Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Prodavačka lupiče zahnala pomerančovou kanonádou
  • Sdílená kola jsou v Porubě stále oblíbená
  • Slezské divadlo čekají změny v dramaturgii
  • Nový Jičín nabourává osamělost seniorů
  • Daruj F-M vybírá na lavice v kostele sv. Jana Křtitele
  • Aloisie Goluchová oslavila 101. narozeniny

Prodavačka lupiče zahnala pomerančovou kanonádou

Loni začali kriminalisté vyšetřovat několik loupeží v prodejnách, které měly podobný průběh. Prodavačky vždy ze strachu o život raději peníze vydaly. Pouze v jednom případě v Třinci se žena nezalekla a lupiče zahnala pomerančovou kanonádou. V těchto dnech policie lupiče dopadla.

Třinečtí kriminalisté začali loni v říjnu vyšetřovat případ loupežného přepadení prodejny. Tehdy neznámý muž s kapucí na hlavě vtrhl do prodejny potravin se slzným plynem v ruce a chtěl po prodavačce peníze. Třinecko je ale kraj razovity a žena za pultem se nezalekla. Zahnala lupiče kanonádou pomerančů. 

Roman Holub, vedoucí třineckých kriminalistů: "Prodavačka se nezalekla, začala pachatele odhánět, začala po něm házet pomeranče. Pachatel se zalekl, ale ještě na odchodu vystříkal slzný plyn směrem na prodavačku a utekl." 

Kriminalisté, kteří se případem zabývali, narazili na podobné případy nejen z našeho kraje, ale i z jižní Moravy. Nitky se začaly sbíhat ke starému známému, který se nedávno vrátil z výkonu trestu za loupež. 

Roman Holub, vedoucí třineckých kriminalistů: "Pachatel využíval momentu, kdy byla prodavačka v prodejně sama. Přistoupil k ní a začal ji ohrožovat buď slzotvorným prostředkem nebo nožem a požadoval vydání finanční hotovosti."  

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR MS kraje: "Pachatel má mít na svědomí 5 loupeží s celkovou škodou asi 150 tisíc korun. V těchto případech doporučujeme s pachatelem spolupracovat, neklást odpor a přistoupit na jeho požadavky. Muži hrozí trest odnětí svobody až na 10 let." 

Obviněný muž se ke všem 5 loupežím přiznal. Prý potřeboval peníze na běžný život. Navíc je uživatelem drog. Na jižní Moravě loupil kvůli tomu, že si tam našel práci. 

---

Sdílená kola jsou v Porubě stále oblíbená

O sdílená kola je mezi Porubany stále velký zájem. Ukazuje to žebříček oblíbenosti tohoto dopravního prostředku. Mezi 10 stanicemi, které jsou nejvíce využívané a mají nejvyšší počet výpůjček, je polovina z Poruby.

Sdílená kola jsou v Ostravě-Porubě stále velmi oblíbená. Z Top desítky nejfrekventovanějších stanovišť z celé Ostravy se 5 nachází právě v Porubě. Druhým nejvíce využívaným stanovištěm je Telekomunikační škola, která je považovaná za hlavní porubský uzel.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Vůbec celkově všechny stanice kolem Hlavní třídy, podél Opavské jsou ty nejvyužívanější. Taky mě velmi těší, že v Porubě se vandalismus na sdílených kolech zaznamenává úplně minimálně.”

Kvůli vandalismu a krádežím sdílených kol se bohužel musely některé stanice v Ostravě zrušit. Nejvíce případů firma Nextbike, která tuto službu provozuje, zaznamenala v Ostravě-Jihu.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: “Bylo to hlavně kolem OC Avion. Těch stanic bylo 9. My se samozřejmě budeme snažit ty stanice obnovit. Na některých místech zkusíme nainstalovat kamery a zavést opatření, aby k těm krádežím už nedocházelo."


Loni lidé v celé Ostravě na sdílených kolech najeli přes 700 tisíc kilometrů. Cílem ostravského magistrátu, který na tuto službu přispívá je, aby je využívali co nejvíce a nezatěžovali tolik životní prostředí auty.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: “My pracujeme na tom, abychom budovali hlavně páteřní cyklostezky, takže pracujeme na tom propojení hlavně centra s Porubou.”

S centrem města by se měla propojit i Dolní oblast Vítkovic a také Vítkovice a Mariánské Hory.

---

Slezské divadlo čekají změny v dramaturgii

Transparentní hospodaření, posílení marketingu a obchodu nebo změny v dramaturgii – to jsou priority ředitele Slezské divadla Aleše Kománka, který tuto instituci vede od začátku roku. A také zachování operního souboru. V posledních letech se totiž velmi často mluvilo o jeho zrušení kvůli úsporám.

Slezské divadlo je příspěvkovou organizací města Opavy, které jej pro letošní rok podpořilo částkou 76 mil. korun. To je o sedm milionů méně, než předešlý rok. A tak úkol pro nového ředitele Aleše Kománka je jasný: šetřit. Teď představil změny, které chce realizovat. Vychází z odborné analýzy zpracované během loňského roku.

Aleš Kománek, ředitel, Slezské divadlo v Opavě: „Zásadní je pro nás restrukturalizace obchodního a marketingového oddělení. “

Nyní příjmy ze vstupného tvoří něco málo přes 10% rozpočtu, v budoucnu by to měl být dvojnásobek. Pomoci k tomu mají např. změny v předplatném nebo v dramaturgii. Nově bude jako scéna pro alternativního diváka sloužit prostor Klubu Art v Obecním domě.

Daniel Volný, herec, Slezské divadlo v Opavě: „Měli bychom zacílit na mladého diváka. A možná ho pak přitáhnout ho možná i sem, do „velkého divadla“, přes tuto alternativní scénu.“

Zatímco ještě nedávno visel otazník nad tím, zda kvůli šetření zachovat zdejší šesti členný operní soubor, teď je jasné, že zůstane. A do jeho repertoáru přibude pravidelně muzikál a opereta.

Tereza Kavecká, operní pěvkyně, Slezské divadlo v Opavě: „Muzikál je momentálně velmi populární a nejvíce navštěvovaný žánr.“

Počet premiér pro následující sezónu zůstane stejný jako dřív. Bude jich deset. Nově naopak přibude platforma komorních či symfonických koncertů členů divadelního orchestru.


---

Nový Jičín nabourává osamělost seniorů

Vtáhnout seniory zpět do společenského komunitního života se snaží v Novém Jičíně. Město připravilo roční projekt Vitální senior. Každý měsíc nabídne dvě až tři akce specializované na starší generaci.

Po dvou letech se v Novém Jičíně podařilo obnovit program Kavárnička, tedy setkání představitelů radnice s obyvateli domů zvláštního určení, dříve domů s pečovatelskou službou. Ty jsou na území města tři, první schůzka se odehrála v domě U Jičínky.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Za prvé, že ti lidé se potkají, žijí v nějakém velkém domě a mnohdy se mezi sebou neznají, dokonce ani na jedné chodbě. Druhý důvod je ten, že se mohou setkat s vedením města. Přítomni jsou i zástupci některých sociálních služeb.”

obyvatelky domu U Jičínky:

“Na některých chodnících jsou špatné sjezdy pro vozíčkáře jako jsem já.”

Problémem je někde parkování, ale bohužel, to se asi nedá nic dělat. Auta má skoro každý, mě se to také týká, protože jsem šofér. Jinak musím říct, že se celkem udržuje čistota města.”

Toto setkání bylo ale jen jedním z programů, které se pro představitele starší generace letos ve městě konají. Sjednoceny jsou pod novým projektem Vitální senior 2022.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Opravdu, ty dva roky nepřály tomu, aby se lidé sdružovali, chodili ven a případná nám, že se naši senioři stávají čím dál více izolovanější, Chceme to změnit.”

Každý měsíc jsou připraveny dvě až tři akce zaměřené na seniory. Tou největší bude na podzim zájezd.

---

Daruj F-M vybírá na lavice v kostele sv. Jana Křtitele

Program Daruj F-M se rozrostl o další veřejnou sbírku. Od dubna mohou lidé přispívat na pořízení nových lavic do kostela svatého Jana Křtitele ve Frýdku. Farnost díky tomu sjednotí lavice v kostele a zároveň tím i zvýší jeho kapacitu o dalších 45 míst.

Kostel sv. Jana Křtitele ve Frýdku je významná stavba s gotickým jádrem ze 2. pol. 14. století.

Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Prošlo v průběhu staletími proměnami, přestavbami různými. Přes renesanční, až po barokní. A v současné době kostel využívá farnost velice intenzivně. Jsou zde 2x denně mše svaté. Jsou tady pohřby, je to pohřební kostel, často využívaný. A také ke svatbám ho farnost užívá."

V současnosti se v kostele nachází sběr různých lavic, které se tady v průběhu historie shromáždily. Farnost už postupně pracuje na jejich sjednocení.

Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Nejsou to přímo lavice, které byly dělány pro tento kostel. Jsou tu lavice zapůjčené ze Zámecké kaple svaté Barbory. Jsou tu lavice z bývalého exercičního domu u mariánského kostela. A takové různé zbytky. Asi šest druhů různých lavic, které tady od rekonstrukce kostela v roce 1995 byly shromážděny."

S projektem výměny lavic se farnost přihlásila do programu Daruj F-M.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Na místo směsi zbytků starších lavic jsou navrženy nové dřevěné lavice v jednoduché a osvědčené formě. Celková kapacita lavic v hlavní lodi kostela se zvýší ze současných 115 míst na 160. Dalším pozitivním přínosem celé akce bude navrácení souboru dvanácti lavic z kostela svatého Jana Křtitele do kaple svaté Barbory na frýdeckém zámku, kde je jejich původní místo."

Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Část lavic už jsme sem začali instalovat. Takže v té zadní části dneska pod kůrem máme ty nové lavice, které tady chceme mít potom v celém kostele. A vybíráme postupně na to doplnění těch lavic, aby byly v celém kostele jednotné."

Výrobu nových lavic navíc zajištuje chráněná stolařská dílna Charity sv. Alexandra v Ostravě-Kunčičkách.

Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Projekt se ladil asi dva roky na ty lavice. Byla o tom taková diskuze ve farnosti. I na té pastorační radě. I jak by ty lavice měly vypadat. Potom s jednou studentkou, která pochází tady z Frýdku a má vystudovaný průmyslový design, tak jsme na základě těch požadavků, které řeší, jaké chceme. Tak ona potom navrhovala ten styl těch lavic a vznikl z toho projekt, podle kterého se to momentálně realizuje."

Náklady vyjdou farnost na 1,2 milionu korun. Lidé mohou finančně pomoci přispěním do sbírky Daruj F-M. Vybrané peníze pak město zdvojnásobí. Nejvýše však dá 200 tisíc korun.

---

Aloisie Goluchová oslavila 101. narozeniny

Krásných 101 let oslavila obyvatelka Nového domova v Karviné Aloisie Goluchová. Gratulanti ocenili její vitalitu a veselý přístup k životu.

Oslavenkyně je rodačkou z Karviné a na Karvinsku strávila celý svůj život. S manželem žila 49 let. Má 5 vnoučat, 8 pravnoučat a jednoho prapravnuka.

Jaroslava Goluchová, snacha oslavenkyně: “Babička pracovala v Prioru, jezdila s výtahem jako výtahářka. Je to strašně šikovná paní, veselá, ráda jezdila na výlety, nepila, nekouřila a ráda se bavila. Měla dvě dvě sestry, bratra. Vdala jsem se za jejího syna, kterého měla jediného.

Aktivním životem paní Goluchová žije i v Novém domově.

Daniel Rychlík, ředitel Nového domova Karviná: “Paní Lojzička je přes svůj věk neuvěřitelně velice aktivní. Musím říct, že se velmi ráda zapojuje do téměř všech aktivit, které se v domově dějí. Naposledy to byl koncert Ládi Kerndla, který také velice ocenila a jako nejstarší obyvatelka domova dokonce dostala jeho osobní medaili.

Společně s příbuznými a pracovníky domova oslavenkyni pogratuloval i náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Moravskoslezský kraj provozuje několik sociálních služeb pobytového charakteru, ale jsou tady i jiní poskytovatelé. Já se snažím vždy na pozvání všech přijet, když někdo slaví více jak 100 let. Dneska jsme tady v Novém domově v Karviné, kdy vlastně paní Aloisie slaví svých 101 let. Musím říct, že paní je v takové stavu, má tolik energie, která chybí mnohým z nás. Já bych jí chtěl popřát, aby si to užila v našem domově, aby opravdu služby, které tady poskytujeme byly pri ni jenom přínosné. A samozřejmě, že se těším na další setkání, že paní Aloisie nemá v sobě jenom energii, ale má v sobě i vtip a je to opravdu zážitek s ní strávit jakoukoli chvíli.

Samotná paní Goluchová doufá, že jí zdraví bude sloužit ještě několik dalších let.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
24. dubna 2022, 14:00

Prodavačka lupiče zahnala pomerančovou kanonádou

Loni začali kriminalisté vyšetřovat několik loupeží v prodejnách, které měly podobný průběh. Prodavačky vždy ze strachu o život raději peníze vydaly. Pouze v jednom případě v Třinci se žena nezalekla a lupiče zahnala pomerančovou kanonádou. V těchto dnech policie lupiče dopadla.

Třinečtí kriminalisté začali loni v říjnu vyšetřovat případ loupežného přepadení prodejny. Tehdy neznámý muž s kapucí na hlavě vtrhl do prodejny potravin se slzným plynem v ruce a chtěl po prodavačce peníze. Třinecko je ale kraj razovity a žena za pultem se nezalekla. Zahnala lupiče kanonádou pomerančů. 

Roman Holub, vedoucí třineckých kriminalistů: "Prodavačka se nezalekla, začala pachatele odhánět, začala po něm házet pomeranče. Pachatel se zalekl, ale ještě na odchodu vystříkal slzný plyn směrem na prodavačku a utekl." 

Kriminalisté, kteří se případem zabývali, narazili na podobné případy nejen z našeho kraje, ale i z jižní Moravy. Nitky se začaly sbíhat ke starému známému, který se nedávno vrátil z výkonu trestu za loupež. 

Roman Holub, vedoucí třineckých kriminalistů: "Pachatel využíval momentu, kdy byla prodavačka v prodejně sama. Přistoupil k ní a začal ji ohrožovat buď slzotvorným prostředkem nebo nožem a požadoval vydání finanční hotovosti."  

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR MS kraje: "Pachatel má mít na svědomí 5 loupeží s celkovou škodou asi 150 tisíc korun. V těchto případech doporučujeme s pachatelem spolupracovat, neklást odpor a přistoupit na jeho požadavky. Muži hrozí trest odnětí svobody až na 10 let." 

Obviněný muž se ke všem 5 loupežím přiznal. Prý potřeboval peníze na běžný život. Navíc je uživatelem drog. Na jižní Moravě loupil kvůli tomu, že si tam našel práci. 

---

Sdílená kola jsou v Porubě stále oblíbená

O sdílená kola je mezi Porubany stále velký zájem. Ukazuje to žebříček oblíbenosti tohoto dopravního prostředku. Mezi 10 stanicemi, které jsou nejvíce využívané a mají nejvyšší počet výpůjček, je polovina z Poruby.

Sdílená kola jsou v Ostravě-Porubě stále velmi oblíbená. Z Top desítky nejfrekventovanějších stanovišť z celé Ostravy se 5 nachází právě v Porubě. Druhým nejvíce využívaným stanovištěm je Telekomunikační škola, která je považovaná za hlavní porubský uzel.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Vůbec celkově všechny stanice kolem Hlavní třídy, podél Opavské jsou ty nejvyužívanější. Taky mě velmi těší, že v Porubě se vandalismus na sdílených kolech zaznamenává úplně minimálně.”

Kvůli vandalismu a krádežím sdílených kol se bohužel musely některé stanice v Ostravě zrušit. Nejvíce případů firma Nextbike, která tuto službu provozuje, zaznamenala v Ostravě-Jihu.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: “Bylo to hlavně kolem OC Avion. Těch stanic bylo 9. My se samozřejmě budeme snažit ty stanice obnovit. Na některých místech zkusíme nainstalovat kamery a zavést opatření, aby k těm krádežím už nedocházelo."


Loni lidé v celé Ostravě na sdílených kolech najeli přes 700 tisíc kilometrů. Cílem ostravského magistrátu, který na tuto službu přispívá je, aby je využívali co nejvíce a nezatěžovali tolik životní prostředí auty.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: “My pracujeme na tom, abychom budovali hlavně páteřní cyklostezky, takže pracujeme na tom propojení hlavně centra s Porubou.”

S centrem města by se měla propojit i Dolní oblast Vítkovic a také Vítkovice a Mariánské Hory.

---

Slezské divadlo čekají změny v dramaturgii

Transparentní hospodaření, posílení marketingu a obchodu nebo změny v dramaturgii – to jsou priority ředitele Slezské divadla Aleše Kománka, který tuto instituci vede od začátku roku. A také zachování operního souboru. V posledních letech se totiž velmi často mluvilo o jeho zrušení kvůli úsporám.

Slezské divadlo je příspěvkovou organizací města Opavy, které jej pro letošní rok podpořilo částkou 76 mil. korun. To je o sedm milionů méně, než předešlý rok. A tak úkol pro nového ředitele Aleše Kománka je jasný: šetřit. Teď představil změny, které chce realizovat. Vychází z odborné analýzy zpracované během loňského roku.

Aleš Kománek, ředitel, Slezské divadlo v Opavě: „Zásadní je pro nás restrukturalizace obchodního a marketingového oddělení. “

Nyní příjmy ze vstupného tvoří něco málo přes 10% rozpočtu, v budoucnu by to měl být dvojnásobek. Pomoci k tomu mají např. změny v předplatném nebo v dramaturgii. Nově bude jako scéna pro alternativního diváka sloužit prostor Klubu Art v Obecním domě.

Daniel Volný, herec, Slezské divadlo v Opavě: „Měli bychom zacílit na mladého diváka. A možná ho pak přitáhnout ho možná i sem, do „velkého divadla“, přes tuto alternativní scénu.“

Zatímco ještě nedávno visel otazník nad tím, zda kvůli šetření zachovat zdejší šesti členný operní soubor, teď je jasné, že zůstane. A do jeho repertoáru přibude pravidelně muzikál a opereta.

Tereza Kavecká, operní pěvkyně, Slezské divadlo v Opavě: „Muzikál je momentálně velmi populární a nejvíce navštěvovaný žánr.“

Počet premiér pro následující sezónu zůstane stejný jako dřív. Bude jich deset. Nově naopak přibude platforma komorních či symfonických koncertů členů divadelního orchestru.


---

Nový Jičín nabourává osamělost seniorů

Vtáhnout seniory zpět do společenského komunitního života se snaží v Novém Jičíně. Město připravilo roční projekt Vitální senior. Každý měsíc nabídne dvě až tři akce specializované na starší generaci.

Po dvou letech se v Novém Jičíně podařilo obnovit program Kavárnička, tedy setkání představitelů radnice s obyvateli domů zvláštního určení, dříve domů s pečovatelskou službou. Ty jsou na území města tři, první schůzka se odehrála v domě U Jičínky.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Za prvé, že ti lidé se potkají, žijí v nějakém velkém domě a mnohdy se mezi sebou neznají, dokonce ani na jedné chodbě. Druhý důvod je ten, že se mohou setkat s vedením města. Přítomni jsou i zástupci některých sociálních služeb.”

obyvatelky domu U Jičínky:

“Na některých chodnících jsou špatné sjezdy pro vozíčkáře jako jsem já.”

Problémem je někde parkování, ale bohužel, to se asi nedá nic dělat. Auta má skoro každý, mě se to také týká, protože jsem šofér. Jinak musím říct, že se celkem udržuje čistota města.”

Toto setkání bylo ale jen jedním z programů, které se pro představitele starší generace letos ve městě konají. Sjednoceny jsou pod novým projektem Vitální senior 2022.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Opravdu, ty dva roky nepřály tomu, aby se lidé sdružovali, chodili ven a případná nám, že se naši senioři stávají čím dál více izolovanější, Chceme to změnit.”

Každý měsíc jsou připraveny dvě až tři akce zaměřené na seniory. Tou největší bude na podzim zájezd.

---

Daruj F-M vybírá na lavice v kostele sv. Jana Křtitele

Program Daruj F-M se rozrostl o další veřejnou sbírku. Od dubna mohou lidé přispívat na pořízení nových lavic do kostela svatého Jana Křtitele ve Frýdku. Farnost díky tomu sjednotí lavice v kostele a zároveň tím i zvýší jeho kapacitu o dalších 45 míst.

Kostel sv. Jana Křtitele ve Frýdku je významná stavba s gotickým jádrem ze 2. pol. 14. století.

Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Prošlo v průběhu staletími proměnami, přestavbami různými. Přes renesanční, až po barokní. A v současné době kostel využívá farnost velice intenzivně. Jsou zde 2x denně mše svaté. Jsou tady pohřby, je to pohřební kostel, často využívaný. A také ke svatbám ho farnost užívá."

V současnosti se v kostele nachází sběr různých lavic, které se tady v průběhu historie shromáždily. Farnost už postupně pracuje na jejich sjednocení.

Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Nejsou to přímo lavice, které byly dělány pro tento kostel. Jsou tu lavice zapůjčené ze Zámecké kaple svaté Barbory. Jsou tu lavice z bývalého exercičního domu u mariánského kostela. A takové různé zbytky. Asi šest druhů různých lavic, které tady od rekonstrukce kostela v roce 1995 byly shromážděny."

S projektem výměny lavic se farnost přihlásila do programu Daruj F-M.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Na místo směsi zbytků starších lavic jsou navrženy nové dřevěné lavice v jednoduché a osvědčené formě. Celková kapacita lavic v hlavní lodi kostela se zvýší ze současných 115 míst na 160. Dalším pozitivním přínosem celé akce bude navrácení souboru dvanácti lavic z kostela svatého Jana Křtitele do kaple svaté Barbory na frýdeckém zámku, kde je jejich původní místo."

Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Část lavic už jsme sem začali instalovat. Takže v té zadní části dneska pod kůrem máme ty nové lavice, které tady chceme mít potom v celém kostele. A vybíráme postupně na to doplnění těch lavic, aby byly v celém kostele jednotné."

Výrobu nových lavic navíc zajištuje chráněná stolařská dílna Charity sv. Alexandra v Ostravě-Kunčičkách.

Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Projekt se ladil asi dva roky na ty lavice. Byla o tom taková diskuze ve farnosti. I na té pastorační radě. I jak by ty lavice měly vypadat. Potom s jednou studentkou, která pochází tady z Frýdku a má vystudovaný průmyslový design, tak jsme na základě těch požadavků, které řeší, jaké chceme. Tak ona potom navrhovala ten styl těch lavic a vznikl z toho projekt, podle kterého se to momentálně realizuje."

Náklady vyjdou farnost na 1,2 milionu korun. Lidé mohou finančně pomoci přispěním do sbírky Daruj F-M. Vybrané peníze pak město zdvojnásobí. Nejvýše však dá 200 tisíc korun.

---

Aloisie Goluchová oslavila 101. narozeniny

Krásných 101 let oslavila obyvatelka Nového domova v Karviné Aloisie Goluchová. Gratulanti ocenili její vitalitu a veselý přístup k životu.

Oslavenkyně je rodačkou z Karviné a na Karvinsku strávila celý svůj život. S manželem žila 49 let. Má 5 vnoučat, 8 pravnoučat a jednoho prapravnuka.

Jaroslava Goluchová, snacha oslavenkyně: “Babička pracovala v Prioru, jezdila s výtahem jako výtahářka. Je to strašně šikovná paní, veselá, ráda jezdila na výlety, nepila, nekouřila a ráda se bavila. Měla dvě dvě sestry, bratra. Vdala jsem se za jejího syna, kterého měla jediného.

Aktivním životem paní Goluchová žije i v Novém domově.

Daniel Rychlík, ředitel Nového domova Karviná: “Paní Lojzička je přes svůj věk neuvěřitelně velice aktivní. Musím říct, že se velmi ráda zapojuje do téměř všech aktivit, které se v domově dějí. Naposledy to byl koncert Ládi Kerndla, který také velice ocenila a jako nejstarší obyvatelka domova dokonce dostala jeho osobní medaili.

Společně s příbuznými a pracovníky domova oslavenkyni pogratuloval i náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Moravskoslezský kraj provozuje několik sociálních služeb pobytového charakteru, ale jsou tady i jiní poskytovatelé. Já se snažím vždy na pozvání všech přijet, když někdo slaví více jak 100 let. Dneska jsme tady v Novém domově v Karviné, kdy vlastně paní Aloisie slaví svých 101 let. Musím říct, že paní je v takové stavu, má tolik energie, která chybí mnohým z nás. Já bych jí chtěl popřát, aby si to užila v našem domově, aby opravdu služby, které tady poskytujeme byly pri ni jenom přínosné. A samozřejmě, že se těším na další setkání, že paní Aloisie nemá v sobě jenom energii, ale má v sobě i vtip a je to opravdu zážitek s ní strávit jakoukoli chvíli.

Samotná paní Goluchová doufá, že jí zdraví bude sloužit ještě několik dalších let.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-24-04-2022-14-00