Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Město přijímá žádosti o dotace na památky i významné stavby
  • Útulek v Havířově poprvé neměl žádný odchyt na Silvestra
  • Slezskoostravská radnice podpořila Tříkrálovou sbírku
  • Rozpočet NJ myslí na sportovce, kulturu i zubaře
  • V Karviné obnovili školní ligu miniházené
  • V Havířově se narodilo první miminko v MSK

Město přijímá žádosti o dotace na památky i významné stavby

Město Ostrava opět podpoří rekonstrukční a obnovovací stavební práce, sloužící k zachování kulturních památek a významných městských staveb na svém území. Kromě toho přispěje také na opravy sakrálních staveb. Připraveno je přes 5 milionů korun.

Ostrava se už mnoho let snaží pomáhat uchovat v co nejlepším stavu zajímavé a hodnotné stavby ať už jsou kulturními památkami nebo ne.  Byly proto vytvořeny dva dotační programy, které jejich majitelům přispívají na rekonstrukce a obnovu těchto budov. Zatímco jeden cílí na sakrální stavby, druhý na ostatní objekty. 

Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: „Tento dotační program Ostrava vyhlašuje již od roku 2009. Za dobu svého fungování se stal důležitým nástrojem a pomocníkem při udržování architektonického dědictví našeho města. Majitelé nemovitostí této pomoci města aktivně využívají. Výsledkem tak je, že se daří postupně obnovovat zašlou krásu časem poznamenaných historických staveb, na jejichž obnovu mnohdy jejich majitelé nemají potřebné finance.“

V rámci dvou výzev je pro majitele připraveno celkem 5 a půl milionu korun. První výzva se týká městských domů a industriálního dědictví. Minimální výše je 50 a maximální výše podpory je 1,5 milionu korun. Půl milionu korun je pak maximální výše ve druhé výzvě, která se týká sakrálních staveb. V minulém roce díky této dotaci začala například rekonstrukce střechy kostela sv. Pavla ve Vítkovicích. 

Anton Rusnák, farář kostela sv. Pavla ve Vítkovicích: "Po nějaké době asi 25 let došlo k narušení kvality střechy. Začalo tam zatékat a byla nutná oprava:" 

Milan Chudej, stavební technik Biskupství ostravsko-opavského: "Ve druhé etapě by se mělo pokračovat ve výměně střešní krytiny tzn. břidlice za břidlici." 

V roce 2023 byla podpořena údržba 11 staveb. Žádosti pro rok 2024 je nutné předložit v termínu do 8. března 2024. Samotné stavební práce pak musí být provedeny mezi 1. lednem 2024 a 30. červnem 2025. 

---

Útulek v Havířově poprvé neměl žádný odchyt na Silvestra

Období Vánoc patří v útulku v Havířově k těm zátěžovým. Ošetřovatelé vždy vyjíždějí k mnoha odchytům. Největší nápor je pak o silvestrovské noci. Letošní rok však všechny překvapil

Ani jeden výjezd, žádný zatoulaný vystrašený pes. To v útulku Max v Havířově o silvestrovské noci ještě nezažili.

Dagmar Poláková, vedoucí útulku Max Havířov: “Během Vánoc nějaké odchyty byly i během toho týdne až k Silvestru, ale kupodivu poslední odchyt jsme měli 30.12. Nejspíš asi lidé, majitelé pejsků si uvědomili, že to není dobrý krok chodit, když v nočních hodinách začínají ty petardy lítat a nechali je nejspíš doma. Jinak si to nedovedu vysvětlit.”

Všichni psi odchycení během vánočních svátků se vrátili zpět ke svým majitelům. Pro jednoho psa ošetřovatelé vyjížděli 2. ledna.

Radim Goryl, ošetřovatel: “Byl uvázaný u lampy veřejného osvětlení na Šumbarku mezi auty tak, aby nebyl vidět na krátkém vodítku. Bohužel ten pejsek nemá čip registrovaný v žádném registru, ani na obci.”

Během vánočních svátků lidé hojně útulek obdarovali. 

Ludmila Chmielová, dárkyně: "Chtěli jsme jim dát nějaký vánoční dáreček, takže se to protáhlo do teď, na Vánoce jsme to nestihli. Tak něco málo, ať mají něco na přilepšenou."

Kromě peněz lidé útulku darovali i mnoho krmiva, hraček či dek do kotců.

---

Slezskoostravská radnice podpořila Tříkrálovou sbírku

Tři králové opět vyrazili do ulic, aby pomohli potřebným. Příležitost začít nový rok dobrým skutkem si nenechali ujít ani na Slezskoostravské radnici.

Tříkrálová sbírka je největší charitativní sbírkou u nás. Dobrovolníci v převlecích tří králů vyráží koledovat vždy začátkem nového roku a peníze, které vyberou, pomohu statisícům lidí v nouzi.

Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava: "Sbírka běží od roku 2000 a jedná se o sbírku na podporu potřebných lidí, kterým poskytuje Charita Ostrava a další charity v rámci celé Charity Česká republika svoje služby. Podporují se například aktivity a sociální služby pro seniory, lidi bez přístřeší, osoby se zdravotním nebo duševním onemocněním a další."

Tři králové letos opět dorazili i na Slezskoostravskou radnici, která sbírku tradičně podporuje.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Slezská Ostrava dlouhodobě spolupracuje jak s Charitou Ostrava, tak s Diecézní charitou ostravsko-opavskou. Proto městský obvod podporuje právě i Tříkrálovou sbírku, která probíhá v lednu každého roku a letos mimo jiné podpoří Charitní dům svatého Václava v Heřmanicích, kde by mělo vzniknout osm nových pokojů v rámci půdní vestavby."

Tříkrálové skupinky mohou lidé potkat do 14. ledna. Přispět do sbírky mohou ale i online, a to až do dubna letošního roku.

---

Rozpočet NJ myslí na sportovce, kulturu i zubaře

Téměř 36 milionů korun z rozpočtu Nového Jičína půjde letos na podporu činnosti sportovních klubů, kulturních a sociálních organizací. Jeden milion korun směřuje i do oblasti stomatologické péče.

Rozpočet Nového Jičína počítá letos opět se štědrou podporou sportovních klubů a oddílů, kulturních a volnočasových organizací a spolků, a také sociálních organizací. Město se rozhodlo do těchto programových dotací vložit částku 35,9 milionů korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Všechny zapsané spolky, sportovní kluby, ale i neziskové organizace jsou nějakým způsobem navázány na rozpočet města. Oproti loňskému roku město zvýšilo podporu tímto směrem o 5 milionů 100 tisíc korun.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ten celkový objem je velké množství peněz, kolem tohoto tématu už na zastupitelstvu ale nebyla velká diskuze, protože vše prošlo schválením různými komisemi, ať už kulturní, pro výchovu a vzdělávání nebo sportovní.”

Co se týče dalších dotací, velká změna nastala u podpory stomatologické péče, se kterou radnice začala před dvěma lety.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zastupitelé města rozvolnili tu část uznatelných nákladů, je alokován jeden milion korun. Výrazná změna spočívá v tom, že budeme podporovat pouze nově příchozí stomatology do Nového Jičína.”

Dále radnice připravuje novou formu podpory v oblasti zdravotnictví, která by měla začít fungovat v roce 2025 a ta by měla směřovat přímo na studenty konkrétních lékařských oborů, kterých bude ve městě nedostatek.

---

V Karviné obnovili školní ligu miniházené

Dívčí a ženský oddíl házené Tělovýchovné jednoty Sokol Karviná obnovil po několika letech školní ligu miniházené. Jejím smyslem je přilákat děti ke sportu a vzbudit v nich zájem o kolektivní pohybové hry jako je právě házená.

Tímto pokřikem začala podzimní část školní ligy v miniházené smíšených družstev žáků základních škol. Miniházená se do škol vrací po několikaleté pauze.

Jako první vlaštovky v obnovené školní lize si mezi sebou zahrály týmy ze Základní školy Prameny, Slovenská, Borovského a U Studny. Většina dětí házenou ještě nikdy nezkoušela hrát. Zjednodušená pravidla miniházené pro školy si malí začátečníci vštěpovali při každé rozehrávce, útoku i obraně.

Vladimír Jančošek,organizátor karvinské házenkářské školní ligy: " Jsem rozhodčí, mentor, lektor a vysvětlovač těch pravidel, protože ti menší se s tím moc nesetkali i když jsme slavné město házenkářské, ale to je v oddíle. Tady na těch školách se ta házená se spíše nehraje, ale vidíme, že by to škol jsou šikovní, pomalu se učí a každým kolem se zlepšují.” 

anketa: žáci ZŠ U Studny: "Házenou jsem hrál poprvé, ale ušlo to, líbilo se mi to." "Zatím neprohráváme, tak nás to baví." "Teď se mi líbí hlavně to, že umím bránit." 


anketa: žáci ZŠ Slovenská: "Házenou jsem hrála poprvé, lépe mi to šlo v bráně, podle mě." "Bavilo mě to hodně, nehrála jsem nikdy házenou. Málem jsem dala gól." "Nahrával jsem často, ale ještě jsem nedal gól."

V této první části se podle pravidel hrál jeden poločas deset minut každý s každým. Další kola se plánují od února do května, slavnostnější finále o ceny se pak uskuteční na konci školního roku, v červnu.

---

V Havířově se narodilo první miminko v MSK

Prvním dítětem letošního roku v Moravskoslezském kraji je Viktorie. Narodila se 26 minut po půlnoci v havířovské porodnici. Jelikož se miminko narodilo na Nový rok, má rodina má nárok na vyšší rodičovský příspěvek. Myslí si však, že je to není spravedlivé.

Velké pozornosti se dostalo malé Viktorii z Orlové, která se stala prvním narozeným miminkem v MSK. Holčička váží 3 200 gramů a měří 46 centimetrů. Na svět přišla v havířovské nemocnici přirozeným porodem a doma na ni už čekají dva sourozenci.

Lucie Čierníková, maminka: "Vnímám to hezky, protože je to poprvé, co máme miminko narozené v roce jako první. Takže zažíváme něco takového poprvé všichni i doma. Neměla jsem ani termín a rodila jsem a kontrakce mi přišly už od sedmi hodin rána.”

Michal Mrózek, primář gynekologicko-porodního oddělení: “Na Silvestra byly dva porody, jeden byl akutní operační porod a další byl vaginální porod. A po silvestrovské noci jsme měli také dva porody. První byl krátce po půlnoci, první v kraji se nám povedl vaginálně bez komplikací, vše bylo krásné přirozené a další byl operační kolem třetí hodiny ranní.”

V porodnicích napříč krajem se do rána narodilo 6 dívek a jeden chlapec.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: "Já by jsem všem miminkům, která se narodila v novém roce popřál hlavně zdraví, pohodu, klid v rodinách a rodičům taktéž.”

Tím, že se Viktorie narodila až po půlnoci, mají rodiče nárok na vyšší rodičovský příspěvek.

Lucie Čierníková, maminka: "V tu chvíli, když rodíte, tak máte ty bolesti a nedíváte se jestli dostanete těch 50 tisíc, nebo nedostanete 50 tisíc. Už chcete klid a miminko na světě. Ale po tom porodu jsme byli rádi, že se nám připsalo těch 50 tisíc. Myslím, že by to měli dostat všichni. Minuta před půlnocí, nebo minuta po půlnoci.”

Rodičovský příspěvek se od 1. ledna zvýšil z 300 tisíc na 350 tisíc korun.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
06. ledna 2024, 14:00

Město přijímá žádosti o dotace na památky i významné stavby

Město Ostrava opět podpoří rekonstrukční a obnovovací stavební práce, sloužící k zachování kulturních památek a významných městských staveb na svém území. Kromě toho přispěje také na opravy sakrálních staveb. Připraveno je přes 5 milionů korun.

Ostrava se už mnoho let snaží pomáhat uchovat v co nejlepším stavu zajímavé a hodnotné stavby ať už jsou kulturními památkami nebo ne.  Byly proto vytvořeny dva dotační programy, které jejich majitelům přispívají na rekonstrukce a obnovu těchto budov. Zatímco jeden cílí na sakrální stavby, druhý na ostatní objekty. 

Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: „Tento dotační program Ostrava vyhlašuje již od roku 2009. Za dobu svého fungování se stal důležitým nástrojem a pomocníkem při udržování architektonického dědictví našeho města. Majitelé nemovitostí této pomoci města aktivně využívají. Výsledkem tak je, že se daří postupně obnovovat zašlou krásu časem poznamenaných historických staveb, na jejichž obnovu mnohdy jejich majitelé nemají potřebné finance.“

V rámci dvou výzev je pro majitele připraveno celkem 5 a půl milionu korun. První výzva se týká městských domů a industriálního dědictví. Minimální výše je 50 a maximální výše podpory je 1,5 milionu korun. Půl milionu korun je pak maximální výše ve druhé výzvě, která se týká sakrálních staveb. V minulém roce díky této dotaci začala například rekonstrukce střechy kostela sv. Pavla ve Vítkovicích. 

Anton Rusnák, farář kostela sv. Pavla ve Vítkovicích: "Po nějaké době asi 25 let došlo k narušení kvality střechy. Začalo tam zatékat a byla nutná oprava:" 

Milan Chudej, stavební technik Biskupství ostravsko-opavského: "Ve druhé etapě by se mělo pokračovat ve výměně střešní krytiny tzn. břidlice za břidlici." 

V roce 2023 byla podpořena údržba 11 staveb. Žádosti pro rok 2024 je nutné předložit v termínu do 8. března 2024. Samotné stavební práce pak musí být provedeny mezi 1. lednem 2024 a 30. červnem 2025. 

---

Útulek v Havířově poprvé neměl žádný odchyt na Silvestra

Období Vánoc patří v útulku v Havířově k těm zátěžovým. Ošetřovatelé vždy vyjíždějí k mnoha odchytům. Největší nápor je pak o silvestrovské noci. Letošní rok však všechny překvapil

Ani jeden výjezd, žádný zatoulaný vystrašený pes. To v útulku Max v Havířově o silvestrovské noci ještě nezažili.

Dagmar Poláková, vedoucí útulku Max Havířov: “Během Vánoc nějaké odchyty byly i během toho týdne až k Silvestru, ale kupodivu poslední odchyt jsme měli 30.12. Nejspíš asi lidé, majitelé pejsků si uvědomili, že to není dobrý krok chodit, když v nočních hodinách začínají ty petardy lítat a nechali je nejspíš doma. Jinak si to nedovedu vysvětlit.”

Všichni psi odchycení během vánočních svátků se vrátili zpět ke svým majitelům. Pro jednoho psa ošetřovatelé vyjížděli 2. ledna.

Radim Goryl, ošetřovatel: “Byl uvázaný u lampy veřejného osvětlení na Šumbarku mezi auty tak, aby nebyl vidět na krátkém vodítku. Bohužel ten pejsek nemá čip registrovaný v žádném registru, ani na obci.”

Během vánočních svátků lidé hojně útulek obdarovali. 

Ludmila Chmielová, dárkyně: "Chtěli jsme jim dát nějaký vánoční dáreček, takže se to protáhlo do teď, na Vánoce jsme to nestihli. Tak něco málo, ať mají něco na přilepšenou."

Kromě peněz lidé útulku darovali i mnoho krmiva, hraček či dek do kotců.

---

Slezskoostravská radnice podpořila Tříkrálovou sbírku

Tři králové opět vyrazili do ulic, aby pomohli potřebným. Příležitost začít nový rok dobrým skutkem si nenechali ujít ani na Slezskoostravské radnici.

Tříkrálová sbírka je největší charitativní sbírkou u nás. Dobrovolníci v převlecích tří králů vyráží koledovat vždy začátkem nového roku a peníze, které vyberou, pomohu statisícům lidí v nouzi.

Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava: "Sbírka běží od roku 2000 a jedná se o sbírku na podporu potřebných lidí, kterým poskytuje Charita Ostrava a další charity v rámci celé Charity Česká republika svoje služby. Podporují se například aktivity a sociální služby pro seniory, lidi bez přístřeší, osoby se zdravotním nebo duševním onemocněním a další."

Tři králové letos opět dorazili i na Slezskoostravskou radnici, která sbírku tradičně podporuje.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Slezská Ostrava dlouhodobě spolupracuje jak s Charitou Ostrava, tak s Diecézní charitou ostravsko-opavskou. Proto městský obvod podporuje právě i Tříkrálovou sbírku, která probíhá v lednu každého roku a letos mimo jiné podpoří Charitní dům svatého Václava v Heřmanicích, kde by mělo vzniknout osm nových pokojů v rámci půdní vestavby."

Tříkrálové skupinky mohou lidé potkat do 14. ledna. Přispět do sbírky mohou ale i online, a to až do dubna letošního roku.

---

Rozpočet NJ myslí na sportovce, kulturu i zubaře

Téměř 36 milionů korun z rozpočtu Nového Jičína půjde letos na podporu činnosti sportovních klubů, kulturních a sociálních organizací. Jeden milion korun směřuje i do oblasti stomatologické péče.

Rozpočet Nového Jičína počítá letos opět se štědrou podporou sportovních klubů a oddílů, kulturních a volnočasových organizací a spolků, a také sociálních organizací. Město se rozhodlo do těchto programových dotací vložit částku 35,9 milionů korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Všechny zapsané spolky, sportovní kluby, ale i neziskové organizace jsou nějakým způsobem navázány na rozpočet města. Oproti loňskému roku město zvýšilo podporu tímto směrem o 5 milionů 100 tisíc korun.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ten celkový objem je velké množství peněz, kolem tohoto tématu už na zastupitelstvu ale nebyla velká diskuze, protože vše prošlo schválením různými komisemi, ať už kulturní, pro výchovu a vzdělávání nebo sportovní.”

Co se týče dalších dotací, velká změna nastala u podpory stomatologické péče, se kterou radnice začala před dvěma lety.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zastupitelé města rozvolnili tu část uznatelných nákladů, je alokován jeden milion korun. Výrazná změna spočívá v tom, že budeme podporovat pouze nově příchozí stomatology do Nového Jičína.”

Dále radnice připravuje novou formu podpory v oblasti zdravotnictví, která by měla začít fungovat v roce 2025 a ta by měla směřovat přímo na studenty konkrétních lékařských oborů, kterých bude ve městě nedostatek.

---

V Karviné obnovili školní ligu miniházené

Dívčí a ženský oddíl házené Tělovýchovné jednoty Sokol Karviná obnovil po několika letech školní ligu miniházené. Jejím smyslem je přilákat děti ke sportu a vzbudit v nich zájem o kolektivní pohybové hry jako je právě házená.

Tímto pokřikem začala podzimní část školní ligy v miniházené smíšených družstev žáků základních škol. Miniházená se do škol vrací po několikaleté pauze.

Jako první vlaštovky v obnovené školní lize si mezi sebou zahrály týmy ze Základní školy Prameny, Slovenská, Borovského a U Studny. Většina dětí házenou ještě nikdy nezkoušela hrát. Zjednodušená pravidla miniházené pro školy si malí začátečníci vštěpovali při každé rozehrávce, útoku i obraně.

Vladimír Jančošek,organizátor karvinské házenkářské školní ligy: " Jsem rozhodčí, mentor, lektor a vysvětlovač těch pravidel, protože ti menší se s tím moc nesetkali i když jsme slavné město házenkářské, ale to je v oddíle. Tady na těch školách se ta házená se spíše nehraje, ale vidíme, že by to škol jsou šikovní, pomalu se učí a každým kolem se zlepšují.” 

anketa: žáci ZŠ U Studny: "Házenou jsem hrál poprvé, ale ušlo to, líbilo se mi to." "Zatím neprohráváme, tak nás to baví." "Teď se mi líbí hlavně to, že umím bránit." 


anketa: žáci ZŠ Slovenská: "Házenou jsem hrála poprvé, lépe mi to šlo v bráně, podle mě." "Bavilo mě to hodně, nehrála jsem nikdy házenou. Málem jsem dala gól." "Nahrával jsem často, ale ještě jsem nedal gól."

V této první části se podle pravidel hrál jeden poločas deset minut každý s každým. Další kola se plánují od února do května, slavnostnější finále o ceny se pak uskuteční na konci školního roku, v červnu.

---

V Havířově se narodilo první miminko v MSK

Prvním dítětem letošního roku v Moravskoslezském kraji je Viktorie. Narodila se 26 minut po půlnoci v havířovské porodnici. Jelikož se miminko narodilo na Nový rok, má rodina má nárok na vyšší rodičovský příspěvek. Myslí si však, že je to není spravedlivé.

Velké pozornosti se dostalo malé Viktorii z Orlové, která se stala prvním narozeným miminkem v MSK. Holčička váží 3 200 gramů a měří 46 centimetrů. Na svět přišla v havířovské nemocnici přirozeným porodem a doma na ni už čekají dva sourozenci.

Lucie Čierníková, maminka: "Vnímám to hezky, protože je to poprvé, co máme miminko narozené v roce jako první. Takže zažíváme něco takového poprvé všichni i doma. Neměla jsem ani termín a rodila jsem a kontrakce mi přišly už od sedmi hodin rána.”

Michal Mrózek, primář gynekologicko-porodního oddělení: “Na Silvestra byly dva porody, jeden byl akutní operační porod a další byl vaginální porod. A po silvestrovské noci jsme měli také dva porody. První byl krátce po půlnoci, první v kraji se nám povedl vaginálně bez komplikací, vše bylo krásné přirozené a další byl operační kolem třetí hodiny ranní.”

V porodnicích napříč krajem se do rána narodilo 6 dívek a jeden chlapec.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: "Já by jsem všem miminkům, která se narodila v novém roce popřál hlavně zdraví, pohodu, klid v rodinách a rodičům taktéž.”

Tím, že se Viktorie narodila až po půlnoci, mají rodiče nárok na vyšší rodičovský příspěvek.

Lucie Čierníková, maminka: "V tu chvíli, když rodíte, tak máte ty bolesti a nedíváte se jestli dostanete těch 50 tisíc, nebo nedostanete 50 tisíc. Už chcete klid a miminko na světě. Ale po tom porodu jsme byli rádi, že se nám připsalo těch 50 tisíc. Myslím, že by to měli dostat všichni. Minuta před půlnocí, nebo minuta po půlnoci.”

Rodičovský příspěvek se od 1. ledna zvýšil z 300 tisíc na 350 tisíc korun.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-06-01-2024-14-00