Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Nemocnice ve Frýdku-Místku má nově potrubní poštu
  • Studenti diskutovali s americkými piloty, ti si prohlédli školu
  • NJ podpoří sport, kulturu a sociální oblast 36 miliony
  • Anketa mezi energetickými experty
  • Havířovskou nemocnici navštívily stovky lidí v rámci Dne zdraví
  • Umělečtí kováři vzdali hold Gustavu Eiffelovi

Nemocnice ve Frýdku-Místku má nově potrubní poštu

Nemocnice ve Frýdku-Místku má nově vybudovanou potrubní poštu. Ta umožní rychlejší transport vzorků a materiálu mezi jednotlivými odděleními. Kromě toho přibyl v nemocnici nový diagnostický komplet a rozšířila se i parkovací místa.

Nemocnice ve Frýdku-Místku vybudovala v areálu 11 stanic potrubní pošty. Během jednoho dne jí projde na 120 zásilek.

Martin Kaňok, vedoucí správy majetku Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Dá se posílat jakýkoliv materiál. Léčiva, dají se posílat různé zprávy a podobné. A ze vzorků posílají se vzorky krve, moči a takové. To všechno, co v naší laboratoři zpracováváme."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Cílem bylo výrazně zrychlit přesun vzorků do laboratoře, protože dřív to nosili zaměstnanci, ošetřovatelé. A než sebrali ty vzorky a vrátili se zpátky, tak to trvalo několik desítek minut. Nyní trvá přesun vzorků do laboratoře do dvou minut."

Martin Kaňok, vedoucí správy majetku Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pohání se to strojovnou, která je v suterénu a funguje jak na přetlaku, tak na podtlaku. Podle toho, kterým směrem ta pouzdra jsou. Buď jsou jakoby dofouknuté do toho místa nebo jsou vsány pod tlakem zpět tam, kde to má být."

Nejdelší trasa měří přibližně 300 metrů a transportní pouzdro se na této trase vrátí do počáteční stanice za přibližně 3,5 minuty.

Martin Kaňok, vedoucí správy majetku Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Zatím je to na takových hlavních intenzivních péčích. Plus urgentním příjmu a takovém tom nejdůležitějším, kde těch vzorků vzniká nejvíce."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "První etapa stála něco přes 11 milionů korun. 4 miliony jsme platili jako nemocnice a zbytek financoval zřizovatel Moravskoslezský kraj."

Výstavba je rozdělena do čtyř etap a cílem je mít v budoucnu 33 stanic. Další novinkou v nemocnici je vznik nového pracoviště za 35 milionů korun se skiaskopicko-skiagrafickým kompletem pro lepší diagnostiku.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o endoskopický sál, na kterém se kombinují různé vyšetřovací metody pro pacienta během jednoho výkonu. Jedná se o rentgenové výkony. To znamená skiaskopii, skiagrafii, dále endoskopické metody a dále endosonografické, čili ultrazvukové metody. Navíc zde máme možnost i pohledu do žlučových cest."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jako město nemocnici podporujeme. A samozřejmě vítáme jakoukoliv změnu rozšíření služeb pro občany. A důkazem té dobré spolupráce je příprava nové rámcové smlouvy, kterou s nemocnicí město připravuje. Ta rozšíří tu současnou spolupráci, kde pravidelně přispíváme nemocnici na vybavení technické. Tak nyní rozšiřujeme spolupráci v rámci preventivních programů zejména pro děti našich škol. A to se týká oblasti první pomoci a nově i dentální nebo zubní prevence."

Nemocnice dále v areálu vybudovala také 74 nových parkovacích míst za 11 milionů korun.

---

Studenti diskutovali s americkými piloty, ti si prohlédli školu

SPŠ chemická v Ostravě přivítala velmi vzácnou návštěvu. Američtí piloti, kteří se účastnili Dnů NATO na letišti Leoše Janáčka v Mošnově, si udělali čas i na studenty této školy. Přišli je pozdravit přímo do výuky.

Stalo se milou tradicí, že špičkoví piloti z USA, kteří předvádějí své umění na největší vojenské přehlídce v Česku, přijdou na besedu se studenty vybrané školy. Tentokrát padla volba na SPŠ chemickou v Ostravě – Zábřehu.

Jana Vlčková, zástupce ředitele SPŠ chemické Ostrava: „Ukázali jsme jim chemické laboratoře a také náš chovatelský klub.“

Pět elitních pilotů tak vidělo zajímavé chemické pokusy a zajímalo se také o zvířata, která na škole chovají.

anketa: studenti

„Ukázali jsme jim všechna možná zvířata, která tady máme. Mohli si pohladit naši malou agamu a myslím, že se jim to líbilo.“

„Snažili jsme se jim říct i příběhy těch zvířat, protože většina z nich nepochází z ideálních chovů. Snad si z toho něco odnesli.“

Poté se vzácná návštěva odebrala na besedu se studenty, kteří se jich mohli na cokoliv zeptat.

Tyler Klingemann, americký pilot: „Myslím si, že je opravdu důležité mluvit s mladými lidmi. Zároveň to prohloubí vztah mezi USA a Českou republikou. Jsem tady poprvé a je to pro mě úžasná zkušenost.“

Skylar van Rensselaer, americký pilot: „Studenti se často ptají, jak jsem se k této práci vůbec dostal. Většinou o ní ví jen z filmů, jako je Top Gun, tak se jim snažíme vysvětlit, že realita je trochu jiná.“

Ostravské studenty při besedě mimo jiné zajímaly názory pilotů na válečnou situaci na Ukrajině.

---

NJ podpoří sport, kulturu a sociální oblast 36 miliony

Zastupitelé Nového Jičína odsouhlasili částku, kterou v rozpočtu na příští rok podpoří činnost sportovních klubů, kulturních spolků a také například sociální organizace. Vyčlení na ně téměř 36 milionů korun.

Vyhlášení dotačních programů pro rok 2024 schválili novojičínští zastupitelé na zářijové schůzi. Podpořit činnost sportovních oddílů, kulturních a volnočasových spolků a sociálních organizací se město rozhodlo částkou téměř 36 milionů korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče celoroční činnosti sociálních služeb, tak se jedná o 8 milionů 300 tisíc korun. Dále byly schváleny programy, co se týče hospicové péče, co se týče dobrovolnictví, na podzim bude vyhlášen ještě jeden program, co se týče odvětví sociálních věcí.”

Vůbec nejvyšší částka jde z tohoto dotačního balíku na sport, a to téměř 21 milionů korun, na podporu kultury směřuje 1 milion 700 tisíc korun.

Jiří Klein (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “My jsme především velmi rádi za to, že ta částka byla navýšena. My vždy budeme podporovat, aby novojičínské spolky a kluby byly podporovány co možná nejvíce.”

Jen pro srovnání v letošním roce šlo na programové dotace o 5 milionů méně. Kromě navýšení částky se také změnil systém dotačních programů, žadatelé nově vyplní pouze dva dokumenty.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Každý program má teď svůj samostatný dokument, tak, aby ten žadatel měl jednodušší práci s vyhledáváním, čili nemusí nakukovat do několika dokumentů.”

Termín pro podávání žádostí o programové dotace je mezi 12. a 22. říjnem. Vše je na městském webu.

---

Anketa mezi energetickými experty

Snad každý z nás v poslední době řeší spotřebu energií. Nejen pro ty, kteří zvažují, který typ vytápění umístit do svého domu, tady máme následující anketu. Odpovídali experti na energetiku.

Kdybyste v tomto okamžiku stavěl rodinný dům, jaké zdroje energií byste si tam vybudoval?

Jan Světlík, CEO Cylinders Holding: „Klasiku – elektřinu, plyn a fotovoltaiku a pokud možno externě tepelné čerpadlo.“

Michal Macenauer, ředitel strategie, EGÚ Brno: „Strašně to záleží na zateplení objektu. Poku ho zateplený nemáte, tak se vyplatí tepelné čerpadlo. Ale ve většině případů se pořád ještě vyplatí kombinace plynového kotle s nějakou fotovoltaikou.“

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie: „Fotovoltaika nebo solární kolektor v kombinaci s tepelným čerpadlem plus chytré řešení. A určitě bych se zamyslel, jestli se mi tam nehodí zdroj na dřevo.“

Petr Třešňák, náměstek člena vlády, MPO: „Pokud bych si stavěl rodinný dům, tak pravděpodobně bych si instaloval tepelné čerpadlo a zvažoval bych fotovoltaiku na střechu a baterie.“

---

Havířovskou nemocnici navštívily stovky lidí v rámci Dne zdraví

Nemocnice v Havířově uspořádala pro širokou veřejnost velkou akci plnou preventivních vyšetření nazvanou Den zdraví. Nově se lidé mohli poradit třeba s dentálními hygienisty nebo podstoupit ultrazvuk štítné žlázy. Velký zájem byl i o prohlídku patologie.

Jubilejní desátý ročník velké preventivní akce nazvané Den zdraví si v havířovské nemocnici nenechaly ujít stovky lidí. Nemocnice jim nabídla širokou škálu vyšetření, včetně mnoha stanovišť, které byly zájemcům k dispozici úplně poprvé.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "My jsme v letošním roce narozdíl od předchozích ročníků rozšířili stanoviště, kterých je letos téměř 15, o laparoskopický trenažér, dentální hygienu, máme možnost si nechat zkontrolovat znaménka, letos poprvé budeme dělat ultrazvuk štítné žlázy nebi ultrazvuk karotid."

Zájem byl o všechna vyšetření. U některých vyšší, na ně pak lidé čekali ve frontách. Třeba na vyšetření znamének.

anketa: návštěvníci Dne zdraví: "Kvůli obezitě jsem přišla, protože tam měří tuky v těle a na cévní a u tlakového tam jen změřil kolik mám okysličenou krev a teď stojím tady.” "Člověk potřebuje sem tam si ověřit co to dá a co to nedá.” "Nebyl jsem dlouho na prohlídce, tak tady jestli něco zjistí a když nezjistí, budu rád, že jsme zdravý, tak uvidím.” "Hodně stanovišť mě zaujalo, hlavně ledviny.”

Velký zájem byl o historicky první veřejnou prohlídku patologie. 

---

Umělečtí kováři vzdali hold Gustavu Eiffelovi

Umělecká škola AVE ART uspořádala už tradiční sympozium prostorových forem. Umělečtí kováři v rámci něj letos tvoří dvě plastiky. Jedna z nich bude po dokončení umístěna v Jubilejní kolonii v Hrabůvce.

Letos probíhá už 9. ročník sympozia prostorových forem. Umělecká škola AVE ART jej organizuje vždy na přelomu prázdnin a zahájení nového školního roku. Tematicky je tentokrát zaměřen na francouzského architekta Gustava Eiffela, který byl významnou celosvětově známou osobností.


Jaroslav Prokop, ředitel umělecké školy AVE ART: “Chceme vytvořit takový památníček tomuto velikánovi a současně se vytváří druhá práce, která je tvořena pro město Píšť a je to takový speciální nosník, nebo podstavec pro zvon.”

Petr Vacek, student umělecké školy AVE ART: “Byl to můj nápad ke 100. výročí úmrtí Gustava Eiffela. Nejsložitější je natahování těch ocelových lanek, kterých bude 91, což symbolizuje věk, kterého se Eiffel dožil a to je nejpracnější.”


Marek Břuska, zástupce ředitele umělecké školy AVE ART: “Děláme držák na zvon ze 17. století. Použili jsme čtyřhran 30 na 30, protože ten zvon má 350 kilo. Bude se skládat ze tří ramen, budou probíjené, nýtované tak, ať to unese tu váhu.”



Díla vznikají v historické kovárně z roku 1930, která je stále ještě funkční. Pracuje na nich 7 uměleckých kovářů, z toho 3 učitelé a 4 studenti.

Jubilejní kolonii už dvě plastiky studentů umělecké školy AVE ART zdobí. Jde o sochy, které znázorňují létající ptáky, které jsou umístěny na náměstí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
24. září 2023, 14:00

Nemocnice ve Frýdku-Místku má nově potrubní poštu

Nemocnice ve Frýdku-Místku má nově vybudovanou potrubní poštu. Ta umožní rychlejší transport vzorků a materiálu mezi jednotlivými odděleními. Kromě toho přibyl v nemocnici nový diagnostický komplet a rozšířila se i parkovací místa.

Nemocnice ve Frýdku-Místku vybudovala v areálu 11 stanic potrubní pošty. Během jednoho dne jí projde na 120 zásilek.

Martin Kaňok, vedoucí správy majetku Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Dá se posílat jakýkoliv materiál. Léčiva, dají se posílat různé zprávy a podobné. A ze vzorků posílají se vzorky krve, moči a takové. To všechno, co v naší laboratoři zpracováváme."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Cílem bylo výrazně zrychlit přesun vzorků do laboratoře, protože dřív to nosili zaměstnanci, ošetřovatelé. A než sebrali ty vzorky a vrátili se zpátky, tak to trvalo několik desítek minut. Nyní trvá přesun vzorků do laboratoře do dvou minut."

Martin Kaňok, vedoucí správy majetku Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pohání se to strojovnou, která je v suterénu a funguje jak na přetlaku, tak na podtlaku. Podle toho, kterým směrem ta pouzdra jsou. Buď jsou jakoby dofouknuté do toho místa nebo jsou vsány pod tlakem zpět tam, kde to má být."

Nejdelší trasa měří přibližně 300 metrů a transportní pouzdro se na této trase vrátí do počáteční stanice za přibližně 3,5 minuty.

Martin Kaňok, vedoucí správy majetku Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Zatím je to na takových hlavních intenzivních péčích. Plus urgentním příjmu a takovém tom nejdůležitějším, kde těch vzorků vzniká nejvíce."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "První etapa stála něco přes 11 milionů korun. 4 miliony jsme platili jako nemocnice a zbytek financoval zřizovatel Moravskoslezský kraj."

Výstavba je rozdělena do čtyř etap a cílem je mít v budoucnu 33 stanic. Další novinkou v nemocnici je vznik nového pracoviště za 35 milionů korun se skiaskopicko-skiagrafickým kompletem pro lepší diagnostiku.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o endoskopický sál, na kterém se kombinují různé vyšetřovací metody pro pacienta během jednoho výkonu. Jedná se o rentgenové výkony. To znamená skiaskopii, skiagrafii, dále endoskopické metody a dále endosonografické, čili ultrazvukové metody. Navíc zde máme možnost i pohledu do žlučových cest."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jako město nemocnici podporujeme. A samozřejmě vítáme jakoukoliv změnu rozšíření služeb pro občany. A důkazem té dobré spolupráce je příprava nové rámcové smlouvy, kterou s nemocnicí město připravuje. Ta rozšíří tu současnou spolupráci, kde pravidelně přispíváme nemocnici na vybavení technické. Tak nyní rozšiřujeme spolupráci v rámci preventivních programů zejména pro děti našich škol. A to se týká oblasti první pomoci a nově i dentální nebo zubní prevence."

Nemocnice dále v areálu vybudovala také 74 nových parkovacích míst za 11 milionů korun.

---

Studenti diskutovali s americkými piloty, ti si prohlédli školu

SPŠ chemická v Ostravě přivítala velmi vzácnou návštěvu. Američtí piloti, kteří se účastnili Dnů NATO na letišti Leoše Janáčka v Mošnově, si udělali čas i na studenty této školy. Přišli je pozdravit přímo do výuky.

Stalo se milou tradicí, že špičkoví piloti z USA, kteří předvádějí své umění na největší vojenské přehlídce v Česku, přijdou na besedu se studenty vybrané školy. Tentokrát padla volba na SPŠ chemickou v Ostravě – Zábřehu.

Jana Vlčková, zástupce ředitele SPŠ chemické Ostrava: „Ukázali jsme jim chemické laboratoře a také náš chovatelský klub.“

Pět elitních pilotů tak vidělo zajímavé chemické pokusy a zajímalo se také o zvířata, která na škole chovají.

anketa: studenti

„Ukázali jsme jim všechna možná zvířata, která tady máme. Mohli si pohladit naši malou agamu a myslím, že se jim to líbilo.“

„Snažili jsme se jim říct i příběhy těch zvířat, protože většina z nich nepochází z ideálních chovů. Snad si z toho něco odnesli.“

Poté se vzácná návštěva odebrala na besedu se studenty, kteří se jich mohli na cokoliv zeptat.

Tyler Klingemann, americký pilot: „Myslím si, že je opravdu důležité mluvit s mladými lidmi. Zároveň to prohloubí vztah mezi USA a Českou republikou. Jsem tady poprvé a je to pro mě úžasná zkušenost.“

Skylar van Rensselaer, americký pilot: „Studenti se často ptají, jak jsem se k této práci vůbec dostal. Většinou o ní ví jen z filmů, jako je Top Gun, tak se jim snažíme vysvětlit, že realita je trochu jiná.“

Ostravské studenty při besedě mimo jiné zajímaly názory pilotů na válečnou situaci na Ukrajině.

---

NJ podpoří sport, kulturu a sociální oblast 36 miliony

Zastupitelé Nového Jičína odsouhlasili částku, kterou v rozpočtu na příští rok podpoří činnost sportovních klubů, kulturních spolků a také například sociální organizace. Vyčlení na ně téměř 36 milionů korun.

Vyhlášení dotačních programů pro rok 2024 schválili novojičínští zastupitelé na zářijové schůzi. Podpořit činnost sportovních oddílů, kulturních a volnočasových spolků a sociálních organizací se město rozhodlo částkou téměř 36 milionů korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče celoroční činnosti sociálních služeb, tak se jedná o 8 milionů 300 tisíc korun. Dále byly schváleny programy, co se týče hospicové péče, co se týče dobrovolnictví, na podzim bude vyhlášen ještě jeden program, co se týče odvětví sociálních věcí.”

Vůbec nejvyšší částka jde z tohoto dotačního balíku na sport, a to téměř 21 milionů korun, na podporu kultury směřuje 1 milion 700 tisíc korun.

Jiří Klein (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “My jsme především velmi rádi za to, že ta částka byla navýšena. My vždy budeme podporovat, aby novojičínské spolky a kluby byly podporovány co možná nejvíce.”

Jen pro srovnání v letošním roce šlo na programové dotace o 5 milionů méně. Kromě navýšení částky se také změnil systém dotačních programů, žadatelé nově vyplní pouze dva dokumenty.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Každý program má teď svůj samostatný dokument, tak, aby ten žadatel měl jednodušší práci s vyhledáváním, čili nemusí nakukovat do několika dokumentů.”

Termín pro podávání žádostí o programové dotace je mezi 12. a 22. říjnem. Vše je na městském webu.

---

Anketa mezi energetickými experty

Snad každý z nás v poslední době řeší spotřebu energií. Nejen pro ty, kteří zvažují, který typ vytápění umístit do svého domu, tady máme následující anketu. Odpovídali experti na energetiku.

Kdybyste v tomto okamžiku stavěl rodinný dům, jaké zdroje energií byste si tam vybudoval?

Jan Světlík, CEO Cylinders Holding: „Klasiku – elektřinu, plyn a fotovoltaiku a pokud možno externě tepelné čerpadlo.“

Michal Macenauer, ředitel strategie, EGÚ Brno: „Strašně to záleží na zateplení objektu. Poku ho zateplený nemáte, tak se vyplatí tepelné čerpadlo. Ale ve většině případů se pořád ještě vyplatí kombinace plynového kotle s nějakou fotovoltaikou.“

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie: „Fotovoltaika nebo solární kolektor v kombinaci s tepelným čerpadlem plus chytré řešení. A určitě bych se zamyslel, jestli se mi tam nehodí zdroj na dřevo.“

Petr Třešňák, náměstek člena vlády, MPO: „Pokud bych si stavěl rodinný dům, tak pravděpodobně bych si instaloval tepelné čerpadlo a zvažoval bych fotovoltaiku na střechu a baterie.“

---

Havířovskou nemocnici navštívily stovky lidí v rámci Dne zdraví

Nemocnice v Havířově uspořádala pro širokou veřejnost velkou akci plnou preventivních vyšetření nazvanou Den zdraví. Nově se lidé mohli poradit třeba s dentálními hygienisty nebo podstoupit ultrazvuk štítné žlázy. Velký zájem byl i o prohlídku patologie.

Jubilejní desátý ročník velké preventivní akce nazvané Den zdraví si v havířovské nemocnici nenechaly ujít stovky lidí. Nemocnice jim nabídla širokou škálu vyšetření, včetně mnoha stanovišť, které byly zájemcům k dispozici úplně poprvé.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "My jsme v letošním roce narozdíl od předchozích ročníků rozšířili stanoviště, kterých je letos téměř 15, o laparoskopický trenažér, dentální hygienu, máme možnost si nechat zkontrolovat znaménka, letos poprvé budeme dělat ultrazvuk štítné žlázy nebi ultrazvuk karotid."

Zájem byl o všechna vyšetření. U některých vyšší, na ně pak lidé čekali ve frontách. Třeba na vyšetření znamének.

anketa: návštěvníci Dne zdraví: "Kvůli obezitě jsem přišla, protože tam měří tuky v těle a na cévní a u tlakového tam jen změřil kolik mám okysličenou krev a teď stojím tady.” "Člověk potřebuje sem tam si ověřit co to dá a co to nedá.” "Nebyl jsem dlouho na prohlídce, tak tady jestli něco zjistí a když nezjistí, budu rád, že jsme zdravý, tak uvidím.” "Hodně stanovišť mě zaujalo, hlavně ledviny.”

Velký zájem byl o historicky první veřejnou prohlídku patologie. 

---

Umělečtí kováři vzdali hold Gustavu Eiffelovi

Umělecká škola AVE ART uspořádala už tradiční sympozium prostorových forem. Umělečtí kováři v rámci něj letos tvoří dvě plastiky. Jedna z nich bude po dokončení umístěna v Jubilejní kolonii v Hrabůvce.

Letos probíhá už 9. ročník sympozia prostorových forem. Umělecká škola AVE ART jej organizuje vždy na přelomu prázdnin a zahájení nového školního roku. Tematicky je tentokrát zaměřen na francouzského architekta Gustava Eiffela, který byl významnou celosvětově známou osobností.


Jaroslav Prokop, ředitel umělecké školy AVE ART: “Chceme vytvořit takový památníček tomuto velikánovi a současně se vytváří druhá práce, která je tvořena pro město Píšť a je to takový speciální nosník, nebo podstavec pro zvon.”

Petr Vacek, student umělecké školy AVE ART: “Byl to můj nápad ke 100. výročí úmrtí Gustava Eiffela. Nejsložitější je natahování těch ocelových lanek, kterých bude 91, což symbolizuje věk, kterého se Eiffel dožil a to je nejpracnější.”


Marek Břuska, zástupce ředitele umělecké školy AVE ART: “Děláme držák na zvon ze 17. století. Použili jsme čtyřhran 30 na 30, protože ten zvon má 350 kilo. Bude se skládat ze tří ramen, budou probíjené, nýtované tak, ať to unese tu váhu.”



Díla vznikají v historické kovárně z roku 1930, která je stále ještě funkční. Pracuje na nich 7 uměleckých kovářů, z toho 3 učitelé a 4 studenti.

Jubilejní kolonii už dvě plastiky studentů umělecké školy AVE ART zdobí. Jde o sochy, které znázorňují létající ptáky, které jsou umístěny na náměstí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-24-09-2023-14-00