Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Studénka zkouší u agentury uspět se dvěma projekty
  • V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek
  • Zápisy do ostravských MŠ jsou většinou 6. a 7. května
  • Projekt Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města
  • Jubilejní koncert klavíristky z Karviné
  • Do Ostravy přijedou největší beachvolejbalové hvězdy

Studénka zkouší u agentury uspět se dvěma projekty

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu - rozhodlo o tom dubnové zastupitelstvo. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, o tu se pokouší už počtvrté, druhá stavby nové multifunkční haly.

Projekt na rekonstrukci šaten zimního stadion, které jsou v havarijním stavu, má Studénka od roku 2019. O dotaci Národní sportovní agentury se pokoušela už třikrát. Zatím z různých důvodů neúspěšně.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Tím posledním bylo to, že Národní sportovní agentura na žádosti, které se podávaly v říjnu roku 2023, tak upřednostnila projekty, které jsou novostavbami, nikoliv rekonstrukcí stávajícího zázemí. Nicméně vypsali nové dotační tituly, které rozdělili zvlášť na novostavbu a zvláště na rekonstrukci, takže tam věříme, že bychom konečně mohli být úspěšní.”

Na rekonstrukci 15 šaten za bezmála 15 milionů korun bez DPH má město vysoutěženého zhotovitele, což by mohlo u agentury při hodnocení projektu přinést plusové body. Dotace by měla činit 70 procent částky.

I když pro podání žádosti byli všichni přítomní zastupitelé, zazněly k projektu i výhrady.

Vladimír Sekanina (ANO), zastupitel Studénky: “Podle informací, které máme k dispozici, je prioritním požadavkem prostorové řešení šaten, tento projekt ale toto neřeší. Projekt řeší rekonstrukci elektrických rozvodů, vzduchotechnických a vodovodních, dále výměnu podlah, obložení stěn a výmalbu.”

Druhým projektem, na který město podává žádost o dotaci u sportovní agentury, je stavba haly na míčové sporty za 150 milionů korun. Právě její propojení se zimním stadionem by mohlo kapacitu šaten řešit.

---

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Jabloně v životických sadech v Havířově začaly kvést už 1. dubna, což je za 33 let nejdříve v historii. To ale nezaručuje úrodu, možná právě naopak.

Jiří Dulava, ředitel Sady Životice: "Včely sice na to reagovaly, ale pak přišlo ochlazení a dokonce pak přišly i menší kroupy, takže zhruba za týden budeme vidět kolik z té násady se bude vyvíjet dál. Je kolem šesti stupňů, takže včelky nelítají. Ta situace má trvat zhruba ještě týden minimálně.”

Sady mají nového vlastníka, kterým je město. Jabloně se pěstují na 64 hektarech. Z toho 37 patří zemědělskému půdnímu fondu.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "My bychom rádi a vedeme s ministerstvem zemědělství debaty o tom, zdali bychom a bylo by možno tyto pronajímané plochy převést na obec Havířov. Město ty pozemky potřebuje, protože rozvoj města už možný není. Určitě nechceme dělat žádné revoluce. My tady ten prostor a pěstování jablek a historii známe a my bychom rádi, kdyby občané tento prostor zavnímali."

Jak to v sadech vypadá, se může veřejnost přijít podívat 1. května, kdy se v areálu bude konat Májový den.

---

Zápisy do ostravských MŠ jsou většinou 6. a 7. května

Blíží se termín pro zápisy dětí do mateřských škol. V Ostravě ho má většina školek stanoven na 6. a 7. května, je ale nutné dítě nejprve registrovat do celoměstského portálu. Rodiče ale nemusejí mít obavy, protože míst je dostatek.

Statutární město Ostrava má 23 obvodů, se kterými zřizuje celkem 64 mateřských škol. 18 z nich spadá pod základní školy. 19. dubna byla spuštěna registrace přes portál předškolního vzdělávání, kde si rodiče mohou vybrat termín a čas zápisu. Ty budou většinou 6. a 7. května. Některé obvody ale mají výjimku a zápisy budou jen jeden den. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Máme speciální portál pro zápisy do školek, kde se mohou rodiče podívat na termíny a možnosti jednotlivých školek a přes portál se také zapsat. Mohou také samozřejmě školku navštívit a zapsat se osobně." 

Od letošního roku je spádovost mateřských škol podle městských obvodů. Děti z Pustkovce a Třebovic, kde školky nejsou, spadají do Poruby a Nová Ves pod Mariánské Hory. I děti, které se chystají do školky, by měly zvládat některé věci. 

Alena Janíčková, ředitelka MŠ Oty Synka: "Za prvé by dítě mělo zvládat základní hygienické potřeby, tzn. že by nemělo být na plenách, mělo by se umět trochu oblékat a svlékat a mělo by se umět najíst, pracovat se lžící a samo se nakrmit." 

Dětí mezi 3-5 lety žije v Ostravě asi 8600 a z toho jich je 2800 ve věku, kdy jejich předškolní vzdělávání nařizuje zákon. V posledních letech nastupuje do školek zřizovaných Ostravou kolem tří tisíc dětí. 

---

Projekt Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Projekt Fajne školní bistro vznikl v Ostravě už před pěti lety a stal se doslova hitem. Špičkoví kuchaři v čele s Davidem Valíčkem objíždějí školní jídelny a pomáhají řešit nelehký úkol: uvařit zdravý, vyvážený pokrm podle nutričních norem, za stanovené ceny, který hlavně bude dětem i chutnat. 

Andrea Hoffmanová, náměstkyně primátora Ostravy: "Tento rok jsme si připravili novinku. Bude to online kuchařka, kde budou nafoceny a popsány všechny recepty."

Tentokrát byla na řadě ZŠ Ostrčilova a šlo už o 14 mentoring v tomto školním roce. Na jídelníčku bylo jarní asijské menu. 

David Valíček, šéfkuchař: "Jako hlavní jídlo máme sečuánské kuřátko bez kosti a k tomu kung-pao omáčku a smaženou rýži." 

anketa, žáci ZŠ Ostrčilova: "Polívka je úplně výborná a mě chutná i to kuře je hodně dobré."

"Je to fakt dobré, já mám Čínu ráda." 

V rámci mentoringů zajímá lektory i provoz jídelny, průběh přípravy jídel, vhodnost surovin, dochucovací směsi a jejich vhodnost i využívání moderních technologií.

Šárka Kaločová, vedoucí školní jídelny ZŠ Ostrčilova: "Vybíráme s Davidem takové jídlo, které tady ještě nebylo a naši kuchaři si ho netroufají udělat, aby se i zaučili." 

V ostravských základních školách se cena za oběd pro žáky do 10 let pohybuje v rozmezí 32–35 korun, pro žáky do 14 let v rozmezí 35–37 korun a pro žáky nad 15 let pak 39–50 korun.

---

Jubilejní koncert klavíristky z Karviné

Wanda Miech z Karviné je zřejmě nejstarší a nejdéle aktivní klavíristkou v České republice. Koncertuje od svých 15 let a letos oslaví 95. narozeniny. K jubileu uspořádala slavnostní koncert, na kterém sama účinkovala.

Bylo ji 15 let, když odstartovala svou uměleckou činnost a celých 80 let, do letošních 95. narozenin je stále aktivní, usměvavá a hýří neutuchajícím optimismem, který rozdává na všechny strany i přes nemalé zdravotní obtíže, které s přibývajícím věkem přišly.

Wanda Miech, jubilantka: "Já neslyším. Každý říká Bedřich Smetana nejlepší díla napsal, to jo, ale horší je hrát za hluchoty."

Každé své životní jubileum slaví koncertem. Skladby, které si pro posluchače a gratulanty připravila, byly podle ní ty nejnáročnější, které hraje.

Wanda Miech, jubilantka: "Čím jsem starší, tím hraju náročnější skladby, budou to ty, se kterými jsem končila státnice v Brně. Chci to risknout, zahrát z paměti."

Tento koncert byl celý v režii paní Evy Šeinerové, která vymyslela zajímavou dramaturgii. 

Petr Kazík, prezident Permoník Choir Karviná: "Na jevišti budou jen muži. Vystoupí buď zpěváci, se kterými paní Wanda Miech hrála, čili které doprovázela nebo to budou její kolegové a žáci, kteří prošli její starostlivostí." 

Životní energie a elán zřejmě vydrží paní Wandě ještě dlouho, to ji také mnozí gratulanti k narozeninám přáli.

---

Do Ostravy přijedou největší beachvolejbalové hvězdy

Ostravu čeká velký sportovní svátek. Letošní beachvolejbalový turnaj v Dolních Vítkovicích je totiž poslední možností ke kvalifikaci na olympijské hry do Paříže, takže přijedou největší hvězdy tohoto sportu. Víkendové finálové duely jsou už vyprodány.

Od středy 5. do neděle 9. června se na dvou písečných kurtech uskuteční J&T Banka Ostrava Beach Pro 2024, v němž se na té nejvyšší beachvolejbalové úrovni utká o tituly a i postup na olympijské hry 16 párů v kategoriích žen i mužů.

Marek Pakosta, předseda Českého volejbalového svazu: "Máme možnost na základě divoké karty nasadit do hlavní soutěže vždy jeden pár mužů i žen. Naši kluci Perušič, Schweiner to potřebovat nebudou, ti budou v hlavní soutěži napřímo, ale pro holky je to zásadní." 

prostředí Dolních Vítkovic si volejbalisté velmi oblíbili a to nejen kvůli netradičnímu industriálnímu prostředí, ale také díky skvělému ostravskému publiku.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Ten turnaj, kromě toho, že je po sportovní stránce špičkový, se hraje v naprosto unikátní kulise." 

Stanislav Folwarczný, náměstek hejtmana MS kraje: "Jsem přesvědčen, že ten ročník bude výjimečný a že se můžeme těšit z té nejvyšší úrovně vůbec." 

Pro letošní rok byla vytvořena nová trofej, kterou vytvořil Radovan Šťastný a i její symbolika souvisí s industriálním prostředím Ostravy. Novinek je ale více.

Duka Martin, pořadatel turnaje: "Postavíme regulérní velký beachvolejbalový kurt, na kterém si diváci mohou vyzkoušet, co všechno tento sport obnáší." 

Vzhledem k atraktivitě turnaje lístky rychle mizí a na finálový víkend je už vyprodáno. Lístky ale stále jsou na zápasy ve skupinách. jejich cena je od 200 - 350 korun. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
28. dubna 2024, 14:00

Studénka zkouší u agentury uspět se dvěma projekty

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu - rozhodlo o tom dubnové zastupitelstvo. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, o tu se pokouší už počtvrté, druhá stavby nové multifunkční haly.

Projekt na rekonstrukci šaten zimního stadion, které jsou v havarijním stavu, má Studénka od roku 2019. O dotaci Národní sportovní agentury se pokoušela už třikrát. Zatím z různých důvodů neúspěšně.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Tím posledním bylo to, že Národní sportovní agentura na žádosti, které se podávaly v říjnu roku 2023, tak upřednostnila projekty, které jsou novostavbami, nikoliv rekonstrukcí stávajícího zázemí. Nicméně vypsali nové dotační tituly, které rozdělili zvlášť na novostavbu a zvláště na rekonstrukci, takže tam věříme, že bychom konečně mohli být úspěšní.”

Na rekonstrukci 15 šaten za bezmála 15 milionů korun bez DPH má město vysoutěženého zhotovitele, což by mohlo u agentury při hodnocení projektu přinést plusové body. Dotace by měla činit 70 procent částky.

I když pro podání žádosti byli všichni přítomní zastupitelé, zazněly k projektu i výhrady.

Vladimír Sekanina (ANO), zastupitel Studénky: “Podle informací, které máme k dispozici, je prioritním požadavkem prostorové řešení šaten, tento projekt ale toto neřeší. Projekt řeší rekonstrukci elektrických rozvodů, vzduchotechnických a vodovodních, dále výměnu podlah, obložení stěn a výmalbu.”

Druhým projektem, na který město podává žádost o dotaci u sportovní agentury, je stavba haly na míčové sporty za 150 milionů korun. Právě její propojení se zimním stadionem by mohlo kapacitu šaten řešit.

---

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Jabloně v životických sadech v Havířově začaly kvést už 1. dubna, což je za 33 let nejdříve v historii. To ale nezaručuje úrodu, možná právě naopak.

Jiří Dulava, ředitel Sady Životice: "Včely sice na to reagovaly, ale pak přišlo ochlazení a dokonce pak přišly i menší kroupy, takže zhruba za týden budeme vidět kolik z té násady se bude vyvíjet dál. Je kolem šesti stupňů, takže včelky nelítají. Ta situace má trvat zhruba ještě týden minimálně.”

Sady mají nového vlastníka, kterým je město. Jabloně se pěstují na 64 hektarech. Z toho 37 patří zemědělskému půdnímu fondu.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "My bychom rádi a vedeme s ministerstvem zemědělství debaty o tom, zdali bychom a bylo by možno tyto pronajímané plochy převést na obec Havířov. Město ty pozemky potřebuje, protože rozvoj města už možný není. Určitě nechceme dělat žádné revoluce. My tady ten prostor a pěstování jablek a historii známe a my bychom rádi, kdyby občané tento prostor zavnímali."

Jak to v sadech vypadá, se může veřejnost přijít podívat 1. května, kdy se v areálu bude konat Májový den.

---

Zápisy do ostravských MŠ jsou většinou 6. a 7. května

Blíží se termín pro zápisy dětí do mateřských škol. V Ostravě ho má většina školek stanoven na 6. a 7. května, je ale nutné dítě nejprve registrovat do celoměstského portálu. Rodiče ale nemusejí mít obavy, protože míst je dostatek.

Statutární město Ostrava má 23 obvodů, se kterými zřizuje celkem 64 mateřských škol. 18 z nich spadá pod základní školy. 19. dubna byla spuštěna registrace přes portál předškolního vzdělávání, kde si rodiče mohou vybrat termín a čas zápisu. Ty budou většinou 6. a 7. května. Některé obvody ale mají výjimku a zápisy budou jen jeden den. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Máme speciální portál pro zápisy do školek, kde se mohou rodiče podívat na termíny a možnosti jednotlivých školek a přes portál se také zapsat. Mohou také samozřejmě školku navštívit a zapsat se osobně." 

Od letošního roku je spádovost mateřských škol podle městských obvodů. Děti z Pustkovce a Třebovic, kde školky nejsou, spadají do Poruby a Nová Ves pod Mariánské Hory. I děti, které se chystají do školky, by měly zvládat některé věci. 

Alena Janíčková, ředitelka MŠ Oty Synka: "Za prvé by dítě mělo zvládat základní hygienické potřeby, tzn. že by nemělo být na plenách, mělo by se umět trochu oblékat a svlékat a mělo by se umět najíst, pracovat se lžící a samo se nakrmit." 

Dětí mezi 3-5 lety žije v Ostravě asi 8600 a z toho jich je 2800 ve věku, kdy jejich předškolní vzdělávání nařizuje zákon. V posledních letech nastupuje do školek zřizovaných Ostravou kolem tří tisíc dětí. 

---

Projekt Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Projekt Fajne školní bistro vznikl v Ostravě už před pěti lety a stal se doslova hitem. Špičkoví kuchaři v čele s Davidem Valíčkem objíždějí školní jídelny a pomáhají řešit nelehký úkol: uvařit zdravý, vyvážený pokrm podle nutričních norem, za stanovené ceny, který hlavně bude dětem i chutnat. 

Andrea Hoffmanová, náměstkyně primátora Ostravy: "Tento rok jsme si připravili novinku. Bude to online kuchařka, kde budou nafoceny a popsány všechny recepty."

Tentokrát byla na řadě ZŠ Ostrčilova a šlo už o 14 mentoring v tomto školním roce. Na jídelníčku bylo jarní asijské menu. 

David Valíček, šéfkuchař: "Jako hlavní jídlo máme sečuánské kuřátko bez kosti a k tomu kung-pao omáčku a smaženou rýži." 

anketa, žáci ZŠ Ostrčilova: "Polívka je úplně výborná a mě chutná i to kuře je hodně dobré."

"Je to fakt dobré, já mám Čínu ráda." 

V rámci mentoringů zajímá lektory i provoz jídelny, průběh přípravy jídel, vhodnost surovin, dochucovací směsi a jejich vhodnost i využívání moderních technologií.

Šárka Kaločová, vedoucí školní jídelny ZŠ Ostrčilova: "Vybíráme s Davidem takové jídlo, které tady ještě nebylo a naši kuchaři si ho netroufají udělat, aby se i zaučili." 

V ostravských základních školách se cena za oběd pro žáky do 10 let pohybuje v rozmezí 32–35 korun, pro žáky do 14 let v rozmezí 35–37 korun a pro žáky nad 15 let pak 39–50 korun.

---

Jubilejní koncert klavíristky z Karviné

Wanda Miech z Karviné je zřejmě nejstarší a nejdéle aktivní klavíristkou v České republice. Koncertuje od svých 15 let a letos oslaví 95. narozeniny. K jubileu uspořádala slavnostní koncert, na kterém sama účinkovala.

Bylo ji 15 let, když odstartovala svou uměleckou činnost a celých 80 let, do letošních 95. narozenin je stále aktivní, usměvavá a hýří neutuchajícím optimismem, který rozdává na všechny strany i přes nemalé zdravotní obtíže, které s přibývajícím věkem přišly.

Wanda Miech, jubilantka: "Já neslyším. Každý říká Bedřich Smetana nejlepší díla napsal, to jo, ale horší je hrát za hluchoty."

Každé své životní jubileum slaví koncertem. Skladby, které si pro posluchače a gratulanty připravila, byly podle ní ty nejnáročnější, které hraje.

Wanda Miech, jubilantka: "Čím jsem starší, tím hraju náročnější skladby, budou to ty, se kterými jsem končila státnice v Brně. Chci to risknout, zahrát z paměti."

Tento koncert byl celý v režii paní Evy Šeinerové, která vymyslela zajímavou dramaturgii. 

Petr Kazík, prezident Permoník Choir Karviná: "Na jevišti budou jen muži. Vystoupí buď zpěváci, se kterými paní Wanda Miech hrála, čili které doprovázela nebo to budou její kolegové a žáci, kteří prošli její starostlivostí." 

Životní energie a elán zřejmě vydrží paní Wandě ještě dlouho, to ji také mnozí gratulanti k narozeninám přáli.

---

Do Ostravy přijedou největší beachvolejbalové hvězdy

Ostravu čeká velký sportovní svátek. Letošní beachvolejbalový turnaj v Dolních Vítkovicích je totiž poslední možností ke kvalifikaci na olympijské hry do Paříže, takže přijedou největší hvězdy tohoto sportu. Víkendové finálové duely jsou už vyprodány.

Od středy 5. do neděle 9. června se na dvou písečných kurtech uskuteční J&T Banka Ostrava Beach Pro 2024, v němž se na té nejvyšší beachvolejbalové úrovni utká o tituly a i postup na olympijské hry 16 párů v kategoriích žen i mužů.

Marek Pakosta, předseda Českého volejbalového svazu: "Máme možnost na základě divoké karty nasadit do hlavní soutěže vždy jeden pár mužů i žen. Naši kluci Perušič, Schweiner to potřebovat nebudou, ti budou v hlavní soutěži napřímo, ale pro holky je to zásadní." 

prostředí Dolních Vítkovic si volejbalisté velmi oblíbili a to nejen kvůli netradičnímu industriálnímu prostředí, ale také díky skvělému ostravskému publiku.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Ten turnaj, kromě toho, že je po sportovní stránce špičkový, se hraje v naprosto unikátní kulise." 

Stanislav Folwarczný, náměstek hejtmana MS kraje: "Jsem přesvědčen, že ten ročník bude výjimečný a že se můžeme těšit z té nejvyšší úrovně vůbec." 

Pro letošní rok byla vytvořena nová trofej, kterou vytvořil Radovan Šťastný a i její symbolika souvisí s industriálním prostředím Ostravy. Novinek je ale více.

Duka Martin, pořadatel turnaje: "Postavíme regulérní velký beachvolejbalový kurt, na kterém si diváci mohou vyzkoušet, co všechno tento sport obnáší." 

Vzhledem k atraktivitě turnaje lístky rychle mizí a na finálový víkend je už vyprodáno. Lístky ale stále jsou na zápasy ve skupinách. jejich cena je od 200 - 350 korun. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-28-04-2024-14-00