Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Zloděj během pár dní vykradl 16 vozidel v Ostravě
  • Protidrogový vlak opět zastavil i ve Frýdku-Místku
  • Chystá se stavba silnice, která odlehčí dopravě v centru
  • Bourá se první mostek v NJ, špatně jsou na tom i další
  • Záchovné programy v Zoo Ostrava slaví úspěch
  • V Opavě byl nalezen významný mincovní poklad

Zloděj během pár dní vykradl 16 vozidel v Ostravě

Dnes máme dobrou zprávu pro majitele vozidel. Ostravským policistům se podařilo zadržet zloděje, který během pár dní vykradl 16 aut. Zároveň je to ale pro řidiče výstraha, aby nenechávali v autech nic cenného, protože právě viditelné věci pachatele přilákaly.

V polovině dubna se začaly především v centru Ostravy množit případy vykradených vozidel. Zloděj pracoval především v noci a když se nedařilo a v autě nebylo nic cenného, šel vedle a jednou se vloupal na jednom místě i do tří vozidel najednou. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Na poškozené čekalo nemilé překvapení ve chvíli, kdy ve většině případů v ranních hodinách přišli ke svému autu. Jejich cesta do práce tak okamžikem skončila. Na zemi se nacházely střepy od rozbitého okna a pohled na prohledané auto."

Jak na záznamu kamerového systému vidíte, nešlo o žádnou jemnou práci. Nejdříve nakoukl do vozidla, když se mu něco zalíbilo vytáhl kladívko, rozbil sklo a za pár sekund odcházel s lupem pryč. V tomto případě pomohly policistům kamery, na kterých ho poznali. Šlo totiž o starého známého.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 1. oddělení obecné kriminality zahájil trestní stíhání 27letého muže. Obviněn byl z trestných činů krádeže, poškození cizí věci a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku."

U výslechu pachatel policistům potvrdil, že kradl hlavně když něco přes sklo uvnitř auta viděl. 

Lenka Stočes Hubertová, oddělení prevence PČR Ostrava: "Opět apelujeme na řidiče, aby při odchodu ve vozidlech nic nenechávali. I prázdný batoh může být pro zloděje lákadlem, a i když nedojde k odcizení, tak škoda poškozením může být několikatisícová. Pamatujte, že auto není trezor!"

Do svého zadržení stihl 27letý muž vykrást 16 vozidel a způsobil škodu 400 tisíc korun. 

---

Protidrogový vlak opět zastavil i ve Frýdku-Místku

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Šest vagónů, čtyři kinosály a osm interaktivních místností přeneslo návštěvníky do života drogově závislých lidí. Do Frýdku-Místku opět zavítal protidrogový vlak.

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Celá prohlídka obsahuje to, že je můžeme vtáhnout do toho pravdivého příběhu skupinky mladých lidí. Ten příběh je na základě pravdivé události. Takže je provázíme tím, co bychom nechtěli, ať se jim stane. Chtěli jim ukázat to, co se stane s člověk, který se stane závislým na drogách. A až kam může zajít."

Co například tady mohou vidět nebo co si mohou zkusit?

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Můžou vidět část toho příběhu, těch mladých lidí, můžou sledovat jejich rozhodnutí, co udělají a co se stane, když se rozhodnou. A mohou si potom následně vyzkoušet pobyt ve vězení, rozhodnout se v baru, co si dají, jak se rozhodnou. Potom následně uvidí i výsledek svých činů, co se stane, když se rozhodnou špatně. Jak to může dopadnout."

Z vašeho pohledu, jaké jsou reakce?

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Velmi pozitivní. Některé ty mladší skupiny to berou samozřejmě, že je to dost šokující. A je to prostě tak, protože je to pravdivý příběh. A je to hodně těžké téma. Takže je tam opravdu následně ukázáno i to, jak ten člověk vypadá, když už je mu všechno úplně jedno. Ale myslím si, že právě to je dobře pro tady tuto věkovou skupinu. A je důležité o tom mluvit."

Pavel Tůma, autor projektu REVOLUTION TRAIN: "V současné době máme 700 lektorů zaškolených. Jsme rádi, že i v Moravskoslezském kraji je jich několik desítek, kteří si vzájemně pomáhají. I zde ve Frýdku-Místku máme vaše lidi. To znamená, ta hlavní podstata našeho programu je, že Revolution train je obrovská školní pomůcka, kterou si města mohou půjčit, na jeden nebo dva dny. A chceme, aby místní odborníci, kteří působí s mládeží, v prevenci, tak jsme se zaškolili. A když pak přijedeme do jejich měst, oni provázejí své lidi. My odjedeme a ti lidé zůstávají a mohou nadále pracovat se svými programy, návaznými programy a mohou se více integrovat do toho stávajícího sytému."

Projekt funguje od roku 2016 a za tu dobu už vlakem prošlo na 300 tisíc lidí ze čtyř států Evropské unie. Jen ve Frýdku-Místku to bylo za dva dny na 900 návštěvníků. Dopoledne hlavně školáci a odpoledne veřejnost.

Anketa: 1.) "Bylo to velmi skvělé. Sebral jsem si toho hodně. I do budoucnosti se to vyplatí, protože na co brát drogy. Je to úplně zbytečné, pokud si nechcete zničit život. A jelikož my jsme ještě v těch dětských letech by se dalo říct, tak toho máme ještě hodně před sebou."

Anketa: 2.) "Pro mě to bylo asi takové, že bych si z toho měl něco sebrat, abych nepožil ty drogy v budoucnosti."

Anketa: 3.) "Hodně mi to dalo do života, hodně mě to také poučilo a strašně mě to zajímalo. Fakt jsem se poučila do života."

Anketa: 4.) "Bylo to velmi naučné a určitě si z toho něco vezmu."

Anketa: 5.) "Líbilo se mi to a určitě neberte drogy, protože vám to zničí celý život."

Letos zavedli ve vlaku novinku v podobě získávání informací z anonymních anket od návštěvníků prostřednictvím mobilní aplikace.

Pavel Tůma, autor projektu REVOLUTION TRAIN: "Dříve nám trvalo tři měsíce, než jsme ta data zpracovali. Teď na to máme ani ne měsíc. Děti anonymně hlasují pomocí mobilu. Ptáme se jich na volnočasové aktivity, zda popijí, kouří, zcela anonymně. Tato data pak zpracujeme a předáme městu. A je na městu a organizacích, jak ten náš výzkum mohou využít ve své stávající práci, popřípadě vylepšit své programy ve vašem městě."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Přiznávám, že jsem byl k tomuto projektu v minulosti trochu skeptický. Ale v loňském roce jsem osobně vlak navštívil a musím říct, že opravdu tento projekt má smysl. Slyšel jsem zde názory, jak pedagogů, ale i žáků, kteří tento vlak navštívili. A ty reakce byly vždycky pozitivní. Jsem rád, že to není jenom o tom, že ten vlak přijede na dva dny do Frýdku-Místku, ale je tam i navazující projekt, právě pro školy a jejich žáky. Takže si myslím, že opravdu tento projekt má smysl, a proto jsem ho v letošním roce podpořil."

Aktuálně připravují autoři projektu novinku v podobě počítačového hřiště, kterou nazývají Prevence 4.0. Aplikace pomůže trénovat takzvaný zdravý způsob myšlení.

---

Chystá se stavba silnice, která odlehčí dopravě v centru

Ostrava chystá doplnit síť silnic, které procházejí centrem města a tím i odlehčit některým přetíženým komunikacím. Jde o prodloužené Porážkové ulice, která vede podél železniční tratí téměř od stanice Ostrava - Střed a nyní končí u areálu dopravního podniku. Silnice povede až na Mariánskohorskou.

Dlouhodobým záměrem Ostravy bylo zkompletování obvodové komunikace podél železniční trati, která by doplnila komunikační síť centra města. Stavba by navazovala na ulici Porážkovou u křižovatky s Žerotínovou a propojí centrum u Karoliny s ulicí Mariánskohorskou.

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Porážková má být komunikace, která nahradí celou kapacitu Nádražní. Bude navazovat na již stávající komunikaci v křižovatce ulic Žerotínova a Porážková, prochází podél železniční trati a ústí v křižovatce ulic Mariánskohorská a Jirská."

Nyní se v tomto území nachází vozovna dopravního podniku a pozemky Slezskomoravské dráhy a Českých drah. V Porážkové je také zbytek staré tramvajové tratě.

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Jedná se o 4. etapu. Komunikace bude dvouproudá, šířky 7,5 metru, její celková délka je navržena v délce 1304,5 metru, doplněna bude protihlukovou stěnou."

U trasy je památkově chráněný objekt pilové výtopny a historická točna, která je spolu s pilovou remízou a věžovým vodojemem kulturní památkou. Točna by měla být přemístěna. 

Alena Borovcová, památkářka, Národní památkový úřad Ostrava: "Areál výtopny báňské dráhy patřil Severní dráze císaře Ferdinanda a tato výtopna dnes tvoří velmi unikátní komplex budov, což je pilová remíza, která je jediná na území naší republiky, ale i Rakouska a Polska." 

Nyní je zpracována projektová dokumentace pro územní rozhodnutí. Stavba by měla začít v roce 2026 a o rok později by mělo být hotovo. Odhadované náklady jsou asi 220 milionů korun.

---

Bourá se první mostek v NJ, špatně jsou na tom i další

Lávka Za Potokem v novojičínské části Loučka, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Práce na demolici stávající lávky, vedoucí přes potok Grasmanku v novojičínské části Loučka, v místě pobočky České pošty, už začaly. Nová lávka potok přemostí v září.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Na základě mostních prohlídek a kontroly stavu mostu bylo zjištěno, že tento most na ulici Za Potokem v Loučce je ve špatném technickém stavu, proto nyní realizujeme tuto akci, to znamená odstranění stávajícího mostního objektu a vybudování nového, včetně navazujících částí pro pěší chodce. Cena je 1,6 milionu korun bez DPH.”

Není to ale jedině přemostění vodního toku, kterým se město zabývá. Poslední mostní prohlídka zařadila do kategorie 7, tedy nevyhovující, také lávku Novosady přes Jičínku. Ta by měly být v létě rovněž shozena a nahradí ji nová.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V minulém roce město revidovalo své mostní objekty. Zjistil jsme, že máme 84 mostních objektů, tedy mostů a propustků. Získali jsme firmu, mostaře, který tyto mosty bude mít ve své péči. Seřadil je podle mostních prohlídek do skupin, zjistili jsme, že dlouhodobě tato činnost města byla podceňována.”

Další v pořadí investic je pak most, který tvoří celou plochu křižovatky na ulici Dolní brána. Ten sice zůstane stát, ale jeho rekonstrukce je odhadována na téměř 20 milionů korun.

---

Záchovné programy v Zoo Ostrava slaví úspěch

Zoologická zahrada Ostrava chová v současné době zhruba 7000 zvířat ve více než 450 druzích. Zhruba třetina z nich patří k ohroženým druhům. Velmi úspěšným se v posledních letech stal záchovný program šimpanzů, který slaví nové přírůstky.

Žirafy, lvi, levharti, různé druhy primátů ale i méně známí živočichové. Jedná se o ohrožené druhy zvířat, o které pečují v ostravské zoologické zahradě.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: „Mnohé z nich jsou zapojeny i do mezinárodních chovných programů, tak abychom v lidské péči udrželi jejich stabilní populaci.“

Jeden ze záchovných programů Zoo slaví velký úspěch – v krátké době se jim zde narodila tři mláďata šimpanzů.

Jana Pluháčková, vedoucí zoologického oddělení, Zoo Ostrava: „Protože my vedeme evropský záchovný program šimpanzů v rámci celé té Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, tak máme přehled, jak vypadají jiné skupiny. Jsou i větší i menší. Ta naše je relativně nová, nově poskládaná a tím velkým úspěchem je, že máme 3 relativně čerstvě narozená mláďata, že ta skupina už funguje sama a že je to šimpanzí rodina.“

Kromě udržitelnosti populace se záchovné programy starají i o to, aby bylo zvířata možné v případě dobrých podmínek vypustit zpět do volné přírody.

Jana Pluháčková, vedoucí zoologického oddělení, Zoo Ostrava: „Šimpanzi se často vnímají jako zvířata, která jsou náročná na chov, protože jsou velmi hlasitá a emocionální a potřebují žít v opravdu velké skupině, ale pakliže jim dáte všechny ty podmínky a prostor a možnosti k tomu, aby se chovali přirozeně, tak to nic složitého není.“

Na více než 20 záchranných programů přispěli sedmi a půl milióny korun i samotní návštěvníci, od roku 2016 od nich totiž putují 3 koruny ze vstupného.

---

V Opavě byl nalezen významný mincovní poklad

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

102 mincí, z toho 30 zlatých uherských dukátů, 63 pražských a 9 míšeňských grošů. Výjimečný soubor středověkých zlatých a stříbrných mincí objevili archeologové při průzkumu na dvoře školy na ulici Praskova v Opavě.

Ilona Matejko-Peterka, kurátorka numizmatické podsbírky Slezského zemského muzea: “Nejstarší mincí je pražský groš pocházející z doby Jana Lucemburského a neopak nejmladšími jsou pražské groše vlády Vladislava II. Jagelonského, které jsou datované na 70. léta 15. století.”

Hodnota depotu byla v době uložení 13 kop pražských grošů. Za tuto částku se dalo pořídit například šest koní, přičemž jeden kůň stál v té době 120 pražských grošů, nebo například 26 sudů piva.

Michal Zezula, ředitel Územního odborného pracoviště NPÚ v Ostravě: “Nález pokladu byl učiněn na historickém opevněném předhradí opavského hradu, který byl vystavěn vévodou Přemyslem I. na přelomu 14. a 15. století.”

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: “Je to takový bonus celkové rekonstrukce, kterou jsme zahájili pro naši školu, která poskytuje službu zrakově postiženým dětem.”

Mincovní poklad si v prostorách Galerie Eisler v Obecním domě v Opavě může prohlédnout i široká veřejnost. A to do neděle 19. května vždy od 10 do 18 hodin.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
19. května 2024, 14:00

Zloděj během pár dní vykradl 16 vozidel v Ostravě

Dnes máme dobrou zprávu pro majitele vozidel. Ostravským policistům se podařilo zadržet zloděje, který během pár dní vykradl 16 aut. Zároveň je to ale pro řidiče výstraha, aby nenechávali v autech nic cenného, protože právě viditelné věci pachatele přilákaly.

V polovině dubna se začaly především v centru Ostravy množit případy vykradených vozidel. Zloděj pracoval především v noci a když se nedařilo a v autě nebylo nic cenného, šel vedle a jednou se vloupal na jednom místě i do tří vozidel najednou. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Na poškozené čekalo nemilé překvapení ve chvíli, kdy ve většině případů v ranních hodinách přišli ke svému autu. Jejich cesta do práce tak okamžikem skončila. Na zemi se nacházely střepy od rozbitého okna a pohled na prohledané auto."

Jak na záznamu kamerového systému vidíte, nešlo o žádnou jemnou práci. Nejdříve nakoukl do vozidla, když se mu něco zalíbilo vytáhl kladívko, rozbil sklo a za pár sekund odcházel s lupem pryč. V tomto případě pomohly policistům kamery, na kterých ho poznali. Šlo totiž o starého známého.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 1. oddělení obecné kriminality zahájil trestní stíhání 27letého muže. Obviněn byl z trestných činů krádeže, poškození cizí věci a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku."

U výslechu pachatel policistům potvrdil, že kradl hlavně když něco přes sklo uvnitř auta viděl. 

Lenka Stočes Hubertová, oddělení prevence PČR Ostrava: "Opět apelujeme na řidiče, aby při odchodu ve vozidlech nic nenechávali. I prázdný batoh může být pro zloděje lákadlem, a i když nedojde k odcizení, tak škoda poškozením může být několikatisícová. Pamatujte, že auto není trezor!"

Do svého zadržení stihl 27letý muž vykrást 16 vozidel a způsobil škodu 400 tisíc korun. 

---

Protidrogový vlak opět zastavil i ve Frýdku-Místku

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Šest vagónů, čtyři kinosály a osm interaktivních místností přeneslo návštěvníky do života drogově závislých lidí. Do Frýdku-Místku opět zavítal protidrogový vlak.

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Celá prohlídka obsahuje to, že je můžeme vtáhnout do toho pravdivého příběhu skupinky mladých lidí. Ten příběh je na základě pravdivé události. Takže je provázíme tím, co bychom nechtěli, ať se jim stane. Chtěli jim ukázat to, co se stane s člověk, který se stane závislým na drogách. A až kam může zajít."

Co například tady mohou vidět nebo co si mohou zkusit?

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Můžou vidět část toho příběhu, těch mladých lidí, můžou sledovat jejich rozhodnutí, co udělají a co se stane, když se rozhodnou. A mohou si potom následně vyzkoušet pobyt ve vězení, rozhodnout se v baru, co si dají, jak se rozhodnou. Potom následně uvidí i výsledek svých činů, co se stane, když se rozhodnou špatně. Jak to může dopadnout."

Z vašeho pohledu, jaké jsou reakce?

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Velmi pozitivní. Některé ty mladší skupiny to berou samozřejmě, že je to dost šokující. A je to prostě tak, protože je to pravdivý příběh. A je to hodně těžké téma. Takže je tam opravdu následně ukázáno i to, jak ten člověk vypadá, když už je mu všechno úplně jedno. Ale myslím si, že právě to je dobře pro tady tuto věkovou skupinu. A je důležité o tom mluvit."

Pavel Tůma, autor projektu REVOLUTION TRAIN: "V současné době máme 700 lektorů zaškolených. Jsme rádi, že i v Moravskoslezském kraji je jich několik desítek, kteří si vzájemně pomáhají. I zde ve Frýdku-Místku máme vaše lidi. To znamená, ta hlavní podstata našeho programu je, že Revolution train je obrovská školní pomůcka, kterou si města mohou půjčit, na jeden nebo dva dny. A chceme, aby místní odborníci, kteří působí s mládeží, v prevenci, tak jsme se zaškolili. A když pak přijedeme do jejich měst, oni provázejí své lidi. My odjedeme a ti lidé zůstávají a mohou nadále pracovat se svými programy, návaznými programy a mohou se více integrovat do toho stávajícího sytému."

Projekt funguje od roku 2016 a za tu dobu už vlakem prošlo na 300 tisíc lidí ze čtyř států Evropské unie. Jen ve Frýdku-Místku to bylo za dva dny na 900 návštěvníků. Dopoledne hlavně školáci a odpoledne veřejnost.

Anketa: 1.) "Bylo to velmi skvělé. Sebral jsem si toho hodně. I do budoucnosti se to vyplatí, protože na co brát drogy. Je to úplně zbytečné, pokud si nechcete zničit život. A jelikož my jsme ještě v těch dětských letech by se dalo říct, tak toho máme ještě hodně před sebou."

Anketa: 2.) "Pro mě to bylo asi takové, že bych si z toho měl něco sebrat, abych nepožil ty drogy v budoucnosti."

Anketa: 3.) "Hodně mi to dalo do života, hodně mě to také poučilo a strašně mě to zajímalo. Fakt jsem se poučila do života."

Anketa: 4.) "Bylo to velmi naučné a určitě si z toho něco vezmu."

Anketa: 5.) "Líbilo se mi to a určitě neberte drogy, protože vám to zničí celý život."

Letos zavedli ve vlaku novinku v podobě získávání informací z anonymních anket od návštěvníků prostřednictvím mobilní aplikace.

Pavel Tůma, autor projektu REVOLUTION TRAIN: "Dříve nám trvalo tři měsíce, než jsme ta data zpracovali. Teď na to máme ani ne měsíc. Děti anonymně hlasují pomocí mobilu. Ptáme se jich na volnočasové aktivity, zda popijí, kouří, zcela anonymně. Tato data pak zpracujeme a předáme městu. A je na městu a organizacích, jak ten náš výzkum mohou využít ve své stávající práci, popřípadě vylepšit své programy ve vašem městě."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Přiznávám, že jsem byl k tomuto projektu v minulosti trochu skeptický. Ale v loňském roce jsem osobně vlak navštívil a musím říct, že opravdu tento projekt má smysl. Slyšel jsem zde názory, jak pedagogů, ale i žáků, kteří tento vlak navštívili. A ty reakce byly vždycky pozitivní. Jsem rád, že to není jenom o tom, že ten vlak přijede na dva dny do Frýdku-Místku, ale je tam i navazující projekt, právě pro školy a jejich žáky. Takže si myslím, že opravdu tento projekt má smysl, a proto jsem ho v letošním roce podpořil."

Aktuálně připravují autoři projektu novinku v podobě počítačového hřiště, kterou nazývají Prevence 4.0. Aplikace pomůže trénovat takzvaný zdravý způsob myšlení.

---

Chystá se stavba silnice, která odlehčí dopravě v centru

Ostrava chystá doplnit síť silnic, které procházejí centrem města a tím i odlehčit některým přetíženým komunikacím. Jde o prodloužené Porážkové ulice, která vede podél železniční tratí téměř od stanice Ostrava - Střed a nyní končí u areálu dopravního podniku. Silnice povede až na Mariánskohorskou.

Dlouhodobým záměrem Ostravy bylo zkompletování obvodové komunikace podél železniční trati, která by doplnila komunikační síť centra města. Stavba by navazovala na ulici Porážkovou u křižovatky s Žerotínovou a propojí centrum u Karoliny s ulicí Mariánskohorskou.

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Porážková má být komunikace, která nahradí celou kapacitu Nádražní. Bude navazovat na již stávající komunikaci v křižovatce ulic Žerotínova a Porážková, prochází podél železniční trati a ústí v křižovatce ulic Mariánskohorská a Jirská."

Nyní se v tomto území nachází vozovna dopravního podniku a pozemky Slezskomoravské dráhy a Českých drah. V Porážkové je také zbytek staré tramvajové tratě.

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Jedná se o 4. etapu. Komunikace bude dvouproudá, šířky 7,5 metru, její celková délka je navržena v délce 1304,5 metru, doplněna bude protihlukovou stěnou."

U trasy je památkově chráněný objekt pilové výtopny a historická točna, která je spolu s pilovou remízou a věžovým vodojemem kulturní památkou. Točna by měla být přemístěna. 

Alena Borovcová, památkářka, Národní památkový úřad Ostrava: "Areál výtopny báňské dráhy patřil Severní dráze císaře Ferdinanda a tato výtopna dnes tvoří velmi unikátní komplex budov, což je pilová remíza, která je jediná na území naší republiky, ale i Rakouska a Polska." 

Nyní je zpracována projektová dokumentace pro územní rozhodnutí. Stavba by měla začít v roce 2026 a o rok později by mělo být hotovo. Odhadované náklady jsou asi 220 milionů korun.

---

Bourá se první mostek v NJ, špatně jsou na tom i další

Lávka Za Potokem v novojičínské části Loučka, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Práce na demolici stávající lávky, vedoucí přes potok Grasmanku v novojičínské části Loučka, v místě pobočky České pošty, už začaly. Nová lávka potok přemostí v září.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Na základě mostních prohlídek a kontroly stavu mostu bylo zjištěno, že tento most na ulici Za Potokem v Loučce je ve špatném technickém stavu, proto nyní realizujeme tuto akci, to znamená odstranění stávajícího mostního objektu a vybudování nového, včetně navazujících částí pro pěší chodce. Cena je 1,6 milionu korun bez DPH.”

Není to ale jedině přemostění vodního toku, kterým se město zabývá. Poslední mostní prohlídka zařadila do kategorie 7, tedy nevyhovující, také lávku Novosady přes Jičínku. Ta by měly být v létě rovněž shozena a nahradí ji nová.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V minulém roce město revidovalo své mostní objekty. Zjistil jsme, že máme 84 mostních objektů, tedy mostů a propustků. Získali jsme firmu, mostaře, který tyto mosty bude mít ve své péči. Seřadil je podle mostních prohlídek do skupin, zjistili jsme, že dlouhodobě tato činnost města byla podceňována.”

Další v pořadí investic je pak most, který tvoří celou plochu křižovatky na ulici Dolní brána. Ten sice zůstane stát, ale jeho rekonstrukce je odhadována na téměř 20 milionů korun.

---

Záchovné programy v Zoo Ostrava slaví úspěch

Zoologická zahrada Ostrava chová v současné době zhruba 7000 zvířat ve více než 450 druzích. Zhruba třetina z nich patří k ohroženým druhům. Velmi úspěšným se v posledních letech stal záchovný program šimpanzů, který slaví nové přírůstky.

Žirafy, lvi, levharti, různé druhy primátů ale i méně známí živočichové. Jedná se o ohrožené druhy zvířat, o které pečují v ostravské zoologické zahradě.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: „Mnohé z nich jsou zapojeny i do mezinárodních chovných programů, tak abychom v lidské péči udrželi jejich stabilní populaci.“

Jeden ze záchovných programů Zoo slaví velký úspěch – v krátké době se jim zde narodila tři mláďata šimpanzů.

Jana Pluháčková, vedoucí zoologického oddělení, Zoo Ostrava: „Protože my vedeme evropský záchovný program šimpanzů v rámci celé té Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, tak máme přehled, jak vypadají jiné skupiny. Jsou i větší i menší. Ta naše je relativně nová, nově poskládaná a tím velkým úspěchem je, že máme 3 relativně čerstvě narozená mláďata, že ta skupina už funguje sama a že je to šimpanzí rodina.“

Kromě udržitelnosti populace se záchovné programy starají i o to, aby bylo zvířata možné v případě dobrých podmínek vypustit zpět do volné přírody.

Jana Pluháčková, vedoucí zoologického oddělení, Zoo Ostrava: „Šimpanzi se často vnímají jako zvířata, která jsou náročná na chov, protože jsou velmi hlasitá a emocionální a potřebují žít v opravdu velké skupině, ale pakliže jim dáte všechny ty podmínky a prostor a možnosti k tomu, aby se chovali přirozeně, tak to nic složitého není.“

Na více než 20 záchranných programů přispěli sedmi a půl milióny korun i samotní návštěvníci, od roku 2016 od nich totiž putují 3 koruny ze vstupného.

---

V Opavě byl nalezen významný mincovní poklad

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

102 mincí, z toho 30 zlatých uherských dukátů, 63 pražských a 9 míšeňských grošů. Výjimečný soubor středověkých zlatých a stříbrných mincí objevili archeologové při průzkumu na dvoře školy na ulici Praskova v Opavě.

Ilona Matejko-Peterka, kurátorka numizmatické podsbírky Slezského zemského muzea: “Nejstarší mincí je pražský groš pocházející z doby Jana Lucemburského a neopak nejmladšími jsou pražské groše vlády Vladislava II. Jagelonského, které jsou datované na 70. léta 15. století.”

Hodnota depotu byla v době uložení 13 kop pražských grošů. Za tuto částku se dalo pořídit například šest koní, přičemž jeden kůň stál v té době 120 pražských grošů, nebo například 26 sudů piva.

Michal Zezula, ředitel Územního odborného pracoviště NPÚ v Ostravě: “Nález pokladu byl učiněn na historickém opevněném předhradí opavského hradu, který byl vystavěn vévodou Přemyslem I. na přelomu 14. a 15. století.”

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: “Je to takový bonus celkové rekonstrukce, kterou jsme zahájili pro naši školu, která poskytuje službu zrakově postiženým dětem.”

Mincovní poklad si v prostorách Galerie Eisler v Obecním domě v Opavě může prohlédnout i široká veřejnost. A to do neděle 19. května vždy od 10 do 18 hodin.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-19-05-2024-14-00