Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Semafory v Opavě stále nefungují na 100 procent
  • Pro zloděje nebyly problémem zdi, výlohy ani zámky
  • Jak pokračuje oprava prostoru před poliklinikou
  • Oprava mostu v Nových Heřminovech
  • Ostrava se stala lídrem v ukládání energie
  • Stříbro na Czech Indoor Gala brali Staněk, Švábíková i Juška

Semafory v Opavě stále nefungují na 100 procent

Světelné křižovatky v Opavě stále nefungují tak jak mají. Problémy jsou se systémem řízení dopravy, který se nedaří vyladit tak, aby zajistil plynulejší provoz i rychlejší průjezd záchranářům, hasičům a MHD. Pokračují proto jednání města se zhotovitelem díla, společností AŽD Praha.

Projekt Opava - Telematika za bezmála 35 milionů korun, na který město získalo 30ti milionovou dotaci, měl být původně hotový předloni v červnu. Zpozdil se a město dílo s výhradami převzalo až loni v květnu. Kvůli prodlení přišlo o část dotace.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “My vyjednáváme se zhotovitelem tohoto díla. Naposledy jsme se fyzicky potkali na konci minulého roku. Ten systém musí číst a načítat auta, musí vyhodnocovat přechody pro chodce a podobně, takže dává tam samozřejmě nějaké přednosti MHD a podobně.”

Velké problémy se semafory v současné době nejsou. Občasné výpadky systému, který je stále ještě ve zkušebním provozu, se řeší aktuálně. Pokud trvají déle, pomáhá i policie.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: “Většinou to jsou policisté Dopravního inspektorátu, kteří jsou pro tuto činnost vyškoleni a provádějí řízení dopravy fyzicky. Spolupracujeme i se strážníky MP a i oni se snaží dbát na to, aby ta doprava byla plynulá, aby nebyli ohroženi chodci, případně cyklisté.”

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “To je elektronika jako každá jiná a prostě ty výpadky, které občas jsou, jsou pouze z tohoto důvodu. Takže já myslím, že v nejbližším čase budeme mít dořešeno a domluvíme se nějakou dohodou o narovnání dluhu.”

Jde o penále z prodlení ve výši přes 20 milionů korun. Pokud se vše nepodaří dotáhnout do zdárného konce, město je připraveno se soudit.

---

Pro zloděje nebyly problémem zdi, výlohy ani zámky

Bruntálským policistům se podařil unikátní kousek. Vypátrali totiž mezinárodně hledaný gang Poláků, který se specializoval na vykrádání různých objektů s cennostmi. Na počátku bylo vyloupení zastavárny v Bruntále, kde museli nejprve probourat několik zdí.

Loni na jaře zaskočila bruntálské kriminalisty vysoce profesionálně provedená krádež v bazaru přímo na náměstí Míru. Akce byla provedena v noci a i když zloději probourali několik zdí a výloh, protože se museli dostat přes spořitelnu a papírnictví, nikdo si ničeho nevšiml. Pak ukradli šperky za 3 a půl milionu. 

Natálie Pastuchová Orlová, vedoucí PČR Bruntál: "Při tom vloupání používali velmi pokročilou techniku na vylamování zdí. Prošli přes 80 cm zeď do druhé budovy, tou pak prostoupili do obchodu a  tam vykopali další díru do zlatnictví." 

Kriminalisté došli až ke 2 měsíce starému záznamu z prodejny, kde si všimli podezřelých mužů, kteří v objektu cosi uschovali. Zjistili, že šlo o miniaturní kameru a wifi zařízení, kterým obchod sledovali. Ze zařízení policisté získali DNA jednoho z pachatelů a pak už to šlo rychle.

Jakub Mohyla, kriminalista: "Díky dobrému načasování se nám podařilo v okrese Karviná zadržet dva podezřelé prostřednictvím zásahové jednotky." 

Natálie Pastuchová Orlová, vedoucí PČR Bruntál: "Jsou podezřelé celkem 4 osoby a všichni jsou cizinci. Dva jsme zadrželi na našem území a jsou obviněni z krádeže vloupáním." 

Mezitím stihli zloději ještě vyloupit zastavárnu v Ostravě a pokusili se vykrást zastavárnu v Havířově. Na případu pracují také polští a slovenští kriminalisté a je možné, že toho mají na svědomí více.

---

Jak pokračuje oprava prostoru před poliklinikou

Také na rekonstrukci prostoru před poliklinikou v Ostravě-Hrabůvce dolehlo zimní počasí spojené se sněžením a mrazy. Stavba je proto aktuálně pozastavena a trvají s ní spojené dopravní omezení. Zahajovací práce se ale podařilo zvládnout.

Rekonstrukce tzv. náměstí před poliklinikou v Hrabůvce. Úprava plochy o velikosti skoro 31 tisíc m² začala loni v srpnu a předpokládaný konec bude letos v létě. Radnice obvodu na tuto investici vynaloží přibližně 70 milionů korun. 

Jiří Stráník (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „První etapa zahrnovala vydláždění prostoru směrem od obchodů, které jsou součástí centra na náměstí Ostrava-Jih. Úprava se týkala rovněž prostranství kolem stávajících výškových domů až po hlavní vstup do polikliniky.“

Prostor před poliklinikou se opravuje poprvé od 70. let minulého století. U vstupu do polikliniky je udělaná provizorní dlažba, aby se mohli chodci do nemocnice v klidu dostat. Kromě omezení pro chodce platí i částečné omezení v dopravě. 

Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „V rámci stavby došlo k zamezení průjezdu a odbočení z ulice Dr. Martínka na parkoviště, takže pro řidiče to má nějaké zhoršení, ale samozřejmě přístupné parkoviště je celou dobu jen z druhého sjezdu u finančního úřadu.“

Reakce kolemjdoucích jsou smíšené. 

anketa: „Ta druhá půlka je už moc pěkná. Trošku se to táhne, ale neomezuje mě to nějak, že bych tady chodil na polikliniku.“

anketa: „Není tady žádné parkování, vůbec. Tady se staví a je to úplně konec.“

anketa: „No já si myslím, že lidi můžou být rádi, že se to tu opravuje, že to bude pěkné.“

Stavba je aktuálně pozastavena kvůli chladnému počasí a mrazům. Její předpokládaný konec v létě tohoto roku, ale prozatím platí nadále.

---

Oprava mostu v Nových Heřminovech

Velkou dávkou trpělivosti se musí ozbrojit řidiči, projíždějící po silnici 1. třídy z Bruntálu do Krnova. Od září lońského roku tady probíhá kompletní rekonstrukce mostu v Nových Heřminovech. Jde o náročnou opravu za téměř 30 milionů korun včetně DPH. Opravu provádí firma, specializovaná na mostní konstrukce.

Most v Nových Heřminovech sloužil desítky let bez zásahu, který se nyní již projevil jako velmi potřebný.

Ladislav Ploc, výrobní ředitel stavební firmy: „Nutná je proto, protože při provedených kontrolách mostů bylo zjištěno, že je degradace spodní stavby, zatéká na ložiska, která jsou zkorodovaná a musí se tím pádem celá komplet vyměnit, jak celá stavba odbourat a udělat se nová, tak udělat výměna komplet celé mostovky kromě mostních pilířů.“

Celá oprava je náročná. Provádí se postupně, včetně zvedání nosných částí mostu.

Ladislav Ploc, výrobní ředitel stavební firmy: „Nejkomplikovanější bylo prozatím zvedání jednotlivých pilířů, jak S1 tak S2 a teď obourání spodní stavby, protože musíme to dělat ručně a křídla jedničku a trojku strojově. Minulý týden bylo provedeno zvednutí jednotlivých pilířů v současné době se provádí odbourání jak jedničky, tak trojky strojně a uprostřed středový pilíř se dělá ručně.“

ŘSD při opravě zajistilo na silnici kyvadlový provoz, řízený semafory. Náročně jsou také místní povětrnostní podmínky.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: „Oprava mostu silnice 1. třídy č.45 v Nových Heřminovech pokračuje a to i navzdory nízkým teplotám. Zima neustupuje a v Jeseníkách už vůbec ne. Přesto dělníci připravili podloží pro zvedání nosné konstrukce za účelem usnadnění kompletní rekonstrukce. Za 24 a půl milionu korun provedeme opravy izolací, přechodových částí říms, svodidel i vozovky.“

Přestože počasí v podhorském regionu je velmi nestálé, staviteli se daří držet časový harmonogram celé opravy.

Ladislav Ploc, výrobní ředitel stavební firmy: „Prozatím nedochází ke skluzu, ctíme harmonogram, který jsme zpracovali a termín bychom měli dokončit podle harmonogramu.“

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: „Práce probíhají během kyvadlového provozu, vedeného po mostním provizoriu. Hotovo bude nejpozději v květnu.“

---

Ostrava se stala lídrem v ukládání energie

V Ostravě vznikl největší bateriový systém v České republice. Baterie ve Vítkovicích zahájila ostrý provoz. Hlavním úkolem unikátního akumulátoru je stabilizace energetické soustavy.

Ostrava a MS kraj se tímto okamžikem staly lídry v ukládání energie v České republice.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Pro MS je to zásadní chvíle, kdy v Evropě a ve světě hovoříme o energiích, kdy hledáme různá řešení a dnes se jedno z řešení narodilo v našem kraji.“

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: „Vydáváme se cestou obnovitelných zdrojů, což je správně, kde ale ty výkony jsou kolísavé. A právě tato baterie, to je 90 tun lithia, je největší v ČR a pomáhá ke stabilizaci sítě.“

Akumulátor od společnosti ČEZ ESCO pracuje ve vazbě s plynovými energetickými bloky zmodernizovaného Energocentra ve Vítkovicích.

Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO: „Je to baterie o výkonu 10 MW, což ji činí největší baterií v ČR. Je to baterka, která je úžasná nejen v akumulační podstatě, ale díky softwaru umí spoustu věcí – regulovat to, co do sítě vnášejí obnovitelné zdroje, podílet se na tzv. flexibilitě a věci, které potřebujeme řešit pro to, aby česká přenosová energetická soustava mohla regulovat případné přetoky a blackouty. To vše umí tato baterie díky modernímu softwaru.“

Pro představu: baterie pojme energii pokrývající denní spotřebu 1300 domácností.

---

Stříbro na Czech Indoor Gala brali Staněk, Švábíková i Juška

Úterní mítink Czech Indoor Gala přilákal do Ostravy absolutní atletickou špičku. V rámci pořádaných 12 disciplín se představilo v Ostravě celkem 130 atletů z 35 zemí. Přímo v akci bylo k vidění 5 olympijských medailistů, 15 medailistů z mistrovství světa a 25 medailistů z mistrovství Evropy.

Mezi světovou elitou se neztratili ani čeští atleti. Stříbro bral koulař Tomáš Staněk, tyčkařka Amálie Švábíková i dálkař Radek Juška.

Tomáš Staněk, stříbro v kouli: „Netušil jsem, že budu mít takovou energii, i když už v rozcvičení to bylo dobré. Ale ještě nejsem úplně vyzávoděný, potřebuji fakt zabrat a dát do toho vše, abych se trefil. Je fajn, že jsem za 21 metry, ale chtělo by to ještě jeden pokus, který by ulítl.“

Amálie Švábíková, stříbro v tyči: „Mám opravdu ráda závodit tady v Ostravě, je tady super tvrdý povrch, diváci nás ženou dopředu, takže mám Ostravu moc ráda a těším se na mistrovství ČR.“

Největší přínos pro českou atletiku má ostravský mítink v tom, že dává šanci našim mladým atletům.

Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu: „Pro nás je to primárně o příbězích. Je to o příbězích, aby se naši atleti mohli kvalifikovat na OH a ME v konkurenci těch nejlepších, kterým chceme dát ty nejlepší podmínky k tomu, aby se jim tady dařilo.“

Televizní přenos z Ostravy zamířil do 120 zemí světa.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
03. února 2024, 14:00

Semafory v Opavě stále nefungují na 100 procent

Světelné křižovatky v Opavě stále nefungují tak jak mají. Problémy jsou se systémem řízení dopravy, který se nedaří vyladit tak, aby zajistil plynulejší provoz i rychlejší průjezd záchranářům, hasičům a MHD. Pokračují proto jednání města se zhotovitelem díla, společností AŽD Praha.

Projekt Opava - Telematika za bezmála 35 milionů korun, na který město získalo 30ti milionovou dotaci, měl být původně hotový předloni v červnu. Zpozdil se a město dílo s výhradami převzalo až loni v květnu. Kvůli prodlení přišlo o část dotace.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “My vyjednáváme se zhotovitelem tohoto díla. Naposledy jsme se fyzicky potkali na konci minulého roku. Ten systém musí číst a načítat auta, musí vyhodnocovat přechody pro chodce a podobně, takže dává tam samozřejmě nějaké přednosti MHD a podobně.”

Velké problémy se semafory v současné době nejsou. Občasné výpadky systému, který je stále ještě ve zkušebním provozu, se řeší aktuálně. Pokud trvají déle, pomáhá i policie.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: “Většinou to jsou policisté Dopravního inspektorátu, kteří jsou pro tuto činnost vyškoleni a provádějí řízení dopravy fyzicky. Spolupracujeme i se strážníky MP a i oni se snaží dbát na to, aby ta doprava byla plynulá, aby nebyli ohroženi chodci, případně cyklisté.”

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “To je elektronika jako každá jiná a prostě ty výpadky, které občas jsou, jsou pouze z tohoto důvodu. Takže já myslím, že v nejbližším čase budeme mít dořešeno a domluvíme se nějakou dohodou o narovnání dluhu.”

Jde o penále z prodlení ve výši přes 20 milionů korun. Pokud se vše nepodaří dotáhnout do zdárného konce, město je připraveno se soudit.

---

Pro zloděje nebyly problémem zdi, výlohy ani zámky

Bruntálským policistům se podařil unikátní kousek. Vypátrali totiž mezinárodně hledaný gang Poláků, který se specializoval na vykrádání různých objektů s cennostmi. Na počátku bylo vyloupení zastavárny v Bruntále, kde museli nejprve probourat několik zdí.

Loni na jaře zaskočila bruntálské kriminalisty vysoce profesionálně provedená krádež v bazaru přímo na náměstí Míru. Akce byla provedena v noci a i když zloději probourali několik zdí a výloh, protože se museli dostat přes spořitelnu a papírnictví, nikdo si ničeho nevšiml. Pak ukradli šperky za 3 a půl milionu. 

Natálie Pastuchová Orlová, vedoucí PČR Bruntál: "Při tom vloupání používali velmi pokročilou techniku na vylamování zdí. Prošli přes 80 cm zeď do druhé budovy, tou pak prostoupili do obchodu a  tam vykopali další díru do zlatnictví." 

Kriminalisté došli až ke 2 měsíce starému záznamu z prodejny, kde si všimli podezřelých mužů, kteří v objektu cosi uschovali. Zjistili, že šlo o miniaturní kameru a wifi zařízení, kterým obchod sledovali. Ze zařízení policisté získali DNA jednoho z pachatelů a pak už to šlo rychle.

Jakub Mohyla, kriminalista: "Díky dobrému načasování se nám podařilo v okrese Karviná zadržet dva podezřelé prostřednictvím zásahové jednotky." 

Natálie Pastuchová Orlová, vedoucí PČR Bruntál: "Jsou podezřelé celkem 4 osoby a všichni jsou cizinci. Dva jsme zadrželi na našem území a jsou obviněni z krádeže vloupáním." 

Mezitím stihli zloději ještě vyloupit zastavárnu v Ostravě a pokusili se vykrást zastavárnu v Havířově. Na případu pracují také polští a slovenští kriminalisté a je možné, že toho mají na svědomí více.

---

Jak pokračuje oprava prostoru před poliklinikou

Také na rekonstrukci prostoru před poliklinikou v Ostravě-Hrabůvce dolehlo zimní počasí spojené se sněžením a mrazy. Stavba je proto aktuálně pozastavena a trvají s ní spojené dopravní omezení. Zahajovací práce se ale podařilo zvládnout.

Rekonstrukce tzv. náměstí před poliklinikou v Hrabůvce. Úprava plochy o velikosti skoro 31 tisíc m² začala loni v srpnu a předpokládaný konec bude letos v létě. Radnice obvodu na tuto investici vynaloží přibližně 70 milionů korun. 

Jiří Stráník (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „První etapa zahrnovala vydláždění prostoru směrem od obchodů, které jsou součástí centra na náměstí Ostrava-Jih. Úprava se týkala rovněž prostranství kolem stávajících výškových domů až po hlavní vstup do polikliniky.“

Prostor před poliklinikou se opravuje poprvé od 70. let minulého století. U vstupu do polikliniky je udělaná provizorní dlažba, aby se mohli chodci do nemocnice v klidu dostat. Kromě omezení pro chodce platí i částečné omezení v dopravě. 

Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „V rámci stavby došlo k zamezení průjezdu a odbočení z ulice Dr. Martínka na parkoviště, takže pro řidiče to má nějaké zhoršení, ale samozřejmě přístupné parkoviště je celou dobu jen z druhého sjezdu u finančního úřadu.“

Reakce kolemjdoucích jsou smíšené. 

anketa: „Ta druhá půlka je už moc pěkná. Trošku se to táhne, ale neomezuje mě to nějak, že bych tady chodil na polikliniku.“

anketa: „Není tady žádné parkování, vůbec. Tady se staví a je to úplně konec.“

anketa: „No já si myslím, že lidi můžou být rádi, že se to tu opravuje, že to bude pěkné.“

Stavba je aktuálně pozastavena kvůli chladnému počasí a mrazům. Její předpokládaný konec v létě tohoto roku, ale prozatím platí nadále.

---

Oprava mostu v Nových Heřminovech

Velkou dávkou trpělivosti se musí ozbrojit řidiči, projíždějící po silnici 1. třídy z Bruntálu do Krnova. Od září lońského roku tady probíhá kompletní rekonstrukce mostu v Nových Heřminovech. Jde o náročnou opravu za téměř 30 milionů korun včetně DPH. Opravu provádí firma, specializovaná na mostní konstrukce.

Most v Nových Heřminovech sloužil desítky let bez zásahu, který se nyní již projevil jako velmi potřebný.

Ladislav Ploc, výrobní ředitel stavební firmy: „Nutná je proto, protože při provedených kontrolách mostů bylo zjištěno, že je degradace spodní stavby, zatéká na ložiska, která jsou zkorodovaná a musí se tím pádem celá komplet vyměnit, jak celá stavba odbourat a udělat se nová, tak udělat výměna komplet celé mostovky kromě mostních pilířů.“

Celá oprava je náročná. Provádí se postupně, včetně zvedání nosných částí mostu.

Ladislav Ploc, výrobní ředitel stavební firmy: „Nejkomplikovanější bylo prozatím zvedání jednotlivých pilířů, jak S1 tak S2 a teď obourání spodní stavby, protože musíme to dělat ručně a křídla jedničku a trojku strojově. Minulý týden bylo provedeno zvednutí jednotlivých pilířů v současné době se provádí odbourání jak jedničky, tak trojky strojně a uprostřed středový pilíř se dělá ručně.“

ŘSD při opravě zajistilo na silnici kyvadlový provoz, řízený semafory. Náročně jsou také místní povětrnostní podmínky.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: „Oprava mostu silnice 1. třídy č.45 v Nových Heřminovech pokračuje a to i navzdory nízkým teplotám. Zima neustupuje a v Jeseníkách už vůbec ne. Přesto dělníci připravili podloží pro zvedání nosné konstrukce za účelem usnadnění kompletní rekonstrukce. Za 24 a půl milionu korun provedeme opravy izolací, přechodových částí říms, svodidel i vozovky.“

Přestože počasí v podhorském regionu je velmi nestálé, staviteli se daří držet časový harmonogram celé opravy.

Ladislav Ploc, výrobní ředitel stavební firmy: „Prozatím nedochází ke skluzu, ctíme harmonogram, který jsme zpracovali a termín bychom měli dokončit podle harmonogramu.“

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: „Práce probíhají během kyvadlového provozu, vedeného po mostním provizoriu. Hotovo bude nejpozději v květnu.“

---

Ostrava se stala lídrem v ukládání energie

V Ostravě vznikl největší bateriový systém v České republice. Baterie ve Vítkovicích zahájila ostrý provoz. Hlavním úkolem unikátního akumulátoru je stabilizace energetické soustavy.

Ostrava a MS kraj se tímto okamžikem staly lídry v ukládání energie v České republice.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Pro MS je to zásadní chvíle, kdy v Evropě a ve světě hovoříme o energiích, kdy hledáme různá řešení a dnes se jedno z řešení narodilo v našem kraji.“

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: „Vydáváme se cestou obnovitelných zdrojů, což je správně, kde ale ty výkony jsou kolísavé. A právě tato baterie, to je 90 tun lithia, je největší v ČR a pomáhá ke stabilizaci sítě.“

Akumulátor od společnosti ČEZ ESCO pracuje ve vazbě s plynovými energetickými bloky zmodernizovaného Energocentra ve Vítkovicích.

Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO: „Je to baterie o výkonu 10 MW, což ji činí největší baterií v ČR. Je to baterka, která je úžasná nejen v akumulační podstatě, ale díky softwaru umí spoustu věcí – regulovat to, co do sítě vnášejí obnovitelné zdroje, podílet se na tzv. flexibilitě a věci, které potřebujeme řešit pro to, aby česká přenosová energetická soustava mohla regulovat případné přetoky a blackouty. To vše umí tato baterie díky modernímu softwaru.“

Pro představu: baterie pojme energii pokrývající denní spotřebu 1300 domácností.

---

Stříbro na Czech Indoor Gala brali Staněk, Švábíková i Juška

Úterní mítink Czech Indoor Gala přilákal do Ostravy absolutní atletickou špičku. V rámci pořádaných 12 disciplín se představilo v Ostravě celkem 130 atletů z 35 zemí. Přímo v akci bylo k vidění 5 olympijských medailistů, 15 medailistů z mistrovství světa a 25 medailistů z mistrovství Evropy.

Mezi světovou elitou se neztratili ani čeští atleti. Stříbro bral koulař Tomáš Staněk, tyčkařka Amálie Švábíková i dálkař Radek Juška.

Tomáš Staněk, stříbro v kouli: „Netušil jsem, že budu mít takovou energii, i když už v rozcvičení to bylo dobré. Ale ještě nejsem úplně vyzávoděný, potřebuji fakt zabrat a dát do toho vše, abych se trefil. Je fajn, že jsem za 21 metry, ale chtělo by to ještě jeden pokus, který by ulítl.“

Amálie Švábíková, stříbro v tyči: „Mám opravdu ráda závodit tady v Ostravě, je tady super tvrdý povrch, diváci nás ženou dopředu, takže mám Ostravu moc ráda a těším se na mistrovství ČR.“

Největší přínos pro českou atletiku má ostravský mítink v tom, že dává šanci našim mladým atletům.

Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu: „Pro nás je to primárně o příbězích. Je to o příbězích, aby se naši atleti mohli kvalifikovat na OH a ME v konkurenci těch nejlepších, kterým chceme dát ty nejlepší podmínky k tomu, aby se jim tady dařilo.“

Televizní přenos z Ostravy zamířil do 120 zemí světa.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-03-02-2024-14-00