Nemocnice ve F-M otevřela JIP po rekonstrukci
Nemocnice ve Frýdku-Místku má za sebou další velkou rekonstrukci. Otevřela Jednotku intenzivní péče neoperačních oborů a lůžkovou Stanici jednodenní péče. Modernizace vyšla na 52 milionů korun. Zvětšil se prostor, komfort i počet lůžek.
Nemocnice ve Frýdku-Místku slavnostně otevřela zcela zrekonstruovanou Jednotku intenzivní péče neoperačních oborů a lůžkovou Stanici jednodenní péče.
Kamila Papugová, lékařka JIP Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Rekonstrukce probíhala naštěstí podle plánu, trvala zhruba tři čtvrtě roku. Do té doby jsme fungovali teďka v takových náhradních, trošku stísněnějších prostorech. Takže o to více ten návrat bude teďka lepší, moc se na to těšíme. Jednak to prostorové vybavení je úžasné, takže ten komfort pro ty pacienty zcela jistě se zvýší. Stejně jak pro ten personál, který o ty pacienty pečuje. Ta poptávka po té intenzivní péči, jak už bylo řečeno, neustále narůstá. Navíc teďka jsme se strefili zrovna do chřipkové epidemie, takže i to načasování si myslím, že je optimální, protože těch pacientů je opravdu celá řada."
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Na JIP máme 10 JIP lůžek, kde na několika z nich budeme ventilovat, protože tady na to jsme zvyklí. Součásti toho jsme vybudovali ještě 3 intermediální lůžka a Stanice jednodenní péče má 10 pozic, kde budou pacienti po jak operačních, tak neoperačních zákrocích ležet do 18 hodin, případně do druhého dne podle potřeby."
Rekonstrukce přinesla rozsáhlou modernizaci prostor po více než dvaceti letech a vyšla na 52 milionů korun. Většinu hradil kraj, zbytek nemocnice.
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "My jako kraj hlavně dbáme na to, aby opravdu pacienti i zdravotníci měli opravdu ten komfort, který si vyžadují. To znamená zdravotníci, aby se jim dobře pracovalo a pacienti hlavně, aby měli ten komfort a dobrou péči. Tato rekonstrukce vlastně byla z kraje dotovaná něco víc než 44 miliony a jsem přesvědčený o tom, že se povedla a že pacienti to ocení."
Na podobě oddělení a prostor se podíleli také sami zdravotníci.
Kamila Papugová, lékařka JIP Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Byli jsme prakticky od u zrodu té projektové dokumentace, mohli jsme to připomínkovat, komentovat. Takže spousta věcí, co se týče prostorového nějakého rozložení i eventuálně nějakého nového přístrojového vybavení, tak jsme si mohli nějakým způsobem nadefinovat. Je tady nová, tady vidíte i za mnou přípravna vody na připojení hemodialýzy. Takže těch novinek je tady určitě více."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dnešním otevřením Jednotky intenzivní péče a Stanice jednodenní péče tady v nemocnici ve Frýdku-Místku se dále zvyšuje komfort pro pacienty a obyvatele města Frýdku-Místku. Zvlášť novinkou je právě otevření Stanice jednodenní péče, kdy vlastně lidé tady nebudou muset trávit delší dobu, ale pouze třeba několik hodin při některých zákrocích. Já si velmi vážím spolupráce s Nemocnici ve Frýdku-Místku a město ji každoročně i finančně podporuje."
Nemocnice letos na jaře otevře ještě druhou stanici CT za 70 milionů. Bude se rekonstruovat urgentní příjem a chystá se i přestavba dětského oddělení s napojením pokojů na ambulanci.
---
Nový Jičín už je vlastníkem budoucího kulturního domu
Nový Jičín už je oficiálním majitelem objektu Nového Slunce. Původním vlastníkům za něj zaplatil 28 milionů korun. Tato budova se stane kulturním domem města.
Počátkem roku město Nový Jičín vykoupilo od soukromých vlastníků objekt Nového Slunce. Z budovy z roku 1907, ve které je zachovaný společenský sál, vybuduje kulturní dům.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Začátkem ledna byla uhrazena kupní cena ve výši 28 milionů korun dosavadním majitelům. V těchto dnech probíhá předání ekonomické a administrativní agendy v součinnost s bývalými majiteli a probíhá fyzické předání budovy.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Záměr je vybudovat z tohoto zařízení kulturní středisko. Nejčastější dotaz obyvatel Nového Jičína je, zda tu bude zachován provoz stávající restaurace. Samozřejmě ano, stávající provozovatel zůstává a budeme se snažit i po dobu rekonstrukce zachovat provoz této restaurace.”
V tuto chvíli už vzniká studie rekonstrukce a využití kulturního domu. Během února by měl její zpracovatel, studio GRIMM Architekti ze Žďáru nad Sázavou, představit na radnici nástřel prvního záměru.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Naprosto zásadní nyní bude zpracovat studii na budoucí rekonstrukci nejen toho samotného objektu Nového Slunce, ale i přilehlých prostor, spadá do toho i zahrada a například jsme do toho zahrnuli i domek u knihovny, který je dneska prázdný. V podstatě celá ta ulice Husova bude součástí toho posouzení.”
Studie má být hotova za půl roku. Realistický horizont, kdy by kulturní dům mohl být zprovozněn, je za čtyři až pět let.
---
Domovům pro seniory lze přispět na transparentní účty
Zářijové podvodně v Ostravě zatopily také dva domovy pro seniory - Iris v Mariánských Horách a Slunovrat v Přívozu. Do obou už se sice klienti mohli vrátit, ale ještě stále je před nimi spousta práce. Na jejich obnovu mohou zájemci přispívat na transparentní účty.
Škody, které napáchala povodeň jen v Ostravě byly vyčísleny na zhruba1,5 miliardy korun. mezi silně zasažené objekty patří i domovy pro seniory Iris a Slunovrat. Oba musely být evakuovány a klienti museli týdny čekat, než se mohli vrátit. Teď jsou sice zpátky, ale hotovo zdaleka není.
Michal Mariánek, ředitel Domova IRIS: "Samozřejmě jsme provoz obnovili tak, abychom zajistili klientům stravu, péči a bezpečí, byť stále dovážíme stravu prostřednictvím externího dodavatele a čekáme, až se tak kuchyň opraví."
klientky Domova IRIS: "Už normálně fungujeme, prádlo se pere, personál funguje, takže jsme spokojeni."
"Je to pohroma, co nás potkalo, ale myslím, že už jsme se i psychicky z toho dostali."
Podobně je na to i Slunovrat, který měl také kuchyň v suterénu. Jídlo se musí dovážet Opravy běží, ale vše ještě potrvá řadu měsíců. Pokud vás osud domovů pro seniory zajímá, můžete na jejich obnovu přispět na jejich transparentních účtech.
Vojtěch Curylo, ředitel Domova Slunovrat: "Částečně se z toho bude hradit kuchyň, částečně se bude hradit rekonstrukce výtahu, bude se rekonstruovat vnější plášť budovy."
Čísla účtů najdete na internetových stránkách domoviris.ostrava.cz a domov-slunovrat.ostrava.cz, kde je i QR kód, takže poslat finance je velmi jednoduché.
---
Genderman 2024 je Z. Pražák za projekt vložky do škol
Ostrava už téměř rok úspěšně realizuje projekt, který pomáhá řešit menstruační chudobu na základních školách. Letos na něj město vyčlenilo milion korun. Náměstek primátora Zbyněk Pražák byl za tento přístup oceněn titulem Genderman roku 2024.
Divadlo A studio Rubín v Praze hostilo 7. ročník udělování titulu Genderman roku za prosazování rovnosti žen a mužů. Ostrava měla své želízko v ohni v osobě Zbyňka Pražáka v kategorii veřejných osobností za projekt "Vložky do škol." Náměstek primátora s velkou převahou titul získal. Mezi vysoce postavenými politiky je pak Genderman 2024 vicepremiér Vít Rakušan.
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Samozřejmě, že mi to udělalo radost, ale především proto, že ten mediální ohlas je daleko širší a ještě se umocnil."
Tomáš Pavlas, manažer programu Prosazování genderové rovnosti: "Pan Pražák byl dost jednomyslně tou porotou vybrán jako ten, kdo udělal tento rok něco nejzajímavějšího a velmi důležitého v kategorii veřejná osobnost."
V Ostravě začal projekt rozdávání hygienických pomůcek nejprve jako řešení problému menstruační chudoby, ale po roce už jde o systémové řešení, kdy se škola stává pro dívky bezpečnějším a přátelštějším prostorem.
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Hledají je cesty k tomu, aby se z toho našeho ostravského modelu stalo systémové řešení pro celou republiku."
Cílem vyhlašování ocenění Genderman je upozornit na muže, kteří vystupují proti sexismu, diskriminaci, nerovným pracovním podmínkám či násilí na ženách a prosazují systémové změny na podporu rovnosti. Zbyněk Pražák nyní pracuje na tom, aby se projekt rozšířil i na další školy ve městě, ale i v kraji.
---
Havířovský park za KD Radost je dokončen
Po necelém roce od zahájení prací se obyvatelé Havířova dočkali dokončení rekonstrukce parku za kulturním domem Radost. Dlouho očekávaná revitalizace přinesla jeho provzdušnění, nové chodníky, hrací prvky i mobiliář.
Zástupci vedení města a dodavatelské firmy přestřihli společně s bývalým primátorem pásku u zrevitalizovaného parku v centru Havířova.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora města Havířov: „Ten park potřeboval zrekonstruovat, potřeboval prosvětlit a v rámci té rekonstrukce se nám povedlo i trošku změnit strukturu parku. Tady vedle mě třeba vzniká takový krásný open space prostor.“
Chodníky v parku byly nově vydlážděny a doplnily je lavičky a nové veřejné osvětlení. Přibylo taky dětské i workoutové hřiště.
Ondřej Baránek (ANO), primátor města Havířova: „Tady tento park se jmenuje Radost a já bych chtěl, aby občanům Havířova přinášel tu radost, kterou má. Ten park se opticky provzdušnil, je tady nové osvětlení, jsou tady nové prvky, zvýšil se tu počet parkovacích míst v mezidvorových částech. Myslím si, že ten výsledek občané poznají, a myslím, že je to fajn.“
anketa, návštěvníci parku: „Líbí se mi, že tady máme spoustu zeleně, líbí se mi opravené chodníky a líbí se mi lavičky, které tu přidělali.“
anketa, návštěvníci parku: „Je tady vyžití pro děti, vzhledově to vypadá líp, dá se tu dobře chodit. Je to lepší, no.“
Na jaře park čeká ještě výsadba trvalkových a travinových záhonů. Už nyní ale mohou návštěvníci využít šest odpočinkových zón a řidiči ocení 33 nových parkovacích míst na přiléhající Sadové ulici.
---
Seniorcentrum Opava modernizuje své prostory
Seniorcentrum Opava má po více než 20 letech nové logo a modernizuje kuchyni. Rekonstrukcí projde i vstupní hala a společenský sál.
Seniorcentrum Opava se po více než 20 letech prezentuje novým logem. které daleko lépe vystihuje služby, které nabízí.
Michal Jedlička, ředitel Seniorcentra Opava: “Tady vidíme v podstatě takzvaný Strom života a péče, který je rozvětvený do tří větví a každá ta větev znamená jednu sociální službu, kterou poskytujeme. První byla pečovatelská, terénní služba, tady je Domov pro seniory a tady je, //už vlastně máme od ledna Centrum denních služeb. V podstatě ten strom vyrůstá z pevného základu našeho zřizovatele, města Opavy.”
Modernizací projde i vstupní hala Seniorcentra a přilehlý prostor, který v minulosti sloužil jako kaple.
Michal Jedlička, ředitel Seniorcentra Opava: “V letošním roce jsme se rozhodli zrekonstruovat tyto prostory, aby tady vznikly prostory jak pro klienty, tak i jejich rodiny a samozřejmě když už tu vznikne takový pěkný prostor, tak zvažujeme vytvořit tady kavárničku s cukrárnou a podávali bysme tady chutnou kávu a dobré zákusky. To ještě musíme doladit legislativně, aby jsme to mohli provozovat."
Nový bude nábytek, veškeré vybavení a také osvětlení. Projekt už je hotový a momentálně probíhá výběrové řízení na zhotovitelskou firmu.
Michal Jedlička, ředitel Seniorcentra Opava: “Tady plánujeme, že by vznikla nová kuchyňka se zázemím, samozřejmě podle hygienických norem a tady tuto stěnu posuneme o něco dál, aby tu byl prostor pro vybavení. Tady máme v plánu tento kus starožitného nábytku odbourat, aby vznikl větší prostor pro veřejnost, tady uděláme knihovničku a bude tady zázemí se stolečky, kde můžou hrát klienti s rodinami třeba šachy.”
Vše by mělo být hotovo ještě letos v létě.
Rekonstrukcí momentálně prochází i kuchyně, která bude od dubna vařit pro více lidí.
Daniela Lasáková, vedoucí kuchyně: “Moc jsme rádi, že už tady budeme mít novou podlahu, novou kuchyň, že už nebude mít žádný problém nějaká hygiena a přibíráme další domovy. Budeme se snažit, aby všichni byli spokojeni. Připravujeme dietní stravu, diabetickou stravu a pak různé varianty. Buď mixujeme, meleme, podle toho, co klienti potřebují a vlastně když přibereme další domov, tak budeme mít výběr z více jídel.”
anketa: strávníci: “Je to tady příjemné, dobře tady vaří, opravdu ta jídla jsou kvalitní a jsou hodně různorodá.”
“Většinou dobře.”
“Opravdu tady vaří velice dobře, jsou velice příjemní, jídlo je vždycky akorát dochucené a je tu příjemný personál.”
Po rekonstrukci kuchyně budou mít klienti výběr ze čtyř jídel denně.
---