Příští rok bude Ostrava hospodařit 14,5 mld. korunami
Ostrava bude v příštím roce hospodařit se 14,5 miliardami korun. Rozpočet schválilo zastupitelstvo města. Hned třetina financí půjde na investice. Spokojeny mohou být městské obvody, které dostanou přidáno.
Rozpočet na rok 2025 je schválen. Ostrava plánuje v roce 2025 hospodařit s rozpočtem ve výši 14,5 miliardy korun. Rozpočet počítá s příjmy necelých 12 miliard a další téměř 3 miliardy navýší převody uspořených a nevyčerpaných prostředků z předchozích let.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Ten rozpočet je nakonec sestavený velice dobře. Dosahuje obdobné výše jako loni -14,5 mld. kč."
34 procent rozpočtu je vyhrazeno na investice, což odpovídá částce téměř 5 miliard korun. 1,2 miliard z této sumy je vloženo do fondů na strategické investice, kde město dlouhodobě spoří např. na rekonstrukci nemocnice nebo koncertní sál. Další část pak půjde na investiční výstavbu.
Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Co se týká realizací staveb, příští rok bude zahájena výstavba pavilonu pro tučňáky a máme spoustu projektů, které už jsou rozjeté a budeme v nich pokračovat."
Pro městské obvody se počítá s částkou 2,9 miliardy korun, což je o 59 milionů více než letos. Starostové změnu v systému financování vítají.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Radvanic a Bartovic, náměstek primátora Ostravy: "Se stávajícím vedením je to o hodně lepší. Garantovali jsme, že chceme pomoci starostům ve získávání co nejvíce financí z evropských zdrojů, přinést externí zdroje. Je na to vyčleněn speciální fond."
Do vodohospodářské infrastruktury půjde 570 milionů korun. Mezi největšími projekty je kanalizace Kunčice Kunčičky.
---
Ve Frýdku-Místku bude opět většinová koalice
Město Frýdek-Místek povede opět většinová koalice. Utvoří ji hnutí Naše Město F-M, uskupení SPOLU a čtyři zastupitelé v minulosti zvolení za ANO. Ti vytvořili nový politický klub Sympatizanti hnutí ANO. Koalice bude mít v zastupitelstvu 22 hlasů.
Ve Frýdku-Místku skončí přechodné období, kdy město vedla menšinová koalice 18 zastupitelů. Nově k nim přistoupí 4 zastupitelé, kteří byli původně zvoleni za ANO, ale nyní jsou bez politické příslušnosti.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Mým cílem od zvolení primátorem v roce 2021 bylo vždy vytvořit koalici, která by se opírala o co největší počet hlasů a obsahovala všechny myšlenkové proudy a názory. Vždy se to dařilo. V tomto roce krátce fungovalo vedení města v menšinové koalici, která byla způsobena selháním konkrétních jednotlivců. Nicméně jsem rád, že toto krátké přechodné období končí a my opět utvoříme stabilní většinovou koalici, která znamená jistotu, znamená nějaký pevný základ pro to, abychom mohli dotáhnout program a programové prohlášení, které vzniklo po volbách v roce 2022 a jeho podstatná část se nemění. Ba naopak, díky tomu, že jsme velmi rychle začali plnit některé cíle, tak se nám podaří toto programové prohlášení ještě rozšířit. A věřím, že dotáhneme i body, které přibývají během tohoto volebního období."
Důvodem předchozí menšiny bylo odvolání zástupců ANO, kteří podle primátora v minulosti porušili koaliční dohodu. Hnutí Naše Město F-M a uskupení SPOLU při hlasování podporovali zástupci opoziční SPD. Nyní došlo ke zrušení celé frýdecko-místecké buňky ANO.
Lukáš Kmec (BEZPP), předseda klubu Sympatizanti hnutí ANO 2011: "V rámci komunálních voleb, které proběhly v roce 2022, jsme byli druhým nejsilnějším politickým subjektem, takže si myslím, že patříme do vedení města Frýdek-Místek. Založili jsme nový politický klub s názvem Sympatizanti hnutí ANO 2011. A učinili jsme tak na základě toho, že se v podstatě rozpadla místní organizace ANO Frýdek-Místek. Takže do doby, než se tady ty procesní záležitosti vyřeší, tak chceme pokračovat pod touto značkou. My v podstatě budeme pokračovat ve vedení města v těch bodech, které jsme si stanovali na začátku našeho volebního období. Chceme nadále plnit naši koaliční dohodu, která byla sepsána a v podstatě se pro nás nic nezmění."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Od března letošního roku, kdy jsme se vlastně stali součástí koalice, tak jsme spolu s primátorem avizovali, že chceme vytvořit většinovou koalici, což se tedy teď povedlo. A jelikož nás čeká spoustu důležitých projektů, tak je důležité mít opravdu většinu v zastupitelstvu. A to se nyní povedlo."
4 zastupitelé zatím s vedením města podepsali dohodu o spolupráci. Jakmile vznikne nová buňka ANO, stanou se oficiálně součástí koalice a dostanou také křeslo náměstka a radního. To by mělo být příští rok na jaře.
---
Čapkárna bude mít nerezový vnitřní bazén
V centru Ostravy je v plném proudu rekonstrukce oblíbeného sportovního a relaxačního zařízení Vodní svět SAREZA, mezi lidmi známého jako Čapkárna. Práce se zaměřily na vnitřní část areálu a hlavně bude vybudována zcela nová bazénová vana.
Budova Vodního světa byla postavená v 60. letech. V průběhu času byl dvakrát částečně zmodernizován. Naposledy to bylo v roce 2009, což se ale netýkalo vnitřního bazénu. Ten už byl nyní v havarijním stavu a byla nutná jeho rekonstrukce a modernizace zázemí.
Jan Dohnal (ANO), primátor Ostravy: "Lidé tento bazén znají a mají ho v oblibě. Všichni si už asi všimli, že ten jeho stav už neodpovídá parametrům dnešní doby a tak jsme se rozhodli, že ho zrekonstruujeme ."
Pětadvacetimetrový bazén dostane novou nerezovou vanu, která zajistí delší životnost a snadnější údržbu. Rekonstrukce potrvá šest měsíců a zahrne také výměnu polykarbonátového prosklení, zateplení střechy a úpravu venkovní terasy.
Jaroslav Kovář, jednatel společnosti SAREZA: „Podpalubí bylo v takovém stavu, že už nebylo možné ho dále provozovat. Jsou tam železobetonové konstrukce, které se musejí sanovat, takže v první fázi probíhají bourací práce, kompletně celý bazén, keramika šla pryč. Bohužel se nám stalo to, že jižní terasa nepřežila ty práce."
Vznikne také přímé propojení vnitřního a venkovního areálu, což zvýší komfort návštěvníků. Rekonstrukce vyjde na 82 milionů korun. V průběhu modernizace zůstává otevřena pro návštěvníky část s wellness, parní lázní, fitcentrem a saunou.
---
Statici stále kontrolují domy zasažené povodní
Statici ve spolupráci se stavebními odborníky stále kontrolují domy, které zasáhly zářijové povodně. V celém Moravskoslezském kraji už rozhodli o demolici desítek budov. O osudu dalších rozhodne zima.
Domy, kde vznikají trhliny, stále pracují. Statici je osazují sádrovými terči, které majitelé domů sledují. Jakékoli změny okamžitě hlásí.
Barbora Bartecká, statička: “I ty menší poruchy kontrolujeme, protože se z toho může zvrtnout něco horšího, tak máme ty lidi většinou na telefonu."
Petr Chobot, obyvatel Opavy-Kateřinek: “Boda vlastně šla kolem, odtékala a za nějakou dobu, za hodinu, dvě pomalu od sousedů přišla tady bublaly ty myší díry a šlo to sem a pak to stouplo. Kolik jste měl vody tady? Tady až po strop.”
Petr Blažek, autorizovaný inženýr pro pozemní stavby: "Zatím to nepracuje, zatím trhliny vypadají, že stojí, že se neprověsily, stropy co jsou uvnitř, tak ty se nehýbají. Tam se musí počkat, co ten barák bude dělat po zimě. Jak bude opadávat voda ještě v podzemí.”
Dům, kterým se prohnala velká voda je důležité vysoušet, vytápět, oklepat zasažené omítky a obklady a odstranit dlažby.
Barbora Bartecká, statička: “Zima bude rozhodující, protože teď budeme pravděpodobně s pracovní skupinou odstraňovat jeden dům, takže předpokládám, že některé domy možná dopadnou stejně. Doufám, že co nejmíň.”
Největší problémy po povodních jsou dřívější neodborné zásahy do stavby jako jsou drenáže, podceněná statika a neudržovaná kanalizace.
paní Petra, obyvatelka Opavy-Kateřinek: “Bylo tady metr asi 40 vody, vyhl se nám asi tady roh, tak musíme řešit tuto vzniklou situaci.”
Petr Blažek, autorizovaný inženýr pro pozemní stavby: “To, co vidíme, tak asi největší problém je asi neudržovaná kanalizace, která vede pod domem asi v té části, kde stojím."
Barbora Bartecká, statička: "Tady jsme neodstraňovali žádný dům. Víceméně to byly nějaké menší poničené garáže.”
Nejvíce domů muselo být strženo na Bruntálsku, a to zejména v Zátoru, Široké Nivě a Branticích.
---
Začala demolice lávky přes Jičínku, byla v havarijním stavu
V Novém Jičíně probíhá demolice lávky přes Jičínku u ulice Novosady. Její zbourání bylo nutné, byla v havarijním stavu. Nový mostek tu vybraná firma postaví do půl roku.
Lávka přes Jičínku v Novém Jičíně, jejíž demolice teď začala, byla vybudována před čtyřiceti lety, podepsaly si na ni i dvoje povodně v roce 1997 a 2009. Pod pravidelnou kontrolou statika byla posledních pět let, už letos na jaře bylo jasné, že nosná konstrukce je v havarijním stavu, lávka je silně zkorodovaná a neopravitelná.
Michaela Mrklovská, Odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Jak už vidíte, byl odstraněny povrchové vrstvy té lávky, to znamená asfaltové povrchy, železobetonová deska zábradlí. Teď probíhají výškové práce, při kterých se lávka rozřeže na šest segmentů. V příštím týdnu bude ta lávka pomocí jeřábů snesena.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “První okamžiky, kdy jsem tuto záležitost začali řešit, byl rok 2021, kdy proběhla architektonická soutěž na řešení nové lávky. Po výběru architektonického ateliéru byla zpracována smlouva, realizovaná projektová dokumentace a stavební povolení a v letošním roce vysoutěžen zhotovitel.”
Novou lávku by měla firma postavit do půl roku. Zároveň upraví prostor navazují křižovatky ulic Nábřežní a Novosady.
Michaela Mrklovská, Odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Parametry lávky budou takové, aby umožňovaly společný pohyb chodců a cyklistů, to znamenám bude o něco širší než ta lávka stávající.”
Náklady na tuto akci dosáhnou 15,5 milionů korun bez DPH. Část,1,5 milionu korun, uhradí dotace z Moravskoslezského kraje, a to právě z programu na podporu cykloturistiky.
---
Kelímky od punče pomáhají potřebným
Víkend byl na mnoha místech ve znamení rozsvěcování vánočních stromů. I když Ostravské vánoce odstartovaly adventními trhy už před týdnem, slavnostní zahájení je samozřejmě spojeno s rozsvícením vánočního stromu na Masarykově náměstí. Jednou z novinek jsou tzv. DobroKoše, díky kterým můžete kelímkem od punče přispět na charitu.
Masarykovo náměstí v centru Ostravy v sobotu před 18 hodinou zcela zaplnili lidé, kteří se přišli o prvním adventním víkendu podívat na rozsvícení Vánočního stromu a rozhodně nelitovali.
V chladném počasí přišlo k duhu i něco teplého na zahřátí. A protože jsou Ostravské Vánoce bezodpadové, využívány jsou speciální zálohované kelímky. Právě ty mohou být letos vaším příspěvkem na dobrou věc.
Lucie Baránková-Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "Každý, kdo si pořídí punč do kelímku a nebude chtít těch 50 korun, respektive bude chtít přispět na dobrou věc, tak ten kelímek nevrátí klasicky u stánku, ale věnuje ho do našeho DobroKoše."
Celá záloha za kelímek, tedy 50 korun, půjde na podporu sbírky. Každý ale může přispět i prostřednictvím QR kódu, který je na DobroKoších. Pouhým jeho načtením přispěte také 50 korun.
Pavlína Merendová, mluvčí Ostravských Vánoc: "Peníze půjdou spolku Haima Ostrava, který se stará ve Fakultní nemocnici Ostrava především o onkologicky nemocné pacienty."
program Ostravských Vánoc je velmi bohatý a určitě stojí za to. Každý si jistě najde na jedné ze 4 scén to, co ho zajímá nebo baví. detaily najdete na webu ostravskevanoce.cz.
---