Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Lupič táhl seniorku po zemi 10 metrů
  • Vodní záchranáři apelují, aby byli lidé u vody zodpovědní
  • Projekt Corrency dál přispívá dětem na kroužky
  • V Hornickém muzeu vystavují ponorku z orlických vražd
  • MK přispělo na obnovu kulturních památek na Opavsku
  • Dětem hospitalizovaným ve vítkovické nemocnici pomáhají panenky Kiwanis

Lupič táhl seniorku po zemi 10 metrů

Ostravským kriminalistům se podařilo usvědčit lupiče, který doslova řádil po celé Evropě. V Ostravě přepadl seniorku a vyrval jí z rukou kabelku. Zadržen byl v Rumunsku, které ho vydalo české justici.

Loni v říjnu volala svědkyně na tísňovou linku policie, že viděla loupež v Ostravě-Porubě na Vřesinské ulici. Lupič si počínal velmi surově a jeho obětí se stala 75letá žena. 

telefonát na tísňovou linku: "Chtěla bych nahlásit krádež kabelky přímo na ulici. Já jsem svědek a viděla jsem jak pan vystoupil z auta, paní strhl kabelku a shodil jí na zem a s kabelkou ujeli. 

Radim Bena, vedoucí 9. oddělení obecné kriminality Ostrava: "Sáhl ji na popruh kabelky, kterou seniorka držela v ruce, začal se s ní o ni přetahovat, shodil ji při tom na zem a několik metrů ji po zemi táhnul. Nakonec se mu podařilo kabelky zmocnit."

Při pátrání se policisté nestačili divit. Ukázalo se, že jde o gang dvou manželských párů z Rumunska, který jezdí po Česku, vydává se za hluchoněmé a vybírá peníze. Loupež byla prý sólo akce 24letého mladíka. Gang asi získával peníze podobným způsobem po celé Evropě. Interpol zadržel mladíka v Rumunska odkud byl předán do Ostravy.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 9. oddělení obecné kriminality Ostrava muže obvinil ze zvlášť závažného zločinu loupeže. Ten s kriminalisty spolupracoval, ke svému jednání se plně doznal. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let. Také byl podán podnět na vzetí do vazby, který byl soudcem akceptován."

Policisté také zjistili, že si gang zřejmě přišel na slušné peníze, protože většinou bydlel v drahých hotelech a stavoval se v kvalitních restauracích. 

---

Vodní záchranáři apelují, aby byli lidé u vody zodpovědní

Konzumace alkoholu, nedostatečný dozor rodičů nad dětmi dovádějícími ve vodě. To jsou největší rizika na Těrlické přehradě, na které upozorňuje vodní záchranná služba.


Tito dobrovolníci z řad Vodní záchranné služby ČČK na Těrlické přehradě slouží každý den. Zejména v červenci, kdy díky teplému počasí navštívily přehradu tisíce lidí, museli být záchranáři stále připraveni k zásahu. Největší nebezpečí hrozí dětem.

Jan Bolf, Vodní záchranná služba Těrlicko: "Nejdůležitější je dohled rodičů. Jakmile to dítě jde na vodu, tak by mělo mít vestu. Nedodržuje se to. Potkáváme tady děti, skupinka čtyř paddleboardů, děti jsou tam bez vest. Tady na názorné ukázce jste viděli, že dítě bylo bez rodičů, bez pádla, uneslo ho vítr do větší hloubky vzdálené od břehu."

Max Gruszczyk, návštěvník přehrady: "Ano, bál by sem se, určitě bych volal o pomoc a jsem rád, že pro mě přijeli. Já si myslím, že bych určitě neměl dělat nějaké blbosti u vody."

Velkou roli hraje u vody i alkohol.

Lukáš Fojtík, předseda Vodní záchranné služby Těrlicko: "Je to potom znát jak na jejich chování na pláži, tak na chování ve vodě, šlapadlech, lodích. Podle toho na čem zrovna plují. Zásahy máme různorodé. Je to od úplných banálností, že si někdo pořeže nohu, po vykloubené rameno, bezvědomí, alergické reakce."

Záchranáři v letošním roce prozatím naštěstí nemuseli řešit případ utonutí.

---

Projekt Corrency dál přispívá dětem na kroužky

Rodiče ze Slezské Ostravy mohou opět žádat o příspěvek na mimoškolní aktivity svých dětí. Projekt Corrency vstoupil od začátku měsíce do druhé etapy. V každé z nich je možné získat 500 korun. Stačí se zaregistrovat přes internet a vybrat si, do jakého kroužku bude dítě chodit.

Slezská Ostrava se na jaře zapojila do projektu Corrency. Díky němu mohou rodiče dětí z obvodu získat až 1 000 korun na různé volnočasové aktivity.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: " Městský obvod Slezská Ostrava se rozhodl v letošním roce podpořit děti, respektive jejich rodiče. A to tak, že jim poskytl ve dvou vlnách 500 a 500 korun, tedy dohromady 1 000 korun na volnočasové aktivity, nejrůznější kroužky, ale také na sportování dětí."

Filip Novák, manažer projektu Corrency pro Slezskou Ostravu: "Jedná se i příměstské tábory nebo tábory v létě, mohou to být ZUŠ, cokoliv si ti rodiče vyberou. A ty děti nebudou tak ochuzeny o tyto sportovní nebo volnočasové aktivity, na které by běžně nezbývalo dostatek finančních prostředků."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Vnímali jsme totiž, že nejen v souvislosti s covidovou pandemií, ale také v souvislosti s energetickou a ekonomickou krizí začínají rodiny šetřit. A jedna z prvních úspor byly právě volnočasové aktivity dětí a mládeže. Proto právě projekt Corrency cílí na to, aby děti sportovaly, aby měly kroužky a aktivně trávily volný čas."

Rodiče budou moci dar od městského obvodu uplatnit skrze elektronické correnty u všech registrovaných spolků a organizací. Těch je do projektu aktuálně zapojeno 44. Registrace je možná na webu slezska.corrency.cz do 30. listopadu.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Rodiče ze Slezské Ostravy mohou v jednotlivých vlnách, tedy na jaře a na podzim, požádat vždy o 500 korun na každé dítě. Těchto 500 korun mohou využít u partnerů projektu, tedy samotných spolků a organizací, které nabízejí volnočasové vyžití. Přičemž vždy dalších 50 procent musí doložit ze svých peněz."

Rolf Franke, generální manažer FBC Ostrava: "Je fajn, že radnice k tomu přistoupila, že podpořila lidi, kteří žijí na Slezské a podpořila děti, které mohou sportovat. A mohou mít to sportování o něco levnější. Náš klub tady sídlí, my jsme se do toho přihlásili, a už někteří rodiče tuto podporu využívají."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Od 1. 8. tedy odstartovala druhá etapa projektu Corrency. Tedy dnes mohou rodiče žádat o druhou pětisetkorunu. Já bych tedy vyzval všechny rodiče ze Slezské Ostravy, aby využili této možnosti, protože tyto peníze jsou alokovány v rámci rozpočtu městského obvodu. A mohou je využít na volných čas jejich dětí."

Rolf Franke, generální manažer FBC Ostrava: "My tady přímo v klubu máme asi 600 členů. Z toho je 400 do osmnácti let. A kromě toho samozřejmě máme florbalovou akademii, kde se staráme o dalších 600 dětí asi. Takže máme asi tisícovku dětí, které sportují se zaměřením pro florbal."

K platbě přes transakční systém budou rodiče potřebovat jen občanský průkaz nebo kód z SMS v mobilním telefonu. Obvod vyčlenil na podporu dětských mimoškolních aktivit dohromady 4 miliony korun.

---

V Hornickém muzeu vystavují ponorku z orlických vražd

Hornické muzeum získalo unikátní exponát. Návštěvníci si mohou na vlastní oči prohlédnout miniponorku, která pomohla k objasnění tzv. orlických vražd. Na dně Orlíku našla sudy s popravenými lidmi. Obsluhovali ji potápěči báňské záchranné služby.

Důležitou roli ve vyřešení orlických vražd hrála Hlavní báňská záchranná služba z Ostravy. Pouze její potápěči měli techniku na ponor do hloubky 40 metrů. Tak hluboko totiž ležely sudy s těly zavražděných. Neocenitelnou roli sehrála miniponorka "Columbo One", která je nyní k vidění v Hornickém muzeu na Landeku.

Dalibor Tekiela, účastník pátrání v Orlické přehradě: "Byly tam velice složité podmínky, velice malá viditelnost, bahno se vířilo při manipulaci s tou ponorkou. Tam se vlastně vychytaly všechny mouchy a ti operátoři se tam vlastně učili pracovat v těžkých podmínkách. Byli vhozeni do ohně." 

Ponorka je ovládána operátorem z hladiny. Pohybovat se může až v hloubce 300 metrů. Pohon zajišťují vrtulové motory umožňující pohyb vpřed a vzad, boční pohyby. Prohlídku ponorky s výkladem o orlických vraždách  muzeum doporučuje až od 15 let. 

Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek Park: "Důležitou součástí tohoto zážitkového programu je prezentace odborné zkušenosti a speciální techniky v extrémních podmínkách báňského záchranářství."

Ponorka je součástí zážitkového okruhu „S haviřem na šichtě!“ i klasických prohlídek a na Landeku je zapůjčena do 10. záři. Kvůli omezené kapacitě muzeum doporučuje objednávku přes internet. 

---

MK přispělo na obnovu kulturních památek na Opavsku

Ministerstvo kultury také letos poskytlo peníze na obnovu kulturních památek na Opavsku. V rámci programu „Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností“ na ně uvolnilo více než 600 tisíc korun.

Hned 4 chráněné budovy na Opavsku projdou částečnou rekonstrukcí díky dotacím z Ministerstva kultury. Jedná se o 3 kostely a jeden zámek.

Martin Dostál, referent odboru rozvoje města a strategického plánování opavské radnice: “V rámci našeho správního obvodu bylo vyčleněno přes 606 tisíc korun. Víceméně to směřuje na specifické stavební práce. V Opavě se jedná o kostel v Opavě Kateřinkách, v Háji ve Slezsku je to tuším kostel sv. Valentina, pokud se nepletu a ve Stěbořicích se jedná o tamní kostel, který je památkově chráněný.”

V kostele sv. Kateřiny v Opavě peníze poputují na obnovu kůru, v kostele sv. Valentina v Háji ve Slezsku na opravu fasády na věži a v kostele ve Stěbořicích na restaurování svatostánku hlavního oltáře.

Z dotací se radoval i zámek v Jezdkovicích, který za získané peníze chce opravit dřevěné schodiště vedoucí na půdu.

Věra Burdová, starostka Jezdkovic: “Jedná se konkrétně o repasy nášlapů, o repasy dvoukřídlových dveří. Takové vnitřní dveře, které se nacházejí na to schodiště, dojde k obnově kovového madla a také kovových dveří včetně zámku."


Od zahájení dotačního programu už bylo na Opavsku obnoveno bezpočet kulturních památek, na které stát uvolnil více než 10 a půl milionů korun.

---

Dětem hospitalizovaným ve vítkovické nemocnici pomáhají panenky Kiwanis

Malí pacienti nemocnice v Ostravě-Vítkovicích dostali nové hadrové panenky Kiwanis. Ty si mohou pomalovat podle vlastní představivosti. Ručně šité panenky jim pomáhají zdolat obavy z nemocničního prostředí.

Velkou radost z panenek měly především nejmenší děti. Okamžitě si je začaly vymalovávat a ruku k dílu přiložil také známý herec Marek Němec.

Marek Němec, herec, režisér: “Já mám tu čest se stát takovým zpestřením tady života dětí v nemocnici v Ostravě, díky paní Pastuškové, což teď děláme. Vymalováváme takové panenky, které by měly nějakým způsobem dětem pomoct prožít tady ten nemocniční čas. No a děláme jim radost, protože ostatní vlastně to jediné, s čím my amatéři nelékaři můžeme těm dětem přijít na pomoc. Prostě přinést jim aspoň nějaký malý okamžik radosti. Tak o to se snažím a jsem moc rád, že toho můžu být součásti.” 

Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice Agel Ostrava-Vítkovice: “Děti mají určitě strach z toho neznámého. To znamená, ony se bojí, bojí se toho neznámého a my právě tu panenku využíváme k tomu, že ony si k ní najdou ten vztah a je to ten jejich kamarád. Je to velmi velmi zajímavé, jak ty děti velmi rychle s tou panenkou začnou jakoby se kamarádit a umožní jim to ten pobyt výrazně zpříjemnit.”

Gabriela Blahutová, pacientka: “Já si myslím, že ty panenky pomohou těm dětem se zabavit v tom volném čase, který tady mají a že jim pomohou, aby jim ten čas v nemocnici rychleji utekl.”

Tisíce hadrových panenek rozváží po nemocnicích už 22 let Eva Pastušková.

Eva Pastušková, prezidentka Kiwanis klub Ostrava: “Ty panenky jsou opravdu velice oblíbené, a to i u kluků a taky u starších děti. Malují je i 17letí kluci. Ani to nejde spočítat, ale já si myslím, že jich bude tak kolem 70 až 80 tisíc za tu dobu. Co je důležité, v rámci resocializace nám je šijí odsouzení ve čtyřech věznicích.

Společně s panenkami dostali malí pacienti také drobné dárky.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
12. srpna 2023, 14:00

Lupič táhl seniorku po zemi 10 metrů

Ostravským kriminalistům se podařilo usvědčit lupiče, který doslova řádil po celé Evropě. V Ostravě přepadl seniorku a vyrval jí z rukou kabelku. Zadržen byl v Rumunsku, které ho vydalo české justici.

Loni v říjnu volala svědkyně na tísňovou linku policie, že viděla loupež v Ostravě-Porubě na Vřesinské ulici. Lupič si počínal velmi surově a jeho obětí se stala 75letá žena. 

telefonát na tísňovou linku: "Chtěla bych nahlásit krádež kabelky přímo na ulici. Já jsem svědek a viděla jsem jak pan vystoupil z auta, paní strhl kabelku a shodil jí na zem a s kabelkou ujeli. 

Radim Bena, vedoucí 9. oddělení obecné kriminality Ostrava: "Sáhl ji na popruh kabelky, kterou seniorka držela v ruce, začal se s ní o ni přetahovat, shodil ji při tom na zem a několik metrů ji po zemi táhnul. Nakonec se mu podařilo kabelky zmocnit."

Při pátrání se policisté nestačili divit. Ukázalo se, že jde o gang dvou manželských párů z Rumunska, který jezdí po Česku, vydává se za hluchoněmé a vybírá peníze. Loupež byla prý sólo akce 24letého mladíka. Gang asi získával peníze podobným způsobem po celé Evropě. Interpol zadržel mladíka v Rumunska odkud byl předán do Ostravy.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 9. oddělení obecné kriminality Ostrava muže obvinil ze zvlášť závažného zločinu loupeže. Ten s kriminalisty spolupracoval, ke svému jednání se plně doznal. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let. Také byl podán podnět na vzetí do vazby, který byl soudcem akceptován."

Policisté také zjistili, že si gang zřejmě přišel na slušné peníze, protože většinou bydlel v drahých hotelech a stavoval se v kvalitních restauracích. 

---

Vodní záchranáři apelují, aby byli lidé u vody zodpovědní

Konzumace alkoholu, nedostatečný dozor rodičů nad dětmi dovádějícími ve vodě. To jsou největší rizika na Těrlické přehradě, na které upozorňuje vodní záchranná služba.


Tito dobrovolníci z řad Vodní záchranné služby ČČK na Těrlické přehradě slouží každý den. Zejména v červenci, kdy díky teplému počasí navštívily přehradu tisíce lidí, museli být záchranáři stále připraveni k zásahu. Největší nebezpečí hrozí dětem.

Jan Bolf, Vodní záchranná služba Těrlicko: "Nejdůležitější je dohled rodičů. Jakmile to dítě jde na vodu, tak by mělo mít vestu. Nedodržuje se to. Potkáváme tady děti, skupinka čtyř paddleboardů, děti jsou tam bez vest. Tady na názorné ukázce jste viděli, že dítě bylo bez rodičů, bez pádla, uneslo ho vítr do větší hloubky vzdálené od břehu."

Max Gruszczyk, návštěvník přehrady: "Ano, bál by sem se, určitě bych volal o pomoc a jsem rád, že pro mě přijeli. Já si myslím, že bych určitě neměl dělat nějaké blbosti u vody."

Velkou roli hraje u vody i alkohol.

Lukáš Fojtík, předseda Vodní záchranné služby Těrlicko: "Je to potom znát jak na jejich chování na pláži, tak na chování ve vodě, šlapadlech, lodích. Podle toho na čem zrovna plují. Zásahy máme různorodé. Je to od úplných banálností, že si někdo pořeže nohu, po vykloubené rameno, bezvědomí, alergické reakce."

Záchranáři v letošním roce prozatím naštěstí nemuseli řešit případ utonutí.

---

Projekt Corrency dál přispívá dětem na kroužky

Rodiče ze Slezské Ostravy mohou opět žádat o příspěvek na mimoškolní aktivity svých dětí. Projekt Corrency vstoupil od začátku měsíce do druhé etapy. V každé z nich je možné získat 500 korun. Stačí se zaregistrovat přes internet a vybrat si, do jakého kroužku bude dítě chodit.

Slezská Ostrava se na jaře zapojila do projektu Corrency. Díky němu mohou rodiče dětí z obvodu získat až 1 000 korun na různé volnočasové aktivity.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: " Městský obvod Slezská Ostrava se rozhodl v letošním roce podpořit děti, respektive jejich rodiče. A to tak, že jim poskytl ve dvou vlnách 500 a 500 korun, tedy dohromady 1 000 korun na volnočasové aktivity, nejrůznější kroužky, ale také na sportování dětí."

Filip Novák, manažer projektu Corrency pro Slezskou Ostravu: "Jedná se i příměstské tábory nebo tábory v létě, mohou to být ZUŠ, cokoliv si ti rodiče vyberou. A ty děti nebudou tak ochuzeny o tyto sportovní nebo volnočasové aktivity, na které by běžně nezbývalo dostatek finančních prostředků."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Vnímali jsme totiž, že nejen v souvislosti s covidovou pandemií, ale také v souvislosti s energetickou a ekonomickou krizí začínají rodiny šetřit. A jedna z prvních úspor byly právě volnočasové aktivity dětí a mládeže. Proto právě projekt Corrency cílí na to, aby děti sportovaly, aby měly kroužky a aktivně trávily volný čas."

Rodiče budou moci dar od městského obvodu uplatnit skrze elektronické correnty u všech registrovaných spolků a organizací. Těch je do projektu aktuálně zapojeno 44. Registrace je možná na webu slezska.corrency.cz do 30. listopadu.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Rodiče ze Slezské Ostravy mohou v jednotlivých vlnách, tedy na jaře a na podzim, požádat vždy o 500 korun na každé dítě. Těchto 500 korun mohou využít u partnerů projektu, tedy samotných spolků a organizací, které nabízejí volnočasové vyžití. Přičemž vždy dalších 50 procent musí doložit ze svých peněz."

Rolf Franke, generální manažer FBC Ostrava: "Je fajn, že radnice k tomu přistoupila, že podpořila lidi, kteří žijí na Slezské a podpořila děti, které mohou sportovat. A mohou mít to sportování o něco levnější. Náš klub tady sídlí, my jsme se do toho přihlásili, a už někteří rodiče tuto podporu využívají."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Od 1. 8. tedy odstartovala druhá etapa projektu Corrency. Tedy dnes mohou rodiče žádat o druhou pětisetkorunu. Já bych tedy vyzval všechny rodiče ze Slezské Ostravy, aby využili této možnosti, protože tyto peníze jsou alokovány v rámci rozpočtu městského obvodu. A mohou je využít na volných čas jejich dětí."

Rolf Franke, generální manažer FBC Ostrava: "My tady přímo v klubu máme asi 600 členů. Z toho je 400 do osmnácti let. A kromě toho samozřejmě máme florbalovou akademii, kde se staráme o dalších 600 dětí asi. Takže máme asi tisícovku dětí, které sportují se zaměřením pro florbal."

K platbě přes transakční systém budou rodiče potřebovat jen občanský průkaz nebo kód z SMS v mobilním telefonu. Obvod vyčlenil na podporu dětských mimoškolních aktivit dohromady 4 miliony korun.

---

V Hornickém muzeu vystavují ponorku z orlických vražd

Hornické muzeum získalo unikátní exponát. Návštěvníci si mohou na vlastní oči prohlédnout miniponorku, která pomohla k objasnění tzv. orlických vražd. Na dně Orlíku našla sudy s popravenými lidmi. Obsluhovali ji potápěči báňské záchranné služby.

Důležitou roli ve vyřešení orlických vražd hrála Hlavní báňská záchranná služba z Ostravy. Pouze její potápěči měli techniku na ponor do hloubky 40 metrů. Tak hluboko totiž ležely sudy s těly zavražděných. Neocenitelnou roli sehrála miniponorka "Columbo One", která je nyní k vidění v Hornickém muzeu na Landeku.

Dalibor Tekiela, účastník pátrání v Orlické přehradě: "Byly tam velice složité podmínky, velice malá viditelnost, bahno se vířilo při manipulaci s tou ponorkou. Tam se vlastně vychytaly všechny mouchy a ti operátoři se tam vlastně učili pracovat v těžkých podmínkách. Byli vhozeni do ohně." 

Ponorka je ovládána operátorem z hladiny. Pohybovat se může až v hloubce 300 metrů. Pohon zajišťují vrtulové motory umožňující pohyb vpřed a vzad, boční pohyby. Prohlídku ponorky s výkladem o orlických vraždách  muzeum doporučuje až od 15 let. 

Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek Park: "Důležitou součástí tohoto zážitkového programu je prezentace odborné zkušenosti a speciální techniky v extrémních podmínkách báňského záchranářství."

Ponorka je součástí zážitkového okruhu „S haviřem na šichtě!“ i klasických prohlídek a na Landeku je zapůjčena do 10. záři. Kvůli omezené kapacitě muzeum doporučuje objednávku přes internet. 

---

MK přispělo na obnovu kulturních památek na Opavsku

Ministerstvo kultury také letos poskytlo peníze na obnovu kulturních památek na Opavsku. V rámci programu „Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností“ na ně uvolnilo více než 600 tisíc korun.

Hned 4 chráněné budovy na Opavsku projdou částečnou rekonstrukcí díky dotacím z Ministerstva kultury. Jedná se o 3 kostely a jeden zámek.

Martin Dostál, referent odboru rozvoje města a strategického plánování opavské radnice: “V rámci našeho správního obvodu bylo vyčleněno přes 606 tisíc korun. Víceméně to směřuje na specifické stavební práce. V Opavě se jedná o kostel v Opavě Kateřinkách, v Háji ve Slezsku je to tuším kostel sv. Valentina, pokud se nepletu a ve Stěbořicích se jedná o tamní kostel, který je památkově chráněný.”

V kostele sv. Kateřiny v Opavě peníze poputují na obnovu kůru, v kostele sv. Valentina v Háji ve Slezsku na opravu fasády na věži a v kostele ve Stěbořicích na restaurování svatostánku hlavního oltáře.

Z dotací se radoval i zámek v Jezdkovicích, který za získané peníze chce opravit dřevěné schodiště vedoucí na půdu.

Věra Burdová, starostka Jezdkovic: “Jedná se konkrétně o repasy nášlapů, o repasy dvoukřídlových dveří. Takové vnitřní dveře, které se nacházejí na to schodiště, dojde k obnově kovového madla a také kovových dveří včetně zámku."


Od zahájení dotačního programu už bylo na Opavsku obnoveno bezpočet kulturních památek, na které stát uvolnil více než 10 a půl milionů korun.

---

Dětem hospitalizovaným ve vítkovické nemocnici pomáhají panenky Kiwanis

Malí pacienti nemocnice v Ostravě-Vítkovicích dostali nové hadrové panenky Kiwanis. Ty si mohou pomalovat podle vlastní představivosti. Ručně šité panenky jim pomáhají zdolat obavy z nemocničního prostředí.

Velkou radost z panenek měly především nejmenší děti. Okamžitě si je začaly vymalovávat a ruku k dílu přiložil také známý herec Marek Němec.

Marek Němec, herec, režisér: “Já mám tu čest se stát takovým zpestřením tady života dětí v nemocnici v Ostravě, díky paní Pastuškové, což teď děláme. Vymalováváme takové panenky, které by měly nějakým způsobem dětem pomoct prožít tady ten nemocniční čas. No a děláme jim radost, protože ostatní vlastně to jediné, s čím my amatéři nelékaři můžeme těm dětem přijít na pomoc. Prostě přinést jim aspoň nějaký malý okamžik radosti. Tak o to se snažím a jsem moc rád, že toho můžu být součásti.” 

Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice Agel Ostrava-Vítkovice: “Děti mají určitě strach z toho neznámého. To znamená, ony se bojí, bojí se toho neznámého a my právě tu panenku využíváme k tomu, že ony si k ní najdou ten vztah a je to ten jejich kamarád. Je to velmi velmi zajímavé, jak ty děti velmi rychle s tou panenkou začnou jakoby se kamarádit a umožní jim to ten pobyt výrazně zpříjemnit.”

Gabriela Blahutová, pacientka: “Já si myslím, že ty panenky pomohou těm dětem se zabavit v tom volném čase, který tady mají a že jim pomohou, aby jim ten čas v nemocnici rychleji utekl.”

Tisíce hadrových panenek rozváží po nemocnicích už 22 let Eva Pastušková.

Eva Pastušková, prezidentka Kiwanis klub Ostrava: “Ty panenky jsou opravdu velice oblíbené, a to i u kluků a taky u starších děti. Malují je i 17letí kluci. Ani to nejde spočítat, ale já si myslím, že jich bude tak kolem 70 až 80 tisíc za tu dobu. Co je důležité, v rámci resocializace nám je šijí odsouzení ve čtyřech věznicích.

Společně s panenkami dostali malí pacienti také drobné dárky.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-12-08-2023-14-00