Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Ostravané jsou čtvrtí na světě v mapování přírody
  • Ceny Jantar za rok 2024 jsou rozdány
  • Metamorfóza je podtitul nové koncertní sezóny JFO
  • Žáci montessori školy v Havířově mají svou farmu
  • Pro Duhovou párty se spojily všechny školy ve Studénce
  • Světoznámá architektka Eva Jiřičná otevřela svou výstavu

Ostravané jsou čtvrtí na světě v mapování přírody

Ostrava se na konci dubna zapojila do celosvětového projektu mapování přírody. Lidé mohli pomocí aplikace v mobilu fotit a určovat rostliny i živočichy, na které ve městě narazili a zájem předčil veškerá očekávání. Přes 100 tisíc pozorování znamená 4 místo na světě.

Desátý ročník celosvětového projektu mapování přírody skončil a Ostravané si vedli excelentně. Mezi 669 městy 62 zemí světa se umístili na 4. místě z více než 100 tisíci pozorováními. V Evropě Ostrava zvítězila a například v Česku druhá Praha měla jen 27 tisíc pozorování. 

Tomáš Ocásek, koordinátor projektu, Ostravské muzeum: Čísla jsou úplně fantastická. Bylo skoro přes dva tisíce pozorovatelů, kteří se do toho zapojili a bylo přes sto tisíc pozorování, což je naprosto fantastické. Nejvíce co byl pozorovaný druh, tak byla pampeliška lékařská, společně se sedmikráskou a z hmyzího světa to byla ruměníce pospolná, a hlemýžď zahradní."

V projektu šlo o to, vyfotit, v našem případě na Ostravsku, co nejvíce druhů rostlin, zvířat, ptáků nebo hmyzu a sdílet je pomocí bezplatné aplikace iNaturalist. Zapojily se školy, kroužky i přírodovědci a milovníci přírody. I když soutěž trvala jen 4 dny, aplikace funguje pořád a je tak cenná i jako rádce v přírodě. 

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Tato aplikace a soutěž má vlastně vyhecovat děti a jejich rodiče, aby šli ven s výukou, se školami, aby se dostali do parku a do přírody. Můžete fotit kdekoliv na světě a rozeznávat rostliny a i když pojedete na dovolenou a nebudete si vědět rady, tak si můžete zpestřit procházku někde v Beskydech."

Pozorovatelé v České republice vyfotili více než polovinu rostlinných druhů, čtvrtinu pozorovaných objektů tvořil hmyz, následován houbami a ptáky. Ale pozor aplikace není vhodná pro rozpoznávání jedlých jedovatých hub. 

---

Ceny Jantar za rok 2024 jsou rozdány

V kulturním domě Poklad se slavnostně předávaly moravskoslezské Ceny Jantar. Umělcům bylo rozdáno celkem 16 skleněných sošek za velmi kvalitní výkony na poli divadla, hudby, výtvarného umění a literatury v loňském roce.

Už poosmé byly v Ostravě vyhlášeny výsledky uměleckých Cen Jantar, které jsou určeny umělcům s vazbou na Moravskoslezský kraj. Za celoživotní přínos byl oceněn hudební skladatel a umělecký ředitel Ostravského centra nové hudby Petr Kotík.

Petr Kotík, skladatel, dirigent a flétnista: “Já to neberu jako ocenění pro sebe. Práce umělce je spojená s místem, kde to dělá, s lidmi, kteří jsou okolo něj, všechno to nějak souvisí.”

Kromě ceny za celoživotní přínos byly uděleny také tři zvláštní ceny. Jednu z nich si odnesla Karin Lednická za trilogii Šikmý kostel.

Karin Lednická, spisovatelka: “Mám samozřejmě velikou radost. Já to vnímám jako ocenění hlavně pro to téma, které tím oceněním nabývá zase o trošičku více na významu.”

Odborná veřejnost ocenila také Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024, projekt ředitele Národního divadla Moravskoslezského Jiřího Nekvasila, který neměl u nás ani v zahraničí obdoby. Ostře sledovanou Cenu Davida Stypky obdržel písničkář Jiří Krhut.

Jiří Krhut, písničkář: “Dokážu psát veselé věci i smutné věci, že ten vějíř mám takový širší, takže se neztrácím v jednom nějakém proudu, takže mám z toho radost, že to někdo ocenil.”

Ceny Jantar každoročně ukazují, že Moravskoslezský kraj je bohatý na talentované a kreativní umělce.

---

Metamorfóza je podtitul nové koncertní sezóny JFO

Janáčkova filharmonie Ostrava vstoupí do nové koncertní sezony nejen s odhodláním pokračovat v tradici špičkové hudby, ale také se vzkazem: filharmonie se mění, žije, hledá nové formy i publikum a začíná psát další - 72. kapitolu. Její název je Metamorfóza.

Ve čtvrtek 22. května se začaly prodávat online vstupenky a abonmá na 72. koncertní sezónu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Je tedy nejvyšší čas představit jaká bude. Podtitul "metamorfóza" ledacos naznačuje. 

Jan Žemla, ředitel JFO: "Neustále se snažíme vyvíjet. Do nové sezóny tedy vstupujeme s rezidenčním sólistou, kterým je violončelista Johannes Moser, skvělý světový umělec. Připravujeme také nový cyklus koncertů, který jsme nazvali Klasické hodinovky."

Lucie Baránková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Pro mě, já to vždycky říkám, je důležitá ta práce s dětmi, protože si vychovávají toho posluchače už od malých let."

Přestože JFO odehraje větší část sezony ve svém dočasném prostorově omezeném působišti ve Vesmíru, zařadí i díla pro větší obsazení. Pódium bude totiž rozšířeno.

Petra Javůrková, vedoucí marketingu a obchodu JFO: "Budeme schopni uvádět větší a dramaturgicky rozstáhlejší kursy. Na druhou stranu se to lehce dotkne posluchačů, kdy budeme muset ubrat jednu řadu."

Jmenovaným šéfdirigentem je Daniel Raiskin, který naplno nastoupí až v další sezoně, nicméně už povede hned několika koncertů. Mezi nimi například výběr z filmové hudby Johna Williamse v rámci koncertů v Gongu.

---

Žáci montessori školy v Havířově mají svou farmu

Montessori základní škola Úsměv v Havířově má školní farmu. Žáci se učí jak zacházet s půdou, pěstovat plodiny a hlavně pracovat v týmu. Na farmu se přijeli podívat i studenti Ostravské univerzity.

Cesta od semínka k chutnému plodu není jednoduchá ani bezpracná. To dobře vědí žáci z Montessori základní školy Úsměv v Havířově. Už čtvrtým rokem v rámci výuky totiž navštěvují školní farmu, kde se starají nejen o svá políčka, ale i zvířata.

Jana Dostálová, garant třetího trojročí Montessori ZŠ Úsměv: “Učí se pracovat, učí se plánovat práci, učí se spolupracovat v té skupině, takže to není jen o tom, že by něco pěstovali, ale jsou tam i jiné věci, které sledujeme a chceme dosáhnout. Zároveň se dneska tady odehrává taková návštěva studentů z Ostravské univerzity, kteří se přišli podívat, jak to na farmě funguje.”

Bohdana Richterová, vedoucí katedry sociální pedagogiky Ostravské univerzity: “Jsou to studenti speciální pedagogiky bakalářské. Je to skvělá příležitost. Kdyby mohla mít každá základní škola svoji farmu, tak by to byla velká příležitost pro děti. Nesedět jen v lavicích.”

anketa, žákyně: “Určitě mi to dává to, že tady můžu být se zvířaty a mohu tady pěstovat. Určitě mi to dalo hodně. Když nám něco nevyjde s pěstováním, jak to spravit, jak tu půdu obnovit a taky a máme kousek zahradu a i tam jsem se začala zapojovat.”

Na podzim plody úrody, ať už brambory, červenou řepu, nebo dýně žáci nabízí rodičům na školním jarmarku.

---

Pro Duhovou párty se spojily všechny školy ve Studénce

Žákovské parlamenty všech studeneckých škol ukázaly, že dokáží spolupracovat a připravit velkou akci. Výsledkem týmové aktivity byla Duhová párty v Dělnickém domě.

Ve Studénce jsou tři základní škola a jedna střední, už v loňském roce se po diskuzi a s podporou kulturních pracovníků města domluvili na tom, že připraví velkou společnou akci, dá se říci dle svých představ. Výsledkem byla teď v květnu Duhová party.

Beáta Zajícová, žákovský parlament, ZŠ Františka kardinála Tomáška: “Podíleli jsme se na celé organizaci, když se plánovalo, kdy to bude, jak to provedeme, vymýšlel se název a plakát, a pak jsme se podíleli na aktivitách pro malé děti.”

Klára Zarecká, žákovský parlament, Střední škola ekonomicko podnikatelská: “My jako střední škola máme bar, prodáváme tady občerstvení. Jedna naše studentka bude u večerního vstupu osmnáct plus.”

Akce byla programem odstupňována podle věku návštěvníků, do sedmi hodin byl určen mladším dětem, do 22. hodiny mohli v sále zůstat školáci do patnácti let a pro ty starší byla protažena do půlnoci.

Berenika Bohdalová, žákovský parlament, ZŠ Butovická: “Je to strašně fajn. Už jenom proto, že se nějak domlouváme v kolektivu, je to práce s lidmi, posouvám mě to i v té moderátorské stránce, to znamená mluvit před lidmi. Vždycky mě to bavilo a myslím si, že mě to bavit bude.”

Jiří Cedidlo, žákovský parlament, ZŠ Sjednocení: “Jak má Studénka více škol, tak já sám vím, že jsme se nebavili mezi sebou, a teď, od loňska, jsme se začali více bavit, někam se to posouvá.”

Ve společných aktivitách pokračují žákovské parlamenty i dále. Už na 9. června, v rámci Hudebního týdne města, připravili Kouzelný pohádkový les pro děti.

---

Světoznámá architektka Eva Jiřičná otevřela svou výstavu

Do Ostravy přijela světově uznávaná architektka Eva Jiřičná. Ve výstavním prostoru městského ateliéru MAPPA zahájila výstavu mapující průřez její architektonickou tvorbou. Přišlo tolik lidí, kolik tam ještě nikdy nebylo.

Výstava Evy Jiřičné nabízí fascinující pohled do světa architektury, kde hraje hlavní roli preciznost, lehkost, důraz na detail a inovativní využití materiálů, zejména skla a kovu. Ostrava slavnou architektku dojala.

Eva Jiřičná, architektka: “Já si pamatuju Ostravu, když byla černá Ostrava, protože já jsem jako studentka sem jezdila na výstavy a ta změna a to, že Ostrava má teď světového architekta, který dělá novou operu, že se tady pořád něco děje, že Ostrava je třetím zeleným městem evropským, to je tak úžasný úspěch.”

Na výstavě můžete obdivovat například ikonické schodiště v Somerset House v Londýně, návrh Nové Oranžerie pro Pražský hrad nebo rekonstrukci věžového domu na Ostrčilově ulici v Ostravě.

Eva Jiřičná, architektka: “Když jsem zavírala tu londýnskou kancelář, tak jsme číslovali projekty od jedničky dál a tam bylo číslo 763, tak to všechno tady není, ale ty důležité projekty tady jsou všechny.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Tady v MAPPĚ nic významnějšího, originálnějšího nikdy nebylo. Pro nás to je obrovská čest a obrovská čest je i to, že paní Jiřičná dorazila na tu výstavu. My jsme moc rádi, že díky ní budeme mít nový mrakodrap, který ona navrhla, ostravský mrakodrap, který léta chátral.”

Ondřej Vysloužil, ředitel MAPPA: “Paní architektka se vždycky snaží udělat více z méně, ta elegence, ta preciznost, to je její rukopis a já jsem strašně rád, že tady lidé uvidí ten poctivý přístup, skvělý talent a i to řemeslo.”

Výstava bude v městském ateliéru MAPPA k vidění do konce září letošního roku.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
25. května 2025, 14:00

Ostravané jsou čtvrtí na světě v mapování přírody

Ostrava se na konci dubna zapojila do celosvětového projektu mapování přírody. Lidé mohli pomocí aplikace v mobilu fotit a určovat rostliny i živočichy, na které ve městě narazili a zájem předčil veškerá očekávání. Přes 100 tisíc pozorování znamená 4 místo na světě.

Desátý ročník celosvětového projektu mapování přírody skončil a Ostravané si vedli excelentně. Mezi 669 městy 62 zemí světa se umístili na 4. místě z více než 100 tisíci pozorováními. V Evropě Ostrava zvítězila a například v Česku druhá Praha měla jen 27 tisíc pozorování. 

Tomáš Ocásek, koordinátor projektu, Ostravské muzeum: Čísla jsou úplně fantastická. Bylo skoro přes dva tisíce pozorovatelů, kteří se do toho zapojili a bylo přes sto tisíc pozorování, což je naprosto fantastické. Nejvíce co byl pozorovaný druh, tak byla pampeliška lékařská, společně se sedmikráskou a z hmyzího světa to byla ruměníce pospolná, a hlemýžď zahradní."

V projektu šlo o to, vyfotit, v našem případě na Ostravsku, co nejvíce druhů rostlin, zvířat, ptáků nebo hmyzu a sdílet je pomocí bezplatné aplikace iNaturalist. Zapojily se školy, kroužky i přírodovědci a milovníci přírody. I když soutěž trvala jen 4 dny, aplikace funguje pořád a je tak cenná i jako rádce v přírodě. 

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Tato aplikace a soutěž má vlastně vyhecovat děti a jejich rodiče, aby šli ven s výukou, se školami, aby se dostali do parku a do přírody. Můžete fotit kdekoliv na světě a rozeznávat rostliny a i když pojedete na dovolenou a nebudete si vědět rady, tak si můžete zpestřit procházku někde v Beskydech."

Pozorovatelé v České republice vyfotili více než polovinu rostlinných druhů, čtvrtinu pozorovaných objektů tvořil hmyz, následován houbami a ptáky. Ale pozor aplikace není vhodná pro rozpoznávání jedlých jedovatých hub. 

---

Ceny Jantar za rok 2024 jsou rozdány

V kulturním domě Poklad se slavnostně předávaly moravskoslezské Ceny Jantar. Umělcům bylo rozdáno celkem 16 skleněných sošek za velmi kvalitní výkony na poli divadla, hudby, výtvarného umění a literatury v loňském roce.

Už poosmé byly v Ostravě vyhlášeny výsledky uměleckých Cen Jantar, které jsou určeny umělcům s vazbou na Moravskoslezský kraj. Za celoživotní přínos byl oceněn hudební skladatel a umělecký ředitel Ostravského centra nové hudby Petr Kotík.

Petr Kotík, skladatel, dirigent a flétnista: “Já to neberu jako ocenění pro sebe. Práce umělce je spojená s místem, kde to dělá, s lidmi, kteří jsou okolo něj, všechno to nějak souvisí.”

Kromě ceny za celoživotní přínos byly uděleny také tři zvláštní ceny. Jednu z nich si odnesla Karin Lednická za trilogii Šikmý kostel.

Karin Lednická, spisovatelka: “Mám samozřejmě velikou radost. Já to vnímám jako ocenění hlavně pro to téma, které tím oceněním nabývá zase o trošičku více na významu.”

Odborná veřejnost ocenila také Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024, projekt ředitele Národního divadla Moravskoslezského Jiřího Nekvasila, který neměl u nás ani v zahraničí obdoby. Ostře sledovanou Cenu Davida Stypky obdržel písničkář Jiří Krhut.

Jiří Krhut, písničkář: “Dokážu psát veselé věci i smutné věci, že ten vějíř mám takový širší, takže se neztrácím v jednom nějakém proudu, takže mám z toho radost, že to někdo ocenil.”

Ceny Jantar každoročně ukazují, že Moravskoslezský kraj je bohatý na talentované a kreativní umělce.

---

Metamorfóza je podtitul nové koncertní sezóny JFO

Janáčkova filharmonie Ostrava vstoupí do nové koncertní sezony nejen s odhodláním pokračovat v tradici špičkové hudby, ale také se vzkazem: filharmonie se mění, žije, hledá nové formy i publikum a začíná psát další - 72. kapitolu. Její název je Metamorfóza.

Ve čtvrtek 22. května se začaly prodávat online vstupenky a abonmá na 72. koncertní sezónu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Je tedy nejvyšší čas představit jaká bude. Podtitul "metamorfóza" ledacos naznačuje. 

Jan Žemla, ředitel JFO: "Neustále se snažíme vyvíjet. Do nové sezóny tedy vstupujeme s rezidenčním sólistou, kterým je violončelista Johannes Moser, skvělý světový umělec. Připravujeme také nový cyklus koncertů, který jsme nazvali Klasické hodinovky."

Lucie Baránková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Pro mě, já to vždycky říkám, je důležitá ta práce s dětmi, protože si vychovávají toho posluchače už od malých let."

Přestože JFO odehraje větší část sezony ve svém dočasném prostorově omezeném působišti ve Vesmíru, zařadí i díla pro větší obsazení. Pódium bude totiž rozšířeno.

Petra Javůrková, vedoucí marketingu a obchodu JFO: "Budeme schopni uvádět větší a dramaturgicky rozstáhlejší kursy. Na druhou stranu se to lehce dotkne posluchačů, kdy budeme muset ubrat jednu řadu."

Jmenovaným šéfdirigentem je Daniel Raiskin, který naplno nastoupí až v další sezoně, nicméně už povede hned několika koncertů. Mezi nimi například výběr z filmové hudby Johna Williamse v rámci koncertů v Gongu.

---

Žáci montessori školy v Havířově mají svou farmu

Montessori základní škola Úsměv v Havířově má školní farmu. Žáci se učí jak zacházet s půdou, pěstovat plodiny a hlavně pracovat v týmu. Na farmu se přijeli podívat i studenti Ostravské univerzity.

Cesta od semínka k chutnému plodu není jednoduchá ani bezpracná. To dobře vědí žáci z Montessori základní školy Úsměv v Havířově. Už čtvrtým rokem v rámci výuky totiž navštěvují školní farmu, kde se starají nejen o svá políčka, ale i zvířata.

Jana Dostálová, garant třetího trojročí Montessori ZŠ Úsměv: “Učí se pracovat, učí se plánovat práci, učí se spolupracovat v té skupině, takže to není jen o tom, že by něco pěstovali, ale jsou tam i jiné věci, které sledujeme a chceme dosáhnout. Zároveň se dneska tady odehrává taková návštěva studentů z Ostravské univerzity, kteří se přišli podívat, jak to na farmě funguje.”

Bohdana Richterová, vedoucí katedry sociální pedagogiky Ostravské univerzity: “Jsou to studenti speciální pedagogiky bakalářské. Je to skvělá příležitost. Kdyby mohla mít každá základní škola svoji farmu, tak by to byla velká příležitost pro děti. Nesedět jen v lavicích.”

anketa, žákyně: “Určitě mi to dává to, že tady můžu být se zvířaty a mohu tady pěstovat. Určitě mi to dalo hodně. Když nám něco nevyjde s pěstováním, jak to spravit, jak tu půdu obnovit a taky a máme kousek zahradu a i tam jsem se začala zapojovat.”

Na podzim plody úrody, ať už brambory, červenou řepu, nebo dýně žáci nabízí rodičům na školním jarmarku.

---

Pro Duhovou párty se spojily všechny školy ve Studénce

Žákovské parlamenty všech studeneckých škol ukázaly, že dokáží spolupracovat a připravit velkou akci. Výsledkem týmové aktivity byla Duhová párty v Dělnickém domě.

Ve Studénce jsou tři základní škola a jedna střední, už v loňském roce se po diskuzi a s podporou kulturních pracovníků města domluvili na tom, že připraví velkou společnou akci, dá se říci dle svých představ. Výsledkem byla teď v květnu Duhová party.

Beáta Zajícová, žákovský parlament, ZŠ Františka kardinála Tomáška: “Podíleli jsme se na celé organizaci, když se plánovalo, kdy to bude, jak to provedeme, vymýšlel se název a plakát, a pak jsme se podíleli na aktivitách pro malé děti.”

Klára Zarecká, žákovský parlament, Střední škola ekonomicko podnikatelská: “My jako střední škola máme bar, prodáváme tady občerstvení. Jedna naše studentka bude u večerního vstupu osmnáct plus.”

Akce byla programem odstupňována podle věku návštěvníků, do sedmi hodin byl určen mladším dětem, do 22. hodiny mohli v sále zůstat školáci do patnácti let a pro ty starší byla protažena do půlnoci.

Berenika Bohdalová, žákovský parlament, ZŠ Butovická: “Je to strašně fajn. Už jenom proto, že se nějak domlouváme v kolektivu, je to práce s lidmi, posouvám mě to i v té moderátorské stránce, to znamená mluvit před lidmi. Vždycky mě to bavilo a myslím si, že mě to bavit bude.”

Jiří Cedidlo, žákovský parlament, ZŠ Sjednocení: “Jak má Studénka více škol, tak já sám vím, že jsme se nebavili mezi sebou, a teď, od loňska, jsme se začali více bavit, někam se to posouvá.”

Ve společných aktivitách pokračují žákovské parlamenty i dále. Už na 9. června, v rámci Hudebního týdne města, připravili Kouzelný pohádkový les pro děti.

---

Světoznámá architektka Eva Jiřičná otevřela svou výstavu

Do Ostravy přijela světově uznávaná architektka Eva Jiřičná. Ve výstavním prostoru městského ateliéru MAPPA zahájila výstavu mapující průřez její architektonickou tvorbou. Přišlo tolik lidí, kolik tam ještě nikdy nebylo.

Výstava Evy Jiřičné nabízí fascinující pohled do světa architektury, kde hraje hlavní roli preciznost, lehkost, důraz na detail a inovativní využití materiálů, zejména skla a kovu. Ostrava slavnou architektku dojala.

Eva Jiřičná, architektka: “Já si pamatuju Ostravu, když byla černá Ostrava, protože já jsem jako studentka sem jezdila na výstavy a ta změna a to, že Ostrava má teď světového architekta, který dělá novou operu, že se tady pořád něco děje, že Ostrava je třetím zeleným městem evropským, to je tak úžasný úspěch.”

Na výstavě můžete obdivovat například ikonické schodiště v Somerset House v Londýně, návrh Nové Oranžerie pro Pražský hrad nebo rekonstrukci věžového domu na Ostrčilově ulici v Ostravě.

Eva Jiřičná, architektka: “Když jsem zavírala tu londýnskou kancelář, tak jsme číslovali projekty od jedničky dál a tam bylo číslo 763, tak to všechno tady není, ale ty důležité projekty tady jsou všechny.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Tady v MAPPĚ nic významnějšího, originálnějšího nikdy nebylo. Pro nás to je obrovská čest a obrovská čest je i to, že paní Jiřičná dorazila na tu výstavu. My jsme moc rádi, že díky ní budeme mít nový mrakodrap, který ona navrhla, ostravský mrakodrap, který léta chátral.”

Ondřej Vysloužil, ředitel MAPPA: “Paní architektka se vždycky snaží udělat více z méně, ta elegence, ta preciznost, to je její rukopis a já jsem strašně rád, že tady lidé uvidí ten poctivý přístup, skvělý talent a i to řemeslo.”

Výstava bude v městském ateliéru MAPPA k vidění do konce září letošního roku.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-25-05-2025-14-00