Zeleň je po zimě poseta psími exkrementy
Pozor na to, kam šlapete. Travnaté plochy v Ostravě-Jihu jsou totiž po oblevě plné psích exkrementů. Do jejich úklidu se pustily technické služby, které k tomuto účelu používají speciální vysavače. K ručnímu dočištění pak lopatku.
V Ostravě-Jihu žije bezmála 6 tisíc pejskařů. Ne všichni jsou ale zodpovědní a po svých čtyřnohých miláčcích uklízejí. Nejhorší situace je na sídlištích, kde jsou mnohdy znečištěná i dětská hřiště.
Anketa: pejskaři: "Čistíme. Po malých to čistíme, ale velká lejna tam jsou na trávníku. Vidíme tu, jak jde s velkým psem, on ho pustí, aby se proběhl a tím to končí.”
“Já jsem mu dokonce nabízela pytlík, jestli ho nemá, že mu ho dám. Ještě se naštval a ještě mi nadával.”
Stanislav Šimon, mistr oddělení čištění a údržby komunikací: “Situace, co se týká psích exkrementů, je stále špatná. Nejhorší je to po zimě, to musíme dělat častěji jak těmito stroji, tak ručně.”
Trávníky od psích hovínek se čistí jednou za měsíc a celý obvod stihnou technické služby vyčistit zhruba za týden.
Někteří pejskaři si nedají říct i přesto, že jim za znečištění veřejného prostranství, nebo za volný pohyb psů hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Ve správním řízení mohou zaplatit ještě více.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “V uplynulém roce řešili ostravští strážníci v obvodu Ostrava-Jih celkem 366 případů porušení této obecně závazné vyhlášky.”
Volně pobíhat mohou psi pouze na místech k tomu určených a řádně označených. Takzvaných psích louček je v obvodu celkem 5 plus Agility park na Dubině.
---
Ostrava přispěje na obnovu kulturních památek ve městě
Ostrava bude i v letošním roce přispívat na obnovu kulturních památek nebo významných městských staveb. Opravy takových objektů jsou často nákladnější a proto si mohou jejich majitelé požádat o dotaci až milion 500 tisíc korun.
Řada památek a historických staveb je ve špatném technickém stavu a protože jsou to často kulturní památky, náklady na rekonstrukce i údržbu či restaurování jsou vysoké. Ostrava má ale zájem, aby tyto stavby nechátraly a nebo dokonce z města nezmizeli a proto chce jejich majitelům pomoci. Zastupitelé proto znovu schválili program, který majitelům pomůže s financováním.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Ostrava se může pyšnit množstvím cenných staveb, máme skvosty, které někdy nevnímáme, nebo jsou ve velmi zanedbaném stavu. Jsme si vědomi skutečnosti, že obnova památek s sebou často nese zvýšené náklady. Z našeho dotačního programu proto chceme majitele těchto nemovitostí i nadále podporovat a motivovat k opravám a pomoci tak dalšímu zkvalitňování a rozvoji města, stejně tak, jak se nám to osvědčilo v minulých letech.“
Program by měl motivovat vlastníky k péči o jejich nemovitosti v souladu se zájmy památkářů. Kritériem pro posuzování žádostí bude zejména obnova stěžejních památkových hodnot stavby, společenský přínos, její veřejné využití, společenský význam a jedinečnost, míra naléhavosti údržby nebo opravy.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Příspěvek města na jeden projekt může dosáhnout částky od 50 tisíc do 1,5 milionu korun a může pokrýt maximálně polovinu přímých nákladů, zbytek hradí majitel objektu."
Lhůta pro podávání žádostí je od 8. dubna do 8. června. O přidělení dotací rozhodne zastupitelstvo do konce září. Loni rozdělilo město mezi 9 projektů přes 5 milionů korun.
---
Zásah strážníku u hospody v Porubě byl v pořádku
Strážníci ostravské městské policie postupovali podle předpisů. To je závěr interní kontroly zákroku u restaurace Frisko v Porubě. Byla při něm zadržena žena bez roušky, která popíjela na veřejnosti alkohol. Zákrok vzbudil velký zájem na sociálních sítích, protože žena po mnohaminutovém přemlouvání nakonec skončila v poutech na zemi.
2. března popíjela v Ostravě - Porubě u restaurace Frisko pivo 30letá žena v doprovodu pětiletého dítěte. Žena neměla ani roušku, což je v rozporu s protiepidemickým nařízením vlády. Při kontrole se pak odmítla legitimovat strážníkům. Strážníci proto zavolali státní policii.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci po dobu téměř deseti minut před provedením samotného zákroku hlídkou Policie České republiky se ženou asertivně komunikovali. Zároveň ji trpělivě vysvětlovali rozsah porušení vládních nařízení a důvod jejího setrvání na místě do doby příjezdu Policie České republiky."
Státní policisté pak ženu zajistili, což natočil jeden ze svědků mobilním telefonem. Zákrok vzbudil emoce na sociálních sítích. Lidé řešili přítomnost dítěte a povalení ženy na zem. Vedení městské policie proto provedlo interní šetření. Jeho závěr je jednoznačný. Vše bylo v pořádku.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Prověřením všech dostupných informací bylo konstatováno, že postup strážníků vůči ženě byl proveden zcela v souladu s právními předpisy."
Podobně vyhodnotila situaci i státní policie. I ta podrobila zákrok kontrole odboru vnitřní kontroly.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR Ostrava: "Samotné použití donucovacích prostředků policisty obvodního oddělení Ostrava – Poruba 2 bylo vyhodnoceno jako oprávněné. V obecné rovině lze připojit informaci, že policisté mají obecně zákonnou povinnost konat. Osoby podezřelé z protiprávního jednání mají kromě svých práv také určité povinnosti, například uposlechnout výzev úřední osoby."
Vedení městské policie zdůrazňuje, že každý občan je povinen respektovat zákonná oprávnění strážníka, ať již v podobě prokázání totožnosti nebo uposlechnutí jeho zákonné výzvy.
---
Seniory v DPS očkovali lékaři třinecké nemocnice
Radnice Ostravy-Jihu zajistila očkování proti nemoci covid-19 lidem v domech s pečovatelskou službou. Během jednoho dne prošlo vakcinací celkem 150 zájemců. Pro většinu z nich je totiž cesta do očkovacích center stresující.
Senioři z domovů s pečovatelskou službou Odborářská a Horymírova v Ostravě-Jihu měli o starost méně. Díky radnici, která jim zajistila očkování u nich v bytech, si ušetřili cestu do očkovacího centra.
Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Jsem rád, že se to povedlo. Trvalo nám to zhruba 3, 4 týdny než se nám podařilo vakcínu zajistit."
Seniory přímo v bytech vakcínou Pfizer očkoval výjezdový tým třinecké nemocnice, který za tři týdny dorazí znovu, aby lidé dostali druhou dávku.
Michal Ševčík, lékař, nemocnice Třinec: “Vakcína Pfizer, máme s ní dobrou zkušenost, měla by být bezpečná. Zatím se setkáváme spíš s pozitivními reakcemi.”
Anketa: klienti DPS Odborářská: “Já si píchám inzulín, takže já jsem zyvklá na to. Doufám, že to bude lepší.”
“Nemá se nikdo čeho bát, čekání je horší. Nejhorší je, když člověk onemocní a musí to prožít, to nikomu nepřeji.”
“Snad jo, snad to pomůže ať nemusí člověk pořád ty roušky nosit.”
Naočkovat se nechaly asi dvě třetiny lidí,
Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih:: "Není to tak, že bysme tady očkovali 100 procent uživatelů. Některé už naočkované máme a někteří obyvatelé DPS nesplňují tu věkovou hranici 70 let a víc,"
Další pak očkování odmítli. Šlo jak o lidi z personálu, tak o klienty domovů, Někteří z nedůvěry k vakcíně, jiní ze zdravotních důvodů.
---
Lesní dělník by zachráněn pomocí palubního jeřábu
Letecká záchranná služba MS kraje má za sebou další zásah, při které byl využit palubní naviják. Pomocí vrtulníku byl zachráněn lesní dělník, kterého zavalil strom na Vítkovsku. Lékař se pro těžce zraněného muže musel spustil na jeřábu přímo doprostřed lesa.
Operační středisko zdravotnické záchranné služby MS kraje přijalo tísňové volání z lesa u obce Klokočůvek nedaleko Vítkova. Při kácení stromů zavalil jednoho z dřevorubců vzrostlý strom. Na místo vyrazily pozemní týmy i letecká záchranná služba. Při obhlídce místa se jako nejvhodnější ukázala záchrana pomocí vrtulníku.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Sedmačtyřicetiletý muž by stromem zavalen při kácení, a to ve značně obtížně přístupném terénu. Z vrtulníku letecké záchranné služby byl proto po rekognoskaci místa do prudkého svahu vysazen lékař. Prvotní vyšetření pacienta ukázalo na vícečetná poranění v oblasti končetin, pánve a páteře."
Po ošetření byl pacient zajištěn pánevním pásem a uložen do vakuové matrace. V transportním vaku ho pak vytáhl společně s lékařem palubní naviják nad stromy, při mezipřistání byl naložen do vrtulníku a transportován do nemocnice. Palubní naviják je v těchto situacích velkým pomocníkem.
Martin Vaniš, pilot Letecké záchranné služby: “Značně zrychlí zásah v nepřístupném terénu. Výhoda jeřábu je ta, že není potřeba před tím zásahem přistát a z chodu lze vysadit doktora. Máme jeřáb vybaven 50ti metrovým lanem, takže je schopen zásahu více méně v jakýchkoliv podmínkách i v lesnatém terénu.”
Při podobných zásazích je důležitá i pozemní podpora, o kterou se mohu postarat hasiči, horská služba nebo další tým záchranné služby.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Hasiči se za mužem vydali zhruba půl kilometru těžce přístupným lesním terénem nahoru do kopce. Pomohli umístit muže do podvěsu vrtulníku a také snést vybavení ZZS MSK. U cesty ještě vyměnili píchlé kolo na vozidle zdravotníků."
Palubní naviják je nově využíván teprve od začátku roku a už byl v akci ve čtyřech případech. Bylo to v horách nebo nepřístupném lesním terénu.
---
V Havířově nezaznamenali vážné neg. účinky po očkování
Procento lidí, kteří se chtějí očkovat, stoupá. S tím ale i otázky, zda se objevují nežádoucí účinky, jestli před očkováním zjišťovat protilátky, nebo kdy je vakcína vhodná po prodělání nemoci. Na odpovědi jsme se ptali v havířovské nemocnici.
Očkování je zřejmě jedinou účinnou zbraní proti covidu. I v Havířově je o vakcíny mezi veřejností zájem. Zdravotníci proočkovali zhruba pět tisíc lidí bez vedlejších negativních účinků.
Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči NsP Havířov: "S žádnými vážnými i méně vážnými reakcemi jsme se zatím nesetkali."
Ptají se lidé čím jsou očkování, mají třeba výhrady k určitým vakcínám?
Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči NsP Havířov: “Musím říct, že většinou se lidé neptají, spíš bych řekl, že nám výrazně důvěřují. Ale obecně každý je seznámen s vakcínou, která je mu podána.”
Mnoho lidí už covid prodělalo a někdy neví, kdy mohou jít po nemoci na očkování.
Martin Sedláček, náměstek pro lékařskou péči NsP Havířov: "Samozřejmě je možné očkovat i 14 dní po ukončení onemocnění, ale vzhledem k tomu, že se předpokládá, že člověk má vytvořené protilátky, tak to není nezbytně nutné. Zrovna v této situaci, kdy těch látek není dostatek, tak bych doporučil, prosil, aby lidé, kteří prodělali toto onemocnění, tak aby opravdu nespěchali."
Lidé se často lékařů ptají i na význam měření protilátek před očkováním.
Ivo Mifek, primář infekčního oddělení NsP Havířov: "Smysl to nemá, protože protilátky po prodělání nemoci nevydrží v těle dlouho a navíc nejedná se jen o protilátky, ale o buněčnou imunitu, kterou si pacient vyšetřit nemůže. Ideální je nechat se naočkovat po prodělání onemocnění zhruba za tři měsíce, ale eventuálně může i dřív."
Stejně jako v jiných městech, i Havířově se připravuje spuštění velkého očkovacího centra, to se nyní chystá ve víceúčelové hale Slavia.
---