Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Mobilní týmy vyjíždějí očkovat do vyloučených lokalit
  • Policista v civilu čelil útoku agresivního zloděje
  • Primátor Karviné řešil v terénu narušování občanského soužití
  • Na náměstí v Místku se otevírá Muzeum Meteoritů
  • Nové učebny a podnikatelský inkubátor SPŠ A OA Bruntál
  • Muzeum Novojičínska otevírá Svět Komenského Fulnek

Mobilní týmy vyjíždějí očkovat do vyloučených lokalit

Lidé ve vyloučených lokalitách nemají příliš velký zájem o očkování. Proto se kraj rozhodl, že vyšle do terénu v celém regionu mobilní týmy. Jednu zastávku měli zdravotníci také v Havířově, konkrétně na náměstí T.G.M. na Šumbarku.

Mobilní tým z karvinské krajské nemocnice začal na Šumbarku s očkováním ve 14 hodin. Sami zdravotníci byli překvapení, kolik lidí už ně ně čekalo. Ukázalo se, že lidé nejsou proti očkování, jen je pro ně výhodnější vakcinace v místě bydliště.

anketa: "Je to blízko domova, tak proto. Abych nemusel nikde jet do Ostravy.”

V Havířově je ale očkovací centrum, tam jste to nezkusil?

anketa: “Ne. To je daleko pro mne.”

Proč jste se nenechala už dříve očkovat?

anketa: “Nebo jsem nevěděla kde a myslela jsem si, že je to jen na objednání. Tak mi včera řekli, že je to tady, že se nemusím objednat, tak jsem přišla.”

Kraj při vysílání mobilních týmů do různých měst v regionu úzce spolupracuje s místními organizacemi, které byly jednak ochotny poskytnout své prostory a také se postarat o včasnou propagaci.

David Starzyczný, ředitel spolku Portavita: "Jsme roznášeli letáky, dávali jsme informace i při osobních schůzkách. Udělali jsme maximum proto, aby všichni naši podnájemníci se to dozvěděli. Určitě jsme nebyli schopni mít nějaké odhady, protože včera shodou okolností probíhalo očkování v Orlové, kde účast byla asi 16 lidí za celý den." 

Lidé, kteří se chtějí nechat očkovat v Havířově musí počítat se změnou. Očkovací centrum se přestěhovalo ze sportovní haly do areálu nemocnice.

---

Policista v civilu čelil útoku agresivního zloděje

Čich na zločince prokázal ostravský policista, když ve svém volnu spatřil dva podezřelé muže. Měl totiž podezření, že elektro koloběžka, kterou tlačili, je kradená. Rozhodl se je zadržet a přivolat kolegy, ale jeden ze zlodějů na něj zaútočil nožem. Útok odrazil a oba muži byli postupně zadrženi.

V noci se zcela náhodou podíval doma z okna muž, který slouží u ostravské policie. Uviděl dva muže, kteří se chovali podivně a ze svých zkušeností ihned pojal podezření, že něco chystají. A opravdu za chvíli přitáhli elektro koloběžku v hodnotě asi 40 tisíc korun. Rychle se oblékl a vyrazil ven, aby je zastavil. Přitom už volal své kolegy.

Martin H. Policie ČR Ostrava: "Já jsem tyto osoby došel, jedna z nich se ohnala. Já jsem reflexivně uhnul a znovu jsem k ní přistoupil a uviděl jsem že má v ruce nůž a míří mi na spodní část těla. Řekl mi ať ho nechám nebo mě bodne do břicha. " 

Agresivní zloděj utekl, ale jeho komplic zůstal na místě a po chvíli ho zadržela hlídka. Totožnost druhého policisté rychle zjistili také a vydali se pro něj domů na Opavsko. Byl to starý známý, kterého nedávno propustili z vězení. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jednalo se o 45letý recidivistu, který byl na konci měsíce ledna 2020 byl propuštěn z výkonu trestu. Vzhledem k jeho bohaté trestní i násilné minulosti byla na jeho zadržení vyžádána spolupráce zásahové jednotky."

Nyní je už útočník ve vazbě a hrozí mu 6 let vězení. Zatím nevypovídal. Druhý z mužů se vymluvil, že se chtěl jen svézt se známým a netušil, že koloběžka je kradená. Policie také žádá majitele elektro koloběžky, aby se přihlásil. Krádež totiž zatím nikdo neohlásil. 

---

Primátor Karviné řešil v terénu narušování občanského soužití

Rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství a narušování občanského soužití trápí obyvatele jedné ze čtvrtí v Karviné-Novém Městě. Obrátili se proto s žádostí o pomoc na primátora města a vedení městské policie.

Obyvatelé žijící na ulici Zakladatelská se obrátili na primátora města a vedení městské policie s žádostí o pomoc. V této lokalitě skoupili byty soukromníci žijící mimo Karvinou a ty pak pronajímají lidem, kterým slušné chování a základní pravidla společného soužití neříkají vůbec nic.

anketa, obyvatelé problémové lokality: "Oni stojí na celé cestě, stolky mají a já nemůžu projet na kole." "Jezdí po trávníku, jim to je jedno." "Jenom pijou, kouří a množí se. Plno děcek udělat a výchova nulová."

Jan Wolf, primátor Karviné: "Já bych těm lidem, co tady bydlí a jsou z toho nešťastní, hrozně rád pomohl. My, jako město, máme těch nástrojů hrozně málo. Věřím tomu, že novela zákona, která by snad prošla k 1.1. 2022, tak tomu může trochu pomoci, že snad určité procento lidí si uvědomí, že takovým způsobem se život nedá žít."


Důležité je, aby lidé oznamování různých přestupků a problémového chování nevzdávali.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "My to problémové chování řešíme ukládáním pokut, píšeme úřední záznam a komunikujeme s vlastníky bytů, s mnohými se dá hovořit, oni potom ty lidi vystěhují." 

---

Na náměstí v Místku se otevírá Muzeum Meteoritů

Stovky kamenů z vesmíru různých druhů a typů. Většina z nich pochází z nálezů po celém světě. Na náměstí ve Frýdku-Místku vzniklo unikátní Muzeum meteoritů, které je představí veřejnosti. Na některé kousky si tam dokonce mohou návštěvníci i sáhnout.

Malé i velké kamínky zajímavých struktur a neobvyklého složení. Jsou často miliardy let staré a na planetu Zemi se dostaly z vesmíru. Nyní si je můžete prohlédnout od 1. září v nově vzniklém muzeu ve Frýdku-Místku.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Většina jsou menší kousky, které máme ve velkém množství. Pak tady máme ale i unikátnější kameny, větší sbírkové kusy, které jsme získali od našich známých sběratelů v podstatě z celého světa."

Meteority jsou doplněny o název, datum, místo nálezu i váhu. Některé mají další zajímavé informace a příběhy.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Máme tady maličký kousek měsíčního a marsovského meteoritu, což je v podstatě nejvzácnější meteorit, který v dnešní době můžete mít. To množství těchto meteoritů je asi 0,1 procento všech pádů. Takže jsou opravdu velmi vzácné a díky tomu, že my už dneska víme složení těchto těles, Měsíce a Marsu, tak můžeme tyto kameny přiřadit k této skupině meteoritů. Pak tady máme také hodně vzácné palasity, což jsou naopak nejhezčí meteority, jsou také velmi vzácné. Na světě je jich snad necelých 140 pádů."

Muzeum meteoritů nabízí návštěvníkům také jedinečnou možnost si na některé z meteoritů sáhnout. Jako například tento železokamenný palasit, který je starý několik milionů let.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Náš záměr byl ten, aby ti lidé si od nás odnášeli, mimo to, že tyhle kameny uvidí, aby měli zážitek. Proto u nás můžou většinu kamenů si i osahat."

Meteority se až na pár výjimek skládají z prvků, které se vyskytují běžně na planetě Zemi. Jejich unikátnost spočívá v tom, že mají jedinečný poměr složení.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "To znamená, pokud máte nějaký kámen z vesmíru, bude mít jiné složení než jakýkoliv jiný kámen na Zemi. Díky tomu lze vždycky odlišit tyto kameny od pozemských. Potom také záleží, těch meteoritů je více druhů. Mezi ty základní patří kamenné, železné a železokamenné. Ty kamenné, jak jsme říkali, ty jsou starší, než planeta Země a je to vlastně původní materiál sluneční soustavy, když bychom řekli železné meteority, tam to znamená, že ta železná hmota je vlastně z jader nějakých asteroidů, planetek, protože i naše planeta obsahuje tekuté železoniklové jádro."

Meteority se samozřejmě dají najít také na našem území.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Máme lokality, kde meteority zaručeně leží. Čeští vědci jsou špička ve svém oboru, dokážou vám vypočítat nejenom kolik těch kamenů spadlo, ale dokáží s velkou přesností vypočítat i kde spadly. A po nějaké době tyto výpočty sdílejí s veřejností."

V České republice jsou jen tři oficiální muzea meteoritů.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Z toho ve Stonařově mají buď jeden anebo jenom dokonce model kamenů. To znamená po Národním muzeu je tohle asi veřejně největší sbírka."

Vstup do muzea je zdarma, nebrání se ale dobrovolnému příspěvku a najdete ho na náměstí Svobody v Místku.

---

Nové učebny a podnikatelský inkubátor SPŠ A OA Bruntál

Střední průmyslové škole a obchodní akademii v Bruntále se podařilo získat důležité financování projektu Průmysl 4.0. Jde o instalaci učebny automatizace, laboratoře virtuální techniky a podnikatelského inkubátoru. Studenti si nově budou moci simulovat celý proces výrobní linky.

Celé předvedení nové techniky a technologie uvedla konference, kterou škola pořádala. Hostě si pak mohli celou učebnu automatizace prohlédnout.

Jan Meca, ředitel SPŠ a OA Bruntál: „My jsme pořídili dvě linky, jsou to vlastně zmenšené modely z takových malých továrniček na průmysl 4.0, obsahují celý komplexní výrobní proces. To znamená, nejsou to technologie separované, to znamená manipulátory, laboratorní roboty, ale je to vlastně jedna ucelená sestava.“

Učebna je doplněna laboratoří, kde je vše možno modelovat také virtuálně.

Jan Meca, ředitel SPŠ a OA Bruntál: „Žáci mají i mimo ty linky, které tady mají fyzicky, si mají možnost ve virtuálním prostředí si vyskládat."

Stanislav Folwarczny (ODS a TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: „Já si myslím, že tento projekt je skutečně pro MS kraj významný a ty výsledky toho projektu budou moci používat i žáci ostatních středních škol.“

Obě nově instalované výukové linky byly současně spuštěny.

Lukáš Šulkovský, učitel odborných předmětů: „Spustíme ten program a ta linka vlastně na něj reaguje a jednotlivé bloky nám začnou vyrábět ten prvek.“

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Jsem rád, že bruntálská škola se toho chopila a dle mého názoru je to vzorový příklad, jak by to mělo vypadat i na ostatních školách."


Učebna, laboratoř i podnikatelský inkubátor budou sloužit studentům oborů strojírenství, informatika a dopravní prostředky.

---

Muzeum Novojičínska otevírá Svět Komenského Fulnek

Po rekonstrukci, která trvala tři roky, byl znovu otevřen Památník Jana Amose Komenského ve Fulneku a v něm obnovená pobočka Muzea Novojičínska. Uvnitř vznikla interaktivní expozice věnovaná učiteli národů.

Národní kulturní památka, bývalý sbor Jednoty bratrské ve Fulneku, kde tři roky působil v 17. století Jan Amos Komenský, se po tříleté rekonstrukci otevřela veřejnosti. Uvnitř je pobočka Muzea Novojičínska a výstava věnovaná právě učiteli národů s názvem Na prahu vichřice.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Našim cílem bylo přiblížit Jana Amose Komenského jako člověka, tak jak ho mohli tady měšťané poznat na počátku 17. století, na začátku 30. leté války, na tom prahu té vichřice, kdy tady přichází jako poměrně mladý muž, pětadvacetiletý teolog, jako nově vysvěcený kněz a jako rektor fulnecké bratrské školy.”

Během pobytu ve Fulneku se ale Komenskému jeho životní plány naprosto zhroutily, stal se z něj vdovec a psanec. V exilu, v zahraničí, se z něj zrodila velká barokní osobnost.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: “V podstatě celý náš Moravskoslezský kraj je protkán kulturními památkami a osobnostmi, a proto jsme v posledních letech věnovali nemalé úsilí tomu, abychom zpopularizovali naše významné osobnosti, které daleko za hranicemi tohoto státu jsou uznávány, a tady často, v našem kraji a v naší republice, na ně zapomínáme.”

Rekonstrukce památníku včetně expozice stála 41 milionů korun, z toho více než 25 miliony přispěla kraji Evropská unie. Interaktivní výstavu doprovází působivé projekce na klenbách a dobová hudba.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
05. září 2021, 14:00

Mobilní týmy vyjíždějí očkovat do vyloučených lokalit

Lidé ve vyloučených lokalitách nemají příliš velký zájem o očkování. Proto se kraj rozhodl, že vyšle do terénu v celém regionu mobilní týmy. Jednu zastávku měli zdravotníci také v Havířově, konkrétně na náměstí T.G.M. na Šumbarku.

Mobilní tým z karvinské krajské nemocnice začal na Šumbarku s očkováním ve 14 hodin. Sami zdravotníci byli překvapení, kolik lidí už ně ně čekalo. Ukázalo se, že lidé nejsou proti očkování, jen je pro ně výhodnější vakcinace v místě bydliště.

anketa: "Je to blízko domova, tak proto. Abych nemusel nikde jet do Ostravy.”

V Havířově je ale očkovací centrum, tam jste to nezkusil?

anketa: “Ne. To je daleko pro mne.”

Proč jste se nenechala už dříve očkovat?

anketa: “Nebo jsem nevěděla kde a myslela jsem si, že je to jen na objednání. Tak mi včera řekli, že je to tady, že se nemusím objednat, tak jsem přišla.”

Kraj při vysílání mobilních týmů do různých měst v regionu úzce spolupracuje s místními organizacemi, které byly jednak ochotny poskytnout své prostory a také se postarat o včasnou propagaci.

David Starzyczný, ředitel spolku Portavita: "Jsme roznášeli letáky, dávali jsme informace i při osobních schůzkách. Udělali jsme maximum proto, aby všichni naši podnájemníci se to dozvěděli. Určitě jsme nebyli schopni mít nějaké odhady, protože včera shodou okolností probíhalo očkování v Orlové, kde účast byla asi 16 lidí za celý den." 

Lidé, kteří se chtějí nechat očkovat v Havířově musí počítat se změnou. Očkovací centrum se přestěhovalo ze sportovní haly do areálu nemocnice.

---

Policista v civilu čelil útoku agresivního zloděje

Čich na zločince prokázal ostravský policista, když ve svém volnu spatřil dva podezřelé muže. Měl totiž podezření, že elektro koloběžka, kterou tlačili, je kradená. Rozhodl se je zadržet a přivolat kolegy, ale jeden ze zlodějů na něj zaútočil nožem. Útok odrazil a oba muži byli postupně zadrženi.

V noci se zcela náhodou podíval doma z okna muž, který slouží u ostravské policie. Uviděl dva muže, kteří se chovali podivně a ze svých zkušeností ihned pojal podezření, že něco chystají. A opravdu za chvíli přitáhli elektro koloběžku v hodnotě asi 40 tisíc korun. Rychle se oblékl a vyrazil ven, aby je zastavil. Přitom už volal své kolegy.

Martin H. Policie ČR Ostrava: "Já jsem tyto osoby došel, jedna z nich se ohnala. Já jsem reflexivně uhnul a znovu jsem k ní přistoupil a uviděl jsem že má v ruce nůž a míří mi na spodní část těla. Řekl mi ať ho nechám nebo mě bodne do břicha. " 

Agresivní zloděj utekl, ale jeho komplic zůstal na místě a po chvíli ho zadržela hlídka. Totožnost druhého policisté rychle zjistili také a vydali se pro něj domů na Opavsko. Byl to starý známý, kterého nedávno propustili z vězení. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jednalo se o 45letý recidivistu, který byl na konci měsíce ledna 2020 byl propuštěn z výkonu trestu. Vzhledem k jeho bohaté trestní i násilné minulosti byla na jeho zadržení vyžádána spolupráce zásahové jednotky."

Nyní je už útočník ve vazbě a hrozí mu 6 let vězení. Zatím nevypovídal. Druhý z mužů se vymluvil, že se chtěl jen svézt se známým a netušil, že koloběžka je kradená. Policie také žádá majitele elektro koloběžky, aby se přihlásil. Krádež totiž zatím nikdo neohlásil. 

---

Primátor Karviné řešil v terénu narušování občanského soužití

Rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství a narušování občanského soužití trápí obyvatele jedné ze čtvrtí v Karviné-Novém Městě. Obrátili se proto s žádostí o pomoc na primátora města a vedení městské policie.

Obyvatelé žijící na ulici Zakladatelská se obrátili na primátora města a vedení městské policie s žádostí o pomoc. V této lokalitě skoupili byty soukromníci žijící mimo Karvinou a ty pak pronajímají lidem, kterým slušné chování a základní pravidla společného soužití neříkají vůbec nic.

anketa, obyvatelé problémové lokality: "Oni stojí na celé cestě, stolky mají a já nemůžu projet na kole." "Jezdí po trávníku, jim to je jedno." "Jenom pijou, kouří a množí se. Plno děcek udělat a výchova nulová."

Jan Wolf, primátor Karviné: "Já bych těm lidem, co tady bydlí a jsou z toho nešťastní, hrozně rád pomohl. My, jako město, máme těch nástrojů hrozně málo. Věřím tomu, že novela zákona, která by snad prošla k 1.1. 2022, tak tomu může trochu pomoci, že snad určité procento lidí si uvědomí, že takovým způsobem se život nedá žít."


Důležité je, aby lidé oznamování různých přestupků a problémového chování nevzdávali.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "My to problémové chování řešíme ukládáním pokut, píšeme úřední záznam a komunikujeme s vlastníky bytů, s mnohými se dá hovořit, oni potom ty lidi vystěhují." 

---

Na náměstí v Místku se otevírá Muzeum Meteoritů

Stovky kamenů z vesmíru různých druhů a typů. Většina z nich pochází z nálezů po celém světě. Na náměstí ve Frýdku-Místku vzniklo unikátní Muzeum meteoritů, které je představí veřejnosti. Na některé kousky si tam dokonce mohou návštěvníci i sáhnout.

Malé i velké kamínky zajímavých struktur a neobvyklého složení. Jsou často miliardy let staré a na planetu Zemi se dostaly z vesmíru. Nyní si je můžete prohlédnout od 1. září v nově vzniklém muzeu ve Frýdku-Místku.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Většina jsou menší kousky, které máme ve velkém množství. Pak tady máme ale i unikátnější kameny, větší sbírkové kusy, které jsme získali od našich známých sběratelů v podstatě z celého světa."

Meteority jsou doplněny o název, datum, místo nálezu i váhu. Některé mají další zajímavé informace a příběhy.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Máme tady maličký kousek měsíčního a marsovského meteoritu, což je v podstatě nejvzácnější meteorit, který v dnešní době můžete mít. To množství těchto meteoritů je asi 0,1 procento všech pádů. Takže jsou opravdu velmi vzácné a díky tomu, že my už dneska víme složení těchto těles, Měsíce a Marsu, tak můžeme tyto kameny přiřadit k této skupině meteoritů. Pak tady máme také hodně vzácné palasity, což jsou naopak nejhezčí meteority, jsou také velmi vzácné. Na světě je jich snad necelých 140 pádů."

Muzeum meteoritů nabízí návštěvníkům také jedinečnou možnost si na některé z meteoritů sáhnout. Jako například tento železokamenný palasit, který je starý několik milionů let.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Náš záměr byl ten, aby ti lidé si od nás odnášeli, mimo to, že tyhle kameny uvidí, aby měli zážitek. Proto u nás můžou většinu kamenů si i osahat."

Meteority se až na pár výjimek skládají z prvků, které se vyskytují běžně na planetě Zemi. Jejich unikátnost spočívá v tom, že mají jedinečný poměr složení.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "To znamená, pokud máte nějaký kámen z vesmíru, bude mít jiné složení než jakýkoliv jiný kámen na Zemi. Díky tomu lze vždycky odlišit tyto kameny od pozemských. Potom také záleží, těch meteoritů je více druhů. Mezi ty základní patří kamenné, železné a železokamenné. Ty kamenné, jak jsme říkali, ty jsou starší, než planeta Země a je to vlastně původní materiál sluneční soustavy, když bychom řekli železné meteority, tam to znamená, že ta železná hmota je vlastně z jader nějakých asteroidů, planetek, protože i naše planeta obsahuje tekuté železoniklové jádro."

Meteority se samozřejmě dají najít také na našem území.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Máme lokality, kde meteority zaručeně leží. Čeští vědci jsou špička ve svém oboru, dokážou vám vypočítat nejenom kolik těch kamenů spadlo, ale dokáží s velkou přesností vypočítat i kde spadly. A po nějaké době tyto výpočty sdílejí s veřejností."

V České republice jsou jen tři oficiální muzea meteoritů.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Z toho ve Stonařově mají buď jeden anebo jenom dokonce model kamenů. To znamená po Národním muzeu je tohle asi veřejně největší sbírka."

Vstup do muzea je zdarma, nebrání se ale dobrovolnému příspěvku a najdete ho na náměstí Svobody v Místku.

---

Nové učebny a podnikatelský inkubátor SPŠ A OA Bruntál

Střední průmyslové škole a obchodní akademii v Bruntále se podařilo získat důležité financování projektu Průmysl 4.0. Jde o instalaci učebny automatizace, laboratoře virtuální techniky a podnikatelského inkubátoru. Studenti si nově budou moci simulovat celý proces výrobní linky.

Celé předvedení nové techniky a technologie uvedla konference, kterou škola pořádala. Hostě si pak mohli celou učebnu automatizace prohlédnout.

Jan Meca, ředitel SPŠ a OA Bruntál: „My jsme pořídili dvě linky, jsou to vlastně zmenšené modely z takových malých továrniček na průmysl 4.0, obsahují celý komplexní výrobní proces. To znamená, nejsou to technologie separované, to znamená manipulátory, laboratorní roboty, ale je to vlastně jedna ucelená sestava.“

Učebna je doplněna laboratoří, kde je vše možno modelovat také virtuálně.

Jan Meca, ředitel SPŠ a OA Bruntál: „Žáci mají i mimo ty linky, které tady mají fyzicky, si mají možnost ve virtuálním prostředí si vyskládat."

Stanislav Folwarczny (ODS a TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: „Já si myslím, že tento projekt je skutečně pro MS kraj významný a ty výsledky toho projektu budou moci používat i žáci ostatních středních škol.“

Obě nově instalované výukové linky byly současně spuštěny.

Lukáš Šulkovský, učitel odborných předmětů: „Spustíme ten program a ta linka vlastně na něj reaguje a jednotlivé bloky nám začnou vyrábět ten prvek.“

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Jsem rád, že bruntálská škola se toho chopila a dle mého názoru je to vzorový příklad, jak by to mělo vypadat i na ostatních školách."


Učebna, laboratoř i podnikatelský inkubátor budou sloužit studentům oborů strojírenství, informatika a dopravní prostředky.

---

Muzeum Novojičínska otevírá Svět Komenského Fulnek

Po rekonstrukci, která trvala tři roky, byl znovu otevřen Památník Jana Amose Komenského ve Fulneku a v něm obnovená pobočka Muzea Novojičínska. Uvnitř vznikla interaktivní expozice věnovaná učiteli národů.

Národní kulturní památka, bývalý sbor Jednoty bratrské ve Fulneku, kde tři roky působil v 17. století Jan Amos Komenský, se po tříleté rekonstrukci otevřela veřejnosti. Uvnitř je pobočka Muzea Novojičínska a výstava věnovaná právě učiteli národů s názvem Na prahu vichřice.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Našim cílem bylo přiblížit Jana Amose Komenského jako člověka, tak jak ho mohli tady měšťané poznat na počátku 17. století, na začátku 30. leté války, na tom prahu té vichřice, kdy tady přichází jako poměrně mladý muž, pětadvacetiletý teolog, jako nově vysvěcený kněz a jako rektor fulnecké bratrské školy.”

Během pobytu ve Fulneku se ale Komenskému jeho životní plány naprosto zhroutily, stal se z něj vdovec a psanec. V exilu, v zahraničí, se z něj zrodila velká barokní osobnost.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: “V podstatě celý náš Moravskoslezský kraj je protkán kulturními památkami a osobnostmi, a proto jsme v posledních letech věnovali nemalé úsilí tomu, abychom zpopularizovali naše významné osobnosti, které daleko za hranicemi tohoto státu jsou uznávány, a tady často, v našem kraji a v naší republice, na ně zapomínáme.”

Rekonstrukce památníku včetně expozice stála 41 milionů korun, z toho více než 25 miliony přispěla kraji Evropská unie. Interaktivní výstavu doprovází působivé projekce na klenbách a dobová hudba.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-05-09-2021-14-00