Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Sdílená kola jsou v Ostravě neustále kradena a ničena
  • Veřejnost se mohla seznámit s projekty Karvinska
  • Nová operační metoda je pro pacienty šetrnější
  • Netradiční módní přehlídka v Hedvábném starém domě
  • Kolářovu chatu pod Slavíčem nahradí replika
  • Miloš Holaň: "Dresy jsou pěkné, hlavně aby se nám v nich dařilo"

Sdílená kola jsou v Ostravě neustále kradena a ničena

Provozovatel sdílených jízdních kol v Ostravě svádí marný boj se zloději. V některých částech města se v jednom dni ztratilo i více než 10 kol a když pak byly některé nalezeny, měly vylomené zámky. Ostrava je na tom nejhůře nejen z České republiky, ale ze všech měst Evropy, kde Nextbike kola provozuje.

V neděli 5. září zadržela hlídka Městské policie Ostrava kousek od centra Vítkovic chlapce, který se násilím snažil odblokovat sdílené jízdní kolo. Všimli si ho strážníci u monitorů kamerového systému.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Byl zadržen mladistvý, který jel na poškozeném sdíleném jízdním kole. Toto jednání bude oznámeno příslušnému správnímu orgánu a rovněž na orgán sociálně právní ochrany dětí." 

Toto byl případ, jakých se v Ostravě staly v létě desítky a provozovatel sdílených jízdních kol jen bezradně opravuje a hledá kradená kola. Tady můžete vidět některá z nich ve skladu, kde čekají na opravu. 

Jan Hummel, zástupce společnosti Nextbike: "V současné době je mimo asi 250 kol. Úspěšně se nám daří ta kola dávat zpátky do provozu díky tomu, že jsme na tomto místě a jsme schopni z těch součástek, které nám zbyly, dávat ty zámky zpátky." 

Zloděj vylomí zámek a zajede si kam potřebuje. Na zpáteční cestu si pak buď kolo vezme znovu a nebo, když už ho někdo odvezl, ukradne jiné. Nextbike kola třeba po týdnu někde najde zničená. Často ve vyloučených lokalitách.  

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Od začátku července jsme přijali 74 oznámení od poškozené společnosti. Jedná se o 3 trestné činy a ve zbytku se jedná o přestupková jednání." 

Problémem je, že škoda za vylomený zámek je 2 a půl tisíce, takže se jedná o přestupek, který řeší úřady. Těm se pak prý už nedaří pachatele předvolat.

Jan Hummel, zástupce společnosti Nextbike: "Z těch zkušeností víme, že to převážně dělají lidé, kteří ještě nejsou ani zletilí, takže o to je ten problém větší." 

Policisté a strážníci se v posledních dnech na sdílená kola zaměřují a pokles krádeží je už prý patrný. Může to ale také být chladným počasím. 

---

Veřejnost se mohla seznámit s projekty Karvinska

Z Fondu spravedlivé transformace poputuje do Moravskoslezského kraje 18,9 miliard korun.Určeny jsou na strategické projekty, které mají pomoc nastartovat a transformovat region po ukončení těžby uhlí. S projekty, které jsou určeny pro rozvoj Karvinska, se seznámila veřejnost v regionální knihovně.

Veřejnost se mohla v literárním salonku karvinské regionální knihovny seznámit se strategickými projekty, které jsou připraveny zejména pro restartování Karvinska.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Důležité bude, abychom tady na Karvinsku byli jednotní, neházeli si klacky pod nohy, abychom byli schopni ty projekty dotáhnout do nějaké podoby."

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "My máme schváleno v rámci Fondu spravedlivé transformace 18,9 miliard Kč a máme vybráno 13 strategických projektů. Nicméně, těch 13 projektů vyžaduje více peněz, předpokládáme, že ne všechny projekty mohou být realizovány.”

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Na Karvinsko by měla směřovat jedna třetina, čili 6-7 miliard korun. Něco půjde na excelenci, tzn. na vysoké školy a něco půjde do staveb.”

Jedním ze schválených projektů je výstavba nového centra podnikání, profesních a mezinárodních studií takzvaný Cepis.

Daniel Stavárek, děkan OPF Karviná: "Je to pokračování mise OPF podporovat všemožně rozvoj podnikavosti a podnikání v Karviné a na Karvinsku, v MSK a tím přispět do transformace MSK a našeho regionu."

Dalším projektům se budeme průběžně v rámci Karvinského expresu věnovat.

---

Nová operační metoda je pro pacienty šetrnější

Lékaři v Městské nemocnici Ostrava začali využívat novou operační metodu, která je šetrnější k pacientům. Využívají při ní technologii rázové vlny, která rozbije povrch zvápenatělých tepen a zlepší tak jejich propustnost. Využívat se bude pro pacienty s ischemickou chorobou nohou.

Pouze 10 nemocnice v České republice používá metodu rázové vlny pro zprůchodnění silně kalcifikovaných tepen nohou. Nově tak operují i v Městské nemocnici Ostrava. První pacient, který zákrok podstoupil, je 84letý profesor Rudolf Bernatík z Ostravy. 

Rudolf Bernatík, pacient: "Měl jsem už léta potíže. Nohy jsem měl takové těžké, prostě úplně betonové."  

Metoda je určena pro pacienty s ischemickou chorobou nohou, kteří mají v důsledku neprůchodnosti tepen problémy s chůzí - silné bolesti, křeče lýtek nebo stehen. U diabetiků mohou rázové vlny dokonce zabránit amputaci. Metoda je přitom k pacientovi velmi šetrná.

Jiří Kozák, primář oddělení Radiologie a zobrazovacích metod MNO: "Budeme tu masivně kalcifikovanou tepnu roztahovat, to kalcium, které je celistvé, účinkem opakovaných rázových vln rozrušíme a céva se krásně roztáhne." 

Fifejdská nemocnice plánuje touto metodou ošetřit až 25 pacientů za rok, první dva hned na začátku září. 

Jiří Kozák, primář Oddělení Radiologie a zobrazovacích metod MNO: "Tak pane profesore, teď začneme bojovat, abychom tím usazeným vápnem prošli." 

Rizikovými faktory pro vznik ischemické choroby je kouření, cukrovka, vysoká hladina tuků a cholesterolu v krvi nebo vysoký krevní tlak a nepřímo také také obezita.

---

Netradiční módní přehlídka v Hedvábném starém domě

Hedvábný starý dům v Ostravě-Kunčičkách zažil velkou módní show. Vůbec poprvé tady uspořádala módní přehlídku v goticko romantickém stylu návrhářka a malířka Marcela Vymyslická. Její součástí byla i jedinečná výstava obrazů.

V Ostravě se uskutečnila netradiční interaktivní módní přehlídka. Proběhla na zahradě Hedvábného starého domu a spojená byla i s ochutnávkou kvalitních vín z Jižní Moravy, ukázkou šabráže, tedy otevírání lahve šampaňského šavlí a výstavou obrazů.

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: “Je to poprvé a je to úplně super. Šíleně náročné, ale je to strašně fajn, takže jsem strašně ráda, že tady přišli lidi, že je to v takovém hezkém rytmu. Modelky předvedou styl Gothic, ale já jsem si udělala takový Gothic street a do toho vklouzne jedna romantická bytost, která bude předvádět takovou romantickou módu."

Anketa: modelky: “Je to vlastně na pomezí klasické fashion módy a stylu Gothic. Cítím se velmi komfortně a šla bych v tom klidně i do města.”

“Mám jediný romantický model. Všechny modelky budou v gotickém stylu a já právě budu mít romantický. Já jsem třeba z Jižní Moravy, tak tohle bych si třeba vzala k nám na ples.”

“Prostě wow. První přehlídka, první líčení, jsem z toho úplně nadšený.”

Kdo chtěl, tak se po přehlídce mohl nechat nalíčit a nechyběl ani stylista, který zájemcům poradil, jak se správně oblékat.

Anketa: návštěvníci módní přehlídky: “Bylo to famózní, úžasné. Marcela je neskutečně kreativní člověk a je vidět, jak umí překrásně spojovat materiály a hlavně to, co je jako designér, co vymyslí a její umělecká tvorba, která se přenáší potom na ty nositelné věci, takže za mě naprosto fantastický zážitek.”

“Pro mě je to srdeční záležitost, je to prostě bezvadné a ten gotik styl, ostatně na mě vidíte, že to může žena nosit každého věku.”

Gothic styl se vrací v oblékání do éry viktoriánské Anglie.

---

Kolářovu chatu pod Slavíčem nahradí replika

Kolářova chata pod beskydským vrchem Slavíč je minulostí. Po 90 letech byla stržena, když se její technický stav vyhrotil natolik, že už ji nebylo možné zachránit. Majitel slibuje, že postaví novou chatu.

Rozporuplné reakce vyvolala demolice historické turistické chaty pod vrchem Slavíč v Beskydech. Majitel Kolářovy chaty tvrdí, že demolici původně neplánoval. Chata se však začala nebezpečně hroutit.

Michal Cháňa, majitel Kolářovy chaty: “Když jsme začali dělat nějakou rekonstrukci garáže, tak došlo k havárii a následně tím k poškození komínu. Ten spadl a už se to dolů klátilo jako karty. V garáži jsme odsunovali nějaké příčky a podlahu. Minulý týden pršelo, takže nevím, jestli došlo k nějakému posunu statiky. Nicméně došlo k tomu, že to spadlo. My jsme potom museli ty zbylé části odsunout, takže jsme přivolali těžkou techniku a dali to ihned k zemi. Samozřejmě tomu předcházelo to, že technický stav hotelu byl takový, jaký jsme už uvedli. Dřevomorka se na tom hodně odepsala a dosavadní majitelé, od kterých jsme to koupili, kteří nám bohužel neřekli zcela pravdu. My když jsme odstranili obklady, tak jsme zjistili, že někde chybí dokonce metrové části trámů. Proto jsme vrchní část uzavřeli už loni. Nyní jsme se chystali jenom na nějaké kosmetické úpravy, ale spadlo to. Bohužel to, co jsme měli naplánované na příští rok, že bychom dělali nějakou rekonstrukci, tak se to posunulo a musíme to dělat všechno letos. Pokud teda nám úřady v tom budou nápomocny. Pokud nám tady pomůžou, jakože doufám, že ano, protože je to velice oblíbená chata v Beskydech a pro nás je to samozřejmě ekonomicky teď na pováženou, protože nemáme z čeho brát peníze na další rozvoj. Pokud se nám podaří, tak bychom chtěli do konce roku započít nějakou hrubou stavbou a příští rok to pro veřejnost otevřít.”

Historie chaty začala v roce 1899, kdy byla v místě postavena pro turisty Hadaszczokova útulna. Ta v roce 1930 vyhořela a o rok později byla otevřena nová chata. Turisté, kteří lokalitu navštěvují, vědí, že provoz chaty už byl delší dobu právě kvůli technickému stavu notně omezen.

Zdeněk Kožešník, turista: “Chatu znám, jedu se podívat, vzhledem k tomu, že jsem se dozvěděl, že se bourá. A až bude postavena nová, tak už tady asi nepojedu. Už to nemá ten starý nádech. Oni to postaví v novém, světlé kachličky, víte... a to se mi nelíbí.”

Příběh je podobný jako například u vyhořelého Libušína nebo kostela v Gutech. Místo původní horské chaty vyroste na místě replika s moderním zázemím.

Kamil Kawulok, starosta Horní Lomné: “Já to beru tak, že ten majitel s tím něco musel dělat, protože ta chata určitě už měla něco za sebou. Ti původní majitelé to pořád opravovali. On si to pojal jiným způsobem a tím pádem tu chatu udělá kompletně celou novou. Už to kouzlo sice staré chaty pomine, ale na druhou stranu zase je to krásné turistické místo. Je to v Horní Lomné jediná horská chata, takže věříme v to, že turisté si tam tu cestu najdou a bude sloužit zase dalších x let.”

Majitel by chtěl začít novou chatu stavět ještě letos a dokončení plánuje na příští rok. Turistická chata bude součástí komplexu, který nabízí ubytování, velký sál i moderní zázemí.

Připomeňte si historii Kolářovy chaty v reportáži z




---

Miloš Holaň: "Dresy jsou pěkné, hlavně aby se nám v nich dařilo"

Hokejisté Vítkovice Ridera vstoupí do nové extraligové sezony v nových dresech. Ty byly vyrobeny podle návrhu jednoho z fanoušků. Podívejte se.

Tak to jsou ony, zbrusu nové dresu vítkovických hokejistů.

Miloš Holaň, trenér HC Vítkovice Ridera: "Návrhů byla spousta, to nás potěšilo. Nakonec vyhrál dres s Vítkem, který ke klubu patří."

Roman Polák, kapitán HC Vítkovice Ridera: "Sledoval jsem výběr na Instagramu a myslím, že to dopadlo dobře."

Vstup do nové sezony, ve které chtějí Vítkovičtí opět proniknout do play off, budou mít o to těžší, že úvodních šest zápasů hrají kvůli vytížení Ostravar Arény volejbalem a tenisem na ledových plochách soupeřů.

Miloš Holaň, trenér HC Vítkovice Ridera: "S tím nic neuděláme, nebudeme se na to vymlouvat. Věřím, že jsme dobře připraveni a nelehký start zvládneme."

Roman Polák, kapitán HC Vítkovice Ridera: "Aspoň se ukáže charakter týmu."

Už tradičním dárkem pro fanoušky byl komentovaný trénink.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
11. září 2021, 14:00

Sdílená kola jsou v Ostravě neustále kradena a ničena

Provozovatel sdílených jízdních kol v Ostravě svádí marný boj se zloději. V některých částech města se v jednom dni ztratilo i více než 10 kol a když pak byly některé nalezeny, měly vylomené zámky. Ostrava je na tom nejhůře nejen z České republiky, ale ze všech měst Evropy, kde Nextbike kola provozuje.

V neděli 5. září zadržela hlídka Městské policie Ostrava kousek od centra Vítkovic chlapce, který se násilím snažil odblokovat sdílené jízdní kolo. Všimli si ho strážníci u monitorů kamerového systému.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Byl zadržen mladistvý, který jel na poškozeném sdíleném jízdním kole. Toto jednání bude oznámeno příslušnému správnímu orgánu a rovněž na orgán sociálně právní ochrany dětí." 

Toto byl případ, jakých se v Ostravě staly v létě desítky a provozovatel sdílených jízdních kol jen bezradně opravuje a hledá kradená kola. Tady můžete vidět některá z nich ve skladu, kde čekají na opravu. 

Jan Hummel, zástupce společnosti Nextbike: "V současné době je mimo asi 250 kol. Úspěšně se nám daří ta kola dávat zpátky do provozu díky tomu, že jsme na tomto místě a jsme schopni z těch součástek, které nám zbyly, dávat ty zámky zpátky." 

Zloděj vylomí zámek a zajede si kam potřebuje. Na zpáteční cestu si pak buď kolo vezme znovu a nebo, když už ho někdo odvezl, ukradne jiné. Nextbike kola třeba po týdnu někde najde zničená. Často ve vyloučených lokalitách.  

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Od začátku července jsme přijali 74 oznámení od poškozené společnosti. Jedná se o 3 trestné činy a ve zbytku se jedná o přestupková jednání." 

Problémem je, že škoda za vylomený zámek je 2 a půl tisíce, takže se jedná o přestupek, který řeší úřady. Těm se pak prý už nedaří pachatele předvolat.

Jan Hummel, zástupce společnosti Nextbike: "Z těch zkušeností víme, že to převážně dělají lidé, kteří ještě nejsou ani zletilí, takže o to je ten problém větší." 

Policisté a strážníci se v posledních dnech na sdílená kola zaměřují a pokles krádeží je už prý patrný. Může to ale také být chladným počasím. 

---

Veřejnost se mohla seznámit s projekty Karvinska

Z Fondu spravedlivé transformace poputuje do Moravskoslezského kraje 18,9 miliard korun.Určeny jsou na strategické projekty, které mají pomoc nastartovat a transformovat region po ukončení těžby uhlí. S projekty, které jsou určeny pro rozvoj Karvinska, se seznámila veřejnost v regionální knihovně.

Veřejnost se mohla v literárním salonku karvinské regionální knihovny seznámit se strategickými projekty, které jsou připraveny zejména pro restartování Karvinska.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Důležité bude, abychom tady na Karvinsku byli jednotní, neházeli si klacky pod nohy, abychom byli schopni ty projekty dotáhnout do nějaké podoby."

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "My máme schváleno v rámci Fondu spravedlivé transformace 18,9 miliard Kč a máme vybráno 13 strategických projektů. Nicméně, těch 13 projektů vyžaduje více peněz, předpokládáme, že ne všechny projekty mohou být realizovány.”

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Na Karvinsko by měla směřovat jedna třetina, čili 6-7 miliard korun. Něco půjde na excelenci, tzn. na vysoké školy a něco půjde do staveb.”

Jedním ze schválených projektů je výstavba nového centra podnikání, profesních a mezinárodních studií takzvaný Cepis.

Daniel Stavárek, děkan OPF Karviná: "Je to pokračování mise OPF podporovat všemožně rozvoj podnikavosti a podnikání v Karviné a na Karvinsku, v MSK a tím přispět do transformace MSK a našeho regionu."

Dalším projektům se budeme průběžně v rámci Karvinského expresu věnovat.

---

Nová operační metoda je pro pacienty šetrnější

Lékaři v Městské nemocnici Ostrava začali využívat novou operační metodu, která je šetrnější k pacientům. Využívají při ní technologii rázové vlny, která rozbije povrch zvápenatělých tepen a zlepší tak jejich propustnost. Využívat se bude pro pacienty s ischemickou chorobou nohou.

Pouze 10 nemocnice v České republice používá metodu rázové vlny pro zprůchodnění silně kalcifikovaných tepen nohou. Nově tak operují i v Městské nemocnici Ostrava. První pacient, který zákrok podstoupil, je 84letý profesor Rudolf Bernatík z Ostravy. 

Rudolf Bernatík, pacient: "Měl jsem už léta potíže. Nohy jsem měl takové těžké, prostě úplně betonové."  

Metoda je určena pro pacienty s ischemickou chorobou nohou, kteří mají v důsledku neprůchodnosti tepen problémy s chůzí - silné bolesti, křeče lýtek nebo stehen. U diabetiků mohou rázové vlny dokonce zabránit amputaci. Metoda je přitom k pacientovi velmi šetrná.

Jiří Kozák, primář oddělení Radiologie a zobrazovacích metod MNO: "Budeme tu masivně kalcifikovanou tepnu roztahovat, to kalcium, které je celistvé, účinkem opakovaných rázových vln rozrušíme a céva se krásně roztáhne." 

Fifejdská nemocnice plánuje touto metodou ošetřit až 25 pacientů za rok, první dva hned na začátku září. 

Jiří Kozák, primář Oddělení Radiologie a zobrazovacích metod MNO: "Tak pane profesore, teď začneme bojovat, abychom tím usazeným vápnem prošli." 

Rizikovými faktory pro vznik ischemické choroby je kouření, cukrovka, vysoká hladina tuků a cholesterolu v krvi nebo vysoký krevní tlak a nepřímo také také obezita.

---

Netradiční módní přehlídka v Hedvábném starém domě

Hedvábný starý dům v Ostravě-Kunčičkách zažil velkou módní show. Vůbec poprvé tady uspořádala módní přehlídku v goticko romantickém stylu návrhářka a malířka Marcela Vymyslická. Její součástí byla i jedinečná výstava obrazů.

V Ostravě se uskutečnila netradiční interaktivní módní přehlídka. Proběhla na zahradě Hedvábného starého domu a spojená byla i s ochutnávkou kvalitních vín z Jižní Moravy, ukázkou šabráže, tedy otevírání lahve šampaňského šavlí a výstavou obrazů.

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: “Je to poprvé a je to úplně super. Šíleně náročné, ale je to strašně fajn, takže jsem strašně ráda, že tady přišli lidi, že je to v takovém hezkém rytmu. Modelky předvedou styl Gothic, ale já jsem si udělala takový Gothic street a do toho vklouzne jedna romantická bytost, která bude předvádět takovou romantickou módu."

Anketa: modelky: “Je to vlastně na pomezí klasické fashion módy a stylu Gothic. Cítím se velmi komfortně a šla bych v tom klidně i do města.”

“Mám jediný romantický model. Všechny modelky budou v gotickém stylu a já právě budu mít romantický. Já jsem třeba z Jižní Moravy, tak tohle bych si třeba vzala k nám na ples.”

“Prostě wow. První přehlídka, první líčení, jsem z toho úplně nadšený.”

Kdo chtěl, tak se po přehlídce mohl nechat nalíčit a nechyběl ani stylista, který zájemcům poradil, jak se správně oblékat.

Anketa: návštěvníci módní přehlídky: “Bylo to famózní, úžasné. Marcela je neskutečně kreativní člověk a je vidět, jak umí překrásně spojovat materiály a hlavně to, co je jako designér, co vymyslí a její umělecká tvorba, která se přenáší potom na ty nositelné věci, takže za mě naprosto fantastický zážitek.”

“Pro mě je to srdeční záležitost, je to prostě bezvadné a ten gotik styl, ostatně na mě vidíte, že to může žena nosit každého věku.”

Gothic styl se vrací v oblékání do éry viktoriánské Anglie.

---

Kolářovu chatu pod Slavíčem nahradí replika

Kolářova chata pod beskydským vrchem Slavíč je minulostí. Po 90 letech byla stržena, když se její technický stav vyhrotil natolik, že už ji nebylo možné zachránit. Majitel slibuje, že postaví novou chatu.

Rozporuplné reakce vyvolala demolice historické turistické chaty pod vrchem Slavíč v Beskydech. Majitel Kolářovy chaty tvrdí, že demolici původně neplánoval. Chata se však začala nebezpečně hroutit.

Michal Cháňa, majitel Kolářovy chaty: “Když jsme začali dělat nějakou rekonstrukci garáže, tak došlo k havárii a následně tím k poškození komínu. Ten spadl a už se to dolů klátilo jako karty. V garáži jsme odsunovali nějaké příčky a podlahu. Minulý týden pršelo, takže nevím, jestli došlo k nějakému posunu statiky. Nicméně došlo k tomu, že to spadlo. My jsme potom museli ty zbylé části odsunout, takže jsme přivolali těžkou techniku a dali to ihned k zemi. Samozřejmě tomu předcházelo to, že technický stav hotelu byl takový, jaký jsme už uvedli. Dřevomorka se na tom hodně odepsala a dosavadní majitelé, od kterých jsme to koupili, kteří nám bohužel neřekli zcela pravdu. My když jsme odstranili obklady, tak jsme zjistili, že někde chybí dokonce metrové části trámů. Proto jsme vrchní část uzavřeli už loni. Nyní jsme se chystali jenom na nějaké kosmetické úpravy, ale spadlo to. Bohužel to, co jsme měli naplánované na příští rok, že bychom dělali nějakou rekonstrukci, tak se to posunulo a musíme to dělat všechno letos. Pokud teda nám úřady v tom budou nápomocny. Pokud nám tady pomůžou, jakože doufám, že ano, protože je to velice oblíbená chata v Beskydech a pro nás je to samozřejmě ekonomicky teď na pováženou, protože nemáme z čeho brát peníze na další rozvoj. Pokud se nám podaří, tak bychom chtěli do konce roku započít nějakou hrubou stavbou a příští rok to pro veřejnost otevřít.”

Historie chaty začala v roce 1899, kdy byla v místě postavena pro turisty Hadaszczokova útulna. Ta v roce 1930 vyhořela a o rok později byla otevřena nová chata. Turisté, kteří lokalitu navštěvují, vědí, že provoz chaty už byl delší dobu právě kvůli technickému stavu notně omezen.

Zdeněk Kožešník, turista: “Chatu znám, jedu se podívat, vzhledem k tomu, že jsem se dozvěděl, že se bourá. A až bude postavena nová, tak už tady asi nepojedu. Už to nemá ten starý nádech. Oni to postaví v novém, světlé kachličky, víte... a to se mi nelíbí.”

Příběh je podobný jako například u vyhořelého Libušína nebo kostela v Gutech. Místo původní horské chaty vyroste na místě replika s moderním zázemím.

Kamil Kawulok, starosta Horní Lomné: “Já to beru tak, že ten majitel s tím něco musel dělat, protože ta chata určitě už měla něco za sebou. Ti původní majitelé to pořád opravovali. On si to pojal jiným způsobem a tím pádem tu chatu udělá kompletně celou novou. Už to kouzlo sice staré chaty pomine, ale na druhou stranu zase je to krásné turistické místo. Je to v Horní Lomné jediná horská chata, takže věříme v to, že turisté si tam tu cestu najdou a bude sloužit zase dalších x let.”

Majitel by chtěl začít novou chatu stavět ještě letos a dokončení plánuje na příští rok. Turistická chata bude součástí komplexu, který nabízí ubytování, velký sál i moderní zázemí.

Připomeňte si historii Kolářovy chaty v reportáži z




---

Miloš Holaň: "Dresy jsou pěkné, hlavně aby se nám v nich dařilo"

Hokejisté Vítkovice Ridera vstoupí do nové extraligové sezony v nových dresech. Ty byly vyrobeny podle návrhu jednoho z fanoušků. Podívejte se.

Tak to jsou ony, zbrusu nové dresu vítkovických hokejistů.

Miloš Holaň, trenér HC Vítkovice Ridera: "Návrhů byla spousta, to nás potěšilo. Nakonec vyhrál dres s Vítkem, který ke klubu patří."

Roman Polák, kapitán HC Vítkovice Ridera: "Sledoval jsem výběr na Instagramu a myslím, že to dopadlo dobře."

Vstup do nové sezony, ve které chtějí Vítkovičtí opět proniknout do play off, budou mít o to těžší, že úvodních šest zápasů hrají kvůli vytížení Ostravar Arény volejbalem a tenisem na ledových plochách soupeřů.

Miloš Holaň, trenér HC Vítkovice Ridera: "S tím nic neuděláme, nebudeme se na to vymlouvat. Věřím, že jsme dobře připraveni a nelehký start zvládneme."

Roman Polák, kapitán HC Vítkovice Ridera: "Aspoň se ukáže charakter týmu."

Už tradičním dárkem pro fanoušky byl komentovaný trénink.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-11-09-2021-14-00