Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Zloděje prozradila kradená chytrá sekačka na trávu
  • Oprava opavských akrád dokončena
  • V horku se mohou lidé osvěžit díky vodním mlžítkům
  • Záchranná služba řeší mnoho případů pobodání hmyzem
  • Nebezpečná ulice Podhájí projde rekonstrukcí
  • Novojičínští studenti našli brigádu v Zeleném městě

Zloděje prozradila kradená chytrá sekačka na trávu

Možná budete překvapeni, když se dozvíte, že i sekačka na trávu může pomoci odhalit zloděje. Tedy když jde o robotický stroj s GPS modulem, který majiteli posílá přesné údaje o své poloze. V Ostravě tak byli díky sekačce zadrženi partneři, kteří se krádežemi už dlouho živili.

Robotická sekačka si sama udělala tu nejlepší reklamu, když pomohla s dopadením svého zloděje. Má totiž GPS modul, takže majitel může její polohu sledovat prostřednictvím mobilu. Samozřejmě je tento systém určen hlavně pro sekání trávy, ale v tomto případě ho majitel využil k pátrání po zloději. 

majitel sekačky: "Po třech dnech se GPS signál ze sekačky obnovil a ukázal přímo na garáž, kde měli tu sekačku schovanou. Tam jsem proto zavolal policii. Chtěl jsem zpátky naši rodinou sekačku, aby nám mohla zase sekat zahradu, protože jinak bych to musel dělat já."

Když se sekačka přihlásila s prostoru řadových garáží v Ostravě -Hrabové, vyrazili do akce policisté. U garáží navíc parkovalo vozidlo, které bylo viděno nedaleko místa činu a opodál dokonce seděla žena, která měla už pár krádeží za sebou. Po otevření garáží se policisté nestačili divit. 

Martin Vavrečka, vyšetřovatel PČR Ostrava-Hrabůvka: "Tady máme místnost, kde máme uložené veškeré věci pocházející z trestné činnosti. Jedná se o kola, elektrokola, elektrokoloběžky, různé drobné nářadí v kufrech i samostatně, pneumatiky."

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 3. oddělení obecné kriminality Ostrava obvinil 30letou ženu a 52letého muže ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody. Celkem jim bylo prokázáno pět skutků, ke kterým se doznali. Není však vyloučeno, že trestní stíhání bude rozšířeno o další činy, v současné době kriminalisté na případu stále pracují. Při výslechu uvedli, že některé odcizené věci měli prodávat a za získané peníze hospodařit. Prozatím je škoda způsobena za více jak 170.000,- Kč. Oba obvinění jsou stíháni vazebně."

Policisté zatím vůbec netuší, komu kradené věci patří. Zlodějský pár je mohl nakrást v průběhu dlouhé doby. Oba se přiznali. Muž už má v trestním rejstříku 22 záznamů, žena se teprve zaučovala.

---

Oprava opavských akrád dokončena

Opavské Dvořákovy sady zdobí nově opravená arkádová chodba. Tato stavba z 19. století, kterou si k nelibosti kolemjdoucích v minulosti oblíbili bezdomovci a sprejeři, bude nyní sloužit jako výstavní síň a společenský prostor.

Arkády v opavských Dvořákových sadech byly kdysi součástí farské zahrady Řádu německých rytířů. Stavba, která dříve poskytovala mnichům úkryt před slunečními paprsky či deštěm, byla ještě nedávno pomalována graffiti a kolemjdoucí raději odvraceli zrak od bezdomovců, kteří zde bivakovali. Nehostinné místo v centru Opavy se ale začalo od jara měnit téměř k nepoznání.

Kamil Grigar, ředitel, Stavební firma Grigar: „Všechny omítky se otloukly, protože byly vlhké. Takže to šlo až na cihlu dolů a omítlo se se to sanační omítkou.“

Kromě vlhkosti museli dělníci řešit problém s děravou střechou. Až během oprav zjistili, že plech je na několika místech úplně zrezivělý. Výměnu krytiny ještě zkomplikovala dodávka materiálu, na který musela firma čekat tři měsíce.

Stavební práce odkryly také původní pilíře, které nyní zůstaly neomítnuté.

Petr Stanjura, ved. odd. hlavního architekta, Magistrát města Opavy: „Tufitové patky, které jsou ve druhé řadě sloupů zůstaly odkryté. Uvidíme, jak budou reagovat na zub času. Jde přece jen o vyvřelinu. Nyní jsou naimpregnované. Možná sem tam něco odpadne a bude se to muset zapravit speciální směsí, kterou budeme připodobňovat originálu.“

K podloubí byla přivedena elektřina a klenby ozvláštnilo barevné osvětlení. Přístup k arkádám je nyní vydlážděný. Náklady na opravy ve výši tří milionů korun uhradilo město Opava. To chátrající objekt získalo roku 2017 od Biskupství ostravsko-opavského.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Chceme, aby to byl živý veřejný prostor. Nejen tedy veřejné akce, např. výstavy. Ale chceme, aby se zde lidé zdržovali také během dne. Tedy aby zde byla kavárna a posezení.

V nový život arkrády vstoupily výstavou komiksu Lucie Seifertové o zakladateli genetiky Johannu Gregoru Mendelovi. Ten vytvořila u příležitosti 200 výročí jeho narození. Příběh slavného vědce si můžete přečíst a prohlédnout na několika panelech. Najdete zde také zmínku o Opavě. Slavný vědec tady totiž šest let studoval na gymnáziu.

---

V horku se mohou lidé osvěžit díky vodním mlžítkům

V Karviné přibyla nová vodní mlžítka. Občané města se tak mohou v horkých dnech osvěžit na třech různých místech, podívejte se.

Už dříve se mohli lidé na náměstí osvěžit prostřednictvím mlžných sprch.Během června byla do provozu uvedena mlžítka v areálu Loděnice v parku Boženy Němcové a u vstupní brány do parku vedle kostela Povýšení svatého Kříže. Toto speciální osvěžení najdou lidé i na náměstíčku u Permonu.

Jana Maierová, vedoucí odboru komunálních služeb MMK: "Je to moderní zařízení, které je kombinované s květináčem, abychom zajistili trochu estetický vzhled, aby tady nebyla namontována jen ta mlžící sprcha. Toto zařízení funguje tak, že tlačítkem, které je na květináči, se spustí mlžný opar, kde se lidé mohou v letních parných dnech zchladit."

Mlžítka mohla být nainstalována díky vstřícnému kroku a spolupráci s SMVaKem.

Emil Dostál, vedoucí provozu a údržby TS Karviná: "Musela se vykopat a zřídit vodovodní přípojka, od ní se natáhly hadice s vodou. Spotřeba bude velmi malá, ty trysky jsou konstrukčně řešeny tak, aby ten odběr byl minimální."

Celé zařízení zde bude umístěno až do podzimu a poté bude uschováno ve skladu technických služeb.

---

Záchranná služba řeší mnoho případů pobodání hmyzem

Záchranná služba MS kraji řeší v této sezóně nezvykle mnoho případů pobodání hmyzem. Lidé ale bohužel často volají záchranku i k banálním případům, kdy si mohou snadno pomoci sami. Alergici by raději měli mít u sebe potřebné léky.

Bodnutí hmyzem je v létě velmi časté a zejména v horkých a suchých dnech, když mají např. vosy méně potravy a vody, přibližují se více lidem a tak se může zdát, že jsou pobodání častější. Podle odborníků to ale není zvýšenou agresivitou z horka. Letos řeší záchranná služba nezvykle mnoho podobných situací. 

Lukáš Humpl: mluvčí ZZS MS kraje: "Je třeba říci, že ty základní projevy alergické reakce, jako je třeba otok na končetině, začervenání apod., jsou fyziologickou reakcí organismu, pacient není v život ohrožujícím stavu a není tedy třeba panikařit a volat tísňovou linku 155. "

Petr Jaššo, vedoucí školícího střediska ZZS MS kraje: "První pomoc spočívá i v samozáchraně. Pokud víme, že nás bodla včela nebo vosa, tak to místo chladíme, případně užijeme běžně dostupné léky na alergie antihistaminika a sledujeme vlastní zdravotní stav."

Pak jsou ale stavy, kdy je nezbytné linku 155 volat. Je to například, když už měl pacient v minulosti po bodnutí hmyzem silnou alergickou reakci a nebo dokonce anafylaktický šok. Bohužel se to ale může stát poprvé v jakémkoliv věku a tak je důležité stav sledovat. 

Petr Jaššo, vedoucí školícího střediska ZZS MS kraje: 2,00 "Pokud by však pacient cítil nástupy horka, otoky, pocit svědění nebo škrábání v oblasti dekoltu, oteklé rty či dýchací cesty, tak voláme okamžitě linku 155."

Záchranáři v MS kraji už vyjížděli k asi 280 událostem spojeným s pobodáním hmyzem, nárůst oproti loňsku je téměř 80 procent.

---

Nebezpečná ulice Podhájí projde rekonstrukcí

Radnici Ostravy-Jihu se podařilo vykoupit pozemek, který chyběl pro vybudování nové cyklostezky, chodníku a silnice na ulici Podhájí. V současné době tam panuje nebezpečná a nepřehledná situace jak pro chodce, tak i cyklisty.

Frekventovaný úsek na ulici Podhájí poblíž Dakoty bude mnohem bezpečnější. Projde celkovou rekonstrukcí, která jasně oddělí chodník od silnice a počítá se i s novou cyklostezkou.

Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Když se sami podíváte tady, tak je to tady úzké, jsou tady ještě staré stromy. Lidé nerozeznají a řidiči, co je cesta a co už je chodník. Je to opravdu tady nebezpečné. Momentálně jsme v našem obvodě vykoupili část pozemku, který nám bránil k tomu, abychom to mohli dostavit.”

Momentálně se staví cyklostezka na ulici Cholevova ve směru k Dakotě, která navazuje na cyklostezku od rondlu v Hrabůvce.

Cyklostezka na ulici Podhájí naváže jak na ní, tak na cyklostezku, která vede přes Bělský les do Výškovic a dál do polanských lesů, Polanky a Jistebníku.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Ulicí Podhájí míří řada obyvatel a návštěvníků Jihu právě do našeho zeleného srdce do Bělského lesa, kde díky finanční podpoře ze strany městského obvodu byly v posledních letech vybudovány grilovací místa, dětské hřiště, jsou tam procházkové zóny. Určitě lidé uvítají, že tam je i veřejné WC u tramvajové točny.”

Děti se navíc v Bělském lese mohou projít po pohádkové Surikatí stezce.

---

Novojičínští studenti našli brigádu v Zeleném městě

V rámci projektu Zelené město získalo i letos o prázdninách brigádu v Novém Jičíně několik desítek studentů. Pomáhají nejvíce v městské zeleni, a také třeba na hřbitově.

Letní brigády s označením Zelené město pořádá novojičínská radnice více než dvacet let. Studenti tak i letos pomáhají pracovníkům technických služeb, například na středisku komunikací, odpadů, na hřbitově a asi nejvíce spolupracují se střediskem zeleně.

Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Konkrétně u nás na středisku veřejná zeleň tento týden chlapci vypomáhají při odvozu pokosené trávy z lučních porostů, děvčata vypomáhají při pletí květinových záhonů.”

účastníci brigády: 

“Je to super, že je ta možnost si vydělat nějaké peníze na této brigádě. Práce zase není tak náročný, je sluníčko, takže dá se to.”

“Já jsem už minulý rok věděla, že je to Zelené město, tak jsem se zapsala. Práce dobrá, na hřbitově je ticho, takže je to dobré a není to až tak náročné.”

“Byl jsem tu i minule, psala mě tam mamka. A jak říká moje sestra, je tu ticho, nikdo nám do toho nekecá a je to zametání a vybírání nějakého plevele.”

Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “V letošním roce, po loňském velkém zájmu, vedení města navýšilo peníze na brigádu Zelené město, v rozpočtu máme o sto tisíc více, takže je to letos 250 tisíc korun na Zelené město. Proto jsme mohli zaměstnat o dost studentů více, celkem se nám podařilo uzavřít smlouvu s 58 studenty.”

Přednost dostali studenti i s bydlištěm v Novém Jičíně. Za hodinu práce si vydělají 100 korun.

---Mohlo by Vás také zajímat