V Ostravě se likviduje továrna na nelegální cigarety
V Ostravě probíhá likvidace nelegální továrny na výrobu cigaret, která byla odhalena celníky před třemi roky. Část skončí jako palivo v cementárně a stroje rozebírají vězni na součástky, aby mohly být výhodně prodány do sběrny kovů. Zbytek byl odvezen na skládku.
Nelegální výrobny cigaret a tabáku se celníkům v našem regionu daří odhalovat poměrně často. V roce 2019 byla na Novojičínsku odhalena jedna z největších továren v historii. Celníci samozřejmě zabavili veškeré zboží i stroje nyní došlo na jejich likvidaci. Zboží skončilo v ostravské společnosti na zpracování odpadu OZO.
Pavla Zdobnická, mluvčí Celního úřadu pro MS kraj: "Jednalo se o veškeré vybavení nelegální továrny na výrobu cigaret, kterou celníci objevili v roce 2019 v okrese Nový Jičín. Hasiči převezli celkem 25 nákladních vozidel naložených zajištěným zbožím. Vše v hodnotě téměř tři miliony korun putovalo do OZO Ostrava."
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO: "My tyhle ty nelegální výrobky likvidujeme tak, že je smícháme s dalšími materiály a vyrábíme z toho palivo pro cementárny."
Role igelitových a hliníkových fólií a další nezpracovatelný materiál skončil na skládce. Trochu složitější je to se stroji a zařízením, kterým byla nelegální továrna poměrně hojně vybavena.
Pavla Zdobnická, mluvčí Celního úřadu pro MS kraj: "15 nákladních vozidel hlučínských hasičů převáželo veškeré stroje z nelegální továrny do Věznice Heřmanice. Jednalo se o různé stroje k výrobě cigaret, dopravníky, balící stroje k balení cigaret do měkkých obalů, řezačky tabáku, filtrační jednotky, násypky, sušičky tabáku a další v hodnotě necelých 24 milionů korun."
Vězni nyní stroje rozebírají v rámci svých pracovních povinností přímo v dílně v areálu věznice Heřmanice. Materiál se pak roztřídí a bude odprodán do sběrných surovin. Cena bude výhodnější, než za celý stroj.
---
Celý obchvat by měl být v provozu do konce roku
Po celém obchvatu Frýdku-Místku by měli řidiči jezdit do konce letošního roku. První etapa se má otevřít nejpozději do konce června. Potvrdil to ministr dopravy Martin Kupka, který stavbu osobně navštívil. I když soud před časem zrušil některá stavební povolení, většina prací může pokračovat.
Část první etapy obchvatu Frýdku-Místku vedoucí od Ostravy a Příbora po výpadovku na Frýdlant nad Ostravicí je téměř hotová. Termín otevření by nemělo nijak zásadně ovlivnit soudem zrušené stavební povolení.
Martin Kupka, ministr dopravy/ODS/: "V tuto chvíli probíhají ty nezbytné práce k zajištění stanoviště na těch místech, kde opravdu to stavební povolení bylo zrušeno. My zároveň podnikáme kroky, abychom se co nejrychleji dostali k pravomocnému rozhodnutí. A chceme jít tou cestou, že se sami zavážeme k tomu, že provedeme měření hluku, což bylo předmětem rozhodnutí soudu. To měření Ředitelství silnic a dálnic pravidelně provádí. Ale chceme, aby to jednoduše prošlo tak, že ten závazek bude jasný, bude černý na bílém, abychom se dostali zpátky co nejrychleji k samotnému stavebnímu povolení."
Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: "Díky tomu, že ten soud nezrušil stavební povolení druhé části dálnice D56, tak můžeme deklarovat, že ještě do konce prvního pololetí jsme schopni zprovoznit defacto tu severojižní část dálnice D56 a část dálnice D48. To znamená od Ostravy na Beskydy by se mělo jezdit už v červnu tohoto roku. Samozřejmě ta část od západu, od Olomouce, je bohužel postižena zrušením právní moci stavebního povolení a tam bohužel, dokud nenabydeme zpátky stavební povolení, tak nebudeme schopni tu stavbu zprovoznit. To znamená, nebudeme schopni napojit dálnici D48 na samotný obchvat Frýdku-Místku."
Pokud se to podaří vyřešit, dojde k odblokování stavby a k rychlému napojení. Před soudním rozhodnutím už bylo požádáno i o předčasné užívání tohoto úseku. Druhou etapu obchvatu by chtělo do konce roku Ředitelství silnic a dálnic otevřít alespoň v částečném režimu.
Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: "Dálnice by nebyla kompletní, byla by puštěna pouze na jednom jízdním pásu a jezdilo by se jeden pruh jedním směrem a druhý zase směr druhý pruh. Takže to znamená 1 + 1 jízdní pruhy. Nedalo by se předjíždět."
Druhou etapu navíc komplikuje sesuv půdy.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Cílem města je, tak jako všech řidičů to, aby ten obchvat byl zprovozněn co nejrychleji. Dneska zazněly informace, které my už jako vedení města máme. Že první etapa ochvatu by měla být spuštěna v horizontu měsíce a pokud vše půjde podle plánu, tak celý obchvat by měl být zčásti jenom v jednom pruhu spuštěn do konce roku. A i to pomůže městu velmi, protože velká část toho tranzitu opustí centrum města, které je zatěžováno nadměrným množstvím automobilů, zejména těch nákladních."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Já bych rád poděkoval panu ministrovi za slova, která řekl tady na mítinku, že bude ministerstvo pracovat na tom, aby v co nejdřívější době byla vydána stavební povolení pro první i pro tu druhou část, aby byla pravomocná. A tudíž, aby se po obchvatu jeho alespoň v tom částečném profilu, po té druhé části, tak jak si všichni přejeme."
Obchvat má být dlouhý 8,5 kilometru. Stát už na něm prostavěl 3 miliardy korun. Celková cena za obě etapy má být zhruba 4 miliardy.
---
Havířov počítá s lůžky pro mentálně hendikepované
Náměstek hejtmana pro sociální oblast si prošel střediska pro mentálně hendikepované v Havířově a společně s vedením radnice shlédli nové divadelní představení klientů. Řešila se i otázka zajištění pobytových lůžek, která pro tuto skupinu lidí dlouhodobě chybí.
Santé je havířovské centrum ambulantních a pobytových služeb pro lidi s mentálním hendikepem. Organizace se snaží klienty rozvíjet a dělat s nimi činnosti, které je baví.
anketa, klient Santé: “Já se těším strašně moc na divadlo. My jsme si nacvičili Čert a Káča."
Mezi hosty byli zástupci vedení radnice a náměstek hejtmana, který si prošel i ostatní střediska. Santé poskytuje služby více než 100 klientům. Postupem času ale stárnou jejich rodiče i oni samotní. Proto i pro hendikepované lidi, kteří už potřebují celodenní péči, by mohla vzniknout lůžka v novém domově seniorů se zvláštním režimem.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Jednáme teď s městem, kdybychom od nich převzali možný pozemek a něco podobného jako je smlouva s Kopřivnicí o veřejném zadavateli, kdy by se určitým počtem lůžek podílelo také město na financování této služby, by jsme chtěli umístit tady ve městě Havířov.”
Michaela Rosová, ředitelka Santé Havířov: “Na tuto myšlenku říkám jedním slovem bravo. Byla bych za to velmi vděčná, protože to je velký problém a byli by v obci.”
Jen v letošním roce organizace přesunula tři klienty do pobytové zařízení v Pržně, které spadá pod kraj.
---
Městské koupaliště se připravuje na sezonu
Ačkoliv je léto ještě daleko, opavské koupaliště se už chystá na sezonu. Nově tady přibudou atrakce pro děti i dospělé. Otevřeno bude od začátku června a návštěvníci budou muset počítat s tím, že si vstupné připlatí.
Ačkoliv otevření koupaliště se chystá až za měsíc, přípravné práce jsou v už nyní v plném proudu. Dělníci se pustili do opravy terasy nad hlavní budovou, kde byla špatná izolace a bylo potřeba ji vyměnit. Po několika letech je nutné také znovu natřít dno bazénu. 1600 metrů čtverečních dostane opět modrou barvu.
Roman Běláček, zaměstnanec, Městské koupaliště Opava: „Dnes jsme začali natírat plochu. Když se bude dařit a nebude špatné počasí, tak by se to mohlo i dnes stihnout.“
Až barva zaschne, začne se bazén napouštět. 3 500 kubíků vody sem bude proudit několik dnů.
Petr Mikeska, vedoucí, Městské koupaliště Opava: „Budeme používat vodu z povrchového zdroje, a to v rámci úspor. Tím, že výkon úpravny vody není takový, jako je zdroj pitné vody, tak to napouštění potrvá asi 10 dnů.“
Na řadu přijde také sekání trávy, stříhání keřů či údržba záhonů nebo drobné opravy. A samozřejmě také velký úklid, který je po několika měsíčním uzavření koupaliště nezbytný.
Po dvou letech covidových opatření budou moci návštěvníci na koupaliště konečně bez jakýchkoliv omezení. V areálu přibudou nové atrakce, které se nyní dokončují
a pobyt zde zpestří. Ve stínu stromů už jsou nainstalovány skákací bubliny, které zabaví děti i dospělé. Brzy bude hotový prostor s tryskami chrlícími vodní mlhu, kde se mohou děti osvěžit a pohrát si.
Jana Foltysová, vedoucí odb. kanceláře primátora, Magistrát Opava: „Nudit se nebudou ani dospělí. Připravujeme nákup pingpongového stolu a šachového stolku.“
Kapacita rozlehlého areálu je až 5 000 lidí denně. Letos ale budou muset návštěvníci počítat s tím, že zaplatí za vstup do areálu více než v předešlých letech. Celodenní vstupné pro dospělého bude 90 korun, pro dítě 65. Navýšení ceny vstupného bylo v plánu už dříve.
Jana Foltysová, vedoucí odb. kanceláře primátora, Magistrát Opava: „Vstupné se mělo zvyšovat už v minulém roce. Ale z důvodu covidu zůstalo na stejné ceně, jako v roce předchozím. Letos jsme přistoupili ke zvýšení vstupného. Ale na druhou stranu v ceně vstupného budou všechny ty atrakce pro děti.“
Otevření koupaliště se plánuje na 4. června, a to v rámci Dětského dne. První návštěvníci budou mít vstup zdarma.
---
Bývalé OC Marica zatím k zemi nepůjde
Bývalé obchodní centrum Marica v Ostravě-Porubě dlouhá léta chátrá. V poslední době tady navíc i často hořelo a na místo tak několikrát museli vyjíždět hasiči. Porubská radnice se snaží o to, aby šel objekt k zemi. Zatím marně.
Marica na 5. stavebním obvodu je stále strašákem Poruby. Radnice dělá vše proto, aby tato budova byla srovnána se zemí. Současná legislativa ji to ale neumožňuje a může tak jen podávat podněty ke státní správě a stavebnímu úřadu.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Na základě našich podnětů a nejen našich, ale podnětů lidí, hasičů a dalších, kteří se v tom angažují, my jsme dokonce domluveni s policií, že tady má zvýšenou docházkovou činnost, tak bylo zahájeno řízení v tomto týdnu a už padly i první pokuty pro majitele Marici.”
Tím, že je chátrající objekt snadno přístupný, stahují se sem různé existence, které mají na svědomí právě požáry. Kromě pokuty tak padlo i další rozhodnutí.
Majitel objektu teď má 2 měsíce na to, aby celou budovu obezdil, teda kromě jednoho vstupu a zabezpečil tak, aby se do něj nikdo nedostal.
Petr Pyšný, advokát: “Budova je v hrozném stavu, Ten její stav umožňuje vstup třetích osob i dětí a hrozí tady nebezpečí na životě a zdraví. Městský obvod je připraven, že pokud stavebník nesplní to rozhodnutí, že provede to opatření sám a bude vymáhat ty náklady, které vynaloží, po tom vlastníkovi.”
Radnice je ochotna budovu i odkoupit a nechat zbourat, Majitel objektu ji ale prodává s platným stavebním povolením a s projektem na bytové domy, což podstatně prodražuje cenu, na kterou radnice zdaleka nedosáhne,
---
ADRA hledá nové zájemce o dobrovolnictví
Adra hledá mezi lidmi nové zájemce o dobrovolnictví. Stále mezi námi žije velký počet lidí, kteří se cítí osamělí a společnost by přivítali. Jako třeba nevidomá paní Górecká z Karviné.
Tohle je nevidomá paní Helena Górecká. Žije v bytě sama se svými dvěma psy a protože ji chyběla spřízněná bytost, se kterou by si mohla občas popovídat nebo jít ven, požádala před rokem a půl humanitární organizaci ADRA o zajištění dobrovolníka.
Helena Górecká, nevidomá uživatelka dobrovolnického programu: " Jsem se cítila hodně opuštěná, osamocená, bydlím doma sama. S dobrovolnicí si můžeme zajít kamkoliv do města, na procházky, do kavárny nebo si doma čteme časopisy."
Nové dobrovolníky ADRA momentálně hledá.
Žaneta Pawliková, koordinátorka dobrovolníků v Karviné: “Dobrovolníci jsou, ale je jich stále málo. Klientů v domácnostech, kteří potřebují pomoc, pozornost, někoho, kdo by si přišel popovídat a potěšil to srdíčko opuštěné, tak těch je málo a potřebujeme další."
Noví zájemci o dobrovolnictví musí projít povinným školením. Nejbližší se koná v úterý 31. května v prostorách Nadace OKD od 16 hodin.
Žaneta Pawliková, koordinátorka dobrovolníků v Karviné: “Podmínkou pro to, aby se člověk mohl stát dobrovolníkem je absolvování tohoto školení, následně mi dobrovolníky ověříme, jejich čistý výpis rejstříku trestů a pak můžeme jít za klienty do domácností."
Účastníci v programu “Dobrovolníci domů” musí být plnoletí.
---