Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Dřevěný odpad nekončí na skládkách, Havířov recykluje
  • Modrá sdílená kola mění Nový Jičín za růžová
  • Sjezdovky se daří udržovat umělým zasněžováním
  • Titul Talent roku získali 4 studenti z Ostravy
  • Pacienti ortopedie jsou hospitalizováni na novém oddělení
  • Dojatý běžec Pavel Maslák se loučil s kariérou

Dřevěný odpad nekončí na skládkách, Havířov recykluje

Havířov hledá efektivní způsoby, jak snížit náklady na likvidaci odpadu a šetřit životní prostředí. Nový systém sběru dřeva ve sběrném dvoře pomáhá udržet pořádek a zároveň umožňuje jeho další využití k výrobě nábytku.

Svoz odpadu a následné jeho uskladnění na skládce stojí ročně města mnoho milionů korun. Havířov se snaží, aby lidé měli možnost, co nejvíce třídit. Ve sběrném dvoře mají i nový prostor pro odběr dřeva.

Miroslav Sternadel, vedoucí střediska odpadového hospodářství TSH: "Třídili jsme ho tady zvlášť do kontejnerů, které byly malé a vzhledem k tomu, že se to nestíhalo vyvážet a občané jezdili hodně často se dřevem, tak tady byl nepořádek. Tak nás napadlo vymyslet tyto boxy, kde by se to shromáždilo."

Dřevo však nekončí na skládce, ale odebírá ho firma, která z něho opět vyrábí nábytek. Město tak ušetří nemalé peníze za skládkování a hlavně šetří životní prostředí.

Václav Zyder, náměstek ředitele TSH: "Je tam poměrně významná úspora. Při produkci zhruba 70 tun měsíčně, ta úspora může za měsíc dělat 100 až 150 tisíc korun.”

Havířov se chystá také na výstavbu Centra pro využití komunálního odpadu. Společnost už ale v loňském roce začala odebírat z okolních měst a obcí k recyklaci sklo.

Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: “Za sedm měsíců loňského roku jsme hospodařili s 850 tunami skla, které jsme úspěšně předali k recyklaci.”

Výstavba velkokapacitního Centra pro využití komunálního odpadu vznikne v nové průmyslové zóně Burianovka. Právě na její rozvoj vyčlenila radnice z rozpočtu pro letošní rok 200 milionů korun.

---

Modrá sdílená kola mění Nový Jičín za růžová

Od února jezdí v Novém Jičíně růžová kola Rekola namísto dosavadních modrých kol Nextbike. Město vybralo nového provozovatele služby sdílených kol, zaujala především lepší cena.

Sdílená kola jezdí v Novém Jičíně od dubna loňského roku. Tuto službu zavedlo město společně s Kopřivnicí a dosud ji ve zkušebním režimu na dobu určitou, do konce ledna, provozovala společnost Nextbike.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Společně s Kopřivnicí jsme vyhodnotili, že ta služba je oblíbená v obou městech, navíc funguje jako bonus pro přejezd mezi městy, a tak jsme se dohodli už na podzim, že společně vyhlásíme novou zakázku na dva roky.”

Zvítězila společnost Rekola, která nabídla 13 korun 45 haléřů za jednu jízdu, což je o více než 4 koruny levnější než dosud. Základní pravidla zůstávají stejná. Při jízdě po Novém Jičíně mohou lidé využívat prvních 30 minut zdarma. Za každou další započatou půlhodinu zaplatí 20 korun.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Takový bonus, který jsem nově zavedli, je, že bude přejezd mezi Novým Jičíně a Kopřivnicí a nebo naopak zvýhodněn, a to dobou 60 minut, po kterou je možné jet zdarma, což by mělo stačit i právě na přejezd mezi městy.”

Daniel Orlík, společnost Rekola: “Začneme s padesáti koly a postupně budeme to množství zvyšovat až na smluvených 85.”

Rozšířena budou i stanovišť pro jejich odstavení.

Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Přibude nám například stanice na FIbichově náměstí. Dále přidáváme stanici u zubní polikliniky, na ulici Lidickou k veřejným toaletám a navíc ještě přidáváme stanice do místních částí Kojetín a Straník.”

Podrobný uživatelský manuál pro sdílená kola je na webu provozující společnosti.

---

Sjezdovky se daří udržovat umělým zasněžováním

Letošní zima opět prověřuje odolnost provozovatelů sjezdovek v Beskydech. Lyžuje se pouze tam, kde mají umělé zasněžování.

Se začátkem jarních prázdnin se zvýšil zájem o sjezdové lyžování. V Beskydech navíc probíhají školní lyžařské výcviky.

Nicol Schmidtová, lyžařka: “Lyžuje se nám perfektně. Sjezdovka by mohla být trochu lépe upravená, ale pán říkal, že včera to bylo horší, takže dneska je to fajn. Ceníme si ochoty, že to pro nás tak krásně upravují.”

Martin Kacíř, marketingový manažer Ski Bílá: “Právě začaly jarní prázdniny, momentálně v okrese Ostrava, což pro nás nebývá nijak silný týden. Návštěvnost je teď taková standardní. Velmi zajímavé to bude, až budou mít prázdniny jiné okresy, jako Brno nebo Zlín – to pak na Bílou přijíždí více lidí.”

Protože nesněží, snaží se provozovatelé sjezdovek vyrobit co nejvíce sněhu vlastními silami.

Jaroslav Vrzgula, vedoucí areálu Ski Bílá: “Využíváme každé mrazivé noci, která je pod mínus tři stupně, takže zasněžování pouštíme opravdu vždy, když je to vhodné, abychom si vytvořili zásoby sněhu. Počasí je nevyzpytatelné a vidíte, jak silné oblevy mohou přijít. Minulý týden bylo 8 až 10 stupňů, což výrazně ovlivnilo jakoukoli vrstvu sněhu. Proto se snažíme dělat si zásoby, abychom vydrželi až do jara.”

Martin Kacíř, marketingový manažer Ski Bílá: “Naštěstí nám přeje počasí a daří se nám postupně upravovat sjezdovky, které už byly na hraně po minulotýdenní oblevě. Tu jsme ale naštěstí přečkali a lyžujeme stále dál. Věříme, že ještě přijdou nějaké mrazy a snad napadne i přírodní sníh, který zlepší okolní prostředí a dodá zimní atmosféru.”

Předpověď počasí je pro následující dny příznivá a lyžařská sezona v Beskydech by měla vydržet snad až do Velikonoc.

---

Titul Talent roku získali 4 studenti z Ostravy

Ostrava vybrala další čtyři mimořádně nadané studenty, kteří získali titul Talent roku. Jde o výjimečné osobnosti s výbornými studijními výsledky, které ale dělají i něco navíc a mohou tak být inspirací pro své okolí.

Již téměř tři desetiletí podporuje Ostrava nadané studenty vysokých škol. Programy zaměřené na talentované vysokoškoláky pomáhají nejen jim samotným, ale ve výsledku i celému regionu a jeho rozvoji. Město proto už čtvrtým rokem uděluje také ocenění Talent roku, které navázalo na stipendijní program. Letos získali titul dva studenti a dvě studentky.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: "Letos jsme stipendium udělili čtyřem nadaným studentům na vysokých školách. Jsou to dva studenti bakalářského studia a dva doktorandi." 

Veronika Prieložná studuje na Ostravské univerzitě doktorský program. Specializuje se na aplikaci pokročilých numerických metod v ekologii.

Veronika Prieložná, studentka Ostravské univerzity, Talent roku: "Mým cílem je přispět k ochraně biodiverzity a porozumět dynamice ekosystémů, jak to vlastně v té přírodě funguje." 

Dalším Talentem roku je také Pavel Czernek z Vysoké školy báňské, který se zabývá nanotechnologiemi se zaměřením na chemii kompozitních materiálů.

Pavel Czernek, student VŠB -TU Ostrava, Talent roku: "Já se snažím zlevnit a zlepšit dostupnost uhlíkových vláken." 

Další oceněnou je Barbora Svobodová, studující na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze anglický program v Ateliéru architektury a čtvrtým Talentem roku je mikrobiolog Jan Veselovský, který studuje v Brně na Mendelově univerzitě a chce pomoci zemědělcům v hospodaření s půdou.  

---

Pacienti ortopedie jsou hospitalizováni na novém oddělení

Před rokem a půl začala nemocnice v Havířově s operacemi endoprotéz velkých kloubů. Nyní má ortopedie i nové oddělení, kde může být hospitalizováno až deset pacientů.

Paní Dagmar Javorková je pacientka, která má za sebou výměnu kyčelního kloubu v havířovské nemocnici. Je jednou z prvních, která mohla být hospitalizována v prostorách nového ortopedického oddělení, které vzniklo z bývalé dětské jednotky intenzivní péče. Každý pacient tak má svůj vlastní box.

Dagmar Javorková, pacientka: “Jsem nadšená, že jsem nemusela opravdu nikde cestovat. V Havířově to je super. Už jsem začala chodit, jen tady po chodbě samozřejmě. Cítím se dobře.”

Ján Majer, primář ortopedického oddělení: "Teď máme otevřené oddělení teprve tři týdny, ale výkony už se dělaly jak artroskopie, tak náhrady kolen a kyčlí už rok a půl. Za rok jich bylo 200 velkých kloubů a 250 těch malých výkonů. Čili za rok a půl je to plus 50%.”

Historicky se dělaly výměny kloubů v Orlové. Po uzavření takové oddělení chybělo.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “My jsme si to schválili i s naším zřizovatelem MSK ve strategii už v roce 2020 a to snažení vyústilo po pěti letech ke zřízení tohoto prvního oddělení v Havířově.”

Na výměnu kloubů se nemocnici prozatím daří držet i poměrně krátká čekací doba, která se pohybuje okolo sedmi měsíců.

---

Dojatý běžec Pavel Maslák se loučil s kariérou

Trojnásobný mistr světa a čtyřnásobný mistr Evropy, havířovský běžec Pavel Maslák, už žádný další titul nepřidá. Ve 33 letech ukončil svou hvězdnou kariéru a oficiálně se rozloučil na atletickém mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě.

Pavel Maslák, nebo také Havířovský drak, byl známý tetováním a netradičními rukávy, ale především svou neskutečnou rychlostí. Díky ní vybojoval neuvěřitelných sedm světových medailí. Vleklé zdravotní problémy jej ale donutily s profesionálním sportem skončit.

Pavel Maslák, mistr světa a Evropy v běhu na 400 m: „Ty výkonnost už nebyla taková a zdravotně jsem nedržel pohromadě natolik, abych se mohl nadále připravovat, tak jsem se rozhodl ukončit kariéru. Zdraví mě omezovalo dost a ty poslední měsíce, co jsem závodil, tak jsem prakticky nemohl, nebylo to zase tak složité rozhodnutí.“

Maslák nejraději vzpomíná na evropský halový titul z roku 2015 v Praze.

Pavel Maslák, mistr světa a Evropy v běhu na 400 m: „Praha byla nejlepší, skvělý šampionát, bylo to doma, byl to titul. Skvělý zážitek, protože diváci byli výborní a mohla tam být celá rodina.“

Rozlučka ve vyprodané vítkovické hale českého rekordmana dojala.

Pavel Maslák, mistr světa a Evropy v běhu na 400 m: „Bylo to skvělé, nečekal jsem, že budu mít až takový aplaus a hodně mě to dojalo. Měl jsem vyklepané nohy a slza na krajíčku.“

Pavel Maslák u sportu zůstal, v pražské Dukle pracuje v oddělení zahraničních styků.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
09. února 2025, 14:00

Dřevěný odpad nekončí na skládkách, Havířov recykluje

Havířov hledá efektivní způsoby, jak snížit náklady na likvidaci odpadu a šetřit životní prostředí. Nový systém sběru dřeva ve sběrném dvoře pomáhá udržet pořádek a zároveň umožňuje jeho další využití k výrobě nábytku.

Svoz odpadu a následné jeho uskladnění na skládce stojí ročně města mnoho milionů korun. Havířov se snaží, aby lidé měli možnost, co nejvíce třídit. Ve sběrném dvoře mají i nový prostor pro odběr dřeva.

Miroslav Sternadel, vedoucí střediska odpadového hospodářství TSH: "Třídili jsme ho tady zvlášť do kontejnerů, které byly malé a vzhledem k tomu, že se to nestíhalo vyvážet a občané jezdili hodně často se dřevem, tak tady byl nepořádek. Tak nás napadlo vymyslet tyto boxy, kde by se to shromáždilo."

Dřevo však nekončí na skládce, ale odebírá ho firma, která z něho opět vyrábí nábytek. Město tak ušetří nemalé peníze za skládkování a hlavně šetří životní prostředí.

Václav Zyder, náměstek ředitele TSH: "Je tam poměrně významná úspora. Při produkci zhruba 70 tun měsíčně, ta úspora může za měsíc dělat 100 až 150 tisíc korun.”

Havířov se chystá také na výstavbu Centra pro využití komunálního odpadu. Společnost už ale v loňském roce začala odebírat z okolních měst a obcí k recyklaci sklo.

Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: “Za sedm měsíců loňského roku jsme hospodařili s 850 tunami skla, které jsme úspěšně předali k recyklaci.”

Výstavba velkokapacitního Centra pro využití komunálního odpadu vznikne v nové průmyslové zóně Burianovka. Právě na její rozvoj vyčlenila radnice z rozpočtu pro letošní rok 200 milionů korun.

---

Modrá sdílená kola mění Nový Jičín za růžová

Od února jezdí v Novém Jičíně růžová kola Rekola namísto dosavadních modrých kol Nextbike. Město vybralo nového provozovatele služby sdílených kol, zaujala především lepší cena.

Sdílená kola jezdí v Novém Jičíně od dubna loňského roku. Tuto službu zavedlo město společně s Kopřivnicí a dosud ji ve zkušebním režimu na dobu určitou, do konce ledna, provozovala společnost Nextbike.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Společně s Kopřivnicí jsme vyhodnotili, že ta služba je oblíbená v obou městech, navíc funguje jako bonus pro přejezd mezi městy, a tak jsme se dohodli už na podzim, že společně vyhlásíme novou zakázku na dva roky.”

Zvítězila společnost Rekola, která nabídla 13 korun 45 haléřů za jednu jízdu, což je o více než 4 koruny levnější než dosud. Základní pravidla zůstávají stejná. Při jízdě po Novém Jičíně mohou lidé využívat prvních 30 minut zdarma. Za každou další započatou půlhodinu zaplatí 20 korun.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Takový bonus, který jsem nově zavedli, je, že bude přejezd mezi Novým Jičíně a Kopřivnicí a nebo naopak zvýhodněn, a to dobou 60 minut, po kterou je možné jet zdarma, což by mělo stačit i právě na přejezd mezi městy.”

Daniel Orlík, společnost Rekola: “Začneme s padesáti koly a postupně budeme to množství zvyšovat až na smluvených 85.”

Rozšířena budou i stanovišť pro jejich odstavení.

Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Přibude nám například stanice na FIbichově náměstí. Dále přidáváme stanici u zubní polikliniky, na ulici Lidickou k veřejným toaletám a navíc ještě přidáváme stanice do místních částí Kojetín a Straník.”

Podrobný uživatelský manuál pro sdílená kola je na webu provozující společnosti.

---

Sjezdovky se daří udržovat umělým zasněžováním

Letošní zima opět prověřuje odolnost provozovatelů sjezdovek v Beskydech. Lyžuje se pouze tam, kde mají umělé zasněžování.

Se začátkem jarních prázdnin se zvýšil zájem o sjezdové lyžování. V Beskydech navíc probíhají školní lyžařské výcviky.

Nicol Schmidtová, lyžařka: “Lyžuje se nám perfektně. Sjezdovka by mohla být trochu lépe upravená, ale pán říkal, že včera to bylo horší, takže dneska je to fajn. Ceníme si ochoty, že to pro nás tak krásně upravují.”

Martin Kacíř, marketingový manažer Ski Bílá: “Právě začaly jarní prázdniny, momentálně v okrese Ostrava, což pro nás nebývá nijak silný týden. Návštěvnost je teď taková standardní. Velmi zajímavé to bude, až budou mít prázdniny jiné okresy, jako Brno nebo Zlín – to pak na Bílou přijíždí více lidí.”

Protože nesněží, snaží se provozovatelé sjezdovek vyrobit co nejvíce sněhu vlastními silami.

Jaroslav Vrzgula, vedoucí areálu Ski Bílá: “Využíváme každé mrazivé noci, která je pod mínus tři stupně, takže zasněžování pouštíme opravdu vždy, když je to vhodné, abychom si vytvořili zásoby sněhu. Počasí je nevyzpytatelné a vidíte, jak silné oblevy mohou přijít. Minulý týden bylo 8 až 10 stupňů, což výrazně ovlivnilo jakoukoli vrstvu sněhu. Proto se snažíme dělat si zásoby, abychom vydrželi až do jara.”

Martin Kacíř, marketingový manažer Ski Bílá: “Naštěstí nám přeje počasí a daří se nám postupně upravovat sjezdovky, které už byly na hraně po minulotýdenní oblevě. Tu jsme ale naštěstí přečkali a lyžujeme stále dál. Věříme, že ještě přijdou nějaké mrazy a snad napadne i přírodní sníh, který zlepší okolní prostředí a dodá zimní atmosféru.”

Předpověď počasí je pro následující dny příznivá a lyžařská sezona v Beskydech by měla vydržet snad až do Velikonoc.

---

Titul Talent roku získali 4 studenti z Ostravy

Ostrava vybrala další čtyři mimořádně nadané studenty, kteří získali titul Talent roku. Jde o výjimečné osobnosti s výbornými studijními výsledky, které ale dělají i něco navíc a mohou tak být inspirací pro své okolí.

Již téměř tři desetiletí podporuje Ostrava nadané studenty vysokých škol. Programy zaměřené na talentované vysokoškoláky pomáhají nejen jim samotným, ale ve výsledku i celému regionu a jeho rozvoji. Město proto už čtvrtým rokem uděluje také ocenění Talent roku, které navázalo na stipendijní program. Letos získali titul dva studenti a dvě studentky.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: "Letos jsme stipendium udělili čtyřem nadaným studentům na vysokých školách. Jsou to dva studenti bakalářského studia a dva doktorandi." 

Veronika Prieložná studuje na Ostravské univerzitě doktorský program. Specializuje se na aplikaci pokročilých numerických metod v ekologii.

Veronika Prieložná, studentka Ostravské univerzity, Talent roku: "Mým cílem je přispět k ochraně biodiverzity a porozumět dynamice ekosystémů, jak to vlastně v té přírodě funguje." 

Dalším Talentem roku je také Pavel Czernek z Vysoké školy báňské, který se zabývá nanotechnologiemi se zaměřením na chemii kompozitních materiálů.

Pavel Czernek, student VŠB -TU Ostrava, Talent roku: "Já se snažím zlevnit a zlepšit dostupnost uhlíkových vláken." 

Další oceněnou je Barbora Svobodová, studující na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze anglický program v Ateliéru architektury a čtvrtým Talentem roku je mikrobiolog Jan Veselovský, který studuje v Brně na Mendelově univerzitě a chce pomoci zemědělcům v hospodaření s půdou.  

---

Pacienti ortopedie jsou hospitalizováni na novém oddělení

Před rokem a půl začala nemocnice v Havířově s operacemi endoprotéz velkých kloubů. Nyní má ortopedie i nové oddělení, kde může být hospitalizováno až deset pacientů.

Paní Dagmar Javorková je pacientka, která má za sebou výměnu kyčelního kloubu v havířovské nemocnici. Je jednou z prvních, která mohla být hospitalizována v prostorách nového ortopedického oddělení, které vzniklo z bývalé dětské jednotky intenzivní péče. Každý pacient tak má svůj vlastní box.

Dagmar Javorková, pacientka: “Jsem nadšená, že jsem nemusela opravdu nikde cestovat. V Havířově to je super. Už jsem začala chodit, jen tady po chodbě samozřejmě. Cítím se dobře.”

Ján Majer, primář ortopedického oddělení: "Teď máme otevřené oddělení teprve tři týdny, ale výkony už se dělaly jak artroskopie, tak náhrady kolen a kyčlí už rok a půl. Za rok jich bylo 200 velkých kloubů a 250 těch malých výkonů. Čili za rok a půl je to plus 50%.”

Historicky se dělaly výměny kloubů v Orlové. Po uzavření takové oddělení chybělo.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “My jsme si to schválili i s naším zřizovatelem MSK ve strategii už v roce 2020 a to snažení vyústilo po pěti letech ke zřízení tohoto prvního oddělení v Havířově.”

Na výměnu kloubů se nemocnici prozatím daří držet i poměrně krátká čekací doba, která se pohybuje okolo sedmi měsíců.

---

Dojatý běžec Pavel Maslák se loučil s kariérou

Trojnásobný mistr světa a čtyřnásobný mistr Evropy, havířovský běžec Pavel Maslák, už žádný další titul nepřidá. Ve 33 letech ukončil svou hvězdnou kariéru a oficiálně se rozloučil na atletickém mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě.

Pavel Maslák, nebo také Havířovský drak, byl známý tetováním a netradičními rukávy, ale především svou neskutečnou rychlostí. Díky ní vybojoval neuvěřitelných sedm světových medailí. Vleklé zdravotní problémy jej ale donutily s profesionálním sportem skončit.

Pavel Maslák, mistr světa a Evropy v běhu na 400 m: „Ty výkonnost už nebyla taková a zdravotně jsem nedržel pohromadě natolik, abych se mohl nadále připravovat, tak jsem se rozhodl ukončit kariéru. Zdraví mě omezovalo dost a ty poslední měsíce, co jsem závodil, tak jsem prakticky nemohl, nebylo to zase tak složité rozhodnutí.“

Maslák nejraději vzpomíná na evropský halový titul z roku 2015 v Praze.

Pavel Maslák, mistr světa a Evropy v běhu na 400 m: „Praha byla nejlepší, skvělý šampionát, bylo to doma, byl to titul. Skvělý zážitek, protože diváci byli výborní a mohla tam být celá rodina.“

Rozlučka ve vyprodané vítkovické hale českého rekordmana dojala.

Pavel Maslák, mistr světa a Evropy v běhu na 400 m: „Bylo to skvělé, nečekal jsem, že budu mít až takový aplaus a hodně mě to dojalo. Měl jsem vyklepané nohy a slza na krajíčku.“

Pavel Maslák u sportu zůstal, v pražské Dukle pracuje v oddělení zahraničních styků.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-09-02-2025-14-00