškeré práce by měly skončit na přelomu května a června a ihned poté se začne upravovat předprostor Oblouku.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “V tom předprostoru by se měly kompletně zrekonstruovat zpevněné plochy, dále by tam měly proběhnout nové výsadby Měla by tam proběhnout také výměna mobiliáře.”

Výstavba Oblouku byla zahájena v červnu roku . Hlavní průčelí stavby bylo navrženo tak, aby připomínalo v Petrohradě. Od roku 2008 je Oblouk kulturní památkou.

---

Nový Jičín navštívil pravnuk polárníka Orla

Nový Jičín navštívil pravnuk zdejšího rodáka, slavného polárníka Eduarda Orla. Ocenil, že se zde památka na jeho předka připomíná a přislíbil možnost zapůjčení obrazů a dalších artefaktů, které má po svém pradědovi.

Důstojník rakouského námořnictva a polárník Eduard Orel, novojičínský rodák, se před 150 lety vydal na vědeckou expedici, která v Severním ledovém oceánu objevila Zemi Františka Josefa. Po návratu byl císařem povýšen do rytířského stavu. V Novém Jičíně jej připomíná pamětní deska na rodném domě a malá expozice v muzeu. Tato místa teď navštívil polárníkův potomek - pravnuk, který žije v Německu.

Wolfgang Ladenbauer, pravnuk Eduarda Orla: “Je to pro mě velmi emotivní být tady. Je to velmi silný zážitek. Jsem pyšný na to, že můj praděda tu má takové postavení a je tu známý.”

Eduard Orel zemřel před 130 lety poblíž italského Terstu. Zástupci Muzea Novojičínska teď s kolegy z Itálie a Vídně jednají o možnostech spolupráce na prezentaci novojičínského rodáka.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Připravujeme výstavní projekty. Dokonce jsme se dohodli na tom, že předají autorská práva na české vydání knížky o našem rodákovi Eduardu Orlovi, včetně jeho deníku, který je dnes uchováván ve Vojenském historickém muzeu ve Vídni.”

Pravnuk Eduarda Orla Wolfgang Ladenbauer připustil možnost, že by obrazy a další artefakty, které má po svém pradědovi, zapůjčil k vystavení do pradědova rodiště.

---

Zprávy krátké, 31. 3. 2022, 2
30 let od uzavření skládky na Radaru ve Studénce musí město kontrolovat kvalitu podzemní vody. Původní vrt se ale zhroutil a další už byly nevyhovující. Radnice proto nechala vybudovat zcela nový.

---

Házená jako přirozený pohyb pro rozvoj dětí

V hodinách tělesné výchovy je podle odborníků nesmírně důležité, aby se zejména malé děti rozvíjely přirozeným způsobem. Proto vznikl projekt miniházené do škol. V Havířově školením prošlo na třicet učitelů, kteří pro žáky uspořádali první turnaj.

Hodit, chytit, běžet a zapojit se do kolektivu. Házená je sport, kde je pro děti vše přirozené. Učitele tělesné výchovy v Havířově v loňském roce nadchl projekt, který vznikl v rámci celoživotního vzdělávání. Po několika měsících trénování na školách, se děti poprvé mohly sejít na společném turnaji.

Tomáš Bárta, autor projektu malé házené do škol: “Na začátku roku jsme se v rámci ligy házené a fandů házené v MSK rozhodli, že zkusíme házenou dostat do povědomí veřejnosti a do povědomí škol. Začala spolupráce s Ostravskou univerzitou a vnikl nápad Basic Handbalu, to znamená základní házená, znovuoživení práce s míčem v hodinách tělesné výchovy.”

Do projektu se zapojilo zhruba 30 učitelů tělesné výchovy.

Ivana Kaděrová, učitelka, ZŠ Gen. Svobody Havířov: “Hned po programu, který jsme absolvovali, jsme vše aplikovali do hodin tělesné výchovy a zájmových činností. Děti to přijaly s ohlasem. Děti jsou nadšené, spokojené. Proběhly už první turnaje mezi jednotlivými třídami.”

anketa: “Líbí se nám to moc a trénujeme na škole skoro pořád v tělocviku. Tento turnaj mi přijde dobrý."

anketa: “Je to fajné a moc jsem se těšil, že jsem se z toho málem nevyspal.”

Platnými hráči byly i čtyři děti z Ukrajiny, protože v jejich zemi je házená velmi populárním sportem.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
31. března 2022, 16:00


Město otevřelo kontaktní centrum pro uprchlíky

Frýdek-Místek otevřel kontaktní centrum pro obyvatele z Ukrajiny. To pomáhá zájemcům vyřídit všechny důležité formality a nezbytnosti nutné k pobytu. Lidé, kteří ještě nemají ubytování ho také mohou získat v nově zřízených prostorách městské ubytovny v bývalých kasárnách.

Nové kontaktní centrum ve Frýdku-Místku vzniklo v prostorách Národního domu.

Yana Stupak, koordinátorka kontaktního centra: "Pomáháme tady se všemi informacemi. Co se týká registrace, vyřízení dávek, pomoc s prací. Hlídání dětí, kroužky, školy, školky. Zkrátka všechno, co potřebují. Doktory."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Má být místem, kde se budou soustřeďovat všechny informace, všechny nabídky pro ženy, pro děti. Aby měly informace o tom, kde mohou získat zaměstnání, aby měly kontakty mezi sebou. Bude tam nějaká potravinová banka, jazykové kurzy, případně hlídání dětí. Předtím, než budou děti přijaty do mateřských školek."

Julia, obyvatelka ukrajinského Záporoží: "Moc děkujeme. Vůbec nevíme, jak bychom to tady zvládli, kdyby nám někdo nepomáhal. Město je moc hezké, i lidé jsou na nás hodní."

Kontaktní centrum je otevřeno pět dní v týdnu, dvě hodiny dopoledne a dvě hodiny odpoledne. Ale vzhledem k zájmu by chtěli otevírací dobu ještě prodloužit.

Yana Stupak, koordinátorka kontaktního centra: "Jsou moc rádi, že je takové centrum, protože si tady mohou popovídat, mohou si tady děti pohrát. Odpoledne tady máme takový kroužek pro děti a pro maminky a jsou rády, že je takové místo, kam mohou přijít."

Je zde i koutek humanitární pomoci, který nabízí především základní potraviny a hygienické potřeby. Většina z příchozích už ve městě našla i ubytování. Přesto pro jistotu město vyčlenilo ještě další prostory.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "V rámci jedné z těch variant, které přichází do úvahy, tak jsme přistoupili k základnímu zmapování a k zahájení nějakých prací na místeckých kasárnách, které umožní dostat ty prostory, které by byly vhodné, alespoň do takového stavu, aby byly provizorně obyvatelné."

K dispozici je čtyřicítka pokojů s kapacitou zhruba 70 lůžek. Pro město je důležité, aby se nově příchozí postupně zapojili do běžného života ve městě.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Většina těch lidí nebo těch matek s dětmi tady nepřišla s tím, že jenom něco chtějí, ale jsou to často velmi vzdělané ženy, které jsou učitelky, doktorky, sestry. Mají velké znalosti a chtějí se zapojit do toho života."

Na začátku konfliktu poslalo město 1 milion korun přímo na ukrajinskou ambasádu. Na řešení situace s přívalem ukrajinských občanů pak vyčlenilo 10 milionů korun. Tyto peníze zůstávají ve městě.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Někdo musí uvařit obědy, někdo musí hlídat děti, někdo musí zprovoznit tu ubytovnu. Čili nová pracovní místa, nové pobídky. A všechny ty investice, které z té části jsou, tak zůstávají zároveň v tom městě. Čili pokud se konflikt vyřeší na Ukrajině, ženy s dětmi se budou moci vrátit, tak my budeme mít třeba funkční ubytovnu."

Město zároveň schválilo finanční příspěvek pro obyvatele, kteří ubytovali uprchlíky od 24. února do 25. března.

---

Nedostatek zubařů snad vyřeší nový obor na OÚ

Ostravská univerzita má maximální podporu města i kraje ve snaze otevřít nový obor zubní lékařství. Do budoucna by to mohlo vyřešit velký nedostatek zubařů v našem regionu. Lékařská fakulta se snaží všechna povolení stihnout už na příští akademický rok.

Asi každý z MS kraje zná někoho, kdo nemůže sehnat zubaře a pokud má nějaký problém, musí vystát mnohahodinovou frontu na zubní pohotovosti. Nedostatek zubařů by mohl vyřešit nový obor na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Škola o jeho zřízení usiluje už od loňska a letos v lednu už odevzdala akreditační spis k hodnocení. 

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OÚ: "Naše lékařská fakulta to bere jako své poslání a splnění společenské poptávky obyvatel našeho kraje, protože se setkáváme s tím, že ať už občané, tak pojišťovny i poskytovatelé péče vnímají to, že je velký nedostatek zubařských kapacit." 

Náklady na vybudování zázemí a přípravu výuky jsou odhadovány na více než 40 milionů korun. MS kraj i Ostrava jsou ale připraveni se o náklady s univerzitou podělit. Kraj dá 14 milionů a stejnou částku schválilo i město.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Bude to především na nákup přístrojového vybavení a dalších položek, které jsou v té žádosti uvedeny. Ta podpora je rozložena do tří let." 

Snahou univerzity je, aby první studenti nastoupili už na podzim. Mělo by jít o 15 žáků. V dalších letech by to mělo být asi 20 budoucích zubařů ročně. Projekt kupodivu nezískal podporu stomatologické komory, která má obavy z nedostatku kvalitních pedagogů z řad docentů a profesorů. Další jednání komory bude v červnu. 

---

Zprávy krátké, 31. 3. 2022, 1

Práce na východní části obchvatu Frýdku-Místku se zastavily. Silničáři na místě udělali zabezpečovací práce, aby škody kvůli zastavení projektu byly co nejnižší. Nejvyšší správní soud totiž před nedávnem svým rozhodnutím odebral stavební povolení, a to na podnět spolku Děti Země. Týká se části mezi čtvrtým až sedmým kilometrem. Stavba západní části ale pokračovat může. První část obchvatu bude dokončena v půlce roku.

Členové aktivních záloh mají za sebou taktické cvičení na objektu kritické infrastruktury, během kterého obsadili Elektrárnu Třebovice. Jde o zcela nový typ výcviku. Ostravská jednotka aktivních záloh je předurčena pro řešení ohrožení nebo napadení strategických objektů na teritoriu kraje. V našem regionu cvičí od roku 2012.

---

Po zimě opět pokračuje rekonstrukce Oblouku

V Ostravě-Porubě se chýlí ke konci komplexní rekonstrukce bytového domu Oblouk. V létě na ni naváže úprava předprostoru a poté se Oblouk opět stane reprezentativní bránou do této městské části Ostravy.

Po zimě se opět naplno rozjely venkovní práce na rekonstrukci bytového domu Oblouk v Ostravě-Porubě. Momentálně se opravuje fasáda druhé poloviny většího z podjezdů, což částečně omezuje dopravu. Jezdí se kyvadlově a provoz řídí semafory.

Petra Brodová (ANO). místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “V loňském roce nám trošku postup prací zdržela nemožnost provést všechny plánované uzavírky obou podjezdů.”

Rekonstrukce Oblouku je komplexní. Probíhá jak spodní hydroizolace stavby, tak výměna původní plechové střešní krytiny za keramické desky typu bobrovka.

Petra Brodová (ANO). místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Provádí se sanace sklepních prostor, zateplení půdy, výměna případně napadených prvků krovu a samozřejmě se očistí celá fasáda a restaurují se zdobné prvky z grafitu a lunety.”

Veškeré práce by měly skončit na přelomu května a června a ihned poté se začne upravovat předprostor Oblouku.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “V tom předprostoru by se měly kompletně zrekonstruovat zpevněné plochy, dále by tam měly proběhnout nové výsadby Měla by tam proběhnout také výměna mobiliáře.”

Výstavba Oblouku byla zahájena v červnu roku . Hlavní průčelí stavby bylo navrženo tak, aby připomínalo v Petrohradě. Od roku 2008 je Oblouk kulturní památkou.

---

Nový Jičín navštívil pravnuk polárníka Orla

Nový Jičín navštívil pravnuk zdejšího rodáka, slavného polárníka Eduarda Orla. Ocenil, že se zde památka na jeho předka připomíná a přislíbil možnost zapůjčení obrazů a dalších artefaktů, které má po svém pradědovi.

Důstojník rakouského námořnictva a polárník Eduard Orel, novojičínský rodák, se před 150 lety vydal na vědeckou expedici, která v Severním ledovém oceánu objevila Zemi Františka Josefa. Po návratu byl císařem povýšen do rytířského stavu. V Novém Jičíně jej připomíná pamětní deska na rodném domě a malá expozice v muzeu. Tato místa teď navštívil polárníkův potomek - pravnuk, který žije v Německu.

Wolfgang Ladenbauer, pravnuk Eduarda Orla: “Je to pro mě velmi emotivní být tady. Je to velmi silný zážitek. Jsem pyšný na to, že můj praděda tu má takové postavení a je tu známý.”

Eduard Orel zemřel před 130 lety poblíž italského Terstu. Zástupci Muzea Novojičínska teď s kolegy z Itálie a Vídně jednají o možnostech spolupráce na prezentaci novojičínského rodáka.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Připravujeme výstavní projekty. Dokonce jsme se dohodli na tom, že předají autorská práva na české vydání knížky o našem rodákovi Eduardu Orlovi, včetně jeho deníku, který je dnes uchováván ve Vojenském historickém muzeu ve Vídni.”

Pravnuk Eduarda Orla Wolfgang Ladenbauer připustil možnost, že by obrazy a další artefakty, které má po svém pradědovi, zapůjčil k vystavení do pradědova rodiště.

---

Zprávy krátké, 31. 3. 2022, 2
30 let od uzavření skládky na Radaru ve Studénce musí město kontrolovat kvalitu podzemní vody. Původní vrt se ale zhroutil a další už byly nevyhovující. Radnice proto nechala vybudovat zcela nový.

---

Házená jako přirozený pohyb pro rozvoj dětí

V hodinách tělesné výchovy je podle odborníků nesmírně důležité, aby se zejména malé děti rozvíjely přirozeným způsobem. Proto vznikl projekt miniházené do škol. V Havířově školením prošlo na třicet učitelů, kteří pro žáky uspořádali první turnaj.

Hodit, chytit, běžet a zapojit se do kolektivu. Házená je sport, kde je pro děti vše přirozené. Učitele tělesné výchovy v Havířově v loňském roce nadchl projekt, který vznikl v rámci celoživotního vzdělávání. Po několika měsících trénování na školách, se děti poprvé mohly sejít na společném turnaji.

Tomáš Bárta, autor projektu malé házené do škol: “Na začátku roku jsme se v rámci ligy házené a fandů házené v MSK rozhodli, že zkusíme házenou dostat do povědomí veřejnosti a do povědomí škol. Začala spolupráce s Ostravskou univerzitou a vnikl nápad Basic Handbalu, to znamená základní házená, znovuoživení práce s míčem v hodinách tělesné výchovy.”

Do projektu se zapojilo zhruba 30 učitelů tělesné výchovy.

Ivana Kaděrová, učitelka, ZŠ Gen. Svobody Havířov: “Hned po programu, který jsme absolvovali, jsme vše aplikovali do hodin tělesné výchovy a zájmových činností. Děti to přijaly s ohlasem. Děti jsou nadšené, spokojené. Proběhly už první turnaje mezi jednotlivými třídami.”

anketa: “Líbí se nám to moc a trénujeme na škole skoro pořád v tělocviku. Tento turnaj mi přijde dobrý."

anketa: “Je to fajné a moc jsem se těšil, že jsem se z toho málem nevyspal.”

Platnými hráči byly i čtyři děti z Ukrajiny, protože v jejich zemi je házená velmi populárním sportem.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-31-03-2022-16-00