Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • V Ostravě uhořel bezdomovec, který se zahříval u ohně
  • Řidiči platí pokuty za jízdu bez povinných sněhových řetězů
  • Ve Svinově se mění 5 kilometrů sítí pro vodu i odpad
  • Ve městech se bobuje a sáňkuje na každém kopci
  • Nový parkovací dům u vlakového nádraží v Opavě
  • Divadlo Petra Bezruče je v projektu BoSmePartyja

V Ostravě uhořel bezdomovec, který se zahříval u ohně

Mráz si vyžádal další oběť z řad bezdomovců. V Ostravě uhořel muž, který se před zimou snažil zahřát u ohně. Zřejmě na něm ale vzplál igelit, do kterého byl zabalený.

V noci z neděle na pondělí byla na mnoha místech našeho kraje naměřena nejnižší teplota této zimy. Krušné chvíle zažívali hlavně bezdomovci a v Ostravě - Přívoze byl ráno nalezen jeden z nich mrtvý. Přespával kousek od hlavního nádraží a na noc si rozdělal oheň, což se mu stalo osudným. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Můžeme potvrdit, že dnešního dne v ranních hodinách jsme přijali oznámení o úmrtí muže v Ostaravě-Přívoze. S největší pravděpodobností se jednalo o muže bezpřístřeší, který pobýval poblíž místa události. Při ohledání místa činu bylo zjištěno, že tělo zemřelého bylo z části ohořelé."

Vše nasvědčuje tomu, že se zabalil do igelitu, což lidé bez domova v mrazech často dělají a to se mu stalo osudným. Asi na židli usnul, dostal se nohama příliš blízko ohně a igelit na něm začal hořet. Škvařící se plast už pak nedokázal uhasit. Bohužel byl totiž sám. Kolegové šli hledat útočiště do teplých nocleháren. 

nájemník  blízkého domu: "Oni se tady často scházeli a když byla zima, dělali si oheň."

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V současné době kriminalisté prověřují všechny možnosti úmrtí, proto byl k ohledání přizván také specialista se psem na vyhledávání akcelerantů. K objasnění skutku byla nařízena soudní pitva."

Tento muž je už druhou letošní obětí v souvislosti s mrazem. V minulém týdnu umrzl na Dubině 60letý bezdomovec. 

---

Řidiči platí pokuty za jízdu bez povinných sněhových řetězů

Nepříjemné překvapení zažili o uplynulém víkendu motoristé, kteří dostali pokutu za to, že vjeli v Beskydech do lokalit, kde jsou podle dopravního značení povinné sněhové řetězy. Takových míst je nejen v Beskydech, ale v celém Moravskoslezském kraji několik.

Například v sobotu kontrolovali policisté řidiče, kteří jeli v Ostravici na oblíbené parkoviště u transformátoru. Právě tam ale museli použít řetězy. Ty však použil jen málokdo. Zatímco jedna hlídka řidiče bez řetězů už v Ostravici odkláněla na parkoviště, další pokutovala hříšníky, kteří nahoru za značku přece jen bez řetězů projeli. Na kluzké silnici totiž ohrožují nejen sebe, ale také pěší turisty na frekventované trase na Lysou horu.

Vít Březina, spolek Beskydhost: “Protože pokud nemají nasazené sněhové řetězy, tak ohrožují silně ty chodce, kterých na té cestě je spousta. Ti lidé si to někdy neuvědomují, ale na některých částech té cesty je ta situace taková, že přes den třeba ten sníh trošku roztaje, přes noc přimrzne a potom je to ledovka, na které se nedá to auto ovládat. A ve chvíli, kdy ti lidé nemají řetězy, tak opravdu ta bezpečnost chodců je velmi ohrožená.”

Řidiči, kteří mají sněhové řetězy, mohou bez problémů vyjet nejen na parkoviště u transformátoru, ale mohou parkovat také u hotelu Sepetná, které bývá volné.

Anketa: “Já nemám řetězy, tak jsme nemohli vyjet nahoru. My jsme tady ještě nikdy nebyli, takže to tu neznáme. Chtěli jsme zaparkovat jinde, ale tam už bylo plno, tak jsme to zkusili tady. Viděli jsme, že tam je značka, kdy musíme mít řetězy, tak jsme zaparkovali tady.”

Karolína Bělunková, mluvčí Policie ČR: "Policisté v rámci běžného výkonu služby dohlížejí na dodržování veškerých pravidel silničního provozu. Kontrolují také řidiče motorových vozidel, zda v úsecích, v kterých jsou povinni užívat sněhové řetězy a také s ohledem k vlastní bezpečnosti a bezpečnosti pěších turistů, toto dodržují."

Řidiči by si měli při cestách do horských oblastí předem zjistit, kde jsou sněhové řetězy povinné.

---

Ve Svinově se mění 5 kilometrů sítí pro vodu i odpad

Ostrava - Svinov se dočká téměř 5 kilometrů nového vodovodního potrubí a kanalizace. Po dokončení rekonstrukce budou mít občané kvalitnější vodu, pomůže to životnímu prostředí a vyměněny budou i povrchy ulic, kde výstavba probíhá.

Loni v březnu začala ve Svinově rekonstrukce kanalizace a vodovodních řadů. Její součástí je i výměna přípojek. Celkově se jedná o téměř pět kilometrů sítí a projekt zahrnuje také výstavbu dvou čerpacích stanic na vodu. Vše bude stát 70 milionů korun.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Dokončena byla již zhruba třetina prací včetně výstavby jedné z čerpacích stanic. Až to klimatické podmínky dovolí, bude realizátor pokračovat. Stavba ve Svinově, která běží podle plánu, výrazně zlepší současný havarijní stav odkanalizování celé této oblasti. Na ústřední čistírnu bude nově napojeno 122 nemovitostí, splaškové vody z nich už nepotečou do vodotečí, ale do čistírny odpadních vod, kde budou vyčištěny.“

Tato rekonstrukce ve Svinově je jednou ze 49 vodohospodářských staveb, které se prováděly, nebo zahájily v loňském roce. Hotovo je už přibližně patnáct set metrů za 22 milionů korun. Součástí stavby je také zrušení jedné volné výustě a méně splašků v další. Volné výustě se likvidují po celém městě. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Ve Svinově jsou celkem čtyři volné výustě. Do patnácti měsíců bude jedna zcela zrušena a z druhé bude odpojeno 90 procent splaškových vod. Zbytek vyřeší navazující stavba v oblasti Polanecká - Zátiší. Splaškové vody pak už nepotečou do Porubky a Mlýnky a tím bude eliminován i případný zápach. Při modernizaci kanalizačních řadů se bude letos v Ostravě odstraňovat celkem devět volných výustí."

V Ostravě je dohromady 46 volných výustí. Nejpozději do pěti let by měla být většina z nich odstraněna nebo přepojena na jednotnou kanalizaci. Letos půjde do obnovy a rozvoje vodohospodářské a kanalizační sítě z rozpočtu téměř 777 milionů korun. 

---

Ve městech se bobuje a sáňkuje na každém kopci

Nedělní mrazivý ale slunečný den vybízel k zimním radovánkám. Bobovalo a sáňkovalo se na každém kopci, a to i v centru Havířova. Rodiče i děti doufají, že sníh vydrží zejména i příští týden, kdy budou jarní prázdniny.

Letošní zima je opravdu výjimečná. Hlavně o víkendu lidé vyráží na hory, ale živo je i ve městech. V podstatě se sáňkuje a bobuje na každém kopci. Během nedělního slunečného dne se vystřídaly i stovky lidí na svahu u řeky Lučiny v Havířově.

anketa: "Pro děti je to krásné, protože sám mám dítě, takže je to fajn se alespoň někde vydovádět, když je všechno zakázané. Mohou si tady zabobovat, i když je tady hodně lidí, ale nevadí a nás to neodradilo.”

anketa: "Je to super, konečně pořádná zima, takže si to užíváme. Sluníčko nám krásně svítí, takže je to krásný den."

Obava, že by se tady šířila nákaza jsou?

anketa: "Já myslím, že ne. Už to stejně všichni prodělali, takže to je v pohodě."

anketa: "Je to rychlé a přišla jsem tady s bratry a doporučuji. Je to tady fakt rychlé. Je fajně, není zima, takže dobrý."

anketa: "Je to tady super, hlavně sluníčko. Jedeme závody, vždycky nabouráme, protože jedeme strašně rychle."

Rodiče i dětí si přejí, aby sníh vydržel i příští týden, protože ratolesti na Karvinsku čekají jarní prázdniny. 

---

Nový parkovací dům u vlakového nádraží v Opavě

U vlakového nádraží Opava – východ začala výstavba parkovacího domu. Sloužit bude především řidičům, kteří tady chtějí odstavit své auto a dále pokračovat veřejnou dopravou. Stavba bude dokončená příští rok na jaře.

Nedostatek míst pro parkování je u železniční stanice Opava – východ mnohaletý problém. Vyřešit jej má nový parkovací dům, který vznikne na konci kolejiště a poskytne dohromady s venkovním prostorem 246 míst.

Radim Daniec, stavbyvedoucí, Hochtief: „V první fázi budeme dělat přípravu staveniště, kácení dřevin, kácení stromů, odkop na pilotovou rovinu a zahájíme stavební práce.“

Během května tady vyroste ocelová konstrukce, jako základ pro tří podlažní parkovací dům. Práce pak budou pokračovat až do jara příštího roku.

Tomáš Klimek, vedoucí projektového týmu zhotovitele: „Co se týká stavby, tak se pohybujeme v blízkosti železniční dráhy. Která podléhá určitým omezením typu ochranných pásem.“

Těžká technika tak bude muset využít jediné přístupové komunikace. A tak přilehlá ulice ke staveništi, ul. Skladištní, kterou řidiči hojně využívají k parkování, bude podobu výstavby uzavřená.

Část peněz na výstavbu parkovacího domu za 190 milionů korun se podařilo městu získat z dotací.

Nová parkovací místa umožní řidičům nechat tady své auto a dál pokračovat veřejnými dopravními prostředky. Tento přestupní terminál odbaví ročně 3,5 milionu cestujících.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Je to pro celou veřejnost. Hlavně pro cestující, kteří budou cestovat hromadnou dopravou a také drážní dopravou.“

Opava se dlouhodobě potýká s nedostatkem parkovacích míst. Proto se chystá také výstavba dalšího parkovacího domu v centru města.

---

Divadlo Petra Bezruče je v projektu BoSmePartyja

Už jsme vás informovali o krajském dobrovolnickém projektu Bo SmePartyja, zaměřeném na pomoc starším lidem. Nyní se zapojilo také Divadlo Petra Bezruče. Jeho členové docházejí do domovů seniorů, aby zpříjemnili čas klientům ale i ulehčili práci zaměstnancům.

Projekt BoSmePartyja vzniknul už loni na podzim. V té době byl kvůli pandemii nedostatek zdravotníků a ošetřovatelů v domovech pro seniory i nemocnicích. Dobrovolnická organizace ADRA si projekt vzala pod patronát a stará se o vyškolení dobrovolníků. 

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA: „Do projektu se přihlásili dobrovolníci z celého regionu. Když pro ně hledáme uplatnění, vycházíme jim vstříc, aby nemuseli daleko dojíždět. Pomáhají nejčastěji v sociálních zařízeních napříč krajem. Doufám, že s nimi zůstaneme v kontaktu i po konci pandemie."

K dobrovolníkům se přidalo i Divadlo Petra Bezruče. Už jde celkem o desítku lidí. Nejen herci, ale třeba i maskérka, technikář, režisér nebo umělecký šéf. 

Markéta Matulová, herečka DPB: „Kvůli pandemii nám proti naší vůli přibyl volný čas, a tak jsme rádi, že ho můžeme věnovat lidem, kteří se cítí osamělí. Čteme jim, nebo si povídáme. Naše divadelní maskérka si do domova nosívá kufřík, a tak babičky i dědečky zkrášluje. Stříhá jim vlasy, češe je, a taky s nimi samozřejmě klábosí."

Do projektu BoSmePartyja se přihlásilo už přes 700 lidí, školení má za sebou více než 300 z nich, v terénu jich aktuálně pomáhá 224.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Velmi si vážím spolupráce, kterou jsme v rámci projektu #BoSmePartyja navázali se všemi partnery. Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava dělá obrovský kus práce, když všechny dobrovolníky, kteří se nám do projektu hlásí, kontaktuje, proškoluje a hledá pro ně nejvhodnější umístění. Dobrovolnictví je fenomén, který se u nás stále více rozšiřuje."

Zájemci o práci dobrovolníků se mohou hlásit na mailové adrese spolu2@msk.cz. 

---Mohlo by Vás také zajímat