Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Příští rok bude Ostrava hospodařit s 15 miliardami korun
  • Senioři pozor na předváděcí akce u vás doma
  • Nové jízdní řády v MSK bez velkých změn a zdražení
  • Bohumínská ulice hraje v dalším rozvoji Ostravy významnou roli
  • Prestižní památkářská cena putovala na zámek Kunín
  • Fotbalisté si zahráli O pohár města Opavy

Příští rok bude Ostrava hospodařit s 15 miliardami korun

Zastupitelstvo Ostravy schválilo nejdůležitější dokument pro příští rok - rozpočet. Město bude hospodařit s téměř 15 miliardami korun a 36 procent z této sumy je určeno na investice, což je nejvíce v historii Ostravy.

Ostrava bude v roce 2024 hospodařit s rekordním rozpočtem 14,755 miliardy korun. Příjmy očekává 11,9 miliardy korun, což je o téměř 400 milionů více než letos. K vyrovnání rozdílu mezi příjmy a výdaji město využije například uspořené a nevyčerpané prostředky z předchozích let.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Při sestavování rozpočtu na rok 2024 bylo naší prioritou ušetřit dvě procenta mandatorních výdajů a maximalizovat investiční potenciál města. To považuji v době ekonomického útlumu za stěžejní pro rozvoj Ostravy."

Vedení města na příští rok plánuje nejvyšší investice v historii Ostravy a to v hodnotě 5.3 miliardy korun.

Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "Největší investicí v kultuře bude v příštím roce rekonstrukce domu kultury a přístavba kulturního domu, ale je to zatím predikce na 440 milionů, není to vysoutěženo." 

Při tvorbě rozpočtu bylo kvůli snížení podílu na výnosu sdílených daní nutné najít úspory v hospodaření města.

Lucie Baránková, náměstkyně primátora Ostravy:  "Díky úsporám v běžných výdajích, které jsme napříč rezorty provedli, jsme nakonec byli schopni sestavit rozpočet vyrovnaný a zároveň s rekordními výdaji."

Pro městské obvody se ve schváleném rozpočtu počítá s částkou 2,8  miliardy korun, což je o 340 milionů korun více než letos.

---

Senioři pozor na předváděcí akce u vás doma

Manžele z Havířova telefonicky oslovili prodejci matrací. Senioři přiznali, že je bolí záda. Firma k nim přijela domů a rázem byli chudší o 25 tisíc korun. Za dárek chtěl obchodní zástupce i telefonní čísla na další seniory.

Předvedeme vám u vás doma naše produkty pro dobrý spánek, nemusíte nic kupovat a ještě vám dáme dárek. Tak s touto větou oslovuje firma telefonicky vyloženě seniory. Obchodního zástupce si pustili domů i manželé Tomanovi z Havířova. Oba mají zdravotní problémy.

Janina Tomanová, seniorka: "My jsme pro ně byli úplně ti nejlepší zákazníci. Já jsem si sedla a jak bych cítila trošku úlevu. Já nevím, prostě to vsugerují těm lidem. Potom on nám ukázal ceník, kolik to stojí. Že matrace stojí 20 500 korun, ta podložka také 20 500 korun. To se nám zdálo, jako že dost.”

Prodejce začal nabízet slevy, až senioři souhlasili a zboží si za 25 tisíc korun koupili. Po krátkém čase ale zjistili, že matrace je po pár týdnech proleželá. Nyní žádají peníze zpět.

Michaela Calábková, dcera: "Když mi maminka řekla, že jí volali z nějaké firmy, že dostane zdarma nějakou deku, že přijdou domů jí předvést nějaké výrobky, tak jsem jí řekla, ať hlavně nic nekupují. Co mě nejvíce udivilo, že když odcházeli, tak chtěli deset telefonních čísel a k tomu chtěli i věk těch lidí a za to jim nabídli nějaký léčivý gel ještě zdarma, za ta telefonní čísla.”

Je tedy zřejmé, že prodejci takto budou nabízet své produkty dalším seniorům.

Udělala byste to někdy znova?

Janina Tomanová, seniorka: “Ne, už nikdy. A chtěla bych varovat ostatní."

---

Nové jízdní řády v MSK bez velkých změn a zdražení

Jen drobné úpravy v tarifech, více spojů a větší komfort. Lidé, kteří v rámci Moravskoslezského kraje cestují autobusovou a nebo železniční hromadnou dopravou, se s příchodem nového jízdního řádu nemusí přizpůsobovat žádným zásadním změnám.

Nový jízdní řád vstoupí v platnost 10. prosince. Počet spojů se spíše zvyšuje, ale lidé by se měli ujistit, že jejich spoje neodjíždějí o nějakou minutu dříve.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK pro dopravu: “Pro cestující se nezmění skoro vůbec nic, tarif zůstane stejný, nebudeme zdražovat. Stejný zůstane také rozsah dopravy jak v drážní dopravě, tak autobusové.”

Více autobusových spojů bude nasazeno například mezi Třincem a Frýdkem-Místkem a mezi Ostravou a Brušperkem. Spoje už by neměly být přeplněné.

Aleš Stejskal, jednatel společnosti KODIS: “A nadále zůstává v platnosti to, že se výrazně vyplatí cestujícím používat při placení zejména jednotlivého jízdného buďto Odisku nebo platební kartu nebo aplikaci ODISapku, protože tady dochází k významné úspoře proti tomu, kdyby platili u řidiče nebo v případě železnice u průvodčího nebo v pokladnách.”

Kraj usiluje také o to, aby se v autobusové i vlakové dopravě dále zvyšoval komfort cestování.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK pro dopravu: Samozřejmě nám dosluhují stará drážní vozidla, takže nahrazujeme novými. Od 10. prosince tady bude pět nových RegioPanterů s tím, že v lednu ještě přijdou další dva, které nahrazují staré pantografy. Mají už i oddíl 1. třídy a to, že tam je wi-fi, nabíječka, to už je automaticky. A samozřejmě jsou to nízkopodlažní vozidla.”

Novinkou je změna v převážení koloběžek a jízdních kol. Bezplatně se budou převážet jen ty, které mají kola o průměru 12 palců, tedy zhruba 30 centimetrů. U větších se cena jízdenky pohybuje v řádu desetikorun.

Více informací

---

Bohumínská ulice hraje v dalším rozvoji Ostravy významnou roli

Ulice Bohumínská, Frýdecká bude mít v budoucnu významnou roli v dalším rozvoji Ostravy. Mezi investory je o pozemky velký zájem a proto byl vypracován urbanistický návrh s cílem změnit ulici v městský bulvár a odstranit bariéry mezi slezskou a moravskou částí.

Slezská Ostrava je jednou z nejžádanějších lokalit mezi investory i developery, kteří chtějí například stavět nové byty. Navíc okolí Ostravice je velmi atraktivní veřejný prostor, který je ale nevhodně přehrazen ulicí Bohumínskou, Frýdeckou. Jak co nejlépe tuto bariéru odstranit má napovědět nová urbanistická studie.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Primárně by mělo dojít k rozšíření Místecké u bývalého stadionu Kotase, tam bude svedena transitní doprava a tím se provoz na Bohumínské sníží."  

Hlavní záměr je humanizace celé oblasti a poté co ubyde transitní doprava, by se lokalita měla významně zklidnit a to například i snížením rychlosti nebo přidáním semaforů a přechodů pro chodce.

Zuzana Paclová, architektka a urbanistka, městský ateliér MAPPA: "Druhým aspektem, který je v návrhu, je kontinuální vedení cyklistů. Dnes cyklisté mohou jet kolem řeky, ale pokud se chtějí dostat na Slezskou, je to problém. Dále budou doplněny chodníky." 

Zajímavé je, že právě tak kdysi okolí Ostravice vypadalo, ale s výstavbou Bohumínské byla bohužel zbourána spousta domů. 

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: Dneska se bavíme tady na Zámostí hlavně o prolukách, protože kdysi tady stála kompaktní městská zástavba kolem městských ulic, takže vracíme té lokalitě její původní ráz a propojujeme nové centrum Slezské Ostravy s centrem Moravské Ostravy." 

Zatímco s některými úpravami leze začít už velmi brzy a pracuje se na nich, jiné budou budovány postupně až do roku 2040. 

---

Prestižní památkářská cena putovala na zámek Kunín

Kastelán zámku Kunín na Novojičínsku Jaroslav Zezulčík obdržel cenu Národního památkového ústavu. Prestižní ocenění získal za příkladnou správu a prezentaci kulturní památky, jejíž ruinu pomohl proměnit v barokní perlu.

Zámek Kunín se dočkal významné pocty, a to už podruhé. V roce 2019 získal, respektive obec Kunín, která tuto nemovitost vlastní, cenu za výjimečný počin v obnově a záchraně památek. Teď při vyhlašování 10. ročníku Cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro získal kastelán zámku ocenění za Příkladnou správu a prezentaci památky.

Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín: “Vůbec ta nominace už byla obrovské ocenění, když jsem přijel do Prahy a viděl jsem, že mezi tou čtveřicí nominací je takové jméno, jako Pavel Slavko, kastelán Českého Krumlova, tak mi spadla čelist a nakonec jsme tu cenu získali oba dva. Takže je to cena nejen pro kastelány, ale také pro obrovské týmy lidí, spolupracovníků, kteří se spolu s námi podíleli na rekonstrukci zámku, na jeho správně, zdokonalování a také na jeho propagaci.”

Ještě v roce 1999 byl zámek chátrající ruinou, obrovským úsilím se jej podařilo proměnit zpět v barokní perlu, která je ve správě Muzea Novojičínska. Prestižní ocenění pro kastelána přichází před sezonou, kdy zámek oslaví 20 let od svého otevření.

Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín: “Chtěli bychom zámek dostat do další skvělé kondice, reinstalovat zámecké sbírky a tak dále, a také nachystat řadu krásných výstav,

Zámek, který je na zimu uzavřen, zahájí svou 20. sezonu před Velikonocemi. 

---

Fotbalisté si zahráli O pohár města Opavy

Okresní fotbalový svaz SFC Opava uspořádal halový fotbalový turnaj O pohár města Opavy. Určen byl pro mini žáky starší ročníku 2013 a mladší. Celkem se ho zúčastnilo 6 družstev z celého okresu Opava.

Bezmála 90 malých fotbalistů si v hale v Malých Hošticích zahrálo turnaj O pohár města Opavy. Jde o jeden z tradičních turnajům které se konají vždy v zimní přestávce.


René Černohorský, předseda KM OFS Opava: “Každého turnaje se zúčastní až 6 mužstev z celého okresu. To znamená od Hlučína až po Budišov nad Budišovkou. Všichni se utkají systémem každý s každým, jedenkrát 18 minut.”

Velkým plusem turnaje je. že se na něm vybírají nadějní fotbalisté a fotbalistky, kteří pak dostanou šanci reprezentovat okres Opava.

René Černohorský, předseda KM OFS Opava: “Jsou to výběry pro budoucí týmy. Nadějní hráči se přes komisi mládeže mohou dostávat dál, třeba do velkoklubu, což je pro nás do SFC, do Baníku, Olomouce a tak dále.”

anketa: účastníci turnaje: “Turnaj v pohodě, ale chci dosáhnout nejlepšího hráče, protože jsem to nikdy nedostal.”

“Turnaj je dobrý, všechno jsme vyhráli, akorát jeden jsme prohráli.”

Miloslav Brožek, trenér SFC Opava: “Oni musí ten fotbal milovat. Ne milovat ty benefity z něj, ale když mu dají všechno a budou ho mít rádi, tak on to fotbal určitě vrátí v tom správném.”

Během února a března pak budou probíhat turnaje O pohár fotbalového svazu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
09. prosince 2023, 14:00

Příští rok bude Ostrava hospodařit s 15 miliardami korun

Zastupitelstvo Ostravy schválilo nejdůležitější dokument pro příští rok - rozpočet. Město bude hospodařit s téměř 15 miliardami korun a 36 procent z této sumy je určeno na investice, což je nejvíce v historii Ostravy.

Ostrava bude v roce 2024 hospodařit s rekordním rozpočtem 14,755 miliardy korun. Příjmy očekává 11,9 miliardy korun, což je o téměř 400 milionů více než letos. K vyrovnání rozdílu mezi příjmy a výdaji město využije například uspořené a nevyčerpané prostředky z předchozích let.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Při sestavování rozpočtu na rok 2024 bylo naší prioritou ušetřit dvě procenta mandatorních výdajů a maximalizovat investiční potenciál města. To považuji v době ekonomického útlumu za stěžejní pro rozvoj Ostravy."

Vedení města na příští rok plánuje nejvyšší investice v historii Ostravy a to v hodnotě 5.3 miliardy korun.

Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "Největší investicí v kultuře bude v příštím roce rekonstrukce domu kultury a přístavba kulturního domu, ale je to zatím predikce na 440 milionů, není to vysoutěženo." 

Při tvorbě rozpočtu bylo kvůli snížení podílu na výnosu sdílených daní nutné najít úspory v hospodaření města.

Lucie Baránková, náměstkyně primátora Ostravy:  "Díky úsporám v běžných výdajích, které jsme napříč rezorty provedli, jsme nakonec byli schopni sestavit rozpočet vyrovnaný a zároveň s rekordními výdaji."

Pro městské obvody se ve schváleném rozpočtu počítá s částkou 2,8  miliardy korun, což je o 340 milionů korun více než letos.

---

Senioři pozor na předváděcí akce u vás doma

Manžele z Havířova telefonicky oslovili prodejci matrací. Senioři přiznali, že je bolí záda. Firma k nim přijela domů a rázem byli chudší o 25 tisíc korun. Za dárek chtěl obchodní zástupce i telefonní čísla na další seniory.

Předvedeme vám u vás doma naše produkty pro dobrý spánek, nemusíte nic kupovat a ještě vám dáme dárek. Tak s touto větou oslovuje firma telefonicky vyloženě seniory. Obchodního zástupce si pustili domů i manželé Tomanovi z Havířova. Oba mají zdravotní problémy.

Janina Tomanová, seniorka: "My jsme pro ně byli úplně ti nejlepší zákazníci. Já jsem si sedla a jak bych cítila trošku úlevu. Já nevím, prostě to vsugerují těm lidem. Potom on nám ukázal ceník, kolik to stojí. Že matrace stojí 20 500 korun, ta podložka také 20 500 korun. To se nám zdálo, jako že dost.”

Prodejce začal nabízet slevy, až senioři souhlasili a zboží si za 25 tisíc korun koupili. Po krátkém čase ale zjistili, že matrace je po pár týdnech proleželá. Nyní žádají peníze zpět.

Michaela Calábková, dcera: "Když mi maminka řekla, že jí volali z nějaké firmy, že dostane zdarma nějakou deku, že přijdou domů jí předvést nějaké výrobky, tak jsem jí řekla, ať hlavně nic nekupují. Co mě nejvíce udivilo, že když odcházeli, tak chtěli deset telefonních čísel a k tomu chtěli i věk těch lidí a za to jim nabídli nějaký léčivý gel ještě zdarma, za ta telefonní čísla.”

Je tedy zřejmé, že prodejci takto budou nabízet své produkty dalším seniorům.

Udělala byste to někdy znova?

Janina Tomanová, seniorka: “Ne, už nikdy. A chtěla bych varovat ostatní."

---

Nové jízdní řády v MSK bez velkých změn a zdražení

Jen drobné úpravy v tarifech, více spojů a větší komfort. Lidé, kteří v rámci Moravskoslezského kraje cestují autobusovou a nebo železniční hromadnou dopravou, se s příchodem nového jízdního řádu nemusí přizpůsobovat žádným zásadním změnám.

Nový jízdní řád vstoupí v platnost 10. prosince. Počet spojů se spíše zvyšuje, ale lidé by se měli ujistit, že jejich spoje neodjíždějí o nějakou minutu dříve.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK pro dopravu: “Pro cestující se nezmění skoro vůbec nic, tarif zůstane stejný, nebudeme zdražovat. Stejný zůstane také rozsah dopravy jak v drážní dopravě, tak autobusové.”

Více autobusových spojů bude nasazeno například mezi Třincem a Frýdkem-Místkem a mezi Ostravou a Brušperkem. Spoje už by neměly být přeplněné.

Aleš Stejskal, jednatel společnosti KODIS: “A nadále zůstává v platnosti to, že se výrazně vyplatí cestujícím používat při placení zejména jednotlivého jízdného buďto Odisku nebo platební kartu nebo aplikaci ODISapku, protože tady dochází k významné úspoře proti tomu, kdyby platili u řidiče nebo v případě železnice u průvodčího nebo v pokladnách.”

Kraj usiluje také o to, aby se v autobusové i vlakové dopravě dále zvyšoval komfort cestování.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK pro dopravu: Samozřejmě nám dosluhují stará drážní vozidla, takže nahrazujeme novými. Od 10. prosince tady bude pět nových RegioPanterů s tím, že v lednu ještě přijdou další dva, které nahrazují staré pantografy. Mají už i oddíl 1. třídy a to, že tam je wi-fi, nabíječka, to už je automaticky. A samozřejmě jsou to nízkopodlažní vozidla.”

Novinkou je změna v převážení koloběžek a jízdních kol. Bezplatně se budou převážet jen ty, které mají kola o průměru 12 palců, tedy zhruba 30 centimetrů. U větších se cena jízdenky pohybuje v řádu desetikorun.

Více informací

---

Bohumínská ulice hraje v dalším rozvoji Ostravy významnou roli

Ulice Bohumínská, Frýdecká bude mít v budoucnu významnou roli v dalším rozvoji Ostravy. Mezi investory je o pozemky velký zájem a proto byl vypracován urbanistický návrh s cílem změnit ulici v městský bulvár a odstranit bariéry mezi slezskou a moravskou částí.

Slezská Ostrava je jednou z nejžádanějších lokalit mezi investory i developery, kteří chtějí například stavět nové byty. Navíc okolí Ostravice je velmi atraktivní veřejný prostor, který je ale nevhodně přehrazen ulicí Bohumínskou, Frýdeckou. Jak co nejlépe tuto bariéru odstranit má napovědět nová urbanistická studie.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Primárně by mělo dojít k rozšíření Místecké u bývalého stadionu Kotase, tam bude svedena transitní doprava a tím se provoz na Bohumínské sníží."  

Hlavní záměr je humanizace celé oblasti a poté co ubyde transitní doprava, by se lokalita měla významně zklidnit a to například i snížením rychlosti nebo přidáním semaforů a přechodů pro chodce.

Zuzana Paclová, architektka a urbanistka, městský ateliér MAPPA: "Druhým aspektem, který je v návrhu, je kontinuální vedení cyklistů. Dnes cyklisté mohou jet kolem řeky, ale pokud se chtějí dostat na Slezskou, je to problém. Dále budou doplněny chodníky." 

Zajímavé je, že právě tak kdysi okolí Ostravice vypadalo, ale s výstavbou Bohumínské byla bohužel zbourána spousta domů. 

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: Dneska se bavíme tady na Zámostí hlavně o prolukách, protože kdysi tady stála kompaktní městská zástavba kolem městských ulic, takže vracíme té lokalitě její původní ráz a propojujeme nové centrum Slezské Ostravy s centrem Moravské Ostravy." 

Zatímco s některými úpravami leze začít už velmi brzy a pracuje se na nich, jiné budou budovány postupně až do roku 2040. 

---

Prestižní památkářská cena putovala na zámek Kunín

Kastelán zámku Kunín na Novojičínsku Jaroslav Zezulčík obdržel cenu Národního památkového ústavu. Prestižní ocenění získal za příkladnou správu a prezentaci kulturní památky, jejíž ruinu pomohl proměnit v barokní perlu.

Zámek Kunín se dočkal významné pocty, a to už podruhé. V roce 2019 získal, respektive obec Kunín, která tuto nemovitost vlastní, cenu za výjimečný počin v obnově a záchraně památek. Teď při vyhlašování 10. ročníku Cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro získal kastelán zámku ocenění za Příkladnou správu a prezentaci památky.

Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín: “Vůbec ta nominace už byla obrovské ocenění, když jsem přijel do Prahy a viděl jsem, že mezi tou čtveřicí nominací je takové jméno, jako Pavel Slavko, kastelán Českého Krumlova, tak mi spadla čelist a nakonec jsme tu cenu získali oba dva. Takže je to cena nejen pro kastelány, ale také pro obrovské týmy lidí, spolupracovníků, kteří se spolu s námi podíleli na rekonstrukci zámku, na jeho správně, zdokonalování a také na jeho propagaci.”

Ještě v roce 1999 byl zámek chátrající ruinou, obrovským úsilím se jej podařilo proměnit zpět v barokní perlu, která je ve správě Muzea Novojičínska. Prestižní ocenění pro kastelána přichází před sezonou, kdy zámek oslaví 20 let od svého otevření.

Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín: “Chtěli bychom zámek dostat do další skvělé kondice, reinstalovat zámecké sbírky a tak dále, a také nachystat řadu krásných výstav,

Zámek, který je na zimu uzavřen, zahájí svou 20. sezonu před Velikonocemi. 

---

Fotbalisté si zahráli O pohár města Opavy

Okresní fotbalový svaz SFC Opava uspořádal halový fotbalový turnaj O pohár města Opavy. Určen byl pro mini žáky starší ročníku 2013 a mladší. Celkem se ho zúčastnilo 6 družstev z celého okresu Opava.

Bezmála 90 malých fotbalistů si v hale v Malých Hošticích zahrálo turnaj O pohár města Opavy. Jde o jeden z tradičních turnajům které se konají vždy v zimní přestávce.


René Černohorský, předseda KM OFS Opava: “Každého turnaje se zúčastní až 6 mužstev z celého okresu. To znamená od Hlučína až po Budišov nad Budišovkou. Všichni se utkají systémem každý s každým, jedenkrát 18 minut.”

Velkým plusem turnaje je. že se na něm vybírají nadějní fotbalisté a fotbalistky, kteří pak dostanou šanci reprezentovat okres Opava.

René Černohorský, předseda KM OFS Opava: “Jsou to výběry pro budoucí týmy. Nadějní hráči se přes komisi mládeže mohou dostávat dál, třeba do velkoklubu, což je pro nás do SFC, do Baníku, Olomouce a tak dále.”

anketa: účastníci turnaje: “Turnaj v pohodě, ale chci dosáhnout nejlepšího hráče, protože jsem to nikdy nedostal.”

“Turnaj je dobrý, všechno jsme vyhráli, akorát jeden jsme prohráli.”

Miloslav Brožek, trenér SFC Opava: “Oni musí ten fotbal milovat. Ne milovat ty benefity z něj, ale když mu dají všechno a budou ho mít rádi, tak on to fotbal určitě vrátí v tom správném.”

Během února a března pak budou probíhat turnaje O pohár fotbalového svazu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-09-12-2023-14-00