Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Ostrava daruje na pomoc Ukrajině 15 milionů kč
  • ADRA A Heimstaden společně pomáhají lidem z Ukrajiny
  • Na Ukrajinu vyrazily dopoledne z Ostravy sanitky
  • Areály uzavřených šachet čeká slibná budoucnost
  • Porubané budou moci parkovat v areálu VŠB-TUO
  • V Novém Jičíně už mohou třídit i zbytky od oběda

Ostrava daruje na pomoc Ukrajině 15 milionů kč

Město na mimořádném zasedání zastupitelstva schválilo finanční pomoc 15 milionů korun, která bude rozdělena rovnoměrně do tří oblastí. Část bude na vojenský materiál, třetina na humanitární pomoc na Ukrajinu a poslední část půjde na uprchlíky v Ostravě.

Město Ostrava daruje na pomoc Ukrajině 15 milionů korun. Shodli se na tom zastupitelé na mimořádném jednání. Peníze budou rozděleny rovným dílem a budou směřovat do tří oblastí. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Mimořádný finanční dar města bude užit zejména na humanitární účely a dále také na nákup obranného vojenského materiálu. Pamatujeme však rovněž na zajištění potřebné podpory uprchlíků ve městě, od jejich ubytování až po začlenění dětí do kolektivů školek, škol a volnočasových aktivit. Jednotlivosti řešíme postupně, jak je zapotřebí."

Zastupitelé diskutovali především o penězích, které půjdou na nákup vojenského materiálu. Vedení města při jejich rozdělování vycházelo z výzvy ukrajinské vlády, prezidenta i velvyslance, pro které je nyní nejdůležitější efektivní obrana a zastavení útoku agresora.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Pomoc Ukrajině řešíme od prvních okamžiků. Počáteční symbolickou podporu záhy doplnila pomoc materiální, současně však pracujeme i na dalších způsobech pomoci."

V případě peněz na podporu ukrajinských uprchlíků v Ostravě město odešle milion korun Organizaci pro pomoc uprchlíkům, stejnou částku Potravinové bance a půl milionu korun Oblastnímu spolku Českého červeného kříže Ostrava.

---

ADRA A Heimstaden společně pomáhají lidem z Ukrajiny

Pomocnou ruku lidem z Ukrajiny společně podaly i dvě organizace, ADRA a vlastník bytů společnost Heimstaden. V těchto dnech třídí darované věci a vybavují jimi bytové jednotky, které poslouží jako dočasný domov uprchlíkům.

Sklady humanitární organizace ADRA jsou plné nejrůznějších věcí, které lidé věnovali na pomoc lidem z Ukrajiny. Dobrovolníci je v těchto dnech třídí a kompletují, aby je následně převezli do bytů, kde budou uprchlíci bydlet.

Marcela Holková, vedoucí sociálního šatníku ADRY v Karviné: "Tato pomoc je určena do rodin, které tady přijíždí z Ukrajiny a těmito věcmi se vybavují holobyty, které připravujeme pro ně. Do bytu je třeba všechno, takže kuchyňské náčiní, povlečení, ručníky, hygiena, drogerie, takže to, co je u nás normální, to potřebujeme i do těch nových holobytů."

Byty lidem z Ukrajiny poskytne společnost Heimstaden napříč celým regionem.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnost Heimstaden: "Okamžitě po vypuknutí konfliktu jsme dali vládě potažmo Správě uprchlických zařízení k dispozici 500 bytů, které mohou lidé z Ukrajiny bezplatně využívat včetně energií. Ve spolupráci s ADROU a Textilní bankou a díky kolegům a dobrovolníkům jsme schopni rodinám zajistit základní vybavení a pomoci se v našem regionu zorientovat."

Žádosti postupně narůstají, v příštím týdnu očekává společnost Heimastaden příjezd pěstounských rodin a pro ně hledají vhodné byty.

---

Na Ukrajinu vyrazily dopoledne z Ostravy sanitky

Velmi významná pomoc vyrazila na Ukrajinu z Ostravy. Záchranná služba MS kraje totiž prostřednictvím Českého červeného kříže vyslala na východ plně vybavené sanitky. Tamní zdravotníci je tak mohou okamžitě vyslat zachraňovat životy.

Peníze, potraviny, oblečení, ale i vojenská technika směřuje nyní na Ukrajinu z různých koutů naší země. Z Ostravy navíc ale vyrazilo 5 sanitek, což je velmi důležité a může to znamenat spoustu zachráněných lidských životů. Zdravotnická záchranná služba je darovala Českému červenému kříži.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: „Starší sanitky by za normálních okolností byly s nejvyšší pravděpodobností prodány. Nápad věnovat je ukrajinskému Červenému kříži nás nadchl, rada kraje tento návrh jednomyslně schválila. Sanitky sice nejsou nové, ale jsou ve velmi dobrém stavu, jsou pravidelně servisované a čerstvě mají po kontrole technického stavu. Jsou vybavené zdravotnickou i transportní technikou, takže bezprostředně po příjezdu na Ukrajinu mohou začít sloužit přepravě pacientů. Po doplnění léčiv pak mohou fungovat i jako vozidla rychlé zdravotnické pomoci."

Červený kříž sanitky nejprve na Ukrajinu zapůjčí, ale až bude více času, vyřídí se i potřebné doklad k jejich darování. 

Alžběta Hrabovská, ředitelka Českého červeného kříže Ostrava: "Sanitní vozy jsou v tuto chvíli pro ně úplně to nejcennější, co mohou mít. Nemocnice jsou bombardovány, podmínky tam nejsou dobré a ta sanitka je jediný možný prostředek, jak se za zraněnými dostat a pomoci jim." 

Problém s řidiči sanitek nebyl. Přihlásili se dobrovolně a jsou hrdí, že mohu pomoci i takto. Doposud se uprchlíkům věnovali především v asistenčním centru. 

Daniel Giera, velitel konvoje sanitek ČČK,: "Samotná cesta a příjezd na Ukrajinu v nás zatím žádný strach nevzbuzuje, uvidíme, jak to bude po cestě. Čeká nás cesta přes celé Slovensko, pojedeme asi 6 hodin." 

Sanitky vyrazily přesně v 10 hodin a musejí spěchat, protože od 22 hodin je na Ukrajině zákaz vycházení. Konvoj doprovází hasiči, kteří pak řidiče přivezou zpátky. 

---

Areály uzavřených šachet čeká slibná budoucnost

Areály uzavřených černouhelných dolů na Karvinsku nezůstanou ležet ladem. Kraj společně s obcemi už pro ně mají vymyšlené další využití. Konkrétní plány ale závisí na zájmu investorů.

Na Karvinsku se v současné době jedná o budoucnosti areálů dolů ČSA a Darkov v Karviné a dolu Lazy v Orlové. Všechny tři šachty ukončily těžbu a chystá se jejich zasypání.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: “Vláda České republiky je vstřícná, že říká, že ty pozemky, které nebude potřebovat k nějakému v útlumu, je připravená zdarma převést na obce, případně na kraji, pokud tam bude nějaké smysluplné využití, pokud se to hned neprodá dál.”

Kamil Kaufman, vedoucí oddělení koncepce a rozvoje společnosti DIAMO: “Zrovna tady na dole ČSA se plánuje malá průmyslová zóna v zadní části areálu, kde bylo bývalé dřeviště a tady tato historická oblast, to jsou budovy, které jsou historicky cenné, bude využívána jako kancelářské budovy, možná muzeum, možná něco jako Dolní oblast Vítkovic.

Naopak na sousedním Dole Lazy má ve spolupráci s vysokými školami vzniknout areál pro cirkulární ekonomiku a vědecký výzkum opětovného využití odpadu.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: “Těch věcí je opravdu spousta a výhodou je, že nějaké peníze na to z EU máme. Nevýhodou je, že takové projekty prostě nejsou moc připravené a EU říká, že do konce roku 2026 má být postaveno, takže musíme fakt do toho jít a ve spolupráci firmy a obyvatelé se pokusit najít smysluplné využití pro ty šachty.”

Další z uzavřených šachet, Důl Darkov v Karviné, by měl být využíván jako klasická průmyslová zóna.

---

Porubané budou moci parkovat v areálu VŠB-TUO

Ostrava-Poruba se stále potýká s nedostatkem parkovacích míst. Radnice se proto snaží tuto situaci snaží zlepšovat různými způsoby. Aktuálně zajistila desítky parkovacích míst v areálu VŠB-TUO.

Obyvatelé Poruby budou moci parkovat v areálech různých institucí. Pilotně to bude v areálu VŠB-TUO. která jim po domluvě s radnicí nabídne parkovací místa mimo dobu, kdy funguje.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Počítáme, že začneme nejprve se 30 parkovacími místy. Pokud se to osvědčí, tak se budeme snažit tato místa dále rozšířit."

Lidé budou moci parkoviště nad aulou využívat v pracovních dnech od 5 odpoledne do 7 ráno a o víkendech, prázdninách a svátcích neomezeně.

Gabriela Michalová, kvestorka, VŠB-TUO: “Zapadá to i do našeho kontextu Zelená Ostrava, kdy jsme rádi, že betonové plochy, které už existují budou využity i když jsou prázdné.”

Zájemci o parkování se aktuálně mohou hlásit na radnici.

Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací, MOb Poruba: “Následně vyfasují čipy, aby mohli projet závory a další bližší informace.”

Zlepšit komfort a bezpečnost parkování se snaží radnice i jinak. Například zjednosměrňováním ulic. Letos se dočká zjednosměrnění například ulice Ľudovíta Štúra.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “V tomto roce dojde k zjednosměrnění některých ulic, které potom mají vliv nejenom na zkapacitnění a zlegalizování parkovacích míst, ale také na bezpečnost. A snažíme se rozvíjet také různé druhy jiné dopravy.”

Patří mezi ně i takzvaná poptávková doprava, která eliminuje nutnost vlastnictví osobního auta.



---

V Novém Jičíně už mohou třídit i zbytky od oběda

Lidé v Novém Jičíně mohou třídit další komoditu - gastroodpad. Město tuto možnost zavedlo i na základě analýzy komunálního odpadu, při které vyšlo najevo, že zbytky z kuchyně z něj tvoří téměř dvacet procent.

Zbytky od oběda, ovoce nebo i sedliny kávy a další gastroodpad mohou občané od 1. března v Novém Jičíně také separovat. Na území města přibylo 40 hnědý popelnic, které jsou na tento druh odpadu speciálně určeny.

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta myšlenka už je stará rok a půl, kdy jsme dělali fyzickou analýzu odpadu, kdy vyšlo, že zhruba 18 procent ve směsném komunálním odpadu je původu kuchyňského a řešili jsme, jak ho z toho směsného odpadu vydělit. Kontaktovali jsme se na bioplynovou stanici v Rapotíně, se kterou jsme se dohodli na spolupráci.”

Markéta Servátková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Gastroodpad je biologický odpad, který produkuje jakákoliv domácnost. Bylo by ideální, kdyby neprodukovala, ale jak víme, všichni máme zbytky z kuchyně.”

Zbytky jídel mají lidé doma vložit do igelitových sáčků a pevně zavázat, aby zbytečně nepotřísnily popelnici. Bioplynová stanice pak umí při zpracování tyto plasty vyseparovat.

Vladislav Drotár, projektový manažer, bioplynová stanice Rapotín: “Tento odpad my převážíme k nám do naší bioplynové stanice, kde z tohoto odpadu vzniká elektrická energie, teplo a biometan.”

Kromě ekologického efektu očekává město od sběru gastroodpadu také ekonomickou odezvu, protože poplatky za skládkování se neustále zvyšují.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
13. března 2022, 14:00

Ostrava daruje na pomoc Ukrajině 15 milionů kč

Město na mimořádném zasedání zastupitelstva schválilo finanční pomoc 15 milionů korun, která bude rozdělena rovnoměrně do tří oblastí. Část bude na vojenský materiál, třetina na humanitární pomoc na Ukrajinu a poslední část půjde na uprchlíky v Ostravě.

Město Ostrava daruje na pomoc Ukrajině 15 milionů korun. Shodli se na tom zastupitelé na mimořádném jednání. Peníze budou rozděleny rovným dílem a budou směřovat do tří oblastí. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Mimořádný finanční dar města bude užit zejména na humanitární účely a dále také na nákup obranného vojenského materiálu. Pamatujeme však rovněž na zajištění potřebné podpory uprchlíků ve městě, od jejich ubytování až po začlenění dětí do kolektivů školek, škol a volnočasových aktivit. Jednotlivosti řešíme postupně, jak je zapotřebí."

Zastupitelé diskutovali především o penězích, které půjdou na nákup vojenského materiálu. Vedení města při jejich rozdělování vycházelo z výzvy ukrajinské vlády, prezidenta i velvyslance, pro které je nyní nejdůležitější efektivní obrana a zastavení útoku agresora.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Pomoc Ukrajině řešíme od prvních okamžiků. Počáteční symbolickou podporu záhy doplnila pomoc materiální, současně však pracujeme i na dalších způsobech pomoci."

V případě peněz na podporu ukrajinských uprchlíků v Ostravě město odešle milion korun Organizaci pro pomoc uprchlíkům, stejnou částku Potravinové bance a půl milionu korun Oblastnímu spolku Českého červeného kříže Ostrava.

---

ADRA A Heimstaden společně pomáhají lidem z Ukrajiny

Pomocnou ruku lidem z Ukrajiny společně podaly i dvě organizace, ADRA a vlastník bytů společnost Heimstaden. V těchto dnech třídí darované věci a vybavují jimi bytové jednotky, které poslouží jako dočasný domov uprchlíkům.

Sklady humanitární organizace ADRA jsou plné nejrůznějších věcí, které lidé věnovali na pomoc lidem z Ukrajiny. Dobrovolníci je v těchto dnech třídí a kompletují, aby je následně převezli do bytů, kde budou uprchlíci bydlet.

Marcela Holková, vedoucí sociálního šatníku ADRY v Karviné: "Tato pomoc je určena do rodin, které tady přijíždí z Ukrajiny a těmito věcmi se vybavují holobyty, které připravujeme pro ně. Do bytu je třeba všechno, takže kuchyňské náčiní, povlečení, ručníky, hygiena, drogerie, takže to, co je u nás normální, to potřebujeme i do těch nových holobytů."

Byty lidem z Ukrajiny poskytne společnost Heimstaden napříč celým regionem.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnost Heimstaden: "Okamžitě po vypuknutí konfliktu jsme dali vládě potažmo Správě uprchlických zařízení k dispozici 500 bytů, které mohou lidé z Ukrajiny bezplatně využívat včetně energií. Ve spolupráci s ADROU a Textilní bankou a díky kolegům a dobrovolníkům jsme schopni rodinám zajistit základní vybavení a pomoci se v našem regionu zorientovat."

Žádosti postupně narůstají, v příštím týdnu očekává společnost Heimastaden příjezd pěstounských rodin a pro ně hledají vhodné byty.

---

Na Ukrajinu vyrazily dopoledne z Ostravy sanitky

Velmi významná pomoc vyrazila na Ukrajinu z Ostravy. Záchranná služba MS kraje totiž prostřednictvím Českého červeného kříže vyslala na východ plně vybavené sanitky. Tamní zdravotníci je tak mohou okamžitě vyslat zachraňovat životy.

Peníze, potraviny, oblečení, ale i vojenská technika směřuje nyní na Ukrajinu z různých koutů naší země. Z Ostravy navíc ale vyrazilo 5 sanitek, což je velmi důležité a může to znamenat spoustu zachráněných lidských životů. Zdravotnická záchranná služba je darovala Českému červenému kříži.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: „Starší sanitky by za normálních okolností byly s nejvyšší pravděpodobností prodány. Nápad věnovat je ukrajinskému Červenému kříži nás nadchl, rada kraje tento návrh jednomyslně schválila. Sanitky sice nejsou nové, ale jsou ve velmi dobrém stavu, jsou pravidelně servisované a čerstvě mají po kontrole technického stavu. Jsou vybavené zdravotnickou i transportní technikou, takže bezprostředně po příjezdu na Ukrajinu mohou začít sloužit přepravě pacientů. Po doplnění léčiv pak mohou fungovat i jako vozidla rychlé zdravotnické pomoci."

Červený kříž sanitky nejprve na Ukrajinu zapůjčí, ale až bude více času, vyřídí se i potřebné doklad k jejich darování. 

Alžběta Hrabovská, ředitelka Českého červeného kříže Ostrava: "Sanitní vozy jsou v tuto chvíli pro ně úplně to nejcennější, co mohou mít. Nemocnice jsou bombardovány, podmínky tam nejsou dobré a ta sanitka je jediný možný prostředek, jak se za zraněnými dostat a pomoci jim." 

Problém s řidiči sanitek nebyl. Přihlásili se dobrovolně a jsou hrdí, že mohu pomoci i takto. Doposud se uprchlíkům věnovali především v asistenčním centru. 

Daniel Giera, velitel konvoje sanitek ČČK,: "Samotná cesta a příjezd na Ukrajinu v nás zatím žádný strach nevzbuzuje, uvidíme, jak to bude po cestě. Čeká nás cesta přes celé Slovensko, pojedeme asi 6 hodin." 

Sanitky vyrazily přesně v 10 hodin a musejí spěchat, protože od 22 hodin je na Ukrajině zákaz vycházení. Konvoj doprovází hasiči, kteří pak řidiče přivezou zpátky. 

---

Areály uzavřených šachet čeká slibná budoucnost

Areály uzavřených černouhelných dolů na Karvinsku nezůstanou ležet ladem. Kraj společně s obcemi už pro ně mají vymyšlené další využití. Konkrétní plány ale závisí na zájmu investorů.

Na Karvinsku se v současné době jedná o budoucnosti areálů dolů ČSA a Darkov v Karviné a dolu Lazy v Orlové. Všechny tři šachty ukončily těžbu a chystá se jejich zasypání.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: “Vláda České republiky je vstřícná, že říká, že ty pozemky, které nebude potřebovat k nějakému v útlumu, je připravená zdarma převést na obce, případně na kraji, pokud tam bude nějaké smysluplné využití, pokud se to hned neprodá dál.”

Kamil Kaufman, vedoucí oddělení koncepce a rozvoje společnosti DIAMO: “Zrovna tady na dole ČSA se plánuje malá průmyslová zóna v zadní části areálu, kde bylo bývalé dřeviště a tady tato historická oblast, to jsou budovy, které jsou historicky cenné, bude využívána jako kancelářské budovy, možná muzeum, možná něco jako Dolní oblast Vítkovic.

Naopak na sousedním Dole Lazy má ve spolupráci s vysokými školami vzniknout areál pro cirkulární ekonomiku a vědecký výzkum opětovného využití odpadu.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: “Těch věcí je opravdu spousta a výhodou je, že nějaké peníze na to z EU máme. Nevýhodou je, že takové projekty prostě nejsou moc připravené a EU říká, že do konce roku 2026 má být postaveno, takže musíme fakt do toho jít a ve spolupráci firmy a obyvatelé se pokusit najít smysluplné využití pro ty šachty.”

Další z uzavřených šachet, Důl Darkov v Karviné, by měl být využíván jako klasická průmyslová zóna.

---

Porubané budou moci parkovat v areálu VŠB-TUO

Ostrava-Poruba se stále potýká s nedostatkem parkovacích míst. Radnice se proto snaží tuto situaci snaží zlepšovat různými způsoby. Aktuálně zajistila desítky parkovacích míst v areálu VŠB-TUO.

Obyvatelé Poruby budou moci parkovat v areálech různých institucí. Pilotně to bude v areálu VŠB-TUO. která jim po domluvě s radnicí nabídne parkovací místa mimo dobu, kdy funguje.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Počítáme, že začneme nejprve se 30 parkovacími místy. Pokud se to osvědčí, tak se budeme snažit tato místa dále rozšířit."

Lidé budou moci parkoviště nad aulou využívat v pracovních dnech od 5 odpoledne do 7 ráno a o víkendech, prázdninách a svátcích neomezeně.

Gabriela Michalová, kvestorka, VŠB-TUO: “Zapadá to i do našeho kontextu Zelená Ostrava, kdy jsme rádi, že betonové plochy, které už existují budou využity i když jsou prázdné.”

Zájemci o parkování se aktuálně mohou hlásit na radnici.

Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací, MOb Poruba: “Následně vyfasují čipy, aby mohli projet závory a další bližší informace.”

Zlepšit komfort a bezpečnost parkování se snaží radnice i jinak. Například zjednosměrňováním ulic. Letos se dočká zjednosměrnění například ulice Ľudovíta Štúra.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “V tomto roce dojde k zjednosměrnění některých ulic, které potom mají vliv nejenom na zkapacitnění a zlegalizování parkovacích míst, ale také na bezpečnost. A snažíme se rozvíjet také různé druhy jiné dopravy.”

Patří mezi ně i takzvaná poptávková doprava, která eliminuje nutnost vlastnictví osobního auta.



---

V Novém Jičíně už mohou třídit i zbytky od oběda

Lidé v Novém Jičíně mohou třídit další komoditu - gastroodpad. Město tuto možnost zavedlo i na základě analýzy komunálního odpadu, při které vyšlo najevo, že zbytky z kuchyně z něj tvoří téměř dvacet procent.

Zbytky od oběda, ovoce nebo i sedliny kávy a další gastroodpad mohou občané od 1. března v Novém Jičíně také separovat. Na území města přibylo 40 hnědý popelnic, které jsou na tento druh odpadu speciálně určeny.

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta myšlenka už je stará rok a půl, kdy jsme dělali fyzickou analýzu odpadu, kdy vyšlo, že zhruba 18 procent ve směsném komunálním odpadu je původu kuchyňského a řešili jsme, jak ho z toho směsného odpadu vydělit. Kontaktovali jsme se na bioplynovou stanici v Rapotíně, se kterou jsme se dohodli na spolupráci.”

Markéta Servátková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Gastroodpad je biologický odpad, který produkuje jakákoliv domácnost. Bylo by ideální, kdyby neprodukovala, ale jak víme, všichni máme zbytky z kuchyně.”

Zbytky jídel mají lidé doma vložit do igelitových sáčků a pevně zavázat, aby zbytečně nepotřísnily popelnici. Bioplynová stanice pak umí při zpracování tyto plasty vyseparovat.

Vladislav Drotár, projektový manažer, bioplynová stanice Rapotín: “Tento odpad my převážíme k nám do naší bioplynové stanice, kde z tohoto odpadu vzniká elektrická energie, teplo a biometan.”

Kromě ekologického efektu očekává město od sběru gastroodpadu také ekonomickou odezvu, protože poplatky za skládkování se neustále zvyšují.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-13-03-2022-14-00