Domov seniorů v Havířově má za sebou druhé očkování
Je to velká úleva, tak se cítí v Domově seniorů v Havířově po druhé dávce očkování. Věří, že pokud by se někdo přesto nakazil, nebude mít už těžký průběh. Režimová opatření se ale prozatím v domově měnit nebudou.
Pět úmrtí spojených s koronavirem a desítky nakažených. To je celková bilance covidu v Domově seniorů v Havířově. Nyní po dlouhých měsících nastává úleva. Ve středu byli zaměstnanci i senioři naočkování druhou dávkou vakcíny.
Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Je to především velká úleva směrem ke klientům, protože předpokládám, že pokud budou infikování virem, tak průběh bude mírný a nebo maximálně středně těžký."
Šárka Mostýnová, lékařka: "Senioři to zvládli většinou bez problémů i zaměstnanci těch domovů. Bývali reakce, ale takové běžné předpokládané.”
Josef Piško, senior: "To není na škodu. To je injekce jak penicilin a v životě jsem už jich několik dostal."
V domově bylo proočkováno 75% zaměstnanců. Ostatní buď prodělali nedávno covid a určité malé procento lidí vakcínu odmítlo.
Jana Chalcařová, zaměstnankyně Domova seniorů Havířov: “Já jsem ráda, že jsem zaměstnancem a že jsem měla možnost být očkována mezi prvními a rozhodovala jsem se prakticky hned.”
Tím, že jsou téměř všichni v domově proočkování, se ale prozatím režimová opatření nezmění. I nadále bude platit zákaz volného pohybu mimo domov, návštěvy mohou do zařízení jen na základě testu.
---
Za smrt malých dětí při požáru bytu viní policie matku, která je nechala doma samotné
Matka dvou dětí, které loni v květnu zemřely při mohutném požáru bytu v havířovské městské části Šumbark, byla obviněna ze spáchání zločinu obecné ohrožení z nedbalosti. Podle policie nechala děti doma samotné bez dozoru a vstupní dveře navíc zamkla. A to přesto, že o dva dny dříve přistihla dcerku při hře se zapalovačem.
Když 18. května odpoledne v bytě vypukl požár, byly v uvnitř tři děti. Lidé se sice snažili okamžitě pomoci, přes plameny se však ke všem nedostali. Zachráněna byla jen starší dcera, dva její bratři ve věku 3 a 5 let zemřeli.
Už v době požáru se jako nejpravděpodobnější příčinou jevila hra dětí se zápalkami nebo zapalovačem. Policie nyní vyšetřování ukončila s tím, že obvinila 42letou matku.
Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR: "Několikaměsíční vyšetřování příčin, okolností a následků bylo velmi náročné. Přibráni byli znalci z oboru soudního lékařství, expert z oboru kriminalistiky odvětví elektrotechniky, odvětví technické diagnostiky, znalec z oboru požární ochrany, ekonomiky odvětví cen a odhadů a další odborníci z různých oborů. Po vyhodnocení a závěrech výpovědí všech zúčastněných, velkého množství analýz, zajištěných stop, posudků a expertíz policejní komisař obvinil důvodně podezřelou ženu. Za vinu je jí kladeno, že v inkriminovaný den bez zjevného důvodu opustila byt, který společně s dětmi obývala. Musela si být vědoma, že nezletilé děti nemůže nechat bez dohledu. Obviněná žena si také měla být vědoma, že o dva dny dříve před tragickou událostí, přeživší nezletilou přistihla v dětském pokoji při manipulaci se zapalovačem se snahou zapálit svíčku. Neudělala žádná bezpečná opatření v domácnosti, aby dětem zabránila přístup k zapalovači, či podobnému zdroji. Při odchodu byt uzamkla a klíče nechala zavěšené na klice vnitřní strany vchodových dveří. Dětem tak ztížila rychlé opuštění bytu. Důkladným prověřováním byla jednoznačně vyloučena závada na elektroinstalaci či spotřebičích. Podle expertíz ohnisko požáru se nacházelo v dětském pokoji. Závěry znalce z oboru požární ochrany, stejně jako závěry šetření Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, jednoznačně potvrdily, že příčinou vzniku požáru v bytě byla hra nezletilých dětí s otevřeným plamenem. Komisař zahájil trestní stíhání a obvinil 42letou ženu ze spáchání zločinu obecné ohrožení z nedbalosti. V tomto případě zákon stanoví trest odnětím svobody na tři léta až deset let."
Obviněné ženě sice hrozí vězení v délce až 10 let, soudy však v podobných případech k tak přísným trestům nepřistupují s ohledem na osobní ztrátu obžalovaných.
U požáru zasahovaly desítky hasičů, policisté i zdravotníci. Při jejich příjezdu na místo před tři čtvrtě na čtyři odpoledne se z oken valil hustý černý dým a šlehaly plameny. V bytě měly být podle svědků v tu chvíli tři děti.
Zachránce pan Karel: "Viděl jsem, že tam hoří, přiběhl jsem k bytu, křičela tam malá holčička, vykopl jsem dveře a vynesl sem ji ven, dál do bytu už jsme se kvůli ohni nedostali."
Bohužel na místě podle našich informací zemřeli dva chlapci ve věku 3 a 5 let. Z hořícího bytu je dostali přivolaní hasiči a předali je záchranářům, kteří se je pokoušeli usilovně hodinu oživovat.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Posádky ZZS ihned zahájily v sanitních vozech rozšířenou resuscitaci a za pomoci přístrojové techniky a léků se snažily obnovit jejich srdeční činnost. Přes veškeré nasazení týmů záchranné služby bylo hodinu trvající úsilí marné a zasahující lékaři museli nakonec konstatovat smrt obou dětí."
Devítiletou holčičku zachránil soused a byla převezena do nemocnice v Havířově. K události byli proto vysláni i krizoví interventi.
Ivo Pieter, ředitel karvinského územního odboru HZS MSK: "Do likvidace požáru se zapojilo 5 hasičských jednotek. Jedna holčička byla zachráněna ještě před příjezdem hasičů. Nám se podařilo vytáhnout dvě děti v bezvědomí. Vzhledem k rozsahu a stupni požáru to byl velice náročný zásah. V třípokojovém bytě byl také pes, štěňata a další domácí zvířata."
---
Karvinští strážníci chytali pštrosa
Velmi kuriózní odchyt mají za sebou karvinští strážníci. Byli požádáni o pomoc při chycení pštrosa, který den předtím utekl svému majiteli. Strážníci byli velmi kreativní, ptáka chytili do sítě, kterou jeden z nich přinesl z hokejbalového areálu.
Úterní směna karvinských městských strážníků byla oproti jiným běžným dnům opravdu výjimečná. Vyjížděli na pomoc majiteli, kterému utekl pštros.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Dostali jsme anonymní oznámení od občana, že na ulic Na Stráni se pohybuje pštros, což se tedy ve finále potvrdilo. Strážníci dobrou hodinu a půl spolu s majitelem se snažili odchytit, což v lesním porostu nebylo možné, nakonec tedy sehnali síť a jak vidíte ze záběru, velmi profesionálně toho pštrosa odchytili."
Martin Pala, velitel směny MP Karviná: “Mě napadlo, že pštros je větší zvíře je větší obvyklé než jiné na chytání a snažil jsme se klukům pomoct. dělali jsme rekonstrukci hřiště na hokejbalovém areálu, kde máme oblouky sítě v délce 2x 36 metrů, takže mě to napadlo, že by to mohlo pomoct těm lidem.”
Pštros byl vystrašený a nezraněný se vrátil zpátky majiteli. Čas od času se stane, že strážníci pomáhají chytat zvířata, jenž utekla majitelům jako koně nebo ovce nebo byla v nesnázích jako třeba v případě labutě. Loni v létě zase odchytili u městského domu kultury hroznýše královského.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Můžu říct, že jsme si rozšířili portfolio odchytu zvířat, protože pštrosa jsem tam ještě neměli, měli jsme všelicos, ale pštrosa ještě ne."
---
Když nemohou čeští lyžaři na české sjezdovky, lyžují v Polsku
Lyžařská sezona na českých sjezdovkách se zdá být kvůli koronavirovým omezením ukončená, aniž by vlastně vůbec začala. Lyžaři proto přivítali, že se před několika dny otevřely sjezdovky v nedalekých skiareálech na polské straně Beskyd. V době jarních prázdnin tam jezdí celé rodiny.
Když se čeští lyžaři nedočkali otevření skiareálů na našich horách, využili možnosti navštívit Polsko. Jen necelou hodinu jízdy z Ostravy do Visly si mohou doslova labužnicky vybírat, kterou sjezdovku navštíví. Sjezdovky v Polsku jsou zatím otevřené zkušebně na dva týdny.
Darek Kedzior, instruktor lyžování, Ski areál Wisla-Nowa Osada: “Těšíme se, teď jsou sjezdovky spuštěné na dva týdny a uvidíme, jak to bude s nemocností a jestli se provoz prodlouží. Jak je vidět, všechno je v provozu. Máme zakryté obličeje, všechno je bez problémů.”
O tom, že čeští lyžaři do Polska jezdí, svědčí množství aut s českými registračními značkami. Se sjezdovkami jsou spokojení a litují, že nemohou lyžovat na české straně Beskyd.
Anketa: “Bohužel, české sjezdovky jsou zavřené, tak jsme s rodinou vyrazili do Polska na jarní prázdniny. Je to tu super a dobře se jezdí.”
Anketa: “Přijeli jsme si zalyžovat jenom na jeden den, vyzkoušet polské sjezdovky. Bohužel, u nás se to nedá.”
Anketa: “I když jsme počítali, že tento týden už teda pojedeme na naše oblíbené sjezdovky. Nicméně k tomu nedošlo, takže jsem všechny vytáhl tady do Polska. My jsme tady byli loni jenom na pěší túru a viděli jsme, že se tady lyžuje do konce března. Je tady lanovka a docela rozumný sklon. Jsou tu dobré ceny, je tu výborné české pivo, dobře se tu parkuje a jsme tady za 55 minut.”
Čeští lyžaři se nemusí starat o obstarávání polských zlotých. Za všechny služby je možné platit bezhotovostně kartou. Parkování je většinou bezplatné, 4hodinový skipas stojí necelých 500 korun a k dispozici je veškerý servis od půjčoven, výuky lyžování a samozřejmě občerstvení.
---
Hasiče zaměstnávají rampouchy a sníh na střechách
V posledních dnech hasiče velmi zaměstnávají rampouchy a sníh na střechách domů, který taje a při pádu může někoho zranit. Ale pozor! Za bezpečnost zodpovídá majitel domu a měl by si na shazování najmout komerční firmu. Hasiči vyjíždějí jen v bezprostředním ohrožení lidí.
V posledních dnech jste například v Ostravě mohli na mnoha místech potkat běžné hasičské vozy i speciály s plošinou a žebříkem, které pomáhají hasičům při odstraňování rampouchů, či zmrzlého sněhu ze střech, okapů nebo také vývěsních štítů na firmách. Souvisí to s oteplením, které panuje v celém našem kraji.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Profesionální hasiči vyjíždějí k zásahům na střechách pouze v případě, kdy hrozí bezprostřední zranění chodců a zničení majetku pádem sněhového převisu či rampouchů. Žadatele o pomoc v případech, když bezprostřední nebezpečí nehrozí, zpravidla odkazujeme na komerční služby.
Podle meteorologů bude teplé počasí převládat i v následujících dnech a proto bude sněhových či ledových převisů stále dost. Chodci by měli být opatrní a hlavně v centrech měst by se měli vyhýbat rizikovým místům pod střechami. Majitelé domů by se měli snažit sníh uklidit, aby nezavinili nějaký úraz.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje má na svém webu www.hzsmsk.cz aktuální seznam firem s jejich adresou, telefonními a e-mailovými kontakty, které jsou ochotny odstraňovat sníh a led ze střech objektů za úplatu."
Nyní je v seznamu, děleném podle okresů, celkem 89 firem. Jen minimum z nich se během zimy z tohoto seznamu odhlašuje. Seznam, otevřený pro všechny subjekty, je nyní k dispozici na webu HZS MSK po celé zimní období s pravidelnými týdenními aktualizacemi.
---
Slezská nemocnice má nová lůžka
Slezská nemocnice nakoupila 50 nových polohovatelných postelí na svá oddělení a dokončila tak kompletní modernizaci lůžek napříč všemi odděleními, která začala v roce 2018. Na financování se podílelo také město Opava.
Lůžka pro pacienty je nutné kvůli vysokému opotřebení vyměnit vždy po několika letech. Starší typy nahrazují modernější modely. Slezská nemocnice postupně vyměnila všech 490 původních lůžek za polohovatelná.
Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: Jsou napříč nemocnicí, na všech odděleních. Výměna všech lůžek v nemocnici trvala po dobu dvou let.“
Posledních 50 moderních postelí dohromady za 2 miliony korun doputovalo do Slezské nemocnice nyní. Čtvrtinou z celé částky se na financování podílelo město Opava.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Přispěli jsme částkou 500 000 Kč šla na dovybavení lůžek v nemocnici."
Nová lůžka přinesou větší komfort pacientovi a zdravotním sestrám pak v mnohém usnadní práci.
Jana Straková, staniční sestra, otorinolaryngologické odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Se zábranou je velmi snadná manipulace a pokud jedeme s postelí, jde to také velice snadno.“
Lůžko je také možné uzpůsobit pro pacienta vyššího vzrůstu. Ke klasickým dvěma metrům pak nástavba přidá ještě dalších asi 20 centimetrů. Po větší pohodlí pacientů s nadváhou se pak nemocnice ještě chystá dokoupit speciálně upravené postele.
---