Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Vrtulník spěchal do Beskyd k ženě, kterou bodla vosa
  • Na vyhořelých školách se už rozebírají střechy a propadlé učebny
  • Řidiče v Dolní Lutyni zbrzdí výstavba protihlukových stěn
  • Cizinec vypil láhev a rumu a vyrazil autem po Ostravě
  • KHN zprovoznila nový chirurgický pavilon
  • Na podporu nemocné dívky Česka poběží extrémních 364 kilometrů

Vrtulník spěchal do Beskyd k ženě, kterou bodla vosa

Bodnutí hmyzem může být smrtelně nebezpečné. Do Beskyd spěchal o víkendu vrtulník záchranářů, aby pomohl ženě, kterou bodla vosa. Společně s členy horské služby ženu stabilizovali o transportovali do nemocnice. V podobných případech je důležité, aby měli alergici u sebe léky.

Léto a teplé počasí sebou přináší také zvýšený počet nebezpečných případů bodnutí hmyzem, kterou mohou skončit život ohrožujícím stavem. V neděli před polednem se taková situace stala ve Starých Hamrech v nepřístupném terénu Beskyd, kde vosa bodla alergickou ženu. Na místo vyrazil vrtulník záchranářů i horská služba. Ta dorazila jako první.

Libor Kluz, dispečer Horské služby Beskydy: "Hlídka vyjela z okrsku Grúň na Staré Hamry na to číslo popisné. Bylo to perfektní, protože v té hlídce byl zrovna doktor. Paní se prvotně ošetřila a byla provedena medikace EpiPenem."

U ženy se následkem bodnutí rozvinula dechová tíseň, protože jí otekl krk i jazyk. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Posádka vrtulníku, jehož pilotovi se podařilo přistát poblíž domu, pokračovali v nezbytné odborné léčbě, ženě podali také kyslík. Díky rychlé přednemocniční neodkladné péči se podařilo její stav stabilizovat."

V podobných případech je důležité, aby alergici u sebe vždy nosili předepsané léky a léky a je dobré, aby se po horách nepohybovali sami, pro případ nutnosti první pomoci. 

---

Na vyhořelých školách se už rozebírají střechy a propadlé učebny

Historickým budovám základní a střední školy v Českém Těšíně, které před několika dny silně poškodil požár, by naštěstí neměla hrozit demolice. Zcela nové však budou střechy a stropy nejvyšších podlaží.

Požár, který vypukl ve středu 31. července, se hasičům podařilo plně zdolat až po šesti dnech. V první fázi na místě zasahovalo 100 profesionálních a dobrovolných hasičů.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: “Zásah sám o sobě byl komplikovaný i tím, že v podstatě na budovu té obchodní akademie stavebně navazují ještě další tři. Je taky potřeba říci, že ten zásah byl veden výhradně z výškové techniky. Vlivem toho, že došlo k propadání střešních konstrukcí, nebylo možné aby hasiči zasahovali uvnitř té budovy.”

Tomáš Morys, obyvatel Českého Těšína: “Bydlím tady kousek a sleduju jak požár, tak potom práce na likvidaci následků. Je to velká škoda určitě. Hlavně co cítím, jak mi píšou lidi, kteří na tu školu chodili a kteří mají k tomu nějaký vztah. Bude to stát asi hodně práce. Ta střecha asi půjde dolů celá a záleží, jak se k tomu staví památkáři.”

V současné době už se rozebírají ohořelé části střech a patrně také z výšky se dělníci budou dostávat i k propadlým učebnám.

Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR MSK: “V souvislosti s požárem v Českém Těšíně zahájili karvinští kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecné ohrožení z nedbalosti, kterého se mohl dopustit dosud neznámý pachatel. pro zdárné objasnění věci byly mimo jiné přizváni znalci z různých oborů.”

Město i krajský úřad už našli náhradní prostory pro žáky a studenty obou škol.

---

Řidiče v Dolní Lutyni zbrzdí výstavba protihlukových stěn

Trpělivostí se musí obrnit řidiči, kteří cestují z Bohumína směrem na Karvinou a zpět. Ředitelství silnic a dálnic zahájilo v polovině prázdnin stavbu protihlukových stěn podél silnice I/67 v katastru Dolní Lutyně, a to hned na dvou místech.

Protihlukové stěny vyrostou v centru Dolní Lutyně nedaleko čerpací stanice a penzionu, další pak ŘSD začne budovat v místech křížení silnice I/67 s ulicí U Nové cesty, tedy na samé hranici Bohumína.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "Stavba protihlukových stěn v katastru Dolní Lutyně vyjde téměř na 28 milionů korun. Plánované opatření vychází z výsledků měření hlukové zátěže dopravy na okolí silnice č.67. Po obou stranách silnice postavíme celkem 10 protihlukových stěn, které pomohou snížit vliv skoro 10 tisíc projíždějících aut denně blízko rodinných domů."

Práce budou probíhat do listopadu a to za kyvadlového režimu.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "Motoristy čekají bohužel semafory a jeden pruh pro oba směry jízdy."

Dolní Lutyně na stavbu protihlukových stěn už netrpělivě čekala.

Pavel Buzek (STAN), starosta Dolní Lutyně: “Jsme rádi, protože občané si dlouhodobě stěžovali na zvýšení hluk. Před pěti roky se zpracovala studie, která ukázala, že zhruba u 60 nemovitostí jsou překračovány limity. My jsme občany pozvali na jednání s ŘSD, tam bylo jednoznačné vyjádřeno, že to občané chtějí.”

Po dobu výstavby protihlukových stěn jsou dočasně zrušeny autobusové zastávky V Polích, a to v obou směrech.

---

Cizinec vypil láhev a rumu a vyrazil autem po Ostravě

Řídit s alkoholem v krvi se nevyplácí. Přesvědčil se o tom v Ostravě cizinec, který usedla za volant po vypití láhve rumu. Svědkyně na něj zavolala policisty a ti jej zastavili. Dechová zkouška prokázala téměř 4 promile alkoholu.

Na začátku srpna přijal operační důstojník na tísňovou linku 158 oznámení od ženy, která v poledne projížděla ulicí 28. října v Ostravě-Mariánských Horách a před sebou si všimla černého vozidla, které křižovalo ulicí. Hned jí bylo jasné, že řidič není v pořádku. 

telefonát na tísňovou linku: "Dobrý den, já teď jedu za Nissanem a on docela kličkuje. Mi přijde, že ten řidič je opilý. najíždí na obrubníky do tramvajového kolejiště." 

Žena se rozhodla, že bude kličkující vozidlo sledovat, až dokud nedojedou policiejní hlídky. Ty byly ale velmi rychlé.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Operační důstojník okamžitě zmobilizoval hlídky, které se nacházely poblíž. Zhruba dvě minuty od oznámení stačily k tomu, aby kličkujícího řidiče dojely."

policista: "Dobrý den, pane řidiči můžete si vystoupit."

Policisté zjistili, že jde o 39letého cizince, který se ji přiznal, že před jízdou vypil láhev rumu.  

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Po vystřízlivění, které bylo až následující den, mu policisté z obvodního oddělení Ostrava-Poruba 2 ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky."

Kromě odebrání řidičského průkazu na místě, čeká muže tučná pokuta a navíc soud, kde mu hrozí rok vězení. 

---

KHN zprovoznila nový chirurgický pavilon

Karvinská hornická nemocnice zprovoznila novou budovu chirurgie, kterou včetně operačního sálu postavila ze speciálních modulů. V případě potřeby bude díky modularitě možné pavilon rozšířit a doplnit o další operační sál, případně i o další lůžkové části.

Uplynulý týden získala Karvinská hornická nemocnice kolaudační souhlas s užíváním budovy, která je složená ze 61 speciálně navržených modulů. Pavilon, který je určen pro chirurgické oddělení včetně operačního sálu vyrostl velmi rychle, první moduly dorazily do areálu v polovině dubna.

I když okolí pavilonu ještě stále prochází úpravami, uvnitř budovy běží provoz naplno.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: "V prvním nadzemním podlaží máme umístěnou 25 lůžkovou stanici a v druhém podlaží je operační sál, který navazuje na naše současné operační sály 1 a 2."


V pondělí 5. srpna tady na novém operačním sále provedli první operaci. Prozatím tady ale funguje prázdninový provoz.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: "Už od září bychom chtěli využívat sál 5 dní v týdnu, při plánování počítáme s 5 operacemi denně."

Chirurgické operace provádí Karvinská hornická nemocnice od září loňského roku, lékaři využívali operační sály ortopedie. Postupně také vedení nemocnice přibíralo nový personál.

Nela Müllerová, praktická sestra:"Já jsem z Chomutova přišla sem, byla jsem půl roku na oddělení páteře a přešla jsem sem, na novou chíru. Všechno je čisté, pěkné, hned se nám pracuje líp."

Do vybudování nového pavilonu a rozšíření činnosti a péče o pacienty investovala nemocnice 243 milionů korun.

---

Na podporu nemocné dívky Česka poběží extrémních 364 kilometrů

Vytrvalostní běžkyně Linda Tekeliová a několik dalších dobrovolníků se vydalo na Lysou horu, aby tam vytlačili vozík se 17letou Sabinou, která by to kvůli onemocnění sama nezvládla. Pro dívku taky vybírají peníze na potřebnou operaci.

U 17leté Sabiny ze Zlínska se před časem projevil syndrom postihující trávicí trakt a musí přijímat umělou výživu. Potíží a bolestí by ji měla zbavit náročná operace. Peníze se snaží zajistit také Linda Tekeliová, která se účastní extrémních běžeckých závodů.

Linda Tekeliová, běžkyně: “Dneska máme akci, kdy vezeme nemocnou 17letou Sabinku na Lysou horu. Trpí Wilkieho syndromem a potřebuje vybrat finance na velmi vážnou operaci ve Španělsku. Takže náš Nadační fond se opět pustil do akce, kdy Sabču podporujeme od června. Já sama jsem za nadační fond běžela pro Sabinku 7. června zrovna ve Španělsku 110 kilometrů kolem sopky Pico de Teide. Už jsme vybrali přes 800 tisíc, ale operace stojí 2,5 milionu korun, takže nám pořád nějaká větší částka chybí. Proto poběžím 1. září 365 kilometrů ve Švýcarsku, kde bude skoro 26 tisíc převýšení a budeme díky tomu chtít vybrat penízky na to, abychom mohli dělat takové projekty, kterým pak Sabču a další nemocné a úrazové děti podpoříme.”

Sabina, podporovaná dívka: “Trvalo nám to 2 hodiny a 15 minut a jsme na vrcholu Lysé hory. Je to tu nádhera, mám radost. Příští rok spolu vyběhneme po operaci pěšky bez vozíku. Doufám, že se nám to podaří.”

Po výšlapu na Lysou horu se Linda Tekeliová pokusí získat peníze pro nemocnou dívku, ale i další děti, v extrémním horském závodě ve Švýcarsku.

Linda Tekeliová, běžkyně: “Běhám vlastně většinou tematicky. Takže, jelikož Sabinčina operace je ve Španělsku, tak jsem ten závod běžela tam. Švýcarsko, to je jeden z nejtěžších a nejextrémnějších závodů na světě. Poběžím to jako jediná Češka. Proto do toho jdu, abychom ty finanční prostředky, které potřebujeme vybrat, vydřeli.”

Operace ve Španělsku by měla nemocnou dívku zbavit nepříjemných potíží a vrátit do běžného života. Přispět lidé mohou na účet: 123-4733510217/0100, var. symbol: 024

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
11. srpna 2024, 14:00

Vrtulník spěchal do Beskyd k ženě, kterou bodla vosa

Bodnutí hmyzem může být smrtelně nebezpečné. Do Beskyd spěchal o víkendu vrtulník záchranářů, aby pomohl ženě, kterou bodla vosa. Společně s členy horské služby ženu stabilizovali o transportovali do nemocnice. V podobných případech je důležité, aby měli alergici u sebe léky.

Léto a teplé počasí sebou přináší také zvýšený počet nebezpečných případů bodnutí hmyzem, kterou mohou skončit život ohrožujícím stavem. V neděli před polednem se taková situace stala ve Starých Hamrech v nepřístupném terénu Beskyd, kde vosa bodla alergickou ženu. Na místo vyrazil vrtulník záchranářů i horská služba. Ta dorazila jako první.

Libor Kluz, dispečer Horské služby Beskydy: "Hlídka vyjela z okrsku Grúň na Staré Hamry na to číslo popisné. Bylo to perfektní, protože v té hlídce byl zrovna doktor. Paní se prvotně ošetřila a byla provedena medikace EpiPenem."

U ženy se následkem bodnutí rozvinula dechová tíseň, protože jí otekl krk i jazyk. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Posádka vrtulníku, jehož pilotovi se podařilo přistát poblíž domu, pokračovali v nezbytné odborné léčbě, ženě podali také kyslík. Díky rychlé přednemocniční neodkladné péči se podařilo její stav stabilizovat."

V podobných případech je důležité, aby alergici u sebe vždy nosili předepsané léky a léky a je dobré, aby se po horách nepohybovali sami, pro případ nutnosti první pomoci. 

---

Na vyhořelých školách se už rozebírají střechy a propadlé učebny

Historickým budovám základní a střední školy v Českém Těšíně, které před několika dny silně poškodil požár, by naštěstí neměla hrozit demolice. Zcela nové však budou střechy a stropy nejvyšších podlaží.

Požár, který vypukl ve středu 31. července, se hasičům podařilo plně zdolat až po šesti dnech. V první fázi na místě zasahovalo 100 profesionálních a dobrovolných hasičů.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: “Zásah sám o sobě byl komplikovaný i tím, že v podstatě na budovu té obchodní akademie stavebně navazují ještě další tři. Je taky potřeba říci, že ten zásah byl veden výhradně z výškové techniky. Vlivem toho, že došlo k propadání střešních konstrukcí, nebylo možné aby hasiči zasahovali uvnitř té budovy.”

Tomáš Morys, obyvatel Českého Těšína: “Bydlím tady kousek a sleduju jak požár, tak potom práce na likvidaci následků. Je to velká škoda určitě. Hlavně co cítím, jak mi píšou lidi, kteří na tu školu chodili a kteří mají k tomu nějaký vztah. Bude to stát asi hodně práce. Ta střecha asi půjde dolů celá a záleží, jak se k tomu staví památkáři.”

V současné době už se rozebírají ohořelé části střech a patrně také z výšky se dělníci budou dostávat i k propadlým učebnám.

Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR MSK: “V souvislosti s požárem v Českém Těšíně zahájili karvinští kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecné ohrožení z nedbalosti, kterého se mohl dopustit dosud neznámý pachatel. pro zdárné objasnění věci byly mimo jiné přizváni znalci z různých oborů.”

Město i krajský úřad už našli náhradní prostory pro žáky a studenty obou škol.

---

Řidiče v Dolní Lutyni zbrzdí výstavba protihlukových stěn

Trpělivostí se musí obrnit řidiči, kteří cestují z Bohumína směrem na Karvinou a zpět. Ředitelství silnic a dálnic zahájilo v polovině prázdnin stavbu protihlukových stěn podél silnice I/67 v katastru Dolní Lutyně, a to hned na dvou místech.

Protihlukové stěny vyrostou v centru Dolní Lutyně nedaleko čerpací stanice a penzionu, další pak ŘSD začne budovat v místech křížení silnice I/67 s ulicí U Nové cesty, tedy na samé hranici Bohumína.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "Stavba protihlukových stěn v katastru Dolní Lutyně vyjde téměř na 28 milionů korun. Plánované opatření vychází z výsledků měření hlukové zátěže dopravy na okolí silnice č.67. Po obou stranách silnice postavíme celkem 10 protihlukových stěn, které pomohou snížit vliv skoro 10 tisíc projíždějících aut denně blízko rodinných domů."

Práce budou probíhat do listopadu a to za kyvadlového režimu.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "Motoristy čekají bohužel semafory a jeden pruh pro oba směry jízdy."

Dolní Lutyně na stavbu protihlukových stěn už netrpělivě čekala.

Pavel Buzek (STAN), starosta Dolní Lutyně: “Jsme rádi, protože občané si dlouhodobě stěžovali na zvýšení hluk. Před pěti roky se zpracovala studie, která ukázala, že zhruba u 60 nemovitostí jsou překračovány limity. My jsme občany pozvali na jednání s ŘSD, tam bylo jednoznačné vyjádřeno, že to občané chtějí.”

Po dobu výstavby protihlukových stěn jsou dočasně zrušeny autobusové zastávky V Polích, a to v obou směrech.

---

Cizinec vypil láhev a rumu a vyrazil autem po Ostravě

Řídit s alkoholem v krvi se nevyplácí. Přesvědčil se o tom v Ostravě cizinec, který usedla za volant po vypití láhve rumu. Svědkyně na něj zavolala policisty a ti jej zastavili. Dechová zkouška prokázala téměř 4 promile alkoholu.

Na začátku srpna přijal operační důstojník na tísňovou linku 158 oznámení od ženy, která v poledne projížděla ulicí 28. října v Ostravě-Mariánských Horách a před sebou si všimla černého vozidla, které křižovalo ulicí. Hned jí bylo jasné, že řidič není v pořádku. 

telefonát na tísňovou linku: "Dobrý den, já teď jedu za Nissanem a on docela kličkuje. Mi přijde, že ten řidič je opilý. najíždí na obrubníky do tramvajového kolejiště." 

Žena se rozhodla, že bude kličkující vozidlo sledovat, až dokud nedojedou policiejní hlídky. Ty byly ale velmi rychlé.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Operační důstojník okamžitě zmobilizoval hlídky, které se nacházely poblíž. Zhruba dvě minuty od oznámení stačily k tomu, aby kličkujícího řidiče dojely."

policista: "Dobrý den, pane řidiči můžete si vystoupit."

Policisté zjistili, že jde o 39letého cizince, který se ji přiznal, že před jízdou vypil láhev rumu.  

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Po vystřízlivění, které bylo až následující den, mu policisté z obvodního oddělení Ostrava-Poruba 2 ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky."

Kromě odebrání řidičského průkazu na místě, čeká muže tučná pokuta a navíc soud, kde mu hrozí rok vězení. 

---

KHN zprovoznila nový chirurgický pavilon

Karvinská hornická nemocnice zprovoznila novou budovu chirurgie, kterou včetně operačního sálu postavila ze speciálních modulů. V případě potřeby bude díky modularitě možné pavilon rozšířit a doplnit o další operační sál, případně i o další lůžkové části.

Uplynulý týden získala Karvinská hornická nemocnice kolaudační souhlas s užíváním budovy, která je složená ze 61 speciálně navržených modulů. Pavilon, který je určen pro chirurgické oddělení včetně operačního sálu vyrostl velmi rychle, první moduly dorazily do areálu v polovině dubna.

I když okolí pavilonu ještě stále prochází úpravami, uvnitř budovy běží provoz naplno.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: "V prvním nadzemním podlaží máme umístěnou 25 lůžkovou stanici a v druhém podlaží je operační sál, který navazuje na naše současné operační sály 1 a 2."


V pondělí 5. srpna tady na novém operačním sále provedli první operaci. Prozatím tady ale funguje prázdninový provoz.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: "Už od září bychom chtěli využívat sál 5 dní v týdnu, při plánování počítáme s 5 operacemi denně."

Chirurgické operace provádí Karvinská hornická nemocnice od září loňského roku, lékaři využívali operační sály ortopedie. Postupně také vedení nemocnice přibíralo nový personál.

Nela Müllerová, praktická sestra:"Já jsem z Chomutova přišla sem, byla jsem půl roku na oddělení páteře a přešla jsem sem, na novou chíru. Všechno je čisté, pěkné, hned se nám pracuje líp."

Do vybudování nového pavilonu a rozšíření činnosti a péče o pacienty investovala nemocnice 243 milionů korun.

---

Na podporu nemocné dívky Česka poběží extrémních 364 kilometrů

Vytrvalostní běžkyně Linda Tekeliová a několik dalších dobrovolníků se vydalo na Lysou horu, aby tam vytlačili vozík se 17letou Sabinou, která by to kvůli onemocnění sama nezvládla. Pro dívku taky vybírají peníze na potřebnou operaci.

U 17leté Sabiny ze Zlínska se před časem projevil syndrom postihující trávicí trakt a musí přijímat umělou výživu. Potíží a bolestí by ji měla zbavit náročná operace. Peníze se snaží zajistit také Linda Tekeliová, která se účastní extrémních běžeckých závodů.

Linda Tekeliová, běžkyně: “Dneska máme akci, kdy vezeme nemocnou 17letou Sabinku na Lysou horu. Trpí Wilkieho syndromem a potřebuje vybrat finance na velmi vážnou operaci ve Španělsku. Takže náš Nadační fond se opět pustil do akce, kdy Sabču podporujeme od června. Já sama jsem za nadační fond běžela pro Sabinku 7. června zrovna ve Španělsku 110 kilometrů kolem sopky Pico de Teide. Už jsme vybrali přes 800 tisíc, ale operace stojí 2,5 milionu korun, takže nám pořád nějaká větší částka chybí. Proto poběžím 1. září 365 kilometrů ve Švýcarsku, kde bude skoro 26 tisíc převýšení a budeme díky tomu chtít vybrat penízky na to, abychom mohli dělat takové projekty, kterým pak Sabču a další nemocné a úrazové děti podpoříme.”

Sabina, podporovaná dívka: “Trvalo nám to 2 hodiny a 15 minut a jsme na vrcholu Lysé hory. Je to tu nádhera, mám radost. Příští rok spolu vyběhneme po operaci pěšky bez vozíku. Doufám, že se nám to podaří.”

Po výšlapu na Lysou horu se Linda Tekeliová pokusí získat peníze pro nemocnou dívku, ale i další děti, v extrémním horském závodě ve Švýcarsku.

Linda Tekeliová, běžkyně: “Běhám vlastně většinou tematicky. Takže, jelikož Sabinčina operace je ve Španělsku, tak jsem ten závod běžela tam. Švýcarsko, to je jeden z nejtěžších a nejextrémnějších závodů na světě. Poběžím to jako jediná Češka. Proto do toho jdu, abychom ty finanční prostředky, které potřebujeme vybrat, vydřeli.”

Operace ve Španělsku by měla nemocnou dívku zbavit nepříjemných potíží a vrátit do běžného života. Přispět lidé mohou na účet: 123-4733510217/0100, var. symbol: 024

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-11-08-2024-14-00