Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Po červnové bouři musí ve Studénce skácet další stromy
  • Alzheimer centrum F-M se postará o 115 klientů
  • Na bezpečnost dětí u škol dohlédnou strážníci
  • Značení jízdních kol DNA je dobrá prevence před zloději
  • Rekonstrukce na ZŠ Edvarda Beneše se protahuje
  • V Ostravě-Jihu otevřeli lanový hrad Jižák

Po červnové bouři musí ve Studénce skácet další stromy

Odborná firma provedla ve Studénce dendrologický průzkum tisícovky stromů. Zhruba třicet z nich doporučila skácet. Radnice si tyto práce objednala po červnové větrné bouři, které tu smetla okolo stovky dřevin.

Zkáza po červnové větrné smršti byla ve Studénce vidět napříč celým městem. Odstranit tu museli stovku polámaných nebo vyvrácených stromů. Následně radnice povolala odbornou firmu, aby provedla dendrologický průzkum dalších dřevin.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Zaměřili jsme se na oblasti mateřských škol, základních škol, uměleckých škol, letního stadionu, kde byly velké následky, které ta větrná smršť napáchala, a v neposlední řadě i na zámecký park, kde nyní stojíme. Ten průzkum je v tuto chvíli hotový a bylo posuzováno necelých tisíc stromů.”

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “V té první etapě bude asi kolem 25 nebo 30 stromů, které byly poškozené natolik, že se musí pokácet.”

Speciální péči například odborníci věnovali i lípě malolisté, která roste v zámeckém parku, a kterou větrná smršť rovněž poškodila.

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Tady se táhne trhlina od kosterního větvení po obou stranách, takže ten strom je vlastně v půlce rozštípnutý. To je příklad defektu, který je velice vážný. O tomto stromu jsme dost přemýšleli, protože je to významný strom pohledově i druhově, a budeme řešit jeho stabilizaci, pravděpodobně se tu bude umisťovat ocelové lano, které zabrání zlomení těch větví.”

Město má v majetku zhruba 7 tisíc strom. Příští rok bude dendrologické posouzení pokračovat v dalších lokalitách.

---

Alzheimer centrum F-M se postará o 115 klientů

Soukromý investor připravuje ve Frýdku-Místku výstavbu Alzheimer centra. Aktuálně už má hotovou vizualizaci finální podoby a připravuje podklady pro stavební povelní. Zařízení nabídne kapacitu 115 lůžek a stavba by měla začít příští rok.

Území za fotbalovým stadionem ve Frýdku-Místku by mělo v následujících letech dostávat novou podobu. Město už dlouhodobě jedná se soukromým investorem, který tady připravuje výstavbu Alzheimer centra.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je všeobecně známo, že populace stárne a lidé se dožívají vyššího věku. A proto také přibývají nemocni jako je Alzheimerova choroba, či různé typy stařecké demence. Na tento stav samozřejmě reaguje i město. A já vítám aktivitu soukromého investora, který projevil zájem postavit zařízení poskytující péči osobám s Alzheimerovou chorobou v lokalitě Berlín II."

Petr Valový, ředitel Clementas Medela: "Aktuálně máme hotové finální vizualizace budovy, rozmístění pokojů, kdy už dneska víme, že celková kapacita je 115 lůžek, z čehož je většina jednolůžkových pokojů. Nyní pracujeme na projektové dokumentaci, abychom mohli mít vydáno ještě letos nebo zkraje příštího roku stavební povolení. Stavba by měla začít v druhé polovině příštího roku. Jedná se totiž také o koordinaci s městem Frýdek-Místek, které tam buduje teplovod a příjezdovou komunikaci."

Samotná stavba by pak měla trvat maximálně 14 měsíců.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město připraví infrastrukturu, tedy inženýrské sítě a příjezdové komunikace a následně se bude částečně podílet na provozu. Samozřejmě tato forma spolupráce vyjde pro město daleko výhodněji, než kdyby stavělo své vlastní zařízení, které by muselo následně provozovat samo."

Petr Valový, ředitel Clementas Medela: "Budou zde terapeutické místnosti, dílny vlastní kuchyň pro vyváženou stravu, prádelna. A každé patro bude mít vlastní venkovní terasu s posezením a celá bezbariérová zahrada a mnoho dalšího."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dokončení je naplánováno na přelom roku 2026 a 2027. Soukromý investor vyčíslil náklady na 230 milionů korun."

Město připravuje vedle Alzheimer centra výstavu nového zařízení Domovinka, které bude určeno osobám se sníženou soběstačností. Dále také uvažuje o možnosti nabídnout další okolní pozemky investorům pro výstavbu nových bytových domů.

---

Na bezpečnost dětí u škol dohlédnou strážníci

Blíží se začátek školního roku, který sebou přinese také zvýšení dopravy. Po celé Ostravě proto budou zesíleny hlídky strážníků v okolí škol, aby dohlédly na bezpečnost dětí. I rodiče by měli se školáky o zásadách bezpečného chování na ulici znovu promluvit.

V Ostravě je už spoustu let dobrou tradicí, že první týden školního roku strážníci pečlivě střeží dopravu v okolí škol. Stejné to bude i letos a zejména vytipované rizikové přechody pro chodce budou pod důkladnou kontrolou městské policie.

Jan Dohnal (ODS) primátor Ostravy: "Na začátku školního roku jsou ty děti ještě trošku rozjařené, takže už tradičně budou první dny pod zvýšeným dohledem strážníků, hlavně na přechodech pro chodce." 

Děti patří v silničním provozu k nejvíce ohroženým skupinám a kvůli nepozornosti také často chybují. Proto Městská policie Ostrava prevenci zaměřené na bezpečnosti dětí v silničním provozu věnuje velkou pozornost.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "První náš úkol bude v prvním týdnu měsíce září zajistit bezpečnost přecházejících dětí, protože přijdou po prázdninách roztěkané a v rámci toho budou na asi 50 přechodech dohlížet strážníci." 

Stejně, jako děti, by ale měli být pozornější také řidiči a v prvních dnech školy ubrat nohu z plynu. 

Jan Dohnal (ODS) primátor Ostravy: "Všichni vnímáme, že ten začátek roku je nejkritičtější." 

Ani rodiče by ale neměli vše nechávat na školu nebo strážníky a dětem zásady bezpečného chování vštěpovat. Policisté také doporučují ještě před začátkem školy s dětmi znovu celou jejich cestu projít a upozornit je na nebezpečí. 

---

Značení jízdních kol DNA je dobrá prevence před zloději

Značení kol syntetickou DNA je jednoduchým preventivním opatřením, kterým si může každý zabezpečit své jízdní kolo proti krádeži. Z praxe policistů vyplývá, že už jen samotná nálepka, která na DNA upozorňuje, zloděje odrazuje. V Ostravě se kola značí už 11 let.

V Ostravě evidují policisté za loňský rok asi 300 ukradených kol, přičemž se daří objasnit pouze necelých 20 procent těchto událostí. Důležitým pomocníkem jim může být syntetická DNA, která působí jednak preventivně a jednak lze podle ní zjistit majitele. V Ostravě strážníci označili tímto způsobem jen letos téměř 300 kol. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Občané Ostravy mají pravidelně možnost, a to už od roku 2013, si nechat kolo označit tzv. syntetickou DNA. Je to vlastně mikrotečka, na které jsou nahrané údaje o kole a v případě, že bude odcizeno, je větší pravděpodobnost, že se najde." 

Značení jízdních kol provádějí strážníci na cyklostezkách na různých místech Ostravy. Zájemce si musí vybrat termín, místo a dopředu se nahlásit. Pak sedne na kolo a dostaví se na vybrané místo. 

Adam Klimeš, strážník, preventista MP Ostrava: "My to kolo označíme, mikrotečky zatvrdnou v lepidle a poté nejdou ani vybrousit. Pokud by se o to někdo snažil, jsou ve svárech a na místech, kde by to bylo viditelné." 

Označené kolo je zaevidováno v databázi městské policie a Národním registru forenzního identifikačního značení. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Určitě všem doporučují, aby si kolo nechali označit. Pro občany Ostravy je to zdarma." 

Při značení jízdního kola musí mít zájemce 15 let, čisté kolo, občanský průkaz a doklad o nabytí jízdního kola. Kompenzační pomůcky lze označit také po individuální domluvě. 

---

Rekonstrukce na ZŠ Edvarda Beneše se protahuje

Opavská ZŠ Edvarda Beneše prochází rekonstrukcí. 50 let staré rozvody elektřiny se mění za nové. S přibývajícím počtem elektronických zařízení jako jsou počítače, 3D tiskárny a serverovny totiž docházelo k velmi častým výpadkům.

ZŠ Edvarda Beneše byla postavena v roce 1974 a dosud měla původní rozvody elektřiny. Ty už ale nestačily stávajícím podmínkám a v červnu tak začala jejich výměna.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “V současné době připravujeme projekt virtuální reality, který by měl být realizovaný na podzim letošního roku, takže přibudou ještě další elektronická zařízení, takže jsme přistoupili k rekonstrukci.”

Tu ale zkomplikovaly poškozené stropní panely, což se zjistilo až po odkrytí stávajících podhledů.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “V současné době zahajujeme sanaci. Budeme tam dávat pásky ze speciální oceli, které budou v místech, kde jsou ty panely poškozené, provádět zpevnění panelů.”

Rekonstrukce, která měla původně skončit do konce srpna, se tak o několik měsíců protáhne.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: "V současné době nemáme ještě stanoveno konečné dokončení rekonstrukce, protože probíhá posouzení stropu ve 2. patře a ještě nám zbývá 1. patro." 

Rekonstrukce se dotkne provozu školy. Po celou dobu oprav bude uzavřena tady tato budova U1 a vyučování bude probíhat v budovách U2 a U3.

Vše je zařízeno tak, aby se žáci nemuseli stěhovat do náhradních prostor mimo školu. Pokud se neobjeví nějaký další problém, celá rekonstrukce by měla skončit během listopadu. O stěhování jednotlivých tříd budou rodiče dětí průběžně informováni.

---

V Ostravě-Jihu otevřeli lanový hrad Jižák

Nový lanový hrad s tobogánem dělá radost dětem v Ostravě-Jihu. Jedná se o vítězný projekt loňského participativního rozpočtu pro oblast Zábřeh a zajímavostí je, že s návrhem přišel žák tamní základní školy.

Dřevěné věže, žebříky, balanční přechody po lanech a velká skluzavka. V komunitní zahradě základní školy Jugoslávská je pro děti nově zpřístupněn lanový hrad Jižák. Vzešel z participativního rozpočtu Náš Jih.

Jan Ujazdovský, navrhovatel projektu: „Líbí se mi to hrozně moc, měl jsem možnost s mladými dětmi navštívit Mauglího stezku v Bohumíně a tady v Zoologické zahradě a moc se mi to líbilo, tak jsem si myslel, že by mohlo být něco podobného i tady u nás.“

Dřevěný hrad s tobogánem se skládá ze 4 věží spojených lanovými cestami s překážkami. Je navržen pro děti od 3 do 18 let

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Je výjimečný v tom, že ho navrhl žák této školy a sháněl podpisy na realizaci. Já myslím, že je to skvělá realizace v blízkosti mateřské i základní školy a jak to bývá u podobných projektů, tak přes léto to bude v odpoledních hodinách sloužit i veřejnosti.“

anketa, návštěvnice hradu: „Moc se mi to líbí.“ – „A co nejvíc?“ – „Skluzavka“.

Jan Ujazdovský, navrhovatel projektu: „Mám strašnou radost, že tady na mojí škole, kde už jsem tedy skončil, protože jdu na střední školu, že tu po mě může něco zůstat, nějaká památka na mě.“

Více informací o hlasování či podávání návrhů do participativního rozpočtu se mohou občané dozvědět na stránkách nasjih.cz.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
01. září 2024, 14:00

Po červnové bouři musí ve Studénce skácet další stromy

Odborná firma provedla ve Studénce dendrologický průzkum tisícovky stromů. Zhruba třicet z nich doporučila skácet. Radnice si tyto práce objednala po červnové větrné bouři, které tu smetla okolo stovky dřevin.

Zkáza po červnové větrné smršti byla ve Studénce vidět napříč celým městem. Odstranit tu museli stovku polámaných nebo vyvrácených stromů. Následně radnice povolala odbornou firmu, aby provedla dendrologický průzkum dalších dřevin.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Zaměřili jsme se na oblasti mateřských škol, základních škol, uměleckých škol, letního stadionu, kde byly velké následky, které ta větrná smršť napáchala, a v neposlední řadě i na zámecký park, kde nyní stojíme. Ten průzkum je v tuto chvíli hotový a bylo posuzováno necelých tisíc stromů.”

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “V té první etapě bude asi kolem 25 nebo 30 stromů, které byly poškozené natolik, že se musí pokácet.”

Speciální péči například odborníci věnovali i lípě malolisté, která roste v zámeckém parku, a kterou větrná smršť rovněž poškodila.

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Tady se táhne trhlina od kosterního větvení po obou stranách, takže ten strom je vlastně v půlce rozštípnutý. To je příklad defektu, který je velice vážný. O tomto stromu jsme dost přemýšleli, protože je to významný strom pohledově i druhově, a budeme řešit jeho stabilizaci, pravděpodobně se tu bude umisťovat ocelové lano, které zabrání zlomení těch větví.”

Město má v majetku zhruba 7 tisíc strom. Příští rok bude dendrologické posouzení pokračovat v dalších lokalitách.

---

Alzheimer centrum F-M se postará o 115 klientů

Soukromý investor připravuje ve Frýdku-Místku výstavbu Alzheimer centra. Aktuálně už má hotovou vizualizaci finální podoby a připravuje podklady pro stavební povelní. Zařízení nabídne kapacitu 115 lůžek a stavba by měla začít příští rok.

Území za fotbalovým stadionem ve Frýdku-Místku by mělo v následujících letech dostávat novou podobu. Město už dlouhodobě jedná se soukromým investorem, který tady připravuje výstavbu Alzheimer centra.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je všeobecně známo, že populace stárne a lidé se dožívají vyššího věku. A proto také přibývají nemocni jako je Alzheimerova choroba, či různé typy stařecké demence. Na tento stav samozřejmě reaguje i město. A já vítám aktivitu soukromého investora, který projevil zájem postavit zařízení poskytující péči osobám s Alzheimerovou chorobou v lokalitě Berlín II."

Petr Valový, ředitel Clementas Medela: "Aktuálně máme hotové finální vizualizace budovy, rozmístění pokojů, kdy už dneska víme, že celková kapacita je 115 lůžek, z čehož je většina jednolůžkových pokojů. Nyní pracujeme na projektové dokumentaci, abychom mohli mít vydáno ještě letos nebo zkraje příštího roku stavební povolení. Stavba by měla začít v druhé polovině příštího roku. Jedná se totiž také o koordinaci s městem Frýdek-Místek, které tam buduje teplovod a příjezdovou komunikaci."

Samotná stavba by pak měla trvat maximálně 14 měsíců.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město připraví infrastrukturu, tedy inženýrské sítě a příjezdové komunikace a následně se bude částečně podílet na provozu. Samozřejmě tato forma spolupráce vyjde pro město daleko výhodněji, než kdyby stavělo své vlastní zařízení, které by muselo následně provozovat samo."

Petr Valový, ředitel Clementas Medela: "Budou zde terapeutické místnosti, dílny vlastní kuchyň pro vyváženou stravu, prádelna. A každé patro bude mít vlastní venkovní terasu s posezením a celá bezbariérová zahrada a mnoho dalšího."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dokončení je naplánováno na přelom roku 2026 a 2027. Soukromý investor vyčíslil náklady na 230 milionů korun."

Město připravuje vedle Alzheimer centra výstavu nového zařízení Domovinka, které bude určeno osobám se sníženou soběstačností. Dále také uvažuje o možnosti nabídnout další okolní pozemky investorům pro výstavbu nových bytových domů.

---

Na bezpečnost dětí u škol dohlédnou strážníci

Blíží se začátek školního roku, který sebou přinese také zvýšení dopravy. Po celé Ostravě proto budou zesíleny hlídky strážníků v okolí škol, aby dohlédly na bezpečnost dětí. I rodiče by měli se školáky o zásadách bezpečného chování na ulici znovu promluvit.

V Ostravě je už spoustu let dobrou tradicí, že první týden školního roku strážníci pečlivě střeží dopravu v okolí škol. Stejné to bude i letos a zejména vytipované rizikové přechody pro chodce budou pod důkladnou kontrolou městské policie.

Jan Dohnal (ODS) primátor Ostravy: "Na začátku školního roku jsou ty děti ještě trošku rozjařené, takže už tradičně budou první dny pod zvýšeným dohledem strážníků, hlavně na přechodech pro chodce." 

Děti patří v silničním provozu k nejvíce ohroženým skupinám a kvůli nepozornosti také často chybují. Proto Městská policie Ostrava prevenci zaměřené na bezpečnosti dětí v silničním provozu věnuje velkou pozornost.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "První náš úkol bude v prvním týdnu měsíce září zajistit bezpečnost přecházejících dětí, protože přijdou po prázdninách roztěkané a v rámci toho budou na asi 50 přechodech dohlížet strážníci." 

Stejně, jako děti, by ale měli být pozornější také řidiči a v prvních dnech školy ubrat nohu z plynu. 

Jan Dohnal (ODS) primátor Ostravy: "Všichni vnímáme, že ten začátek roku je nejkritičtější." 

Ani rodiče by ale neměli vše nechávat na školu nebo strážníky a dětem zásady bezpečného chování vštěpovat. Policisté také doporučují ještě před začátkem školy s dětmi znovu celou jejich cestu projít a upozornit je na nebezpečí. 

---

Značení jízdních kol DNA je dobrá prevence před zloději

Značení kol syntetickou DNA je jednoduchým preventivním opatřením, kterým si může každý zabezpečit své jízdní kolo proti krádeži. Z praxe policistů vyplývá, že už jen samotná nálepka, která na DNA upozorňuje, zloděje odrazuje. V Ostravě se kola značí už 11 let.

V Ostravě evidují policisté za loňský rok asi 300 ukradených kol, přičemž se daří objasnit pouze necelých 20 procent těchto událostí. Důležitým pomocníkem jim může být syntetická DNA, která působí jednak preventivně a jednak lze podle ní zjistit majitele. V Ostravě strážníci označili tímto způsobem jen letos téměř 300 kol. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Občané Ostravy mají pravidelně možnost, a to už od roku 2013, si nechat kolo označit tzv. syntetickou DNA. Je to vlastně mikrotečka, na které jsou nahrané údaje o kole a v případě, že bude odcizeno, je větší pravděpodobnost, že se najde." 

Značení jízdních kol provádějí strážníci na cyklostezkách na různých místech Ostravy. Zájemce si musí vybrat termín, místo a dopředu se nahlásit. Pak sedne na kolo a dostaví se na vybrané místo. 

Adam Klimeš, strážník, preventista MP Ostrava: "My to kolo označíme, mikrotečky zatvrdnou v lepidle a poté nejdou ani vybrousit. Pokud by se o to někdo snažil, jsou ve svárech a na místech, kde by to bylo viditelné." 

Označené kolo je zaevidováno v databázi městské policie a Národním registru forenzního identifikačního značení. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Určitě všem doporučují, aby si kolo nechali označit. Pro občany Ostravy je to zdarma." 

Při značení jízdního kola musí mít zájemce 15 let, čisté kolo, občanský průkaz a doklad o nabytí jízdního kola. Kompenzační pomůcky lze označit také po individuální domluvě. 

---

Rekonstrukce na ZŠ Edvarda Beneše se protahuje

Opavská ZŠ Edvarda Beneše prochází rekonstrukcí. 50 let staré rozvody elektřiny se mění za nové. S přibývajícím počtem elektronických zařízení jako jsou počítače, 3D tiskárny a serverovny totiž docházelo k velmi častým výpadkům.

ZŠ Edvarda Beneše byla postavena v roce 1974 a dosud měla původní rozvody elektřiny. Ty už ale nestačily stávajícím podmínkám a v červnu tak začala jejich výměna.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “V současné době připravujeme projekt virtuální reality, který by měl být realizovaný na podzim letošního roku, takže přibudou ještě další elektronická zařízení, takže jsme přistoupili k rekonstrukci.”

Tu ale zkomplikovaly poškozené stropní panely, což se zjistilo až po odkrytí stávajících podhledů.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “V současné době zahajujeme sanaci. Budeme tam dávat pásky ze speciální oceli, které budou v místech, kde jsou ty panely poškozené, provádět zpevnění panelů.”

Rekonstrukce, která měla původně skončit do konce srpna, se tak o několik měsíců protáhne.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: "V současné době nemáme ještě stanoveno konečné dokončení rekonstrukce, protože probíhá posouzení stropu ve 2. patře a ještě nám zbývá 1. patro." 

Rekonstrukce se dotkne provozu školy. Po celou dobu oprav bude uzavřena tady tato budova U1 a vyučování bude probíhat v budovách U2 a U3.

Vše je zařízeno tak, aby se žáci nemuseli stěhovat do náhradních prostor mimo školu. Pokud se neobjeví nějaký další problém, celá rekonstrukce by měla skončit během listopadu. O stěhování jednotlivých tříd budou rodiče dětí průběžně informováni.

---

V Ostravě-Jihu otevřeli lanový hrad Jižák

Nový lanový hrad s tobogánem dělá radost dětem v Ostravě-Jihu. Jedná se o vítězný projekt loňského participativního rozpočtu pro oblast Zábřeh a zajímavostí je, že s návrhem přišel žák tamní základní školy.

Dřevěné věže, žebříky, balanční přechody po lanech a velká skluzavka. V komunitní zahradě základní školy Jugoslávská je pro děti nově zpřístupněn lanový hrad Jižák. Vzešel z participativního rozpočtu Náš Jih.

Jan Ujazdovský, navrhovatel projektu: „Líbí se mi to hrozně moc, měl jsem možnost s mladými dětmi navštívit Mauglího stezku v Bohumíně a tady v Zoologické zahradě a moc se mi to líbilo, tak jsem si myslel, že by mohlo být něco podobného i tady u nás.“

Dřevěný hrad s tobogánem se skládá ze 4 věží spojených lanovými cestami s překážkami. Je navržen pro děti od 3 do 18 let

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Je výjimečný v tom, že ho navrhl žák této školy a sháněl podpisy na realizaci. Já myslím, že je to skvělá realizace v blízkosti mateřské i základní školy a jak to bývá u podobných projektů, tak přes léto to bude v odpoledních hodinách sloužit i veřejnosti.“

anketa, návštěvnice hradu: „Moc se mi to líbí.“ – „A co nejvíc?“ – „Skluzavka“.

Jan Ujazdovský, navrhovatel projektu: „Mám strašnou radost, že tady na mojí škole, kde už jsem tedy skončil, protože jdu na střední školu, že tu po mě může něco zůstat, nějaká památka na mě.“

Více informací o hlasování či podávání návrhů do participativního rozpočtu se mohou občané dozvědět na stránkách nasjih.cz.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-01-09-2024-14-00