Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Tripartita MSK žádá vládu, aby řešila krizi v Liberty
  • Další část nábřeží Ostravice bude zrekonstruována
  • Sportovcem MS kraje za rok 2023 se stal basketbalista Šiřina
  • Recidivista v podmínce stihl do zadržení 16 krádeží
  • Karvinští házenkáři skončili v Evropském poháru
  • Poštovního známka s Karlem Lopraisem

Tripartita MSK žádá vládu, aby řešila krizi v Liberty

Moravskoslezská tripartita podporuje odboráře v protestu za zachování výroby v Liberty Ostrava. Zároveň vyzvala vládu, aby začala intenzivně řešit krizi v Liberty i v celém ocelářském průmyslu. Kraj také připravuje dotčené firmy na možný scénář úpadku celé huti.

Většina provozů v Liberty Ostrava od 22. prosince stojí a zaměstnanci stále zůstávají doma. Dodavatel Tameh huti vypnul energie a skončil v úpadku, protože mu huť dluží téměř dvě miliardy korun. Kraj situaci sleduje a snaží se pomoci navázaným firmám.

Jan Krkoška (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Krajská tripartita žádá vládu, aby se začala intenzivně věnovat situaci v tuzemském ocelářství a začala hledat možná řešení krize. Nejenom ve společnosti Liberty, ale celkově ohrožení konkurenceschopnosti českého průmyslu a ocelářství. Ocel opravdu je strategická surovina, která je důležitá pro náš kraj. Všichni víme, že jezdíme po železnici, všichni víme, že jezdíme auty a já se také domnívám, že není třeba, abychom kupovali ocel ze zahraničí, ale abychom si uchovali tuto surovinu tady doma, u nás. A díky této surovině naši obyvatelé mají práci. Tvoříme hodnoty a zakládáme rodiny. Zmínili jsme také v rámci tripartity celý systém problémů v rámci ocelářství, který se musí začít řešit v rámci Evropské unie a v rámci vlády. Nikoliv tady zespodu, kdy hasíme jeden problém za druhým. Ale musí to být vládou nastavený jasný proces, který půjde a bude hájit naše zájmy našich firem, které jsou v našem regionu. Také jsme se dotkli povolenek emisních, které z našeho pohledu a kolegů, kteří seděli v sále, se dají řídit jakýmsi způsobem, ale je otázka. Chce to někdo řešit nebo to nikdo nechce řešit? Jsou v tom obrovské peníze. V rámci krajské tripartity také navrhujeme, aby se vytvořila v rámci ocelářské komice Ministerstva průmyslu a obchodu pracovní skupina, která by se měla zabývat také problémem negativního vývoje kolem Liberty."

Liberty zaměstnává na 6 tisíc lidí a nikdo neví, co s nimi bude dál. Na huť je také navázáno na 900 firem.

Martin Navrátil, ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti: "Aktivní obchodní výměnu má asi 550 a větší problémy nebo relevantní problémy sdělovala třeba třetina z nich. Ale prosím vás berme tato čísla s rezervou.

Kraj už firmy v rámci pomocných seminářů připravuje na možné scénáře dalšího vývoje.

Martin Navrátil, ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti: "Minulý týden ve středu jsme zahájili semináře, které jsou k vybraným tématům. A právě v době, kdy byla tripartita, tak probíhal další seminář, který se týká zejména toho, jak se postavit k různým scénářům situace v Liberty. Jedním z těch scénářů pravděpodobně může být i situace úpadku, situace insolvence, která bude chtít, aby si ty firmy v dodavatelském řetězci, aby si ty malé firmy, ti malí věřitelé, dostali do nějaké situace. O to my právě teď usilujeme. Mluvíme o nějakém společném zastupování. My jsme je v tom dneska proškolili, ten obsah toho semináře bude rozeslán na všechny relevantní firmy, kterých se to může dotýkat. A potom my nabízíme individuálně právě tady tu možnost zastupování. Je to ale jenom jedna z věcí, kterou děláme. Připravujeme celou řadu dalších věcí, hledáme možnosti dalších odbytišť pro ty firmy. Připravujeme další semináře. Mluvil jsem tady o tom, že velkým problémem je pro ty firmy cash flow. A v této situaci jim téměř nikdo nechce půjčit. A ony potřebují prostředky na základní provoz, na nákup materiálu a tak dále. Tak to je třeba další věc, kterou teď řešíme."

Odborníci proto nabízejí firmám poradenství, případné zastupování a hledají pro ně i nová odbytiště.

---

Další část nábřeží Ostravice bude zrekonstruována

Ostrava hledá firmu, která se postará o oživení levého břehu Ostravice v centru Ostravy za Černou loukou. Jde o úpravy obslužné komunikace tak, aby vyváženě sloužila cyklistům, chodcům i autům. Zároveň by se tím měl propojit univerzitní kampus a odpočinková oblast kolem řeky.

Okolí řeky Ostravice v centru města se v posledních letech velmi změnilo. Stalo se z něj vyhledávané místo k relaxaci i sportu a město ve změnách a úpravách pokračuje i nadále. Nyní se snaha o oživování přesunuje za Černou louku na obslužnou komunikaci, která tvoří bariéru mezi univerzitním kampusem a samotnou řekou. 

Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "Cílem připravované druhé etapy je především řešení dopravní situace. Chceme proměnit zdejší obslužnou komunikaci v komfortní zónu pro cyklisty a chodce takovým způsobem, který propojí univerzitní kampus a odpočinkovou oblast kolem řeky.“

Ostrava hledá zhotovitele "Revitalizace nábřeží Ostravice za výstavištěm Černá louka“ – 2. etapa“ a „Propojení Levobřežní a Havlíčkovo nábřeží.“ Obě stavby vycházejí z dřívějšího projektu, který má zkrášlit okolí řeky v  centru a v návaznosti na předchozí úpravy celou oblast proměnit v atraktivní a vyhledávaný veřejný prostor.

Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: „Samotné propojení, které bude mít charakter hlavní komunikace, je řešeno jako větvení křižovatky s cestou, vedoucí do areálu Černé louky. Vyvedení cyklostezky je zamýšleno coby čtvrté rameno křižovatky. Za daným úsekem pak trasa naváže na směrové řešení souvisejícího projektu ‚Levobřežní – revitalizace nábřeží Ostravice za výstavištěm Černá louka‘. Z dlouhodobějšího hlediska usilujeme o vznik pohodlného cyklistického a pěšího spojení z centra města okolo mostu Miloše Sýkory a kampusu až do Dolních Vítkovic."

Zájemci mohou své nabídky podávat do března. Nabídky mohou být doručeny výhradně v elektronické podobě. Realizace obou staveb jako celku by měla trvat nejdéle rok a její náklady si vyžádají necelých 55 milionů korun.

---

Sportovcem MS kraje za rok 2023 se stal basketbalista Šiřina

Sportovcem MS kraje za rok 2023 se stal a cenu hejtmana získal opavský basketbalista Jakub Šiřina. Do Síně slávy MS sportu byl uveden hokejista David Moravec. Ceny si oba sportovci převzali na slavnostním galavečeru v Havířově.

Olympijské zlato z Nagana a dva tituly mistr světa dovedly do Síně slávy MS sportu hokejistu Davida Moravce.

David Moravec, nový člen Síně slávy: „Když jsem slyšel ta jména, která už v Síni slávy jsou, tak je neuvěřitelné, že jsem mezi nimi. Chtěl bych poděkovat spoluhráčům, trenérům a hlavně rodičům, bez kterých bych to nedokázal.“

Cena hejtmana se stala kořistí Jakuba Šiřiny, kapitána mistrovských basketbalistů z Opavy.

Jakub Šiřina, sportovec MS kraje 2023: „Je to největší úspěch v mé kariéře, ale beru to jako úspěch celého opavského basketbalu, protože basket je kolektivní sport.“

V kategorii družstev brali ceny hokejisté Třince, florbalistky Vítkovic a basketbalisté Opavy, Objevem roku se stala výškařka Hrbáčová.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Ukázali jsme celé republice, že máme spoustu vynikajících sportovců a trenérů. A atmosféra v sále byla jedinečná.“

Oceněni byli také trenéři, handicapovaný sportovec, mládež do 19 let a mnoho úspěšných sportovců v dalších kategoriích.

---

Recidivista v podmínce stihl do zadržení 16 krádeží

Nepříliš dlouho pobyl na svobodě 31letý recidivista z Ostravy. Poté co byl podmínečně propuštěn z vězení, okamžitě se vrátil k řemeslu a do svého zadržení se dopustil dalších 16 krádeží. Kradl všechno, co se dalo zpeněžit.

V loňském roce vyšetřovali kriminalisté sérii krádeží napříč Ostravou s podobným rukopisem. Často využil zloděj příležitost, jako je například otevřená branka nebo nezabezpečené kolo. Jindy se ale naopak na akci důkladně připravil.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Majitelé často zloději usnadnili práci. Nechali totiž odemčenou vstupní branku k jejich obydlí. Jindy zaparkovali elektro kolo před obchodem a dostatečně ho nezabezpečili. V jiných případech se naopak pachatel na vloupání připravil. Přichystal si do plotu otvor, a jakmile to šlo, na pozemek daného objektu vniknul."

Vykrádal i vozidla, když v nich zahlédl něco cenného. To si pak příliš hlavu nelámal a využíval hrubou sílu a nářadí. když si všiml před obchodem zaparkovaného elektrického chopperu, neváhal a dokonce si nasadil na hlavu i helmu. Ještě týž den motorku prodal za 5 tisíc. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Následující den po krádeži na odcizené motorce jel „nový majitel“ do jedné z části Ostravy, kde zaparkoval a šel nakoupit. Jakmile z obchodu vyšel, byl upozorněn mužem, že už zavolal policisty a sdělil mu, že právě před tímto obchodem včerejšího dne mu byla tato motorka odcizena."

Policisté v této souvislosti znovu nabádají aby si majitelé provozoven dobře zabezpečili svůj majetek.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté proto v takovýchto případech majitelům provozoven doporučují, aby objekty řádně proti vloupání zabezpečili, ať již složitějšími zamykacími systémy, ochrannými mřížemi nebo například uzamykatelnými okenicemi. Jakmile své podniky či obydlí opouštíte, zavírejte i okna na ventilaci. Opravdu stačí jen krátká chvilka a nezvaný host tohoto umí využít."

Kriminalisté si vytipovali podezřelého a zadrželi ho. Obvinili ho z 16 skutků se škodou téměř milion korun. Vzhledem k tomu, že byl podmínečně propuštěn, okamžitě putoval zpět do vězení, kde si odsedí zbytek trestu a počká si na další. 

---

Karvinští házenkáři skončili v Evropském poháru

V karvinské házenkářské hale se konalo odvetné utkání domácích házenkářů s rumunskou Bukureští v rámci Evropského poháru. I když zápas nakonec po vyrovnaném a napínavém boji skončil remízou, na další postup to nestačilo a Karviná v evropské soutěži končí.

S nadějí a velkou podporou fanoušků se karvinští pokusili v odvetném utkání Bukurešť porazit a zajistit si tak postup do čtvrtfinále, to se ale nakonec nepovedlo, utkání skončilo remízou 29:29.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: "Hodnotí se mi to špatně, protože jsme byli blízko, minimálně toho, abychom z toho posledního útoku dali na plus jedna, aby byly sedmimetrové hody, ale Solák, který tahal celý zápas, tu poslední střelu nezvládl, ale nemůžeme mu nic vyčítat, on byl padesát procent toho manšaftu dneska a nejvíce pomohl.” 

V jednu chvíli vedli hosté o čtyři góly, domácí se ale nehodlali vzdát a postarali se o napínavou koncovku. Střelecky se nejvíc dařilo Solákovi, který dal 14 branek. 

Dominik Solák, hráč HCB Karviná: "Já si myslím, že do toho dali všichni všechno, chtěli jsme postoupit mezi nejlepší osmičku a nevyšlo to, takže určitě se to nehodnotí dobře, ale zase nějaká zkušenost pro nás.”

Evropský pohár tak pro karvinské hráče skončil, pokračují však v boji o prvenství v extralize. Příští domácí zápas se uskuteční ve středu 28. února od 18 hodin, hrát budou s TJ Sokol Nové Veselí.

---

Poštovního známka s Karlem Lopraisem

Monsiuer Dakar-Karel Loprais-legenda Rallye Dakar by 10. března oslavil 75. narozeniny. U této příležitosti uvedla Česká pošta do prodeje příležitostný písmenový poštovní aršík, ve čtvrtek 15. února proběhl křest v kopřivnickém muzeu nákladních automobilů Tatra. Po známce se jen zaprášilo.

Zájem lidí byl obrovský, známky jsou téměř vyprodány. Prodej na webu již byl zastaven. Dotisk se bohužel nechystá.

Ivo Vysoudil, tiskový mluvčí, Česká pošta: "Aršík s Karlem Lopraisem obsahuje dvě poštovní známky, ten aršík vyšel v nákladu 23 000 kusů."

V Muzeu nákladních aut Tatra v Kopřivnici se na křtu známky spolu s rodinou sešly stovky filatelistů, dakaristů a kamarádů, kteří přišli na Monsiuer Dakar zavzpomínat.

Danuše Lopraisová, manželka: "Já si myslím že by byl rád, že se na něho nezapomnělo, je to takové upřímné."

Milan Loprais, syn: "Mile mě to překvapilo, že se tímto způsobem na taťku vzpomíná."

Aršík včetně známek je vytvořen technikou akvarelu. Autorem výtvarného návrhu aršíku se dvěma známkami, s nominální hodnotou „E“ a „Z“, je Petr Ptáčník.

Petr Ptáček, autor známky: "Mi bylo hned jasné, jak ten aršík pojmout. Protože na jedné známce měl být Karel Loprais, ale neměla by to být klasická portrétní známka, tak mě vlastně hned při prvním sezení na České poště napadlo, že bude sedět v jednom ze závodních automobilů a dívat se na nás z okénka."

Na pozadí aršíku je zjednodušená mapa Dakaru.

Tomáš Tomeček, závodník: "Je tam ta stará trasa, ta původní, která se nikdy nejela, tam až se do toho Nigeru nejelo, v podstatě se mi to líbí."

Známka byla pokřtěna před vítěznou Tatrou 815, se kterou závodní tým vedený Karlem Lopraisem dosáhl v roce 1988 prvního dakarského vítězství.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
25. února 2024, 14:00

Tripartita MSK žádá vládu, aby řešila krizi v Liberty

Moravskoslezská tripartita podporuje odboráře v protestu za zachování výroby v Liberty Ostrava. Zároveň vyzvala vládu, aby začala intenzivně řešit krizi v Liberty i v celém ocelářském průmyslu. Kraj také připravuje dotčené firmy na možný scénář úpadku celé huti.

Většina provozů v Liberty Ostrava od 22. prosince stojí a zaměstnanci stále zůstávají doma. Dodavatel Tameh huti vypnul energie a skončil v úpadku, protože mu huť dluží téměř dvě miliardy korun. Kraj situaci sleduje a snaží se pomoci navázaným firmám.

Jan Krkoška (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Krajská tripartita žádá vládu, aby se začala intenzivně věnovat situaci v tuzemském ocelářství a začala hledat možná řešení krize. Nejenom ve společnosti Liberty, ale celkově ohrožení konkurenceschopnosti českého průmyslu a ocelářství. Ocel opravdu je strategická surovina, která je důležitá pro náš kraj. Všichni víme, že jezdíme po železnici, všichni víme, že jezdíme auty a já se také domnívám, že není třeba, abychom kupovali ocel ze zahraničí, ale abychom si uchovali tuto surovinu tady doma, u nás. A díky této surovině naši obyvatelé mají práci. Tvoříme hodnoty a zakládáme rodiny. Zmínili jsme také v rámci tripartity celý systém problémů v rámci ocelářství, který se musí začít řešit v rámci Evropské unie a v rámci vlády. Nikoliv tady zespodu, kdy hasíme jeden problém za druhým. Ale musí to být vládou nastavený jasný proces, který půjde a bude hájit naše zájmy našich firem, které jsou v našem regionu. Také jsme se dotkli povolenek emisních, které z našeho pohledu a kolegů, kteří seděli v sále, se dají řídit jakýmsi způsobem, ale je otázka. Chce to někdo řešit nebo to nikdo nechce řešit? Jsou v tom obrovské peníze. V rámci krajské tripartity také navrhujeme, aby se vytvořila v rámci ocelářské komice Ministerstva průmyslu a obchodu pracovní skupina, která by se měla zabývat také problémem negativního vývoje kolem Liberty."

Liberty zaměstnává na 6 tisíc lidí a nikdo neví, co s nimi bude dál. Na huť je také navázáno na 900 firem.

Martin Navrátil, ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti: "Aktivní obchodní výměnu má asi 550 a větší problémy nebo relevantní problémy sdělovala třeba třetina z nich. Ale prosím vás berme tato čísla s rezervou.

Kraj už firmy v rámci pomocných seminářů připravuje na možné scénáře dalšího vývoje.

Martin Navrátil, ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti: "Minulý týden ve středu jsme zahájili semináře, které jsou k vybraným tématům. A právě v době, kdy byla tripartita, tak probíhal další seminář, který se týká zejména toho, jak se postavit k různým scénářům situace v Liberty. Jedním z těch scénářů pravděpodobně může být i situace úpadku, situace insolvence, která bude chtít, aby si ty firmy v dodavatelském řetězci, aby si ty malé firmy, ti malí věřitelé, dostali do nějaké situace. O to my právě teď usilujeme. Mluvíme o nějakém společném zastupování. My jsme je v tom dneska proškolili, ten obsah toho semináře bude rozeslán na všechny relevantní firmy, kterých se to může dotýkat. A potom my nabízíme individuálně právě tady tu možnost zastupování. Je to ale jenom jedna z věcí, kterou děláme. Připravujeme celou řadu dalších věcí, hledáme možnosti dalších odbytišť pro ty firmy. Připravujeme další semináře. Mluvil jsem tady o tom, že velkým problémem je pro ty firmy cash flow. A v této situaci jim téměř nikdo nechce půjčit. A ony potřebují prostředky na základní provoz, na nákup materiálu a tak dále. Tak to je třeba další věc, kterou teď řešíme."

Odborníci proto nabízejí firmám poradenství, případné zastupování a hledají pro ně i nová odbytiště.

---

Další část nábřeží Ostravice bude zrekonstruována

Ostrava hledá firmu, která se postará o oživení levého břehu Ostravice v centru Ostravy za Černou loukou. Jde o úpravy obslužné komunikace tak, aby vyváženě sloužila cyklistům, chodcům i autům. Zároveň by se tím měl propojit univerzitní kampus a odpočinková oblast kolem řeky.

Okolí řeky Ostravice v centru města se v posledních letech velmi změnilo. Stalo se z něj vyhledávané místo k relaxaci i sportu a město ve změnách a úpravách pokračuje i nadále. Nyní se snaha o oživování přesunuje za Černou louku na obslužnou komunikaci, která tvoří bariéru mezi univerzitním kampusem a samotnou řekou. 

Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "Cílem připravované druhé etapy je především řešení dopravní situace. Chceme proměnit zdejší obslužnou komunikaci v komfortní zónu pro cyklisty a chodce takovým způsobem, který propojí univerzitní kampus a odpočinkovou oblast kolem řeky.“

Ostrava hledá zhotovitele "Revitalizace nábřeží Ostravice za výstavištěm Černá louka“ – 2. etapa“ a „Propojení Levobřežní a Havlíčkovo nábřeží.“ Obě stavby vycházejí z dřívějšího projektu, který má zkrášlit okolí řeky v  centru a v návaznosti na předchozí úpravy celou oblast proměnit v atraktivní a vyhledávaný veřejný prostor.

Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: „Samotné propojení, které bude mít charakter hlavní komunikace, je řešeno jako větvení křižovatky s cestou, vedoucí do areálu Černé louky. Vyvedení cyklostezky je zamýšleno coby čtvrté rameno křižovatky. Za daným úsekem pak trasa naváže na směrové řešení souvisejícího projektu ‚Levobřežní – revitalizace nábřeží Ostravice za výstavištěm Černá louka‘. Z dlouhodobějšího hlediska usilujeme o vznik pohodlného cyklistického a pěšího spojení z centra města okolo mostu Miloše Sýkory a kampusu až do Dolních Vítkovic."

Zájemci mohou své nabídky podávat do března. Nabídky mohou být doručeny výhradně v elektronické podobě. Realizace obou staveb jako celku by měla trvat nejdéle rok a její náklady si vyžádají necelých 55 milionů korun.

---

Sportovcem MS kraje za rok 2023 se stal basketbalista Šiřina

Sportovcem MS kraje za rok 2023 se stal a cenu hejtmana získal opavský basketbalista Jakub Šiřina. Do Síně slávy MS sportu byl uveden hokejista David Moravec. Ceny si oba sportovci převzali na slavnostním galavečeru v Havířově.

Olympijské zlato z Nagana a dva tituly mistr světa dovedly do Síně slávy MS sportu hokejistu Davida Moravce.

David Moravec, nový člen Síně slávy: „Když jsem slyšel ta jména, která už v Síni slávy jsou, tak je neuvěřitelné, že jsem mezi nimi. Chtěl bych poděkovat spoluhráčům, trenérům a hlavně rodičům, bez kterých bych to nedokázal.“

Cena hejtmana se stala kořistí Jakuba Šiřiny, kapitána mistrovských basketbalistů z Opavy.

Jakub Šiřina, sportovec MS kraje 2023: „Je to největší úspěch v mé kariéře, ale beru to jako úspěch celého opavského basketbalu, protože basket je kolektivní sport.“

V kategorii družstev brali ceny hokejisté Třince, florbalistky Vítkovic a basketbalisté Opavy, Objevem roku se stala výškařka Hrbáčová.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Ukázali jsme celé republice, že máme spoustu vynikajících sportovců a trenérů. A atmosféra v sále byla jedinečná.“

Oceněni byli také trenéři, handicapovaný sportovec, mládež do 19 let a mnoho úspěšných sportovců v dalších kategoriích.

---

Recidivista v podmínce stihl do zadržení 16 krádeží

Nepříliš dlouho pobyl na svobodě 31letý recidivista z Ostravy. Poté co byl podmínečně propuštěn z vězení, okamžitě se vrátil k řemeslu a do svého zadržení se dopustil dalších 16 krádeží. Kradl všechno, co se dalo zpeněžit.

V loňském roce vyšetřovali kriminalisté sérii krádeží napříč Ostravou s podobným rukopisem. Často využil zloděj příležitost, jako je například otevřená branka nebo nezabezpečené kolo. Jindy se ale naopak na akci důkladně připravil.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Majitelé často zloději usnadnili práci. Nechali totiž odemčenou vstupní branku k jejich obydlí. Jindy zaparkovali elektro kolo před obchodem a dostatečně ho nezabezpečili. V jiných případech se naopak pachatel na vloupání připravil. Přichystal si do plotu otvor, a jakmile to šlo, na pozemek daného objektu vniknul."

Vykrádal i vozidla, když v nich zahlédl něco cenného. To si pak příliš hlavu nelámal a využíval hrubou sílu a nářadí. když si všiml před obchodem zaparkovaného elektrického chopperu, neváhal a dokonce si nasadil na hlavu i helmu. Ještě týž den motorku prodal za 5 tisíc. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Následující den po krádeži na odcizené motorce jel „nový majitel“ do jedné z části Ostravy, kde zaparkoval a šel nakoupit. Jakmile z obchodu vyšel, byl upozorněn mužem, že už zavolal policisty a sdělil mu, že právě před tímto obchodem včerejšího dne mu byla tato motorka odcizena."

Policisté v této souvislosti znovu nabádají aby si majitelé provozoven dobře zabezpečili svůj majetek.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté proto v takovýchto případech majitelům provozoven doporučují, aby objekty řádně proti vloupání zabezpečili, ať již složitějšími zamykacími systémy, ochrannými mřížemi nebo například uzamykatelnými okenicemi. Jakmile své podniky či obydlí opouštíte, zavírejte i okna na ventilaci. Opravdu stačí jen krátká chvilka a nezvaný host tohoto umí využít."

Kriminalisté si vytipovali podezřelého a zadrželi ho. Obvinili ho z 16 skutků se škodou téměř milion korun. Vzhledem k tomu, že byl podmínečně propuštěn, okamžitě putoval zpět do vězení, kde si odsedí zbytek trestu a počká si na další. 

---

Karvinští házenkáři skončili v Evropském poháru

V karvinské házenkářské hale se konalo odvetné utkání domácích házenkářů s rumunskou Bukureští v rámci Evropského poháru. I když zápas nakonec po vyrovnaném a napínavém boji skončil remízou, na další postup to nestačilo a Karviná v evropské soutěži končí.

S nadějí a velkou podporou fanoušků se karvinští pokusili v odvetném utkání Bukurešť porazit a zajistit si tak postup do čtvrtfinále, to se ale nakonec nepovedlo, utkání skončilo remízou 29:29.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: "Hodnotí se mi to špatně, protože jsme byli blízko, minimálně toho, abychom z toho posledního útoku dali na plus jedna, aby byly sedmimetrové hody, ale Solák, který tahal celý zápas, tu poslední střelu nezvládl, ale nemůžeme mu nic vyčítat, on byl padesát procent toho manšaftu dneska a nejvíce pomohl.” 

V jednu chvíli vedli hosté o čtyři góly, domácí se ale nehodlali vzdát a postarali se o napínavou koncovku. Střelecky se nejvíc dařilo Solákovi, který dal 14 branek. 

Dominik Solák, hráč HCB Karviná: "Já si myslím, že do toho dali všichni všechno, chtěli jsme postoupit mezi nejlepší osmičku a nevyšlo to, takže určitě se to nehodnotí dobře, ale zase nějaká zkušenost pro nás.”

Evropský pohár tak pro karvinské hráče skončil, pokračují však v boji o prvenství v extralize. Příští domácí zápas se uskuteční ve středu 28. února od 18 hodin, hrát budou s TJ Sokol Nové Veselí.

---

Poštovního známka s Karlem Lopraisem

Monsiuer Dakar-Karel Loprais-legenda Rallye Dakar by 10. března oslavil 75. narozeniny. U této příležitosti uvedla Česká pošta do prodeje příležitostný písmenový poštovní aršík, ve čtvrtek 15. února proběhl křest v kopřivnickém muzeu nákladních automobilů Tatra. Po známce se jen zaprášilo.

Zájem lidí byl obrovský, známky jsou téměř vyprodány. Prodej na webu již byl zastaven. Dotisk se bohužel nechystá.

Ivo Vysoudil, tiskový mluvčí, Česká pošta: "Aršík s Karlem Lopraisem obsahuje dvě poštovní známky, ten aršík vyšel v nákladu 23 000 kusů."

V Muzeu nákladních aut Tatra v Kopřivnici se na křtu známky spolu s rodinou sešly stovky filatelistů, dakaristů a kamarádů, kteří přišli na Monsiuer Dakar zavzpomínat.

Danuše Lopraisová, manželka: "Já si myslím že by byl rád, že se na něho nezapomnělo, je to takové upřímné."

Milan Loprais, syn: "Mile mě to překvapilo, že se tímto způsobem na taťku vzpomíná."

Aršík včetně známek je vytvořen technikou akvarelu. Autorem výtvarného návrhu aršíku se dvěma známkami, s nominální hodnotou „E“ a „Z“, je Petr Ptáčník.

Petr Ptáček, autor známky: "Mi bylo hned jasné, jak ten aršík pojmout. Protože na jedné známce měl být Karel Loprais, ale neměla by to být klasická portrétní známka, tak mě vlastně hned při prvním sezení na České poště napadlo, že bude sedět v jednom ze závodních automobilů a dívat se na nás z okénka."

Na pozadí aršíku je zjednodušená mapa Dakaru.

Tomáš Tomeček, závodník: "Je tam ta stará trasa, ta původní, která se nikdy nejela, tam až se do toho Nigeru nejelo, v podstatě se mi to líbí."

Známka byla pokřtěna před vítěznou Tatrou 815, se kterou závodní tým vedený Karlem Lopraisem dosáhl v roce 1988 prvního dakarského vítězství.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-25-02-2024-14-00