Policisté z MS kraje přišli na pomoc Krevnímu centru FNO
Nedostatek krve, který v posledních týdnech trápí Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava, pomohli v pondělí snížit policisté z celého našeho kraje. Hned od rána zaplnili odběrové místo a důležité je, že mezi nimi byla řada prvodárců.
V pondělí ráno se do Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava nahrnuly desítky policistů, ale nebojte se, tentokrát nešlo o zásah. Policisté vyslyšeli výzvu k dárcovství, protože nemocnici v poslední době sužuje nedostatek krve.
Zuzana Čermáková, primářka krevního centra FNO: "V těchto dnech se potýkáme s poměrně významnými výkyvy v našich krevních zásobách. Pacienti přicházejí v horším stavu, protože se za covidu léčba odkládala. Tím pádem jsou větší nároky na spotřebu krve."
Policisté nepřijeli pouze z Ostravy, ale z celého kraje. Byli mezi nimi kriminalisté, uniformovaní policisté i dopraváci, pěšáci i velitelé.
anketa, policisté MS kraje: "Policie nás vyzvala, jestli nechceme darovat krev a plno z nás vyslyšelo."
"Darovat krev je dobré, já už daruju od nějakých dvaceti let."
"Beru to jako pomoc ostatním."
Krev nakonec darovalo přes čtyřicet policistů. Přibližně polovina z nich jsou prvodárci a dá se tedy předpokládat, že krev budou nyní dávat pravidelně.
Jiří Havrlant, ředitel FNO: "Znovu se potvrdila ta veliká sounáležitost v našem kraji a já si moc vážím tady těch prvodárců:"
Jak vidíte, tak stav krevních zásob opravdu není příliš velký a nikdy nevíte, kdy můžete krev potřebovat i vy. Proto pokud zvažuje, že se stanete dárcem, teď je ten správný čas.
---
Rodné listy novorozenci dostanou už v porodnici
Karviná ve spolupráci s Nemocnicí s poliklinikou v Karviné-Ráji nabízí v porodnici novou službu. Po porodu nemusí maminky chodit vyřizovat rodný list dítěte na úřad, ale dostanou ho přímo tam.
Maminkám po porodu odpadává díky spolupráci města a rájecké nemocnice jedna povinnost. Nemusí po narození dítěte vyřizovat jeho rodný list na úřadě.
Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Jsme rádi, že jsme mohli v pilotním režimu od 2. listopadu spustit vydávání rodných listů přímo na naší porodnici. Považujeme to v dnešní době za standardní službu, jsme rádi, že nám magistrát města vyšel vstříc."
Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: "Není to ale vůbec jednoduché, protože třeba páry, které jsou nesezdané, tak musí splnit několik podmínek, aby mohl být rodný list vystaven."
U manželských párů stačí předložit v porodnici kopii oddacího listu a čísla občanských průkazů, u párů nesezdaných to jsou pak rodné listy rodičů a oběma rodiči podepsaná Hlášenka, čili dohoda rodičů o jménu a příjmení dítěte. Matrikářka přichází za maminkami v porodnici prozatím vždy v úterý.
Martina Skalková, staniční sestra Gynekologicko-porodnického odd. NsP Karviná-Ráj: "Maminky jsou moc spokojené, protože jim to ušetří cestu na úřad, což v dnešní době je už velmi problematické hlavně pro maminku, která se teprve sžívá s miminkem."
Za první dva dny od spuštění vydala deset rodných listů. Od ledna příštího roku by se tato služba měla poskytovat 2x týdně.
---
Slezská Ostrava začala s likvidací bezdomovecké osady
Doslova pevnost si během let vybudovalo v lesíku ve Slezské Ostravě několik bezdomovců. Jejich vůdce byl velmi manuálně zručný a tak v osadě nechyběla elektřina ze slunce a dokonce ani tekoucí voda. Vedení městského obvodu ale vadil obrovský nepořádek, který bezdomovci dělali a tak bylo rozhodnuto o likvidaci osady.
O bezdomovecké osadě jsme se dozvěděli od provozovatele sdílených kol, který řešil jejich časté krádeže a pomocí GPS zařízení kola našel právě tam. Je neuvěřitelné, co vše v průběhu asi 6 let bezdomovci nasbírali. Osada je obehnána plotem a vchod je možný pouze přes padací most. Chatrče mají elektřinu a z kohoutku dokonce teče voda. Na rozsáhlém území je ale neuvěřitelný nepořádek a proto se radnice rozhodla osadu zlikvidovat.
Daniel Tvrdý, vedoucí Oddělení životního prostředí Slezské Ostravy: "S chlapama z technických služeb a z OZO jsme domluveni, že ty věci budeme i třídit. Je tam spousta dřeva, elektrospotřebičů i kovového materiálu."
Když v úterý ráno dorazili úředníci s policisty a úklidovou četou, byla v osadě pouze jedna obyvatelka. Ostatní poslechli a vystěhovali se dříve.
strážník MP: "Vezměte si své nejcennější věci a opusťte tuto chatrč."
Osadě šéfoval asi 40letý Daniel s ruskými kořeny, který v těchto dnech provádí obecně prospěšné práce. Byl prý velký kutil a tak je díky němu v chatrčích světlo, televize a další vymoženosti moderní doby. Elektřinu získával ze solárního panelu na střeše. To vše ale musí pryč.
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Víme, že nerad komunikuje s úřady, přestože má i datovou schránku. Nicméně byl velmi zručný a spousta lidí bez domova mu tam nosila nalezené nebo kradené věci a on je opravoval a následně je prodával."
Při prohledávání chatrčí bylo nalezeno i velké množství injekčních stříkaček, takže strážníci přivolali posily pro jejich bezpečný sběr. I když to lze těžko dokázat, je pravděpodobné, že spousta věcí pochází z krádeží.
---
Hygienici dali v Ostravě 7 pokut za nedodržování opatření
V minulém týdnu se po celé zemi konaly kontroly hygieniků zaměřené na dodržování protiepidemických opatření. V drtivé většině se kontroloři zaměřili především na restaurace. V našem kraji ale příliš pochybení nezjistili.
Od minulého týdne platí v celé zemi zpřísněná protiepidemická opatření a pracovníci Krajské hygienické stanice v Ostravě vyrazili jejich dodržování zkontrolovat. Výsledky jsou až překvapivě dobré. Za dva dny navštívili přes 4 tisíce provozoven a na místě rozdali pouze 8 pokut. Další porušení se budou řešit ve správním řízení.
Aleš Kotrla, mluvčí KHS MS kraje v Ostravě: "Bylo provedeno téměř 4 tisíce kontrol fyzických osob v zařízeních stravovacích služeb, v zařízeních péče o tělo, na sportovištích, na kulturních a sportovních akcích, v saunách i v kadeřnictvích. Na místě bylo uděleno 8 pokut."
Kromě restaurací hygienici kontrolovali také fitcentra, kadeřnictví, kina, divadla i kulturní akce a také sportoviště. Pokuty na místě byly nejčastěji uděleny hostům v restauracích, kteří neprokázali bezinfekčnost. 300 korun jich zaplatilo 6. Většina restaurací, ale takové hosty vykazuje a kvůli opatřením je i nižší návštěvnost.
provozní restaurací v Ostravě: "Je to minimálně osm až deset lidí, které vykážeme denně. Na provoz to určitě má vliv, finančně jsme na tom hodně špatně. Ti, co to potvrzení mají, tak to berou normálně, ale ti co to nemají, tak na to reagují dost špatně,"
"My samozřejmě máme všechno v pořádku. My na to dbáme, podle nás je to v pořádku, že chodí kontroly. Myslím, že je v pořádku, že by lidé měli být očkovaní a testovaní."
Na pokutách vybrali hygienici 3800 korun. 11 osob, které ale nespolupracovaly, bude řešeno v tzv. příkazním řízení a tam už se mohou pokuty vyšplhat mnohem výše. Kontroly budou prý pokračovat.
---
Lidé řešili v parlamentu EU ve Štrasburku budoucnost Evropy
Ekonomika, sociální spravedlnost, demokracie, změny klimatu i migrace. Evropská unie se rozhodla v těchto otázkách požádat o radu své občany. Ti byli náhodně vybráni do čtyř diskuzních panelů a osobně mohli říct svůj názor na různou problematiku, kterou unie v současnosti intenzivně řeší.
Panelové diskuze na téma Budoucnost Evropy proběhly přímo tady v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku a účastnilo se jich celkem 800 občanů.
Dubravka Šuica, místopředsedkyně Evropské komise: "Tato aktivita vznikla z toho důvodu, že politici jsou většinou voleni na období 4-5 let. To je dost dlouhá doba spolu s tím, jak rychle se vyvíjí technologie, abychom měli kvalitní informace a názory občanů na politiku Evropské unie. Součástí participativní demokracie je to, že se občané vyjadřují skrze své názory a přání k aktuálnímu dění a my díky tomu můžeme ovlivňovat tvorbu politiky Evropské unie."
Guy Verhofstadt, člen Výkonné rady Konference, poslanec Evropského parlamentu: "Občané jsou přizváni k aktivní účasti na spolurozhodování a tvorbě plánů o budoucnosti Evropské unie a Evropy samotné. Role Evropské unie na celosvětové úrovni je poměrně slabá, aktuálně ještě oslabená situací skrze covid-19. Dále řešíme oblast zelené ekonomiky. Palčivou oblastí je také samotné zvolení evropských politiků a systém, jak jsou voleni. Na tato všechna témata se ptáme v rámci setkání a diskutujeme o nich s vybranými občany."
Občané byli vybráni náhodně, ale tady poměrné zastoupení mužů a žen ve všech věkových kategoriích. Česká republika má v každém ze čtyř panelů vždy šest zástupců.
Daniel Joudal, účastník panelové diskuze: "Byl jsem hrozně překvapený, když mi zavolali někdy v červnu. Jestli bych vůbec měl zájem se něčeho takového vůbec zúčastnit. Tak jsem samozřejmě souhlasil, protože si myslím, že je dobré, že se Evropská unie zajímá o názory svých občanů."
Pavel Skulil, účastník panelové diskuze: "Jsem tady rád. Myslím, že jsem tady našel spousty názorů, které mě obohatily. A dokonce mám dobrý pocit, že i to co třeba já tady lidem říkám, tak to má smysl a že ten dialog tady funguje."
Hana Hamtáková, účastnice panelové diskuze: "Handicap je můj, že neumím anglicky nebo jakoukoliv cizí řeč, ale prostě je to pro mě veliká zkušenost. A kdybych se nebála toho dál, tak s klidem tam hodím i ten svůj hlas."
Zajímavostí také bylo, že v každém panelu byla třetina mladých lidí ve věku od 16 do 25 let.
Dubravka Šuica, místopředsedkyně Evropské komise: "Mladí lidé jsou pro nás nejdůležitější, jestliže se bavíme o budoucnosti příští generace, tu nelze plánovat bez názorů a vizí právě této generace."
Panelové diskuze probíhaly vždy tři dny na různá témata. Řešila se silnější ekonomika, sociální spravedlnost a pracovní místa, vzdělání, kultura i sport. Dále evropská demokracie a bezpečnost. Změny klimatu a životní prostředí a poslední diskuze byla o migraci.
Daniel Joudal, účastník panelové diskuze: "Jsme rozdělení do jednotlivých pracovních skupin, je nás tam zhruba 12, 13 lidí z různých zemí. Zatím proběhlo takové to seznamovací kolečko. Ptali se nás na názory na Evropskou unii. Na to, co tady od toho sezení čekáme."
Pavel Skulil, účastník panelové diskuze: "Teďka jsem v nějakém diskuzním panelu, který řeší budoucnost Evropské unie ve vztahu k zahraničí a vidím, že se tady třeba hodně diskutuje vztah ke Spojeným státům a Evropské unii. Jestli někdo to vnímá jako konkurenci, někdo naopak jako spojence. Ta diskuze se mi celkem líbí."
Hana Hamtáková, účastnice panelové diskuze: "Je to velice zajímavé a můžete opravdu říct svůj názor. Ale nevím, jestli si z toho někdo něco vezme. Byl tam dotaz, jak si to představuju za 50 let, tak jsem říkala, že já teda nevím, protože mě už se to týkat nebude. Ale jako pro budoucnost dětí a rodin, takže v první řadě musí být lidi zdraví. Klimatický změny, ty budou a jsou, takže nejdřív to musí být vyřešený a pak něco zakázat a ne obráceně."
Ľuboš Pečálka, účastník panelové diskuze: "S čím jsem já přišel? Tak uvidíme. My máma tu migraci, já jsem se s tím až dnes seznámil. Mám takové svoje názory, jakože uvidíme, jak bude vypadat aj ta diskuze. Je rozdíl migrace a migrace a také čím je zapříčiněná. Podle toho, Z toho Evropského hlediska si myslím, že ano, Evropanů původních ubývá, mnoho lidí z jiných států přichází a nevím. Nějakým způsobem se to bude muset regulovat anebo něco. Ale zase záleží, z jakých důvodů ti lidé emigrují."
Guy Verhofstadt, člen Výkonné rady Konference, poslanec Evropského parlamentu: "Migrační politika je velké téma, zejména pokud stále hovoříme o tom, že nemáme žádnou jednotnou migrační politiku na úrovni EU, ale tato oblast je stále v kompetenci jednotlivých 27 členských států."
Panely následně zformovaly doporučení, která budou začleněna do závěrečné zprávy konference, kterou na jaře příštího roku připraví výkonná rada.
---
Autogramiáda nové knihy Obonete S. Ubama
Nově otevřená zámecká Sala terrena v Bruntále hostila vzácnou návštěvu. Nigerijský panovník a místní rodák Obonete Ubam představil své nové dvě knihy, které letos vydal. První se jmenuje „Náš černobílý svět“ a obsahem je zcela odlišná od knihy „7 let v Africe“, kterou v Bruntále pokřtil před dvěma lety.
Obonete Ubam se v Bruntále narodil a absolvoval základní školu i gymnázium. Po krátkém pobytu v Praze se stal nástupníkem svého biologického otce, krále v Nigérii. Nyní se zařadil také mezi spisovatele.
Obonete S. Ubam, spisovatel: "Podtitulem této knížky je „České rozhovory o afrických kořenech a splněných snech“ a v podstatě je to soubor deseti rozhovorů s nejvýraznějšími afročechy v české společnosti. Jsou to rozhovory s osobnostmi, jako je Ray Koranteng, Lejla Abbasová, Teo Gebre Selassie."
Monika Ben Thabetová, přítelkyně: „Žiji mezi Itálií a Španělskem, ale původem pocházím z Lysic, z Jižní Moravy. A pan spisovatel Obonete Ubam mě oslovil, jestli bych chtěla být součástí téhle knihy."
Autogramiádu obohatila také druhá menší dárková knížka.
Obonete S. Ubam, spisovatel: „To je taková malá dárková knížečka, kterou jsme vydali v loňském roce, jmenuje se „Kalangu – africká moudrost pro každý den“ a je to taková sbírky afrických přísloví, aforismů a takových bajek, které, si myslím, potěší jak děti, tak dospělé.“
Mezi mnoha hosty a známými na autogramiádě nemohla chybět ani spisovatelova maminka.
Alena Petrošová, maminka: „Určitě jsem šťastná, že přijel zpátky do Bruntálu po dvou letech a jinak každý den jsem s ním v kontaktu přes sociální sítě. Každý den mám zprávy, co se děje.“
První kniha Obonete Ubama „7 let v Africe“ se po svém vydání stala nejprodávanější knihou v České republice. Stejný úspěch přejeme i novému dílu slavného čechoafričana.
---