Rozevlátý lupič přepadl v Ostravě Plesné dívku
Nyní vás poprosíme o pomoc. Policisté potřebují zjistit totožnost muže, který se pohyboval v blízkosti místa v Ostravě-Plesné, kde byla přepadena mladá dívka. Charakteristická je hlavně jeho rozevlátá chůze.
16. března se v Ostravě večer krátce před devátou hodinou, kdy začíná zákaz vycházení, vracela 18letá dívka domů do Plesné. Na chodníku v lesoparku mezi Průběžnou ulicí v Porubě a ulicí Hrabek v Plesné se minula s neznámým mladíkem a ten na ní po pár krocích zezadu skočil.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Neustanovený muž měl fyzicky napadnout poškozenou a dožadovat se věcí, které měla u sebe. Mladá žena ze strachu pachateli vydala věci i platební kartu."
Vyděšená dívka lupiči vydala nejen platební kartu, ale i bezdrátová sluchátka. To mu stačilo a utekl. Takto ho pak zaznamenaly kamery. Obličej nejde na záběrech příliš vidět a policisté spíš doufají, že ho může někdo známý poznat podle rozevláté chůze a pohybů. Má asi 20 let, je štíhlý,
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Žádáme veřejnost, která by mohla k totožnosti uvedeného muže poskytnout jakékoliv informace, aby se obrátila na linku 158, případně na nejbližší policejní služebnu."
Lupiči hrozí obvinění z loupeže a krádeže platebního prostředku. Hrozí mu 10 let vězení. Celková škoda je 5 tisíc korun. Z karty nestačil nic vybrat, protože ji dívka rychle zablokovala. Také by mohl někde nabízet sluchátka značky Sony s nabíjecím dockem.
---
EY Podnikatel roku 2020 MSK je z Českého Těšína
Společnost EY s podporou hejtmana Moravskoslezského kraje vyhlásila držitele titulu EY Podnikatel roku 2020 Moravskoslezského kraje. Stal se jím Jaroslav Drahoš, jehož firma patří mezi největší výrobce knih v pevné a měkké vazbě ve střední Evropě.
V Českém Těšíně funguje jedna z největších a nejmodernějších tiskáren ve střední Evropě. Ročně vyrobí více než 9 tisíc různých titulů v celkovém počtu 22 milionů knih v pevné i měkké vazbě. Před 27 lety ji doslova na zelené louce postavil Jaroslav Drahoš. Jaroslav Drahoš byl také za své velké úsilí o udržitelné podnikání oceněn a stal se držitelem titulu EY Podnikatel roku 2020 Moravskoslezského kraje.
Jaroslav Drahoš, ředitel tiskárny FINIDR, oceněný podnikatel: “Je to ocenění 27 let práce mé i mého týmu, který se mnou pracuje"
I když loni s covidem přišla krize, investice do moderního vybavení se nezastavily.
Jaroslav Drahoš, ředitel tiskárny FINIDR, oceněný podnikatel: "V minulém roce jsme investovali do dvou tiskových strojů, které byly instalovány první v Evropě."
Díky profesionálnímu týmu s téměř 550 zaměstnanci, kteří pracují na nejmodernějších strojích 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu, dosahuje mimořádně produktivní a kvalitní výroby.
Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "Je to pro mě symbol obrovské síly, houževnatosti, píle, pracovitosti a určitý druh obrovského vizionářství. To všechno v sobě spojuje osoba pana ředitele Drahoše. Proto jsem ráda, že toto ocenění pan ředitel a celá společnost dostala."
Velké nadšení a tiskařské srdce se odráží ve snech a dalších cílech, kterých chce pan Drahoš dosáhnout. Rád by znovuoživil Těšínskou tiskárnu, jejíž historie sahá až do roku 1806.
---
Ostrava podporuje bilingvní výuku už od mateřských škol
Vzdělání a znalost cizích jazyků je velmi důležitá pro budoucí uplatnění každého žáka a proto ostravský magistrát podporuje bilingvní výuku, tedy výuku v cizím jazyce, už od mateřských škol. Na tuto metodu vzdělávání lze získat i dotace. Letošní zápisy jsou i u školek pouze online.
Mateřské školy v Ostravě musejí, stejně jako základní školy, letošní zápis do prvních ročníků udělat pouze online formou. Magistrát to využil v centrálním obvodu k testu pilotního projektu, který by měl zápis do příštích let zjednodušit.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Výhodou tohoto online registrování je, že se ředitelům snižuje administrace."
Velký zájem je v Ostravě o školky s cizojazyčnou výukou. Jazykové školy mají proto často i své mateřinky, kde děti začínají s jazyky už velmi brzy a ve vzdělávání pak pokračují na základní škole. Tyto školy mohou i letos požádat magistrát o dotaci na vzdělávání.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Podporujeme na školách rodilé mluvčí, přípravu na mezinárodní zkoušky a certifikáty, podporujeme výuku v cizím jazyce a to i odborných předmětů."
Jednou z nejznámějších škol s bilingvní výukou je i Monty School v Porubě, která vzdělává v cizím jazyce nejmenší děti, školáky, ale i studenty na své střední škole.
Petr Vidlák, majitel Monty School: "Díky tomu a projektu a prostředkům, které získáváme pravidelně od města, mohou děti skládat cambridgské zkoušky, dokonce naši žáci v 9. třídě skládají zkoušky na úrovni B2."
Žádosti se podávají pouze elektronicky a školy je musejí zaslat do 20. dubna.
---
Havířov může očkovat až 4 tisíce lidí týdně
Lidé z Havířova a okolí už se nemusí registrovat k očkování v Ostravě. V podstatě okamžitě dostanou termín do velkokapacitního centra v hale Slavii. Nemocnice nyní bude dostávat několik tisíc dávek vakcín týdně.
Velkokapacitní očkovací centrum v Havířově bude konečně plnit svůj účel. Až doposud největší množství vakcín v kraji putovalo do Ostravy. Nyní dochází k vyrovnání mezi okresy. Nemocnice bude schopna vyočkovat až 4 tisíce dávek týdně.
Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: "Dnes se tady přijde očkovat bezmála 900 lidí a jsme připravení v podstatě v těch skupinách tak, jak je strategie prioritizuje, tak očkovat všechny zájemce, kteří doteď museli jezdit do Ostravy. V tuto chvíli, když se dneska zaregistrují, tak jim během dneška přijdou dva piny včetně toho termínového."
Nemocnice je na velký počet zájemců připravená.
Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: “Museli jsme navýšit personál a jsme připravení zajistit pět, šest i osm týmů, které budou očkovat. Máme velice dobré zázemí v našich lidech, ale i v okolí praktických lékařů a sester.”
I nadále platí, že přednost mají lidé 80+,70+, učitelé, sociální pracovníci a chroničtí pacienti.
Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: "Tam bez ohledu na věk v případě, že jim jejich specialista dá ten unikátní kód, tak je vyzývám, aby se nechali co nejrychleji očkovat, protože ty průběhy zejména u mladých lidí, kteří ty rizikové faktory mají, sledujeme dnes a denně v nemocnici. Vůbec to není sranda, ta čísla neklesají."
Nemocnice by uvítala, kdyby ministerstvo co nejdříve vpustilo do systému očkování i lidi 60+.
---
Pomůcky k záchraně tonoucího kradou zloději
Víkendová tragédie, kdy v řece ve Frýdlantě nad Ostravicí utonuli tři mladíci, ukázala jak důležité jsou záchranné prostředky připravené na břehu právě pro záchranu tonoucích. Bohužel, u splavu ve Frýdlantě tyto pomůcky někdo ukradl.
Pomoc tonoucímu musí být především rychlá. Proto jsou v rizikových místech připravené záchranné pomůcky. Tvoří je lano a plovací podkova, která nahrazuje záchranný kruh. S jejich pomocí je možné tonoucího vytáhnout na břeh, aniž by zachránci museli sami vstupovat do vody a riskovat svůj vlastní život. Pomůcky však kradou zloději.
Anketa: “Je smutné, že tady někdo ty kruhy krade, potom je jich potřeba a nejsou k dispozici.”
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Ve spolupráci s hasičským záchranným sborem jsme začali vybavovat nebezpečné jezy, které byly vytipovány na celém území povodí Odry. V současnosti máme takto vytipovaných 15 spádových stupňů, které jsme vybavili různými záchrannými prvky, jako jsou informační tabule, záchranná lana, skoby pro uchycení lan hasičů a také záchranné kruhy. Bohužel, tyto záchranné prvky se velmi často ztrácí, nebo se ničí.”
Že je rychlá pomoc tonoucímu důležitá, potvrzují také záchranáři, kteří doporučují i ve vypjatých momentech postupovat s rozvahou.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Házecí prostředky, které jsou k dispozici na exponovaných místech, například u splavů vodních toků, mohou výrazně zvýšit šanci na záchranu tonoucích, pokud jsou na místě svědkové a takový prostředek použijí, tzn. hodí jej tonoucímu.”
Zatímco například na dvou místech u řeky Ostravice ve Frýdlantě záchranné pomůcky scházejí, v centru Ostravy jsou pro případ potřeby na obou březích.
---
V Ostravě už jezdí v MHD pouze ekologické autobusy
V Ostravě už nejezdí dieselové autobusy. Je tak prvním velkým městem v České republice, kde se v hromadné dopravě využívají pouze vozy na ekologický pohon. Jde převážně o autobusy na CNG nebo elektrobusy. V plánu je už ale také vodík.
Ostravský dopravní podnik využívá 235 autobusů a všechny jsou ekologické. 225 z nich má pohon CNG a ostatní jsou elektrické. Vozy na naftu byly definitivně vyřazeny z běžného denního provozu a budou sloužit už pouze jako záloha.
Daniel Morys, generální ředitel DPO: "Za vším stojí práce týmu desítek lidí, kteří se pro tuto vizi nadchli a snažili se ji naplnit, což se nakonec také podařilo. Možné by to samozřejmě nebylo bez podpory města Ostravy a EU. Přál bych si, aby i všichni Ostravané cítili hrdost na tento významný milník."
Ostravský dopravní podnik je tak první v naší zemi, kde se kompletní ekologizace vozového parku povedla. Je to další krok za lepším ovzduším ve městě.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Kvalita ovzduší v Ostravě se dlouhodobě zlepšuje, v loňském roce byly naměřeny nejnižší koncentrace polétavého prachu za celou historii měření. Vedle příznivých povětrnostních podmínek se bezesporu projevuje i pozitivní vliv opatření, která postupně realizujeme. Patří k nim i ekologizace městské hromadné dopravy, která začala nasazením první velké flotily CNG autobusů v roce 2015 a symbolicky vrcholí v této chvíli, vyřazením posledních naftových autobusů z rutinního provozu."
Martin Divina řídil dieselové autobusy 15 let. Na ty nové na CNG si zvykl rychle. Jsou po všech stránkách lepší.
Martin Divina, řidič DPO: "Všechno staré jednou končí a přichází nové. Pro nás řidiče je to určitě posun vpřed. Nové autobusy jsou pohodlnější a modernější."
Ekologizace a modernizace hromadné dopravy v Ostravě ale nekončí. Nyní má město má v plánu pilotně nasadit autobusy na vodíkový pohon.
---