Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Opava testuje elektrobus
  • Cesta naděje života vypravila další konvoj s pomocí Ukrajině
  • Senioři dostali notebooky k výuce i na internet
  • Sezonu na zámku Fryštát otevřel Pes baskervillský
  • Tančit se učili v tělocviku, kolonu si užili ve velkém stylu
  • Galerie zve na výstavu Figura z pěti zemí

Opava testuje elektrobus

Opavský dopravní podnik testuje autobus na elektřinu. V budoucnu by měly takovéto vozy na alternativní pohon nahradit ty současné na naftu a stlačený plyn. Opava disponuje vysoce ekologickou dopravou: polovinu vozového parku tvoří trolejbusy, druhou autobusy, většinou s pohonem na stlačený plyn.

Tak to je on. Elektrobus českého výrobce značky SOR, kterým se mohou nyní svézt cestující hromadnou dopravou v Opavě.

Pavel Gebauer, ředitel, Městský dopravní podnik Opava: „Elektrobus vyzkoušíme na všech linkách městské dopravy v Opavě. Účelem testování je, abychom zjistili provozní záležitosti na lince, kolik vydrží baterie vozidla atd.“

Elektrobus je do provozu nasazován v tzv. trhaných směnách, kdy několikahodinový provoz přeruší čas na nabíjení. Nutné je také počítat se zvýšenou spotřebou elektřiny během chladného období, kvůli vytápění. Po dojezdu musí v baterii zůstat alespoň 20 % energie. Doba nabíjení se pak pohybuje v řádech hodin.

Ivana Klementová, řidička, Městský dopravní podnik Opava: „Tenhle vůz je rozhodně tišší, rychlejší, dynamičtější.“

Zeleným autobusem se mohli svézt cestující třeba na trase z Opavy do městské části Držkovice.

cestující: „Nenechal jsem si ujít tu možnost poprvé v životě se elektrobusem svézt.“

Kromě nulových emisí je další výhodou elektrobusu také levnější provoz. Oproti naftovým vozům je to o 12 korun na kilometr méně.

Takovéto vozy by mohly do roku 2030 nahradit 32 současných autobusů na naftu a stlačený plyn, které opavský dopravní podnik ve svém vozovém parku má.

Petr Popadinec, uvolněný radní, Magistrát města Opavy: „Výměna elektrobusů bude postupná. Začneme je nakupovat do dvou let. Chceme hromadnou dopravu posunout směrem k bezemisním vozidlům.“

Cena jednoho elektrobusu se nyní pohybuje kolem 13 mil. korun. Na jejich pořízení může město získat 85% prostředků z dotací EU. Navíc bude nutné ještě vybudovat dostatek nabíjecích stanic. Ty budou výhradně v prostorách depa dopravního podniku.


---

Cesta naděje života vypravila další konvoj s pomocí Ukrajině

Na válkou zasažený východ Ukrajiny odjel v minulých dnech konvoj několik vozidel naložených převážně zdravotnickým materiálem. Humanitární pomoc už po několikáté organizovala Cesta naděje života.

Konvoj vozidel, mezi kterými byla i sanitka, byl připraven v Kravařích. Parta dobrovolníků s ním pak vyjela na dlouhou cestu na východ Ukrajiny.

Marián Bizub, zakladatel organizace Cesta naděje života: “Jsme Cesta neděje života, organizace, která se zabývá pomocí Ukrajině a vznikla právě kvůli válce na Ukrajině. Naším cílem je pomáhat v oblastech, kam se pomoc dostává velmi těžce, což se nám daří. Výsledkem je také tento větší konvoj, jaký vypravujeme už po několikáté. Je složený z různých vozidel.”

Některé automobily na Ukrajině zůstanou, další se vrátí, aby mohly být opět naloženy materiálem pro další cestu.

Vojtěch Pomikálek, hlavní koordinátor: “Z vozidel, které tam pojedou, tak sanitka na místě zůstane, stejně jako nákladní automobil. Vybavení sanitky darovala Bílovecká nemocnice, čímž bychom chtěli apelovat na ostatní nemocnice v kraji, aby nám také darovali přebytečné vybavení. Může se jednat o nějaké chirurgické materiály, obvazový materiál a podobně. Náklad se poveze na východní Ukrajinu, ale z bezpečnostních důvodů nemůžeme blíže specifikovat.”

Dárci materiálu pro Ukrajinu mohou kontaktovat Cestu naděje života. Jejich pomoc pak bude vypravena při nejbližším transportu.

---

Senioři dostali notebooky k výuce i na internet

Frýdek-Místek instaloval do Centra aktivních seniorů notebooky. Díky nim se rozšíří nabídka služeb a možnosti využití volného času pro klienty. Využívat je budou moci nejen pro svou potřebu v rámci vyřizování věcí na internetu, ale také pro případné kurzy a vzdělávání v počítačové gramotnosti.

Díky velmi dobré spolupráci odborů byly do Centra aktivních seniorů ve Frýdku-Místku nově nainstalovány notebooky pro seniory.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme reagovali na požadavky organizací seniorů, které zde působí. Samozřejmě určitou dobu to trvalo, to nepopírám, ale jsme rádi, že se ta věc nakonec podařila zrealizovat. S tím, že jsme volné notebooky, které máme k dispozici na městě umístili na Centrum aktivních seniorů. Tak, aby mohl kterýkoliv senior, bez ohledu na to, jaké organizace je členem, sem přijít a podívat se na internet, najít si informace, které ho zajímají a které potřebuje."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já jsem velmi ráda, protože to vzešlo od seniorů, kteří měli tento požadavek. Když za mnou přišli do kanceláře, tak jsem se spojila s panem náměstkem Hořínkem, zda bychom tuto akci mohli uskutečnit. Tyto notebooky jsou hlavně určené k tomu, aby se tady mohli vzdělávat. Aby se dozvěděli něco i o kyberbezpečnosti. A také aby tady probíhala nějaká školení nebo to mohli používat také pro své soukromé účely."

Dagmar Kaňoková, předsedkyně ASEČ F-M: "Určitě nás to těší, protože šlo to z našich řad. Naši senioři žádali o tu možnost, protože opravdu je nutné, aby se uměli orientovat v kyberprostoru. Aby věděli, kdy na něco kliknout. A když kliknou špatně, aby poznali, co to je. Takže jsme rádi. Doufám, že to budeme využívat v hojné míře a že nám to bude sloužit."

Dalibor Kališ, předseda městské organizace Senioři ČR, Frýdek-Místek: "Snad čtyři roky jsme ve spolupráci s městskou knihovnou pořádali už snad více než 10 kurzů. Ale tam je to omezené. Účastníků bývá 7, protože je 7 počítačů v městské knihovně. A teď můžeme rozšířit o dalších 6 počítačů a pokračovat v tom zvyšování gramotnosti seniorů. Tak jsme velmi rádi za městskou organizaci, děkuji."

Notebooků je šest, buď zbyly po zastupitelích, kteří je nevyužili nebo ležely ve skladu. Technici je kompletně vyčistili a připravili pro běžné každodenní použití.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Co se týče připojení, tak to je placeno městem v rámci provozu Centra aktivních seniorů, takže se nezřizovalo ani žádné nové pro tyto účely. Nicméně pokud mám informaci, tak ta kapacita a rychlost by měla být dostatečná pro těch šest uživatelských míst, které jsme tady zřídili. A chtěl bych poděkovat samozřejmě, jak oběma předsedům těch seniorských organizací, to znamená paní Kaňokové, panu Kališovi, za ten zájem o zlepšení činnosti. Tak i odboru IT, který nám s tím promptně pomohl. Tak i odboru sociálních věcí, který dohlíží na to, aby tady byla nějaká odpovídající náplň činnosti pro seniory."

Na rozšíření služeb Centra aktivních seniorů tak město nemuselo vynakládat vysoké finanční prostředky.

---

Sezonu na zámku Fryštát otevřel Pes baskervillský

Zámek Fryštát přivítal své první návštěvníky v nově zahájené sezoně. Prohlídka komnat byla zpestřena scénami ze známého detektivního příběhu Sherlocka Holmese Pes Baskervillský.

Nevšední zážitek naservíroval prvním návštěvníkům v nové sezóně karvinský zámek Fryštát. Prostřednictvím hraných scén Divadla historie v pohybu Exulis se vrátili v čase do roku 1890 a s detektivem Sherlockem Holmesem řešili jeden z jeho případů.

Ingrid Szczypková, vedoucí oddělení školství, kultury a sportu MMK: “Letošní zahájení zámecké sezóny se nese v duchu klasické anglické detektivky. Na programu máme jeden z nejznámějších příběhů Arthura Conana Doylea a možná jeden z největších případů slavného Sherlocka Holmese Pes baskervillský."

O první prohlídky byl mezi lidmi mimořádný zájem.

anketa: návštěvníci zámku: "Už jsem dlouho nebyla, ale líbilo se mi to, i ta hra i atmosféra, fajné." "Veselé to bylo, dobré, fajné po našymu.” "Bylo to úžasné, dokázali nás pobavit, bylo to skvělé.” "I když jsme z Karviné, jsme poprvé, na tom zámečku, hodně nás to nadchlo tedy."

Speciálních akcí s divadelními vstupy bude v letošní sezoně opět několik, podrobnosti se lidé dozví na webu zámku v sekci Zámecké akce v roce 2023.

---

Tančit se učili v tělocviku, kolonu si užili ve velkém stylu

Žáci novojičínského odborného učiliště a praktické školy nechodí do klasických tanečních. Základy společenských tanců se učí v hodinách tělesné výchovy. Ani oni ovšem nejsou ochuzeni o slavnostní kolonu ve velkém sále.

Slavnostní polonézou začala kolona žáků Odborného učiliště a praktická školy v Novém Jičíně. Tito mladí lidé s lehčím a středním mentálním postižením si užili klasickou kolonu ve velkém sále za doprovodu kapely, i když do tanečních nikdy nechodili.

Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Výuka tanců u nás probíhá vždycky od ledna v hodinách tělesné výchovy. A protože ti naši žáci opravu nemají jinou možnost se zúčastnit takových tanečních klasických a zažít si takovou kolonu. Takže je opravdu takovou letitou záležitostí, že jim pořádáme tu kolonu my. Je to srdeční záležitost jak pro nás, tak pro rodiče, přátele školy a žáky.”

Taneční páry předvedly více než desítku společenských tanců, standardních i latinskoamerických, nechyběla slavností mazurka, ale třeba ani novodobější macarena.

anketa: žáci školy

“Nejvíce ráda mám tance čardáš, jive, cha cha a nejvíce zbožňuju polonézu.”

“Já jsem se těšila hodně, tančíme různé tance jako jsou, chacha, čardáš, jive, polka, valčík, je to ho hodně. Můj nejoblíbenější je cha cha a potom valčík, ten je krásný.”

“Těším se moc, můj nejoblíbenější tanec je macarena. Líbí se mi všechny tance.”

Letos tančil rekordní počet párů, škola má 95 žáků, 57 z nich bylo na tanečním parketu.

---

Galerie zve na výstavu Figura z pěti zemí

Slezskoostravská galerie pořádá mezinárodní výstavu Figura z pěti zemí. Desítky obrazů s figurální tematikou mají symbolizovat pestrobarevné pohledy do lidských duší. Na vernisáž přijela většina z dvanácti autorů a o jejich díla byl mezi veřejností velký zájem.

Zajímavá umělecká díla od mimořádných autorů z Česka, Slovenska, Polska, Ukrajiny a Gruzie. Prohlédnout si je mohou návštěvníci ve Slezskoostravské galerii. Výstava má název Figura z pěti zemí.

Iveta Filipczyková, kurátorka výstavy: "Jedná se o autory jako Kateřina Bohac, která žije aktuálně v Torontu. Žila kdysi, před pár lety v Dubaji, v Praze založila galerii Latin Art, kde prezentovala výtvarné umění, malířské umění Jižní Ameriky. Pak je tady zastoupení dílo Iwana Malińského, který je ukrajinský malíř, aktuálně žijící v Polsku. Ovšem je to veliká čest, že sem do Ostravy přijel, že zde v Ostravě může prezentovat své dílo. Protože je nositelem několika ocenění. Jak ocenění v Paříži, tak ocenění i v Německu, Polsku. Kromě toho tady jsou prezentovaní autoři skupiny galerie Mlejn, figurální skupiny galerie Mlejn z Ostravy."

Výstava obsahuje na 50 děl dvanácti autorů. Většina z nich se také osobně zúčastnila vernisáže a organizátoři jim poděkovali za jejich zapojení do výstavy.

Iveta Filipczyková, kurátorka výstavy: "Malíře, kteří zde představují, osobně znám. A vím i pohnutky, které k té tvorbě ty autory vedly. Jsou to někdy těžké životní chvíle, které sám autor musí překonat, aby dostal ze sebe krásné dílo."

Anketa: 1.) "Líbí se mi takový romantický nádech této výstavy. Je to takové osvěžující, krásné, že v každém obraze se člověk může zasnít." 2.) "No výstava je krásná. Víte co, to je takové pro normální lidi, bych řekla. Líbivé, krásné. Není to žádná moderna. Když chodím po těch moderních výstavách, tak si říkám, pane Bože, tam je kilo barvy a je to, když to řeknu ostravsky chlastnuté na plátno, to bych dokázala taky. Takže ta se mi líbí, moc."

Iveta Filipczyková, kurátorka výstavy: "Průřezově je to tematika figurální. A jde o hluboký pohled do lidské duše. Lidské duše, u které nevíme, jestli je to práh nekonečna. A kdo se s tím prahem potkal, tak si myslím, že v sobě nastartoval určitý motor, jak život žít a vložit do něj maximum."

Výstava potrvá do 28. května a ke zhlédnutí bude vždy v sobotu a neděli od 10:00 do 16:00 hodin. Plánovány jsou i komentované prohlídky, a to 16. 4., 23. 4. a 14. 5. ve 12:00 hodin.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
08. dubna 2023, 20:00

Opava testuje elektrobus

Opavský dopravní podnik testuje autobus na elektřinu. V budoucnu by měly takovéto vozy na alternativní pohon nahradit ty současné na naftu a stlačený plyn. Opava disponuje vysoce ekologickou dopravou: polovinu vozového parku tvoří trolejbusy, druhou autobusy, většinou s pohonem na stlačený plyn.

Tak to je on. Elektrobus českého výrobce značky SOR, kterým se mohou nyní svézt cestující hromadnou dopravou v Opavě.

Pavel Gebauer, ředitel, Městský dopravní podnik Opava: „Elektrobus vyzkoušíme na všech linkách městské dopravy v Opavě. Účelem testování je, abychom zjistili provozní záležitosti na lince, kolik vydrží baterie vozidla atd.“

Elektrobus je do provozu nasazován v tzv. trhaných směnách, kdy několikahodinový provoz přeruší čas na nabíjení. Nutné je také počítat se zvýšenou spotřebou elektřiny během chladného období, kvůli vytápění. Po dojezdu musí v baterii zůstat alespoň 20 % energie. Doba nabíjení se pak pohybuje v řádech hodin.

Ivana Klementová, řidička, Městský dopravní podnik Opava: „Tenhle vůz je rozhodně tišší, rychlejší, dynamičtější.“

Zeleným autobusem se mohli svézt cestující třeba na trase z Opavy do městské části Držkovice.

cestující: „Nenechal jsem si ujít tu možnost poprvé v životě se elektrobusem svézt.“

Kromě nulových emisí je další výhodou elektrobusu také levnější provoz. Oproti naftovým vozům je to o 12 korun na kilometr méně.

Takovéto vozy by mohly do roku 2030 nahradit 32 současných autobusů na naftu a stlačený plyn, které opavský dopravní podnik ve svém vozovém parku má.

Petr Popadinec, uvolněný radní, Magistrát města Opavy: „Výměna elektrobusů bude postupná. Začneme je nakupovat do dvou let. Chceme hromadnou dopravu posunout směrem k bezemisním vozidlům.“

Cena jednoho elektrobusu se nyní pohybuje kolem 13 mil. korun. Na jejich pořízení může město získat 85% prostředků z dotací EU. Navíc bude nutné ještě vybudovat dostatek nabíjecích stanic. Ty budou výhradně v prostorách depa dopravního podniku.


---

Cesta naděje života vypravila další konvoj s pomocí Ukrajině

Na válkou zasažený východ Ukrajiny odjel v minulých dnech konvoj několik vozidel naložených převážně zdravotnickým materiálem. Humanitární pomoc už po několikáté organizovala Cesta naděje života.

Konvoj vozidel, mezi kterými byla i sanitka, byl připraven v Kravařích. Parta dobrovolníků s ním pak vyjela na dlouhou cestu na východ Ukrajiny.

Marián Bizub, zakladatel organizace Cesta naděje života: “Jsme Cesta neděje života, organizace, která se zabývá pomocí Ukrajině a vznikla právě kvůli válce na Ukrajině. Naším cílem je pomáhat v oblastech, kam se pomoc dostává velmi těžce, což se nám daří. Výsledkem je také tento větší konvoj, jaký vypravujeme už po několikáté. Je složený z různých vozidel.”

Některé automobily na Ukrajině zůstanou, další se vrátí, aby mohly být opět naloženy materiálem pro další cestu.

Vojtěch Pomikálek, hlavní koordinátor: “Z vozidel, které tam pojedou, tak sanitka na místě zůstane, stejně jako nákladní automobil. Vybavení sanitky darovala Bílovecká nemocnice, čímž bychom chtěli apelovat na ostatní nemocnice v kraji, aby nám také darovali přebytečné vybavení. Může se jednat o nějaké chirurgické materiály, obvazový materiál a podobně. Náklad se poveze na východní Ukrajinu, ale z bezpečnostních důvodů nemůžeme blíže specifikovat.”

Dárci materiálu pro Ukrajinu mohou kontaktovat Cestu naděje života. Jejich pomoc pak bude vypravena při nejbližším transportu.

---

Senioři dostali notebooky k výuce i na internet

Frýdek-Místek instaloval do Centra aktivních seniorů notebooky. Díky nim se rozšíří nabídka služeb a možnosti využití volného času pro klienty. Využívat je budou moci nejen pro svou potřebu v rámci vyřizování věcí na internetu, ale také pro případné kurzy a vzdělávání v počítačové gramotnosti.

Díky velmi dobré spolupráci odborů byly do Centra aktivních seniorů ve Frýdku-Místku nově nainstalovány notebooky pro seniory.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme reagovali na požadavky organizací seniorů, které zde působí. Samozřejmě určitou dobu to trvalo, to nepopírám, ale jsme rádi, že se ta věc nakonec podařila zrealizovat. S tím, že jsme volné notebooky, které máme k dispozici na městě umístili na Centrum aktivních seniorů. Tak, aby mohl kterýkoliv senior, bez ohledu na to, jaké organizace je členem, sem přijít a podívat se na internet, najít si informace, které ho zajímají a které potřebuje."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já jsem velmi ráda, protože to vzešlo od seniorů, kteří měli tento požadavek. Když za mnou přišli do kanceláře, tak jsem se spojila s panem náměstkem Hořínkem, zda bychom tuto akci mohli uskutečnit. Tyto notebooky jsou hlavně určené k tomu, aby se tady mohli vzdělávat. Aby se dozvěděli něco i o kyberbezpečnosti. A také aby tady probíhala nějaká školení nebo to mohli používat také pro své soukromé účely."

Dagmar Kaňoková, předsedkyně ASEČ F-M: "Určitě nás to těší, protože šlo to z našich řad. Naši senioři žádali o tu možnost, protože opravdu je nutné, aby se uměli orientovat v kyberprostoru. Aby věděli, kdy na něco kliknout. A když kliknou špatně, aby poznali, co to je. Takže jsme rádi. Doufám, že to budeme využívat v hojné míře a že nám to bude sloužit."

Dalibor Kališ, předseda městské organizace Senioři ČR, Frýdek-Místek: "Snad čtyři roky jsme ve spolupráci s městskou knihovnou pořádali už snad více než 10 kurzů. Ale tam je to omezené. Účastníků bývá 7, protože je 7 počítačů v městské knihovně. A teď můžeme rozšířit o dalších 6 počítačů a pokračovat v tom zvyšování gramotnosti seniorů. Tak jsme velmi rádi za městskou organizaci, děkuji."

Notebooků je šest, buď zbyly po zastupitelích, kteří je nevyužili nebo ležely ve skladu. Technici je kompletně vyčistili a připravili pro běžné každodenní použití.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Co se týče připojení, tak to je placeno městem v rámci provozu Centra aktivních seniorů, takže se nezřizovalo ani žádné nové pro tyto účely. Nicméně pokud mám informaci, tak ta kapacita a rychlost by měla být dostatečná pro těch šest uživatelských míst, které jsme tady zřídili. A chtěl bych poděkovat samozřejmě, jak oběma předsedům těch seniorských organizací, to znamená paní Kaňokové, panu Kališovi, za ten zájem o zlepšení činnosti. Tak i odboru IT, který nám s tím promptně pomohl. Tak i odboru sociálních věcí, který dohlíží na to, aby tady byla nějaká odpovídající náplň činnosti pro seniory."

Na rozšíření služeb Centra aktivních seniorů tak město nemuselo vynakládat vysoké finanční prostředky.

---

Sezonu na zámku Fryštát otevřel Pes baskervillský

Zámek Fryštát přivítal své první návštěvníky v nově zahájené sezoně. Prohlídka komnat byla zpestřena scénami ze známého detektivního příběhu Sherlocka Holmese Pes Baskervillský.

Nevšední zážitek naservíroval prvním návštěvníkům v nové sezóně karvinský zámek Fryštát. Prostřednictvím hraných scén Divadla historie v pohybu Exulis se vrátili v čase do roku 1890 a s detektivem Sherlockem Holmesem řešili jeden z jeho případů.

Ingrid Szczypková, vedoucí oddělení školství, kultury a sportu MMK: “Letošní zahájení zámecké sezóny se nese v duchu klasické anglické detektivky. Na programu máme jeden z nejznámějších příběhů Arthura Conana Doylea a možná jeden z největších případů slavného Sherlocka Holmese Pes baskervillský."

O první prohlídky byl mezi lidmi mimořádný zájem.

anketa: návštěvníci zámku: "Už jsem dlouho nebyla, ale líbilo se mi to, i ta hra i atmosféra, fajné." "Veselé to bylo, dobré, fajné po našymu.” "Bylo to úžasné, dokázali nás pobavit, bylo to skvělé.” "I když jsme z Karviné, jsme poprvé, na tom zámečku, hodně nás to nadchlo tedy."

Speciálních akcí s divadelními vstupy bude v letošní sezoně opět několik, podrobnosti se lidé dozví na webu zámku v sekci Zámecké akce v roce 2023.

---

Tančit se učili v tělocviku, kolonu si užili ve velkém stylu

Žáci novojičínského odborného učiliště a praktické školy nechodí do klasických tanečních. Základy společenských tanců se učí v hodinách tělesné výchovy. Ani oni ovšem nejsou ochuzeni o slavnostní kolonu ve velkém sále.

Slavnostní polonézou začala kolona žáků Odborného učiliště a praktická školy v Novém Jičíně. Tito mladí lidé s lehčím a středním mentálním postižením si užili klasickou kolonu ve velkém sále za doprovodu kapely, i když do tanečních nikdy nechodili.

Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Výuka tanců u nás probíhá vždycky od ledna v hodinách tělesné výchovy. A protože ti naši žáci opravu nemají jinou možnost se zúčastnit takových tanečních klasických a zažít si takovou kolonu. Takže je opravdu takovou letitou záležitostí, že jim pořádáme tu kolonu my. Je to srdeční záležitost jak pro nás, tak pro rodiče, přátele školy a žáky.”

Taneční páry předvedly více než desítku společenských tanců, standardních i latinskoamerických, nechyběla slavností mazurka, ale třeba ani novodobější macarena.

anketa: žáci školy

“Nejvíce ráda mám tance čardáš, jive, cha cha a nejvíce zbožňuju polonézu.”

“Já jsem se těšila hodně, tančíme různé tance jako jsou, chacha, čardáš, jive, polka, valčík, je to ho hodně. Můj nejoblíbenější je cha cha a potom valčík, ten je krásný.”

“Těším se moc, můj nejoblíbenější tanec je macarena. Líbí se mi všechny tance.”

Letos tančil rekordní počet párů, škola má 95 žáků, 57 z nich bylo na tanečním parketu.

---

Galerie zve na výstavu Figura z pěti zemí

Slezskoostravská galerie pořádá mezinárodní výstavu Figura z pěti zemí. Desítky obrazů s figurální tematikou mají symbolizovat pestrobarevné pohledy do lidských duší. Na vernisáž přijela většina z dvanácti autorů a o jejich díla byl mezi veřejností velký zájem.

Zajímavá umělecká díla od mimořádných autorů z Česka, Slovenska, Polska, Ukrajiny a Gruzie. Prohlédnout si je mohou návštěvníci ve Slezskoostravské galerii. Výstava má název Figura z pěti zemí.

Iveta Filipczyková, kurátorka výstavy: "Jedná se o autory jako Kateřina Bohac, která žije aktuálně v Torontu. Žila kdysi, před pár lety v Dubaji, v Praze založila galerii Latin Art, kde prezentovala výtvarné umění, malířské umění Jižní Ameriky. Pak je tady zastoupení dílo Iwana Malińského, který je ukrajinský malíř, aktuálně žijící v Polsku. Ovšem je to veliká čest, že sem do Ostravy přijel, že zde v Ostravě může prezentovat své dílo. Protože je nositelem několika ocenění. Jak ocenění v Paříži, tak ocenění i v Německu, Polsku. Kromě toho tady jsou prezentovaní autoři skupiny galerie Mlejn, figurální skupiny galerie Mlejn z Ostravy."

Výstava obsahuje na 50 děl dvanácti autorů. Většina z nich se také osobně zúčastnila vernisáže a organizátoři jim poděkovali za jejich zapojení do výstavy.

Iveta Filipczyková, kurátorka výstavy: "Malíře, kteří zde představují, osobně znám. A vím i pohnutky, které k té tvorbě ty autory vedly. Jsou to někdy těžké životní chvíle, které sám autor musí překonat, aby dostal ze sebe krásné dílo."

Anketa: 1.) "Líbí se mi takový romantický nádech této výstavy. Je to takové osvěžující, krásné, že v každém obraze se člověk může zasnít." 2.) "No výstava je krásná. Víte co, to je takové pro normální lidi, bych řekla. Líbivé, krásné. Není to žádná moderna. Když chodím po těch moderních výstavách, tak si říkám, pane Bože, tam je kilo barvy a je to, když to řeknu ostravsky chlastnuté na plátno, to bych dokázala taky. Takže ta se mi líbí, moc."

Iveta Filipczyková, kurátorka výstavy: "Průřezově je to tematika figurální. A jde o hluboký pohled do lidské duše. Lidské duše, u které nevíme, jestli je to práh nekonečna. A kdo se s tím prahem potkal, tak si myslím, že v sobě nastartoval určitý motor, jak život žít a vložit do něj maximum."

Výstava potrvá do 28. května a ke zhlédnutí bude vždy v sobotu a neděli od 10:00 do 16:00 hodin. Plánovány jsou i komentované prohlídky, a to 16. 4., 23. 4. a 14. 5. ve 12:00 hodin.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-08-04-2023-20-00