Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Skončilo para hokejové MS 2021, zlato z Ostravy si opět odváží Američané
  • Vilová čtvrť Zábřeh-Družstvo oslavila 100 let
  • V Životicích se konala veřejná debata o obchvatu Havířova
  • Mariánskohorská radnice opět změnila vedení
  • Prodloužená Místecká v Ostravě bude mít podobu galerie
  • Kostely a chrámy jsou otevřené veřejnosti

Skončilo para hokejové MS 2021, zlato z Ostravy si opět odváží Američané

Ostrava má za sebou para hokejové mistrovství světa. Šampionát skončil v sobotu večer medailovými zápasy. Diváci mohli sledovat hru v podání nejlepších týmů na světě.

Ruský výběr a Jižní Korea - tyto celky nastoupily k souboji o bronzové mediale. 3. místo na šampionátu získali vítězstvím 7:0 Rusové. 

Finále turnaje patřilo už tradičnímu zámořskému derby. Od roku 2013 má finále šampionátu stejné obsazení - Kanadu a Spojené státy Americké. V roce 2019 ve stejné hale zvítězili Američané 3:2 v prodloužení. Letos byla jejich převaha výraznější, zlato vybojovali přesvědčivým výkonem a výsledkem 1:5. 

Tyler McGregor, kapitán týmu Kanady: "Není proto žádná omluva, prohráli jsme, odvedli jsme horší výkon." 

Declan Farmer, hráč týmu USA: "Proti Kanadě jsme měli obtížný první zápas, ale poučili jsme se a do finále jsme naskočili mnohem lépe, s větší intenzitou. Bylo to skvělé zakončení turnaje."

Para hokejové mistrovství světa v Ostravě je minulostí, jeho pořadatelé měli kvůli covidové situaci složitou pozici. 

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS: "Byl to úplně jiný turnaj, protože jsme trochu v jiné době, než standardní. Ale myslím, že jsme to zvládli a že se všechno povedlo nad očekávání dobře. Budu na něj vzpomínat jako na jeden z nejtěžších projektů, na kterém jsem kdy pracoval. O to víc mě těší, že jsme to nakonec zvládli a všechno dobře dopadlo."

Declan Farmer, hráč týmu USA: "Bylo skvělé být zpátky v Ostravě, jsme za to vše moc vděční. Organizace byla perfektní."

---

Vilová čtvrť Zábřeh-Družstvo oslavila 100 let

Náměstí Gen. Svobody se vrátilo zpět do 1. republiky. Uskutečnila se tady sousedská slavnost Čaj o páté k oslavám stého výročí založení vilové čtvrti Zábřeh-Družstvo. K této příležitosti byla vydána i kniha o její historii.

Swingová hudba, taneční workshop, lidé v dobových kostýmech. Sousedskou slavnost Čaj o páté, která byla oslavou stého výročí od založení Zábřehu-Družstva, si i přes tropické počasí, nenechaly ujít stovky lidí.

Anketa: účastníce Sousedské slavnosti: “Moc se nám tady líbí. Já tady bydlím 68 let. Chodila jsem tu i do mateřské školy, základní školy a bydlím tady dosud. Neměnila bych nikdy, všichni se známe, je tady taková milá, příjemná atmosféra mezi sousedy."

Součástí akce byl i křest nové publikace o historii Zábřehu-Družstva.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “ Tato kniha má 384 stran. Lidé v nich najdou třeba 200 unikátních historických fotografií, současné snímky, různé tabulkové přehledy, grafy, vzpomínky pamětníků.”

Miroslav Košnovský, jeden z prvních obyvatel Zábřehu-Družstva: “Na toto náměstí mám vzpomínky, protože jsem tu prožil svoje klukovská léta. Dělali jsme lotroviny a dokonce jako skaut, založil se skautský oddíl, jsme měli úkol tady přes ty trávníky vykopat to, co je dnes dlážděné jako první cesty napříč tím náměstím. Takže jsem tady přispěl i svoji prací jako kluk.”

Na retro slavnosti nechyběly ani stánky s občerstvením, výstavy v opuštěných výlohách a procházková trasa s historickými fotografiemi. Zároveň tady odstartovala i akce Swingové léto, která bude probíhat na různých místech Ostravy až do září.

---

V Životicích se konala veřejná debata o obchvatu Havířova

Obyvatelé Životic v Havířově chtějí více informací o plánované výstavbě obchvatu. Během veřejné debaty se zástupci města i Ředitelství silnic a dálnic ale ke schodě nedošli. Ne všichni jsou ale proti stavbě. Například obyvatelé na Bludovickém kopci by obchvat uvítali.

V Havířově-Životicích se po dvou letech konala opět veřejná diskuze na téma výstavby obchvatu. Právě místní obyvatelé se stavbou nesouhlasí. Tvrdí, že silnice by Životice rozdělila na dvě části.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “My se budeme snažit vysvětlovat, že stavba je přínosná pro celé město Havířov. To znamená, že dopravu, která nyní prochází centrem Havířova, vyvedeme mimo centrum a do budoucna budeme moci například dvoupruh změnit na jednopruh a ten druhý pruh vyhradit pro cyklostezky."

Iniciátorem debaty byl místní občan, se kterým město řešilo také petici.

David Kolarčík, iniciátor setkání a místní občan: "Já předpokládám, že občané se dozví informace ze strany města a ŘSD, tak zároveň by se město a ŘSD mělo dozvědět pocity, nálady, náměty ze strany občanů. Já vím, že to je možná bláhové, ale ten dialog by tady měl zaznít.”

Argumenty pro výstavbu obchvatu místní nepřesvědčily.

anketa: "Podle mého názoru není provoz Havířova extrémní, je ve srovnání s porovnáním s jinými městy velice nízký a bez nákladní dopravy. Vy tady chcete čtyřicet let starou megalomanskou stavbu.”

Naopak, kdo by obchvat uvítal, jsou obyvatelé, kteří bydlí na Bludovickém kopci.

anketa: "To je slibované už padesát let a stále se nic neděje a vidíte, že skutečně ten provoz je tady šílený."

V současné době je dokončena technicko-ekonomická studie. Následně musí dojít ke schválení EIA, tedy posouzení vlivů na životní prostředí. Samotná stavba obchvatu by mohla nejdříve začít v roce 2028.

---

Mariánskohorská radnice opět změnila vedení

Radnice Mariánských Hor a Hulvák má nové vedení. Změna proběhla po pouhých 8 měsících, kdy se ukázalo, že koalice není tak pevná jako při převratu loni v listopadu. Zastupitelé vedení odvolali den poté, co před úřadem protestovali nespokojení obyvatelé.

V pondělí demonstrace občanů, v úterý převrat na zastupitelstvu mariánskohorské radnice. Výsledkem je nové vedení, kdy do křesla starosty opět usedl Patrik Hujdus. Místostarosty se stali Vladimír Řezáč, Jana Pagáčová, Tomáš Sucharda a Sandra Sophia Murtinová.

Patrik Hujdus, starosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: "My bychom chtěli navázat na to, kde jsme skončili v tom listopadu loňského roku. To znamená budou pokračovat investiční akce, které jsme naplánovali, budeme žádat o další dotace, protože jsou nové výzvy."

V zastupitelstvu má nová duhová koalice 8 hlasů, tedy jen o jediný hlas více. 

Jiří Vávra, odvolaný starosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: "Můj předchůdce jim slíbil to, co jsme jim my dát nemohli. Jinými slovy za to, že dostali funkce místostarostů, tak zapomněli na slušné chování. Nehodili jsme flintu do žita a ještě jsme to nevzdali."

Anketa: obyvatelé Mariánských Hor a Hulvák: "Jsem hrozně ráda, že se to vrátilo zpátky. Taky jsem kvůli tomu byla na demonstraci v pondělí a pevně doufám, že to bude k něčemu."

"Mi jde o věc a ne o to, kdo tam zrovna vládne. Jestli tam jsou ti, co je podporuju, nebo ti, co je nepodporuju, prostě pokud jde o věc, tak by se mělo postupovat průhledně, transparentně ve vztahu k občanům."

Protestní akce se zúčastnilo více než 7 desítek lidí.

---

Prodloužená Místecká v Ostravě bude mít podobu galerie

Prodloužená Místecká v Ostravě bude mít podobu tzv. galerie. Shodla se na tom Ostrava, kraj i Ředitelství silnic a dálnic, které zaplatí podstatnou část celého projektu. Obyvatelé přilehlých domů budou moci střechu galerie využívat, jako nový veřejný prostor.

Na dořešení městotvorného napojení Místecké ulice v centru města už Ostrava pracovala asi 20 let. Původně se zvažovala možnost rozšíření silnice a izolace obytných domů 14 metrů vysokou protihlukovou bariérou a nebo umístění cesty do objektu, kterému se pracovně říkalo kravín. Nyní přišlo město s návrhem jakési galerie, která by byla z jedné strany otevřená a ze druhé by byla zarovnána s okolím.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Návrh města pracuje s konceptem tzv. galerie, tedy částečným snížením nivelety stavby, jejím zakrytím pobytovou střechou a návazným systémem propojovacích lávek. Bytové domy, kterým jen pár metrů před okny měla stát 14metrová protihluková stěna, vznikne před domem zelený veřejný prostor a lávkou pro pěší se během pár minut dostanou až na ulici Stodolní. Adekvátně bude dotvořen i prostor okolí školy a území nabídne i několik ploch pro budoucí zástavbu. Klíčové téma je také budoucí využití a zachování funkčnosti haly Tatran. Projekt a stavbu bude následně zajišťovat ŘSD, město bude spolufinancovat některé objekty, a to ty, které primárně vznikají požadavkem města na kvalitní městotvorné řešení, hodné 21. století."

Ostrava, kraj i ŘSD řešení schválilo. Půjde tedy o 460 metrů dlouhou polootevřenou galerii za asi miliardu a 800 milionů korun. Výhodou tohoto projektu je hlavně to, že spojuje jednotlivá území a odstraňuje bariéry.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Místecká je bezesporu klíčovou dopravní tepnou Ostravy, město ale zároveň nemůže rezignovat na další aspekty svého rozvoje. Souhlas s původním řešením, které navrhovalo 4pruhovou komunikaci obestavěnou až 14timetrovými protihlukovými stěnami a obdobnými návrhy jsme proto nedali, ale proaktivně jsme navrhli takové řešení, které město nerozděluje, ale naopak propojuje a také zachovává a zlepšuje kvalitu bydlení a života v této lokalitě. Velmi oceňujeme, že ŘSD na námi hozenou rukavici reagovalo pozitivně, stejně tak kraj a dnes je na stole projekt a dohoda, která skutečně odráží komplexní potřeby města i státu. Věřím, že navrhovaný projekt podpoří také centrální komise a k jeho realizaci dojde v nejbližších letech."

Předpokládaný rok zahájení stavby je 2026–2027 a samotná stavba pak potrvá asi dva roky. Dohodu mezi Ostravou, krajem a ŘSD musí ještě schválit centrální dopravní komise. 

---

Kostely a chrámy jsou otevřené veřejnosti

Až do září máte možnost zdarma i s výkladem navštívit desítky kostelů a chrámů v celém kraji. Ostravsko-opavská diecéze pořádá akci Otevřené chrámy. Ve Frýdku-Místku se do akce zapojily tři objekty. Kostel, bazilika a svatojánská věž.

Kostel svatého Jakuba ve Frýdku-Místku stojí už od roku 1582. Byl vystavěn v gotickém stylu a má pozdější novogotickým oltář. Letos patří mezi trojici kostelů ve městě, která je zapojena do akce Otevřené chrámy.

DANIEL VÍCHA, Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek [2:27 – 2:36]

Lidé, kteří přicházejí, tak se zde cítí velice dobře. Kostel je útulný a letos tady máme ještě jednu zajímavou věc. Za mnou se nachází úplně nová socha.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Je to socha s motivem Panny Marie rozvazující uzly, což je prastarý motiv už z druhého století, kdy Panna Marie rozvazuje uzly, které člověk nedokáže rozvázat. To znamená, různé problémy, starosti. A je velký zájem, lidé přicházejí a co víme, tak se chystá velké množství lidí letos navštívit tento kostel a zde před touto sochou stanout."

Akce Ostravsko-opavské diecéze otevřené chrámy se letos koná popáté a stává se stále více oblíbenou.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Lidé mohou přicházet do kostelů, které jsou předem označeny, vybrány. Jsou to kostely, které jsou nejzajímavější v našem regionu a tyto kostely každý den najdou otevřené. Je k dispozici nejen otevřený chrám jako chrámový prostor, ale také průvodcovská služba, které se kdokoliv může zeptat na informace, které se týkají kostela a kdo nechce, může jen tak vstoupit a sám si kostel projít, sednout, ztišit se, pomodlit, jak uzná za vhodné."

Marcel Sikora, krajský zastupitel: "V našem městě ve Frýdku-Místku je otevřeno v rámci tohoto projektu celkem tři kostely, je to tedy kostel svatého Jakuba, u kterého stojíme, dále Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku a Svatojánská věž u farního kostela u Zámeckého náměstí ve Frýdku. V regionu je to třeba kostel na Prašivé, nově zrekonstruovaný kostel v Řepištích, který je výjimečný, je to dřevěný kostel anebo také kostel svatého Bedřicha na Bílé."

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Zájem je obrovský. Když se podíváme do let minulých, tak je to v průměru až 90 lidí každý den, kteří zde přicházejí. Je to také závislé na počasí pochopitelně, ale ten průměr je poměrně vysoký."

Akce se koná za výrazné podpory Moravskoslezského kraje. Dá se očekávat, že počet lidí, kteří chrámy v kraji navštíví, může překročit rekordní čísla.

Marcel Sikora, krajský zastupitel: "Částka, která byla do tohoto projektu vložena, tedy 1,3 milionu korun je zejména určena pro průvodce, kteří jsou k dispozici zdarma pro návštěvníky, kteří do jednotlivých kostelů přijdou."

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Uvidíme, co bude letos, protože přece jenom kostely byly delší dobu zavřeny a lidé jsou vyhladovělí, zároveň také hledají nejen kostely, ale jakékoliv turistické cíle a pokud spousty lidí bude trávit dovolenou v České republice je možné, že to číslo ještě poroste nahoru."

Marcel Sikora, krajský zastupitel: "Já jsem velice rád, že tento projekt funguje, protože určitě přináší spousty nových turistů, kteří přijedou třeba do Frýdku-Místku a tím pádem je to plus i pro obchodníky, restauratéry, hoteliéry."

V Moravskoslezském kraji je do projektu zapojeno 35 chrámů a akce trvá až do konce září.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
27. června 2021, 14:00

Skončilo para hokejové MS 2021, zlato z Ostravy si opět odváží Američané

Ostrava má za sebou para hokejové mistrovství světa. Šampionát skončil v sobotu večer medailovými zápasy. Diváci mohli sledovat hru v podání nejlepších týmů na světě.

Ruský výběr a Jižní Korea - tyto celky nastoupily k souboji o bronzové mediale. 3. místo na šampionátu získali vítězstvím 7:0 Rusové. 

Finále turnaje patřilo už tradičnímu zámořskému derby. Od roku 2013 má finále šampionátu stejné obsazení - Kanadu a Spojené státy Americké. V roce 2019 ve stejné hale zvítězili Američané 3:2 v prodloužení. Letos byla jejich převaha výraznější, zlato vybojovali přesvědčivým výkonem a výsledkem 1:5. 

Tyler McGregor, kapitán týmu Kanady: "Není proto žádná omluva, prohráli jsme, odvedli jsme horší výkon." 

Declan Farmer, hráč týmu USA: "Proti Kanadě jsme měli obtížný první zápas, ale poučili jsme se a do finále jsme naskočili mnohem lépe, s větší intenzitou. Bylo to skvělé zakončení turnaje."

Para hokejové mistrovství světa v Ostravě je minulostí, jeho pořadatelé měli kvůli covidové situaci složitou pozici. 

Jiří Šindler, šéf organizačního výboru MS: "Byl to úplně jiný turnaj, protože jsme trochu v jiné době, než standardní. Ale myslím, že jsme to zvládli a že se všechno povedlo nad očekávání dobře. Budu na něj vzpomínat jako na jeden z nejtěžších projektů, na kterém jsem kdy pracoval. O to víc mě těší, že jsme to nakonec zvládli a všechno dobře dopadlo."

Declan Farmer, hráč týmu USA: "Bylo skvělé být zpátky v Ostravě, jsme za to vše moc vděční. Organizace byla perfektní."

---

Vilová čtvrť Zábřeh-Družstvo oslavila 100 let

Náměstí Gen. Svobody se vrátilo zpět do 1. republiky. Uskutečnila se tady sousedská slavnost Čaj o páté k oslavám stého výročí založení vilové čtvrti Zábřeh-Družstvo. K této příležitosti byla vydána i kniha o její historii.

Swingová hudba, taneční workshop, lidé v dobových kostýmech. Sousedskou slavnost Čaj o páté, která byla oslavou stého výročí od založení Zábřehu-Družstva, si i přes tropické počasí, nenechaly ujít stovky lidí.

Anketa: účastníce Sousedské slavnosti: “Moc se nám tady líbí. Já tady bydlím 68 let. Chodila jsem tu i do mateřské školy, základní školy a bydlím tady dosud. Neměnila bych nikdy, všichni se známe, je tady taková milá, příjemná atmosféra mezi sousedy."

Součástí akce byl i křest nové publikace o historii Zábřehu-Družstva.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “ Tato kniha má 384 stran. Lidé v nich najdou třeba 200 unikátních historických fotografií, současné snímky, různé tabulkové přehledy, grafy, vzpomínky pamětníků.”

Miroslav Košnovský, jeden z prvních obyvatel Zábřehu-Družstva: “Na toto náměstí mám vzpomínky, protože jsem tu prožil svoje klukovská léta. Dělali jsme lotroviny a dokonce jako skaut, založil se skautský oddíl, jsme měli úkol tady přes ty trávníky vykopat to, co je dnes dlážděné jako první cesty napříč tím náměstím. Takže jsem tady přispěl i svoji prací jako kluk.”

Na retro slavnosti nechyběly ani stánky s občerstvením, výstavy v opuštěných výlohách a procházková trasa s historickými fotografiemi. Zároveň tady odstartovala i akce Swingové léto, která bude probíhat na různých místech Ostravy až do září.

---

V Životicích se konala veřejná debata o obchvatu Havířova

Obyvatelé Životic v Havířově chtějí více informací o plánované výstavbě obchvatu. Během veřejné debaty se zástupci města i Ředitelství silnic a dálnic ale ke schodě nedošli. Ne všichni jsou ale proti stavbě. Například obyvatelé na Bludovickém kopci by obchvat uvítali.

V Havířově-Životicích se po dvou letech konala opět veřejná diskuze na téma výstavby obchvatu. Právě místní obyvatelé se stavbou nesouhlasí. Tvrdí, že silnice by Životice rozdělila na dvě části.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “My se budeme snažit vysvětlovat, že stavba je přínosná pro celé město Havířov. To znamená, že dopravu, která nyní prochází centrem Havířova, vyvedeme mimo centrum a do budoucna budeme moci například dvoupruh změnit na jednopruh a ten druhý pruh vyhradit pro cyklostezky."

Iniciátorem debaty byl místní občan, se kterým město řešilo také petici.

David Kolarčík, iniciátor setkání a místní občan: "Já předpokládám, že občané se dozví informace ze strany města a ŘSD, tak zároveň by se město a ŘSD mělo dozvědět pocity, nálady, náměty ze strany občanů. Já vím, že to je možná bláhové, ale ten dialog by tady měl zaznít.”

Argumenty pro výstavbu obchvatu místní nepřesvědčily.

anketa: "Podle mého názoru není provoz Havířova extrémní, je ve srovnání s porovnáním s jinými městy velice nízký a bez nákladní dopravy. Vy tady chcete čtyřicet let starou megalomanskou stavbu.”

Naopak, kdo by obchvat uvítal, jsou obyvatelé, kteří bydlí na Bludovickém kopci.

anketa: "To je slibované už padesát let a stále se nic neděje a vidíte, že skutečně ten provoz je tady šílený."

V současné době je dokončena technicko-ekonomická studie. Následně musí dojít ke schválení EIA, tedy posouzení vlivů na životní prostředí. Samotná stavba obchvatu by mohla nejdříve začít v roce 2028.

---

Mariánskohorská radnice opět změnila vedení

Radnice Mariánských Hor a Hulvák má nové vedení. Změna proběhla po pouhých 8 měsících, kdy se ukázalo, že koalice není tak pevná jako při převratu loni v listopadu. Zastupitelé vedení odvolali den poté, co před úřadem protestovali nespokojení obyvatelé.

V pondělí demonstrace občanů, v úterý převrat na zastupitelstvu mariánskohorské radnice. Výsledkem je nové vedení, kdy do křesla starosty opět usedl Patrik Hujdus. Místostarosty se stali Vladimír Řezáč, Jana Pagáčová, Tomáš Sucharda a Sandra Sophia Murtinová.

Patrik Hujdus, starosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: "My bychom chtěli navázat na to, kde jsme skončili v tom listopadu loňského roku. To znamená budou pokračovat investiční akce, které jsme naplánovali, budeme žádat o další dotace, protože jsou nové výzvy."

V zastupitelstvu má nová duhová koalice 8 hlasů, tedy jen o jediný hlas více. 

Jiří Vávra, odvolaný starosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: "Můj předchůdce jim slíbil to, co jsme jim my dát nemohli. Jinými slovy za to, že dostali funkce místostarostů, tak zapomněli na slušné chování. Nehodili jsme flintu do žita a ještě jsme to nevzdali."

Anketa: obyvatelé Mariánských Hor a Hulvák: "Jsem hrozně ráda, že se to vrátilo zpátky. Taky jsem kvůli tomu byla na demonstraci v pondělí a pevně doufám, že to bude k něčemu."

"Mi jde o věc a ne o to, kdo tam zrovna vládne. Jestli tam jsou ti, co je podporuju, nebo ti, co je nepodporuju, prostě pokud jde o věc, tak by se mělo postupovat průhledně, transparentně ve vztahu k občanům."

Protestní akce se zúčastnilo více než 7 desítek lidí.

---

Prodloužená Místecká v Ostravě bude mít podobu galerie

Prodloužená Místecká v Ostravě bude mít podobu tzv. galerie. Shodla se na tom Ostrava, kraj i Ředitelství silnic a dálnic, které zaplatí podstatnou část celého projektu. Obyvatelé přilehlých domů budou moci střechu galerie využívat, jako nový veřejný prostor.

Na dořešení městotvorného napojení Místecké ulice v centru města už Ostrava pracovala asi 20 let. Původně se zvažovala možnost rozšíření silnice a izolace obytných domů 14 metrů vysokou protihlukovou bariérou a nebo umístění cesty do objektu, kterému se pracovně říkalo kravín. Nyní přišlo město s návrhem jakési galerie, která by byla z jedné strany otevřená a ze druhé by byla zarovnána s okolím.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Návrh města pracuje s konceptem tzv. galerie, tedy částečným snížením nivelety stavby, jejím zakrytím pobytovou střechou a návazným systémem propojovacích lávek. Bytové domy, kterým jen pár metrů před okny měla stát 14metrová protihluková stěna, vznikne před domem zelený veřejný prostor a lávkou pro pěší se během pár minut dostanou až na ulici Stodolní. Adekvátně bude dotvořen i prostor okolí školy a území nabídne i několik ploch pro budoucí zástavbu. Klíčové téma je také budoucí využití a zachování funkčnosti haly Tatran. Projekt a stavbu bude následně zajišťovat ŘSD, město bude spolufinancovat některé objekty, a to ty, které primárně vznikají požadavkem města na kvalitní městotvorné řešení, hodné 21. století."

Ostrava, kraj i ŘSD řešení schválilo. Půjde tedy o 460 metrů dlouhou polootevřenou galerii za asi miliardu a 800 milionů korun. Výhodou tohoto projektu je hlavně to, že spojuje jednotlivá území a odstraňuje bariéry.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Místecká je bezesporu klíčovou dopravní tepnou Ostravy, město ale zároveň nemůže rezignovat na další aspekty svého rozvoje. Souhlas s původním řešením, které navrhovalo 4pruhovou komunikaci obestavěnou až 14timetrovými protihlukovými stěnami a obdobnými návrhy jsme proto nedali, ale proaktivně jsme navrhli takové řešení, které město nerozděluje, ale naopak propojuje a také zachovává a zlepšuje kvalitu bydlení a života v této lokalitě. Velmi oceňujeme, že ŘSD na námi hozenou rukavici reagovalo pozitivně, stejně tak kraj a dnes je na stole projekt a dohoda, která skutečně odráží komplexní potřeby města i státu. Věřím, že navrhovaný projekt podpoří také centrální komise a k jeho realizaci dojde v nejbližších letech."

Předpokládaný rok zahájení stavby je 2026–2027 a samotná stavba pak potrvá asi dva roky. Dohodu mezi Ostravou, krajem a ŘSD musí ještě schválit centrální dopravní komise. 

---

Kostely a chrámy jsou otevřené veřejnosti

Až do září máte možnost zdarma i s výkladem navštívit desítky kostelů a chrámů v celém kraji. Ostravsko-opavská diecéze pořádá akci Otevřené chrámy. Ve Frýdku-Místku se do akce zapojily tři objekty. Kostel, bazilika a svatojánská věž.

Kostel svatého Jakuba ve Frýdku-Místku stojí už od roku 1582. Byl vystavěn v gotickém stylu a má pozdější novogotickým oltář. Letos patří mezi trojici kostelů ve městě, která je zapojena do akce Otevřené chrámy.

DANIEL VÍCHA, Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek [2:27 – 2:36]

Lidé, kteří přicházejí, tak se zde cítí velice dobře. Kostel je útulný a letos tady máme ještě jednu zajímavou věc. Za mnou se nachází úplně nová socha.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Je to socha s motivem Panny Marie rozvazující uzly, což je prastarý motiv už z druhého století, kdy Panna Marie rozvazuje uzly, které člověk nedokáže rozvázat. To znamená, různé problémy, starosti. A je velký zájem, lidé přicházejí a co víme, tak se chystá velké množství lidí letos navštívit tento kostel a zde před touto sochou stanout."

Akce Ostravsko-opavské diecéze otevřené chrámy se letos koná popáté a stává se stále více oblíbenou.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Lidé mohou přicházet do kostelů, které jsou předem označeny, vybrány. Jsou to kostely, které jsou nejzajímavější v našem regionu a tyto kostely každý den najdou otevřené. Je k dispozici nejen otevřený chrám jako chrámový prostor, ale také průvodcovská služba, které se kdokoliv může zeptat na informace, které se týkají kostela a kdo nechce, může jen tak vstoupit a sám si kostel projít, sednout, ztišit se, pomodlit, jak uzná za vhodné."

Marcel Sikora, krajský zastupitel: "V našem městě ve Frýdku-Místku je otevřeno v rámci tohoto projektu celkem tři kostely, je to tedy kostel svatého Jakuba, u kterého stojíme, dále Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku a Svatojánská věž u farního kostela u Zámeckého náměstí ve Frýdku. V regionu je to třeba kostel na Prašivé, nově zrekonstruovaný kostel v Řepištích, který je výjimečný, je to dřevěný kostel anebo také kostel svatého Bedřicha na Bílé."

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Zájem je obrovský. Když se podíváme do let minulých, tak je to v průměru až 90 lidí každý den, kteří zde přicházejí. Je to také závislé na počasí pochopitelně, ale ten průměr je poměrně vysoký."

Akce se koná za výrazné podpory Moravskoslezského kraje. Dá se očekávat, že počet lidí, kteří chrámy v kraji navštíví, může překročit rekordní čísla.

Marcel Sikora, krajský zastupitel: "Částka, která byla do tohoto projektu vložena, tedy 1,3 milionu korun je zejména určena pro průvodce, kteří jsou k dispozici zdarma pro návštěvníky, kteří do jednotlivých kostelů přijdou."

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Uvidíme, co bude letos, protože přece jenom kostely byly delší dobu zavřeny a lidé jsou vyhladovělí, zároveň také hledají nejen kostely, ale jakékoliv turistické cíle a pokud spousty lidí bude trávit dovolenou v České republice je možné, že to číslo ještě poroste nahoru."

Marcel Sikora, krajský zastupitel: "Já jsem velice rád, že tento projekt funguje, protože určitě přináší spousty nových turistů, kteří přijedou třeba do Frýdku-Místku a tím pádem je to plus i pro obchodníky, restauratéry, hoteliéry."

V Moravskoslezském kraji je do projektu zapojeno 35 chrámů a akce trvá až do konce září.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-27-06-2021-14-00