Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Původní most na Ratibořské padl k zemi
  • Dva střety aut s chodci, policie připomněla viditelnost
  • Za šíření poplašné zprávy hrozí vysoké tresty
  • Ostravský model byl představen v Parlamentu ČR
  • Virtuální realita modernizuje výuku na ZŠ Ostravy-Jihu
  • Charity počítají, Nový Jičín a Studénka hlásí vyšší čísla

Původní most na Ratibořské padl k zemi

Most na Ratibořské ulici v Opavě-Kateřinkách po 60 letech padl k zemi. Původně byla v plánu jeho rekonstrukce, po loňských zářijových povodních ale statici rozhodli o jeho demolici.

Mostní provizorium na Ratibořské ulici uzavřela demolice původního povodněmi staticky narušeného mostu. Opava tak přišla o jednu z dominant města z roku 1965.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Ten původní most skutečně má to hlavní své za sebou, to znamená, v tuto chvíli je ta správná doba, krom toho, že byl porušen staticky během povodní, ho zbořit a nahradit novým."

Jan Havrlant, stavbyvedoucí demoliční firmy: “Bourání mostu se provádí za pomocí dvou demoličních bagrů, které jsou vybaveny hydraulickými nůžkami schopnými stříhat železobeton.”

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Ten nový most samozřejmě jednak bude výrazněji založený, protože tady ta povodeň z původní hloubky řeky 80 cm to podemlela až do dvou a půl metru a zároveň ta mostovka bude výš tak, aby opět odolala nějaké případné další povodni.”

Stavba nového mostu začne už na jaře a oproti původnímu plánu bude probíhat za plného provozu na provizorním mostě.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Nový most se postaví vedle a po zdemolování a přípravě jenom se most vlastně posune. Takže za to máme velkou radost, protože by to způsobilo na několik měsíců velké dopravní problémy v Opavě."

Po mostě, který se stal symbolem škod loňských povodní, totiž denně projede na 19 tisíc aut.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Pro Opavu je to naprosto klíčová spojnice. To znamená, my tady necháme to mostní provizorium prakticky pro celou letošní stavební sezonu."

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Již se připravuje soutěž, důležitá informace je to, že se bude soutěžit hlavně na čas tak, aby ten nový most byl postaven co nejdřív.”

Opavané by tak nový most měli mít plně k dispozici už letos na podzim.

---

Dva střety aut s chodci, policie připomněla viditelnost

Policie uspořádala v Novém Jičíně preventivní akci zaměřenou na bezpečnost chodců za snížené viditelnosti. Reagovala tak i na dva střety aut s chodci, ke kterým tu v uplynulých dnech došlo.

Prevence, která z úst policistů i pracovníků BESIPu zaznívá opakovaně - Chodci, buďte vidět, noste reflexní prvky. Přesto letmý pohled na lidi, kteří kolem páté hodiny odpoledne procházejí Novým Jičínem vypovídá o tom, že většina z nich v tmavém oblečení v šeru zaniká.

obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína:

“Někdy nosím reflexní prvky, když jdeme třeba po tmě.”

“Snažíme se, na kole i večer na procházce, ať jsme vidět.”

Tomáš Zbranek, preventista Krajského ředitelství PČR MS kraje: “Vlastně vidět a být viděn je alfou a omegou přežití v tom silničním provozu. Nejen vidět očima, ale i celou situaci vnímat, ten provoz, dobře se rozhlédnout, nemít na uších sluchátka, nekoukat do mobilního telefonu, protože v tomhle zimním období jsou i ty podmínky pro řidiče mnohem těžší proto, aby i ti řidiči chodce zaznamenali.”

Před několika dny došlo i v Novém Jičíně ke dvěma případům střetu auta s chodcem. V jednom z nich vozidlo srazilo ženu přímo na přechodu pro chodce, řidič ujel a žena skončila v péči záchranářů.

Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “V podstatě za loňský rok došlo k více než sedmdesáti fatálním zraněním chodců v provozu. Takže tím, že používám reflexní pásek, tak to riziko vlastního poškození při dopravní nehodě můžu snížit.”

Chodce v tmavém oblečení může řidič zaznamenat zhruba ve vzdálenosti 20 metrů, u světlejšího nebo výraznějšího oděvu může být viditelnost dvojnásobná. S reflexním prvkem až 200 metrů.

---

Za šíření poplašné zprávy hrozí vysoké tresty

Ostravským policistům se podařilo zadržet dalšího autora výhružky. Jedná se muže, který policistům anonymně ohlásil, že podpálí obchodní centrum. Za šíření poplašné zprávy hrozí pachateli pět let za mřížemi a nepomůže ani výmluva, že si dělal srandu.

Na konci minulého roku si operační důstojník policie přečetl na tísňové lince 158 SMS zprávu:  „Za špatné chování prodavaček podpálím jisté obchodní centrum v Ostravě. Je mi to lito...Berte to jako Vánoční bengál.“ Policisté museli ihned rozjet akci a protože nebylo konkretizováno, kterého řetězce se výhružka týká, bylo opatření velmi rozsáhlé a bylo do něj zapojeno mnoho mužů. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté přijali zvýšené bezpečnostní opatření spočívající v kontrolách nákupních center. Do tohoto se zapojily více jak dvě desítky policistů. Naštěstí se výhružná zpráva nepotvrdila."

Zhruba o hodinu později operační důstojník ze stejného telefonního čísla obdržel druhou zprávu ve znění: „Já si dělal srandu.“ Policisté z Hrabůvky už ale po pachateli intenzivně pátrali. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisařka 3. oddělení obecné kriminality v minulém týdnu ve zkráceném přípravném řízení sdělila 52letému muži podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy."

Pachatel u výslechu řekl, že měl konflikt s prodavačkou v hypermarketu na Dubině, a protože byl naštvaný, měl zprávu poslat. Nyní hrozí až 5 let vězení. a přitěžuje mu i to, že už něco podobného v minulosti už několikrát udělal. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Je důležité si uvědomit, že jakékoliv oznámení, které nese znaky vyhrožování či šíření poplašné zprávy, je policisty bráno zcela vážně a nelze ho nepodcenit. Byť se může vyhrožující osoba tímto způsobem domáhat například pozornosti, či volat o pomoc (ze zdravotních důvodů, špatné rodinné situace, finanční situace atd.), vždy si musí uvědomit následky svého jednání. Policisté k těmto opatřením přistupují okamžitě, kdy je zapojeno mnoho sil a prostředků. Mohou tak chybět tam, kde jsou opravdu více potřeba. Každá taková výhrůžka má charakter protiprávního jednání, za což může být oznamovatel potrestán."

---

Ostravský model byl představen v Parlamentu ČR

Ostravský projekt “Vložky do škol”, díky kterému jsou na všech základních školách ve městě hygienické pomůcky pro dívky volně k dispozici, plní i druhou velmi významnou úlohu - o problému se začalo mluvit a dokonce se stal tématem kulatého stolu v Parlamentu České republiky, kde ostravský model představil Zbyněk Pražák.

Stačil zhruba jeden rok a na všech základních školách zřizovaných Ostravou mají žákyně k dispozici menstruační vložky. Projekt vyjde v letošním roce město asi na milion korun a díky jeho úspěchu se o této problematice začalo mluvit, což je druhý a neméně důležitý efekt. Několik poslankyň napříč politickým spektrem uspořádaly na toto téma dokonce kulatý stůl v poslanecké sněmovně.

Ilona Kleníková, moderátorka kulatého stolu: "Když žena nemá přístup k menstruačním potřebám, může ji to vyřadit ze vzdělávání, ze zájmových aktivit, ze společenského života a to by nemělo být jedno nikomu z nás." 

Klára Kocmanová (Piráti), poslankyně Parlamentu ČR: "Nemůžu uvěřit, jak velkou účast na tom kulatém stole máme a je na tom vidět, že téma dostupnosti menstruačních potřeb na školách je opravdu pro spoustu lidí zajímavé a je velký zájem to řešit. Je to další důkaz toho, že si to téma zaslouží naší pozornost." 

Ostravský model přijel do Prahy představit náměstek primátora Zbyněk Pražák, který u vzniku zásobníků na vložky v základních školách stojí. 

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Když jsem se zhruba před rokem nechal inspirovat některými zeměmi a přišel s myšlenkou poskytovat dívkám základních škol zdarma menstruační pomůcky i v Ostravě, netušil jsem, jaký všeobecný a nesmírně široký ohlas to vyvolá. A kolik lidí z řad aktivistů s altruistickým myšlením, odborníků, učitelů, médií, ale i dívek a rodičů, zejména maminek, to v celé naší zemi osloví. Nabyl jsem dojmu, že tito lidé pouze čekali na nějaký impuls, aby se mohli pomoci zapojit do řešení problému, který zde existuje, ale o němž se možná ostýchali, či styděli veřejně mluvit. O to více mne těší, že způsob řešení zmíněného problému je označován jako ‚ostravský model."

Ostrava inspirovala v zajištění menstruačních pomůcek ve školách například Liberec a Zbyněk Pražák už se setkal také se zástupci vedení krajského úřadu, který má ve správě střední školy. 

---

Virtuální realita modernizuje výuku na ZŠ Ostravy-Jihu

Brýle virtuální reality, 3D tiskárna, iPady, interaktivní tabule, nábytek a další vybavení. To vše obsahují nové moderní učebny, které vzniknou na pěti základních školách v obvodu. Jedná se o projekt města a Ostravy-Jihu, který má za cíl zavést chytré technologie do klasické výuky a zmodernizovat tak vzdělávání.

Ponořit se při hodině přírodopisu do hlubin oceánů nebo při hodině chemie a fyziky bezpečně provádět pokusy – to vše umožní nový projekt Virtuální realita na základních školách v Ostravě-Jihu. První specializovanou učebnu mají už například na škole Františka Formana.

Vladimír Štalmach, ředitel ZŠ Františka Formana: „V naší učebně virtuální reality máme nově VR brýle, 3D tiskárnu, robota, nové iPady, tabuli a vlastně vesměs všechno, co vidíte kolem je úplně nově vytvořeno pro naši školu.“

S novou technikou se pedagogové prozatím učí pracovat. Čeká je ještě specializované školení. Učebna virtuální reality vznikla kromě školy Františka Formana i na ZŠ Chrujkinova. Na zbylých třech školách vzniknou během tohoto roku.

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „My to máme na několika školách, ty projekty na sebe nějakým způsobem navazují. Teď se jedná o pět škol, ale samozřejmě virtuální realita by měla být průběžně ve všech školách, protože jsou na to dotační tituly a programy.“

Projekt „Virtuální realita ve výuce na ZŠ v Ostravě-Jih“ realizuje statutární město Ostrava ve spolupráci s městským obvodem za finanční podpory Evropské unie.

---

Charity počítají, Nový Jičín a Studénka hlásí vyšší čísla

Po ukončení Tříkrálové sbírky teď přichází na řadu další důležitý krok - počítání peněz, které do kasiček koledníků lidé darovali. Třeba v Charitách v Novém Jičíně a Studénce hlásí i letos rekordní čísla.

Každou pokladničku je potřeba rozpečetit, zvlášť spočítat její obsah a zapsat výsledek. Takto probíhalo sčítání Tříkrálové sbírky také v Charitě Studénka.

Markéta Bőhmová, odbor financí a rozpočtu, MěÚ Studénka: “Po ukončení Tříkrálové sbírky se všechny pokladničky pod úředním dohledem rozpečetí, každá pokladnička se počítá zvlášť na mince a bankovky. Potom je proveden kontrolní přepočet, abychom věděli, že všechno bylo v pořádku.”

Výsledná suma, včetně spočítání okolních obcí, se tu zastavila na 1 milionu 262 tisících korun, loňský výtěžek překročila o 42 tisíc korun. Nebýt této sbírky, nemohli by tu třeba podporovat volnočasové aktivity dětí.

Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “A co by nám určitě hodně chybělo, tak penízky na výstavbu nového domova, který se tady buduje, už to tady vypadá tak trošku jako na tankodromu, ale už se těšíme, že třeba za rok už budeme v novém.”

A také v Novém Jičíně už je spočítáno, i tady je částka rekordní. Lidé darovali téměř 463 tisíc korun, zhruba o 25 tisíc více než loni. Na součet z přilehlých obcí tu ještě čekají. Vybrané peníze pomohou zdejší Charitě realizovat i jeden zcela nový záměr, službu sociální rehabilitace.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Jedná se o službu pro naše bývalé klienty azylového domu, kteří postupují do vlastního bydlení, a také pro další lidí, kteří mají problém si vlastní bydlení udržet.”

Výjimečným počinem letošní Tříkrálové sbírky je to, že část výtěžku půjde Charitám, které byly zasaženy zářijovými povodněmi, v tomto kraji do Krnova a Jeseníku.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
25. ledna 2025, 14:00

Původní most na Ratibořské padl k zemi

Most na Ratibořské ulici v Opavě-Kateřinkách po 60 letech padl k zemi. Původně byla v plánu jeho rekonstrukce, po loňských zářijových povodních ale statici rozhodli o jeho demolici.

Mostní provizorium na Ratibořské ulici uzavřela demolice původního povodněmi staticky narušeného mostu. Opava tak přišla o jednu z dominant města z roku 1965.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Ten původní most skutečně má to hlavní své za sebou, to znamená, v tuto chvíli je ta správná doba, krom toho, že byl porušen staticky během povodní, ho zbořit a nahradit novým."

Jan Havrlant, stavbyvedoucí demoliční firmy: “Bourání mostu se provádí za pomocí dvou demoličních bagrů, které jsou vybaveny hydraulickými nůžkami schopnými stříhat železobeton.”

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Ten nový most samozřejmě jednak bude výrazněji založený, protože tady ta povodeň z původní hloubky řeky 80 cm to podemlela až do dvou a půl metru a zároveň ta mostovka bude výš tak, aby opět odolala nějaké případné další povodni.”

Stavba nového mostu začne už na jaře a oproti původnímu plánu bude probíhat za plného provozu na provizorním mostě.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Nový most se postaví vedle a po zdemolování a přípravě jenom se most vlastně posune. Takže za to máme velkou radost, protože by to způsobilo na několik měsíců velké dopravní problémy v Opavě."

Po mostě, který se stal symbolem škod loňských povodní, totiž denně projede na 19 tisíc aut.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Pro Opavu je to naprosto klíčová spojnice. To znamená, my tady necháme to mostní provizorium prakticky pro celou letošní stavební sezonu."

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Již se připravuje soutěž, důležitá informace je to, že se bude soutěžit hlavně na čas tak, aby ten nový most byl postaven co nejdřív.”

Opavané by tak nový most měli mít plně k dispozici už letos na podzim.

---

Dva střety aut s chodci, policie připomněla viditelnost

Policie uspořádala v Novém Jičíně preventivní akci zaměřenou na bezpečnost chodců za snížené viditelnosti. Reagovala tak i na dva střety aut s chodci, ke kterým tu v uplynulých dnech došlo.

Prevence, která z úst policistů i pracovníků BESIPu zaznívá opakovaně - Chodci, buďte vidět, noste reflexní prvky. Přesto letmý pohled na lidi, kteří kolem páté hodiny odpoledne procházejí Novým Jičínem vypovídá o tom, že většina z nich v tmavém oblečení v šeru zaniká.

obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína:

“Někdy nosím reflexní prvky, když jdeme třeba po tmě.”

“Snažíme se, na kole i večer na procházce, ať jsme vidět.”

Tomáš Zbranek, preventista Krajského ředitelství PČR MS kraje: “Vlastně vidět a být viděn je alfou a omegou přežití v tom silničním provozu. Nejen vidět očima, ale i celou situaci vnímat, ten provoz, dobře se rozhlédnout, nemít na uších sluchátka, nekoukat do mobilního telefonu, protože v tomhle zimním období jsou i ty podmínky pro řidiče mnohem těžší proto, aby i ti řidiči chodce zaznamenali.”

Před několika dny došlo i v Novém Jičíně ke dvěma případům střetu auta s chodcem. V jednom z nich vozidlo srazilo ženu přímo na přechodu pro chodce, řidič ujel a žena skončila v péči záchranářů.

Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “V podstatě za loňský rok došlo k více než sedmdesáti fatálním zraněním chodců v provozu. Takže tím, že používám reflexní pásek, tak to riziko vlastního poškození při dopravní nehodě můžu snížit.”

Chodce v tmavém oblečení může řidič zaznamenat zhruba ve vzdálenosti 20 metrů, u světlejšího nebo výraznějšího oděvu může být viditelnost dvojnásobná. S reflexním prvkem až 200 metrů.

---

Za šíření poplašné zprávy hrozí vysoké tresty

Ostravským policistům se podařilo zadržet dalšího autora výhružky. Jedná se muže, který policistům anonymně ohlásil, že podpálí obchodní centrum. Za šíření poplašné zprávy hrozí pachateli pět let za mřížemi a nepomůže ani výmluva, že si dělal srandu.

Na konci minulého roku si operační důstojník policie přečetl na tísňové lince 158 SMS zprávu:  „Za špatné chování prodavaček podpálím jisté obchodní centrum v Ostravě. Je mi to lito...Berte to jako Vánoční bengál.“ Policisté museli ihned rozjet akci a protože nebylo konkretizováno, kterého řetězce se výhružka týká, bylo opatření velmi rozsáhlé a bylo do něj zapojeno mnoho mužů. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté přijali zvýšené bezpečnostní opatření spočívající v kontrolách nákupních center. Do tohoto se zapojily více jak dvě desítky policistů. Naštěstí se výhružná zpráva nepotvrdila."

Zhruba o hodinu později operační důstojník ze stejného telefonního čísla obdržel druhou zprávu ve znění: „Já si dělal srandu.“ Policisté z Hrabůvky už ale po pachateli intenzivně pátrali. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisařka 3. oddělení obecné kriminality v minulém týdnu ve zkráceném přípravném řízení sdělila 52letému muži podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy."

Pachatel u výslechu řekl, že měl konflikt s prodavačkou v hypermarketu na Dubině, a protože byl naštvaný, měl zprávu poslat. Nyní hrozí až 5 let vězení. a přitěžuje mu i to, že už něco podobného v minulosti už několikrát udělal. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Je důležité si uvědomit, že jakékoliv oznámení, které nese znaky vyhrožování či šíření poplašné zprávy, je policisty bráno zcela vážně a nelze ho nepodcenit. Byť se může vyhrožující osoba tímto způsobem domáhat například pozornosti, či volat o pomoc (ze zdravotních důvodů, špatné rodinné situace, finanční situace atd.), vždy si musí uvědomit následky svého jednání. Policisté k těmto opatřením přistupují okamžitě, kdy je zapojeno mnoho sil a prostředků. Mohou tak chybět tam, kde jsou opravdu více potřeba. Každá taková výhrůžka má charakter protiprávního jednání, za což může být oznamovatel potrestán."

---

Ostravský model byl představen v Parlamentu ČR

Ostravský projekt “Vložky do škol”, díky kterému jsou na všech základních školách ve městě hygienické pomůcky pro dívky volně k dispozici, plní i druhou velmi významnou úlohu - o problému se začalo mluvit a dokonce se stal tématem kulatého stolu v Parlamentu České republiky, kde ostravský model představil Zbyněk Pražák.

Stačil zhruba jeden rok a na všech základních školách zřizovaných Ostravou mají žákyně k dispozici menstruační vložky. Projekt vyjde v letošním roce město asi na milion korun a díky jeho úspěchu se o této problematice začalo mluvit, což je druhý a neméně důležitý efekt. Několik poslankyň napříč politickým spektrem uspořádaly na toto téma dokonce kulatý stůl v poslanecké sněmovně.

Ilona Kleníková, moderátorka kulatého stolu: "Když žena nemá přístup k menstruačním potřebám, může ji to vyřadit ze vzdělávání, ze zájmových aktivit, ze společenského života a to by nemělo být jedno nikomu z nás." 

Klára Kocmanová (Piráti), poslankyně Parlamentu ČR: "Nemůžu uvěřit, jak velkou účast na tom kulatém stole máme a je na tom vidět, že téma dostupnosti menstruačních potřeb na školách je opravdu pro spoustu lidí zajímavé a je velký zájem to řešit. Je to další důkaz toho, že si to téma zaslouží naší pozornost." 

Ostravský model přijel do Prahy představit náměstek primátora Zbyněk Pražák, který u vzniku zásobníků na vložky v základních školách stojí. 

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Když jsem se zhruba před rokem nechal inspirovat některými zeměmi a přišel s myšlenkou poskytovat dívkám základních škol zdarma menstruační pomůcky i v Ostravě, netušil jsem, jaký všeobecný a nesmírně široký ohlas to vyvolá. A kolik lidí z řad aktivistů s altruistickým myšlením, odborníků, učitelů, médií, ale i dívek a rodičů, zejména maminek, to v celé naší zemi osloví. Nabyl jsem dojmu, že tito lidé pouze čekali na nějaký impuls, aby se mohli pomoci zapojit do řešení problému, který zde existuje, ale o němž se možná ostýchali, či styděli veřejně mluvit. O to více mne těší, že způsob řešení zmíněného problému je označován jako ‚ostravský model."

Ostrava inspirovala v zajištění menstruačních pomůcek ve školách například Liberec a Zbyněk Pražák už se setkal také se zástupci vedení krajského úřadu, který má ve správě střední školy. 

---

Virtuální realita modernizuje výuku na ZŠ Ostravy-Jihu

Brýle virtuální reality, 3D tiskárna, iPady, interaktivní tabule, nábytek a další vybavení. To vše obsahují nové moderní učebny, které vzniknou na pěti základních školách v obvodu. Jedná se o projekt města a Ostravy-Jihu, který má za cíl zavést chytré technologie do klasické výuky a zmodernizovat tak vzdělávání.

Ponořit se při hodině přírodopisu do hlubin oceánů nebo při hodině chemie a fyziky bezpečně provádět pokusy – to vše umožní nový projekt Virtuální realita na základních školách v Ostravě-Jihu. První specializovanou učebnu mají už například na škole Františka Formana.

Vladimír Štalmach, ředitel ZŠ Františka Formana: „V naší učebně virtuální reality máme nově VR brýle, 3D tiskárnu, robota, nové iPady, tabuli a vlastně vesměs všechno, co vidíte kolem je úplně nově vytvořeno pro naši školu.“

S novou technikou se pedagogové prozatím učí pracovat. Čeká je ještě specializované školení. Učebna virtuální reality vznikla kromě školy Františka Formana i na ZŠ Chrujkinova. Na zbylých třech školách vzniknou během tohoto roku.

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „My to máme na několika školách, ty projekty na sebe nějakým způsobem navazují. Teď se jedná o pět škol, ale samozřejmě virtuální realita by měla být průběžně ve všech školách, protože jsou na to dotační tituly a programy.“

Projekt „Virtuální realita ve výuce na ZŠ v Ostravě-Jih“ realizuje statutární město Ostrava ve spolupráci s městským obvodem za finanční podpory Evropské unie.

---

Charity počítají, Nový Jičín a Studénka hlásí vyšší čísla

Po ukončení Tříkrálové sbírky teď přichází na řadu další důležitý krok - počítání peněz, které do kasiček koledníků lidé darovali. Třeba v Charitách v Novém Jičíně a Studénce hlásí i letos rekordní čísla.

Každou pokladničku je potřeba rozpečetit, zvlášť spočítat její obsah a zapsat výsledek. Takto probíhalo sčítání Tříkrálové sbírky také v Charitě Studénka.

Markéta Bőhmová, odbor financí a rozpočtu, MěÚ Studénka: “Po ukončení Tříkrálové sbírky se všechny pokladničky pod úředním dohledem rozpečetí, každá pokladnička se počítá zvlášť na mince a bankovky. Potom je proveden kontrolní přepočet, abychom věděli, že všechno bylo v pořádku.”

Výsledná suma, včetně spočítání okolních obcí, se tu zastavila na 1 milionu 262 tisících korun, loňský výtěžek překročila o 42 tisíc korun. Nebýt této sbírky, nemohli by tu třeba podporovat volnočasové aktivity dětí.

Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “A co by nám určitě hodně chybělo, tak penízky na výstavbu nového domova, který se tady buduje, už to tady vypadá tak trošku jako na tankodromu, ale už se těšíme, že třeba za rok už budeme v novém.”

A také v Novém Jičíně už je spočítáno, i tady je částka rekordní. Lidé darovali téměř 463 tisíc korun, zhruba o 25 tisíc více než loni. Na součet z přilehlých obcí tu ještě čekají. Vybrané peníze pomohou zdejší Charitě realizovat i jeden zcela nový záměr, službu sociální rehabilitace.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Jedná se o službu pro naše bývalé klienty azylového domu, kteří postupují do vlastního bydlení, a také pro další lidí, kteří mají problém si vlastní bydlení udržet.”

Výjimečným počinem letošní Tříkrálové sbírky je to, že část výtěžku půjde Charitám, které byly zasaženy zářijovými povodněmi, v tomto kraji do Krnova a Jeseníku.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-25-01-2025-14-00