V MS kraji přibylo v úterý 299 nakažených koronavirem
V Moravskoslezském kraji za úterý přibylo nejvíce lidí nakažených koronavirem z celé České republiky. Jedním z hlavních důvodů je nízká proočkovanost našeho regionu, kde v některých lokalitách dostalo vakcínu pouze 15 procent obyvatel. Nejméně očkovaných lidí je na Jablunkovsku.
V Moravskoslezském kraji opět vzrostl denní přírůstek nakažených onemocněním Covid 19. V úterý přibylo 299 nemocných, což je přesně o 60 více, než o den dříve. Podle hygieniků nárůst případů souvisí s nedodržováním protiepidemických opatření.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Není vyhráno a prostě platí jedna věc, že je to epidemie neočkovaných. My máme dnes sedmidenní incidenci na hodnotě 110,7, což už je skutečně vysoké číslo. Pořád se to šíří především v mladší populaci, což samozřejmě ohrožuje i ty starší."
Podle hejtmana bohužel stagnuje i očkování. Z milionu 200 tisíc obyvatel se naočkovala oběma dávkami necelá polovina. Do okrajových částí regionu a vyloučených lokalit vyjíždí mobilní očkovací týmy, ale zájem mezi lidmi je minimální.
Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU, epidemiolog: "Dokud vidíme, že za to mohou především ty neočkované kohorty populace, tak si můžeme říct, že nám je líto, že oni sami mohu teoreticky ohrožovat své okolí, že oni sami budou bojovat o život, tak by mohla nastat pouze nějaká forma regionálního nebo lokálního zásahu. Nicméně úplně to nejlehčí, nejjedodušší a nejúčinnější je skutečně očkování a nikdo by nad ním neměl váhat."
Nejvíce nemocných je mezi lidmi ve věku 35 - 54 let. Nejvíce nemocných je na Ostravsku a Opavsku a naopak nejméně na Bruntálsku. Lokální ohniska vznikají hlavně ve školách, odkud se šíří do rodin. 87 procent nakažených osob není očkovaných.
---
Památník tramvajové dopravy v Pískových dolech
V Pískových dolech vznikl Památník tramvajové dopravy. Připomíná tramvajovou dráhu, která tady fungovala od roku 1913 do roku 1964 a sloužila především lidem, kteří jezdili do práce do vítkovických železáren.
V Ostravě-Jihu slavnostně otevřeli Památník lokálek v Piskačach. Jde o vítězný projekt participativního rozpočtu z loňského roku, který vznikl v Pískových dolech a který mapuje historii zdejší bývalé tramvajové trati. Její provoz byl zahájen 3. července roku 1913 v úseku dnešních ulic ruská, Dolní a U Hrůbků.
Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih, autor návrhu: “Ten památník má v sobě takovou bývalou drážní telefonní skříň a uvnitř je informační tabule. Jsou tam historické fotografie z provozu tramvajové dráhy, jsou tam texty a návštěvníci se dozví všechno o té dráze.”
Tramvajová linka Vítkovice, Zábřeh, Pískové doly byla jednou z nejkratších na Ostravsku. Dráha měřila pouhých 1 a půl kilometru, kterou tramvaj ujela za pouhých 7 minut.
Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Když jsme chodili na sněženky k Odře, tak jsme právě jezdili tady tou tramvají, která jela tady na Pískové doly a končila tady jako vzadu. To byla lokálka taková dřevěná.”
“Já jsem jezdila starou tramvají, jednička se to jmenovalo a jezdila od kina Edison, jak je Hrabůvka stará kolem vysokých pecí do Ostravy. A ta cesta trvala strašně dlouho. Já jsem měla asi 5, nebo 6 a jeli jsme do té Ostravy možná 40 minut.”
Památník vznikl z někdejší telefonní skříně zasazené v opěrné zdi konečné výhybny tramvají na ulici U Hrůbků.
---
Zájem o třetí dávku v domově seniorů v Havířově roste
Díky osvětě ze strany personálu, ale i dobré spolupráci s opatrovníky, bude mít v Havířově zájem o třetí dávku vakcíny proti covidu značná část seniorů. V domově začalo také očkování proti chřipce.
Z počátku to bylo velmi opatrné, konzervativní až negativní. Tak hodnotí přístup k třetí dávce očkování proti covidu ředitel Domova seniorů v Havířově. S postupem času, vysvětlováním, ale i nárůstem nemocných v regionu, se situace obrátila. A to i u přístupu opatrovníků, klientů a zaměstnanců.
Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Středisko Helios má 86 lidí kapacitu a 60 vyjádřilo souhlas. Na Luně je ta kapacita 184 a prozatím máme souhlas zhruba 105 lidí. Tam je třeba zvážit i tu skutečnost, že ne všichni byli v únoru vakcinování dvěma dávkami, ale že někteří z důvodu prodělání covidu, jiné nemoci, byli vakcinování podstatně později. Třeba v dubnu, květnu. Samozřejmě i naši zdravotníci a přímá péče mají zájem o očkování."
91letá paní Anna se příliš dlouho nerozhodovala.
Anna Cichá, klientka Domova seniorů Havířov: "Nechám se očkovat, protože se bojím té nemoci a prostě nechci být omezována. Ještě jsem trochu pohyblivá, děcka mě ještě sem tam někam vyvedou, máme velkou rodinu.”
V současné době probíhá v domově očkování proti klasické chřipce, kde je ze strany klientů téměř stoprocentní zájem. Proti covidu může domov začít s vakcinací nejdříve po čtrnácti dnech.
---
Koncertní hala je jednou z nejočekávanějších staveb světa
Ostravu navštívil světoznámý architekt Steven Holl. Je podepsán pod jednou z nejočekávanějších staveb světa - koncertní haly ve tvaru pouzdra na hudební nástroj, která by se měla stát ozdobou města. Podle jeho zkušeností muže stavba výrazně pomoci v dalším rozvoji celého našeho regionu.
Koncertní sál by mohl být jednou z velmi důležitých staveb pro budoucnost Ostravy. Vedení města proto této stavbě dává zásadní důležitost, o čemž svědčí i jméno architekta, který projekt nakreslil. Jde o Stevena Holla, který po celém světě postavil několik významných staveb a ta ostravská k nim bude bezesporu patřit. Primátor Tomáš Macura Stevena Holla do Ostravy pozval a on tak mohl osobně představit projekt.
Steven Holl, autor návrhu, architekt: "Na projekt jsme se velice pečlivě připravovali, takže nejsem překvapen tím, co jsem zde dneska uviděl. Záměrem celého projektu bylo zachování a spojení staré, stávající budovy s něčím novým a v budoucnu bychom to právě chtěli propojit, aby ty dvě budovy spolupracovaly. Jsem velice rád, jak jsme tento projekt cítili a že jsme pochopili i život na hlavní ulici a propojili tím proskleným vstupem s pohyblivými schody, a že jsme zasadili koncertní sál i do té druhé tiché části směrem k parku. Máme tam také třeba kavárnu a různé jiné zajímavé místnosti."
Steven Hall se také shodl s primátorem města, že koncertní síň posune město dopředu a přispěje k jeho dalšímu rozvoji a transformaci.
Steven Holl, autor návrhu, architekt: "Máte tady skvělou Janáčkovu filharmonii a máte tady Janáčka, který zde zemřel, takže je tady to dědictví, na které projekt navazuje. Koncertní síň vlastně oslavuje to dědictví a kulturu v Ostravě. Budou zde přijíždět lidé z Vídně, z Prahy, aby uslyšeli skvělou hudbu a aby mohli oslavit toto dědictví. A když jsem se zde dnes procházel, tak jsem viděl si hrát malé děti a uvědomil jsem si, že právě pro ně budujeme tento koncertní sál, protože ony vám pak budou děkovat. Postavili jsme v malém městečku Richmondu ve Virginii muzeum současného umění. Tam to mělo přesně stejný efekt. Kolem začaly vznikat restaurace a kavárny a hotely. Myslím, že taky určitě budete potřebovat postavit hotel, ve kterém budou mít hosté zázemí. Takže ještě jednou opakuji, že ne pro metropole, ale právě pro taková menší města jsou podobné stavby velice důležité."
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Tento region, toto město potřebuje změnit svou sociálně ekonomickou strukturu. Potřebuje nastartovat nové obory, potřebuje nastartovat kreativní průmysl, potřebuje zvýšit vzdělanostní úroveň a cesta k tomu, je skutečně přes podporu kultury a vzdělanosti."
V současné době na projektu pracuje přibližně 70 odborníků z celého světa. Například o akustiku se postará jedna z nejlepších firem ve svém oboru z Japonska. Unikátní bude také řešení vytápění a chlazení budovy. Koncertní sál bude mít kapacitu téměř 1300 míst. Bude v něm ale i komorní sál pro 550 posluchačů, divadelní sál pro téměř 500 diváků a další sály pro nejrůznější komerční využití. Náklady jsou nyní odhadovány na 2 miliardy a 600 milionů korun.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Po studii, kterou jsme před časem představovali, byla zpracována a projednána dokumentace na úrovni územního rozhodnutí. Výsledkem je ověření realizovatelnosti projektu. V těchto dnech projektanti finalizují dokumentaci pro společné povolení stavby, které již reflektuje výsledky desítek průzkumů i požadavky dotčených subjektů. V současné době vycházejí náklady na 2,6 miliardy korun. Je to částka, která už obsahuje i ten turbulentní růst cen, ke kterému došlo v posledních měsících."
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Město pro projekt zajišťuje vícezdrojové financování. Nad rámec dříve zmiňovaného financování ze strany města, kraje a státu na základě uzavřeného memoranda z roku 2018 se nově otevřela také možnost financování z III. pilíře Fondu spravedlivé transformace. Jednání o těchto možnostech probíhají. Vzhledem k faktu, že projekt je postaven na aplikaci pokročilých řešení v oblasti ekologie a úspor energií, bude snahou získat i dodatečné externí zdroje z dalších dotačních titulů."
Stavět by se mělo začít v příštím roce a první koncert by se mohl uskutečnit už v roce 2025. Bude to po 135 letech první nová koncertní síň v naší zemi.
---
Nové resuscitační lůžko pro novorozence v Krnově
Téměř milion korun investovala krnovská nemocnice do pořízení novorozeneckého resuscitačního lůžka. Jde o špičkový přístroj, řešící závažné poporodní problémy právě narozených dětí. V mnoha případech bude skutečně život zachraňující.
V Krnově přivedou ročně na svět více než 800 dětí. Z toho téměř jedna pětina se narodí po císařském řezu. Na každé takto narozené dítě čeká jako první nové lůžko.
Ondřej Klapec, primář dětského oddělení: „Tento přístroj bude umístěný na porodním sále, budou na něj uloženy všechny děti, které se narodí císařským řezem, ač jsou po narození zcela v pořádku nebo je u nich nějaký problém. Takové dítě se na tomto lůžku nejprve vyšetří, zhodnotí ho jak sestra, tak lékař."
Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Je to v malém procentu nebo spíše v desetinách procent, kdy se může dítě zkomplikovat, že musí být po porodu resuscitováno, zvláště když jsou to nějaké urgentní císařské řezy a potom musí být na speciálním lůžku aby jeho šance na přežití byly co největší.“
Nově vyvinuté lůžko nahradí původní, které poskytovalo jen základní péči.
Ondřej Klapec, primář dětského oddělení: „To mělo funkci v podstatě jen lůžka jako takového a funkci vyhřívání. V tomto přístroji je integrovaná jak odsávačka, tak ten resuscitační modul, sloužící k prodýchávání dítěte.“
Nové lůžko umožňuje okamžitou reakci lékařů ma problémy novorozence.
Ondřej Klapec, primář dětského oddělení: „Má integrované několik funkcí. Jednou z funkcí je odsávačka a jednou z hlavních funkcí je resuscitační modul, tzv. Neopack, který umožňuje do dítěte aplikovat vzduch i s kyslíkem a správně oxygenovat krev."
Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Myslím si, že máme vybavení, které je srovnatelné se všemi fakultními nemocnicemi.“
Kromě mnoha funkcí umožňuje nové lůžko také bezdotykové tišení alarmu a tím minimalizaci přenosu infekce na novorozence.
---
Ostravské derby vyhráli hokejisté VŠB-TU Ostrava
Zimní stadion v Ostravě-Porubě ve středu praskal ve všech. Uskutečnilo se tady věhlasné hokejové derby mezi Ostravskou univerzitou a Vysokou školou báňskou Technickou univerzitou. Ta dosud vyhrála téměř všechny zápasy. Hala byla vyprodaná do posledního místa.
Bouřlivá atmosféra a velké emoce od začátku až do konce panovaly na porubském zimním stadionu, kde se o pořádnou show postaralo Ostravské hokejové derby mezi univerzitami. Zápas sledovaly tisíce nadšených fanoušků.
Marek Kovalski, kapitán hokejistů Ostravská univerzita: “Cítíme se výborně, všichni jsou natěšeni a chceme tam nechat srdíčko a prostě vyhrát. Urvat si tu výhru.”
Jakub Baca, kapitán hokejistů VŠB-TU Ostrava: “Vyhecujeme se ještě trochu v šatně, ale myslím si, že máme dobrý tým a jdeme to vyhrát.”
Obě ostravské univerzity proti sobě nastoupily už po osmé a dosud vedla Vysoká škola báňská -Technická univerzita 5:2 na zápasy.
Pavel Drozd, prorektor Ostravská univerzita: “Každopádně je to vždycky jenom hra. Je to o štěstí, je to o všem, ale já fandím Ostravské univerzitě tak, že musím říct, že vyhrajeme.”
Igor Ivan, prorektor, VŠB-TU Ostrava: “Jsme technici, máme větší hráče, silnější hráče a myslím si, že dneska to šesté vítězství dáme a završíme tady tu sérii tady na 6:2.”
Anketa: fanoušci: “Jsem tady už asi po šesté a fandím Vysoké škole báňské. Báňská jedině.”
“Atmosféra je úžasná, užívám si to strašně a doufám, že OSU vyhraje.”
Ostravské derby nakonec opět vyhráli technici, a to 3:0. Za své výkony se ale rozhodně nemuseli stydět ani hokejisté Ostravské univerzity, kteří do hry dali všechno a diváci si tak užili skvělý zápas.
---