Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Opava se chystá koupit chátrající Bredu
  • Protipovodňová opatření v Petřkovicích jsou hotova
  • Frýdek-Místek navštívil japonský velvyslanec
  • Ostrava chce odpustit nájmy za předzahrádky
  • V Muzeu Novojičínska se lidé učí pátrat po předcích
  • 4. ročník Pecha Kucha Night v Bruntále

Opava se chystá koupit chátrající Bredu

Osm let zavřený obchodní dům Breda v Opavě, který je národní kulturní památkou, má v úmyslu koupit město. Správce konkurzní podstaty chce za objekt téměř 40 mil. korun. Mnohonásobně vyšší investice pak budou potřeba do opravy budovy s děravou střechou, vlhkými zdmi a rozbitými okny. Město spoléhá na pomoc státu. V opravené Bredě by mohlo být muzeum, komerční plochy nebo i byty.

Obchodní dům Breda & Weinstein – ikonická stavba architekta Leopolda Bauera stojí v centru Opavy téměř 100 let. Prvorepublikový luxusní nákupní chrám přežil válku, znárodnění i privatizaci. Posledním vlastníkem byl podnikatel Kamil Kolek. Jeho firma ale zkrachovala. A teď je tato kulturní památka na prodej.

obyvatelka Opavy: „Už se to řeší dlouho a pořád je tady to lešení a je to v takovém stavu, v jakém to je.“

Záchrannou ruku ale podává město. Bredu může koupit od insolvenčního správce.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Připravujeme návrh smlouvy na odkup Bredy. Jednalo by se o dohodnutou částku 39,5 mil korun, která by byla splatná ve dvou splátkách.“

Obchodní dům je totiž od roku 2013 zavřený. Netopí se tady a zajištěna je jen nejzákladnější údržba.

Václav Hájek, Národní památkový ústav: Největším problémem obchodního domu je vlhkost, která proniká dovnitř svislými konstrukcemi, zdivem a tlačí se i do sklepních podlaží. Vlhkost způsobuje destrukci původních dřevěných obkladů.“

Už nyní je jasné, že záchrana budovy bude drahou záležitostí. 

Hana Brňáková (Piráti & Opavané), opoziční zastupitelka: „Musíme se zamyslet, zda město bude schopno utáhnout tak vysokou investici, která je potřeba jen na odkup. Kde pak vezme další peníze a rezervy třeba na finanční spoluúčast při další rekonstrukci."

Město spoléhá na to, že při záchraně této kulturní památky, mu pomůže stát.  Na užitné ploše 10 000 mby mohly být výstavní plochy, muzeum, kanceláře i obchody.

Odkoupení obchodního domu Breda od insolvenčního správce musí odsouhlasit zastupitelé. Na program jednání by se mohl tento bod dostat v prosinci.



OBCHODNÍ DŮM BREDA & WEINSTEIN V OPAVĚ  V DATECH:

1927 zahájení stavby

1928 dokončení stavby

1945 přejmenován na „Průkopník“, později na „Prior“

1965 rekonstrukce

1989 vrací se původní název „Breda“

1994 objekt získal v rámci privatizace K. Kolek

2004 požár a následně rekonstrukce

2013 uzavření

2017 insolvenční správce nabízí budovu k prodeji




---

Protipovodňová opatření v Petřkovicích jsou hotova

Obyvatelé Ostravy - Petřkovic přijali s úlevou zprávu, že protipovodňová opatření na Ludgeřovické potoce jsou hotova. Stavba trvala několik roků a v posledních dvou letech se budovalo nové koryto potoka v délce asi půl kilometru podél silnice, což sebou samozřejmě neslo i řadu omezení.

Slavnostní stříhání pásky udělalo definitivní tečku za stavbou protipovodňových opatření na Ludgeřovickém potoce v Ostravě - Petřkovicích. Staré rozpadající se břehy nahradila po obou stranách nová opěrná zeď, která značně zvýšila bezpečnost a ochranu okolních domů před velkou vodou. 

Ivo Mikulica (ODS), starosta Ostravy - Petřkovic: "I s přípravou trvala celá stavba šest let. Pro místní občany byly nejhorší poslední dva roky, protože se lezlo na jejich pozemky, na jejich ploty, někdy tady byl trošku hluk, ale bez toho stavba nejde." 

Zpevnění břehů se provádělo v délce zhruba 500 metrů a stavebníci nezapomněli ani na výklenky pro hnízdění ptáků, které jsou každých 30 metrů a také na koridor určený pro napájení zvěře.

Marian Kotas, jednatel stavební firmy K2: "Stavba je rozmanitá v tom, že se skládá z monolitických stěn obložených kamenivem, gabionových opěrných zdí, dřevěných plůtků, jsou tady rovnaniny i záhozy." 

I když investorem stavby byl městský obvod Ostrava - Petřkovice, finance poskytl magistrát.

Zuzana Bajgarová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Magistrát města Ostravy stavbu ze sta procent financoval právě z důvodu povahy toho opatření, tedy že se jedná o protipovodňové řešení. Jedná se o částku zhruba 60 milionů korun." 

Součástí stavby je i nová silnice podél potoka. Stavebníci nechali místním občanům na památku také vodníka Česílka, který je má ochránit před další velkou vodou. 

---

Frýdek-Místek navštívil japonský velvyslanec

Frýdek-Místek navštívil japonský velvyslanec Hideo Suzuki. Osobně se setkal se zástupci vedení města a také navštívil novou basketbalovou halu spolku Basketpoint. Zaujalo ho totiž, že se v ní vede tradiční japonský styl sportovní výchovy.

Nový velvyslanec ze Země vycházejícího slunce navštívil Magistrát ve Frýdku-Místku. V České republice je teprve přes rok, přesto už stihl několikrát zavítat i do Moravskoslezského kraje.

Hideo Suzuki, velvyslanec Japonska v ČR: "Moravskoslezský kraj jsem navštívil už potřetí. Je velmi zajímavý v oblasti průmyslu, historie a bohatých tradic."

Hlavním tématem návštěvy byla nově vzniklá basketbalová hala, ve které už plně sportují hlavně děti.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Myslím si, že návštěva japonského velvyslance je určitě velká událost i pro takové město, jako je Frýdek-Místek a jsem rád, že to nebyla jenom zdvořilostní návštěva, ale je to důsledek činnosti rodiny Navrátilů ve Frýdku—Místku. A toho, že se jim podařilo dostat část japonské kultury sem v podobě nového sportoviště. Basketbalové haly, na které město výrazně participovalo. A je to místo, kde se potkává naše tradiční kultura s kulturou japonskou, která je trochu odlišná v přístupu k výchově dětí a ke sportu. A myslím si, že to je věc, která městu velmi prospěje a jsem rád, že jsme se dneska v takovém formátu mohli potkat."

Hideo Suzuki, velvyslanec Japonska v ČR: "Velmi mě potěšilo, že pan Navrátil přenesl do Frýdku-Místku japonský styl sportovní výchovy. To mě hodně zajímalo, tak jsem s ním chtěl v tomto odvětví navázat spolupráci."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Já jsem nadšený, že pan velvyslanec Suzuki konečně zavítal do Frýdku-Místku. Ten plán byl, že se tady přijde podívat na návštěvu jeho předchůdce, ale korona zabránila tomu, aby proběhl tento slavnostní akt. Budu doufat, že dnešní návštěva, která je možná završením třicetiletého soužití s mou japonskou paní, že přinese Frýdku-Místku i určitou zvýšenou míru kultivace prostředí, protože pan velvyslanec zmínil i ve svém projevu, že se mu líbí, že se pokoušíme v našem klubu v podstatě provozovat sport jako součást výchovy dětí, inspirováni japonským školským systémem."

Na magistrátu si pro velvyslance připravili dárek v podobě knihy o městě a také ho požádali o podpis do pamětní knihy. Tím se připojil k řadě významných historických osobností.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Do kroniky, kterou tady máme, takže jeho podpis je vedle například Tomáše Garrigua Masaryka nebo Edvarda Beneše, případně Jana Masaryka, který byl ministrem zahraniční Československé republiky. To si myslím, že pro něj bylo příjemné překvapení a byl tímto poctěn."

Později pak velvyslanec zavítal na osobní návštěvu samotné basketbalové haly.

---

Ostrava chce odpustit nájmy za předzahrádky

Ostrava chce znovu pomoci podnikatelům v pohostinství, kteří se po covidové pandemii dávají dohromady jen velmi pomalu a proto jim odpustí nájemné za předzahrádky. Podnikatelé mohou o úlevu požádat za celý rok 2021.

Majitelé restaurací, hospod, cukráren i kaváren hlásí, že hosté se po skončení vládních omezení v souvislosti s pandemií sice vrátili, ale je jich méně a někdy i výrazně. Proto se vedení ostravského magistrátu rozhodlo, že jim pomůže a nebudou muset platit nájemné za předzahrádky. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Právnické a fyzické osoby mohou požádat o poskytnutí stoprocentní slevy z nájemného u nájemních smluv, uzavřených se statutárním městem Ostrava a sjednaných za účelem umístění a provozování restaurační předzahrádky. Slevu na nájem ve stoprocentní výši lze žádat za celé období kalendářního roku 2021."

Magistrát zároveň vyzval také jednotlivé městské obvody, aby se zachovaly podobně. Největší městská část Ostrava - Jih ale nic podobného neplánuje. Oproti tomu Poruba, kde je více než 70 předzahrádek, podnikatelům poplatky už odpustila.

Martin Otipka, mluvčí Ostravy - Poruby: "Poruba nemá s provozovateli předzahrádek sjednány žádné nájemní smlouvy, logicky tedy žádný nájem promíjet nemůže. Podnikatelé ale platí za předzahrádky místní poplatek a ten jsme jim v loňském roce a do poloviny letošního roku prominuli. Od července je pak v platnosti obecně závazná vyhláška města, která je od poplatku osvobozuje." 

Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, kde je díky Stodolní ulici asi nejvíce předzahrádek, bude o případné pomoci podnikatelům v pohostinství teprve jednat.

---

V Muzeu Novojičínska se lidé učí pátrat po předcích

S velkým ohlasem veřejnosti se setkal další ročník novojičínské Muzejní školy nejen pro seniory. Otevřít musela hned dva semináře. Na jedné z přednášek například účastníci získali návod, jak pátrat po předcích.

Muzejní škola nejen pro seniory začala v Novém Jičíně svůj další ročník, a to velmi úspěšně. Přes narušení chodu v uplynulém období se do ní vrátili věrní posluchači a přišli i nováčci. Otevřeny jsou současně dva semináře.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Během dvou dnů se naplnila kapacita dopolední i odpolední školy. Máme za sebou tři přednášky a dneska nás čeká přednáška o genealogii.”

Martin Pytr, genealog: ”Genealogie, česky rodopis, když to řeknu laicky, tak je to o pátrat po předcích a sestavovat rodokmen.”

posluchači muzejní školy:

“Chodím sem velice ráda, je to pro mne přínosné a ta témata mě skutečně zajímají.”

“Zajímají mě spíše nejen ty fakta, ale jak žili, jak se chovali, jaké byly vazby mezi nimi. Ale je to těžké, protože se už člověk nemá koho zeptat.”

Martin Pytr se v případě svých předků dostal dokonce až do třicátých let 17. století. Při bádání doporučuje začít u nejstarších příbuzných.

Martin Pytr, genealog: “Zjistit informace v rodině od starších žijících pamětníků. Protože archivy počkají, ale nikdo vám tam neřekne, kdo je ten starší pán na té fotce.”

V dalších lekcích čeká posluchače třeba téma Nového Jičína na fotografiích před 100 lety nebo jaké výtvarné klenoty ukrývá depozitář muzea.

---

4. ročník Pecha Kucha Night v Bruntále

Akce Pecha Kucha (peča kuča) Night vznikla původně v Japonsku nápadem architektů a v překladu znamená Noc povídání. Měla zefektivnit původně dlouhé a nezáživné besedy s umělci a odborníky. Postupně se díky jasným pravidlům diskuzí stala světovým fenoménem. V Bruntále se konala již počtvrté.

Akce Pecha Kucha Night se pořádají ve více než 230 městech na všech kontinentech.

Eliška Hlavenková, zakladatelka akce a hlavní pořadatelka: „Pecha Kucha je výjimečná tím, že její prezentace jsou nějakým způsobem časově omezené. Každý účinkující si připraví 20 obrázků a na každý obrázek má 20 vteřin. Pecha Kucha probíhá po celém světě, dneska konkrétně probíhá i v Německu a v Číně.“

Zajisté největší osobností bruntálské akce byl celosvětově známý sochař, výtvarník a spisovatel Kurt Gebauer.

Kurt Gebauer, sochař, malíř, spisovatel, Praha: „Já už jsem jednu Pechu Kuchu zažil v Praze, je to moje tvorba z kamení."

V Bruntále vystoupilo celkem 10 prezentujících účastníků z nejrůznějších oborů.

Stanislav Zámečník, Farma u Stromovouse, Stará Voda: „My jsme taková specifická farmička, která během 4 let získala 3x ocenění Regionální potravina MS kraje.“

Lída Ondrašíková, malířka, Rýmařov: „Já jsem dneska přijela představit na Bruntálskou Pecha Kucha Night jesenický umělecký festival, který pořádám v Janovicích u Rýmařova."

Kamil Schaumann, Penzion Schaumannův dvůr, Karlovice: „Já jsem prezentoval čistou vodu z Jeseníků, to znamená vodu Schaumanovku, která je vlastně kojeneckou vodou a opravdu je to dar přírody."

Petr Zahnaš, geopark Krajina břidlice. Zálužné u Vítkova: „Přišel jsem dneska představit spolek Zálužné, který se věnuje vracení historické paměti lidem a obci."

Formát besed akce Pecha Kucha Night se stal natolik zajímavým, že jej do své praxe přebírá také řada firem a společností.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
24. října 2021, 14:00

Opava se chystá koupit chátrající Bredu

Osm let zavřený obchodní dům Breda v Opavě, který je národní kulturní památkou, má v úmyslu koupit město. Správce konkurzní podstaty chce za objekt téměř 40 mil. korun. Mnohonásobně vyšší investice pak budou potřeba do opravy budovy s děravou střechou, vlhkými zdmi a rozbitými okny. Město spoléhá na pomoc státu. V opravené Bredě by mohlo být muzeum, komerční plochy nebo i byty.

Obchodní dům Breda & Weinstein – ikonická stavba architekta Leopolda Bauera stojí v centru Opavy téměř 100 let. Prvorepublikový luxusní nákupní chrám přežil válku, znárodnění i privatizaci. Posledním vlastníkem byl podnikatel Kamil Kolek. Jeho firma ale zkrachovala. A teď je tato kulturní památka na prodej.

obyvatelka Opavy: „Už se to řeší dlouho a pořád je tady to lešení a je to v takovém stavu, v jakém to je.“

Záchrannou ruku ale podává město. Bredu může koupit od insolvenčního správce.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Připravujeme návrh smlouvy na odkup Bredy. Jednalo by se o dohodnutou částku 39,5 mil korun, která by byla splatná ve dvou splátkách.“

Obchodní dům je totiž od roku 2013 zavřený. Netopí se tady a zajištěna je jen nejzákladnější údržba.

Václav Hájek, Národní památkový ústav: Největším problémem obchodního domu je vlhkost, která proniká dovnitř svislými konstrukcemi, zdivem a tlačí se i do sklepních podlaží. Vlhkost způsobuje destrukci původních dřevěných obkladů.“

Už nyní je jasné, že záchrana budovy bude drahou záležitostí. 

Hana Brňáková (Piráti & Opavané), opoziční zastupitelka: „Musíme se zamyslet, zda město bude schopno utáhnout tak vysokou investici, která je potřeba jen na odkup. Kde pak vezme další peníze a rezervy třeba na finanční spoluúčast při další rekonstrukci."

Město spoléhá na to, že při záchraně této kulturní památky, mu pomůže stát.  Na užitné ploše 10 000 mby mohly být výstavní plochy, muzeum, kanceláře i obchody.

Odkoupení obchodního domu Breda od insolvenčního správce musí odsouhlasit zastupitelé. Na program jednání by se mohl tento bod dostat v prosinci.



OBCHODNÍ DŮM BREDA & WEINSTEIN V OPAVĚ  V DATECH:

1927 zahájení stavby

1928 dokončení stavby

1945 přejmenován na „Průkopník“, později na „Prior“

1965 rekonstrukce

1989 vrací se původní název „Breda“

1994 objekt získal v rámci privatizace K. Kolek

2004 požár a následně rekonstrukce

2013 uzavření

2017 insolvenční správce nabízí budovu k prodeji




---

Protipovodňová opatření v Petřkovicích jsou hotova

Obyvatelé Ostravy - Petřkovic přijali s úlevou zprávu, že protipovodňová opatření na Ludgeřovické potoce jsou hotova. Stavba trvala několik roků a v posledních dvou letech se budovalo nové koryto potoka v délce asi půl kilometru podél silnice, což sebou samozřejmě neslo i řadu omezení.

Slavnostní stříhání pásky udělalo definitivní tečku za stavbou protipovodňových opatření na Ludgeřovickém potoce v Ostravě - Petřkovicích. Staré rozpadající se břehy nahradila po obou stranách nová opěrná zeď, která značně zvýšila bezpečnost a ochranu okolních domů před velkou vodou. 

Ivo Mikulica (ODS), starosta Ostravy - Petřkovic: "I s přípravou trvala celá stavba šest let. Pro místní občany byly nejhorší poslední dva roky, protože se lezlo na jejich pozemky, na jejich ploty, někdy tady byl trošku hluk, ale bez toho stavba nejde." 

Zpevnění břehů se provádělo v délce zhruba 500 metrů a stavebníci nezapomněli ani na výklenky pro hnízdění ptáků, které jsou každých 30 metrů a také na koridor určený pro napájení zvěře.

Marian Kotas, jednatel stavební firmy K2: "Stavba je rozmanitá v tom, že se skládá z monolitických stěn obložených kamenivem, gabionových opěrných zdí, dřevěných plůtků, jsou tady rovnaniny i záhozy." 

I když investorem stavby byl městský obvod Ostrava - Petřkovice, finance poskytl magistrát.

Zuzana Bajgarová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Magistrát města Ostravy stavbu ze sta procent financoval právě z důvodu povahy toho opatření, tedy že se jedná o protipovodňové řešení. Jedná se o částku zhruba 60 milionů korun." 

Součástí stavby je i nová silnice podél potoka. Stavebníci nechali místním občanům na památku také vodníka Česílka, který je má ochránit před další velkou vodou. 

---

Frýdek-Místek navštívil japonský velvyslanec

Frýdek-Místek navštívil japonský velvyslanec Hideo Suzuki. Osobně se setkal se zástupci vedení města a také navštívil novou basketbalovou halu spolku Basketpoint. Zaujalo ho totiž, že se v ní vede tradiční japonský styl sportovní výchovy.

Nový velvyslanec ze Země vycházejícího slunce navštívil Magistrát ve Frýdku-Místku. V České republice je teprve přes rok, přesto už stihl několikrát zavítat i do Moravskoslezského kraje.

Hideo Suzuki, velvyslanec Japonska v ČR: "Moravskoslezský kraj jsem navštívil už potřetí. Je velmi zajímavý v oblasti průmyslu, historie a bohatých tradic."

Hlavním tématem návštěvy byla nově vzniklá basketbalová hala, ve které už plně sportují hlavně děti.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Myslím si, že návštěva japonského velvyslance je určitě velká událost i pro takové město, jako je Frýdek-Místek a jsem rád, že to nebyla jenom zdvořilostní návštěva, ale je to důsledek činnosti rodiny Navrátilů ve Frýdku—Místku. A toho, že se jim podařilo dostat část japonské kultury sem v podobě nového sportoviště. Basketbalové haly, na které město výrazně participovalo. A je to místo, kde se potkává naše tradiční kultura s kulturou japonskou, která je trochu odlišná v přístupu k výchově dětí a ke sportu. A myslím si, že to je věc, která městu velmi prospěje a jsem rád, že jsme se dneska v takovém formátu mohli potkat."

Hideo Suzuki, velvyslanec Japonska v ČR: "Velmi mě potěšilo, že pan Navrátil přenesl do Frýdku-Místku japonský styl sportovní výchovy. To mě hodně zajímalo, tak jsem s ním chtěl v tomto odvětví navázat spolupráci."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Já jsem nadšený, že pan velvyslanec Suzuki konečně zavítal do Frýdku-Místku. Ten plán byl, že se tady přijde podívat na návštěvu jeho předchůdce, ale korona zabránila tomu, aby proběhl tento slavnostní akt. Budu doufat, že dnešní návštěva, která je možná završením třicetiletého soužití s mou japonskou paní, že přinese Frýdku-Místku i určitou zvýšenou míru kultivace prostředí, protože pan velvyslanec zmínil i ve svém projevu, že se mu líbí, že se pokoušíme v našem klubu v podstatě provozovat sport jako součást výchovy dětí, inspirováni japonským školským systémem."

Na magistrátu si pro velvyslance připravili dárek v podobě knihy o městě a také ho požádali o podpis do pamětní knihy. Tím se připojil k řadě významných historických osobností.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Do kroniky, kterou tady máme, takže jeho podpis je vedle například Tomáše Garrigua Masaryka nebo Edvarda Beneše, případně Jana Masaryka, který byl ministrem zahraniční Československé republiky. To si myslím, že pro něj bylo příjemné překvapení a byl tímto poctěn."

Později pak velvyslanec zavítal na osobní návštěvu samotné basketbalové haly.

---

Ostrava chce odpustit nájmy za předzahrádky

Ostrava chce znovu pomoci podnikatelům v pohostinství, kteří se po covidové pandemii dávají dohromady jen velmi pomalu a proto jim odpustí nájemné za předzahrádky. Podnikatelé mohou o úlevu požádat za celý rok 2021.

Majitelé restaurací, hospod, cukráren i kaváren hlásí, že hosté se po skončení vládních omezení v souvislosti s pandemií sice vrátili, ale je jich méně a někdy i výrazně. Proto se vedení ostravského magistrátu rozhodlo, že jim pomůže a nebudou muset platit nájemné za předzahrádky. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Právnické a fyzické osoby mohou požádat o poskytnutí stoprocentní slevy z nájemného u nájemních smluv, uzavřených se statutárním městem Ostrava a sjednaných za účelem umístění a provozování restaurační předzahrádky. Slevu na nájem ve stoprocentní výši lze žádat za celé období kalendářního roku 2021."

Magistrát zároveň vyzval také jednotlivé městské obvody, aby se zachovaly podobně. Největší městská část Ostrava - Jih ale nic podobného neplánuje. Oproti tomu Poruba, kde je více než 70 předzahrádek, podnikatelům poplatky už odpustila.

Martin Otipka, mluvčí Ostravy - Poruby: "Poruba nemá s provozovateli předzahrádek sjednány žádné nájemní smlouvy, logicky tedy žádný nájem promíjet nemůže. Podnikatelé ale platí za předzahrádky místní poplatek a ten jsme jim v loňském roce a do poloviny letošního roku prominuli. Od července je pak v platnosti obecně závazná vyhláška města, která je od poplatku osvobozuje." 

Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, kde je díky Stodolní ulici asi nejvíce předzahrádek, bude o případné pomoci podnikatelům v pohostinství teprve jednat.

---

V Muzeu Novojičínska se lidé učí pátrat po předcích

S velkým ohlasem veřejnosti se setkal další ročník novojičínské Muzejní školy nejen pro seniory. Otevřít musela hned dva semináře. Na jedné z přednášek například účastníci získali návod, jak pátrat po předcích.

Muzejní škola nejen pro seniory začala v Novém Jičíně svůj další ročník, a to velmi úspěšně. Přes narušení chodu v uplynulém období se do ní vrátili věrní posluchači a přišli i nováčci. Otevřeny jsou současně dva semináře.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Během dvou dnů se naplnila kapacita dopolední i odpolední školy. Máme za sebou tři přednášky a dneska nás čeká přednáška o genealogii.”

Martin Pytr, genealog: ”Genealogie, česky rodopis, když to řeknu laicky, tak je to o pátrat po předcích a sestavovat rodokmen.”

posluchači muzejní školy:

“Chodím sem velice ráda, je to pro mne přínosné a ta témata mě skutečně zajímají.”

“Zajímají mě spíše nejen ty fakta, ale jak žili, jak se chovali, jaké byly vazby mezi nimi. Ale je to těžké, protože se už člověk nemá koho zeptat.”

Martin Pytr se v případě svých předků dostal dokonce až do třicátých let 17. století. Při bádání doporučuje začít u nejstarších příbuzných.

Martin Pytr, genealog: “Zjistit informace v rodině od starších žijících pamětníků. Protože archivy počkají, ale nikdo vám tam neřekne, kdo je ten starší pán na té fotce.”

V dalších lekcích čeká posluchače třeba téma Nového Jičína na fotografiích před 100 lety nebo jaké výtvarné klenoty ukrývá depozitář muzea.

---

4. ročník Pecha Kucha Night v Bruntále

Akce Pecha Kucha (peča kuča) Night vznikla původně v Japonsku nápadem architektů a v překladu znamená Noc povídání. Měla zefektivnit původně dlouhé a nezáživné besedy s umělci a odborníky. Postupně se díky jasným pravidlům diskuzí stala světovým fenoménem. V Bruntále se konala již počtvrté.

Akce Pecha Kucha Night se pořádají ve více než 230 městech na všech kontinentech.

Eliška Hlavenková, zakladatelka akce a hlavní pořadatelka: „Pecha Kucha je výjimečná tím, že její prezentace jsou nějakým způsobem časově omezené. Každý účinkující si připraví 20 obrázků a na každý obrázek má 20 vteřin. Pecha Kucha probíhá po celém světě, dneska konkrétně probíhá i v Německu a v Číně.“

Zajisté největší osobností bruntálské akce byl celosvětově známý sochař, výtvarník a spisovatel Kurt Gebauer.

Kurt Gebauer, sochař, malíř, spisovatel, Praha: „Já už jsem jednu Pechu Kuchu zažil v Praze, je to moje tvorba z kamení."

V Bruntále vystoupilo celkem 10 prezentujících účastníků z nejrůznějších oborů.

Stanislav Zámečník, Farma u Stromovouse, Stará Voda: „My jsme taková specifická farmička, která během 4 let získala 3x ocenění Regionální potravina MS kraje.“

Lída Ondrašíková, malířka, Rýmařov: „Já jsem dneska přijela představit na Bruntálskou Pecha Kucha Night jesenický umělecký festival, který pořádám v Janovicích u Rýmařova."

Kamil Schaumann, Penzion Schaumannův dvůr, Karlovice: „Já jsem prezentoval čistou vodu z Jeseníků, to znamená vodu Schaumanovku, která je vlastně kojeneckou vodou a opravdu je to dar přírody."

Petr Zahnaš, geopark Krajina břidlice. Zálužné u Vítkova: „Přišel jsem dneska představit spolek Zálužné, který se věnuje vracení historické paměti lidem a obci."

Formát besed akce Pecha Kucha Night se stal natolik zajímavým, že jej do své praxe přebírá také řada firem a společností.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-24-10-2021-14-00