Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Půl roku vězení za šibenici u domu hejtmana
  • Strážníci chytili zloděje při krádeži katalyzátoru
  • V MS kraji přibylo mrtvých při dopravních nehodách
  • Zloději drancují lesy na Karvinsku
  • Hasiči mohou využít hromadné SMS zprávy
  • Na oběti Sedmidenní války vzpomínají Češi a Poláci společně

Půl roku vězení za šibenici u domu hejtmana

Okresní soud v Opavě uzavřel kauzu šibenice před domem hejtmana Ivo Vondráka. Za vyhrožování úřední osobě dostal pachatel půl roku za mřížemi. Jde totiž o recidivistu, který je právě ve vězení za jiné trestné činy.

Toto je fotografie šibenice, kterou loni v lednu našel před domem hejtman Ivo Vondrák. Je na ní nápis vlastizrádce. V té době totiž řádil covid a autorům se nelíbilo, jak jsou omezování vládními nařízeními. Policisté na šibenici našli otisky prstů Vojtěcha Zdráhala, kterého později obvinili a v minulých dnech byl i odsouzen.

Jiří Urban, místopředseda Okresního soudu v Opavě: "Bylo to překvalifikováno na vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Obžalovaný prohlásil vinu a uložený trest 6 měsíců nepodmíněně přijal." 

Zdráhal měl sice ještě kumpány, kteří s ním šibenici instalovali, ale odmítl je prozradit. Proto je potrestán pouze on. Za normálních okolností by mu hrozila jen podmínka, ale zrovna je ve vězení v Kuřimi, kde byl poslán za jiné trestné činy. Předchozí podmínky prý navíc ignoroval. Hejtman počítal spíš s podmíněným trestem.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Není to o tom, že bych z něčeho podobného měl radost, to určitě ne. Na druhou stranu považuji za pozitivní a uspokojivé, že se tyto věci začaly konečně řešit, protože se obávám, že v opačném případě by ta agresivita některých lidí mohla přerůstat a to je jev velice negativní a nebezpečný." 

Sám obviněný prostřednictvím videokonference z věznice v Kuřimi u soudu řekl, že to, co udělal, byla blbost, ale zpátky se to už bohužel nedá vrátit. Svou vinu přiznal. 

---

Strážníci chytili zloděje při krádeži katalyzátoru

Strážníci ve Frýdku-Místku si připsali další mimořádný úspěch. Podařilo se jim zabránit krádeži katalyzátoru. Než stihla dvojice zlodějů poškodit zaparkované auto, dorazila na místo hlídka. Strážníci poté oba chytili na útěku. Jednoho téměř okamžitě, dalšího později. Výrazně pomohl městský kamerový systém.

Pod zaparkované auto na parkovišti v ulici Komenského ve Frýdku-Místku si pozdě večer lehl zloděj a chystal se ukrást katalyzátor. Jenže nevěděl, že už ho pozoruje strážník přes městský kamerový systém.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "Prozatím neznámý muž zkoušel na vozidlo nasadit zvedák a následně od vozidla odešel. Na základě tohoto zjištění byly ihned aktivovány obě hotovostní hlídky městské policie k monitorování dalšího vývoje situace."

Zloději si pro krádež vybrali auto, které stálo hned na okraji parkoviště. A navíc ještě na místě, pro invalidy.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "K vozidlu se zhruba po 25 minutách opětovně přiblížili dva muži. Z jejich počínání bylo zřejmé, že se z vozidla pokusí odcizit katalyzátor. Jeden hlídal a druhý muž ležel pod vozidlem."

Jakmile dorazila hlídka strážníků, dali se oba muži okamžitě na útěk směrem k blízkému parku.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "Tam se rozdělili a pronásledující strážníci se zaměřili na jednoho z nich. Ten se snažil ukrýt v nedaleké ubytovně. Tento objekt byl hlídkami městské policie následně prohledán a pachatel krádeže nalezen, omezen na osobní svobodě a na místě trestného činu předán hlídce Policie České republiky."

Druhý zloděj si zřejmě myslel, že unikl, ale i jeho později strážníci dopadli.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "V rámci této události si operátor městského kamerového dohledového systému rovněž v 01:35 hodin povšiml osoby odpovídající popisu druhého muže. Tato osoba byla na křižovatce ulic Frýdlantská a Komenského rovněž zajištěna hlídkou městské policie a následně předána do rukou Policie České republiky."

Později se ukázalo, že oba zloději jsou polské národnosti. V Polsku byl už jeden z nich dokonce odsouzen právě za krádeže katalyzátorů a současně je tam hledaný, protože nenastoupil do vězení.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že městská policie využívá všech svých možností. A to jak kamerového systému, tak i fyzické zdatnosti svých členů a poté, co operativně zajistili pachatele, který zlikvidoval piano v podchodu, tak nyní zakročila proti skupině, která kradla katalyzátory z automobilů ve Frýdku. A myslím si, že ten rychlý, akční zásah je opravdu hoden nějakého dobrodružného filmu. Ale jsem rád, že máme takovou městskou policii, která takto dokáže dotáhnout konkrétní případ."

Tím, že se zlodějům krádež nepodařila a nezpůsobili ani žádnou škodu, tak česká policie případ vyhodnotila jako přestupek ve stádiu pokusu. Případ tak bude řešen ve správním řízení. Zarážející také je, že polská strana si hledaného zloděje nepřevzala.

---

V MS kraji přibylo mrtvých při dopravních nehodách

V loňském roce se v Moravskoslezském kraji stalo více než 10 tisíc dopravních nehod, což je podobné jako o rok dříve. Bohužel ale značně vzrostl počet tragických následků.

V MS kraji se v roce 2022 stalo 10228 dopravních nehod, což je 222 více, než o rok dříve. Bohužel ale při nich zahynulo 41 osob, což je o 12 více.

Libor Schejok, náměstek ředitele PČR MS kraje: "V Rámci dopravních nehod bylo 41 osob usmrceno, 129 těžce zraněno a asi 2 tisíce zraněno lehce. Samozřejmě měl velký vliv na zavinění nehod alkohol." 

Nejvíce mrtvých bylo mezi chodci - 10, což je stejné jako o rok dříve, cyklistů bylo 6 a zemřeli také 2 motorkáři. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Máme velkou radost, že se podařil prosadit nový předpis na objíždění cyklistů, protože to velmi zvýšilo pocit bezpečí cyklistů na veřejných komunikacích." 

Zdaleka nejvíce nehod se stalo v Ostravě a nejméně na Bruntálsku. Vzhledem k nejčastějším příčinám nehod, se budou letos policisté zaměřovat na věnování se řízení. 

Jiří Zlý, ředitel Služby dopravní policie ČR: "Prioritou dopravní policie je dlouhodobě viditelný dohled dopravních policistů, tedy, aby byli dopravní policisté byli při používání techniky vidět a skrytý dohl

452 viníků dopravních nehod bylo loni pod vlivem alkoholu a 20 jich bylo na drogách.

---

Zloději drancují lesy na Karvinsku

Doba drahých energií nahrává zlodějům dřeva. Ti si tentokrát vybrali les kolem bývalých šachet na Karvinsku a kácejí jeden strom za druhým. Krádežím se snaží zabránit Lesy České republiky i policie.

Desítky stromů už zmizely z lesů mezi šachtami na rozhraní Havířova, Orlové a Karviné. Zloději doslova lesy drancují. Protože se však jedná o dřevorubce amatéry, kteří navíc spěchají, aby je při krádeži nikdo nepřistihl, některé stromy jim nespadnou podle plánu. Zůstávají pak viset nakloněné i nad cestou, kde hrozí, že spadnou.

Takové jednání vadí i ochráncům přírody.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “My s dětmi opakovaně děláme akci 100 stromů pro život. Vysazujeme je a já je učím, že ony ty děti, už sadí stromy pro svoje děti. A teď vidíte, že někdo bezohledně tam kácí stromy. Vím, že jsou tady organizované skupiny, které kradou, doslova drancují lesy pro kšeft."

Vlastníci pozemků se snaží zlodějům zabránit vjezdu do lesa, je to ale marné.

Eva Jouklová, mluvčí Lesy ČR: “Lesy ČR i v letošním roce pokračují ve spolupráci s PČR a dále tak rozvíjejí projekt se zaměřením na ochranu dříví s využitím fotopastí a GPS čipů instalovaných do skládek vyrobeného dříví. Pomocí tohoto zařízení monitorujeme dříví až do místa jeho vyložení.”

Eva Michaliková, mluvčí PČR: "Policisté na Karvinsku evidují také oznámení o krádežích dřeva, kdy se jedná o jednotky případů především v přestupkové rovině. Evidujeme také vyšší škodu v trestní rovině. V rámci běžného výkonu služby se policisté i na tuto problematiku zaměřují a provádí namátkové kontroly."

Problém je, že pro případné přistižení lesáky nebo policisty mají zloději připravenou výmluvu o tom, jak do lesa přijeli uklidit rozházená polena.

---

Hasiči mohou využít hromadné SMS zprávy

Hasiči loni začali využívat k informování obyvatelstva novinku. Do vybrané lokality totiž mohou nyní nechat zaslat hromadnou SMS zprávu, kterou dostanou všichni majitelé mobilů. Poprvé byla naostro využita při sněhové kalamitě.

Varování obyvatelstva v případě nějakého nebezpečí či ohrožení je velice důležité a na starosti to má hasičský záchranný sbor. S rozvojem techniky mohou nyní hasiči využít služeb mobilních operátorů a vyslat hromadnou SMS zprávu, kterou dostanou všichni občané, kteří se právě nacházejí v určité lokalitě. 

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Takto můžeme lidi informovat o blížícím se nebezpečí. Může to být např. povodňová vlna nebo třeba masivní únik nebezpečných látek." 

Loni 16. prosince tak díky této novince mohli být informováni občané o uzavření silnice mezi Miloticemi  a Heralticemi. Důvodem byla sněhová kalamita. O výhodách této metody se mluvilo už po útoku střelce v nemocnici v Ostravě před 3 roky, kdy bylo potřeba varovat lokalitu Poruba před nebezpečím. 

Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "Máme uzavřenu smlouvu se všemi třemi operátory a jsme schopni na základě vyžádání složky IZS vyslat SMS zprávy do určitého území." 

Hlavním využívaným způsobem pro varování obyvatelstva je ale stále siréna.

Miloš Střelka, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Způsob varování je v ČR jediný a to je kolísavý tón po dobu 140 vteřin. Následuje tísňová informace o tom, co se děje." 

Hromadné SMS zprávy byly využity také při cvičení záchranného systému v Třinci, kdy byli občané informováni o začátku a konci akce. 

---

Na oběti Sedmidenní války vzpomínají Češi a Poláci společně

Na konec ledna připadá 104. výročí Sedmidenní války o Těšínsko. V roce 1919 se rozhodovalo o tom, komu bude území mezi Jablunkovem a Bohumínem patřit. Státní hranice nakonec proťala Těšín a rozdělila ho na dvě města.

O hranici mezi Československem a Polskem se vyjednávalo už ke konci I. světové války.

Tomáš Rusek, místopředseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Konflikt o toto území vznikl, jelikož bylo velice bohaté na průmysl a doly. A tak po konci Velké války se státy nedokázaly dohodnout a skončilo to krátkým, ale krvavým konfliktem.”

Československé jednotky v průběhu 7 dnů osvobodily celé území od Bohumína po Jablunkovsko. Polská armáda musela ustoupit až za řeku Vislu. Československá strana ve válce přišla o zhruba 50 vojáků, polská přibližně o 100.

Martin Lokaj, předseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Ty okolnosti toho konfliktu jsou dávno zaváté časem a ti padlí si zaslouží naši společnou vzpomínku.”

Na památník v Orlové by se měl už letos vrátit monument se slezskou orlicí, který byl kdysi zničen.

Tomáš Rusek, místopředseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Tato orlice byla odstraněna v roce 1938 během polského záboru, nicméně v současné době už sochaři pracují na tom, aby v letošním roce jsme mohli repliku této třímetrové monumentální orlice odhalit a tímto pomník zkompletovat.”

Na závěr pietního aktu byli oceněni členové Československé obce legionářské.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
05. února 2023, 14:00

Půl roku vězení za šibenici u domu hejtmana

Okresní soud v Opavě uzavřel kauzu šibenice před domem hejtmana Ivo Vondráka. Za vyhrožování úřední osobě dostal pachatel půl roku za mřížemi. Jde totiž o recidivistu, který je právě ve vězení za jiné trestné činy.

Toto je fotografie šibenice, kterou loni v lednu našel před domem hejtman Ivo Vondrák. Je na ní nápis vlastizrádce. V té době totiž řádil covid a autorům se nelíbilo, jak jsou omezování vládními nařízeními. Policisté na šibenici našli otisky prstů Vojtěcha Zdráhala, kterého později obvinili a v minulých dnech byl i odsouzen.

Jiří Urban, místopředseda Okresního soudu v Opavě: "Bylo to překvalifikováno na vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Obžalovaný prohlásil vinu a uložený trest 6 měsíců nepodmíněně přijal." 

Zdráhal měl sice ještě kumpány, kteří s ním šibenici instalovali, ale odmítl je prozradit. Proto je potrestán pouze on. Za normálních okolností by mu hrozila jen podmínka, ale zrovna je ve vězení v Kuřimi, kde byl poslán za jiné trestné činy. Předchozí podmínky prý navíc ignoroval. Hejtman počítal spíš s podmíněným trestem.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Není to o tom, že bych z něčeho podobného měl radost, to určitě ne. Na druhou stranu považuji za pozitivní a uspokojivé, že se tyto věci začaly konečně řešit, protože se obávám, že v opačném případě by ta agresivita některých lidí mohla přerůstat a to je jev velice negativní a nebezpečný." 

Sám obviněný prostřednictvím videokonference z věznice v Kuřimi u soudu řekl, že to, co udělal, byla blbost, ale zpátky se to už bohužel nedá vrátit. Svou vinu přiznal. 

---

Strážníci chytili zloděje při krádeži katalyzátoru

Strážníci ve Frýdku-Místku si připsali další mimořádný úspěch. Podařilo se jim zabránit krádeži katalyzátoru. Než stihla dvojice zlodějů poškodit zaparkované auto, dorazila na místo hlídka. Strážníci poté oba chytili na útěku. Jednoho téměř okamžitě, dalšího později. Výrazně pomohl městský kamerový systém.

Pod zaparkované auto na parkovišti v ulici Komenského ve Frýdku-Místku si pozdě večer lehl zloděj a chystal se ukrást katalyzátor. Jenže nevěděl, že už ho pozoruje strážník přes městský kamerový systém.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "Prozatím neznámý muž zkoušel na vozidlo nasadit zvedák a následně od vozidla odešel. Na základě tohoto zjištění byly ihned aktivovány obě hotovostní hlídky městské policie k monitorování dalšího vývoje situace."

Zloději si pro krádež vybrali auto, které stálo hned na okraji parkoviště. A navíc ještě na místě, pro invalidy.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "K vozidlu se zhruba po 25 minutách opětovně přiblížili dva muži. Z jejich počínání bylo zřejmé, že se z vozidla pokusí odcizit katalyzátor. Jeden hlídal a druhý muž ležel pod vozidlem."

Jakmile dorazila hlídka strážníků, dali se oba muži okamžitě na útěk směrem k blízkému parku.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "Tam se rozdělili a pronásledující strážníci se zaměřili na jednoho z nich. Ten se snažil ukrýt v nedaleké ubytovně. Tento objekt byl hlídkami městské policie následně prohledán a pachatel krádeže nalezen, omezen na osobní svobodě a na místě trestného činu předán hlídce Policie České republiky."

Druhý zloděj si zřejmě myslel, že unikl, ale i jeho později strážníci dopadli.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "V rámci této události si operátor městského kamerového dohledového systému rovněž v 01:35 hodin povšiml osoby odpovídající popisu druhého muže. Tato osoba byla na křižovatce ulic Frýdlantská a Komenského rovněž zajištěna hlídkou městské policie a následně předána do rukou Policie České republiky."

Později se ukázalo, že oba zloději jsou polské národnosti. V Polsku byl už jeden z nich dokonce odsouzen právě za krádeže katalyzátorů a současně je tam hledaný, protože nenastoupil do vězení.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že městská policie využívá všech svých možností. A to jak kamerového systému, tak i fyzické zdatnosti svých členů a poté, co operativně zajistili pachatele, který zlikvidoval piano v podchodu, tak nyní zakročila proti skupině, která kradla katalyzátory z automobilů ve Frýdku. A myslím si, že ten rychlý, akční zásah je opravdu hoden nějakého dobrodružného filmu. Ale jsem rád, že máme takovou městskou policii, která takto dokáže dotáhnout konkrétní případ."

Tím, že se zlodějům krádež nepodařila a nezpůsobili ani žádnou škodu, tak česká policie případ vyhodnotila jako přestupek ve stádiu pokusu. Případ tak bude řešen ve správním řízení. Zarážející také je, že polská strana si hledaného zloděje nepřevzala.

---

V MS kraji přibylo mrtvých při dopravních nehodách

V loňském roce se v Moravskoslezském kraji stalo více než 10 tisíc dopravních nehod, což je podobné jako o rok dříve. Bohužel ale značně vzrostl počet tragických následků.

V MS kraji se v roce 2022 stalo 10228 dopravních nehod, což je 222 více, než o rok dříve. Bohužel ale při nich zahynulo 41 osob, což je o 12 více.

Libor Schejok, náměstek ředitele PČR MS kraje: "V Rámci dopravních nehod bylo 41 osob usmrceno, 129 těžce zraněno a asi 2 tisíce zraněno lehce. Samozřejmě měl velký vliv na zavinění nehod alkohol." 

Nejvíce mrtvých bylo mezi chodci - 10, což je stejné jako o rok dříve, cyklistů bylo 6 a zemřeli také 2 motorkáři. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Máme velkou radost, že se podařil prosadit nový předpis na objíždění cyklistů, protože to velmi zvýšilo pocit bezpečí cyklistů na veřejných komunikacích." 

Zdaleka nejvíce nehod se stalo v Ostravě a nejméně na Bruntálsku. Vzhledem k nejčastějším příčinám nehod, se budou letos policisté zaměřovat na věnování se řízení. 

Jiří Zlý, ředitel Služby dopravní policie ČR: "Prioritou dopravní policie je dlouhodobě viditelný dohled dopravních policistů, tedy, aby byli dopravní policisté byli při používání techniky vidět a skrytý dohl

452 viníků dopravních nehod bylo loni pod vlivem alkoholu a 20 jich bylo na drogách.

---

Zloději drancují lesy na Karvinsku

Doba drahých energií nahrává zlodějům dřeva. Ti si tentokrát vybrali les kolem bývalých šachet na Karvinsku a kácejí jeden strom za druhým. Krádežím se snaží zabránit Lesy České republiky i policie.

Desítky stromů už zmizely z lesů mezi šachtami na rozhraní Havířova, Orlové a Karviné. Zloději doslova lesy drancují. Protože se však jedná o dřevorubce amatéry, kteří navíc spěchají, aby je při krádeži nikdo nepřistihl, některé stromy jim nespadnou podle plánu. Zůstávají pak viset nakloněné i nad cestou, kde hrozí, že spadnou.

Takové jednání vadí i ochráncům přírody.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “My s dětmi opakovaně děláme akci 100 stromů pro život. Vysazujeme je a já je učím, že ony ty děti, už sadí stromy pro svoje děti. A teď vidíte, že někdo bezohledně tam kácí stromy. Vím, že jsou tady organizované skupiny, které kradou, doslova drancují lesy pro kšeft."

Vlastníci pozemků se snaží zlodějům zabránit vjezdu do lesa, je to ale marné.

Eva Jouklová, mluvčí Lesy ČR: “Lesy ČR i v letošním roce pokračují ve spolupráci s PČR a dále tak rozvíjejí projekt se zaměřením na ochranu dříví s využitím fotopastí a GPS čipů instalovaných do skládek vyrobeného dříví. Pomocí tohoto zařízení monitorujeme dříví až do místa jeho vyložení.”

Eva Michaliková, mluvčí PČR: "Policisté na Karvinsku evidují také oznámení o krádežích dřeva, kdy se jedná o jednotky případů především v přestupkové rovině. Evidujeme také vyšší škodu v trestní rovině. V rámci běžného výkonu služby se policisté i na tuto problematiku zaměřují a provádí namátkové kontroly."

Problém je, že pro případné přistižení lesáky nebo policisty mají zloději připravenou výmluvu o tom, jak do lesa přijeli uklidit rozházená polena.

---

Hasiči mohou využít hromadné SMS zprávy

Hasiči loni začali využívat k informování obyvatelstva novinku. Do vybrané lokality totiž mohou nyní nechat zaslat hromadnou SMS zprávu, kterou dostanou všichni majitelé mobilů. Poprvé byla naostro využita při sněhové kalamitě.

Varování obyvatelstva v případě nějakého nebezpečí či ohrožení je velice důležité a na starosti to má hasičský záchranný sbor. S rozvojem techniky mohou nyní hasiči využít služeb mobilních operátorů a vyslat hromadnou SMS zprávu, kterou dostanou všichni občané, kteří se právě nacházejí v určité lokalitě. 

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Takto můžeme lidi informovat o blížícím se nebezpečí. Může to být např. povodňová vlna nebo třeba masivní únik nebezpečných látek." 

Loni 16. prosince tak díky této novince mohli být informováni občané o uzavření silnice mezi Miloticemi  a Heralticemi. Důvodem byla sněhová kalamita. O výhodách této metody se mluvilo už po útoku střelce v nemocnici v Ostravě před 3 roky, kdy bylo potřeba varovat lokalitu Poruba před nebezpečím. 

Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "Máme uzavřenu smlouvu se všemi třemi operátory a jsme schopni na základě vyžádání složky IZS vyslat SMS zprávy do určitého území." 

Hlavním využívaným způsobem pro varování obyvatelstva je ale stále siréna.

Miloš Střelka, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Způsob varování je v ČR jediný a to je kolísavý tón po dobu 140 vteřin. Následuje tísňová informace o tom, co se děje." 

Hromadné SMS zprávy byly využity také při cvičení záchranného systému v Třinci, kdy byli občané informováni o začátku a konci akce. 

---

Na oběti Sedmidenní války vzpomínají Češi a Poláci společně

Na konec ledna připadá 104. výročí Sedmidenní války o Těšínsko. V roce 1919 se rozhodovalo o tom, komu bude území mezi Jablunkovem a Bohumínem patřit. Státní hranice nakonec proťala Těšín a rozdělila ho na dvě města.

O hranici mezi Československem a Polskem se vyjednávalo už ke konci I. světové války.

Tomáš Rusek, místopředseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Konflikt o toto území vznikl, jelikož bylo velice bohaté na průmysl a doly. A tak po konci Velké války se státy nedokázaly dohodnout a skončilo to krátkým, ale krvavým konfliktem.”

Československé jednotky v průběhu 7 dnů osvobodily celé území od Bohumína po Jablunkovsko. Polská armáda musela ustoupit až za řeku Vislu. Československá strana ve válce přišla o zhruba 50 vojáků, polská přibližně o 100.

Martin Lokaj, předseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Ty okolnosti toho konfliktu jsou dávno zaváté časem a ti padlí si zaslouží naši společnou vzpomínku.”

Na památník v Orlové by se měl už letos vrátit monument se slezskou orlicí, který byl kdysi zničen.

Tomáš Rusek, místopředseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Tato orlice byla odstraněna v roce 1938 během polského záboru, nicméně v současné době už sochaři pracují na tom, aby v letošním roce jsme mohli repliku této třímetrové monumentální orlice odhalit a tímto pomník zkompletovat.”

Na závěr pietního aktu byli oceněni členové Československé obce legionářské.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-05-02-2023-14-00