Hasiči rozvezli do velkých měst testy pro školy
Od pondělí 12. dubna se vrátí část dětí do škol a školek. Podmínkou ale bude jejich pravidelné testování na případný výskyt koronaviru. Do škol proto musely přijít testy, které rozvezli hasiči do velkých měst. Ve Frýdku-Místku si je pak všechny školy v rámci ORP vyzvedly na magistrátu.
Bezmála 443 tisíc antigenních testů. Takový je objem, který pro školy v Moravskoslezském kraji přivezli v úterý po poledni profesionální hasiči do Krajského distribučního centra v Ostravě-Hrabůvce ze skladu státních hmotných rezerv ve Štítině na Opavsku. Ve středu dopoledne je pak zvládli rozvést do 22 obcí s rozšířenou působností. Tady už přijíždí dodávka na magistrát ve Frýdku-Místku.
Jiří Šimečka, HZS Moravskoslezského kraje: "Tady do Frýdku jsme dovezli 17 krabic, je tam asi 38 tisíc testů a dále budeme pokrčovat ještě v jízdě a jedeme do Českého Těšína, do Třince a do Jablunkova."
Magistrát ve Frýdku-Místku tak informoval všechny základní a mateřské školy, které spadají pod tuto obec s rozšířenou působností, že si mají testy během čtvrtku vyzvednout. Jde o zařízení v 36 okolních obcích.
Zdeněk Martínek, odbor bezpečnostních rizik a prevence kriminality F-M: "Co se týče testů, tak je to zatím první jednorázová zavážka, ale co se týče ochranných prostředků, tak jsme již distribuovali pro školy a školská zařízení a taky pro obce respirátory a roušky."
Testy mají také specifické podmínky skladování, nesmí být kvůli speciálnímu roztoku v mrazu a také je potřeba, aby byly v suchu.
Zdeněk Martínek, odbor bezpečnostních rizik a prevence kriminality F-M: "Vzhledem k tomu, že jsme dostali informaci, že skladování a transport může probíhat pouze při teplotách převyšující 4 stupně celsia, tak jsme museli zajistit provizorní vytápění garáže."
První děti se do škol vrátí v pondělí 12. dubna, školy a školky musí do té doby vytvořit plány pro testování dětí, které by se měly testovat vždy dvakrát týdně. V pondělí a středu nebo v pondělí a čtvrtek.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Návrat dětí do škol je absolutní prioritou. A i přes ten malý diskomfort je to dobrá zpráva. Já oceňuji, že například ty testy, které budou děti absolvovat jsou neinvazivní, oceňuji, že předškolní děti nebudou muset nosit respirátory."
Děti se navíc budou testovat samy pod dohledem zaměstnanců škol. Ministerstvo školství k tomu dokonce vydalo instruktážní video. V případě dětí v mateřinkách, u mladších dětí na základních školách nebo u dětí s handicapem mohou být u testování přítomni rodiče.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Pokud chceme vrátit ten život do normálních kolejí, tak musíme počítat i s tím, že musíme udělat nějaké kompromisy a musíme si jako společnost jako celek pomoci. Ale věřím, že ta hodnota toho návratu dětí do škol a do toho sociálního kontaktu, je mnohem vyšší než ty nepříjemnosti, které jsou s tím spojené."
Vláda rozhodla zatím o návratu pouze dětí na prvním stupni a mateřské školy budou moci navštěvovat pouze děti, které plní povinné předškolní vzdělávání. Na prvním stupni bude navíc zavedena rotační výuka. To znamená, že děti se budou ve škole střídat po týdnu. Ve škole tak bude vždy jen polovina tříd. Na druhém stupni základních škol zůstane výuka na dálku.
---
Pomůcky k záchraně tonoucího kradou zloději
Víkendová tragédie, kdy v řece ve Frýdlantě nad Ostravicí utonuli tři mladíci, ukázala jak důležité jsou záchranné prostředky připravené na břehu právě pro záchranu tonoucích. Bohužel, u splavu ve Frýdlantě tyto pomůcky někdo ukradl.
Pomoc tonoucímu musí být především rychlá. Proto jsou v rizikových místech připravené záchranné pomůcky. Tvoří je lano a plovací podkova, která nahrazuje záchranný kruh. S jejich pomocí je možné tonoucího vytáhnout na břeh, aniž by zachránci museli sami vstupovat do vody a riskovat svůj vlastní život. Pomůcky však kradou zloději.
Anketa: “Je smutné, že tady někdo ty kruhy krade, potom je jich potřeba a nejsou k dispozici.”
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Ve spolupráci s hasičským záchranným sborem jsme začali vybavovat nebezpečné jezy, které byly vytipovány na celém území povodí Odry. V současnosti máme takto vytipovaných 15 spádových stupňů, které jsme vybavili různými záchrannými prvky, jako jsou informační tabule, záchranná lana, skoby pro uchycení lan hasičů a také záchranné kruhy. Bohužel, tyto záchranné prvky se velmi často ztrácí, nebo se ničí.”
Že je rychlá pomoc tonoucímu důležitá, potvrzují také záchranáři, kteří doporučují i ve vypjatých momentech postupovat s rozvahou.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Házecí prostředky, které jsou k dispozici na exponovaných místech, například u splavů vodních toků, mohou výrazně zvýšit šanci na záchranu tonoucích, pokud jsou na místě svědkové a takový prostředek použijí, tzn. hodí jej tonoucímu.”
Zatímco například na dvou místech u řeky Ostravice ve Frýdlantě záchranné pomůcky scházejí, v centru Ostravy jsou pro případ potřeby na obou březích.
---
Stavba obchvatu letos najede na rychlejší režim
Stavba obchvatu Frýdku-Místku je dál v plném proudu. Práce se nezatavily ani přes zimu, kdy se stavbaři soustředili především na montáž ocelových mostních konstrukcí. Mimo extrémní mrazy se podařilo betonovat téměř bez zastavení. Letos se na obchvatu počítá s dvojnásobným stavebním výkonem.
Stavba obchvatu Frýdku-Místku nijak výrazně nezpomalila ani přes zimu. Na obou částech už se pracuje naplno a nasazené tempo rozhodně nepolevuje, právě naopak.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Na první etapě stavby obchvatu Frýdku-Místku se před koncem roku 2020 podařilo převést dopravu z původní trasy dálnice D56 na nový most. Přesměrování provozu umožnilo pokračování prací i v zimním období. Leden a únor byly sice velmi chladné, přesto stavba probíhala technologiemi, které klimatické podmínky umožnily."
Místy nízké mrazivé noční teploty výrazně omezily činnosti i v březnu. Rozhodně to ale nijak neovlivní plánovaný termín uvedení obchvatu do provozu, což bude příští rok.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Na druhé etapě obchvatu Frýdku-Místku stavbaři také pracovali přes zimu. Sice nepokračovaly zemní práce, ale naplno běžela výroba a montáž ocelových konstrukcí mostů. Nevyklidily se ani pozice u mostů monolitických, které jsou betonované přímo na stavbě. Kromě několika krátkých přestávek kvůli sněhu nebo silnému mrazu se betonovalo bez zastavení. Na přelomu února a března se na stavbu vrátila těžká technika na takzvanou zemařinu pro hlavní trasu a po nezbytné jarní údržbě se vrátí zhotovitel k návozům materiálu do násypů."
Aktuálně se stavbaři připravují na opětovné uzavření Příborské ulice. Ta se totiž bude výškově upravovat. Doprava by tak měla být pravděpodobně v květnu svedena opět na objízdnou trasu přes ulici Kvapilova, tak jako tomu bylo v době uzavírky při výstavbě mostu právě nad ulicí Příborská. Objížďka by měla trvat přibližně dva měsíce a už se kvůli ní na konci Kvapilovy ulice staví i nový kruhový objezd.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "V roce 2021 je třeba očekávat zhruba dvojnásobný stavební výkon, což se jistě projeví zvýšenou dopravní zátěží poblíž stavby. Řidičům i lidem z Frýdku-Místku děkujeme za trpělivost."
O dalším vývoji na stavbě a o přesném termínu přepojení dopravy vás budeme včas informovat.
---
Senior Expres Ostrava-Jih slaví 4 roky provozu
4. dubna roku 2017 vyjel na cestu vůbec první vůz Senior EXPRESU Ostrava-Jih. Tehdy mohli novou službu radnice využívat lidé ve věku 80 let a více. Od té doby se pro velký zájem snižovala věková hranice, aby na ni dosáhlo více lidí a zvyšoval počet aut. Co se naopak nezměnilo, je cena.
Senior EXPRES Ostravy-Jihu funguje už 4 roky. Toto výročí oslavil spolu s klienty. Všichni, kteří tuto zvýhodněnou službu v úterý využili, dostali od radnice tašku s drobnými dárky.
Anketa: klienti Senior expresu: “Já si nedovedu představit, kdyby se to mělo zrušit. Je to výborná věc, co děláte pro nás. A řidiči jsou vynikající."
“Chceme poděkovat, protože využíváme ty vaše služby a je to pro nás velká pomoc."
Senior EXPRES Ostravy-Jihu vozí lidi po celé Ostravě a za dobu své existence už najel bezmála 430 tisíc kilometrů.
Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: "4. dubna jsme oslavili čtvrté výročí fungování Senior EXPRESU, který mohou využívat občané s trvalým bydlištěm u nás na Jihu a mají více než 77 let věku. Za tu dobu se uskutečnilo více než 39 tisíc jízd a momentálně máme vydáno 2 tisíce 70 průkazek."
Seniorů ve věku 77 let a více je v obvodu přes 5 tisíc. Aby Senior EXPRES mohli využívat, musí si vyřídit průkazku, a to přímo na radnici zcela zdarma a na počkání. Sebou si musí musí vzít pouze občanku a jednu průkazkovou fotografii.
---
Havířov chce vyřešit křižovatku v Prostřední Suché
Havířov by chtěl vyřešit do dvou let problémovou křižovatku v Prostřední Suché. Nejjednodušší variantou by bylo vybudování kruhového objezdu, ten se ale do dané lokality nevejde. Proto se zvažuje náhradní varianta.
Vyjet z Fryštátské ulice v Prostřední Suché zejména v dopravní špičce je obtížné. Řidiči musí být hodně trpěliví. Křižovatka je celkově přetížená a i policie upozorňuje, že se zde stávají časté dopravní nehody. Řešením by bylo vybudování kruhového objezdu. Tomu ale brání obytný dům, který ale nepatří městu.
Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: "Tento dům se chystáme ještě v letošním roce rekonstruovat, nicméně pokud by mělo město zájem ho odkoupit a následně ho kvůli kruhovému objezdu zdemolovat, tak se samozřejmě nebráníme, ale musela by být akceptována naše představa o ceně.”
Radnice má ale vlastní řešení.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Kupovat dům jenom proto, abychom ho zbořili a takto zvyšovat náklady, se nám úplně nechce. Nechali jsme zpracovat studii, která danou problematiku řeší a teď jednáme se správcem komunikací, to je Správa komunikací MSK druhých a třetích tříd tak, aby oni vzali ten náš podklad, studii a řešili projektovou dokumentaci pro řešení té dotyčné křižovatky. Měl by se tam vlézt elipsoid ne klasický kruhový objezd, ale elipsoid z lepených dílců."
Město by chtělo problémovou křižovatku vyřešit nejpozději do dvou let.
---
Koncerty pod okny v domech s pečovatelskou službou
Velikonoční svátky seniorům v Ostravě-Porubě zpestřily koncerty pod okny. Uskutečnily se hned tři, tedy v každém domě s pečovatelskou službou jeden. Lidem zvedly náladu a vytrhly je z každodenní šedi.
Domov s pečovatelskou službou Průběžná v Ostravě-Porubě během velikonočních svátků roztančila kapela Akorďanka. Koncert pod okny, kterým chtěla radnice rozveselit seniory v době, která nepřeje žádným společenským akcím, udělal radost všem.
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Většina z nich už měsíce musí zůstávat doma, tak jsme si řekli, že pro ně uspořádáme koncerty pod okny a zahrnuli jsme do toho všechny naše domy s pečovatelskou službou."
František Huňař, Dechovka Akorďanka: "Máme nachystaných spoustu písniček. Škoda lásky, takové klasické, aby si lidé mohli s námi i zazpívat."
Někteří senioři se na koncert tak těšili, že ani neodjeli za svými rodinami.
Anketa: klienti DPS Průběžná: “Dneska jsem měla být u dcery v Polance a jsem říkala ne. Je koncert, tak v žádném případě. Až zítra.”
"Covid jsme si prodělali, naočkovaní jsme byli a teď jsme rádi, že jsme se toho dočkali."
"To potřebuje trochu povznést, takže je to prima."
Koncerty byly takovou malou náplastí na to, že kvůli pandemii koronaviru nebylo možné uspořádat oblíbené akce, na které byli senioři zvyklí. Jako třeba seniorský jarní bál, senior tančírny, nebo senior olympiády.
---