Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Nové zázemí má interna, kardiologie i ortopedie
  • Slavnosti Jihu nabídly hvězdný program
  • Nemocnice v Havířově cvičně aktivovala traumaplán
  • Fitness taneční akce Zumba Open Air
  • 20. ročník Sweetsen festu sklidil velký úspěch
  • Bike maraton kolem Slezské Harty s rekordní účastí

Nové zázemí má interna, kardiologie i ortopedie

Městská nemocnice Ostrava neustále vylepšuje péči o pacienty a potupně modernizuje zázemí jednotlivých oddělení. Nyní byla po třech letech ukončena modernizace klíčového pavilonu E2, ve kterém má zázemí interna, kardiologie i ortopedie.

Druhá etapa modernizace pavilonu E2 v Městské nemocnici Ostrava skončila. Ta první začala v roce 2021 a na ní navázala etapa druhá. Práce probíhaly za plného provozu.

Petr Uhlig, ředitel MNO: "Touto zásadní rekonstrukcí jsme se dostali do 21. století. Máme pro pacienty dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením. Pro personál se to také samozřejmě změní k lepšímu."

Michal Mariánek (Ostravak), radní pro zdravotnictví: "Z pohledu peněz stála rekonstrukce bezmála 300 milionů korun, jen ta druhá etapa stála 130 milionů korun."

Nové jsou podlahy i omítky a v jednotlivých patrech byly změněny i dispozice. Nově má tak nemocnice k dispozici desítky lůžek v plně klimatizovaných moderních pokojích. Například interna bude využívat dvě lůžkové stanice. 

Jitka Homolová, zástupce primáře Interny MNO: "Tady interna patřila, takže pro nás bylo poměrně složité vozit pacienty na vyšetření, když se zhoršili, tak na ty akutní provozy, takže pro nás se to určitě zjednoduší a pro pacienty se zlepší dostupnost této péče, protože se vracíme do monobloku, který je propojený s ARO, s chirurgií a s těmi příjmovými trakty." 

Modernizace byla financována z fondu na rozvoj nemocnice, který zřídila Ostrava a dohromady už do něj od roku 2016 vložila přes dvě miliardy korun.

---

Slavnosti Jihu nabídly hvězdný program

Stadion Svazácká zaplnily o víkendu tisícovky lidí. Konaly se zde totiž již tradiční Slavnosti Jihu, a tedy největší letní festival v obvodu Ostrava-Jih. Hvězdná hudební vystoupení Vojty Dyka, Anety Langerové, kapel No Name, Jelen nebo třeba i zlínské filharmonie s Petrem Bendem doplnila řada zábavních atrakcí a aktivit pro celou rodinu.

Víkend plný hudby a zábavy. Letošní Slavnosti Jihu nabídly skutečně bohatý program pro malé i velké návštěvníky. O nedělní vyvrcholení dvoudenního festivalu se postarala kapela Jelen.

Jindra Polák, frontman kapely Jelen: „Dneska zahrajeme náš letní set, který je úplně nový, je postavený úplně jinak než kdykoli předtím. Jsou tam písničky z nového alba. Jsou tam některá překvapení, takže si myslím, že si Ostrava užije dneska. V Ostravě hrajeme moc rádi, protože publikum je tady vždycky skvělé, atmosféra je fantastická a musím říct, že i to město samo o sobě je krásné. Vždycky ve volných chvilkách se jdu projít a dneska jsem vyrazil na procházku a viděl jsem Bělský les, což je pro mě úplné překvapení, že jsem si užil tak krásné dopoledne. Takže Ostravu jsem si užil.“

Zážitky si z Ostravy poveze také zpěvák kapely No Name. Ten se měl na slavnostech objevit už v minulosti, ale zabránily mu v tom zdravotní obtíže.

Igor Timko, frontman kapely No Name: „Bylo to výborné, jako vždy, když hrajeme v Ostravě a tento koncert má takovou speciální příchuť, protože za 20 let mé kariéry, což bude teď v srpnu, tak jeden jediný víkend jsme odřekli kvůli nemoci a to přesně tři roky zpátky právě tady. Takže to se mi nikdy nestalo, jen tehdy. A dneska mi dali i znova dort narozeninový, tak se na něj těším a beru si ho domů, nikomu ho nedám a doma si ho nakrájíme a uvidíme, jak pečou v Ostravě.“

Hudební program na třech pódiích a v divadelním stanu doplnily i zábavní atrakce, jako například lezecká stěna, trampolíny nebo zipline lanovka.

anketa, návštěvníci festivalu: „Co se ti tady dneska nejvíce líbí?“ – „Trampoška.“

anketa, návštěvníci festivalu: „No nám se to tady určitě líbí. Je to tady skvělé, parádní kapely, takže si to určitě užíváme.“

anketa, návštěvníci festivalu: „Každý rok chodíme a všechno možné se nám tu líbí.“ – „A děti si to tady taky užívají?“ – „Jó, co říkáš, líbí se ti tady?“ – „Jó.“

anketa, návštěvníci festivalu: „Včera Mike Spirit tady byl nejlepší.“ – „A zkoušeli jste i některé z těch atrakcí?“ – „Vzadu tu lezeckou stěnu.“

anketa, návštěvníci festivalu: „My jsme tady s kamarádkou a hrály jsme si.“ - „Mě se tu líbilo strašně hodně. Mám moc ráda ty koncerty a tak.“

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Když vyjde počasí, jsou skvělí interpreti, výborná zábava a ještě lepší Jižané, tak jak to můžu hodnotit? Jedině kladně a pozitivně.“

Během dvou dní festivalu byla pro návštěvníky dostupná i tato schránka, kde mohli házet své názory a komentáře. V sobotu si slavnosti zažily jednu z premiér, a to vystoupení téměř šedesáti hudebníků na open air pódiu. Petr Bende se Zlínskou filharmonií zde zahráli největší hity Petra Nováka.

Petr Juříček, organizátor festivalu: „Opravdu to byl velký projekt. Bylo to prostě nejen náročné pro zvukaře, ale i organizačně, protože tam bylo vlastně 60 lidí na stagi. A už jsme i přemýšleli kam to ještě posunout, co by mohl být ten další cíl. Na příští rok samozřejmě nějaký ten výber kapel máme, ale ještě se musíme podívat, jak dopadlo hlasování lidí, protože dáváme prostor i lidem, aby si řekli, koho by chtěli a pokud se to podaří, tak se snažíme vyjít vstříc. Jak říkám, nějaké plány už jsou, ale ještě se to pokusíme nějak dotáhnout časem.“

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Je skvělé, že lidé si sami vybírají právě na těchto slavnostech kapely pro příští rok a spoustu těch, co hrály letos byli na jejich přání. Takže dáváme na hlas lidu, tak jako to děláme i v participativním rozpočtu, jak to děláme v Sousedství a v dalších projektech, takže řekli nám koho chtějí a my uděláme maximum proto, aby tady příští rok byli, aby to byla stejná zábava, jako letos.“

Festival navštívil i starosta městské části Košic-Západ, a to v rámci dlouholetého partnerství s obvodem.

Marcel Vrchota, starosta Městské části Košice-Západ: „My si vyměňujeme s Ostravou-Jih zkušenosti, ať už je to participativní rozpočet nebo různé věci, týkající se samosprávy. Porovnáváme to a hledáme inspiraci, vidíme jaké je to u nás, jaké je to u vás a je to opravdu přínosné.“

Na závěr festivalu byly vyhlášeny i osobnosti Jihu pro rok 2024. Těma se stali farář Vítěslav Řehulka a in memoriam operní pěvkyně Patrícia Burda Janečková.

---

Nemocnice v Havířově cvičně aktivovala traumaplán

Kraj každým rokem vybere jednu svou nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.

Ve středu ráno byl složkám IZS nahlášen výbuch plynu v jednom z pavilonu havířovské nemocnice. Okamžitě byl aktivoval traumaplán, což znamenalo svolat na 320 zaměstnanců. Nejdříve proběhla tiráž přímo před pavilonem, odkud následně byli pacienti převážení na urgentní příjem.

Martin Sedláček, náměstek ředitele Nemocnice Havířov: “My svoláváme primárně celý urgentní příjem, celou chirurgii, celá ARO. Samozřejmě komplementy jako je laboratoř hematologická, biochemická, radiology a k tomu patří centrální sterilizace a operační sály."

Taktické cvičení nesmělo omezit v nemocnici provoz.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Zrovna před chvíli přijela záchranná služba s pacientkou s dušností, možná s podezřením na infarkt. Hned jsme věděli, že to není figurant a hned celý tým se pustil té role a běžně ji ošetřil. Je to nutné cvičit právě za těch ostrých podmínek.”

Celkem muselo být evakuováno z budovy a následně ošetřeno přes 20 figurantů.

Natálie Šklíbová, figurantka, Střední zdravotnická škola Karviná: “Já jsem byla v situaci, kdy jsem měla vedle sebe holčinu, která nedýchala a měla to být moje kamarádka. V normální situaci bych to asi nezvládla. Cením si pana hasiče, který mě vytáhl i všechny ostatní.”

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Není to jen tak, že jsou tady figuranti a že se něco dělá. Ono se to bedlivě zapisuje, vyhodnocuje a pak je zpětná vazba, kdy se poukáže na nedostatky, které je třeba odstranit, nebo to bude křišťálově čisté a vše bude v pořádku.”

---

Fitness taneční akce Zumba Open Air

Volnočasový areál Lodičky v Karviné patřil v sobotu všem milovnicím a milovníkům taneční zumby. Tříhodinový maraton cvičení vedli na pódiu lektoři z různých koutů naší republiky.

Na Lodičkách se konal první ročník velké fitness taneční akce nazvané Zumba Open Air. Taneční atmosféra ale rozhýbala i náhodné návštěvníky.


Jana Kolátková, spoluorganizátorka akce, lektorka zumby
: "Máme devět lektorů z Prahy, F-M, z Ústí nad Orlicí, z Liberce. Všichni mají praxi 15 let a přijeli na naši akci a to je velká čest, protože není to úplně samozřejmostí."


Milan Novosad přijel do Karviné z Prahy, Zumbě se začal věnovat před 12 lety, z nichž 10 let je lektorem.

Milan Novosad, lektor zumby: "Je to prostě vášeň, je to spojení všech tanečních stylů a komunita, je to o těch lidech."

Každý lektor si přivezl do Karviné svůj výběr tanečních songů, u některých z nich ale měli všichni stejnou choreografii i když jsou každý z jiného koutu republiky. Lucie Tvrdoňová přijela z Potštejna.

Lucie Tvrdoňová, lektorka zumby: "Je to jediný sport, který dokázal zvednout z gauče ženy, které v životě necvičily."

První ročník Zumba Open Air je již minulostí, karvinské lektorky by si ale rády tuto zkušenost pod širým nebem zopakovaly i příští rok.




---

20. ročník Sweetsen festu sklidil velký úspěch

Sweetsen fest letos oslavil 20 let. Za tu dobu se z něj postupně stal největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival. Letos akce nabídla více než 100 programových bodů.

Festival Sweetsen fest začal ve čtvrtek odpoledne v parku Pod zámkem. Velká Dance aréna tady postupně přivítala řadu frýdecko-místeckých tanečních skupin.

Anketa: 1.) "Chodíme pravidelně a přivedly nás taneční vystoupení. A je to skvělé."

Anketa: 2.) "Přišli jsme se podívat sem na zahájení, protože ty tance jsou vždycky skvělé úplně. Uvažujeme, že syna dáme do Funky Beats, takže jsme se přišli podívat. A Sweetsen fest funguje už dvacet let, takže doufám, že letos to bude pecka, jako každý rok."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já mám obrovskou radost z toho, že ten festival, který kdysi vznikl jako jednodenní malý koncert pro tři kapely, za dvacet let vyrostl do obrovské šíře. Dneska jsme tady na programu tanečních skupin, které všechny jsou téměř stejně staré jako festival. Což dokazuje, že v době, kdy festival vznikal, opravdu ve Frýdku-Místku něco vřelo, něco vznikalo. A dneska je to festival, který probíhá tři dny na mnoha místech města, na mnoha scénách, vystupují tady stovky umělců. Festival je pevnou součástí města, patří ke třem největším akcím. A já jsem za to moc rád, že se dožil těch dvaceti let. A přeji mu dalších dvacet let, aby pořád bavil lidi a měli ho za ten svůj a byl to pořád Frýdek-Místek sobě."

Hlavní scéna plná řady hudebních interpretů se pak tři dny odehrávala v areálu TJ Slezan.

Kamil Rudolf, organizátor Sweetsen festu: "Letos Sweetsen fest slaví své dvacáté narozeniny, což si myslím, že je poměrně rarita mezi festivaly. Opět je tento ročník jenom pouze o Frýdku-Místku, o interpretech z Frýdku-Místku."

Kapely se vzdávají nároku na honorář a festival má vždy benefiční charakter. Pravidelně se zde vybírají peníze na Charitu, Adru, Strom života a Podané ruce.

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "My už mnoho let jsme jednou z organizací podpořenou organizátory i občany města Frýdku-Místku a okolí, protože jeden den v tom daném roce my můžeme vybírat do kasiček na canisterapii. A canisterapie je to, co děláme ze srdce rádi s našimi pejsky, které musíme připravit, vycvičit."

Kamil Rudolf, organizátor Sweetsen festu: "Tím, že se neplatí vstupné, tak prosíme lidi, aby alespoň přispěli na charity, které jsou z našeho města. A dělají toho spoustu dobrého. V letošním roce má program Swetsen festu více než 100 programových bodů. Takže ta nabídka je opravdu pestrá. Uskuteční se na šesti scénách. Není to jenom o hudbě, ve čtvrtek je taneční workshop, v sobotu pak divadlo a naše diskuzní fórum Sweetalks."

Anketa: 3.) "Nechodím úplně pravidelně. Loni i letos jsme byli pouze s dětmi na jedno odpoledne. A letos jsme tu přišli výhradně na kamaráda, který tady hrál s kapelou Under the skin."

Anketa: 4.) "Pravidelně nechodím, jsem tady dneska poprvé. Zatím dojmy dobré." – Máte nějakého interpreta, na kterého se těšíte? – "Na Kočka."  – Proč? – "Znám jeho písničky a mám ho ráda."

Tomáš Kočko, účinkující: "No to je úplně srdcovka, protože teď jsem se zrovna bavil tady s panem stage managerem, že my jsme asi s kapelou byli úplně u začátku tohoto festivalu." - Co říkáte na to, do jakých rozměrů se to dneska dostalo? - "No je to paráda, fakt paráda. A hlavně, co mě těší jako člověka, který už nežije ve Frýdku, jak se zvenčí dozvídám, jak to ve Frýdku žije. Ten Sweetsen nabobtnal a dává o sobě dobře vědět."

Organizace ADRA, Charita, Podané ruce a Mobilní hospic Strom života vybraly od návštěvníků letos přes 145 tisíc korun. Částka byla v historii festivalu rekordní.

---

Bike maraton kolem Slezské Harty s rekordní účastí

Tradiční Bike maraton kolem Slezské Harty se stal již velmi oblíbeným cyklozávodem. Svědčí o tom stále rostoucí účast závodníků z celé republiky. V Nové Pláni na břehu přehrady odstartoval již 13. ročník a provedl závodníky terény i cestami různých délek a obtížností.

Sele, lončák či kanec nejsou jen vývojová stadia divočáků, ale i názvy tratí závodu.

Josef Havlík, předseda Mikroegionu Slezská Harta: „Máme dvě takové dlouhé tratě, jedna je tzv. Lončák, který je 40 km, je to kolem Slezské Harty a druhý je více jak 70 km a to už je profi, který je až na Velký Roudný a zajíždí trošku i po tom okolí, lesní terénem kolem Slezské Harty.“

Obrovský zájem závodníků znamenal také obrovskou zátěž pro celý přípravný a pořadatelský tým.

Josef Havlík, předseda Mikroegionu Slezská Harta: "Měli jsme necelých 200 přihlášek, kteří byli on line přihlášení, ale vidíme je nekonečná fronta závodníků, kteří přišli na poslední chvíli a dodatečně se hlásí.“

Bedřich Buťák, staropsta Leskovce nas Moracicí: „Tak já pojedu jako předjezdec před tou nejdelší kategorií. My jsme v podstatě od úterka, celý týden jsme značili, myslím si, že naznačené je to dobře, doufám, že nám to nikdo nepotrhal a že se nám nikdo neztratí.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Opatě, jako každý rok, úžasné a navíc je to 13. ročník, ale já bych chtěl přednostně poděkovat realizačnímu týmu, protože nikdo si nedovede představit, jak je náročné připravit pro tolik závodníků tento bike maraton a navíc ta příprava netrvá jenom jeden den, ale připravuje se to možná už měsíc dopředu, včera už velká příprava, dneska brzy od rána, takže všem, celému realizačnímu týmu velké díky.“

Na start se postavili amatéři i profesionálové a mezi nimi i mnoho sportovců jiných druhů sportů.

Eva Ferenčíková, závodnice: „A já pojedu ten Cross lončák, těch 40 km.“

Míša Navrátilová, závodnice: „My jsme z Kočova a já pojedu Cross sele, což je ta nejmenší.“ Jezdím, jezdily jsme spolu, ale stala se nám nehoda, jsme spadly z kola, takže jsme truchu netrénovaly, ale teď jsme se do toho vrátily.“

Aleš Poledna, závodník: „Já jsem ze Slezské Harty tady od pana hrázného syn a hlavně to musím dojet, co jiného. Jsem samozřejmě v přípravě na svůj sport ale něco málo mám naježděno.“

Tamara Hudečková, závodnice: „Opava a jedu dlouhou trať, kanec myslím se to jmenuje.“

Lukáš Vaculík, závodník: „Já jsem si vybral dlouhou trasu, jsem z Ostravy, takže kousíček odsud, není to poprvé, co to jedu a dneska vyšlo parádní počasí, takže se těším, jak to dneska dopadne.“

Radek Fiala, závodník: „Jedu z Opavy, jedu za firmu Viceman a trať Kanec.“

Gabriela Marešová, závodnice: „Harta je prostě krásná. Do Rázové je to nejlepší, ale pak už pohoda.“

Lucie Vikartovská, závodnice: „Dneska jsem to vyměnila za bike, je to nečekané, jako atletka, ale je třeba něco změnit. Tak jako naslepo to nejde, ale těším se.“

Velké oblíbenosti se těšily i vložené závody pro nejmenší, z nichž někteří zažili závodní atmosféru úplně poprvé. Závod byl obrovskou propagací celého regionu kolem Slezské Harty, jeho krás a přírodních zajímavostí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
23. června 2024, 14:00

Nové zázemí má interna, kardiologie i ortopedie

Městská nemocnice Ostrava neustále vylepšuje péči o pacienty a potupně modernizuje zázemí jednotlivých oddělení. Nyní byla po třech letech ukončena modernizace klíčového pavilonu E2, ve kterém má zázemí interna, kardiologie i ortopedie.

Druhá etapa modernizace pavilonu E2 v Městské nemocnici Ostrava skončila. Ta první začala v roce 2021 a na ní navázala etapa druhá. Práce probíhaly za plného provozu.

Petr Uhlig, ředitel MNO: "Touto zásadní rekonstrukcí jsme se dostali do 21. století. Máme pro pacienty dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením. Pro personál se to také samozřejmě změní k lepšímu."

Michal Mariánek (Ostravak), radní pro zdravotnictví: "Z pohledu peněz stála rekonstrukce bezmála 300 milionů korun, jen ta druhá etapa stála 130 milionů korun."

Nové jsou podlahy i omítky a v jednotlivých patrech byly změněny i dispozice. Nově má tak nemocnice k dispozici desítky lůžek v plně klimatizovaných moderních pokojích. Například interna bude využívat dvě lůžkové stanice. 

Jitka Homolová, zástupce primáře Interny MNO: "Tady interna patřila, takže pro nás bylo poměrně složité vozit pacienty na vyšetření, když se zhoršili, tak na ty akutní provozy, takže pro nás se to určitě zjednoduší a pro pacienty se zlepší dostupnost této péče, protože se vracíme do monobloku, který je propojený s ARO, s chirurgií a s těmi příjmovými trakty." 

Modernizace byla financována z fondu na rozvoj nemocnice, který zřídila Ostrava a dohromady už do něj od roku 2016 vložila přes dvě miliardy korun.

---

Slavnosti Jihu nabídly hvězdný program

Stadion Svazácká zaplnily o víkendu tisícovky lidí. Konaly se zde totiž již tradiční Slavnosti Jihu, a tedy největší letní festival v obvodu Ostrava-Jih. Hvězdná hudební vystoupení Vojty Dyka, Anety Langerové, kapel No Name, Jelen nebo třeba i zlínské filharmonie s Petrem Bendem doplnila řada zábavních atrakcí a aktivit pro celou rodinu.

Víkend plný hudby a zábavy. Letošní Slavnosti Jihu nabídly skutečně bohatý program pro malé i velké návštěvníky. O nedělní vyvrcholení dvoudenního festivalu se postarala kapela Jelen.

Jindra Polák, frontman kapely Jelen: „Dneska zahrajeme náš letní set, který je úplně nový, je postavený úplně jinak než kdykoli předtím. Jsou tam písničky z nového alba. Jsou tam některá překvapení, takže si myslím, že si Ostrava užije dneska. V Ostravě hrajeme moc rádi, protože publikum je tady vždycky skvělé, atmosféra je fantastická a musím říct, že i to město samo o sobě je krásné. Vždycky ve volných chvilkách se jdu projít a dneska jsem vyrazil na procházku a viděl jsem Bělský les, což je pro mě úplné překvapení, že jsem si užil tak krásné dopoledne. Takže Ostravu jsem si užil.“

Zážitky si z Ostravy poveze také zpěvák kapely No Name. Ten se měl na slavnostech objevit už v minulosti, ale zabránily mu v tom zdravotní obtíže.

Igor Timko, frontman kapely No Name: „Bylo to výborné, jako vždy, když hrajeme v Ostravě a tento koncert má takovou speciální příchuť, protože za 20 let mé kariéry, což bude teď v srpnu, tak jeden jediný víkend jsme odřekli kvůli nemoci a to přesně tři roky zpátky právě tady. Takže to se mi nikdy nestalo, jen tehdy. A dneska mi dali i znova dort narozeninový, tak se na něj těším a beru si ho domů, nikomu ho nedám a doma si ho nakrájíme a uvidíme, jak pečou v Ostravě.“

Hudební program na třech pódiích a v divadelním stanu doplnily i zábavní atrakce, jako například lezecká stěna, trampolíny nebo zipline lanovka.

anketa, návštěvníci festivalu: „Co se ti tady dneska nejvíce líbí?“ – „Trampoška.“

anketa, návštěvníci festivalu: „No nám se to tady určitě líbí. Je to tady skvělé, parádní kapely, takže si to určitě užíváme.“

anketa, návštěvníci festivalu: „Každý rok chodíme a všechno možné se nám tu líbí.“ – „A děti si to tady taky užívají?“ – „Jó, co říkáš, líbí se ti tady?“ – „Jó.“

anketa, návštěvníci festivalu: „Včera Mike Spirit tady byl nejlepší.“ – „A zkoušeli jste i některé z těch atrakcí?“ – „Vzadu tu lezeckou stěnu.“

anketa, návštěvníci festivalu: „My jsme tady s kamarádkou a hrály jsme si.“ - „Mě se tu líbilo strašně hodně. Mám moc ráda ty koncerty a tak.“

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Když vyjde počasí, jsou skvělí interpreti, výborná zábava a ještě lepší Jižané, tak jak to můžu hodnotit? Jedině kladně a pozitivně.“

Během dvou dní festivalu byla pro návštěvníky dostupná i tato schránka, kde mohli házet své názory a komentáře. V sobotu si slavnosti zažily jednu z premiér, a to vystoupení téměř šedesáti hudebníků na open air pódiu. Petr Bende se Zlínskou filharmonií zde zahráli největší hity Petra Nováka.

Petr Juříček, organizátor festivalu: „Opravdu to byl velký projekt. Bylo to prostě nejen náročné pro zvukaře, ale i organizačně, protože tam bylo vlastně 60 lidí na stagi. A už jsme i přemýšleli kam to ještě posunout, co by mohl být ten další cíl. Na příští rok samozřejmě nějaký ten výber kapel máme, ale ještě se musíme podívat, jak dopadlo hlasování lidí, protože dáváme prostor i lidem, aby si řekli, koho by chtěli a pokud se to podaří, tak se snažíme vyjít vstříc. Jak říkám, nějaké plány už jsou, ale ještě se to pokusíme nějak dotáhnout časem.“

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Je skvělé, že lidé si sami vybírají právě na těchto slavnostech kapely pro příští rok a spoustu těch, co hrály letos byli na jejich přání. Takže dáváme na hlas lidu, tak jako to děláme i v participativním rozpočtu, jak to děláme v Sousedství a v dalších projektech, takže řekli nám koho chtějí a my uděláme maximum proto, aby tady příští rok byli, aby to byla stejná zábava, jako letos.“

Festival navštívil i starosta městské části Košic-Západ, a to v rámci dlouholetého partnerství s obvodem.

Marcel Vrchota, starosta Městské části Košice-Západ: „My si vyměňujeme s Ostravou-Jih zkušenosti, ať už je to participativní rozpočet nebo různé věci, týkající se samosprávy. Porovnáváme to a hledáme inspiraci, vidíme jaké je to u nás, jaké je to u vás a je to opravdu přínosné.“

Na závěr festivalu byly vyhlášeny i osobnosti Jihu pro rok 2024. Těma se stali farář Vítěslav Řehulka a in memoriam operní pěvkyně Patrícia Burda Janečková.

---

Nemocnice v Havířově cvičně aktivovala traumaplán

Kraj každým rokem vybere jednu svou nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.

Ve středu ráno byl složkám IZS nahlášen výbuch plynu v jednom z pavilonu havířovské nemocnice. Okamžitě byl aktivoval traumaplán, což znamenalo svolat na 320 zaměstnanců. Nejdříve proběhla tiráž přímo před pavilonem, odkud následně byli pacienti převážení na urgentní příjem.

Martin Sedláček, náměstek ředitele Nemocnice Havířov: “My svoláváme primárně celý urgentní příjem, celou chirurgii, celá ARO. Samozřejmě komplementy jako je laboratoř hematologická, biochemická, radiology a k tomu patří centrální sterilizace a operační sály."

Taktické cvičení nesmělo omezit v nemocnici provoz.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Zrovna před chvíli přijela záchranná služba s pacientkou s dušností, možná s podezřením na infarkt. Hned jsme věděli, že to není figurant a hned celý tým se pustil té role a běžně ji ošetřil. Je to nutné cvičit právě za těch ostrých podmínek.”

Celkem muselo být evakuováno z budovy a následně ošetřeno přes 20 figurantů.

Natálie Šklíbová, figurantka, Střední zdravotnická škola Karviná: “Já jsem byla v situaci, kdy jsem měla vedle sebe holčinu, která nedýchala a měla to být moje kamarádka. V normální situaci bych to asi nezvládla. Cením si pana hasiče, který mě vytáhl i všechny ostatní.”

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Není to jen tak, že jsou tady figuranti a že se něco dělá. Ono se to bedlivě zapisuje, vyhodnocuje a pak je zpětná vazba, kdy se poukáže na nedostatky, které je třeba odstranit, nebo to bude křišťálově čisté a vše bude v pořádku.”

---

Fitness taneční akce Zumba Open Air

Volnočasový areál Lodičky v Karviné patřil v sobotu všem milovnicím a milovníkům taneční zumby. Tříhodinový maraton cvičení vedli na pódiu lektoři z různých koutů naší republiky.

Na Lodičkách se konal první ročník velké fitness taneční akce nazvané Zumba Open Air. Taneční atmosféra ale rozhýbala i náhodné návštěvníky.


Jana Kolátková, spoluorganizátorka akce, lektorka zumby
: "Máme devět lektorů z Prahy, F-M, z Ústí nad Orlicí, z Liberce. Všichni mají praxi 15 let a přijeli na naši akci a to je velká čest, protože není to úplně samozřejmostí."


Milan Novosad přijel do Karviné z Prahy, Zumbě se začal věnovat před 12 lety, z nichž 10 let je lektorem.

Milan Novosad, lektor zumby: "Je to prostě vášeň, je to spojení všech tanečních stylů a komunita, je to o těch lidech."

Každý lektor si přivezl do Karviné svůj výběr tanečních songů, u některých z nich ale měli všichni stejnou choreografii i když jsou každý z jiného koutu republiky. Lucie Tvrdoňová přijela z Potštejna.

Lucie Tvrdoňová, lektorka zumby: "Je to jediný sport, který dokázal zvednout z gauče ženy, které v životě necvičily."

První ročník Zumba Open Air je již minulostí, karvinské lektorky by si ale rády tuto zkušenost pod širým nebem zopakovaly i příští rok.




---

20. ročník Sweetsen festu sklidil velký úspěch

Sweetsen fest letos oslavil 20 let. Za tu dobu se z něj postupně stal největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival. Letos akce nabídla více než 100 programových bodů.

Festival Sweetsen fest začal ve čtvrtek odpoledne v parku Pod zámkem. Velká Dance aréna tady postupně přivítala řadu frýdecko-místeckých tanečních skupin.

Anketa: 1.) "Chodíme pravidelně a přivedly nás taneční vystoupení. A je to skvělé."

Anketa: 2.) "Přišli jsme se podívat sem na zahájení, protože ty tance jsou vždycky skvělé úplně. Uvažujeme, že syna dáme do Funky Beats, takže jsme se přišli podívat. A Sweetsen fest funguje už dvacet let, takže doufám, že letos to bude pecka, jako každý rok."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já mám obrovskou radost z toho, že ten festival, který kdysi vznikl jako jednodenní malý koncert pro tři kapely, za dvacet let vyrostl do obrovské šíře. Dneska jsme tady na programu tanečních skupin, které všechny jsou téměř stejně staré jako festival. Což dokazuje, že v době, kdy festival vznikal, opravdu ve Frýdku-Místku něco vřelo, něco vznikalo. A dneska je to festival, který probíhá tři dny na mnoha místech města, na mnoha scénách, vystupují tady stovky umělců. Festival je pevnou součástí města, patří ke třem největším akcím. A já jsem za to moc rád, že se dožil těch dvaceti let. A přeji mu dalších dvacet let, aby pořád bavil lidi a měli ho za ten svůj a byl to pořád Frýdek-Místek sobě."

Hlavní scéna plná řady hudebních interpretů se pak tři dny odehrávala v areálu TJ Slezan.

Kamil Rudolf, organizátor Sweetsen festu: "Letos Sweetsen fest slaví své dvacáté narozeniny, což si myslím, že je poměrně rarita mezi festivaly. Opět je tento ročník jenom pouze o Frýdku-Místku, o interpretech z Frýdku-Místku."

Kapely se vzdávají nároku na honorář a festival má vždy benefiční charakter. Pravidelně se zde vybírají peníze na Charitu, Adru, Strom života a Podané ruce.

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "My už mnoho let jsme jednou z organizací podpořenou organizátory i občany města Frýdku-Místku a okolí, protože jeden den v tom daném roce my můžeme vybírat do kasiček na canisterapii. A canisterapie je to, co děláme ze srdce rádi s našimi pejsky, které musíme připravit, vycvičit."

Kamil Rudolf, organizátor Sweetsen festu: "Tím, že se neplatí vstupné, tak prosíme lidi, aby alespoň přispěli na charity, které jsou z našeho města. A dělají toho spoustu dobrého. V letošním roce má program Swetsen festu více než 100 programových bodů. Takže ta nabídka je opravdu pestrá. Uskuteční se na šesti scénách. Není to jenom o hudbě, ve čtvrtek je taneční workshop, v sobotu pak divadlo a naše diskuzní fórum Sweetalks."

Anketa: 3.) "Nechodím úplně pravidelně. Loni i letos jsme byli pouze s dětmi na jedno odpoledne. A letos jsme tu přišli výhradně na kamaráda, který tady hrál s kapelou Under the skin."

Anketa: 4.) "Pravidelně nechodím, jsem tady dneska poprvé. Zatím dojmy dobré." – Máte nějakého interpreta, na kterého se těšíte? – "Na Kočka."  – Proč? – "Znám jeho písničky a mám ho ráda."

Tomáš Kočko, účinkující: "No to je úplně srdcovka, protože teď jsem se zrovna bavil tady s panem stage managerem, že my jsme asi s kapelou byli úplně u začátku tohoto festivalu." - Co říkáte na to, do jakých rozměrů se to dneska dostalo? - "No je to paráda, fakt paráda. A hlavně, co mě těší jako člověka, který už nežije ve Frýdku, jak se zvenčí dozvídám, jak to ve Frýdku žije. Ten Sweetsen nabobtnal a dává o sobě dobře vědět."

Organizace ADRA, Charita, Podané ruce a Mobilní hospic Strom života vybraly od návštěvníků letos přes 145 tisíc korun. Částka byla v historii festivalu rekordní.

---

Bike maraton kolem Slezské Harty s rekordní účastí

Tradiční Bike maraton kolem Slezské Harty se stal již velmi oblíbeným cyklozávodem. Svědčí o tom stále rostoucí účast závodníků z celé republiky. V Nové Pláni na břehu přehrady odstartoval již 13. ročník a provedl závodníky terény i cestami různých délek a obtížností.

Sele, lončák či kanec nejsou jen vývojová stadia divočáků, ale i názvy tratí závodu.

Josef Havlík, předseda Mikroegionu Slezská Harta: „Máme dvě takové dlouhé tratě, jedna je tzv. Lončák, který je 40 km, je to kolem Slezské Harty a druhý je více jak 70 km a to už je profi, který je až na Velký Roudný a zajíždí trošku i po tom okolí, lesní terénem kolem Slezské Harty.“

Obrovský zájem závodníků znamenal také obrovskou zátěž pro celý přípravný a pořadatelský tým.

Josef Havlík, předseda Mikroegionu Slezská Harta: "Měli jsme necelých 200 přihlášek, kteří byli on line přihlášení, ale vidíme je nekonečná fronta závodníků, kteří přišli na poslední chvíli a dodatečně se hlásí.“

Bedřich Buťák, staropsta Leskovce nas Moracicí: „Tak já pojedu jako předjezdec před tou nejdelší kategorií. My jsme v podstatě od úterka, celý týden jsme značili, myslím si, že naznačené je to dobře, doufám, že nám to nikdo nepotrhal a že se nám nikdo neztratí.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Opatě, jako každý rok, úžasné a navíc je to 13. ročník, ale já bych chtěl přednostně poděkovat realizačnímu týmu, protože nikdo si nedovede představit, jak je náročné připravit pro tolik závodníků tento bike maraton a navíc ta příprava netrvá jenom jeden den, ale připravuje se to možná už měsíc dopředu, včera už velká příprava, dneska brzy od rána, takže všem, celému realizačnímu týmu velké díky.“

Na start se postavili amatéři i profesionálové a mezi nimi i mnoho sportovců jiných druhů sportů.

Eva Ferenčíková, závodnice: „A já pojedu ten Cross lončák, těch 40 km.“

Míša Navrátilová, závodnice: „My jsme z Kočova a já pojedu Cross sele, což je ta nejmenší.“ Jezdím, jezdily jsme spolu, ale stala se nám nehoda, jsme spadly z kola, takže jsme truchu netrénovaly, ale teď jsme se do toho vrátily.“

Aleš Poledna, závodník: „Já jsem ze Slezské Harty tady od pana hrázného syn a hlavně to musím dojet, co jiného. Jsem samozřejmě v přípravě na svůj sport ale něco málo mám naježděno.“

Tamara Hudečková, závodnice: „Opava a jedu dlouhou trať, kanec myslím se to jmenuje.“

Lukáš Vaculík, závodník: „Já jsem si vybral dlouhou trasu, jsem z Ostravy, takže kousíček odsud, není to poprvé, co to jedu a dneska vyšlo parádní počasí, takže se těším, jak to dneska dopadne.“

Radek Fiala, závodník: „Jedu z Opavy, jedu za firmu Viceman a trať Kanec.“

Gabriela Marešová, závodnice: „Harta je prostě krásná. Do Rázové je to nejlepší, ale pak už pohoda.“

Lucie Vikartovská, závodnice: „Dneska jsem to vyměnila za bike, je to nečekané, jako atletka, ale je třeba něco změnit. Tak jako naslepo to nejde, ale těším se.“

Velké oblíbenosti se těšily i vložené závody pro nejmenší, z nichž někteří zažili závodní atmosféru úplně poprvé. Závod byl obrovskou propagací celého regionu kolem Slezské Harty, jeho krás a přírodních zajímavostí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-23-06-2024-14-00