Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Nezletilá dívka hodila po porodu dítě do popelnice, vyvezli ho na skládku
  • Orlová možná přijde o 60 milionů uložených do Sberbank
  • Recidivista spáchal 6 trestných činů během pár minut
  • Policie preventivně kontrolovala chodce a cyklisty
  • Ostravští strážníci mají po třiceti letech svůj prapor
  • Znakování se zvířátky rodiče s dětmi v Karviné bavilo

Nezletilá dívka hodila po porodu dítě do popelnice, vyvezli ho na skládku

Hrůzná tragédie otřásla Frýdkem-Místkem. Nezletilá dívka tam tajně porodila a následně vyhodila ještě dýchající děťátko do popelnice. To bohužel skončilo na skládce a policisté se ho týden snažili v hromadách odpadků najít. Dívku už kriminalisté obvinili z vraždy.

Celý minuly týden strávili na obří skládce ve Frýdku-Místku kriminalisté a technici z oddělení vražd moravskoslezské policie. Hledali tělíčko novorozence, kterého krátce po domácím porodu odhodila do kontejneru 15letá dívka. Ten pak bohužel vyvezli popeláři na skládku.

popelář: "Prohrabávali to tady."

Zda se tělo podařilo najít, policisté nechtějí komentovat. Jisté ale je, že přesně po týdnu bylo hledání ukončeno a dívka byla obviněna z vraždy.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MSK: "Policisté prověřovali od minulého týdne okolnosti možného násilného trestného činu v souvislosti s úmrtím novorozeného dítěte v okrese Frýdek-Místek. Případ si převzali do gesce krajští kriminalisté, kteří včera obvinili mladistvou dívku z provinění vraždy."

Podle našich informací obviněná porodila zdravé dítě 13. června, ale bála se, že by starost o novorozence nezvládla a tak dítě po chvíli odnesla do kontejneru. Pak neunesla tíhu svědomí a vše prozradila. Kdyby využila baby box, který je ve frýdeckomístecké nemocnici už od roku 2008, mohlo dítě žít. Trestní stíhání je vedeno na svobodě.

---

Orlová možná přijde o 60 milionů uložených do Sberbank

Někteří zastupitelé v Orlové mají obavy, že město už nikdy neuvidí desítky milionů korun vložené do zkrachovalé Sberbank. Pochybení a vinu přikládají starostovi. Ten to odmítá.

Orlová možná přijde o více než 60 milionů korun. Peníze město vložilo před několika lety na termínovaný účet do banky Sberbank. ČNB ale v dubnu Sberbank odebrala licenci. Následně se ukázalo, že smlouva není zavedena v registru smluv, což je povinnost ze zákona.

Martin Sliwka (ODS), zastupitel: “My jsme byli informováni o tom, že starosta převedl tyto finanční prostředky na termínovaný vklad. Bance byla odebrána licence a já v tom vidím překročení zákona, překročení kompetencí a také, že nemáme v registru smlouvu a tím je ten akt z pohledu práva absolutně neplatný.”

Starosta přiznal, že městská rada nebyla o vkladu do konkrétní banky informována.

Miroslav Chlubna (NEZÁVISLÍ+Změna pro lidi, starosta Orlové): “Je to procesní závada, která tady fungovala od roku 2013. Je to prostě procesní chyba a tu jsme už odstranili v listopadu loňského roku u jiného případu a v této chvíli to funguje tak, jak má. To znamená, rada rozhoduje.”

To, že banka nevložila smlouvu do registru, k čemuž se zavázala, si mělo podle opozičních zastupitelům město pohlídat. Starosta si přesto myslí, že i teď jsou peníze dobře uloženy.

Miroslav Chlubna (NEZÁVISLÍ+Změna pro lidi, starosta Orlové): “Sberbank má vysoká aktiva a paradoxně nám každý měsíc je pořád ta částka úročena, takže kdyby bylo něco úplně špatně, tak nám přece nepřipisují úroky. My máme nějaké dvě cesty. Jedna z nich je, že ta smlouva nebyla uložena, tím pádem máme nárok podle zákonu tohoto státu na celých 60 milionů. Plus můžeme požadovat nějaké odškodnění, že neudělali to, co měli.”

Martin Sliwka (ODS), zastupitel: “Nevím, jestli to bude takto jednoduché, někde do Ruska se dožadovat nějaké nápravy.”

Radnice také podala přihlášku pohledávky do likvidace. Otázkou je zda, kdy a případně v jaké výši se městu peníze vrátí. A to s ohledem na to, že licence byla Sberbank odebrána právě na základě neschopnosti plnit své závazky vůči klientům.

---

Recidivista spáchal 6 trestných činů během pár minut

Hned šest trestných činů spáchal během několika minut recidivista z Ostravy. Vloupal se do firmy, kde napadl zaměstnance a na útěku ukradl auto, se kterým po chvíli havaroval. Než ho policisté zadrželi, vyloupil ještě pár rodinných domů.

I zkušení kriminalisté kroutili hlavou nad řáděním 28letého recidivisty, který se v polovině května vloupal do firmy v Ostravě-Hrabůvce. Nejprve se snažil ukrást některé ze zaparkovaných aut, což se mu nepodařilo. Pak vnikl do budovy, ale krátce na to ho vyrušil zaměstnanec, který přišel do práce.

Václav Pelz, kriminalista: "Slovně a poté i fyzicky napadl zaměstnance, který právě přišel do zaměstnání. Pachatel držel v ruce kovovou tyč a pod pohrůžkou donutil muže, aby mu zpřístupnil vnitřní prostory firmy."

Následně napadl další pracovnici, která zrovna dorazila do firmy a ujel v jejím voze. Nedojel ale daleko a napálil to do dopravní značky. Pak už dále utíkal po svých. Do deseti dnů policisté znali jeho jméno, ale než ho zatkli, stačil ještě vykrást několik domů na Novojičínsku. 

Václav Pelz, kriminalista: "Obviněný muž má již 10 záznamů v rejstříku trestu, kdy už v minulosti byl odsouzen a potrestán za loupežné přepadení."

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: Komisař 9. oddělení obecné kriminality Ostrava proti muži zahájil trestní stíhání a obvinil ho ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupež a dále pak z přečinů krádež, porušování domovní svobody, poškození cizí věci, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, neoprávněné užívání cizí věci. Hrozí mu 10 let vězení."

Muž peníze potřeboval především na drogy a i při výslechu policistům vysvětlil, že při loupeži ve firmě byl pod vlivem pervitinu. 

---

Policie preventivně kontrolovala chodce a cyklisty

V Ostravě-Porubě proběhla preventivně bezpečnostní akce zaměřená na cyklisty a chodce. A to na problematických úsecích, tedy tam, kde se křižují cyklostezky s chodníky. Jeden takový je u kruhového objezdu na Hlavní třídě .

Strážníci společně s Besipem opět kontrolovali chodce a cyklisty. Zaměřili se na to, zda správně využívají stezky k tomu určené a také na vybavení jízdních kol a koloběžek.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Hlavní problém je to, že zejména chodci vstupují do cyklostezek, respektive pohybují se po cyklostezkách a naopak cyklisté nevyužívají té cyklostezky, jezdí po chodnících a přitom se tyto dvě skupiny mohou vzájemným chováním ohrozit.”

Anketa: kontrolovaní cyklisté: “V pořádku všechno mám, celou výbavu. To, co má být.”

“Využívám cyklostezek podle zákona. Eventuálně večer světlo, Odrazky a podobně.”

Zatímco cyklisté tentokrát jezdili vzorně, o chodcích se to říct nedalo. Většina si zkracovala cestu právě po cyklostezce.

Pojďte tady za mnou na chvíli, na chvíli pojďte za mnou. Víte, proč jsem vás zastavil? Ano, jdete teď po cyklostezce, takže chci vás upozornit jako chodec, abyste používala chodník.

Petr Lakomý, úsek prevence, MP Ostrava: “Ve větší míře řešíme tady chodce, kteří jdou po cyklostezce, která je značena dopravní značkou. Upozorníme je, jaká jim hrozí pokuta. Je tam pokuta až do výše 2 tisíce korun. Kdyby došlo třeba k dopravní nehodě, srážce s cyklistou, tak tito chodci ponesou následky.”

Pokud by se cyklista zranil, museli by mu navíc uhradit i odškodné.

---

Ostravští strážníci mají po třiceti letech svůj prapor

Městská policie Ostrava má svůj prapor. Strážníkům ho předal primátor Tomáš Macura při příležitosti třiceti let jejího fungování ve městě. Kromě heraldického znaku Ostravy nese nápis "Bezpečnost, naše priorita."

V letošním roce uplynulo 30 let od vzniku Městské policie Ostrava, která se v průběhu let stala nedílnou součástí integrovaného záchranného systému a ve spolupráci s policií ČR také důležitou bezpečnostní složkou. V rámci tohoto významného výročí převzali strážníci z rukou primátora svůj vlastní prapor.

Tomáš Macura, primátor Ostravy

Návrh na vzhled praporu vzešel z řad strážníků. Na jeho lícové straně je nápis Městská policie Ostrava, který je doplněn heraldickým znakem Ostravy. Na rubové straně je pak nápis „BEZPEČNOST, NAŠE PRIORITA“ a znak městské policie. Po celém obvodu je vyšita modrobílá šachovnice.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava

Součástí slavnostního aktu bylo také ocenění zaměstnanců, kteří svou kariéru spojili s Městskou policií Ostrava od jejího vzniku. Medaile za třicet let služby z rukou primátora převzalo celkem čtyřicet jedna strážníků a dva civilní zaměstnanci.

---

Znakování se zvířátky rodiče s dětmi v Karviné bavilo

V patnácti městech napříč celou Českou republikou se rodiče se svými slyšícími nemluvňaty učily dorozumět pomocí znaků a gest, a to v rámci akce Znakujeme se zvířátky. Kurzy znakování začnou probíhat od září i v Karviné, lekce si rodiče pochvalují.

Znakování je způsob komunikace rodičů s dětmi, které ještě neumí vyslovovat a v dnešní době se stává populárním. Jedna z lekcí, nazvaná Znakování se zvířátky, se nedávno konala i v novém PO centru pohybu v Karviné-Hranicích.

Petra Owczarzy, lektorka programů pro děti: "Tato akce je zaměřená na děti od 6 do 36 měsíců. Děti nemusí umět mluvit, ba naopak, tohle znakování je zaměřeno na to, že když se děti začnou zajímat o komunikaci a rodiče jim nerozumí, tak prostřednictvím znaků se se svými dětmi domluvit a děti zase se svými rodiči."

Jde o jednoduchá gesta. Kurzy jsou vždy zaměřeny na různá témata, jako je jídlo, spaní, koupání, procházka a podobně.

Kristýna Kulhánek, účastnice lekce Znakování se zvířátky: "Pro mě bylo frustrující, že nevím, co po mě syn chce, takhle se s ním domluvím úplně bez problémů i beze slov."

Petra Zahradníková, účastnice lekce Znakování se zvířátky: "Prvně jsme si myslela, že je to jen pro děti, které neslyší, ale když jsem si o tom zjistila víc, tak jsme to ráda zkusila a budu to praktikovat doma, protože v tom vidím smysl."

Kurzy znakování začnou probíhat v PO centru pohybu od září. Kromě toho se tady konají cvičení s dětmi, plavání, chystá se i Montessori dílnička. Maminky tady najdou i jógu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
25. června 2022, 14:00

Nezletilá dívka hodila po porodu dítě do popelnice, vyvezli ho na skládku

Hrůzná tragédie otřásla Frýdkem-Místkem. Nezletilá dívka tam tajně porodila a následně vyhodila ještě dýchající děťátko do popelnice. To bohužel skončilo na skládce a policisté se ho týden snažili v hromadách odpadků najít. Dívku už kriminalisté obvinili z vraždy.

Celý minuly týden strávili na obří skládce ve Frýdku-Místku kriminalisté a technici z oddělení vražd moravskoslezské policie. Hledali tělíčko novorozence, kterého krátce po domácím porodu odhodila do kontejneru 15letá dívka. Ten pak bohužel vyvezli popeláři na skládku.

popelář: "Prohrabávali to tady."

Zda se tělo podařilo najít, policisté nechtějí komentovat. Jisté ale je, že přesně po týdnu bylo hledání ukončeno a dívka byla obviněna z vraždy.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MSK: "Policisté prověřovali od minulého týdne okolnosti možného násilného trestného činu v souvislosti s úmrtím novorozeného dítěte v okrese Frýdek-Místek. Případ si převzali do gesce krajští kriminalisté, kteří včera obvinili mladistvou dívku z provinění vraždy."

Podle našich informací obviněná porodila zdravé dítě 13. června, ale bála se, že by starost o novorozence nezvládla a tak dítě po chvíli odnesla do kontejneru. Pak neunesla tíhu svědomí a vše prozradila. Kdyby využila baby box, který je ve frýdeckomístecké nemocnici už od roku 2008, mohlo dítě žít. Trestní stíhání je vedeno na svobodě.

---

Orlová možná přijde o 60 milionů uložených do Sberbank

Někteří zastupitelé v Orlové mají obavy, že město už nikdy neuvidí desítky milionů korun vložené do zkrachovalé Sberbank. Pochybení a vinu přikládají starostovi. Ten to odmítá.

Orlová možná přijde o více než 60 milionů korun. Peníze město vložilo před několika lety na termínovaný účet do banky Sberbank. ČNB ale v dubnu Sberbank odebrala licenci. Následně se ukázalo, že smlouva není zavedena v registru smluv, což je povinnost ze zákona.

Martin Sliwka (ODS), zastupitel: “My jsme byli informováni o tom, že starosta převedl tyto finanční prostředky na termínovaný vklad. Bance byla odebrána licence a já v tom vidím překročení zákona, překročení kompetencí a také, že nemáme v registru smlouvu a tím je ten akt z pohledu práva absolutně neplatný.”

Starosta přiznal, že městská rada nebyla o vkladu do konkrétní banky informována.

Miroslav Chlubna (NEZÁVISLÍ+Změna pro lidi, starosta Orlové): “Je to procesní závada, která tady fungovala od roku 2013. Je to prostě procesní chyba a tu jsme už odstranili v listopadu loňského roku u jiného případu a v této chvíli to funguje tak, jak má. To znamená, rada rozhoduje.”

To, že banka nevložila smlouvu do registru, k čemuž se zavázala, si mělo podle opozičních zastupitelům město pohlídat. Starosta si přesto myslí, že i teď jsou peníze dobře uloženy.

Miroslav Chlubna (NEZÁVISLÍ+Změna pro lidi, starosta Orlové): “Sberbank má vysoká aktiva a paradoxně nám každý měsíc je pořád ta částka úročena, takže kdyby bylo něco úplně špatně, tak nám přece nepřipisují úroky. My máme nějaké dvě cesty. Jedna z nich je, že ta smlouva nebyla uložena, tím pádem máme nárok podle zákonu tohoto státu na celých 60 milionů. Plus můžeme požadovat nějaké odškodnění, že neudělali to, co měli.”

Martin Sliwka (ODS), zastupitel: “Nevím, jestli to bude takto jednoduché, někde do Ruska se dožadovat nějaké nápravy.”

Radnice také podala přihlášku pohledávky do likvidace. Otázkou je zda, kdy a případně v jaké výši se městu peníze vrátí. A to s ohledem na to, že licence byla Sberbank odebrána právě na základě neschopnosti plnit své závazky vůči klientům.

---

Recidivista spáchal 6 trestných činů během pár minut

Hned šest trestných činů spáchal během několika minut recidivista z Ostravy. Vloupal se do firmy, kde napadl zaměstnance a na útěku ukradl auto, se kterým po chvíli havaroval. Než ho policisté zadrželi, vyloupil ještě pár rodinných domů.

I zkušení kriminalisté kroutili hlavou nad řáděním 28letého recidivisty, který se v polovině května vloupal do firmy v Ostravě-Hrabůvce. Nejprve se snažil ukrást některé ze zaparkovaných aut, což se mu nepodařilo. Pak vnikl do budovy, ale krátce na to ho vyrušil zaměstnanec, který přišel do práce.

Václav Pelz, kriminalista: "Slovně a poté i fyzicky napadl zaměstnance, který právě přišel do zaměstnání. Pachatel držel v ruce kovovou tyč a pod pohrůžkou donutil muže, aby mu zpřístupnil vnitřní prostory firmy."

Následně napadl další pracovnici, která zrovna dorazila do firmy a ujel v jejím voze. Nedojel ale daleko a napálil to do dopravní značky. Pak už dále utíkal po svých. Do deseti dnů policisté znali jeho jméno, ale než ho zatkli, stačil ještě vykrást několik domů na Novojičínsku. 

Václav Pelz, kriminalista: "Obviněný muž má již 10 záznamů v rejstříku trestu, kdy už v minulosti byl odsouzen a potrestán za loupežné přepadení."

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: Komisař 9. oddělení obecné kriminality Ostrava proti muži zahájil trestní stíhání a obvinil ho ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupež a dále pak z přečinů krádež, porušování domovní svobody, poškození cizí věci, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, neoprávněné užívání cizí věci. Hrozí mu 10 let vězení."

Muž peníze potřeboval především na drogy a i při výslechu policistům vysvětlil, že při loupeži ve firmě byl pod vlivem pervitinu. 

---

Policie preventivně kontrolovala chodce a cyklisty

V Ostravě-Porubě proběhla preventivně bezpečnostní akce zaměřená na cyklisty a chodce. A to na problematických úsecích, tedy tam, kde se křižují cyklostezky s chodníky. Jeden takový je u kruhového objezdu na Hlavní třídě .

Strážníci společně s Besipem opět kontrolovali chodce a cyklisty. Zaměřili se na to, zda správně využívají stezky k tomu určené a také na vybavení jízdních kol a koloběžek.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Hlavní problém je to, že zejména chodci vstupují do cyklostezek, respektive pohybují se po cyklostezkách a naopak cyklisté nevyužívají té cyklostezky, jezdí po chodnících a přitom se tyto dvě skupiny mohou vzájemným chováním ohrozit.”

Anketa: kontrolovaní cyklisté: “V pořádku všechno mám, celou výbavu. To, co má být.”

“Využívám cyklostezek podle zákona. Eventuálně večer světlo, Odrazky a podobně.”

Zatímco cyklisté tentokrát jezdili vzorně, o chodcích se to říct nedalo. Většina si zkracovala cestu právě po cyklostezce.

Pojďte tady za mnou na chvíli, na chvíli pojďte za mnou. Víte, proč jsem vás zastavil? Ano, jdete teď po cyklostezce, takže chci vás upozornit jako chodec, abyste používala chodník.

Petr Lakomý, úsek prevence, MP Ostrava: “Ve větší míře řešíme tady chodce, kteří jdou po cyklostezce, která je značena dopravní značkou. Upozorníme je, jaká jim hrozí pokuta. Je tam pokuta až do výše 2 tisíce korun. Kdyby došlo třeba k dopravní nehodě, srážce s cyklistou, tak tito chodci ponesou následky.”

Pokud by se cyklista zranil, museli by mu navíc uhradit i odškodné.

---

Ostravští strážníci mají po třiceti letech svůj prapor

Městská policie Ostrava má svůj prapor. Strážníkům ho předal primátor Tomáš Macura při příležitosti třiceti let jejího fungování ve městě. Kromě heraldického znaku Ostravy nese nápis "Bezpečnost, naše priorita."

V letošním roce uplynulo 30 let od vzniku Městské policie Ostrava, která se v průběhu let stala nedílnou součástí integrovaného záchranného systému a ve spolupráci s policií ČR také důležitou bezpečnostní složkou. V rámci tohoto významného výročí převzali strážníci z rukou primátora svůj vlastní prapor.

Tomáš Macura, primátor Ostravy

Návrh na vzhled praporu vzešel z řad strážníků. Na jeho lícové straně je nápis Městská policie Ostrava, který je doplněn heraldickým znakem Ostravy. Na rubové straně je pak nápis „BEZPEČNOST, NAŠE PRIORITA“ a znak městské policie. Po celém obvodu je vyšita modrobílá šachovnice.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava

Součástí slavnostního aktu bylo také ocenění zaměstnanců, kteří svou kariéru spojili s Městskou policií Ostrava od jejího vzniku. Medaile za třicet let služby z rukou primátora převzalo celkem čtyřicet jedna strážníků a dva civilní zaměstnanci.

---

Znakování se zvířátky rodiče s dětmi v Karviné bavilo

V patnácti městech napříč celou Českou republikou se rodiče se svými slyšícími nemluvňaty učily dorozumět pomocí znaků a gest, a to v rámci akce Znakujeme se zvířátky. Kurzy znakování začnou probíhat od září i v Karviné, lekce si rodiče pochvalují.

Znakování je způsob komunikace rodičů s dětmi, které ještě neumí vyslovovat a v dnešní době se stává populárním. Jedna z lekcí, nazvaná Znakování se zvířátky, se nedávno konala i v novém PO centru pohybu v Karviné-Hranicích.

Petra Owczarzy, lektorka programů pro děti: "Tato akce je zaměřená na děti od 6 do 36 měsíců. Děti nemusí umět mluvit, ba naopak, tohle znakování je zaměřeno na to, že když se děti začnou zajímat o komunikaci a rodiče jim nerozumí, tak prostřednictvím znaků se se svými dětmi domluvit a děti zase se svými rodiči."

Jde o jednoduchá gesta. Kurzy jsou vždy zaměřeny na různá témata, jako je jídlo, spaní, koupání, procházka a podobně.

Kristýna Kulhánek, účastnice lekce Znakování se zvířátky: "Pro mě bylo frustrující, že nevím, co po mě syn chce, takhle se s ním domluvím úplně bez problémů i beze slov."

Petra Zahradníková, účastnice lekce Znakování se zvířátky: "Prvně jsme si myslela, že je to jen pro děti, které neslyší, ale když jsem si o tom zjistila víc, tak jsme to ráda zkusila a budu to praktikovat doma, protože v tom vidím smysl."

Kurzy znakování začnou probíhat v PO centru pohybu od září. Kromě toho se tady konají cvičení s dětmi, plavání, chystá se i Montessori dílnička. Maminky tady najdou i jógu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-25-06-2022-14-00