Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Rychlost ve Frýdecké ulici nedodrží 1000 řidičů měsíčně
  • Tísňové tlačítko pro seniory zachraňovalo život
  • Taktické cvičení hasičů: požár lesa
  • Havířov našel způsob, jak vyřešit problémovou křižovatku
  • Věž kostela opět uchovává vzkazy pro další generace
  • 102 let oslavila paní Matyášová v domově ve Vítkově

Rychlost ve Frýdecké ulici nedodrží 1000 řidičů měsíčně

Ulice Frýdecká v Českém Těšíně svádí řidiče k rychlejší jízdě než je povoleno, a proto se radnice rozhodla monitorovat tento úsek prostřednictvím radarů. Pokutu za rychlou jízdu posílají úředníci zhruba tisícovce řidičů měsíčně.

Rychlost aut ve Frýdecké ulici v Českém Těšíně monitorují radary od února letošního roku. Více než půl kilometrový úsek je snímán kamerami, které čtou registrační značky. Měří rychlost v celé šíři vozovky a v obou směrech. I přes upozornění na měření úseku je rychlost stále překračována.

Markéta Tkáčová, vedoucí odd. dopravních přestupků Odboru živnostenského a dopravy Českého Těšína: "Za celé období bylo zjištěno celkem 9 500 přestupků. Z počátečního počtu 1400 přestupků ten počet klesl na 1200 přestupků za měsíc."

Výše pokuty se pak uděluje podle toho, o kolik řidič překročil povolenou rychlost.

Markéta Tkáčová, vedoucí odd. dopravních přestupků Odboru živnostenského a dopravy Českého Těšína: "Částky jsou nastaveny podle překročení od 700 kč do 2500 kč."

Úsekové měření zavedla radnice kvůli bezpečnosti.

Miroslav Pavelek, místostarosta Českého Těšína: “Úsek na ulici Frýdecká jsme vybrali proto, že je to místo, kde je velká koncentrace škol a je tam taky velké sportoviště. Hledali jsme co nejjednodušší cestu pro bezpečí dětí a účastníků zájmového vzdělávání právě v těchto místech.”

Měření v tomto úseku je naplánováno na dva roky. Pak bude vyhodnoceno.

---

Tísňové tlačítko pro seniory zachraňovalo život

Tísňové tlačítko Senior linky v Ostravě opět zachraňovalo život. Použila ho 91letá žena, která v bytě upadla a zranila si hlavu. V obavách o její zdraví strážníci neváhali a vyrazili dveře. O zesláblou seniorku pečovali až do příjezdu záchranné služby.

Operační středisko městské policie přijalo tísňové volání z bytu 91 ženy z Moravské Ostravy. Žena v brzkých ranních hodinách aktivovala tlačítko Senior linky, takže hlídka strážníků ihned vyrazila na místo a snažila se se ženou nejprve navázat kontakt přes dveře. Na klepání a zvonění ale nereagovala. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Rozhodli se proto pokusit kontaktovat seniorku přes okno. Vzhledem k tomu, že okno bytu seniorky se nacházelo ve výšce čtyř metrů, jeden ze strážníků musel k tomuto oknu vysadit na svých ramenou svého kolegu. Jakmile započal strážník klepat na okno, uslyšel z bytu velmi tlumný hlas seniorky a rovněž klepání na topení. Po nějaké chvíli však seniorka přestala na otázky strážníka reagovat."

Když žena přestala komunikovat, strážníci neváhali a vyrazili dveře bytu. Seniorka ležela na zemi a měla rozbitou hlavu. Ošetřili ji a starali se o ni až do příjezdu zdravotníků, kteří ji převezli do nemocnice. Senior linka tak opět zachraňovala život. Ostravští strážníci je dávají lidem, kteří splní určité podmínky. 

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: “Obnáší to to, že je třeba, abychom přišli, nainstalovali tu centrálu, tlačítko, předali informace seniorovi, který potřebuje vědět, jak s tím má zacházet. V případě, že se zmýlí, tak volá na dané číslo, aby informoval, že došlo k omylu. Z počátku jsou obavy, co se to děje, co jsou to za tlačítka. Mají z toho strach, ale my dáváme dostatečný čas k tomu, abychom je instruovali k používání. Mají také návod, když tam čemukoliv nerozumí, mohou nás kontaktovat.”

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Od začátku roku už strážníci vyjížděli ke 303 případům aktivace Senior linky a z toho ve 48 případech bylo nutné přivolat zdravotníky."

Podmínkou pro získání senior linky je věk nad 65 let nebo zdravotní handicap. Žádost mohou zájemci sepsat na sociálním odboru daného úřadu nebo mohou navštívit Městskou policii.

---

Taktické cvičení hasičů: požár lesa

8 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Opavska i Ostravska a také hlučínský Záchranný útvar HZS cvičili v Dobroslavicích na Opavsku. Společně hasili 4 lesní požáry hned na několika místech. Situaci jim pomáhaly monitorovat také dva drony, které létaly nad lesním porostem a mapovaly situaci.

Šest jednotek profesionálních hasičů a dvě dobrovolné spolupracovaly na cvičení, jehož cílem bylo uhasit čtyři lesní požáry. Kromě základní výjezdové techniky používali záchranáři odolné cisterny s balistickou ochranou, které mají k dispozici v hlučínském záchranném útvaru. Jeho členové zde také cvičili.

Jana Urbancová, tisková mluvčí, Záchranného útvaru HZS ČR: „Doplněny jsou velkokapacitní cisternou CV 40, která je specifická svou délkou a také velkým objemem nádrže, který činí 21 000 litrů.“

Požár se rozhořel hned na několika lokalitách v lese u Dobroslavic. Přístup na místo záchranářům komplikovaly zarostlé lesní cesty a  složitý terén. 


Zdeněk Bělík, vedoucí cvičení, HZS Moravskoslezského kraje, ÚO Hlučín: „Překvapilo nás mokro, které teď v lese je. Dostupnost se nám posunula o 20 – 30% než jsme počítali.“

Do podmáčených a špatně dostupných lokalit vyslali hasiči lehčí stříkačky Triton, které k místu požáru bez potíží dojely.

Petr Serafín, velitel stanice, HZS Moravskoslezského kraje, ÚO Opava: „Kromě hašení je pro nás také důležité ověřit kyvadlové dopravy vody.“

Tu přivážely cisterny z nedaleké hlučínské štěrkovny.

 Do zásahu byly zapojeny také dva drony, které mapovaly hořící les z ptačí perspektivy a velitel zásahu tak mohl díky tomu lépe koordinovat spolupráci jednotlivých složek.

---

Havířov našel způsob, jak vyřešit problémovou křižovatku

V Havířově řeší složitou situaci. Křižovatka v Prostřední Suché je přetížená. Vybudování klasického objezdu by bylo ale technicky i finančně náročné. Proto město zvolí variantu objezdu postaveného z plastových bloků.

Kdo potřebuje projet křižovatkou v Havířově - Prostřední Suché a vyjet zejména z Fryštátské ulice, musí se obrnit trpělivostí. Město už několik let hledá řešení, jak v tomto úseku zabezpečit plynulost a také zamezit častým dopravním nehodám. Postavit klasický kruhový objezd, by byl ale problém. Proto vznikl jiný projekt.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Nechtěli jsme vykupovat pozemky, nechtěli jsme vynakládat obrovské finanční prostředky do nákladného řešení. Takže myslím si, že toto řešení, které máme, není drahé a řeší celou situaci. Je to řešení podobné jak je rondlík u vlakového nádraží." 

anketa: “Já si myslím, že by to pomohlo té situaci, která tam nastává ve špičkách. Myslím si, že je to dobrá věc.”

anketa: “Jezdím tam každý den, nevím, jestli kruhový objezd přinese tížený výsledek. Nicméně je to místo, kde je hodně dopravních nehod a zácpy.”

anketa: “Jako neřidička si také myslím, že by to bylo lepší a rychlejší určitě.”

K realizaci projektu by mělo dojít v příštím roce.

---

Věž kostela opět uchovává vzkazy pro další generace

Novodobé dokumenty o historii farnosti, pamětní mince, ale i vzkazy pro další generace. Báň na věži kostela ve Skalici u Frýdku-Místku opět získala časovou schránku s různými dokumenty. Farnost tam navíc vrátila také všechny původní materiály nalezené při rekonstrukci. Nejstarší dokumenty byly z první poloviny 19. století.

Sada připravených dokumentů, které půjdou do časové schránky v báni věže kostela svatého Martina ve Skalici u Frýdku-Místku. Každý z pozvaných hostů něčím přispěl a také se všichni společně podepsali na dokument o poslední opravě věže.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Úplně jsem nadšený a děkuji za tu účast primátora města, zastupitelů města, památkářů, farníků, pana místostarosty z Raškovic i představených firem."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Doufám, že opravená věž a báň zůstane dlouho nahoře a ty artefakty, které jsme do ní dneska vložili, objeví opravdu ideálně ne naši synové a dcery, ale vnuci a vnučky. A věž a kostel bude sloužit občanům Skalice."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Za město Frýdek-Místek jsme přispěli pamětní mincí k 750. výročí založení Frýdku-Místku. Je stříbrná, hodnotná, tak doufáme, že budoucím generacím se bude líbit, až časovou schránku otevřou."

Nechyběly ani respirátory, jako symbol nelehkého covidového období. Farnost si připravila dopis kronikářky Věry Pánkové i další dokumenty.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Taková básnička. Z naší strany krátká informace ohledně dějin farnosti a obec Raškovice svůj dokument, který byl připravený předem. To nevíme, to je překvapení pro další generace, co tam dali."

Václav Průcha, místostarosta Raškovic: "Milí Raškovjané, věříme, že náš vzkaz a pozdrav naleznete, i když za velmi dlouhou dobu a s radostí a pochopením té doby si jej přečtete. Dovolujeme si také zaslat několik střípků informací o naší, vaší kouzelné vesnici. Děkuji."

Do báně se také vrátila původní schránka s originálními dokumenty z první poloviny 19. a 20. století.

Milan Žák, majitel firmy ARTES: "Máme s tím zkušenosti, děláme to běžně. Teď jsme to třeba dělali na věži v Palkovicíh a čeká nás to ještě na věži v Bernarticích. My jsme dělali novou konstrukci věže. Repliku podle původní stavby a dělali jsme oplechování, pozinkovaným plechem."

Oprava věže je už u konce. Ve sbírce Daruj F-M na ni lidé přispěli přes 313 tisíc a dalších 200 tisíc přidal Frýdek-Místek. Další peníze byly z farnosti, kraje, od obce Raškovice a z dotací. Oprava vyšla na více než 1 milion korun.

---

102 let oslavila paní Matyášová v domově ve Vítkově

17. říjen 1919 byl dnem, kdy se v Hlinsku pod Hostýnem narodila Božena Matyášová. Dnes babička Matyášová, bydlící ve vítkovském Domově pro seniory oslavila 102 let bohatého života. A s ní i její rodina.

Paní Matyášová se v životě musela potýkat s mnoha těžkými problémy. Po těžkém úrazu přišla již v 18 letech o nohy, musela měnit profesi i bydliště. To vše překonala také díky rodině.

Jaroslav Slezák, synovec: „Je skutečně obdivuhodné, že takový člověk po takovém neštěstí, co se jí stalo, se dovede přeorientovat. Ona se učila kadeřnicí a přeorientovala se na švadlenu a ne všlijakou švadlenu. To byly její zájmy. Já si vzpomínám doteďka jako mladý kluk, měla zrcadlovku německou, Focaflex, ona fotila, nejen, že fotila, ale vyvolávala si sama. Bylo první, která tady ve vesnici měla satelit."

Hana Grodová, ředitelka Domova pro seniory Vítkov: „Jsme moc rádi, že ji tady máme a rádi jsme jí připravili tady tu oslavu, protože víme, že jí to udělá velkou radost.“

I přesto, že vlastní děti nemohla mít, může se dodnes těšit z lásky celé rodiny, neteří, synovců a jejich partnerů.

Marie Dešková, neteř: „Je pořád nejlepší za všech, koho znám. Ona neměla svoje děti, ale má nás všechny ráda jako bychom byli její.“

Zdeňka Šípová, manželka synovce: „Bydlela u nás od roku 2006, doteď jsme se o ní starali.“

Péči celé rodiny vysoce ocenili také zástupci města a MS kraje.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „A do svých 101 a půl let se o ni starala rodina doma. A nebyla to přímá rodina. Byl to synovec se svojí manželkou, ale celá rodina za ní i docházela. A za to jim opravdu patří poděkování, protože pobytové zařízení má být to poslední, které klientům nabízíme. Děkuji jim za to.“

Pavel Smolka (nez.), starosta Vítkova: „Prostě člověka to naplní, když vidí takového seniora, takového oslavence v dobrém zdravotním stavu.“

Společně s předškoláky přejeme i my babičce Matyášové pevné zdraví a životní vitalitu do dalších let.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
23. října 2021, 14:00

Rychlost ve Frýdecké ulici nedodrží 1000 řidičů měsíčně

Ulice Frýdecká v Českém Těšíně svádí řidiče k rychlejší jízdě než je povoleno, a proto se radnice rozhodla monitorovat tento úsek prostřednictvím radarů. Pokutu za rychlou jízdu posílají úředníci zhruba tisícovce řidičů měsíčně.

Rychlost aut ve Frýdecké ulici v Českém Těšíně monitorují radary od února letošního roku. Více než půl kilometrový úsek je snímán kamerami, které čtou registrační značky. Měří rychlost v celé šíři vozovky a v obou směrech. I přes upozornění na měření úseku je rychlost stále překračována.

Markéta Tkáčová, vedoucí odd. dopravních přestupků Odboru živnostenského a dopravy Českého Těšína: "Za celé období bylo zjištěno celkem 9 500 přestupků. Z počátečního počtu 1400 přestupků ten počet klesl na 1200 přestupků za měsíc."

Výše pokuty se pak uděluje podle toho, o kolik řidič překročil povolenou rychlost.

Markéta Tkáčová, vedoucí odd. dopravních přestupků Odboru živnostenského a dopravy Českého Těšína: "Částky jsou nastaveny podle překročení od 700 kč do 2500 kč."

Úsekové měření zavedla radnice kvůli bezpečnosti.

Miroslav Pavelek, místostarosta Českého Těšína: “Úsek na ulici Frýdecká jsme vybrali proto, že je to místo, kde je velká koncentrace škol a je tam taky velké sportoviště. Hledali jsme co nejjednodušší cestu pro bezpečí dětí a účastníků zájmového vzdělávání právě v těchto místech.”

Měření v tomto úseku je naplánováno na dva roky. Pak bude vyhodnoceno.

---

Tísňové tlačítko pro seniory zachraňovalo život

Tísňové tlačítko Senior linky v Ostravě opět zachraňovalo život. Použila ho 91letá žena, která v bytě upadla a zranila si hlavu. V obavách o její zdraví strážníci neváhali a vyrazili dveře. O zesláblou seniorku pečovali až do příjezdu záchranné služby.

Operační středisko městské policie přijalo tísňové volání z bytu 91 ženy z Moravské Ostravy. Žena v brzkých ranních hodinách aktivovala tlačítko Senior linky, takže hlídka strážníků ihned vyrazila na místo a snažila se se ženou nejprve navázat kontakt přes dveře. Na klepání a zvonění ale nereagovala. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Rozhodli se proto pokusit kontaktovat seniorku přes okno. Vzhledem k tomu, že okno bytu seniorky se nacházelo ve výšce čtyř metrů, jeden ze strážníků musel k tomuto oknu vysadit na svých ramenou svého kolegu. Jakmile započal strážník klepat na okno, uslyšel z bytu velmi tlumný hlas seniorky a rovněž klepání na topení. Po nějaké chvíli však seniorka přestala na otázky strážníka reagovat."

Když žena přestala komunikovat, strážníci neváhali a vyrazili dveře bytu. Seniorka ležela na zemi a měla rozbitou hlavu. Ošetřili ji a starali se o ni až do příjezdu zdravotníků, kteří ji převezli do nemocnice. Senior linka tak opět zachraňovala život. Ostravští strážníci je dávají lidem, kteří splní určité podmínky. 

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: “Obnáší to to, že je třeba, abychom přišli, nainstalovali tu centrálu, tlačítko, předali informace seniorovi, který potřebuje vědět, jak s tím má zacházet. V případě, že se zmýlí, tak volá na dané číslo, aby informoval, že došlo k omylu. Z počátku jsou obavy, co se to děje, co jsou to za tlačítka. Mají z toho strach, ale my dáváme dostatečný čas k tomu, abychom je instruovali k používání. Mají také návod, když tam čemukoliv nerozumí, mohou nás kontaktovat.”

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Od začátku roku už strážníci vyjížděli ke 303 případům aktivace Senior linky a z toho ve 48 případech bylo nutné přivolat zdravotníky."

Podmínkou pro získání senior linky je věk nad 65 let nebo zdravotní handicap. Žádost mohou zájemci sepsat na sociálním odboru daného úřadu nebo mohou navštívit Městskou policii.

---

Taktické cvičení hasičů: požár lesa

8 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Opavska i Ostravska a také hlučínský Záchranný útvar HZS cvičili v Dobroslavicích na Opavsku. Společně hasili 4 lesní požáry hned na několika místech. Situaci jim pomáhaly monitorovat také dva drony, které létaly nad lesním porostem a mapovaly situaci.

Šest jednotek profesionálních hasičů a dvě dobrovolné spolupracovaly na cvičení, jehož cílem bylo uhasit čtyři lesní požáry. Kromě základní výjezdové techniky používali záchranáři odolné cisterny s balistickou ochranou, které mají k dispozici v hlučínském záchranném útvaru. Jeho členové zde také cvičili.

Jana Urbancová, tisková mluvčí, Záchranného útvaru HZS ČR: „Doplněny jsou velkokapacitní cisternou CV 40, která je specifická svou délkou a také velkým objemem nádrže, který činí 21 000 litrů.“

Požár se rozhořel hned na několika lokalitách v lese u Dobroslavic. Přístup na místo záchranářům komplikovaly zarostlé lesní cesty a  složitý terén. 


Zdeněk Bělík, vedoucí cvičení, HZS Moravskoslezského kraje, ÚO Hlučín: „Překvapilo nás mokro, které teď v lese je. Dostupnost se nám posunula o 20 – 30% než jsme počítali.“

Do podmáčených a špatně dostupných lokalit vyslali hasiči lehčí stříkačky Triton, které k místu požáru bez potíží dojely.

Petr Serafín, velitel stanice, HZS Moravskoslezského kraje, ÚO Opava: „Kromě hašení je pro nás také důležité ověřit kyvadlové dopravy vody.“

Tu přivážely cisterny z nedaleké hlučínské štěrkovny.

 Do zásahu byly zapojeny také dva drony, které mapovaly hořící les z ptačí perspektivy a velitel zásahu tak mohl díky tomu lépe koordinovat spolupráci jednotlivých složek.

---

Havířov našel způsob, jak vyřešit problémovou křižovatku

V Havířově řeší složitou situaci. Křižovatka v Prostřední Suché je přetížená. Vybudování klasického objezdu by bylo ale technicky i finančně náročné. Proto město zvolí variantu objezdu postaveného z plastových bloků.

Kdo potřebuje projet křižovatkou v Havířově - Prostřední Suché a vyjet zejména z Fryštátské ulice, musí se obrnit trpělivostí. Město už několik let hledá řešení, jak v tomto úseku zabezpečit plynulost a také zamezit častým dopravním nehodám. Postavit klasický kruhový objezd, by byl ale problém. Proto vznikl jiný projekt.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Nechtěli jsme vykupovat pozemky, nechtěli jsme vynakládat obrovské finanční prostředky do nákladného řešení. Takže myslím si, že toto řešení, které máme, není drahé a řeší celou situaci. Je to řešení podobné jak je rondlík u vlakového nádraží." 

anketa: “Já si myslím, že by to pomohlo té situaci, která tam nastává ve špičkách. Myslím si, že je to dobrá věc.”

anketa: “Jezdím tam každý den, nevím, jestli kruhový objezd přinese tížený výsledek. Nicméně je to místo, kde je hodně dopravních nehod a zácpy.”

anketa: “Jako neřidička si také myslím, že by to bylo lepší a rychlejší určitě.”

K realizaci projektu by mělo dojít v příštím roce.

---

Věž kostela opět uchovává vzkazy pro další generace

Novodobé dokumenty o historii farnosti, pamětní mince, ale i vzkazy pro další generace. Báň na věži kostela ve Skalici u Frýdku-Místku opět získala časovou schránku s různými dokumenty. Farnost tam navíc vrátila také všechny původní materiály nalezené při rekonstrukci. Nejstarší dokumenty byly z první poloviny 19. století.

Sada připravených dokumentů, které půjdou do časové schránky v báni věže kostela svatého Martina ve Skalici u Frýdku-Místku. Každý z pozvaných hostů něčím přispěl a také se všichni společně podepsali na dokument o poslední opravě věže.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Úplně jsem nadšený a děkuji za tu účast primátora města, zastupitelů města, památkářů, farníků, pana místostarosty z Raškovic i představených firem."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Doufám, že opravená věž a báň zůstane dlouho nahoře a ty artefakty, které jsme do ní dneska vložili, objeví opravdu ideálně ne naši synové a dcery, ale vnuci a vnučky. A věž a kostel bude sloužit občanům Skalice."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Za město Frýdek-Místek jsme přispěli pamětní mincí k 750. výročí založení Frýdku-Místku. Je stříbrná, hodnotná, tak doufáme, že budoucím generacím se bude líbit, až časovou schránku otevřou."

Nechyběly ani respirátory, jako symbol nelehkého covidového období. Farnost si připravila dopis kronikářky Věry Pánkové i další dokumenty.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Taková básnička. Z naší strany krátká informace ohledně dějin farnosti a obec Raškovice svůj dokument, který byl připravený předem. To nevíme, to je překvapení pro další generace, co tam dali."

Václav Průcha, místostarosta Raškovic: "Milí Raškovjané, věříme, že náš vzkaz a pozdrav naleznete, i když za velmi dlouhou dobu a s radostí a pochopením té doby si jej přečtete. Dovolujeme si také zaslat několik střípků informací o naší, vaší kouzelné vesnici. Děkuji."

Do báně se také vrátila původní schránka s originálními dokumenty z první poloviny 19. a 20. století.

Milan Žák, majitel firmy ARTES: "Máme s tím zkušenosti, děláme to běžně. Teď jsme to třeba dělali na věži v Palkovicíh a čeká nás to ještě na věži v Bernarticích. My jsme dělali novou konstrukci věže. Repliku podle původní stavby a dělali jsme oplechování, pozinkovaným plechem."

Oprava věže je už u konce. Ve sbírce Daruj F-M na ni lidé přispěli přes 313 tisíc a dalších 200 tisíc přidal Frýdek-Místek. Další peníze byly z farnosti, kraje, od obce Raškovice a z dotací. Oprava vyšla na více než 1 milion korun.

---

102 let oslavila paní Matyášová v domově ve Vítkově

17. říjen 1919 byl dnem, kdy se v Hlinsku pod Hostýnem narodila Božena Matyášová. Dnes babička Matyášová, bydlící ve vítkovském Domově pro seniory oslavila 102 let bohatého života. A s ní i její rodina.

Paní Matyášová se v životě musela potýkat s mnoha těžkými problémy. Po těžkém úrazu přišla již v 18 letech o nohy, musela měnit profesi i bydliště. To vše překonala také díky rodině.

Jaroslav Slezák, synovec: „Je skutečně obdivuhodné, že takový člověk po takovém neštěstí, co se jí stalo, se dovede přeorientovat. Ona se učila kadeřnicí a přeorientovala se na švadlenu a ne všlijakou švadlenu. To byly její zájmy. Já si vzpomínám doteďka jako mladý kluk, měla zrcadlovku německou, Focaflex, ona fotila, nejen, že fotila, ale vyvolávala si sama. Bylo první, která tady ve vesnici měla satelit."

Hana Grodová, ředitelka Domova pro seniory Vítkov: „Jsme moc rádi, že ji tady máme a rádi jsme jí připravili tady tu oslavu, protože víme, že jí to udělá velkou radost.“

I přesto, že vlastní děti nemohla mít, může se dodnes těšit z lásky celé rodiny, neteří, synovců a jejich partnerů.

Marie Dešková, neteř: „Je pořád nejlepší za všech, koho znám. Ona neměla svoje děti, ale má nás všechny ráda jako bychom byli její.“

Zdeňka Šípová, manželka synovce: „Bydlela u nás od roku 2006, doteď jsme se o ní starali.“

Péči celé rodiny vysoce ocenili také zástupci města a MS kraje.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „A do svých 101 a půl let se o ni starala rodina doma. A nebyla to přímá rodina. Byl to synovec se svojí manželkou, ale celá rodina za ní i docházela. A za to jim opravdu patří poděkování, protože pobytové zařízení má být to poslední, které klientům nabízíme. Děkuji jim za to.“

Pavel Smolka (nez.), starosta Vítkova: „Prostě člověka to naplní, když vidí takového seniora, takového oslavence v dobrém zdravotním stavu.“

Společně s předškoláky přejeme i my babičce Matyášové pevné zdraví a životní vitalitu do dalších let.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-23-10-2021-14-00