Mladík z Havířova zemřel po požití drog, které mu měl podat kamarád
Krajská kriminálka vyšetřuje případ úmrtí 20letého mladíka z Havířova. Lékařům tamní nemocnice se ho nepodařilo udržet při životě po požití drog. Policisté zadrželi muže, který skupině osob drogy prodal a také dalšího mladíka, který směs drog připravil a podal kamarádovi k požití.
K tragickému užití drog došlo v jednom z havířovských barů na Dlouhé třídě. 20letý muž chvíli po vypití nápoje s drogou zkolaboval. První pomoc mu poskytovali hosté baru, následně pak posádka záchranky.
Lukáš Humpl, mluvčí Zdravotnické záchranné služby MSK: “Posádka rychlé lékařské pomoci ošetřovala dvacetiletého muže. Ten byl při vědomí, jevil však závažné známky intoxikace psychotropní látkou. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byl transportován na centrální příjem nemocných havířovské nemocnice.”
Ani rychlý převoz do nemocnice a následná péče tamních zdravotníků však život mladého muže nezachránily. Z jeho smrti se teď budou zpovídat dva podezřelí muži.
Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR MSK: “Dvacetiletý mladík z Havířova zemřel předposlední říjnový víkend v nemocnici, kam byl s podezřením na intoxikaci omamnými a psychotropními látkami převezen. Kriminalisté se začali okolnostmi jeho úmrtí zabývat. Byla nařízena soudní pitva. Po provedených úkonech a na základě zjištěných a zadokumentovaných informací obvinil vrchní komisař odboru obecné kriminality krajského ředitelství dva muže z Havířova (23 a 35 let) ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Starší muž měl prodat směs několika drog skupině osob. Jeden z nich (mladší obviněný) měl směs připravit k užití, načež dvacetiletý mladík byl po jejím požití se zdravotními problémy převezen do nemocnice, kde i přes poskytnutou péči zemřel. Kriminalisté ve vyšetřování pokračují, realizují další úkony trestního řízení.
Dvojici obviněných hrozí v případě odsouzení až 18 let vězení.
---
Návštěvníkům magistrátu poradí na nové recepci
Na Magistrátu města Ostravy se znovu otevírá hlavní vstup. Souvisí to s dokončením nové centrální recepce, která zjednoduší občanům pohyb po úřadě. Díky kvalitnímu architektonickému zpracování se dá říct, že recepce foyer památkově chráněné budovy ještě vylepšila.
Po více než roce se do budovy ostravského magistrátu na Prokešově náměstí opět vchází hlavním vchodem. Po vstupu a vyšlapaní schodiště vás ve foyeru uvítají usměvavé recepční, tedy když nebudou mít roušky. Nová recepce působí, jak by v budově byla odjakživa.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Jsem hlavně rád, že po dlouhé době se znovu otevře hlavní vstup do Nové radnice – budovy, která patří k nejnavštěvovanějším dominantám města. Výchozí motivací pro řešení stavebních úprav bylo hlavně bezpečnostní hledisko, a to jak z pohledu návštěvníků, tak i zaměstnanců. Zásadní důraz jsme přitom kladli na architektonické řešení, které by objekt nové recepce citlivě zakomponovalo do historického charakteru památky. Z výsledku mám opravdovou radost a myslím, že radost by měli i prvorepublikoví architekti Nové radnice – pánové Rubý, Kolář a Fischer. Provedené úpravy totiž nijak nenarušují jejich původní záměr a foyer Nové radnice nadále zůstane příjemným veřejným prostorem s možností pořádání výstav a jiných společenských akcí."
O zakázku na recepci se ucházely čtyři architektonické kanceláře. Výběrové komisi se nejvíce líbila koncepce studia „znamení čtyř – architekti“. Zatímco ostatní pracovali s umístěním v centrální ose, zvolila vítězná architektonická kancelář odlišný přístup.
Martin Tycar, architekt: "My jsme jako jediní v tom konceptu recepci doplnili ještě druhou částí, kterou tvoří sezení. Je to takový velký čalouněný sedák s lampou. Principiálně tvoří tu druhou doplňkovou část symetrického systému recepce."
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: „Nově přítomní recepční poskytnou návštěvníkům informace praktického rázu, k tomu, co potřebují na jednotlivých pracovištích vyřídit, kontakty a přispějí i radou, kde požadované v rozsáhlém komplexu najít. Turisty recepční informují o zajímavostech města, kulturních, sportovních a společenských akcích ve městě."
Kromě informační funkce recepce, je důležité také zvýšení bezpečnosti, o které se stará kamerový systém a další zařízení. Dva boční vchody už budou sloužit pouze zaměstnancům. Náklady na recepci se blíží 5 milionům korun.
---
Školy opětovné povinné testování žáků vítají
Ve třech okresech v Moravskoslezském kraji musely školy po podzimních prázdninách přistoupit k povinnému testování. Ředitelé to vítají a klidně by byli pro pravidelný monitoring i v dalších týdnech. Pro děti, kterým vyšel pozitivní test, si museli přijít rodiče.
V přepočtu na 100 tisíc obyvatel bylo za posledních sedm dní v MSK odhaleno 448 nových případů koronavirové infekce. Nákaza se rychle šíří i ve školách. I proto vláda nařídila povinné testování u žáků a studentů v některých okresech, kam spadá i Karvinsko.
Jiří Kotaška, ředitel ZŠ K. Světlé Havířov: "Já si myslím, že situace v republice a v našem okrese není moc dobrá a z toho důvodu asi je potřebné tohle to zjistit, jestli máme nakažené žáky, učitelé a podobně. Z toho důvodu to vítám.”
anketa: “Já nevím, podle mne je to úplně zbytečné, je to blbost."
Právě na této škole vyšly pozitivní testy hned u několika žáků, pro které si museli přijít do školy rodiče. Neočkovaní učitelé musí od pondělí nosit povinně při výuce respirátor.
Jiří Kotaška, ředitel ZŠ K. Světlé Havířov: "Týká se to i našich učitelů. Máme jich několik, je jich sice málo, ale bohužel je máme. Ti absolutně nesouhlasí s očkováním."
Velký problém například řeší na ZŠ 1. Máje, kde mají v karanténě hned několik tříd a paralyzována je i kuchyň.
Michaela Drozdová, ředitelka ZŠ 1. Máje Havířov: "Podle našeho názoru je očkování jediná cesta, jak se můžeme z této nešťastné doby dostat pryč. Máme poprvé karantény, ale padlo to hned na šest tříd."
Povinné testování žáků bylo nařízeno také v Ostravě a v Opavě. Jelikož se situace horší i v jiných okresech, testování se nevyhnou od příštího týdne zřejmě i další školy.
---
Smetanův sad je po revitalizaci vyhledávaným místem
Ostrava v rámci tzv. zelených projektů zvelebuje a zkrášluje nejrůznější zanedbané parky, zahrady a prostranství po celém městě. V minulých dnech byla dokončena revitalizace Smetanova sadu v Mariánských Horách a místní obyvatelé si ji nemohou vynachválit.
Smetanův sad v Mariánských Horách je znovu chloubou tohoto městského obvodu. Pracovalo se nejen na nové zeleni, ale hlavně na změně povrchu chodníků a jejich trasování. V parku je také nové veřejné osvětlení a povedený mobiliář.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Od začátku jsme návrh na celkovou úpravu parku diskutovali nejen s obyvateli okolních domů, ale také se zástupci střední školy. Park by měl sloužit nejen pro rodiče s dětmi a seniory, kteří zde bydlí, ale také pro studenty místní školy, kteří zde tráví volný čas během nebo po skončení výuky. Proto jsme park rozdělili pomyslně na dvě části. Část, která je blíže k panelové zástavbě, by měla sloužit právě více pro rodiny, vydlážděná zóna u vstupu od budovy střední školy by měla poskytovat dostatek prostoru pro setkávání studentů.“
Dokončena byla sanace dřevin, přičemž nejdůležitější byly úpravy vzrostlých stromů, které tvoří dvě hlavní parkové aleje. Ty zůstaly zachovány, tak jako byly už před téměř sto lety. O čemž svědčí tato fotografie. Místní obyvatelé si úpravy pochvalují.
anketa, obyvatelé Ostravy: "Je to tady moc pěkné, hezké, ale v létě je méně stínu."
"Já si tady ráda sednu na svačinu a i pro děti je to fajn."
Názvy symfonických básní Bedřicha Smetany z cyklu Má vlast byly vytesány do kamenných desek uéprostřed a v dřevěných opěradlech laviček jsou vypáleny takty z Hubičky, Čertovy stěny, Prodané nevěsty a dalších oper.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "„K rekonstrukci pěších tras jsme přistoupili víc než citlivě. Cílem bylo nepoškodit kořenový systém vzrostlých stromů, abychom je nemuseli kácet, proto jsme nechali starý asfaltový povrch chodníků odebrat ručně. Původní aleje jsme doplnili novými druhy stromů a keřů a na vybraných místech vysadili trvalky, traviny a cibuloviny."
Revitalizace vyšla na asi 11 milionů korun. Další úpravy zeleně v této části města jsou plánovány v lesoparku Benátky v lokalitě Hulváckého kopce.
---
Kontrolou procházejí další bytové domy
V Ostravě-Jihu už pátým rokem kontrolují obecní byty. Radnice tím dává jasně najevo, že o problémové nájemníky nestojí. Za porušování domovního řádu, nebo nerespektování slušného soužití už musely opustit byty desítky z nich. Naposledy prošly kontrolou byty v ulicích Františka Formana a Čujkovova.
Radnice Ostravy-Jihu má ve správě zhruba 5200 bytů. Od roku 2017 jich prošlo kontrolou bezmála 1000. Výsledkem je 83 výpovědí z nájmu. Dalším desítkám problémových nájemníků nebyly prodlouženy smlouvy. Kontroly proto stále pokračují.
Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V měsíci září a říjnu jsme zkontrolovali celkem 104 bytů. V 9 případech jsme zjistili odkládání nepořádku a nepotřebných věcí ve společných prostorách domu. Ve třech případech bydlelo v bytě více lidí než je nahlášených.”
U dvou bytů nebude kvůli rušení nočního klidu a opakovaným zásahům policie prodloužena nájemní smlouva a jejich obyvatelé se musí do konce listopadu vystěhovat.
Jedna z nájemnic: “Byla to katastrofa, čím dál horší."
Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Veškerá zjištění ihned řešíme. Nájemcům odcházejí výzvy ke zjednání nápravy.”
Kontroly bytů probíhají bez předchozího upozornění a přednost mají domy, odkud přichází nejvíce stížností. Volné byty pak radnice nabízí na webu nemovitosti.ovajih.cz.
Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Najdou tam informace jak k nabídce bytů, tak třeba i k nabídce nebytových prostor, které má radnice ve správě."
Na probíhající kontroly lidé reagují velmi pozitivně. Slušní nájemníci si nejčastěji stěžují na hluk a nepořádek.
---
Dotační titul V Beskydech to žije podpoří další projekty
Místní akční skupina Frýdlantsko - Beskydy, se sídlem v Čeladné, se rozprostírá na území 13 obcí. Prostřednictvím dotačních programů už různé projekty podpořila více než 60 miliony korun. O další peníze se mohou žadatelé hlásit v listopadu.
Podpořit zejména společenský, kulturní a sportovní život ve 13 obcích v okolí Frýdlantu nad Ostravicí je cílem místní akční skupiny Frýdlantsko-Beskydy. Společenství přerozděluje evropské dotace Integrovaného regionálního operačního programu zaměstnanost a rozvoje venkova. A také další finance z místních zdrojů.
Zuzana Pavlisková, manažerka MAS Frýdlantsko - Beskydy: “Místní akční skupina může nabídnout finanční prostředky prostřednictvím našeho malého oblíbeného dotačního titulu s názvem V Beskydech to žije. A zde přispíváme my jako místní akční skupina plus mikroregion.”
Právě 3. ročník této výzvy byl vyhlášen 1. listopadu. Na zajímavé aktivity bude příští rok připraveno 150 tisíc korun.
Zuzana Pavlisková, manažerka MAS Frýdlantsko - Beskydy: “Mohou se hlásit jednak fyzické osoby, neziskovky, církve a jedná se o projekty na podporu společenského a kulturního života v našich obcích.”
MAS sídlí v Čeladné, přímo v této obci už z různých dotací podpořila například vybudování chodníku na Podolánky, turistické označníky v okolí Ondřejníku nebo jídelní výtah v mateřské škole.
Eva Wojnarová, Mateřská škola Čeladenská Beruška: “Tahle budova původně sloužila jako zdravotní středisko. Když se rekonstruovala na mateřskou školu, tak se tady s výtahem nepočítalo. Dokud tady výtah nebyl, školnice musely vynášet těžké horké várnice do prvního patra po schodech, což bylo nejen náročné, ale i nebezpečné.”
Celkem v letech 2014 až 2020 MAS přerozdělila 62 milionů korun, kterými podpořila 78 projektů.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.