Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Centrum provázení funguje v nových prostorách
  • Na náměstí v Místku se otevírá Muzeum Meteoritů
  • Na horách našeho kraje může napršet až 60 mm srážek
  • Rekonstrukce ZŠ Komárov
  • Heřmanice mají za sebou tradiční dožínky

Centrum provázení funguje v nových prostorách

V ostravské fakultní nemocnici slavnostně otevřeli nové prostory Centra provázení. Po roce provozu se přestěhovalo na Kliniku dětského lékařství a je tak nablízku rodičům, kteří si od lékařů vyslechnou závažnou diagnózu svého dítěte.

Už rok funguje v ostravské fakultní nemocnici Centrum provázení. Za tu dobu už pomohlo více než stovce rodičů, kterým ze dne na den změnil život vážný úraz, nebo onemocnění dítěte. Na toto výročí se přestěhovalo do nových zrekonstruovaných prostor v přízemí Kliniky dětského lékařství.

Iva Kuzníková, vedoucí Centra provázení: “My jsme zatím byli celý ten rok v provizorních prostorách. Nevýhoda byla, že rodiče nemohli chodit za námi do konzultační místnosti, kterou jsem tam měli k dispozici. Takže jsme rádi, že rodiče mohou z oddělení nebo taky z ambulancí přijít.”

Jana Konárková, maminka nemocného dítěte: “Já jsem za toto centrum velice vděčná, protože od ledna se syn léčí s akutní lymfoblastickou leukémií a opravdu tohle centrum i bez těchto prostor nám neskutečně pomáhalo od samého začátku ať už po sociální stránce, nebo po emoční stránce. Bylo to velmi náročné.”

Barbora Krestová, maminka nemocného ditěte: “My jsme tady aktuálně v začátku léčby. Syn má ALL, to znamená typ leukemie. To centrum je straně důležité v tom, že najednou nevíte z praktických věcí vůbec nic. Jsou vám také k dispozici, pokud si potřebujete popovídat s cizím člověkem.”

Prostory centra jsou navíc navrženy tak, aby se v nich rodiče cítili jako doma.

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Jsem rád, že se nám podařilo najít důstojné prostředí, protože cílem Centra provázení je komplexně připravit rodinu na tu novou situaci, která vznikla, protože to může být ať už vrozené onemocnění, onkologické onemocnění, nebo to může být stav po úrazu.”

Centrum provázení působí v pěti nemocnicích v Česku a veškerou péči hradí pojišťovny, takže je tato pomoc zcela zdarma.

---

Na náměstí v Místku se otevírá Muzeum Meteoritů

Stovky kamenů z vesmíru různých druhů a typů. Většina z nich pochází z nálezů po celém světě. Na náměstí ve Frýdku-Místku vzniklo unikátní Muzeum meteoritů, které je představí veřejnosti. Na některé kousky si tam dokonce mohou návštěvníci i sáhnout.

Malé i velké kamínky zajímavých struktur a neobvyklého složení. Jsou často miliardy let staré a na planetu Zemi se dostaly z vesmíru. Nyní si je můžete prohlédnout od 1. září v nově vzniklém muzeu ve Frýdku-Místku.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Většina jsou menší kousky, které máme ve velkém množství. Pak tady máme ale i unikátnější kameny, větší sbírkové kusy, které jsme získali od našich známých sběratelů v podstatě z celého světa."

Meteority jsou doplněny o název, datum, místo nálezu i váhu. Některé mají další zajímavé informace a příběhy.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Máme tady maličký kousek měsíčního a marsovského meteoritu, což je v podstatě nejvzácnější meteorit, který v dnešní době můžete mít. To množství těchto meteoritů je asi 0,1 procento všech pádů. Takže jsou opravdu velmi vzácné a díky tomu, že my už dneska víme složení těchto těles, Měsíce a Marsu, tak můžeme tyto kameny přiřadit k této skupině meteoritů. Pak tady máme také hodně vzácné palasity, což jsou naopak nejhezčí meteority, jsou také velmi vzácné. Na světě je jich snad necelých 140 pádů."

Muzeum meteoritů nabízí návštěvníkům také jedinečnou možnost si na některé z meteoritů sáhnout. Jako například tento železokamenný palasit, který je starý několik milionů let.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Náš záměr byl ten, aby ti lidé si od nás odnášeli, mimo to, že tyhle kameny uvidí, aby měli zážitek. Proto u nás můžou většinu kamenů si i osahat."

Meteority se až na pár výjimek skládají z prvků, které se vyskytují běžně na planetě Zemi. Jejich unikátnost spočívá v tom, že mají jedinečný poměr složení.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "To znamená, pokud máte nějaký kámen z vesmíru, bude mít jiné složení než jakýkoliv jiný kámen na Zemi. Díky tomu lze vždycky odlišit tyto kameny od pozemských. Potom také záleží, těch meteoritů je více druhů. Mezi ty základní patří kamenné, železné a železokamenné. Ty kamenné, jak jsme říkali, ty jsou starší, než planeta Země a je to vlastně původní materiál sluneční soustavy, když bychom řekli železné meteority, tam to znamená, že ta železná hmota je vlastně z jader nějakých asteroidů, planetek, protože i naše planeta obsahuje tekuté železoniklové jádro."

Meteority se samozřejmě dají najít také na našem území.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Máme lokality, kde meteority zaručeně leží. Čeští vědci jsou špička ve svém oboru, dokážou vám vypočítat nejenom kolik těch kamenů spadlo, ale dokáží s velkou přesností vypočítat i kde spadly. A po nějaké době tyto výpočty sdílejí s veřejností."

V České republice jsou jen tři oficiální muzea meteoritů.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Z toho ve Stonařově mají buď jeden anebo jenom dokonce model kamenů. To znamená po Národním muzeu je tohle asi veřejně největší sbírka."

Vstup do muzea je zdarma, nebrání se ale dobrovolnému příspěvku a najdete ho na náměstí Svobody v Místku.

---

Na horách našeho kraje může napršet až 60 mm srážek

Časté deště, které v posledních dnech sužují celý náš kraj v úterý v noci vyvrcholí a pak by měly postupně ustávat. Nejvíce vody by mělo spadnout v Beskydech a Jeseníkách. Vodohospodáři jsou na vzestup hladin řek připraveni.

Meteorologové vydali varování před vydatným a velmi vydatným deštěm, který zasáhl v úterý celý severovýchod země. Do poledne napadlo na návětří severních hor až 40 mm srážek a dá se očekávat, že v Beskydech napadne ještě dalších asi  50 mm. 

Václav Smolka, meteorolog: "Trvalejší déšť bude pokračovat. V platnosti je výstraha před velmi vydatným deštěm pro oblast Jeseníků a Beskyd."

Na Bruntálsku a Krnovsku platí varování před velmi vydatnými srážkami do půlnoci. Pro Frýdeckomístecko a Jablunkovsko  zůstane varování v platnosti do středečních 9:00 hodin. Vodohospodáři jsou na zvýšené průtoky připraveni a přehrady by měly vodu bez problémů pojmout. 

Vladimír Zdráhal, vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Odry: "Nejvíce by mělo pršet v povodí Olše. Zatím žádné stupně povodňové aktivity nemáme a když jsme to počítali, tak nám to vychází na dosažení maximálně prvních stupňů. Přehrady máme v podstatě všechny předpuštěné, takže jsme připraveni, že nějakou dodávku vody můžeme dostat." 

Už ve středu by měly deště ustat na v následujících dnech nás čeká polojasné a slunečné počasí s teplotami kolem 20 stupňů Celsia. 

---

Rekonstrukce ZŠ Komárov

Zítřejší první den nového školního roku zahájí školáci z Komárova na Opavsku netradičně: namísto ve třídě se sejdou na obecním úřadě, v hasičárně či na faře. Jejich škola je totiž v rekonstrukci. A tak následující školní rok budou muset žáci strávit v náhradních učebnách.

Omšelá fasáda, dosluhující elektroinstalace, netěsnící okna či špatný stav střechy byly důvodem celkové rekonstrukce téměř 150 let staré školní budovy. Opravy mají přinést také více prostoru pro výuku.

Po dobu stavebních prací zůstane komárovská základní škola pro žáky zavřená. Děti se teď budou muset učit v náhradních prostorách. Jedna třída bude třeba na faře. Lavice zaplnily také místnost, kde zasedá obecní zastupitelstvo. Dočasně se ve školu promění také hasičská zbrojnice.

Sedmdesát  žáků prvního stupně zdejší školy stráví nadcházející měsíce v náhradních třídách, kde učitelky připravily školní atmosféru. Zdobily zdi, okna, ukládaly pomůcky. Někde to šlo jednoduše, jinde se jen těžko hledalo místo pro tabuli, která je pro školní výuku už od dob Marie Terezie nezbytná.

Kateřina Dumbrovská, učitelka 4. třídy, ZŠ Komárov: „V rámci možného už to zútulněné máme.“

Uskromnit se budou muset také učitelé. Jako sborovna jim bude sloužit jedna z tříd, ale až poté, co v ní skončí výuka. Počítače zatím nefungují, protože vázne internetové pokrytí jednotlivých učeben.

Tomáš Weicht, ředitel, ZŠ Komárov: „Problém je se zasíťováním tak, aby ve všech třídách byl internet.“

V náhradních třídách budou muset žáci strávit nadcházejících 10 měsíců.





---

Heřmanice mají za sebou tradiční dožínky

Poděkování zemědělcům za celoroční práci a dobrou úrodu. To je už roky neodmyslitelně spjato s tradiční oslavnou akcí Dožínky. V moderním pojetí se v některých obcích zachovaly dodnes. Jako tomu bylo například i v Ostravě Heřmanicích. Akce měla bohatý program.

Myslivecký spolek Ostrava Heřmanice uspořádal na fotbalovém hřišti tradiční Heřmanické dožínky. Zahájení akce se neslo v duchu předání dožínkového věnce starostovi Slezské Ostravy.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava Heřmanice: "Dožínky, to je stará tradice. A hlavně na těch vesnicích, jak jsem vlastně předeslal. Bylo to poděkování za celoroční práci zemědělců. Hlavně za bohatou úrodu."

Když už byla úroda pod střechou následovala oslava pro chasu a všechny v obci. V Heřmanicích si na své přišli malí i velcí. Na pódiu se celé odpoledne střídaly postupně různé kapely.

Anketa: 1.) "Výborné, tak by to mělo být každý rok a aby se to stalo tradicí. Je to hezké, pěkné, prima." 2.) "Já jsem úplně nadšená, protože mě se to tady úplně moc líbí. Já jsem heřmanický rodák, takže pro mě to už odjakživa bylo něco."

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava Heřmanice: "Klub vojenské historie nám tady doveze na ukázku a pro děti historický hasičský ZIL z 52. roku a GAZik taky hasičský, kde budou moci děti se povozit."

S dynamickými ukázkami se představili zástupci kynologie Městské policie Ostrava, kteří předvedli několik zákroků při zadržení pachatele v různých situacích. Ať už šlo o někoho, kdo dělá nepořádek, zloděje kabelky nebo střelce se zbraní.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava Heřmanice: "V 17:00 bude akrobatický seskok parašutistů, v 18:00 máme bubnovou show."

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy/ANO/: "Městský obvod je rád, že se obnovují právě tradiční akce, jako jsou třeba dožínky. Podporuje jejich konání nejen finančně, ale i organizačně. A doufáme, že takovýchto akcí bude nadále přibývat a určitě si zaslouží naši podporu."

Samozřejmě nechybělo dobré jídlo a pití. Myslivecký spolek zajistil řadu vynikajících zvěřinových specialit.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
31. srpna 2021, 17:00

Centrum provázení funguje v nových prostorách

V ostravské fakultní nemocnici slavnostně otevřeli nové prostory Centra provázení. Po roce provozu se přestěhovalo na Kliniku dětského lékařství a je tak nablízku rodičům, kteří si od lékařů vyslechnou závažnou diagnózu svého dítěte.

Už rok funguje v ostravské fakultní nemocnici Centrum provázení. Za tu dobu už pomohlo více než stovce rodičů, kterým ze dne na den změnil život vážný úraz, nebo onemocnění dítěte. Na toto výročí se přestěhovalo do nových zrekonstruovaných prostor v přízemí Kliniky dětského lékařství.

Iva Kuzníková, vedoucí Centra provázení: “My jsme zatím byli celý ten rok v provizorních prostorách. Nevýhoda byla, že rodiče nemohli chodit za námi do konzultační místnosti, kterou jsem tam měli k dispozici. Takže jsme rádi, že rodiče mohou z oddělení nebo taky z ambulancí přijít.”

Jana Konárková, maminka nemocného dítěte: “Já jsem za toto centrum velice vděčná, protože od ledna se syn léčí s akutní lymfoblastickou leukémií a opravdu tohle centrum i bez těchto prostor nám neskutečně pomáhalo od samého začátku ať už po sociální stránce, nebo po emoční stránce. Bylo to velmi náročné.”

Barbora Krestová, maminka nemocného ditěte: “My jsme tady aktuálně v začátku léčby. Syn má ALL, to znamená typ leukemie. To centrum je straně důležité v tom, že najednou nevíte z praktických věcí vůbec nic. Jsou vám také k dispozici, pokud si potřebujete popovídat s cizím člověkem.”

Prostory centra jsou navíc navrženy tak, aby se v nich rodiče cítili jako doma.

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Jsem rád, že se nám podařilo najít důstojné prostředí, protože cílem Centra provázení je komplexně připravit rodinu na tu novou situaci, která vznikla, protože to může být ať už vrozené onemocnění, onkologické onemocnění, nebo to může být stav po úrazu.”

Centrum provázení působí v pěti nemocnicích v Česku a veškerou péči hradí pojišťovny, takže je tato pomoc zcela zdarma.

---

Na náměstí v Místku se otevírá Muzeum Meteoritů

Stovky kamenů z vesmíru různých druhů a typů. Většina z nich pochází z nálezů po celém světě. Na náměstí ve Frýdku-Místku vzniklo unikátní Muzeum meteoritů, které je představí veřejnosti. Na některé kousky si tam dokonce mohou návštěvníci i sáhnout.

Malé i velké kamínky zajímavých struktur a neobvyklého složení. Jsou často miliardy let staré a na planetu Zemi se dostaly z vesmíru. Nyní si je můžete prohlédnout od 1. září v nově vzniklém muzeu ve Frýdku-Místku.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Většina jsou menší kousky, které máme ve velkém množství. Pak tady máme ale i unikátnější kameny, větší sbírkové kusy, které jsme získali od našich známých sběratelů v podstatě z celého světa."

Meteority jsou doplněny o název, datum, místo nálezu i váhu. Některé mají další zajímavé informace a příběhy.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Máme tady maličký kousek měsíčního a marsovského meteoritu, což je v podstatě nejvzácnější meteorit, který v dnešní době můžete mít. To množství těchto meteoritů je asi 0,1 procento všech pádů. Takže jsou opravdu velmi vzácné a díky tomu, že my už dneska víme složení těchto těles, Měsíce a Marsu, tak můžeme tyto kameny přiřadit k této skupině meteoritů. Pak tady máme také hodně vzácné palasity, což jsou naopak nejhezčí meteority, jsou také velmi vzácné. Na světě je jich snad necelých 140 pádů."

Muzeum meteoritů nabízí návštěvníkům také jedinečnou možnost si na některé z meteoritů sáhnout. Jako například tento železokamenný palasit, který je starý několik milionů let.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Náš záměr byl ten, aby ti lidé si od nás odnášeli, mimo to, že tyhle kameny uvidí, aby měli zážitek. Proto u nás můžou většinu kamenů si i osahat."

Meteority se až na pár výjimek skládají z prvků, které se vyskytují běžně na planetě Zemi. Jejich unikátnost spočívá v tom, že mají jedinečný poměr složení.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "To znamená, pokud máte nějaký kámen z vesmíru, bude mít jiné složení než jakýkoliv jiný kámen na Zemi. Díky tomu lze vždycky odlišit tyto kameny od pozemských. Potom také záleží, těch meteoritů je více druhů. Mezi ty základní patří kamenné, železné a železokamenné. Ty kamenné, jak jsme říkali, ty jsou starší, než planeta Země a je to vlastně původní materiál sluneční soustavy, když bychom řekli železné meteority, tam to znamená, že ta železná hmota je vlastně z jader nějakých asteroidů, planetek, protože i naše planeta obsahuje tekuté železoniklové jádro."

Meteority se samozřejmě dají najít také na našem území.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Máme lokality, kde meteority zaručeně leží. Čeští vědci jsou špička ve svém oboru, dokážou vám vypočítat nejenom kolik těch kamenů spadlo, ale dokáží s velkou přesností vypočítat i kde spadly. A po nějaké době tyto výpočty sdílejí s veřejností."

V České republice jsou jen tři oficiální muzea meteoritů.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Z toho ve Stonařově mají buď jeden anebo jenom dokonce model kamenů. To znamená po Národním muzeu je tohle asi veřejně největší sbírka."

Vstup do muzea je zdarma, nebrání se ale dobrovolnému příspěvku a najdete ho na náměstí Svobody v Místku.

---

Na horách našeho kraje může napršet až 60 mm srážek

Časté deště, které v posledních dnech sužují celý náš kraj v úterý v noci vyvrcholí a pak by měly postupně ustávat. Nejvíce vody by mělo spadnout v Beskydech a Jeseníkách. Vodohospodáři jsou na vzestup hladin řek připraveni.

Meteorologové vydali varování před vydatným a velmi vydatným deštěm, který zasáhl v úterý celý severovýchod země. Do poledne napadlo na návětří severních hor až 40 mm srážek a dá se očekávat, že v Beskydech napadne ještě dalších asi  50 mm. 

Václav Smolka, meteorolog: "Trvalejší déšť bude pokračovat. V platnosti je výstraha před velmi vydatným deštěm pro oblast Jeseníků a Beskyd."

Na Bruntálsku a Krnovsku platí varování před velmi vydatnými srážkami do půlnoci. Pro Frýdeckomístecko a Jablunkovsko  zůstane varování v platnosti do středečních 9:00 hodin. Vodohospodáři jsou na zvýšené průtoky připraveni a přehrady by měly vodu bez problémů pojmout. 

Vladimír Zdráhal, vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Odry: "Nejvíce by mělo pršet v povodí Olše. Zatím žádné stupně povodňové aktivity nemáme a když jsme to počítali, tak nám to vychází na dosažení maximálně prvních stupňů. Přehrady máme v podstatě všechny předpuštěné, takže jsme připraveni, že nějakou dodávku vody můžeme dostat." 

Už ve středu by měly deště ustat na v následujících dnech nás čeká polojasné a slunečné počasí s teplotami kolem 20 stupňů Celsia. 

---

Rekonstrukce ZŠ Komárov

Zítřejší první den nového školního roku zahájí školáci z Komárova na Opavsku netradičně: namísto ve třídě se sejdou na obecním úřadě, v hasičárně či na faře. Jejich škola je totiž v rekonstrukci. A tak následující školní rok budou muset žáci strávit v náhradních učebnách.

Omšelá fasáda, dosluhující elektroinstalace, netěsnící okna či špatný stav střechy byly důvodem celkové rekonstrukce téměř 150 let staré školní budovy. Opravy mají přinést také více prostoru pro výuku.

Po dobu stavebních prací zůstane komárovská základní škola pro žáky zavřená. Děti se teď budou muset učit v náhradních prostorách. Jedna třída bude třeba na faře. Lavice zaplnily také místnost, kde zasedá obecní zastupitelstvo. Dočasně se ve školu promění také hasičská zbrojnice.

Sedmdesát  žáků prvního stupně zdejší školy stráví nadcházející měsíce v náhradních třídách, kde učitelky připravily školní atmosféru. Zdobily zdi, okna, ukládaly pomůcky. Někde to šlo jednoduše, jinde se jen těžko hledalo místo pro tabuli, která je pro školní výuku už od dob Marie Terezie nezbytná.

Kateřina Dumbrovská, učitelka 4. třídy, ZŠ Komárov: „V rámci možného už to zútulněné máme.“

Uskromnit se budou muset také učitelé. Jako sborovna jim bude sloužit jedna z tříd, ale až poté, co v ní skončí výuka. Počítače zatím nefungují, protože vázne internetové pokrytí jednotlivých učeben.

Tomáš Weicht, ředitel, ZŠ Komárov: „Problém je se zasíťováním tak, aby ve všech třídách byl internet.“

V náhradních třídách budou muset žáci strávit nadcházejících 10 měsíců.





---

Heřmanice mají za sebou tradiční dožínky

Poděkování zemědělcům za celoroční práci a dobrou úrodu. To je už roky neodmyslitelně spjato s tradiční oslavnou akcí Dožínky. V moderním pojetí se v některých obcích zachovaly dodnes. Jako tomu bylo například i v Ostravě Heřmanicích. Akce měla bohatý program.

Myslivecký spolek Ostrava Heřmanice uspořádal na fotbalovém hřišti tradiční Heřmanické dožínky. Zahájení akce se neslo v duchu předání dožínkového věnce starostovi Slezské Ostravy.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava Heřmanice: "Dožínky, to je stará tradice. A hlavně na těch vesnicích, jak jsem vlastně předeslal. Bylo to poděkování za celoroční práci zemědělců. Hlavně za bohatou úrodu."

Když už byla úroda pod střechou následovala oslava pro chasu a všechny v obci. V Heřmanicích si na své přišli malí i velcí. Na pódiu se celé odpoledne střídaly postupně různé kapely.

Anketa: 1.) "Výborné, tak by to mělo být každý rok a aby se to stalo tradicí. Je to hezké, pěkné, prima." 2.) "Já jsem úplně nadšená, protože mě se to tady úplně moc líbí. Já jsem heřmanický rodák, takže pro mě to už odjakživa bylo něco."

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava Heřmanice: "Klub vojenské historie nám tady doveze na ukázku a pro děti historický hasičský ZIL z 52. roku a GAZik taky hasičský, kde budou moci děti se povozit."

S dynamickými ukázkami se představili zástupci kynologie Městské policie Ostrava, kteří předvedli několik zákroků při zadržení pachatele v různých situacích. Ať už šlo o někoho, kdo dělá nepořádek, zloděje kabelky nebo střelce se zbraní.

Jiří Lizák, předseda Mysliveckého spolku Ostrava Heřmanice: "V 17:00 bude akrobatický seskok parašutistů, v 18:00 máme bubnovou show."

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy/ANO/: "Městský obvod je rád, že se obnovují právě tradiční akce, jako jsou třeba dožínky. Podporuje jejich konání nejen finančně, ale i organizačně. A doufáme, že takovýchto akcí bude nadále přibývat a určitě si zaslouží naši podporu."

Samozřejmě nechybělo dobré jídlo a pití. Myslivecký spolek zajistil řadu vynikajících zvěřinových specialit.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-31-08-2021-17-00