Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Záchranná služba MS kraje má plné ruce práce
  • Arrows Ostrava si připsali úspěch v Poháru Mistrů
  • Ostravská ZOO je o prázdninách velmi populární
  • Kdo páchá přestupky, může být krácen na dávkách
  • Mladík na sociálních sítích předstíral, že je dívka
  • Sbírka pomohla lidem, kterým zničil byty výbuch varny

Záchranná služba MS kraje má plné ruce práce

Letní měsíce jsou pro záchrannou službu MS kraje tradičně velmi náročné. Téměř třetinu výjezdů tvoří úrazy při nejrůznějších činnostech a to od sportu až po opilecké pády. Velké části těchto zranění se dá ale předcházet.

Zdravotníci nevědí kam dřív skočit. V sobotu zasahovaly posádky záchranné služby MS kraje u 365 případů. Z toho bylo hned 94 pacientů zraněných při nejrůznějších úrazech, tedy téměř čtvrtina. Lepší to nebylo ani v předchozích dvou týdnech. První prázdninovou sobotu vyjížděli 89 krát a druhou 102 krát. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Největší skupinu tvořili pacienti po nejrůznějších pádech, jichž týmy zachraňovaly téměř šest desítek. U části z nich se jednalo o prosté pády, mnohdy osob v seniorském věku – po zakopnutí, ztrátě rovnováhy, či při kolapsu." 

pacientka úrazové ambulance: "Mám něco s nohou, spadla jsem z postele"

Další skupinou zraněných jsou sportovci. Nejčastěji potřebují ošetření bruslaři, lidé, kteří spadnou na koloběžce nebo na kole.

pacient úrazové ambulance: "Jel jsem na kole pod most v Přívoze a proti mě šel opilý chlap. řval jsem ať uhne, ale zavadil jsem o něho a spadl jsem." 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Dvacet dalších pádů bylo ovlivněno alkoholem. Mezi příčiny dále patřily kupříkladu pády ze schodů, stromů, ze svahu, ale také z pergoly, patra domu nebo nákladové rampy, či při vystupování z vlaku.

MUDr. Robin Stančík, lékař úrazové chirurgie MNO: "U bruslařů jsou to hlavně úrazy horních končetin. Kolo, to jsou především úrazy žeber, horních i dolních končetin. Někdy  přivezou i pacienta s úrazem pánve."  

Lékaři nabádají všechny k opatrnosti. Velké části letních úrazů lze totiž snadno zabránit. Senioři by pak neměli přeceňovat své síly. 

---

Arrows Ostrava si připsali úspěch v Poháru Mistrů

Baseballisté Arrows Ostrava si zahrají Pohár mistrů i příští rok. V závěrečném duelu na domácím hřišti porazili německý Heidenheim Heideköpfe 11:3 a celkově skončili na krásném 5. místě. Pohár mistrů se v ČR uskutečnil vůbec poprvé.

Baseballisté Arrows Ostrava dokázali, že mohou konkurovat nejlepším týmům v Evropě. V Poháru mistrů, o jehož pořádání v Ostravě bojovali dva roky, skončili pátí. Což je velký úspěch. Zajistili si tak účast v této nejvyšší soutěži i pro příští rok.

Aleš Navrátil, Arrows Ostrava: “Byla zajímavá konfrontace s evropskými týmy. Myslím si, že jsme podali velice kvalitní výkon, dokonce jsme potrápili Holanďany, Italy, porazili jsme Němce, takže v celkovém součtu, si myslím, že to bylo kvalitní turné.”

Jakub Grepl, Arrows Ostrava: “Hráli jsme dokonce v jeden den dva zápasy, kdy ten druhý jsme dohrávali v jednu ráno a podařilo se nám ho vyhrát, takže kluci udělali famózní práci a myslím, že jsme všichni spokojeni s výsledkem.”

Pohár Mistrů se hraje každý rok a vždy se ho účastní 8 nejlepších klubových týmů z jednotlivých zemí. Dlouhodobě mají dvě místa Italové, Holanďané a Němci.

Radim Kepák, prezident Arrows Ostrava: “Pokud se podaří druhému českému týmu teďka ve Francii vyhrát B skupinu, tak v příštím roce bude mít dvě místa ČR, což je fantastický úspěch.”

Turnaj se vydařil po všech stránkách.

Radim Kepák, prezident Arrows Ostrava: “Kromě malého problému s počasím, kdy jsme museli přesouvat zápasy, se turnaj odehrál ve výborné atmosféře za výborného počasí a diváckého zájmu.”

---

Ostravská ZOO je o prázdninách velmi populární

Ostravská zoologická zahrada patří v našem kraji mezi nejnavštěvovanější atraktivity. Pravidelně se dokonce umísťuje v první desítce nejoblíbenější míst v celé České republice. Nyní o prázdninách se už od rána plní nejen návštěvníky z naší země, ale je i oblíbeným cílem zahraničních turistů. Aktuální epidemická opatření nijak neomezují kapacitu ZOO.

Ostravská ZOO jede naplno. Díky zlepšení pandemické situace, neplatí omezení celkové kapacity v areálu. Pouze ve vnitřních prostorách je nutné používat roušky a dodržovat maximální množství osob, které najednou může dovnitř. Číslo najdete u každého vchodu do pavilonu. I letos připravilo ZOO několik novinek. 

Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava: "Za všechny bych třeba zmínila novou vyhlídku do výběhu afrických zvířat nebo další herní prvky. Taky je k vidění spousta mláďat, která se v průběhu jara narodila."

Pokud máte rádi ptactvo, určitě si nenechte ujít nové voliéry na Cestě vody

Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava: "Je to taková méně navštěvovaná část zoo, ale o to raději bych návštěvníky pozvala, protože i v této klidové části mohou zvířata vidět a užijí si i zajímavé pohledy na botanické zajímavosti."

ZOO rozhodně nespí na vavřínech a v současné době se už připravují další vylepšení a konečně se chystá i zvýšení parkovací kapacity. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "V současné době stavíme novou expozici pro makaky, gibony a kopytníky za 128 milionů korun. Připravujme nový parkovací dům, abychom návštěvníkům ulehčili parkování v těch exponovaných dnech v létě a o víkendech."

O prázdninách je o hodinu prodloužená otevírací doba zoo. Návštěvníci se tedy mohou procházet po areálu až do 8 hodin. Pokladny se ale uzavírají už v 6. Další z letních akcí jsou páteční komentované večerní prohlídky po zavírací době a prohlídky skleníků. 

---

Kdo páchá přestupky, může být krácen na dávkách

Poslanci schválili zákon, který má zajistit, aby se lidé, kteří pobírají sociální dávky chovali slušně. Pokud budou opakovaně páchat přestupky, mohou o část příspěvků přijít. Někteří lidé i politici si ale myslí, že může stoupnout kriminalita a na problémové rodiče doplatí děti.

Člověk, který bude například opakovaně rušit noční klid, nebo narušovat veřejný pořádek a nezaplatí pokutu, může být krácen na sociálních dávkách. Zákon třikrát a dost schválili poslanci. Námi oslovení lidé před Úřadem práce v Havířově mají na zpřísnění pravidel různé názory.

anketa: “Je to blbost, protože ve vyloučených lokalitách, byť i v Havířově na Šumbarku, se ti lidé dostanou do takové krize, že se dostanou pod most. Pokud nebudu mít na chleba, tak půjdu krást, nebo vyloupit banku.”

anketa: “Záleží, jaký přestupek udělá, já ho neudělám. Já bych jim to vzala, protože v dnešní době je to katastrofa."

anketa: “Já nevidím problém, proč ne. Když jsou na hmotné nouzi, tak nemají dělat problémy. Pro všechny ale stejně.”

Radnice se obává, že kvůli například jednomu problémovému členovi rodiny, se může celé domácnosti snížit doplatek na bydlení.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Určitě má smysl postihovat lidi, kteří nejsou schopni dodržovat zákony většinové společnosti, ale na druhou stranu se obávám toho, že dojde ke snížení životní úrovně dané rodiny. A nejhorší situace může nastat v případě, kdy budou finančně znevýhodněny děti těchto rodin, protože těch se to bude dotýkat nejvíce. To, za co by měli být postihováni, budou postihováni rodiče, ale v samotném důsledku to odnesou děti.”

Zákonodárci nebyli při schvalování jednotní, nyní bude záležet, jak zákon posoudí Senát.

---

Mladík na sociálních sítích předstíral, že je dívka

Ostravským policistům se podařilo vypátrat dalšího sexuálního predátora na sociálních sítích. Tentokrát jde o 20letého mladíka, který na svém profilu předstíral, že je dívka, aby ze školačky vylákal erotické fotografie a videa. Nyní mu hrozí vězení.

Vyšetřování případu odstartovala matka 14leté dívky z Olomoucka, když při náhodné kontrole mobilu své dcery objevila pornografické fotografie a videa. Matka se zachovala správně, když okamžitě vše ohlásila na policii. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR MS kraje: "Dcera matce měla uvést, že na jednom internetovém portálu byla oslovena „novou kamarádkou“, která se představila jako 15letá dívka. Po krátké době dopisování se začaly bavit i o sexu a nakonec na žádost měla své vrstevnici poslat i erotické fotky či videa. Provedeným prověřováním bylo zjištěno, že uživatel daného profilu (15leté dívky) na sociální síti má být 20letý muž z Ostravy."

Mladík naštěstí dívku nezačal vydírat, jak se to děje v podobných případech, kdy predátoři vyhrožují zveřejněním videí a fotek na internetu. Vše si prý nechával pro sebe.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MS kraje: "Pod tíhou důkazů a zajištěné komunikace se k samotnému činu doznal. Uvedl, že věděl, že dívce je 14 let. Měl to brát jako zábavu."

V podobných případech je důležitá role rodičů, kteří by měli dětem nebezpečí sociálních sítí vysvětlit a zároveň je ale i kontrolovat. 

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MS kraje: "Apelujeme na rodiče, ať věnují pozornost svým dětem, zejména s kým přes sociální sítě komunikují a na jaké téma. Důležitá je také komunikace s dětmi o této problematice."

Policie také doporučuje rodičům, aby nikdy nemazali komunikaci mezi obětí a predátorem a ihned kontaktovali policii. 

---

Sbírka pomohla lidem, kterým zničil byty výbuch varny

Více než půl milionů korun poslali lidé na pomoc obyvatelům bytového domu v Provaznické ulici v Hrabůvce. Ti museli koncem února opustit své domovy poté, co v jednom z bytů vybuchla varna drog. Jeden člověk byl zraněn a asi 40 lidí bylo evakuováno.

Tři měsíce probíhala veřejná sbírka pro nájemníky domu v Provaznické ulici v Hrabůvce. 24. února tam explodoval jeden z bytů, ve kterém dva muži vařili pervitin. Výbuch narušil statiku domu a následný požár poškodil dalších několik bytů a také auta v okolí.

Anketa: obyvatelé okolních domů: “Někdo asi něco zadrbal, že. Všichni psali na facebooku, že už se o tom vědělo, tak já nevím, jestli na to někdo čekal, co se stane.”

“To je běžné tady. Když se podíváte, tak to máte skoro v každém baráku něco takového a je jen otázka, kdy to bouchne.”

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “Na transparentním účtu pro Provaznická 76 se vybralo 566 tisíc korun, které jsou rozděleny mezi jednotlivé nájemníky. Pochopitelně bez nájemníka, kde došlo k výbuchu. Jsem rád, že naši občané jsou ochotni pomoci lidem, kteří jsou v nouzi.”

Sbírka nebyla účelová, lidé si tak za tyto peníze mohou pořídit cokoli, co jim aktuálně chybí. Všichni jsou stále ještě v náhradním ubytování, které jim zajistila radnice Ostravy-Jihu.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “Ten dům je stále ještě neobyvatelný. Stále se posuzuje náročnost vlastně předělání daného bytu do původního stavu, respektive do stavu, který je obyvatelný.”

Krátce po výbuchu policie obvinila 48 letého majitele bytu a začátkem května i samotného vařiče drogy, 37 letého muže z Ostravy, kterého výbuch těžce zranil.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Obviněný muž se komisaři do výslechu k vytýkané činnosti doznal a svého jednání litoval."

Oběma hrozí až 10 let vězení.

---Mohlo by Vás také zajímat