Domov v Sedlnicích se otevřel dalším lidem s postižením
Chráněné bydlení v Sedlnicích na Novojičínsku je po částečné rekonstrukci. Díky přístavbě se zvýšila i kapacita tohoto zařízení pro lidi s mentálním postižením. Noví klienti se mohli nastěhovat do jednolůžkových pokojů.
Rekonstrukci budovy chráněného bydlení NaNovo v Sedlnicích si prioritně vynutila vysoká vlhkost suterénu. Když už bylo rozhodnuto o stavebním zásahu, rozšířila projekt přístavba. Jsou v ní pokoje, které od července obsadili dva noví klienti s mentálním postižením.
Lukáš Spurný, ředitel organizace Domov NaNovo: “Součástí té přístavby bylo i první nadzemní podlaží, kde vznikly i dva jednolůžkové pokoje a sociální zázemí. Tím se rozšířil ten stávající byt pro tři klienty na bydlení pro pět lidí. To, že mají jednolůžkové pokoje, to je pro nás už standard.”
Kapacita zařízení se tak zvýšila z 10 na 12 klientů. V přístavbě získal nové zázemí i personál domova. Chráněné bydlení v Sedlnicích vzniklo v roce 2013 v návaznosti na transformační proces sociálního zařízení v Zámku Nová Horka, kde žilo sto žen s mentálním postižením
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “My jsme se rozhodli, že tito lidé si zaslouží přirozené prostředí a bydlení v normálním domě, jako každý jiný člověk, samozřejmě s nějakou podporou našich zaměstnanců sociálních pracovníků.”
Stavební úpravy stály téměř 2,8 milionu korun, většinu uhradil Moravskoslezský kraj, zhruba 800 tisíc přidala jeho příspěvková organizace Domov NaNovo.
---
Lidi ruší driftování na kruhovém objezdu
Obyvatele domů u kruhového objezdu nedaleko centra Opavy ruší neukáznění řidiči, kteří tudy auty s upravenými výfuky v noci zběsile projíždějí smykem. Bývá to několikrát do týdne vždy až za tmy.
Přes tento kruhový objezd na silnici ve směru na Krnov a Bruntál projedou denně tisíce aut. Když provoz večer zeslábne, ovládnou toto místo řidiči s upravenými auty.
Projíždějí rychle křižovatkou a snaží se udržet vozidlo v řízeném přetáčivém smyku. To doprovází hvízdání pneumatik, túrování motoru a řinčení výfuku.
Na místo přijíždějí večer, většinou během víkendových dní, ale ani ty všední nejsou výjimkou. Nejprve posedávají u nedaleké benzinky a pak vyrazí se svými auty na prázdné silnice.
obyvatel Opavy: „Jezdí tady parta s auty, která mají upravené výfuky. Oni to túrují a je tady kravál. Často se to opakuje."
Na hluk, který v noci vyznavači driftování způsobují, si lidé z okolních domů stěžovali už před dvěma roky. Tehdy situaci vyřešila mobilní kamera a také častější pochůzky městských strážníků.
Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: „My sem pravděpodobně vrátíme kameru, která tady byla před dvěma lety, a ta situace se následně zlepšila. Budeme se snažit zajistit důkazy.“
Řidiči, kteří si pletou silnici s autodromem, mohou čekat pokutu za neohleduplné chování.
Vítězslav Válek, Dopravní inspektorát Policie ČR Opava: „V případě, že by policisté zaregistrovali takovéto jednání, které by bylo prokazatelné, hrozila by řidiči hrozila na místě sankce do 2000 korun.
Zvýšená hlučnost je způsobená úpravou výfuku u aut. To se ale brzy změní: během dvou let by totiž mělo být součástí technických prohlídek vozidel také měření hluku.
---
Lidé v Horní Suché mají radost z nového dětského hřiště
V Horní Suché se do místní části Podolkovice v posledních letech přistěhovalo mnoho lidí. Radnice tam chtěla postavit pro děti areál s atrakcemi. Některé pozemky ale nepatřily obci. Získat je zpět trvalo několik let.
Obyvatelé Horní Suché a zejména pak jejich ratolesti se mohou těšit z nového parku s workoutem a dětskými prvky. Kvůli majetkovým problémům sice stavba trvala několik let, ale dílo se nakonec podařilo.
Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Museli jsme vyřešit odkup pozemků od čtyř dědiců místního sedláka. Všichni žijí v Anglii. Takže si dokážete představit, že to nebyla žádná legrace. Tady se 80 % obyvatelstva přistěhovalo, včetně mne. Šachty nás vyhnaly z našich domovů. Samozřejmě děti se rodí a najednou jsme zjistili, že v této části dědiny nemáme vůbec nic. Na rozdíl od všech ostatních.”
anketa: "Je to tady pěkné, není tady nuda a je to zábava. Chodím na hřiště ráda. Je tady hodně lidí a kamarádek, takže tady nechodím sama. Nejvíce se mi líbí asi tady ta věž, ta je asi nelepší a na workoutu jsem ještě nebyla.”
anketa: “Jsem tady místní, také sem chodím s kamarády. Je to tady o moc větší zábava, když tady je to hřiště. Nejvíc se mi asi líbí tohle a chodím tady i s rodinou. Takže máme tady zábavu celá rodina.”
Obec se ještě postará o veřejné osvětlení i nasvícení altánu.
---
Archeologové našli 6000 let staré kostry
Archeologové ze Slezského zemského muzea vykopali v Neplachovicích na Opavsku 6 000 let staré kosterní pozůstatky. Jde o výjimečný objev: kosti jsou totiž velmi dobře zachované, takže mohou být podrobeny výzkumu.
V místech, kde nyní v Neplachovicích stojí nová mateřská škola bylo v době eneolitu pravěké sídliště. Odhalily to loňské nálezy drobných pracovních předmětů či keramiky v rámci záchranného průzkumu. Letos se archeologové na místo vrátili a tušili, že najdou něco víc. Zhruba tři metry pod povrchem, v jámě, která sloužila k ukládání potravin, objevili dvě zachovalé, 6000 let staré kostry.
Ondřej Klápa, dokumentátor a konzervátor, Slezské zemské muzeum, Opava: „Máme tam dva jedince. Jeden je ve standardní pohřební poloze, která je pro toto období typická, ve skrčené poloze na boku. Kdežto ta druhá je netypické poloze.“
Druhá osoba vedle zesnulého nejspíš seděla. Možná tedy v době pohřbení ještě žila. Podle prvotních odhadů se jedná o mladé jedince okolo 13 let z doby lengyelské kultury. Přesněji to ale určí analýza.
Archeologové proto odebírali vzorky zcela sterilně: ve speciálním obleku a sterilizovanými nástroji. Laboratorní výzkum pak dá odpověď na otázku, jakého věku a pohlaví jedinci byli, zda byli místní nebo odkud sem přišli.
Jiří Juchelka, vedoucí odd. Archeologů, Slezské zemské muzeum, Opava: „Je to skutečně v rámci Slezska výjimečný nález, navíc dvojice jedinců v jedné jámě související se stejným obdobím, kulturním okruhem.“
Archeologové zde prozatím prozkoumali 40 míst, kde našli také hliněné střepy, drobné pracovní i výrobní nástroje.
---
DPS Harmonie je skvostem Poruby
V Ostravě-Porubě slavnostně otevřeli Dům s pečovatelskou službou Harmonie na Dělnické ulici. Skončila totiž 2. etapa rekonstrukce celého komplexu, který se díky nádhernému atriu stal ozdobou Poruby.
Z původně zanedbané hospodářské budovy ve vyloučené lokalitě v Dělnické ulici se během dvou let stalo atraktivní místo k bydlení. Vznikl tady Dům s pečovatelskou službou pro seniorské páry s krásným atriem uvnitř komplexu, kde se brzy otevře i služebna MP a kavárna.
Ivo Vondrák ANO), hejtman MS kraje: “Mě nesmírně překvapilo to, že v této oblasti, kde jsem žil a vždycky tady byly jenom tyto dvouletky, nebo jak se tomu říkávalo, tak vzniklo něco takového, takže je to moc pěkné a přeji jim, ať se jim tady líbí.”
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: "První etapa, Dům s pečovatelskou službou už funguje od prosince loňského roku a já musím říct, že už máme úplně všechny byty k dnešnímu dni obsazeny, takže už tady není ani jediný, který by zůstal volný. Bude se sem stěhovat městská policie, my jsme domluveni, že od září už by měli plně fungovat a zároveň chceme, aby se co nejdříve nastěhovala kavárna, která by měla fungovat i pro veřejnost.”
Anketa: klienti DPS Harmonie: "Je to super tady všechno. Jak ty byty, tak zahrada. Nádhera."
"Od 1. prosince bydlíme spolu, vlastně jsme ovdověly, tak jsme si říkaly, dožijeme to spolu, tak jsme si zařídily nový byt na stáří, ať se máme dobře."
Komplex je zajímavý tím, že má zelenou střechu, která je teprve druhá v Porubě. Navíc je tady i kašna, kterých kdysi bylo v obvodu nespočet, postupem času ale bohužel zanikly, takže je jediná.
---
Bára a Honza jedou jako o život za podporu paliativní péče
Mobilní hospic Strom života funguje od roku 2015. O zdravotní péči v poslední fázi života je velký zájem. Dva mladí lidé se už podruhé rozhodli pro osvětu a vyrazili na dlouhou cestu na koloběžkách. Jedna etapa vedla do Havířova.
Vyčerpaní, ale s dobrým pocitem dorazili na koloběžkách do Havířova za KD Radost tito dva studenti vysoké školy Bára a Honza. Jejich 442 kilometrů dlouhá cesta má už podruhé jediný cíl. Zvýšit mezi lidmi povědomí o tom, co je to paliativní péče a mobilní hospicová péče. Bára s Honzou během šesti dnů navštíví všechna města, kde má Strom života své pobočky.
Bára, podporovatelka paliativní péče: “Znamená to pro nás hrozně moc, protože chceme světu ukázat, že ta paliativní hospicová péče je strašně důležitá, aby lidé věděli, že tady ta služba je a mohou své blízké takhle krásně nechat umřít doma.”
Honza, podporovatel paliativní péče: “Lidé na nás reagují, je to pozitivní reakce. Máme možnost se setkat s lidmi, kteří také podporují hospic."
Pobočka Mobilního hospice Stromu života funguje v Havířově od roku 2017 a sídlí ve zdravotním středisku na Dlouhé třídě. Během té doby zdravotníci pomohli prožít závěr života mezi svými blízkými více než 250 lidem z Havířova a okolí.
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Co se týče paliativní péče, tak bych řekla, že je velmi důležitou součástí našeho života a jsem moc ráda, že Strom života přišel propagovat paliativní péči, protože mezi lidmi není tolik informací, které by si paliativní péče zasloužila a které by měly být k dispozici každému člověku."
Každá ze šesti etap je někomu věnována. Zastávka v Havířově byla pro sedmiletého chlapce s nevyléčitelnou vadou srdce.
---