Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Páteřní síť tramvají bude jezdit ve špičce co tři minuty
  • Veřejné projednávání kamenolomu u Razové
  • Český Těšín má nové vedení, starostou je Karel Kula
  • Na začátku záchrany života byli vycvičení policisté
  • Tři ulice na Slezské Ostravě procházejí velkou rekonstrukcí
  • V Novém Jičíně je denní stacionář pro problémové děti

Páteřní síť tramvají bude jezdit ve špičce co tři minuty

Ostrava připravuje revoluční změnu v městské hromadné dopravě. Tři hlavní tramvajové linky budou tvořit jakousi páteř celého systému a budou proto jezdit mnohem častěji. Další budou jezdit méně a nebo budou zrušeny. Cestující tak čeká častější přestupování, ale celkově by se měla doprava po městě zrychlit a zefektivnit.

Systém MHD v Ostravě vznikl asi před deseti lety a prý už neodpovídá současné situaci. Některé tramvaje tak jezdí prázdné a jiné naopak přeplněné. Ostrava připravuje po vzoru velkých metropolí systém, který je podobný metru. Tři páteřní linky 1, 2, a 8 budou ve špičce jezdit v tříminutovém intervalu. Ostatní linky na ně budou navazovat a 5 linek, tedy třetina,  bude zrušeno úplně.

Jan Dohnal, náměstek primátora Ostravy: „Současný systém linek, tedy to odkud kam jaká tramvaj jezdí, odpovídá době před deseti lety. Za tu dobu se změnila hybnost obyvatel i cestovní návyky a přepravní potřeby. Naše data o cestujících ukazují, že stávající nastavení systému není optimální. Zjednodušeně řečeno, někde jsou vozy přeplněné, jinde téměř prázdné. Situaci by mohla vyřešit změna linkového vedení v tramvajové dopravě, kterou město připravilo ve spolupráci s DPO a KODISEM."

Výhodou je, že cestující už nebudou potřebovat jízdní řád. Stačí jim, aby se dostali na páteřní linku a během chvilky některá tramvaj pojede. Součástí změny je také posílení dvou autobusových linek pro přímé propojení Poruby a Jihu. 

Daniel Morys, generální ředitel Dopravního podniku Ostrava: „Nový koncept je v podstatě takové ostravské metro. Tramvaj by měla být vždy tzv. na dohled. Na rovinu říkáme, že systém přinese v některých případech více přestupů, nová, pro někoho možná nezvyklá spojení, ale také i konec některých známých spojení. Žádný systém, ani náš nově navrhovaný, nevyhoví všem. Přesto věříme, že nový koncept má jednoznačně potenciál výrazných přínosů pro Ostravu i většinu cestujících."

Lidé si už nyní mohu na internetových stránkách dopravního podniku vyzkoušet, jak se jim změní jejich případná cesta. Mohou i reagovat a napsat podnět ke změně. 

Daniel Morys, generální ředitel Dopravního podniku Ostrava: "My za to budeme skutečně rádi a na každou reakci budeme odpovídat." 

Nový systém by měl přinést úsporu 50 milionů korun. V budoucnu by se podobné optimalizace měla dočkat i autobusová doprava. Změny by mohly začít platit na podzim. 

---

Veřejné projednávání kamenolomu u Razové

Nový dobývací prostor, neboli lom pro těžbu stavebního kamene má vyrůst mezi obcemi Razová a Dlouhá Stráň na Bruntálsku. Má zabránit hrozícímu nedostatku stavebního materiálu, protože okolní lomy jsou před vyčerpáním. Záměr investora však zvedl také velkou vlnu obav a nesouhlasu obyvatel. V Razové se proto konalo veřejné projednávání.

Veřejné projednání mělo za cíl zjistit a řešit obavy občanů v oblasti vlivu na životní prostředí.

Markéta Krahulec, Odbor životního prostředí a zemědělství MSK: „Veřejné projednání záměru musí být svoláno vždy, pokud jsou doručeny nesouhlasné připomínky veřejnosti, nebo dotčené veřejnosti, k záměru, protože nám to ukládá zákon.“

Ivan Fehervári (nez.), starosta Razové: „Ten dobývací prostor je stanovený už od roku 1978, to znamená 45 let. Pokud nebudou známa všechna pro a proti, se k tomu stavíme negativně.“

Jednání se konalo za účasti zástupců investora, Krajského úřadu i zpracovatele projektu. Na ty se občané obraceli s dotazy a připomínkami.

Vít Procházka, chatař: „My jsme dospěli k závěru, že v podstatě ve všech parametrech, které ovlivňují zdraví obyvatelstva a přírodu, tak dojde ke zhoršení.“

Adéla Kristková, předsedkyně sdružení: „Vadí zejména přístup investora, aniž by se snažil jakkoliv obyvatelům obce zmírnit ty negativní dopady těžby, ujistit je, zabezpečit, že budou mít pitnou vodu ve studních.“

Přítomní odborníci se maximum dotazů snažili vysvětlit na místě, některé připomínky si vzali k dalšímu vypořádání.

Marek Němec, jednatel investora: „Těm obavám zčásti rozumíme a snažili jsme se maximálně tyto obavy rozptýlit.“

Luboš Štancl, zpracovatel posudku: „Teď začnu pracovat na posudku, který bude podklad potom pro vydání toho správního rozhodnutí Krajského úřadu.“

O lomu zatím rozhodnuto není. Po řešení připomínek obce a obyvatel bude následovat ještě další série řízení.

---

Český Těšín má nové vedení, starostou je Karel Kula

Zastupitelstvo města Českého Těšína v pondělí odpoledne zvolilo nové vedení radnice. Dosavadní starosta Vít Slováček (KDU-ČSL) je nyní místostarostou, když do funkce starosty byl zvolen Karel Kula (NESTRANÍCI 2022).

Změně předcházela rozepře, kdy byla místostarostka Kateřina Krainová Byrtusová nařčena z úpravy zvukového záznamu dřívějšího zasedání zastupitelstva. Ona sama přiznala, že záznam sestříhala, odmítla však podezření z nějakých nekalých úmyslů s tím, že originální záznam zůstal zachován beze změn. 

Těsně před svým odvoláním z funkce si vzala slovo, kdy v průběhu půlhodinového projevu shrnula své úspěchy v době svého působení ve funkci. Řeč vygradovala kritickým zhodnocením některých zastupitelů, přičemž nešetřila ani místostarostu Jana Pekaře. K údivu přítomných ho počastovala slovy o tom, že je tlustý na tři prsty, obezita je nezdravá, neboť na každou svini se vaří voda. 

Stanislav Folwarczny (ODS), zastupitel: Tak já si myslím, že určitě věci se zklidní, protože teď to bylo hodně turbulentní, hodně mediální a tak hodně negativistické. Zaznělo tady, že jsou nějaká trestní oznámení podaná. I ta situace na úřadu samotném nebyla nejlepší, tak já očekávám od nového starosty pana Karla Kuly, že situaci fakticky zklidní a tak, jak zaznělo z jeho úst nakonec, že se domluvíme a budeme pracovat ve prospěch města všichni. “

Karel Kula (NESTRANÍCI 2022), starosta Českého Těšína: “Jsme tady vlastně všichni občané Českého Těšína, všichni deklarujeme, že máme zájem na tom, aby to město vzkvétalo, aby bylo hezčí, lepší a žereme se mezi sebou a nejsme schopni si sednout ke stolu a věci opravdu se zdravým rozumem probrat, vyjít si vstříc a to mi vadilo. Právě proto jsem se rozhodl jít do této funkce. Myslím si, že to není nic záviděníhodného v této situaci, která tady vznikla, takže nečeká mě nic jednoduchého, ale zase chci ukázat, že jsem člověk, který se toho nebojí.”

Nová českotěšínská koalice má před sebou řadu úkolů, včetně dokončení rekonstrukce opravy Nádražní ulice.

---

Na začátku záchrany života byli vycvičení policisté

Řetězec přežití, na jehož začátku byla policejní hlídka, znamená záchranu života pro muže, který v Ostravě zkolaboval přímo na ulici. Policisté zahájili oživování, které přebrala záchranná služba a dokončili zdravotníci v nemocnici.

Policisté obvodního oddělení Ostrava-Hrabůvka vykonávali běžnou hlídkovou službu ve svém rajónu. Když projížděli průmyslovou zónou Hrabová všimli si hloučku lidí na zastávce a na zemi ležícího muže. Nezaváhali ani vteřinu. 

Tomáš Kocmánek, zasahující policista: "Hned jsme viděli, že nedýchá, je promodralý, pohmatem jsme zjistili, že má zástavu srdce a tak jsme zahájili resuscitaci. Kolega zajišťoval průchodnost dýchacích cesta a já jsem masíroval."

 Svědkyně, která stála na zastávce, zavolala i záchrannou službu. Telefon přepnula na handsfree a  operátor vedl policisty při první pomoci. 

hovor s operátorem zdravotnické záchranné služby: "Já jsme v policista. Výborně, takže sto krát za minutu, 5 - 6 cm do hloubky teď, teď, teď." 

Zatímco policista masíroval muži srdce, záchranka se už řítila na místo události. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Za šest minut od kontaktování linky tísňového volání dorazila na místo první posádka ZZS a převzala si pacienta do odborné péče. Ten se nacházel ve stavu selhání základních životních funkcí."

Záchranáři pak muže přepravili do nemocnice. Podle lékaře z jednotky intenzivní péče  přispěl k záchraně pacienta řetězec přežití, který fungoval perfektně už od svědků, přes policisty, zdravotníky až po nemocnici. Díky všem článkům řetězce je muž naživu. 

---

Tři ulice na Slezské Ostravě procházejí velkou rekonstrukcí

Tři ulice na Slezské procházejí důležitou rekonstrukcí. Aktuálně probíhá oprava kanalizace a poté bude následovat nový povrch i chodníky. Připravuje se také instalace zapuštěných kontejnerů na komunální odpad. Celkové náklady vyjdou na téměř 27 milionů korun.

Slezská Ostrava začala v březnu s náročnou a rozsáhlou rekonstrukcí ulic Zámostní, Vilová a Sazečská.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Jedná se o dlouho připravovanou investiční akci, která defacto stála od roku 2004. A to z důvodů špatného stavu kanalizace. Nám se v minulých letech podařilo sehnat finanční prostředky právě na opravu kanalizace, která v těchto dnech probíhá. A na ni pozvolna naváže právě oprava povrchu komunikací. Jak vozovky, tak chodníků na zmíněných třech ulicích. Tyto vozovky i chodníky jsou ve velmi špatném technickém stavu. Na což si často stěžovali například rodiče, kteří vozili své děti do školky na ulici Zámostní. Proto věříme, že bude oceněna rekonstrukce těchto ulic. Zároveň vznikne nová piazzetta mezi ulicemi Zámostní a Sazečská. A bude také upraven celkově veřejný prostor."

Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Ty práce na kanalizaci a vodě by měly trvat zhruba do konce března. A potom bychom měli pokračovat my na rekonstrukci těchto ulic. Včetně samozřejmě chodníků a sadových a parkových úprav. Tuto akci provádějí Inženýrské dopravní stavby Olomouc a veřejná zakázka je za necelých 27 milionů korun. Souběžně probíhá tady rekonstrukce nebo spíš zhotovení čtyř polozapuštěných kontejnerů. Tady na ulici Zámostní, kde v podstatě jsme i v souladu a jsme rádi za součinnost s paní Řepkovou, majitelkou sousedního pozemku a rovněž té budovy, kde se snažíme i podchytit ujíždění svahu, pokud by nastalo. Tak abychom byli v souladu. Takže toto jsou teď hlavní věci, které tady probíhají."

Instalace nových kontejnerů by měla být hotová do konce března. Opravy silnic a chodníků by měly trvat až do konce listopadu. V ulicích bude umístěn také nový mobiliář a rozsáhlou obměnou projde i zeleň.

---

V Novém Jičíně je denní stacionář pro problémové děti

V Novém Jičíně funguje od ledna denní stacionář Střediska výchovné péče. Pomáhá rodinám s problémovými dětmi. Denní zařízení navazuje na ambulantní službu, které zde působí již několik let.

Středisko výchovné péče v Novém Jičíně je zařízení zaměřené na preventivně výchovnou práci s dětmi s poruchami chování. Poté, co zde od roku 2015 funguje ambulantní formou, otevřelo letos za podpory města a Moravskoslezského kraje denní stacionář.

Petr Macíček, zástupce ředitele pro Středisko výchovné péče v NJ: “Je to proto dítě, které už získává tu nálepku problémového dítěte. Získává ji nebo už ji přijalo, pro to dítě my tady chceme tím programem vytvořit prostor pro to, aby si řeklo, ale já to takhle mít nemusím, nechci, můžu proto něco udělat.”

Stacionář působí formou malotřídky pro žáky od druhé do páté třídy, v kolektivu je jich maximálně šest. Program trvá 12 týdnů.

Zuzana Stanovská, speciální pedagog pověřený řízením stacionáře: “Naše výchovně vzdělávací práce je postavena převážně na třech metodách, FIE, ART a environmentální program. Co se týče FIE, je to metoda, která vytváří takové klidné bezpečné prostředí pro děti.”

Zkušenosti s fungováním stacionáře už mohou zhodnotit rodiče devítiletého Martina Hyvnara z Kopřivnice.

Blanka Hyvnarová: “Na ten nápad nás přivedla škola, jeho třídní paní učitelka. Dostali doporučení na tento denní stacionář, že by to pro něj bylo ideální a mohlo mu to pomoci v chování i v jiných věcech.”

Ivo Hyvnar: “Jdou tam vidět ty malinkaté změny, ale účinné. Vůči nám rodičům je to účinnější.”

Martin už má svých 12 týdnů v denním stacionáři za sebou, pokračovat tu bude dále navazující ambulantní službou.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
11. března 2023, 14:00

Páteřní síť tramvají bude jezdit ve špičce co tři minuty

Ostrava připravuje revoluční změnu v městské hromadné dopravě. Tři hlavní tramvajové linky budou tvořit jakousi páteř celého systému a budou proto jezdit mnohem častěji. Další budou jezdit méně a nebo budou zrušeny. Cestující tak čeká častější přestupování, ale celkově by se měla doprava po městě zrychlit a zefektivnit.

Systém MHD v Ostravě vznikl asi před deseti lety a prý už neodpovídá současné situaci. Některé tramvaje tak jezdí prázdné a jiné naopak přeplněné. Ostrava připravuje po vzoru velkých metropolí systém, který je podobný metru. Tři páteřní linky 1, 2, a 8 budou ve špičce jezdit v tříminutovém intervalu. Ostatní linky na ně budou navazovat a 5 linek, tedy třetina,  bude zrušeno úplně.

Jan Dohnal, náměstek primátora Ostravy: „Současný systém linek, tedy to odkud kam jaká tramvaj jezdí, odpovídá době před deseti lety. Za tu dobu se změnila hybnost obyvatel i cestovní návyky a přepravní potřeby. Naše data o cestujících ukazují, že stávající nastavení systému není optimální. Zjednodušeně řečeno, někde jsou vozy přeplněné, jinde téměř prázdné. Situaci by mohla vyřešit změna linkového vedení v tramvajové dopravě, kterou město připravilo ve spolupráci s DPO a KODISEM."

Výhodou je, že cestující už nebudou potřebovat jízdní řád. Stačí jim, aby se dostali na páteřní linku a během chvilky některá tramvaj pojede. Součástí změny je také posílení dvou autobusových linek pro přímé propojení Poruby a Jihu. 

Daniel Morys, generální ředitel Dopravního podniku Ostrava: „Nový koncept je v podstatě takové ostravské metro. Tramvaj by měla být vždy tzv. na dohled. Na rovinu říkáme, že systém přinese v některých případech více přestupů, nová, pro někoho možná nezvyklá spojení, ale také i konec některých známých spojení. Žádný systém, ani náš nově navrhovaný, nevyhoví všem. Přesto věříme, že nový koncept má jednoznačně potenciál výrazných přínosů pro Ostravu i většinu cestujících."

Lidé si už nyní mohu na internetových stránkách dopravního podniku vyzkoušet, jak se jim změní jejich případná cesta. Mohou i reagovat a napsat podnět ke změně. 

Daniel Morys, generální ředitel Dopravního podniku Ostrava: "My za to budeme skutečně rádi a na každou reakci budeme odpovídat." 

Nový systém by měl přinést úsporu 50 milionů korun. V budoucnu by se podobné optimalizace měla dočkat i autobusová doprava. Změny by mohly začít platit na podzim. 

---

Veřejné projednávání kamenolomu u Razové

Nový dobývací prostor, neboli lom pro těžbu stavebního kamene má vyrůst mezi obcemi Razová a Dlouhá Stráň na Bruntálsku. Má zabránit hrozícímu nedostatku stavebního materiálu, protože okolní lomy jsou před vyčerpáním. Záměr investora však zvedl také velkou vlnu obav a nesouhlasu obyvatel. V Razové se proto konalo veřejné projednávání.

Veřejné projednání mělo za cíl zjistit a řešit obavy občanů v oblasti vlivu na životní prostředí.

Markéta Krahulec, Odbor životního prostředí a zemědělství MSK: „Veřejné projednání záměru musí být svoláno vždy, pokud jsou doručeny nesouhlasné připomínky veřejnosti, nebo dotčené veřejnosti, k záměru, protože nám to ukládá zákon.“

Ivan Fehervári (nez.), starosta Razové: „Ten dobývací prostor je stanovený už od roku 1978, to znamená 45 let. Pokud nebudou známa všechna pro a proti, se k tomu stavíme negativně.“

Jednání se konalo za účasti zástupců investora, Krajského úřadu i zpracovatele projektu. Na ty se občané obraceli s dotazy a připomínkami.

Vít Procházka, chatař: „My jsme dospěli k závěru, že v podstatě ve všech parametrech, které ovlivňují zdraví obyvatelstva a přírodu, tak dojde ke zhoršení.“

Adéla Kristková, předsedkyně sdružení: „Vadí zejména přístup investora, aniž by se snažil jakkoliv obyvatelům obce zmírnit ty negativní dopady těžby, ujistit je, zabezpečit, že budou mít pitnou vodu ve studních.“

Přítomní odborníci se maximum dotazů snažili vysvětlit na místě, některé připomínky si vzali k dalšímu vypořádání.

Marek Němec, jednatel investora: „Těm obavám zčásti rozumíme a snažili jsme se maximálně tyto obavy rozptýlit.“

Luboš Štancl, zpracovatel posudku: „Teď začnu pracovat na posudku, který bude podklad potom pro vydání toho správního rozhodnutí Krajského úřadu.“

O lomu zatím rozhodnuto není. Po řešení připomínek obce a obyvatel bude následovat ještě další série řízení.

---

Český Těšín má nové vedení, starostou je Karel Kula

Zastupitelstvo města Českého Těšína v pondělí odpoledne zvolilo nové vedení radnice. Dosavadní starosta Vít Slováček (KDU-ČSL) je nyní místostarostou, když do funkce starosty byl zvolen Karel Kula (NESTRANÍCI 2022).

Změně předcházela rozepře, kdy byla místostarostka Kateřina Krainová Byrtusová nařčena z úpravy zvukového záznamu dřívějšího zasedání zastupitelstva. Ona sama přiznala, že záznam sestříhala, odmítla však podezření z nějakých nekalých úmyslů s tím, že originální záznam zůstal zachován beze změn. 

Těsně před svým odvoláním z funkce si vzala slovo, kdy v průběhu půlhodinového projevu shrnula své úspěchy v době svého působení ve funkci. Řeč vygradovala kritickým zhodnocením některých zastupitelů, přičemž nešetřila ani místostarostu Jana Pekaře. K údivu přítomných ho počastovala slovy o tom, že je tlustý na tři prsty, obezita je nezdravá, neboť na každou svini se vaří voda. 

Stanislav Folwarczny (ODS), zastupitel: Tak já si myslím, že určitě věci se zklidní, protože teď to bylo hodně turbulentní, hodně mediální a tak hodně negativistické. Zaznělo tady, že jsou nějaká trestní oznámení podaná. I ta situace na úřadu samotném nebyla nejlepší, tak já očekávám od nového starosty pana Karla Kuly, že situaci fakticky zklidní a tak, jak zaznělo z jeho úst nakonec, že se domluvíme a budeme pracovat ve prospěch města všichni. “

Karel Kula (NESTRANÍCI 2022), starosta Českého Těšína: “Jsme tady vlastně všichni občané Českého Těšína, všichni deklarujeme, že máme zájem na tom, aby to město vzkvétalo, aby bylo hezčí, lepší a žereme se mezi sebou a nejsme schopni si sednout ke stolu a věci opravdu se zdravým rozumem probrat, vyjít si vstříc a to mi vadilo. Právě proto jsem se rozhodl jít do této funkce. Myslím si, že to není nic záviděníhodného v této situaci, která tady vznikla, takže nečeká mě nic jednoduchého, ale zase chci ukázat, že jsem člověk, který se toho nebojí.”

Nová českotěšínská koalice má před sebou řadu úkolů, včetně dokončení rekonstrukce opravy Nádražní ulice.

---

Na začátku záchrany života byli vycvičení policisté

Řetězec přežití, na jehož začátku byla policejní hlídka, znamená záchranu života pro muže, který v Ostravě zkolaboval přímo na ulici. Policisté zahájili oživování, které přebrala záchranná služba a dokončili zdravotníci v nemocnici.

Policisté obvodního oddělení Ostrava-Hrabůvka vykonávali běžnou hlídkovou službu ve svém rajónu. Když projížděli průmyslovou zónou Hrabová všimli si hloučku lidí na zastávce a na zemi ležícího muže. Nezaváhali ani vteřinu. 

Tomáš Kocmánek, zasahující policista: "Hned jsme viděli, že nedýchá, je promodralý, pohmatem jsme zjistili, že má zástavu srdce a tak jsme zahájili resuscitaci. Kolega zajišťoval průchodnost dýchacích cesta a já jsem masíroval."

 Svědkyně, která stála na zastávce, zavolala i záchrannou službu. Telefon přepnula na handsfree a  operátor vedl policisty při první pomoci. 

hovor s operátorem zdravotnické záchranné služby: "Já jsme v policista. Výborně, takže sto krát za minutu, 5 - 6 cm do hloubky teď, teď, teď." 

Zatímco policista masíroval muži srdce, záchranka se už řítila na místo události. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Za šest minut od kontaktování linky tísňového volání dorazila na místo první posádka ZZS a převzala si pacienta do odborné péče. Ten se nacházel ve stavu selhání základních životních funkcí."

Záchranáři pak muže přepravili do nemocnice. Podle lékaře z jednotky intenzivní péče  přispěl k záchraně pacienta řetězec přežití, který fungoval perfektně už od svědků, přes policisty, zdravotníky až po nemocnici. Díky všem článkům řetězce je muž naživu. 

---

Tři ulice na Slezské Ostravě procházejí velkou rekonstrukcí

Tři ulice na Slezské procházejí důležitou rekonstrukcí. Aktuálně probíhá oprava kanalizace a poté bude následovat nový povrch i chodníky. Připravuje se také instalace zapuštěných kontejnerů na komunální odpad. Celkové náklady vyjdou na téměř 27 milionů korun.

Slezská Ostrava začala v březnu s náročnou a rozsáhlou rekonstrukcí ulic Zámostní, Vilová a Sazečská.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Jedná se o dlouho připravovanou investiční akci, která defacto stála od roku 2004. A to z důvodů špatného stavu kanalizace. Nám se v minulých letech podařilo sehnat finanční prostředky právě na opravu kanalizace, která v těchto dnech probíhá. A na ni pozvolna naváže právě oprava povrchu komunikací. Jak vozovky, tak chodníků na zmíněných třech ulicích. Tyto vozovky i chodníky jsou ve velmi špatném technickém stavu. Na což si často stěžovali například rodiče, kteří vozili své děti do školky na ulici Zámostní. Proto věříme, že bude oceněna rekonstrukce těchto ulic. Zároveň vznikne nová piazzetta mezi ulicemi Zámostní a Sazečská. A bude také upraven celkově veřejný prostor."

Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Ty práce na kanalizaci a vodě by měly trvat zhruba do konce března. A potom bychom měli pokračovat my na rekonstrukci těchto ulic. Včetně samozřejmě chodníků a sadových a parkových úprav. Tuto akci provádějí Inženýrské dopravní stavby Olomouc a veřejná zakázka je za necelých 27 milionů korun. Souběžně probíhá tady rekonstrukce nebo spíš zhotovení čtyř polozapuštěných kontejnerů. Tady na ulici Zámostní, kde v podstatě jsme i v souladu a jsme rádi za součinnost s paní Řepkovou, majitelkou sousedního pozemku a rovněž té budovy, kde se snažíme i podchytit ujíždění svahu, pokud by nastalo. Tak abychom byli v souladu. Takže toto jsou teď hlavní věci, které tady probíhají."

Instalace nových kontejnerů by měla být hotová do konce března. Opravy silnic a chodníků by měly trvat až do konce listopadu. V ulicích bude umístěn také nový mobiliář a rozsáhlou obměnou projde i zeleň.

---

V Novém Jičíně je denní stacionář pro problémové děti

V Novém Jičíně funguje od ledna denní stacionář Střediska výchovné péče. Pomáhá rodinám s problémovými dětmi. Denní zařízení navazuje na ambulantní službu, které zde působí již několik let.

Středisko výchovné péče v Novém Jičíně je zařízení zaměřené na preventivně výchovnou práci s dětmi s poruchami chování. Poté, co zde od roku 2015 funguje ambulantní formou, otevřelo letos za podpory města a Moravskoslezského kraje denní stacionář.

Petr Macíček, zástupce ředitele pro Středisko výchovné péče v NJ: “Je to proto dítě, které už získává tu nálepku problémového dítěte. Získává ji nebo už ji přijalo, pro to dítě my tady chceme tím programem vytvořit prostor pro to, aby si řeklo, ale já to takhle mít nemusím, nechci, můžu proto něco udělat.”

Stacionář působí formou malotřídky pro žáky od druhé do páté třídy, v kolektivu je jich maximálně šest. Program trvá 12 týdnů.

Zuzana Stanovská, speciální pedagog pověřený řízením stacionáře: “Naše výchovně vzdělávací práce je postavena převážně na třech metodách, FIE, ART a environmentální program. Co se týče FIE, je to metoda, která vytváří takové klidné bezpečné prostředí pro děti.”

Zkušenosti s fungováním stacionáře už mohou zhodnotit rodiče devítiletého Martina Hyvnara z Kopřivnice.

Blanka Hyvnarová: “Na ten nápad nás přivedla škola, jeho třídní paní učitelka. Dostali doporučení na tento denní stacionář, že by to pro něj bylo ideální a mohlo mu to pomoci v chování i v jiných věcech.”

Ivo Hyvnar: “Jdou tam vidět ty malinkaté změny, ale účinné. Vůči nám rodičům je to účinnější.”

Martin už má svých 12 týdnů v denním stacionáři za sebou, pokračovat tu bude dále navazující ambulantní službou.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-11-03-2023-14-00