Zastupitelé schválili lepší začlenění mrakodrapu
Ve středu představili architekti ostravským zastupitelům nový návrh největšího mrakodrapu v České republice, který bude stát uprostřed města. Ze dvou budov zůstala jedna ve tvaru písmene X. Kvůli lepšímu začlenění stavby do ulic města musí vedení magistrátu schválit novou smlouvu.
Přesýpací hodiny v polovině otočené o 90 stupňů. Tak by se dal jednoduše popsat tvar nového návrhu mrakodrapu, který ve středu prezentovali architekti ostravským zastupitelům. Od původního návrhu se ten nový značně liší.
Michal Krištof, architekt: "Ta změna je vlastně kontinuálním evolučním postupem v rámci normálního běžného navrhování."
235 metrů vysoký mrakodrap nebude sloužit jen k bydlení, ale vzhledem k poloze v centru města, má další ambice.
Martin Křivánek, architekt: "Mohou tam být výstavy, koncerty, je tam šest pater kanceláří, nad nimi máme čtyři patra hotelu, nad hotelem je patro s restaurací a kongresovými sály a pak už začíná samotná rezidence, která je uprostřed protnuta SPA s wellness."
Zastupitelstvo muselo také schválit změnu ve smlouvě. Architekti se rozhodli stavbu lépe začlenit do okolního území a k tomu potřebují více místa.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Já považuju za velký přínos, že ten návrh pracuje s okolním veřejným prostorem a napojuje Frýdlantské mosty přímo k tomu objektu."
Zastupitelstvo ještě musí schválit novou smlouvu se změnami. Pak začne projektování a v roce 2022 samotná stavba. Mrakodrap by měl stát v roce 2028. Náklady jsou odhadovány na dvě a půl miliardy korun.
---
NJ zastupitelé rozhodli o prodeji pozemků developerovi
Novojičínské zastupitelstvo odsouhlasilo prodej pozemků Pod Skalkou určených pro výstavbu rodinných domů. Do vyhlášeného nabídkového řízení se přihlásil jeden zájemce - realitní společnost ze Vsetína.
V novojičínské lokalitě pod Skalkami má vyrůst 23 domků na pozemku, jehož majitelem je město. Radnice se ale rozhodla pro postup, kdy tyto pozemky prodá a stavitelem bude soukromý investor. Do nabídkového řízení se přihlásil jediný zájemce, firma Feigen Project Financing ze Vsetína a zastupitelé prodej této společnosti odsouhlasili.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Zastupitelstvo odhlasovalo tento prodej, byť na začátku určité pochybnosti byly. Samozřejmě byla i myšlenka zrušit nabídkové řízení, vrátit kauci a vyhlásit nové nabídkové řízení.”
Vyhlašovací cena byla 14,6 milionů korun bez daně, vítězný uchazeč nabídl 15,1 milionu. Ze 27 přítomných zastupitelů hlasovalo pro prodej 17. Od počátku kritizovala tento záměr opozice, podle které se měl prodej jedinému uchazeči zrušit.
Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Ta společnost je velmi pochybná. Ta společnost nemá reference, reference má nějaká její dceřiná, nebo jak to nazvat. Nemá, podle těch materiálů, co jsme měli, finanční zajištění a je tam prostě spousta problémů.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Padaly pochybnosti ze strany členů zastupitelstva ohledně ekonomiky a fungování této společnosti, nicméně společnost doložila, že na účtech má dostatečné finanční prostředky.”
V kupní smlouvě, která bude uzavřena, budou podle radnice různé omezující podmínky, týkající se i možnosti odstoupení od smlouvy.
---
Slezská muzejní noc
S několika měsíčním zpožděním, kvůli jarním protiepidemickým omezením, se milovníci Slezské muzejní noci dočkali:
muzea a galerie se pro ně otevřely v netradičním čase. Slezské zemské muzeum návštěvníky znovu přivítalo po 11 měsících. Nejprve jej uzavřel kovid a pak plánovaná výměna oken.
Návštěvníci, kteří do opavského muzea zavítali během Slezské muzejní noci, si mohli prohlédnout obnovené expozice o historii Slezska. A pak také několik dalších výstav. Jedna z nich např. představuje vzácné obrazy od Emila Filly, Josefa Lady či Františka Drtikola. Mnohé z nich jsou vystavovány vůbec poprvé. Jako třeba Abstraktní barevná studie od Augusta Giacomettiho.
David Váhala, Slezské zemské muzeum, Opava: „Ten uzavírá výstavu tzv. Zemské obrazárny. Je to jeden z nejcennějších obrazů, který tady v budově máme.“
Výstavě archeologických nálezů vévodí stříbrný přívěšek, starý jedno tisíciletí, který byl součástí pokladu nalezeného v Komárově.
Přeměnu slezské přírody reflektuje výstava s názvem Krajina a lidé.
Lena Jarošová, spoluautorka výstavy, Slezské zemské muzeum, Opava: „Snažili jsem se podchytit hlavní fenomény, které se krajině nejvíce podepsaly. Určitě vás napadne jako první průmysl a těžba, ale jsou tady i další.
Dočasně je v prostorách muzea umístěna také část expozice ze Slezské nemocnice.
Eva Sehnálková, primářka patologie, Slezská nemocnice, Opava: „Najdeme tady výběr ze zajímavých preparátů z muzea patologie.“
K vidění jsou zde močové i žlučníkové kameny úctyhodných velikostí, prostřelená tkáň nebo také plíce kuřáka.
Ke Slezské muzejní noci se připojily také další instituce. Například Památník Petra Bezruče, své galerie otevřel Dům umění, zájemci si mohli projít také budovu radnice.
---
Do projektu Pěšky do školy se přihlásilo v Ostravě 14 škol
Ostravské školy se přihlásily k celostátnímu projektu "Pěšky do škol," který si klade za cíl motivovat děti i jejich rodiče ke zdravému pohybu. Rodiče, kteří děti vozí auty, navíc před školami vytváří často nebezpečné situace.
Takto to ráno vypadalo před Základní školou Ivana Sekaniny v Ostravě-Porubě, která se přihlásila k projektu "Pěšky do škol." Děti tentokrát odmítly nabídku svých rodičů na cestu vozem a přišly pěšky nebo přijely na kolech či koloběžkách.
anketa, žáci: "Chodím pěšky a přijde mi to fajn."
"Super akce, že můžeme jít takhle všichni spolu pěšky a na koloběžkách."
"Jo, dobrý, bylo to super."
Miroslava Bukovská, ředitelka ZŠ Ivana Sekaniny: "Škole e také mi se ta kampaň líbí. Už ji pořádáme čtvrtý rok. Loni jsme museli v omezeném měřítku a jsme rádi, že jsme se mohli vrátit zase tady k tomu cirkusu, jak já říkám."
Akce se koná po celé zemi a protože se k ní nejvíce škol přihlásilo v Ostravě, přijeli autoři projektu z Prahy, aby děti pozdravili.
Blanka Klimešová, organizátorka projektu: "Děláme projekt, který se jmenuje Bezpečné cesty do školy a snažíme se měnit okolí škol tak, aby bylo bezpečné pro děti a rodiči se nemuseli bát děti pustit pěšky."
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Celkem 14 škol v Ostravě se zapojilo do projektu Pěšky do školy. Jsem moc ráda, protože ten projekt propaguje udržitelnou dopravu. Více než 40 procent dětí rodiče vozí do škol, možná i proto, že se o ně bojí."
V Ostravě je pod jednotlivými městskými obvody 55 škol a některé z nich vyřešily bezpečnost tak, že vymezily před budovou prostor "Kiss and Ride," kde se v určitou dobu nesmí parkovat.
---
Chata Prašivá slaví 100 let. V dobré kondici je díky lidem i obcím
Chata Prašivá pod stejnojmenným beskydským vrcholem slaví 100 let. Stavět se sice měla už počátkem minulého století, kvůli I. světové válce však byla otevřena až v září 1921.
Mezi turisty je chata Prašivá velmi oblíbená. Snadno dostupná je z několika směrů. Lidé oceňují dobrou kuchyni, klasické turistické ubytování i možnost vystoupat na rozhlednu. Podoba chaty je přitom věrná době jejího vystavění v roce 1921.
Jaromír Polášek, historik, Muzeum Beskyd: “Práce šly velice rychle. V létě už byly vykopané sklepy, vodojem, začalo se roubit, stavět a v září chata byla připravená na slavnostní otevření.”
Jan Havelka, čestný předseda Klubu českých turistů: ”Já jsem tady teď dvě noci spal a v té chatě je všechno bezvadně opraveno. A jelikož jsem tady byl, když se to dělalo, tak vím, že tady chyběly kusy vnějších trámů, které byly shnilé a všechny ty trámy nahradili, nikde to nezáplatovali něčím moderním.”
Celodřevěné stavení prošlo v minulých sedmi letech průběžnými opravami. Potřebné peníze se podařilo získat díky sbírkám a štědrosti radnic v okolí.
Martin Stiller, provozovatel chaty Prašivá: “Ale samozřejmě je důležité zdůraznit ta veřejnostní podpora. Ty stovky a stovky dobrovolníků, kteří tady pomohli. Odpracovalo se tady 15 tisíc hodin dobrovolnických prací, tak to musí samozřejmě musí být někde vidět.”
Chata Prašivá je oblíbeným cílem turistů a ti jsou za její opravu vděční. Jen neradi by o ni přišli, jako se to stalo u jiných horských chat.
Jan Škutek, turista: “Opravovat se to opravovalo pěkně. Není to jak na Slaviču, jak nám to tam teď zburali.”
A jedna důležitá informace na závěr. Slavný medvěd, který děsí návštěvníky chaty u hlavního vchodu, pochází z Vysokých Tater, kde byl uloven někdy kolem roku 1930.
---
Domov Alzheimer funguje v Karviné 7 let
Domov Alzheimer v Karviné-Darkově oslavil své 7. narozeniny. Klienti a jejich rodinní příslušníci i zaměstnanci si užili velkou zahradní party, kde nechyběl bohatý program, folklor nebo prezentace lidové tvorby.
Na zahradě Domova Alzheimer se konala narozeninová oslava k 7. výročí jeho otevření. Pro všechny klienty, jejich rodiny, zaměstnance i významné hosty a podporovatele domova z veřejnoprávních institucí byl připraven bohatý program.
Leona Seberová, ředitelka Domova Alzheimer Darkov: "Ano, už je to 7 let, co poskytujeme službu Domov se zvláštním režimem nejen karvinským občanům, ale i občanům ze vzdálenějšího okolí. Máme kapacitu 118 klientů a je toho času naplněn. Narozeninový den slouží klientům, rodinám, ale i zaměstnancům za jejich práci."
Po úvodním přivítání se přítomným představila skupina Bábrlinky z Darkova.
Radek Žádník, výkonný ředitel společnosti: “Mám velkou radost, že se tady scházíme posedmé, že s námi spolupracuje spoustu institucí ve městě."
Volnou zábavu na zahradě s ochutnávkou gastronomických pochoutek doprovázela cimbálová muzika. Byla připravena i aktivita týkající se lidových řemesel.
---