Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Vandalové ničí herní prvky, lavičky i zeleň
  • Primátor Ostravy pekl s náměstky bábovky pro pěstouny
  • V Karviné otevřeli nové dopravní hřiště
  • Rekonstrukce zimního stadionu pokračuje podle plánu
  • ZŠ Město Albrechtice pokořila Mount Everest

Vandalové ničí herní prvky, lavičky i zeleň

Centrální ostravský obvod stále řeší problémy s vandalismem. Bezohlední lidé si za svůj cíl vybírají dokonce i dětská hřiště, kde nedávno založili požár a poškodili tak unikátní herní prvek. Obvod pak musí investovat úsilí i peníze do oprav.

Dětský ráj II na okraji Sadů Dr. Milady Horákové v Ostravě. Místo s unikátním herním prvkem, který byl vyrobený jako jediný v Česku, speciálně pro Ostravu. Nedávno si ho bohužel vybrali za svůj cíl vandalové.

Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně, TS MOaP: "V každém roce jsou prováděny hlavní roční kontroly všech dětských zařízení v obvodě Moravská Ostrava Přívoz. S tím, že na základě těchto revizí my vždycky zjistíme, jaké jsou problémy na těchto jednotlivých dětských zařízeních."

Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Řešíme hodně problémů s vandalismem. Ať už na našem inventáři, tak třeba i na zeleni. Tady byl problém s tím, že nám vandalové založili požár v dětských prvcích a museli jsme vyměnit podlahy."

Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně, TS MOaP: "Vlivem požáru došlo k vyhoření asi šesti podlah. Museli jsme zajistit opravu, samozřejmě v prvé řadě jsme museli všechno demontovat, zajistit celou herní sestavu proti vstupu. A postupně musely být vyrobeny všechny ty podlahy."

Oprava vyšla na pár desítek tisíc korun. Nyní už je herní prvek opět funkční a plně přístupný pro děti. Obvod ale řeší problémy i na jiných místech.

Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Máme třeba i problém v lokalitách, jako je park Železárenská, tam nám pravděpodobně bezdomovci, nevíme přesně, kdo to byl. Tak nám zničili prakticky všechny lavičky. Ale potýkáme se i s vandalismem na zeleni, třeba na stromech. Kdy nám lidé odřezávají takzvané úvazy."

Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Ty lidské síly a peníze bychom mohli určitě využít úplně jinak než opravami po vandalech."

Náklady na opravy poškozených dětských zařízení, laviček i odpadkových košů, dosahují ročně v Moravské Ostravě a Přívozu až 180 tisíc korun.

---

Primátor Ostravy pekl s náměstky bábovky pro pěstouny

Ostrava se připojila k celostátní výzvě na podporu pěstounství "Dík náhradním rodinám." Primátor města Jan Dohnal proto se svými náměstky pekl bábovky a na to, aby se nepřipálily dohlížel známý šéfkuchař David Valíček.

Ostrava a Moravskoslezský kraj může v pěstounské péči sloužit jako vzor pro zbytek celé naší země. Je zde dokonce nejvíce pěstounů z celé republiky. V Ostravě zajišťuje pěstounství na přechodnou dobu 25 rodin, celkem 33 osob. Od roku 2011 funguje kampaň dejme dětem rodinu a letos se Ostrava připojila i k celostátní výzvě "Dík náhradním rodinám."

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: ""Snahou je ukázat, že ta bábovka je takovým symbolem, který spojuje rodinu." 

Jan Dohnal, primátor Ostravy:  "Bábovkový den je super akce, která ukazuje na problematiku, která v České republice není stále úplně ve 100 procentech vyřešena." 

Na správný postup pečení dohlédl známý šéfkuchař David Valíček, který také pomáhá ostravským školním jídelnám v rámci projektu Fajne školní bistro.  

David Valíček, šéfkuchař: "Vyšlehat vždycky nejdříve vejce s cukrem a až potom přidat mouku se špetkou soli, kypřící prášek, vanilkový cukr a když už je mouka zamíchaná v těch vejcích, přidává se mléko a olej." 

Na bábovkách si pak pochutnali klienti Centra sociálních služeb v mariánských Horách. V roce 2023 bylo do pěstounské péče na přechodnou dobu svěřeno 64 ostravských dětí. O 43 z nich se postarali pěstouni přímo z Ostravy o ostatní z dalších míst kraje.

---

Krátké zprávy 31. 5. 2024 17.00 - 1


ENERGETICKÉ PORADENSTVÍ - POBOČKA V NOVÉ KAROLINĚ

Přímo v Nové Karolině v centru Ostravy si mohou lidé nově vyřídit vše potřebné ohledně dodávek energií. Pobočku otevřela společnost E.ON. Odborníci tam kromě klasických služeb nabízí i poradenství ohledně energetického řešení domácností jako jsou fotovoltaické systémy, tepelná čerpadla nebo dobíjecí wallboxy pro elektromobily.

RUDOLF UZLÍK, vedoucí akvizičních procesů, E.ON

---


V Karviné otevřeli nové dopravní hřiště

Karviná obdarovala nejmenší obyvatele města dárkem ke Dni dětí, dostaly k užívání nové dopravní hřiště. Najdou tady vše, co potřebují k získání praktických dovedností týkající se bezpečnosti v silničním provozu.

Na místě bývalé Základní školy Víta Nejedlého v Karviné-Ráji vyrostlo nové dopravníhřiště. Jeho výstavba trvala rok. Slavnostně bylo otevřeno pár dní před svátkem dětí.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: "Jsem rád, že se podařil krásný projekt, který budou využívat děti v rámci dopravní výchovy nebo volnočasových aktivit třeba s rodiči."

anketa: děti ze Základní a Mateřské školy Prameny: "Je to tady super. Mně se líbí ta zatáčka, kde je Kristýnka." "Mně se líbí, že můžu jezdit na kole a ještě že tady svítí semafory." "Mně se líbí značky a přechod. Budu tady chodit ráda."

Areál dopravního hřiště nabízí bezpečný prostor, kde děti mohou trénovat všechny dopravní úkony, které v provozu používají.

Pavel Blahut, koordinátor BESIPu pro MSK: "Jsou tam i prvky pro jízdu zručnosti, což ten cyklista potřebuje trénovat, takže za mě super."

O správu nového areálu se budou starat zaměstnanci Základní školy Prameny. Ve všední dny bude hřiště sloužit hlavně dětem z mateřských a základních škol a také z družin. Veřejnosti bude přístupné od 16 do 18 hodin.

Dagmar Czinege, ředitelka ZŠ a MŠ Prameny: "O víkendu mohou přijít rodiče s dětmi od 10 do 12 hodin, odpoledne od 14 do 18 hodin bude dopravní hřiště otevřeno."

Hřiště bude přístupné od dubna do října a to vždy pouze v případě příznivých klimatických podmínek kvůli bezpečnosti dětí.

---

Rekonstrukce zimního stadionu pokračuje podle plánu

Rekonstrukce zimního stadionu v Opavě pokračuje podle původního harmonogramu. Začala loni v květnu a skončit by měla v druhé polovině příštího roku, kdy se do moderní haly vrátí sportovci z náhradní ledové plochy v Městských sadech.

Z nejstaršího zastřešeného zimního stadionu v Česku zůstala jen ocelová konstrukce a střecha. V rámci jeho celkové rekonstrukce padly k zemi přilehlé budovy i zdi mezi ocelovými sloupy. Konstrukci tak pro jistotu opět prověřují statici.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Tím, že je ta konstrukce teď je přístupnější, můžeme provést detailní analýzu statického stavu střechy budovy a celé ocelové konstrukce, aby jsme si byli stoprocentně jistí, že i ten posudek z roku 2015 vyhovuje současným trendům a nebude tak ohrožena budoucí stavba rekonstrukce zimního stadionu.”

Statické posouzení probíhá průběžně a na rekonstrukci nemá žádný vliv. Ta tak pokračuje podle plánu.

Tomáš Macek, stavbyvedoucí realizační firmy: “Je vykopaná celá východní přístavba jáma. Začínáme tady na jižní straně, po položení kanalizace na východní straně a zemnění jsme také udělali podkladové betony, máme zaměřeno geodetem a půjdeme nahoru dělat betony monolitické.”

V hlavní budově ještě zbývá vykopat půl metru a protože dříve tudy tekla řeka, stále se čerpá voda.

Tomáš Macek, stavbyvedoucí realizační firmy: "Čerpáme vodu, abychom udrželi tu hladinu minimálně půl metru pod základovou spáru.”

Detailní analýza statického posudku by měla být hotova na konci letošního roku.

---

Krátké zprávy 31. 5. 2024 17.00 - 2

REFERENDUM V DOLNÍ LUTYNI

O tom, co si přejí obyvatelé Dolní Lutyně a Věřňovic, rozhodnou sami v místním referendu. To se bude konat současně s volbami do Evropského parlamentu 7. a 8. června. Obyvatelé Dolní Lutyně a Věřňovic v referendu rozhodnou, zda má být obec pro nebo proti gigafactory.

SANACE HLUČÍNSKÉHO JEZERA

Sanace Hlučínského jezera bude pokračovat. Stavět se bude nová komunikace a cyklostezka. Druhá etapa úprav je vyčíslena na 600 milionů korun, z toho 400 milionů je alokováno u Ministerstva financí. Realizace by měla začít ještě letos.

---

ZŠ Město Albrechtice pokořila Mount Everest

V těchto dnech před 71 lety dobyl Edmund Hillary s šerpou Tenzingem nejvyšší horu světa. Toto výročí si žáci základní školy ve Městě Albrechticích spolu s veřejností i vedením obce připomněli velkou sportovně zábavní akcí.

Zaměstnanec školy pan Chmelař celou akci vymyslel, spočítal a společně s učiteli školy a žáky připravil.

René Chmelař, iniciátor a spolupořadatel akce: „Objevil jsem na internetu článek, kde jeden Brit, žijící v Americe, tady ten způsob udělal sám, chtěl se dostat na Everest, ale neměl na to peníze, tak si řekl, že doma vystoupá ty schody, těch 8800 metrů, tak jsem si řekl, že to tedy půjde i u nás ve škole, když tady máme tolik schodů. Měřil jsem to laserem, odspoda nahoru, shora dolů a schody jsem přepočítal na ty výšky, schodů je 56672.“

Cílem akce byl společnými silami zdolat tento úctyhodný počet schodů v patrech školy. Pomohla také veřejnost i vedení obce.

Jana Murová (nez.), starostka Města Albrechtic: „My celý úřad jsme se rozhodli, že podpoříme tuto skvělou akci a každý přispějeme svou  troškou ke zdolání Everestu.“

Regína Hajná, učitelka a spoluorganizátorka: „Aby se nám nepřeplnila vlastně budova školy, tak máme doprovodné akce před školou, kdy si děti můžou slézt na laně s pravým horolezcem, postavit stan, vázat uzly, anebo vybavení, které patří do batohu, které patří na Mount Everest.“

Dobytím hory žila celá škola, děti pomohly s výzdobou, připravily informační tabule a psali dopisy Yettimu.

Michaela Kubišová, učitelka ZŠ: „Tak u nás ve fyzice, jakožto vrchol Mount Everest promítáme na strop oblohu, kterou je možno vidět přímo z Mount Everestu."

Zdenek Vyležík, alpský horal: „My v Alpách jsme se dozvěděli, že tady mají nějakou akci, výstup na Mount Everest uprostřed Evropy. Tak se chci zúčastnit.“

Učitelé školy pomohli s organizací a evidencí horolezců i s využitím výtěžku z akce.

Regína Hajná, učitelka a spoluorganizátorka: „Máme to očíslované, takže každý účastník dostane vlastně svoje číslo, takže zjistíme, kolik lidí tedy je a potom máme žetony, které se hážou nahoře, když vyjdou a podle toho zjistíme, kolikrát vlastně ten člověk vyšel, protože si píšeme i jména, kolikrát vlastně vyšel na tu naši největší horu. Máme tady symbolické startovné 10 korun, kdo si chce vyjít, a výtěžek tady z této akce pošleme na Dobrého anděla. Náš Dobrý anděl je tentokrát na horách.“

Výsledek projektového dne byl jasný. Ve Městě Albrechticích není dnes nikdo, kdo by neznal všechny údaje o dobytí Mount Everestu.

Jan Dokoupil, žák ZŠ: „Zdolali to Edmund a Tenzing, ti byli první, nejmladší tam byl 13 let, nejstarší byl 80 let. Potom to zdolali v roce 1953.“

Roman Drozdek, žák ZŠ: „Bylo to vysoké 8878 metrů.“

René Chmelař, iniciátor a spolupořadatel akce: „Ano, výsledky máme, uběhlo přesně 37 minut a jsme na Mount Everestu. 8846 metrů je za námi.“

Kromě výstupu se děti mohly i zasportovat na nafukovací horolezecké stěně a pokoření hory si na schodech školy ještě jednou zopakovat.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
31. května 2024, 17:00

Vandalové ničí herní prvky, lavičky i zeleň

Centrální ostravský obvod stále řeší problémy s vandalismem. Bezohlední lidé si za svůj cíl vybírají dokonce i dětská hřiště, kde nedávno založili požár a poškodili tak unikátní herní prvek. Obvod pak musí investovat úsilí i peníze do oprav.

Dětský ráj II na okraji Sadů Dr. Milady Horákové v Ostravě. Místo s unikátním herním prvkem, který byl vyrobený jako jediný v Česku, speciálně pro Ostravu. Nedávno si ho bohužel vybrali za svůj cíl vandalové.

Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně, TS MOaP: "V každém roce jsou prováděny hlavní roční kontroly všech dětských zařízení v obvodě Moravská Ostrava Přívoz. S tím, že na základě těchto revizí my vždycky zjistíme, jaké jsou problémy na těchto jednotlivých dětských zařízeních."

Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Řešíme hodně problémů s vandalismem. Ať už na našem inventáři, tak třeba i na zeleni. Tady byl problém s tím, že nám vandalové založili požár v dětských prvcích a museli jsme vyměnit podlahy."

Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně, TS MOaP: "Vlivem požáru došlo k vyhoření asi šesti podlah. Museli jsme zajistit opravu, samozřejmě v prvé řadě jsme museli všechno demontovat, zajistit celou herní sestavu proti vstupu. A postupně musely být vyrobeny všechny ty podlahy."

Oprava vyšla na pár desítek tisíc korun. Nyní už je herní prvek opět funkční a plně přístupný pro děti. Obvod ale řeší problémy i na jiných místech.

Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Máme třeba i problém v lokalitách, jako je park Železárenská, tam nám pravděpodobně bezdomovci, nevíme přesně, kdo to byl. Tak nám zničili prakticky všechny lavičky. Ale potýkáme se i s vandalismem na zeleni, třeba na stromech. Kdy nám lidé odřezávají takzvané úvazy."

Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Ty lidské síly a peníze bychom mohli určitě využít úplně jinak než opravami po vandalech."

Náklady na opravy poškozených dětských zařízení, laviček i odpadkových košů, dosahují ročně v Moravské Ostravě a Přívozu až 180 tisíc korun.

---

Primátor Ostravy pekl s náměstky bábovky pro pěstouny

Ostrava se připojila k celostátní výzvě na podporu pěstounství "Dík náhradním rodinám." Primátor města Jan Dohnal proto se svými náměstky pekl bábovky a na to, aby se nepřipálily dohlížel známý šéfkuchař David Valíček.

Ostrava a Moravskoslezský kraj může v pěstounské péči sloužit jako vzor pro zbytek celé naší země. Je zde dokonce nejvíce pěstounů z celé republiky. V Ostravě zajišťuje pěstounství na přechodnou dobu 25 rodin, celkem 33 osob. Od roku 2011 funguje kampaň dejme dětem rodinu a letos se Ostrava připojila i k celostátní výzvě "Dík náhradním rodinám."

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: ""Snahou je ukázat, že ta bábovka je takovým symbolem, který spojuje rodinu." 

Jan Dohnal, primátor Ostravy:  "Bábovkový den je super akce, která ukazuje na problematiku, která v České republice není stále úplně ve 100 procentech vyřešena." 

Na správný postup pečení dohlédl známý šéfkuchař David Valíček, který také pomáhá ostravským školním jídelnám v rámci projektu Fajne školní bistro.  

David Valíček, šéfkuchař: "Vyšlehat vždycky nejdříve vejce s cukrem a až potom přidat mouku se špetkou soli, kypřící prášek, vanilkový cukr a když už je mouka zamíchaná v těch vejcích, přidává se mléko a olej." 

Na bábovkách si pak pochutnali klienti Centra sociálních služeb v mariánských Horách. V roce 2023 bylo do pěstounské péče na přechodnou dobu svěřeno 64 ostravských dětí. O 43 z nich se postarali pěstouni přímo z Ostravy o ostatní z dalších míst kraje.

---

Krátké zprávy 31. 5. 2024 17.00 - 1


ENERGETICKÉ PORADENSTVÍ - POBOČKA V NOVÉ KAROLINĚ

Přímo v Nové Karolině v centru Ostravy si mohou lidé nově vyřídit vše potřebné ohledně dodávek energií. Pobočku otevřela společnost E.ON. Odborníci tam kromě klasických služeb nabízí i poradenství ohledně energetického řešení domácností jako jsou fotovoltaické systémy, tepelná čerpadla nebo dobíjecí wallboxy pro elektromobily.

RUDOLF UZLÍK, vedoucí akvizičních procesů, E.ON

---


V Karviné otevřeli nové dopravní hřiště

Karviná obdarovala nejmenší obyvatele města dárkem ke Dni dětí, dostaly k užívání nové dopravní hřiště. Najdou tady vše, co potřebují k získání praktických dovedností týkající se bezpečnosti v silničním provozu.

Na místě bývalé Základní školy Víta Nejedlého v Karviné-Ráji vyrostlo nové dopravníhřiště. Jeho výstavba trvala rok. Slavnostně bylo otevřeno pár dní před svátkem dětí.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: "Jsem rád, že se podařil krásný projekt, který budou využívat děti v rámci dopravní výchovy nebo volnočasových aktivit třeba s rodiči."

anketa: děti ze Základní a Mateřské školy Prameny: "Je to tady super. Mně se líbí ta zatáčka, kde je Kristýnka." "Mně se líbí, že můžu jezdit na kole a ještě že tady svítí semafory." "Mně se líbí značky a přechod. Budu tady chodit ráda."

Areál dopravního hřiště nabízí bezpečný prostor, kde děti mohou trénovat všechny dopravní úkony, které v provozu používají.

Pavel Blahut, koordinátor BESIPu pro MSK: "Jsou tam i prvky pro jízdu zručnosti, což ten cyklista potřebuje trénovat, takže za mě super."

O správu nového areálu se budou starat zaměstnanci Základní školy Prameny. Ve všední dny bude hřiště sloužit hlavně dětem z mateřských a základních škol a také z družin. Veřejnosti bude přístupné od 16 do 18 hodin.

Dagmar Czinege, ředitelka ZŠ a MŠ Prameny: "O víkendu mohou přijít rodiče s dětmi od 10 do 12 hodin, odpoledne od 14 do 18 hodin bude dopravní hřiště otevřeno."

Hřiště bude přístupné od dubna do října a to vždy pouze v případě příznivých klimatických podmínek kvůli bezpečnosti dětí.

---

Rekonstrukce zimního stadionu pokračuje podle plánu

Rekonstrukce zimního stadionu v Opavě pokračuje podle původního harmonogramu. Začala loni v květnu a skončit by měla v druhé polovině příštího roku, kdy se do moderní haly vrátí sportovci z náhradní ledové plochy v Městských sadech.

Z nejstaršího zastřešeného zimního stadionu v Česku zůstala jen ocelová konstrukce a střecha. V rámci jeho celkové rekonstrukce padly k zemi přilehlé budovy i zdi mezi ocelovými sloupy. Konstrukci tak pro jistotu opět prověřují statici.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Tím, že je ta konstrukce teď je přístupnější, můžeme provést detailní analýzu statického stavu střechy budovy a celé ocelové konstrukce, aby jsme si byli stoprocentně jistí, že i ten posudek z roku 2015 vyhovuje současným trendům a nebude tak ohrožena budoucí stavba rekonstrukce zimního stadionu.”

Statické posouzení probíhá průběžně a na rekonstrukci nemá žádný vliv. Ta tak pokračuje podle plánu.

Tomáš Macek, stavbyvedoucí realizační firmy: “Je vykopaná celá východní přístavba jáma. Začínáme tady na jižní straně, po položení kanalizace na východní straně a zemnění jsme také udělali podkladové betony, máme zaměřeno geodetem a půjdeme nahoru dělat betony monolitické.”

V hlavní budově ještě zbývá vykopat půl metru a protože dříve tudy tekla řeka, stále se čerpá voda.

Tomáš Macek, stavbyvedoucí realizační firmy: "Čerpáme vodu, abychom udrželi tu hladinu minimálně půl metru pod základovou spáru.”

Detailní analýza statického posudku by měla být hotova na konci letošního roku.

---

Krátké zprávy 31. 5. 2024 17.00 - 2

REFERENDUM V DOLNÍ LUTYNI

O tom, co si přejí obyvatelé Dolní Lutyně a Věřňovic, rozhodnou sami v místním referendu. To se bude konat současně s volbami do Evropského parlamentu 7. a 8. června. Obyvatelé Dolní Lutyně a Věřňovic v referendu rozhodnou, zda má být obec pro nebo proti gigafactory.

SANACE HLUČÍNSKÉHO JEZERA

Sanace Hlučínského jezera bude pokračovat. Stavět se bude nová komunikace a cyklostezka. Druhá etapa úprav je vyčíslena na 600 milionů korun, z toho 400 milionů je alokováno u Ministerstva financí. Realizace by měla začít ještě letos.

---

ZŠ Město Albrechtice pokořila Mount Everest

V těchto dnech před 71 lety dobyl Edmund Hillary s šerpou Tenzingem nejvyšší horu světa. Toto výročí si žáci základní školy ve Městě Albrechticích spolu s veřejností i vedením obce připomněli velkou sportovně zábavní akcí.

Zaměstnanec školy pan Chmelař celou akci vymyslel, spočítal a společně s učiteli školy a žáky připravil.

René Chmelař, iniciátor a spolupořadatel akce: „Objevil jsem na internetu článek, kde jeden Brit, žijící v Americe, tady ten způsob udělal sám, chtěl se dostat na Everest, ale neměl na to peníze, tak si řekl, že doma vystoupá ty schody, těch 8800 metrů, tak jsem si řekl, že to tedy půjde i u nás ve škole, když tady máme tolik schodů. Měřil jsem to laserem, odspoda nahoru, shora dolů a schody jsem přepočítal na ty výšky, schodů je 56672.“

Cílem akce byl společnými silami zdolat tento úctyhodný počet schodů v patrech školy. Pomohla také veřejnost i vedení obce.

Jana Murová (nez.), starostka Města Albrechtic: „My celý úřad jsme se rozhodli, že podpoříme tuto skvělou akci a každý přispějeme svou  troškou ke zdolání Everestu.“

Regína Hajná, učitelka a spoluorganizátorka: „Aby se nám nepřeplnila vlastně budova školy, tak máme doprovodné akce před školou, kdy si děti můžou slézt na laně s pravým horolezcem, postavit stan, vázat uzly, anebo vybavení, které patří do batohu, které patří na Mount Everest.“

Dobytím hory žila celá škola, děti pomohly s výzdobou, připravily informační tabule a psali dopisy Yettimu.

Michaela Kubišová, učitelka ZŠ: „Tak u nás ve fyzice, jakožto vrchol Mount Everest promítáme na strop oblohu, kterou je možno vidět přímo z Mount Everestu."

Zdenek Vyležík, alpský horal: „My v Alpách jsme se dozvěděli, že tady mají nějakou akci, výstup na Mount Everest uprostřed Evropy. Tak se chci zúčastnit.“

Učitelé školy pomohli s organizací a evidencí horolezců i s využitím výtěžku z akce.

Regína Hajná, učitelka a spoluorganizátorka: „Máme to očíslované, takže každý účastník dostane vlastně svoje číslo, takže zjistíme, kolik lidí tedy je a potom máme žetony, které se hážou nahoře, když vyjdou a podle toho zjistíme, kolikrát vlastně ten člověk vyšel, protože si píšeme i jména, kolikrát vlastně vyšel na tu naši největší horu. Máme tady symbolické startovné 10 korun, kdo si chce vyjít, a výtěžek tady z této akce pošleme na Dobrého anděla. Náš Dobrý anděl je tentokrát na horách.“

Výsledek projektového dne byl jasný. Ve Městě Albrechticích není dnes nikdo, kdo by neznal všechny údaje o dobytí Mount Everestu.

Jan Dokoupil, žák ZŠ: „Zdolali to Edmund a Tenzing, ti byli první, nejmladší tam byl 13 let, nejstarší byl 80 let. Potom to zdolali v roce 1953.“

Roman Drozdek, žák ZŠ: „Bylo to vysoké 8878 metrů.“

René Chmelař, iniciátor a spolupořadatel akce: „Ano, výsledky máme, uběhlo přesně 37 minut a jsme na Mount Everestu. 8846 metrů je za námi.“

Kromě výstupu se děti mohly i zasportovat na nafukovací horolezecké stěně a pokoření hory si na schodech školy ještě jednou zopakovat.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-31-05-2024-17-00