Střelba uvnitř soudu v Novém Jičíně spustila cvičení
V budově soudu v Novém Jičíně bylo dnes dopoledne slyšet střelbu a volání o pomoc, ovšem jako součást taktického cvičení policie a dalších složek integrovaného záchranného systému. Střelce se během simulace podařilo eliminovat do dvou hodin.
Desítky osob uvnitř budovy okresního soudu v Novém Jičíně ohrožovali dva střelci, zevnitř bylo slyšet střelbu, křik a volání o pomoc. Cíl tohoto plánovaného bezpečnostního cvičení policie byl jasné - co nejrychleji útočníky eliminovat.
Tomáš Kvíčala, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “Cvičení se zúčastnilo bezmála šedesát policistů. Úkolem bylo nacvičit si dojezdové časy hlídek zejména z obvodního oddělení Nový Jičín a celého okresu, dále eliminace střelce, v konkrétním případě to byli dva střelci, a dále jsme řešili spolupráci s hasičskou záchrannou službou, to znamená vynášení zraněných a evakuování osob do bezpečného prostoru.”
Jaroslav Sosík, předseda Okresního soudu v Novém Jičíně: “Z hlediska bezpečnosti našich zaměstnanců je důležité, abychom si vyzkoušeli takovou situaci, která, bohužel, může nastat. Ten zásah byl velice rychlý, profesionální, ta navazující spolupráce byla velice dobrá. Tak si myslím, že to bylo ku prospěchu nejen těch složek, které zasahovaly, ale i našich zaměstnanců, kteří vědí, jak se v takové situaci zachovat a co bude následovat.”
přihlížející veřejnost:
“Určitě je to dobré, alespoň pak lidé budou vědět, jak se mají zachovat.”
“Trénink je trénink, ale realita je realita, všechno může být úplně jinak.”
Do cvičení byly zapojeny všechny složky integrovaného záchranného systému. Analýza průběhu potrvá několik dnů. První postřehy už ovšem na soudu mají, chybí tu zařízení, které by najednou všechny zaměstnance hned v počátku útoku varovalo, a to třeba jednoduchá siréna.
---
Městské koupaliště v Opavě prochází rekonstrukcí
Městské koupaliště v Opavě se připravuje na letní sezonu. Aktuálně prochází rekonstrukcí přízemí hlavní budovy, která je spolu s bazény vedena v seznamu kulturních památek a na které se podepsaly loňské zářijové povodně.
Při loňských povodních voda zatopila hlavní budovu městského koupaliště v Opavě až do výšky metr 20. Jakmile opadla, celé přízemí bylo vyčištěno od nánosů bahna a v současné době se opravuje vše, co bylo poškozeno.
Petr Mikeska, vedoucí provozu, Městské koupaliště Opava: "V tuto chvíli bylo domluveno, že dojde k obroušení zdiva do výšky metr a půl a budeme dál pozorovat. Opravíme kabiny, skříňky a sociální zařízení tak, aby jsme mohli od 1.6. otevřít pro návštěvníky.”
Jen ve spodní části budovy se nachází asi 650 skříněk. Všechny byly vydezinfikovány a prochází lokálními opravami.
Petr Mikeska, vedoucí provozu, Městské koupaliště Opava: “Tím, že to bylo dělané jako repliky původních skříněk, je to všechno z masivu a povodeň je výrazně nepoškodila.”
Voda zničila i pískovou pláž, kterou pokrývala asi 5 centimetrová vrstva bahna.
Petr Mikeska, vedoucí provozu, Městské koupaliště Opava: "Písek jako pláž je navezen, je tu křemičitý písek bílý tak, aby zážitek návštěvníků byl podstatně lepší. Je tady dovezeno asi 1200 tun písku.”
Bazénová vana naštěstí poškozena nebyla, velká voda ale zničila bazénovou technologii.
Tomáš Koller, elektrikář: “Musí se to vyměnit, je to plné bláta, bylo to pod vodou, takže to je prostě marné.”
Rekonstrukcí prochází také dlažba, kterou voda místy vyplavila.
Petr Mikeska, vedoucí provozu, Městské koupaliště Opava: “Práce se provádí tak, aby bylo možné absolvovat sezonu s tím, že finální opravy budou probíhat od září do listopadu."
Škody, které velká voda v areálu koupaliště napáchala, se odhadují na 23 milionů korun. I přesto se vstupné oproti loňsku nezmění.
---
Vrcholek Haldy Ema bude pro turisty přístupnější
Halda Ema láká turisty výhledem i ojedinělým dýmajícím podložím. Ostrava ji nyní upraví pro větší komfort a jednodušší přístup návštěvníků na její vrchol. Zásahy ale musí zachovat její jedinečný charakter i cenný ekosystém.
Halda Ema ve Slezské Ostravě je přibližně 315 metrů vysoká a je zhruba 80 metrů nad okolním terénem. Vznikla v první polovině 20. století a jde o hlušinu z Dolu Tojice, který patřil hraběti Wilczkovi. Ema se jmenuje po jeho manželce. Díky termické aktivitě haldy a její výšce z ní stalo vyhledávané místo a Ostrava ho chce ještě zatraktivnit vylepšením infrastruktury.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostrava: "Všechny cestičky a chodníky, které vedou na vrchol Emy, budou zpevněny kamenivem, štěrkem a pískem. Dojde k ořezání stromů a větví."
O úpravy se postarají Ostravské městské lesy a zeleň a začít by se mělo v nejbližších dnech. Práce by se měly co nejméně dotknout unikátního biotopu, který díky termické aktivitě na haldě funguje.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostrava: "Bude to s minimálním zásahem do života ekosystému, který je bohatý, protože víme všichni, že Ema je teplá."
Martin Mati, Ostravské městské lesy a zeleň: "Okruh kolem Emy, který je zatím vyšlapaný chodník v blátě, bychom chtěli udělat celý štěrkový."
Projekt vyjde na sedma půl milionu korun a hotovo by mělo být v pulce července. Po dokončení se ale městské lesy budou starat i o údržbu mobiliáře či úklid, protože přibydou i odpadkové koše.
---
F-M koupil strategické pozemky v centru města
Frýdek-Místek koupil od společnosti Slezan Holding strategické pozemky u stadionu TJ Slezan. Scelením vlastnictví tak město získalo pod svou kontrolu rozlehlé území v samotném centru a otevřelo si cestu k jeho rozvoji ve veřejném zájmu. Pro kulturu, budoucí infrastrukturu nebo sport, či relaxaci.
Frýdek-Místek koupil pozemky o rozloze téměř 21 tisíc metrů čtverečních. Jde o parcely kolem stadionu TJ Slezan a u městského skateparku.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku (Naše Město F-M): „Dnešní podpis smlouvy je vyvrcholením mnohaleté spolupráce mezi městem a společností Slezan, kterou definuje takzvané memorandum. To říká, jak město a společnost společně budou přistupovat k nemovitostem, které jsou ve městě. Jak k těm historickým, které odkazují na textilní výrobu a budou zachovány, tak i k pozemkům, na kterých může probíhat další rozvoj města.“
Jiří Karásek, předseda představenstva Slezan Holding: „My jsme dnes završili transakci, kterou jsme domlouvali delší dobu. Směřuje k tomu, že město Frýdek-Místek získalo pozemky ke strategickému rozvoji. Díky scelení pozemků, které město vlastní a které kupuje od Slezanu, umožní rozvoj tady této lokality.“
Podle města má nově scelená lokalita mimořádnou hodnotu. Nyní se zde dá plánovat dlouhodobě – bez ohledu na cizí vlastnictví, s respektem k veřejnému prostoru i k potřebám města.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku (Naše Město F-M): „Získáváme mnohonásobně větší hodnotu tím, že město dostává pod kontrolu opravdu strategický pozemek, který vede od ulice Těšínská kolem stadionu TJ Slezan až po prostor, kde probíhají festivaly, Jižní svahy a budoucí napojení podchodem pod dvojkolejnou tratí. Nevznikne tady žádné další obrovské nákupní centrum – celá lokalita se bude rozvíjet v duchu volnočasových aktivit, sportu, kultury a toho, co patří k řece a zelenému centru města.“
Jiří Karásek, předseda představenstva společnosti Slezan Holding: "Společnost Slezan Holding se snažila tyto pozemky scelovat s cílem možného komerčního rozvoje nebo rozvoje v součinnosti s městem. Nakonec jsme se rozhodli, že komerční rozvoj nasměrujeme do jiných lokalit, které vlastníme ve Frýdku-Místku. Touto dohodou jsme naplnili závazek s městem, že v této konkrétní lokalitě se bude rozvíjet aktivita pouze pro občany z pohledu kultury, sportu a případně těch funkcí, které tady dlouhodobě jsou."
Město chce místo rozvíjet jako otevřený zelený prostor s možností rekreace a sportu. V budoucnu by mohl být stadion TJ Slezan revitalizován, stejně jako propojen celý areál s Jižními svahy i centrem města.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku (Naše Město F-M): „Výhledově chceme propojit Jižní svahy, druhou část rekonstrukce parku, který je pod zámkem a pod Hasičskou ulicí, a napojit tento prostor na ulici Těšínská. Pokud sladíme postup s TJ Slezan, může tady vzniknout velmi krásné místo, které bude zelené, klidné v srdci města a bude nabízet relaxaci.“
Pozemky koupilo město po dohodě se Slezanem za necelých 18 milionů korun. Cena stanovená odhadcem byla přitom o zhruba 700 tisíc korun vyšší.
---
Black Forest Bikers uspořádali v Karviné kurz první pomoci
I na trailech je potřeba umět poskytnout první pomoc. Své o tom vědí i lidé ze spolku Black Forest Bikers, kteří v karvinském Černém lese uspořádali kurz první pomoci na trailu a přizvali instruktory bikerů z blízkého okolí, ale i větší dálky.
Spolek Black Forest Bikers, který své aktivity situuje do karvinského Černého lesa, společně s Asociací profesionálních instruktorů a průvodců uspořádal kurz první pomoci, který byl uzpůsoben speciálně pro instruktory bikerů.
Roman Mojzyszek, předseda spolku Black Forest Bikers: “Tato akce má za cíl ukázat profesionálním instruktorům, jak postupovat v případě úrazů na trailech. Tuto akci organizuje Asociace profesionálních instruktorů a průvodců MTB společně s Black Forest Bikers, kdy jsme jim poskytli zázemí. Je to celorepubliková akce, kdy přijeli jak lidi z Dolní Moravy, z Červené vody, nebo z Olomouce, ze Šumperka. Všude, kde pracují na těch trailech.”
Akce tohoto druhu se v Karviné uskutečnila poprvé. Pro spolek Black Forest Bikers byl přínos především i ve zužitkování nabytých vědomostí pro děti, kterých má spolek pod sebou v rámci oddílu Mladých pušek přes třicet. Lektoři, kteří na kurz první pomoci dorazili, jsou profesionálové z armády nebo horské služby.
Luděk Šebek, Asociace profesionálních instruktorů a průvodců MTB: “My jsme v Asociaci profesionálních instruktorů a průvodců MTB tohle měli vlastně už od počátku v akreditačních materiálech. Protože věříme tomu, že to je klíčová věc u těch instruktorů. On vlastně každý musí umět poskytnout první pomoc nebo měl by umět poskytnout první pomoc. A my věříme prostě tomu, že ten instruktor ji poskytnout umět musí.”
První pomoc na trailu začala výukou resuscitace, což je základem pro každého, kdo se chce jakékoli pomoci učit. Poté probíhala simulace tepenného krvácení, a to s realistickými rekvizitami. Nejvíce se pak kurz zaměřoval na zlomeniny, kterých je na trailu obecně největší četnost, když mluvíme o úrazech.
Radek Maráček, lékař, záchranář, Horská služba Beskydy: “Nejčastěji jsou to zlomeniny, nicméně nemůže se vyloučit, že i to poranění s krvácením, protože může dojít k naražení na řídítka, k naražení na pedál, může dojít prostě k tepennému krvácení. A může dojít opravdu k bezvědomí se ztrátou nejen vědomí, ale i dechu, krevního oběhu, ať už z důvodu, může to být alergická reakce na nějaké píchnutí, může to být fakt těžké trauma, náraz do stromu, poranění mozku, ale může to být i běžný infarkt myokardu, který prostě klienta může postihnout a budou to muset řešit.”
Počítalo se samozřejmě s přímým a aktivním zapojením veškerých účastníků z řad instruktorů. A to jak při zachraňování, tak v rámci figurantů.
Tamara Dundáčková, instruktorka z Brna: “Pocit je to dobrý, protože už vím, jak na to. Jsem klidnější, vím, že když by se něco stalo, už vím, jak zaregovat, ale jaký by to bylo v reálu, těžko říct.”
Patrik Mikeš, Black Forest Bikers: “Je to zvláštní pocit, zachraňovat někoho a snažit se dělat takovou věc jako je masivní krvácení a zkusit si to fakt jakože skoro naživo, tak je to určitě zajímavé.”
Do budoucna by se akce měla opakovat, už z důvodu potřeby umět poskytnout první pomoc ve chvílích, kdy to nikdo z nás nečeká.
---
Do Nové Horky se vrátili potomci stavitelů zámku
Hlava aristokratického rodu, hrabě Karel Vetter z Lilie, navštívil zámek Nová Horka u Studénky, který jeho rodina vlastnila 300 let. Žil tu ještě jako sedmiletý chlapec. První vzpomínky se mu vybavily hned po vstupu do barokního sídla.
Tady stál kulečníkový stůl. To byla první slova hraběte Karla Vetter z Lilie, když vstoupil do zámku Nová Horka. Jeho předkové zámek vlastnili 300 let, do roku 1945. Tehdy tu ještě žil se svým dědečkem jako sedmiletý chlapec.
Karel Vetter z Lilie: “Moje vzpomínky jsou staré už osmdesát let. Párkrát jsem se tu zastavil během sedmdesátých let, když jsem jezdíval do Varšavy. Tehdy tu bydlely jeptišky s těmi ženami, které ošetřovaly. A to byl pochopitelně velmi deprimující dojem. A proto jsem velmi rád, že je zámek zrekonstruován, že je zachráněn a slouží veřejným zájmům.”
Karel Vetter zámek navštívil s manželkou Ingrid, synem a vnučkou. Potomci rodiny Vetterů žijí převážně v Rakousku.
Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: “My mu představíme zámek po renovaci a on může zavzpomínat na to, kde byl jaký pokoj, kde visel který obraz, protože víme, že si některé věci pamatuje. Takže si myslím, že to bude hezky oboustranně obohacující návštěva.”
Jaroslav Zezulčík, historie, kastelán zámku Kunín: “Rodina Vetterů je spojena s tímto zámkem tři sta let, je to rodina, která tento zámek postavila na konci 18. století. Ten zámek náležel mezi zámky s velice rušným společenským životem, byl nazýván Malou Vídní.”
Na závěr návštěvy byla v zámecké kapli za rodinu Vetterů z Lilie sloužena veřejná mše.
---