Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Ostrava chce moderní bulvár s veřejným prostorem
  • Moravskoslezská sestra 2023 vyhlásila vítězky, cenu si odneslo šest zdravotních sestřiček
  • O Virtuální univerzitu třetího věku ve F-M je zájem
  • Na hradě Hukvaldy se lidem otevřel renovovaný palác
  • Domovníci-preventisté zlepšují kvalitu bydlení v Porubě
  • Vyprodaná Ostravar Aréna sledovala hokejové derby

Ostrava chce moderní bulvár s veřejným prostorem

Jak už jsme vás informovali, chce vedení Ostravy vytvořit z ulice 28. října a na ní navazující Opavské, moderní bulvár s kvalitním veřejným prostorem. Koncepci nové podoby 12 km dlouhé ulice nyní posvětili i zastupitelé.

Ulice 28. října a Opavská tvoří jednu z hlavních tepen, která začíná u Sýkorova mostu ve Slezské Ostravě a končí u Globusu na hranici Poruby a Plesné. Vedení města by chtělo tuto mimořádnou ulici proměnit na důstojný bulvár a proto městský ateliér MAPPA vytvořil koncepci rozvoje. Zastupitelstvo ji nyní schválilo.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Je to vlastně takový plán modernizace a revitalizace celého prostoru městské třídy. Je to významná část Ostravy a celá městská třída by se díky této koncepci a jejímu naplňování mohla změnit v moderní bulvár příjemný nejen pro auta a městskou hromadnou dopravu, ale především i pro obyvatele, chodce a cyklisty."

Bulvár by měl mít jednotný charakter, který bude pro obyvatele i návštěvníky přívětivější. Část dokumentu dělí třídu na 22 úseků, které jsou nebo mají být stejné. Má být podkladem pro investice městských obvodů.

Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Skrze tento dokument jsme vlastně připravili nějakou představu samosprávy o tom, jak to území má vypadat. Je to velmi důležitý veřejný prostor a je na něm spousta významných staveb. Musíme tedy do budoucna vědět, jak má vypadat, aby byl pěkný."

Část koncepce představuje dlouhodobý plán a výrazné zásahy. Jde například o změnu uspořádání uličního profilu tak, aby chodci měli dostatečně široký chodník a cyklisté měli svůj prostor oddělený od motorové dopravy.

---

Moravskoslezská sestra 2023 vyhlásila vítězky, cenu si odneslo šest zdravotních sestřiček

Moravskoslezský kraj zná výsledky prestižní ankety Moravskoslezská sestra. Finalistky už osmého ročníku byly oceněny na slavnostním galavečeru v aule VŠB-TUO. Odborná porota určila vítězky v pěti kategoriích, lidé mohli hlasovat v anketě Sestra veřejnosti.

Profesionalita, empatie a laskavost. Anketa už tradičně poukazuje a oceňuje nejen tyto aspekty náročné a nepostradatelné práce zdravotních sester.

Jan Krkoška (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “Starají se o naše zdraví, protože je to to nejdůležitější. Mnohdy to nemají v práci jednoduché.”

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Všichni to slaví, je to vidět opravdu i při tom vyhlašování, jak všichni řvou, je to i soudržné. Je to úžasná atmosféra.”

Byly vyhlášeny vítězky pěti odborných kategorií napříč zdravotnickými zařízeními v našem regionu.

Jana Kapošváryová, vítězka v kategorii Paliativní a hospicová péče: “Byla jsem překvapená, protože jsem s tím moc nepočítala.”

Jiřina Gřibková, vítězka v kategorii Sestra u lůžka: “Hlavně si toho velice vážím.”

Martina Marciňová, vítězka v kategorii Ambulantní a domácí péče: “Pořád to vstřebávám, protože jsem vůbec nečekala výhru.”

Hana Kotučová, vítězka v kategorii Porodní asistentka: “Moc si toho cením, že jsem byla vyznamenaná a byla bych ráda, kdyby to ocenění patřilo všem zdravotníkům.”

Věra Večerková, vítězka v kategorii Dlouhodobý přínos v ošetřovatelské péči: “Zatím to ještě musím nějak vstřebat, protože jsem s tím moc nepočítala.”

Titul Sestra veřejnosti lidé letos udělili Nikole Proškové.

Nikola Prošková, Sestra veřejnosti: “Pro mě to znamená hodně, protože hlasovali lidé, kteří mě znají z té práce, a to je vlastně top.”

Jiří Krhut, vystupující: “Já jsem si to užil a vážím si té práce, protože to je fakt šílené, no.”

Záznam galavečera bude k vidění ve vysílání TV Polar během soboty a neděle, poté ke zhlédnutí na portálu polar.cz.

---

O Virtuální univerzitu třetího věku ve F-M je zájem

Knihovna Frýdek-Místek spustila historicky první ročník Virtuální univerzity třetího věku. O první přednášky formou virtuální projekce je mezi seniory velký zájem. Ti se po absolvování budou moci účastnit i promocí přímo na univerzitě v Praze.

Oddělení beletrie pobočky frýdecké knihovny v Jiráskově ulici zaplnili senioři, kteří mají stále zájem o vzdělávání. Zapojili se totiž do úplně nového projektu ve městě Virtuální univerzita třetího věku.

Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "My se tady budeme scházet co 14 dní a budeme vždycky promítat videopřednášky. Ten první kurz jsme si zvolili Etiku jako východisko z krize společnosti. A je to doporučený kurz. Jinak univerzita nabízí dalších 38 videopřednášek. Takže máme z čeho vybírat."

Anketa: 1.) "Já už jsem studovala na seniorské akademii. A tady mě to zaujalo, že to je virtuální, tak chci vyzkoušet, jaké to bude. A zajímá mě i to téma etika. A ráda se pořád vzdělávám."

Anketa: 2.) "Paní to řekla i za mě, a navíc tady to mám kousek domů, bydlím tady. Takže je to pro mě výhodné, že nemusím nikde běhat, lítat. A to téma je zajímavé. A myslím, že budou i další ještě."

Anketa: 3.) "Také bydlím blízko, je to výhodné pro mě. A navíc už jsem absolvovala asi 10 let U3V v Ostravě a teď toto téma mě zaujalo. Tak jsem toho využila, že jsme se přihlásila."

Anketa: 4.) "Já jsem inženýr strojař s červeným diplomem. To znamená, šroubky, matky, to je tak všechno, co umím. A cítím, že bych k tomu ještě potřeboval přidat něco ze společenských věd. A tak dál, abych nežil jenom s těmi šroubkama a matkama."

Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "Mě inspiroval můj tchán, který chodí už v Krnově do městské knihovny asi už osmým rokem. On má 82 let a je úplně z toho nadšený a vždycky o tom nadšeně vykládá. Takže proto nás to napadlo, že to bylo pěkné uspořádat i tady. A víme, že v okolních vesnicích dříve už tady ty kurzy probíhaly."

Program organizuje Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze. Tato forma vzdělávání funguje už od roku 2008, ale ve Frýdku-Místku s ní teprve začínají.

Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "Studium probíhá podobně jako normální akademický rok. Je zimní semestr a letní semestr. A pokud naši účastníci absolvují 6 těchto kurzů, tak se mohou účastnit potom promoce přímo na univerzitě. Je to slavnostní předání."

Vzdělávací program je určený pouze lidem se statutem důchodce, i těm invalidním.

---

Na hradě Hukvaldy se lidem otevřel renovovaný palác

Hrad Hukvaldy patří mezi nejnavštěvovanější památky v Moravskoslezském kraji. Lidé, kteří ho navštívili o uplynulém víkendu, měli možnost jako první nahlédnout do paláce, který byl po několik let uzavřený.

Zřícenina hradu Hukvaldy nabízí návštěvníkům nové prostory. Prohlédnout si teď mohou útroby paláce, které byly dosud veřejnosti nepřístupné.

Kateřina Bordovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Návštěvníci mají možnost nově si prohlédnout prostory renesančního paláce, které až doposud byly uzavřeny. Tím otevřeným samozřejmě rozšíříme i ten prohlídkový okruh. Ty prostory můžeme využít k různým výstavám, k svatebním obřadům, různým workshopům a konferencím.”

Anketa: Přijeli jsme z Frenštátu pod Radhoštěm a že se tady bude něco nového otevírat, to jsme se dozvěděli na internetu. No jako pěkné, fakt pěkné. Vyplatí se přijít podívat a doufáme, že se to bude dále rozšiřovat.”

Anketa: “My jsme věděli, že se to bude dneska otevírat. Jsme z Frýdku a chtěli jsme se podívat, jak to bude vypadat a myslím si, že to splnilo překvapení pro mě. já jsem si to neuměla představit, ale je to super. A doufám že tady budou nějaké akce, ať to stojí za to.”

Karin Veselá, vedoucí odboru kultury a památkové péče MSK: “Tady tahle ta stavba měla tu obrovskou výhodu, že se tady sešla dobrá parta lidí, a to fakt jak ze strany toho partnera Považského muzea, tak vlastně i ti, co stavbu prováděli, dozorovali, ale největší zásluha je samozřejmě na Muzeu Beskyd, které mělo ty nervy, šlo do toho a nakonec to úspěšně dokončili a dneska tady můžeme stále předtím unikátem, protože zasadit okna do hradu, není samozřejmostí.”

Právě moderní okna na hradní zřícenině budí velkou pozornost.

Karin Vitásková, ředitelka Muzea Beskyd: “Ten hrad má své kořeny z období středověku. Až do dnešní doby procházel neustálým stavebním vývojem a proto můžete vidět i různé typy, tvary, velikosti těch oken. A to nejzajímavější je tady, že se nám dochovala významná část nového období z období renesance, kde vidíte opravdu ty pískovcové jak překlady, tak lemování těch oken. A to znamenalo, že už tady třeba původně v opravdu tom středověku místo zasklení byly třeba kůže, dřevo a materiály, které my si nedovedeme představit, oni tam vkládali tak, aby se cítili uvnitř komfortně. A potom už opravdu v té renesanci byly ty první zasklení, tak pro to vidíte třeba opravdu už nějaké dělící příčky v rámci těch oken. Takže je potřeba mít na paměti i tento historický vývoj. Proto nebylo naší snahou to dávat do nějaké podoby oken, ale opravdu zdůraznit ten současný stav. Proto v oknech vidíte jenom jednoduché minimalistické zasklení."

Uvnitř nově otevřeného paláce lidé uvidí historickou studnu a výstavu exponátů nalezených na hradě.

Kateřina Bordovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Úlomky, které tam jsou teď vystavené, jsou samozřejmě tady z hradu. Jsou to nálezy z hradu a jeho okolí. A ta roucha, která tam jsou, tak ta jsou zapůjčena částečně i z Považského muzea.”

---

Domovníci-preventisté zlepšují kvalitu bydlení v Porubě

Vandalismus, nepořádek v domech, černé odběry energií nebo stížnosti na hluk. I s tím se Poruba potýká. Nově se proto zapojila do projektu domovník-preventista, na který získala peníze z Operačního programu Zaměstnanost plus Evropské unie.

Celkem 9 domovníků-preventistů pomáhá porubské radnici zkvalitnit bydlení v obecních domech. Od října působí v sedmi lokalitách, ve kterých je více než osm set bytů.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Rozdělili jsme je tak jak vnímáme, že jsou domy náročné na péči. To znamená, jsou lokality, kde je to pro domovníky práce na celý úvazek a jsou lokality, kde víme, že ten problém není až takový a tam to lidé dělají při svém stálém zaměstnání."

Domovníci budou řešit zejména sousedské vztahy, bezpečnost a pořádek v okolí domů a také drobné údržby v jednotlivých vchodech

Martina Rymelová, domovnice: "Některé vchody jsou horší, kde se obyvatelé neumí starat o svoji lokalitu, takže je učím nějaký řád, aby se o to starali, jak by měli."

Martin Hora, domovník: “Práce je to dobrá, je to dobrá zkušenost takhle do života, takže za mě určitě pohodička."

Radnici se podařilo najít lidi, kteří v lokalitách bydlí a znají problémy, které se tam vyskytují.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba"Původní impuls proč do domovníků jít vznikl v domech, kde se setkáváme s vandalismem. I u domu, kde máme kamery jsme ne vždycky dokázali toho problémového nájemníka jasně identifikovat."

Poruba má ve svém vlastnictví zhruba tisíc bytů. Projekt Domovník-preventista by měl zvýšit komfort nájemníkům i vzhled bytových domů. Zatím byl spuštěn na 3 roky.

---

Vyprodaná Ostravar Aréna sledovala hokejové derby

Vyprodaná Ostravar Aréna sledovala hokejové derby mezi VŠB – TU Ostrava a Ostravskou univerzitou. 9000 fanoušků se zapsalo do historie jako nový český rekord při sledování univerzitního sportu.

Zatímco na zápas Ligy mistrů mezi Vítkovicemi a švýcarským vicemistrem Bielem dorazilo do ostravské haly jen něco málo přes tři tisíce diváků, ostravské univerzitní derby přilákalo devět tisíc fanoušků, kteří vytvořili neuvěřitelnou atmosféru.

Lukáš Chmelíř, trenér VŠB-TUO: „Obecně pro jakéhokoliv hokejistu je svátkem, když si může zahrát před plnou halou. Kromě kluků, kteří to dotáhnou až do NHL, to moc jiných hokejistů nezažije. Proto se kluci na to moc těšili, jsou motivovaní a to je jenom dobře.“

Hokejisté obou univerzit většinou hrají nižší soutěže a před derby si mohli i společně zatrénovat.

Michal Severa, trenér OU: „Máme letos hodně kluků z druhé ligy, ale hraje za nás také Matěj Přibyl z extraligových Vítkovic, takže věříme, že to bude dobré.“

A dobré to opravdu bylo. Obrovská radost nakonec vypukla na straně Ostravské univerzity, která po velmi bouřlivém a dramatickém zápase porazila VŠB – TU Ostrava 5:3. Snížila tak celkový stav historie Univerzitního derby na 4:6.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
22. října 2023, 14:00

Ostrava chce moderní bulvár s veřejným prostorem

Jak už jsme vás informovali, chce vedení Ostravy vytvořit z ulice 28. října a na ní navazující Opavské, moderní bulvár s kvalitním veřejným prostorem. Koncepci nové podoby 12 km dlouhé ulice nyní posvětili i zastupitelé.

Ulice 28. října a Opavská tvoří jednu z hlavních tepen, která začíná u Sýkorova mostu ve Slezské Ostravě a končí u Globusu na hranici Poruby a Plesné. Vedení města by chtělo tuto mimořádnou ulici proměnit na důstojný bulvár a proto městský ateliér MAPPA vytvořil koncepci rozvoje. Zastupitelstvo ji nyní schválilo.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Je to vlastně takový plán modernizace a revitalizace celého prostoru městské třídy. Je to významná část Ostravy a celá městská třída by se díky této koncepci a jejímu naplňování mohla změnit v moderní bulvár příjemný nejen pro auta a městskou hromadnou dopravu, ale především i pro obyvatele, chodce a cyklisty."

Bulvár by měl mít jednotný charakter, který bude pro obyvatele i návštěvníky přívětivější. Část dokumentu dělí třídu na 22 úseků, které jsou nebo mají být stejné. Má být podkladem pro investice městských obvodů.

Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Skrze tento dokument jsme vlastně připravili nějakou představu samosprávy o tom, jak to území má vypadat. Je to velmi důležitý veřejný prostor a je na něm spousta významných staveb. Musíme tedy do budoucna vědět, jak má vypadat, aby byl pěkný."

Část koncepce představuje dlouhodobý plán a výrazné zásahy. Jde například o změnu uspořádání uličního profilu tak, aby chodci měli dostatečně široký chodník a cyklisté měli svůj prostor oddělený od motorové dopravy.

---

Moravskoslezská sestra 2023 vyhlásila vítězky, cenu si odneslo šest zdravotních sestřiček

Moravskoslezský kraj zná výsledky prestižní ankety Moravskoslezská sestra. Finalistky už osmého ročníku byly oceněny na slavnostním galavečeru v aule VŠB-TUO. Odborná porota určila vítězky v pěti kategoriích, lidé mohli hlasovat v anketě Sestra veřejnosti.

Profesionalita, empatie a laskavost. Anketa už tradičně poukazuje a oceňuje nejen tyto aspekty náročné a nepostradatelné práce zdravotních sester.

Jan Krkoška (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “Starají se o naše zdraví, protože je to to nejdůležitější. Mnohdy to nemají v práci jednoduché.”

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Všichni to slaví, je to vidět opravdu i při tom vyhlašování, jak všichni řvou, je to i soudržné. Je to úžasná atmosféra.”

Byly vyhlášeny vítězky pěti odborných kategorií napříč zdravotnickými zařízeními v našem regionu.

Jana Kapošváryová, vítězka v kategorii Paliativní a hospicová péče: “Byla jsem překvapená, protože jsem s tím moc nepočítala.”

Jiřina Gřibková, vítězka v kategorii Sestra u lůžka: “Hlavně si toho velice vážím.”

Martina Marciňová, vítězka v kategorii Ambulantní a domácí péče: “Pořád to vstřebávám, protože jsem vůbec nečekala výhru.”

Hana Kotučová, vítězka v kategorii Porodní asistentka: “Moc si toho cením, že jsem byla vyznamenaná a byla bych ráda, kdyby to ocenění patřilo všem zdravotníkům.”

Věra Večerková, vítězka v kategorii Dlouhodobý přínos v ošetřovatelské péči: “Zatím to ještě musím nějak vstřebat, protože jsem s tím moc nepočítala.”

Titul Sestra veřejnosti lidé letos udělili Nikole Proškové.

Nikola Prošková, Sestra veřejnosti: “Pro mě to znamená hodně, protože hlasovali lidé, kteří mě znají z té práce, a to je vlastně top.”

Jiří Krhut, vystupující: “Já jsem si to užil a vážím si té práce, protože to je fakt šílené, no.”

Záznam galavečera bude k vidění ve vysílání TV Polar během soboty a neděle, poté ke zhlédnutí na portálu polar.cz.

---

O Virtuální univerzitu třetího věku ve F-M je zájem

Knihovna Frýdek-Místek spustila historicky první ročník Virtuální univerzity třetího věku. O první přednášky formou virtuální projekce je mezi seniory velký zájem. Ti se po absolvování budou moci účastnit i promocí přímo na univerzitě v Praze.

Oddělení beletrie pobočky frýdecké knihovny v Jiráskově ulici zaplnili senioři, kteří mají stále zájem o vzdělávání. Zapojili se totiž do úplně nového projektu ve městě Virtuální univerzita třetího věku.

Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "My se tady budeme scházet co 14 dní a budeme vždycky promítat videopřednášky. Ten první kurz jsme si zvolili Etiku jako východisko z krize společnosti. A je to doporučený kurz. Jinak univerzita nabízí dalších 38 videopřednášek. Takže máme z čeho vybírat."

Anketa: 1.) "Já už jsem studovala na seniorské akademii. A tady mě to zaujalo, že to je virtuální, tak chci vyzkoušet, jaké to bude. A zajímá mě i to téma etika. A ráda se pořád vzdělávám."

Anketa: 2.) "Paní to řekla i za mě, a navíc tady to mám kousek domů, bydlím tady. Takže je to pro mě výhodné, že nemusím nikde běhat, lítat. A to téma je zajímavé. A myslím, že budou i další ještě."

Anketa: 3.) "Také bydlím blízko, je to výhodné pro mě. A navíc už jsem absolvovala asi 10 let U3V v Ostravě a teď toto téma mě zaujalo. Tak jsem toho využila, že jsme se přihlásila."

Anketa: 4.) "Já jsem inženýr strojař s červeným diplomem. To znamená, šroubky, matky, to je tak všechno, co umím. A cítím, že bych k tomu ještě potřeboval přidat něco ze společenských věd. A tak dál, abych nežil jenom s těmi šroubkama a matkama."

Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "Mě inspiroval můj tchán, který chodí už v Krnově do městské knihovny asi už osmým rokem. On má 82 let a je úplně z toho nadšený a vždycky o tom nadšeně vykládá. Takže proto nás to napadlo, že to bylo pěkné uspořádat i tady. A víme, že v okolních vesnicích dříve už tady ty kurzy probíhaly."

Program organizuje Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze. Tato forma vzdělávání funguje už od roku 2008, ale ve Frýdku-Místku s ní teprve začínají.

Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "Studium probíhá podobně jako normální akademický rok. Je zimní semestr a letní semestr. A pokud naši účastníci absolvují 6 těchto kurzů, tak se mohou účastnit potom promoce přímo na univerzitě. Je to slavnostní předání."

Vzdělávací program je určený pouze lidem se statutem důchodce, i těm invalidním.

---

Na hradě Hukvaldy se lidem otevřel renovovaný palác

Hrad Hukvaldy patří mezi nejnavštěvovanější památky v Moravskoslezském kraji. Lidé, kteří ho navštívili o uplynulém víkendu, měli možnost jako první nahlédnout do paláce, který byl po několik let uzavřený.

Zřícenina hradu Hukvaldy nabízí návštěvníkům nové prostory. Prohlédnout si teď mohou útroby paláce, které byly dosud veřejnosti nepřístupné.

Kateřina Bordovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Návštěvníci mají možnost nově si prohlédnout prostory renesančního paláce, které až doposud byly uzavřeny. Tím otevřeným samozřejmě rozšíříme i ten prohlídkový okruh. Ty prostory můžeme využít k různým výstavám, k svatebním obřadům, různým workshopům a konferencím.”

Anketa: Přijeli jsme z Frenštátu pod Radhoštěm a že se tady bude něco nového otevírat, to jsme se dozvěděli na internetu. No jako pěkné, fakt pěkné. Vyplatí se přijít podívat a doufáme, že se to bude dále rozšiřovat.”

Anketa: “My jsme věděli, že se to bude dneska otevírat. Jsme z Frýdku a chtěli jsme se podívat, jak to bude vypadat a myslím si, že to splnilo překvapení pro mě. já jsem si to neuměla představit, ale je to super. A doufám že tady budou nějaké akce, ať to stojí za to.”

Karin Veselá, vedoucí odboru kultury a památkové péče MSK: “Tady tahle ta stavba měla tu obrovskou výhodu, že se tady sešla dobrá parta lidí, a to fakt jak ze strany toho partnera Považského muzea, tak vlastně i ti, co stavbu prováděli, dozorovali, ale největší zásluha je samozřejmě na Muzeu Beskyd, které mělo ty nervy, šlo do toho a nakonec to úspěšně dokončili a dneska tady můžeme stále předtím unikátem, protože zasadit okna do hradu, není samozřejmostí.”

Právě moderní okna na hradní zřícenině budí velkou pozornost.

Karin Vitásková, ředitelka Muzea Beskyd: “Ten hrad má své kořeny z období středověku. Až do dnešní doby procházel neustálým stavebním vývojem a proto můžete vidět i různé typy, tvary, velikosti těch oken. A to nejzajímavější je tady, že se nám dochovala významná část nového období z období renesance, kde vidíte opravdu ty pískovcové jak překlady, tak lemování těch oken. A to znamenalo, že už tady třeba původně v opravdu tom středověku místo zasklení byly třeba kůže, dřevo a materiály, které my si nedovedeme představit, oni tam vkládali tak, aby se cítili uvnitř komfortně. A potom už opravdu v té renesanci byly ty první zasklení, tak pro to vidíte třeba opravdu už nějaké dělící příčky v rámci těch oken. Takže je potřeba mít na paměti i tento historický vývoj. Proto nebylo naší snahou to dávat do nějaké podoby oken, ale opravdu zdůraznit ten současný stav. Proto v oknech vidíte jenom jednoduché minimalistické zasklení."

Uvnitř nově otevřeného paláce lidé uvidí historickou studnu a výstavu exponátů nalezených na hradě.

Kateřina Bordovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Úlomky, které tam jsou teď vystavené, jsou samozřejmě tady z hradu. Jsou to nálezy z hradu a jeho okolí. A ta roucha, která tam jsou, tak ta jsou zapůjčena částečně i z Považského muzea.”

---

Domovníci-preventisté zlepšují kvalitu bydlení v Porubě

Vandalismus, nepořádek v domech, černé odběry energií nebo stížnosti na hluk. I s tím se Poruba potýká. Nově se proto zapojila do projektu domovník-preventista, na který získala peníze z Operačního programu Zaměstnanost plus Evropské unie.

Celkem 9 domovníků-preventistů pomáhá porubské radnici zkvalitnit bydlení v obecních domech. Od října působí v sedmi lokalitách, ve kterých je více než osm set bytů.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Rozdělili jsme je tak jak vnímáme, že jsou domy náročné na péči. To znamená, jsou lokality, kde je to pro domovníky práce na celý úvazek a jsou lokality, kde víme, že ten problém není až takový a tam to lidé dělají při svém stálém zaměstnání."

Domovníci budou řešit zejména sousedské vztahy, bezpečnost a pořádek v okolí domů a také drobné údržby v jednotlivých vchodech

Martina Rymelová, domovnice: "Některé vchody jsou horší, kde se obyvatelé neumí starat o svoji lokalitu, takže je učím nějaký řád, aby se o to starali, jak by měli."

Martin Hora, domovník: “Práce je to dobrá, je to dobrá zkušenost takhle do života, takže za mě určitě pohodička."

Radnici se podařilo najít lidi, kteří v lokalitách bydlí a znají problémy, které se tam vyskytují.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba"Původní impuls proč do domovníků jít vznikl v domech, kde se setkáváme s vandalismem. I u domu, kde máme kamery jsme ne vždycky dokázali toho problémového nájemníka jasně identifikovat."

Poruba má ve svém vlastnictví zhruba tisíc bytů. Projekt Domovník-preventista by měl zvýšit komfort nájemníkům i vzhled bytových domů. Zatím byl spuštěn na 3 roky.

---

Vyprodaná Ostravar Aréna sledovala hokejové derby

Vyprodaná Ostravar Aréna sledovala hokejové derby mezi VŠB – TU Ostrava a Ostravskou univerzitou. 9000 fanoušků se zapsalo do historie jako nový český rekord při sledování univerzitního sportu.

Zatímco na zápas Ligy mistrů mezi Vítkovicemi a švýcarským vicemistrem Bielem dorazilo do ostravské haly jen něco málo přes tři tisíce diváků, ostravské univerzitní derby přilákalo devět tisíc fanoušků, kteří vytvořili neuvěřitelnou atmosféru.

Lukáš Chmelíř, trenér VŠB-TUO: „Obecně pro jakéhokoliv hokejistu je svátkem, když si může zahrát před plnou halou. Kromě kluků, kteří to dotáhnou až do NHL, to moc jiných hokejistů nezažije. Proto se kluci na to moc těšili, jsou motivovaní a to je jenom dobře.“

Hokejisté obou univerzit většinou hrají nižší soutěže a před derby si mohli i společně zatrénovat.

Michal Severa, trenér OU: „Máme letos hodně kluků z druhé ligy, ale hraje za nás také Matěj Přibyl z extraligových Vítkovic, takže věříme, že to bude dobré.“

A dobré to opravdu bylo. Obrovská radost nakonec vypukla na straně Ostravské univerzity, která po velmi bouřlivém a dramatickém zápase porazila VŠB – TU Ostrava 5:3. Snížila tak celkový stav historie Univerzitního derby na 4:6.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-22-10-2023-14-00