Dětská hřiště jsou plná lidí bez roušek a rozestupů
V Havířově jsou dětská hřiště přeplněná lidmi, kteří nedodržují vůbec žádná opatření. A nepomáhá ani opakované upozornění strážníků. Městská policie proto bude muset přistoupit i k pokutám.
Havířov vsadil na to, že lidé budou zodpovědní a nechal neoplocená dětská hřiště volně přístupná. A toto je výsledek. Na dětském hřišti v centru města to vypadá jako v létě na koupališti u dětského brouzdaliště.
anketa: "Co se týče těch hřišť, to je nereálné. Kdyby to zavřeli, tak já nevím, kde bych s dětmi chodila. A roušky tady? To vidíte sami, nikdo nemá.”
anketa: "Je dobře, že to nechali otevřené a nemyslím si, že by se tady museli nosit roušky. Nemám obavu.”
anketa: "Mě to nevadí tak, jak to je. Já se nebojím.”
Strážníci městské policie chodí na toto hřiště a upozorňují lidi, aby měli na sobě alespoň roušky. Bohužel ti to nerespektují.
Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Ti občané jsou nezodpovědní, musím to říct tak, jak to je. Že oni se nebojí, to je jedna věc, ale ti ostatní z toho mají strach a povinností je mít ty roušky, rozestupy a všechna ta opatření dodržovat a buďme k sobě navzájem tolerantní. Ne, že já se něčeho nebojím, to je o nás o všech."
Jelikož domluvy strážníků nepomohly, benevolence městské policie skončí. Za nedodržování opatření budou udělovat i pokuty.
---
Diamo převzalo od OKD šachty ČSA a Darkov i s horníky
V podzemí dvou karvinských šachet začal úklid. Na povrch bude vyvezeno vše, co lze ještě upotřebit a následně bude zahájena likvidace jak podzemních prostor, tak povrchových objektů. Pro některé horníky znamená konec těžby práci, jiní si už hledají živobytí jinde.
Černouhelné doly ČSA a Darkov v Karviné už nepatří pod OKD, ale pod státní podnik Diamo. Od začátku března v nich započaly práce na jejich útlum, který ve finále skončí demolicí povrchových objektů a zasypáním jam. Na likvidaci šachty se podílejí někteří horníci, ti ostatní už si hledají práci jinde.
Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO: “Spolu s doly přebíráme i dobývací prostory a zaměstnance. Se zaměstnanci veškeré závazky, které se k nim vztahují. Jedná se o 1749 zaměstnanců, kteří přecházejí na státní podnik Diamo, z nich 1252 bude propuštěno a 497 zaměstnanců zůstane na státním podniku Diamo a budou zajišťovat útlumové práce v této lokalitě Karvinska.”
Z podzemí se bude vyklízet vše, co má hodnotu a dá se ještě použít. Co nejvíce se také sníží energetická náročnost provozu. Právě na tom se budou podílet desítky horníků.
Josef Lazárek, ředitel závodu DARKOV, DIAMO: “Tito pracovníci budou zajišťovat, co se týká dolů ČSA a Darkov zajišťovací provoz. To znamená po výklizu všech činných pracovišť na ČSA, které zajišťuje OKD my přecházíme okamžitě do budování izolačních objektů, výklizu tak, aby naprosto bezpečný provoz mohl pokračovat.”
Útlumové práce a zajišťovací provoz budou trvat několik měsíců.
Josef Lazárek, ředitel závodu DARKOV, DIAMO: “Konečnou fázi je zásyp předmětných jam. Je třeba si uvědomit, že těch jam je v přebírané části OKD 18. To je obrovský objem práce.”
Jen letos si útlum těžby a likvidace šachet vyžádají necelé 3 miliardy korun. Do roku 2035 by to mělo být až 16 miliard.
---
Drobným podnikatelům pomůže Sdílko akademie
Mnoho kamenných obchodů a služeb má kvůli pandemii koronaviru stále zavřeno. Drobní podnikatelé a obchodníci jsou tak na pokraji zhroucení. Pomocnou ruku jim v této těžké době podá Sdílko akademie.
Někteří se adaptovali, jiní mají problémy. Právě pro ty, kteří si neví rady, jak oživit své podnikání v době pandemie koronaviru, pomůže Sdílko akademie, která nabídne pět online seminářů s praktickými tipy, jak se nové situaci přizpůsobit.
Kamila Smutná, iniciátorka akademie: “Budeme se zaměřovat na témata jako je marketing, facebooková a instagramová reklama a třeba i na e-shopy. Zaměříme se ale i na offline, na kamenné prodejny. Takže se budeme bavit o interiéru prodejen, nebo jak si vytvořit lákavou a poutavou výlohu.”
Akademie začne už 18. března a pro účastníky bude díky podpoře amerického velvyslanectví a městského obvodu Poruba zcela zdarma.
Zájemci se mohou hlásit na webových stránkách sdílkoporuba.cz/akademie.
Irena Vyhlídalová, koordinátorka pro charitativní obchod a sociální šatník, Dobrovolnické centrum ADRA: “Nabídka akademie nás velmi zaujala, protože samozřejmě taky řešíme spoustu otázek. Hlavně to, jak pracovat se sociálními sítěmi."
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: "Je to ještě takový přesah celého Sdílka. V loňském roce se uskutečnil už 3. ročník a já jsem moc ráda, že se nám v posledních dvou letech daří ty sdílkaře zapojovat i do dalších aktivit a spolupracovat v podstatě po celý rok."
Letos je chce radnice zapojit do velikonočních trhů a také do akce Cirkulum.
---
Havířov investuje desítky milionů do nového sportoviště
Necelých šedesát milionů korun chce Havířov investovat do multifunkčního sportoviště, které vznikne v bývalé hale vlakového nádraží. Někteří opoziční zastupitelé ale chtěli podrobnosti, kolik město bude Správě železnic platit za pronájem budovy.
Už v létě Správa železnic dokončí rekonstrukci bývalé výpravní haly v Havířově. Město je do projektu zapojeno, protože chce v budově vytvořit další sportovně-kulturní centrum. Do vnitřního vybavení chce investovat necelých 60 milionů korun. Opoziční zastupitelé z řad KSČM ale záměr nechtěli podpořit.
Eduard Heczko (KSČM), zastupitel: “To nádraží je majetek SŽDC. Pokud do toho budeme investovat těch 59 milionů korun, čili investujeme do cizího majetku a nevíme, jaké budou smluvní vztahy po ukončení této investice. Budeme v nájmu."
Město prozatím nechce smluvní vztahy se Správou železnic komentovat.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Aktuálně jsme ve fázi, kdy finišujeme nájemní smlouvu se Správou železnic a dolaďujeme poslední detaily nájemního vztahu. Já věřím, že určitě to bude výhodné pro město, ale ještě ta jednání nejsou u konce.”
Budova bývalé výpravní haly je prostorná a bude se dát využít k různým aktivitám.
Daniel Vachtarčík (HPH), radní pro sport: "Ve spodním patře bude k dispozici multifunkční hřiště pro basketbal, volejbal a badminton. Na jedné straně bude horolezecká stěna. V horním patře bude bowling s několika dráhami."
Město jedná také o tom, že by v budově mělo vzniknout i něco atraktivního, co není v širokém okolí.
---
Středoškoláci vyrábějí satelit, který bude při letu měřit ovzduší
První malý krůček pro cestu do vesmíru dělají v těchto dnech středoškoláci z frýdecko-místecké průmyslovky. Vyrábějí malý satelit, který bude měřit několik předem daných veličin v ovzduší. Po vypuštění z dronu se bude snášet k zemi na padáku. Studenti věří, že se jednou budou podílet i na výrobě zařízení pro skutečné vesmírné lety.
Studenti 1. ročníku oboru informační technologie Střední průmyslové školy ve Frýdku-Místku se zapojili do soutěže, ve které mají vyrobit satelit o velikosti plechovky od nealkoholického nápoje. Zařízení musí být během krátkého letu schopné zvládnout dvě mise. Jednu s povinnými parametry a druhou podle mladých konstruktérů.
Jiří Ryška, student 1. ročníku POJ Frýdek-Místek: “Soutěž pořádá Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury. My jsme se zapojili kvůli tomu, že bychom chtěli dosáhnout nějakých nových cílů, zjistit něco nového a také bychom chtěli třeba vyhrát národní kolo.”
Do vesmíru se studentský satelit zatím nepodívá. Všechna data musí naměřit během pádu z výšky několika stovek metrů, kam ho vynese dron. K zemi se pak bude snášet na padáku.
Marek Kozel, student 1. ročníku POJ Frýdek-Místek: “V průběhu pádu musí měřit dvě mise. Ta primární je tlak, vlhkost a GPS signál, tím pádem nadmořskou výšku a polohu. A naše sekundární mise je oxid uhličitý, kyslík a kamera.
Filip Gardoš, student 1. ročníku POJ Frýdek-Místek: "Dokážu si představit, že by to třeba právě zkoumalo ten Mars. Že by to vlastně byla taková malá družice na jedno použití, protože by to ušetřilo peníze. Protože každý odpal, každý kilogram, který se odešle do vesmíru, stojí přes milion dolarů, což jsou velké částky. A taková malá krabička by ušetřila spoustu peněz.”
Studenty čeká při výrobě satelitu ještě hodně práce. O úspěchu jejich mise však nepochybují.
---
V centru Ostravy začne stavba rezidence Nové Lauby
Už za měsíc začne v centru Ostravy budování rezidence Nové Lauby. Zastupitelstvo rozhodlo o uzavření smlouvy s vybraným investorem, který se tak stává partnerem města. Část bytů bude totiž po dokončení patřit Ostravě a část si nechá právě investor.
Unikátnímu projektu Nových Laub už nic nestojí v cestě. Zastupitelstvo Ostravy schválilo smlouvu se sdružením firmem, které tvoří společnosti Bystroň Group, BBP Stavby a stavební společnost BAK. Firmy se spojili do Sdružení BBB Nové Lauby, aby se staly spoluinvestory bytového komplexu v centru města. Zájem projevilo 10 subjektů a konečnou nabídku předložily 3.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Pokračujeme v kultivaci a rozvoji historického jádra města, tolik postiženého nedostavěnými prolukami a dlouhodobým podfinancováním. Koncept spolupráce města a privátního investora spočívá zjednodušeně v tom, že město připravilo projektovou dokumentaci dle svých potřeb a očekávání. Investor projekt jako celek zrealizuje."
Pro město jde o strategický projekt, jehož cílem je rozvoj nájemního bydlení, oživení centra města i dostavba proluk. Unikátní je i symbióza města a soukromého investora. O byty se po dokončení stavby podělí.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jedná se o unikátní model spolupráce veřejné správy a soukromého sektoru v České republice při výstavbě nových bytů."
V novostavbě o pěti nadzemních podlažích bude 85 bytů od 1+KK až po 4+KK, podzemní parkování se 173 místy a obchodní prostory. Celkové náklady stavby vychází na 487 milionů korun. Městu bude po dokončení patřit 31 bytů a 119 parkovacích míst za 252 milionů korun.
---